I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Zaduszki Narodowe na Matysce – Powiatowe obchody Święta Niepodległości

(13.11.2007) Jurasz Marek - Wieści z Żywiecczyzny: "10 listopada 2007 r o godz. 12.oo pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Radziechowach rozpoczęły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości i Zaduszki Narodowe. Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza św. której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy. W koncelebrze uczestniczyło wielu kapłanów z całej Żywiecczyzny, wśród nich Ks. Infułat Władysław Fidelus, Ks. Dziekan Stanisław Bogacz, Ks. Proboszcz radziechowskiej wspólnoty Ryszard Kubasiak i Ks. Prałat Józef Sanak, legenda “Solidarności” i żołnierz AK.

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości zgromadziły wielu przedstawicieli samorządów Żywiecczyzny z Starostą Żywieckim Andrzejem Zielińskim, Burmistrzem Żywca Antonim Szlagorem, i gospodarzem Wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz Grzegorzem Figurą na czele . Nie zabrakło nowo wybranych parlamentarzystów w osobach Kazimierza Matusznego i Stanisława Pięty. Na uroczystości na Matysce gościł również generał Roman Polko który w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przekazał na ręce Wójta Grzegorza Figury list do uczestników uroczystości w Radziechowach. Matyska zgromadziła poczty sztandarowe i przedstawicieli wielu organizacji i instytucji z Żywiecczyzny: OSP, Związku Podhalan, Policji, Kombatantów, Leśników, Kół Łowieckich, Szkół, Rodziny Katyńskiej. Uroczystości towarzyszyła także kompania honorowa 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej oraz orkiestra wojskowa.

Drugą część uroczystości na Matysce stanowił Apel Poległych odczytany przez oficera 18 b.bd.szt. Z Bielska -Białej i usypanie Kurhanu Pamięci. Odczytany Apel Poległych był zwycięską pracą konkursową Doroty Tracz z Gimnazjum w Juszczynie na Apel Poległych upamiętniający 63 rocznicę ofiary Powstania Warszawskiego oraz 68 rocznicę Obrony Węgierskiej Górki tzw. Westerplatte Południa. Usypania Kurhanu Pamięci dokonał Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy wsypując prochy z pola bitwy Powstania Warszawskiego oraz generał Roman Polko wsypując prochy spod Fortów Węgierskiej Górki. Zwieńczeniem uroczystości była salwa honorowa i składanie wiązanek kwiatów i płonących zniczy przez zgromadzone na Matysce delegacje".

Foto-relacja (zdjęcia Jurasz Marek):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I