I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Konkurs Palm Wielkanocnych w Juszczynie

(07.04.2009) Marek Jurasz: "Bogactwem zwyczajów i obrzędów obfituje ostatni tydzień Wielkiego Postu - Wielki Tydzień. Rozpoczyna się on od Niedzieli Palmowej (Kwietnej) i w tym dniu do dzisiaj święci się palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Górale żywieccy nazywają te palmy kocankami lub bagniątkami. W żywieckiej palmie powinny znaleźć się: gałązki wierzbowe z baziami, jałowca z jagodami, leszczyny i cisu, ziele każdego drzewka, kopytnika, barwniku i jabłka przywiązane za ogonki. Palmy ozdabia się kolorowymi wstążkami i bibułkami. Do kościoła niosą je kobiety i dziewczęta lub kawalerowie. Po powrocie z kościoła gospodarze udawali się najpierw do obory pogłaskać bydło, aby jego sierść była lśniąca. Dzieciom zaś dawano “kotki” do połykania, aby uchronić je od choroby gardła. Poświęcone palmy przechowywano cały rok, bowiem według zwyczaju miały magiczne działanie.
5 kwietnia 2009 r Parafia Nawiedzenia NMP wraz z Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, zorganizowała w Juszczynie kolejny tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych. Parafianie przynieśli do Kościoła ok. 200 palm z czego nagrodami wyróżniono 33 duże palmy i 11 małych. Nagrody Pierwsze zdobyły palmy Oli Biegun, Kingi Okrzesik, Moniki Okrzesik i Dominika Pieli. II nagrody otrzymali: Martyna Polak, Leokadia Świniańska (KGW Juszczyna), Eryk Juraszek, Kamil Kania, Aleksander Mędrala. II nagrody przypadły w udziale: Natalii Dendys, Karolinie Witos, Kacprowi Kupczakowi, Miłoszowi Polak i Oli Mędrala. Wyróżnienia otrzymują: Marcin Twardysko, Bartłomiej Kozieł, Justyna Mędrala, Paweł Juraszek, Szkoła Podstawowa w Juszczynie, Tomasz Kozieł, Martyna Żukowska, Patrycja Porębska, Weronika Dudys, Magda Skolarz, Angelika Graca, Natalia Janik, Mikołaj Polak, Jakub i Magdalena Pawlik, Robert Polak, Maciej Skrzyp, Mateusz Hankus, Bartłomiej Wisła i Jakub Sygut. Komisja wyróżniła w tym roku również palmy małe ale bardzo tradycyjne i pięknie “uwite”. Nagrody te otrzymują: Jakub Leszczewski, Nina Grzegorek, Oskar Temel, Piotr Mędrala, Daniel Mędrala Kasia i Marysia Kupczak, Dawid Murański, Mikołaj Hojdys, Patryk Bąk, Emilia Węglarz, Szymon Mędrala.
Uroczystość w Juszczynie uświetniła też grupa Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” która śpiewem pieśni postnej ubogaciła mszę św. Piękne góralskie stroje i tradycyjne palmy pięknie prezentowały się w czasie procesji i Konkursu, który wraz z Parafią zorganizowało Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Tradycyjne “bagniątka” oceniała Maria Grzegorzek i Andrzej Murański z Juszczyny oraz Marek Jurasz z GCK,P,T R-W.
Fotorelacja z procesji i konkursu na:

http://picasaweb.google.pl/juraszmarek/PalmyWielkanocneKoscioNawiedzeniaNMPJuszczyna2009

Foto-relacja (zdjęcia Marek Jurasz): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I