I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wieści z Żywiecczyzny...
I Rajd Rodzinny na Bendoszkę

(20.05.2008) Marek Jurasz: "W dniu 17 maja 2008 r odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie I Rajd Rodziny Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim. Rajd odbywający się w Roku Rodziny zapraszał rodziny z Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Województwa Śląskiego do wspólnego pielgrzymowania Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim, do wspólnej modlitwy przy Krzyżu Jubileuszowym Ziemi  Żywieckiej na Bendoszce. Rajdowi towarzyszyły hasła: "Ku budowaniu Rodziny w Chrystusie" i "Spotkajmy się pod Krzyżem Jubileuszowym Ziemi Żywieckiej" a organizatorzy zachęcali by uczestnictwem w Rajdzie uczcić także rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość na Bendoszce poprowadził Ks. Dziekan Józef Nędza w koncelebrze księży z Żywiecczyzny. Słowo do wiernych wygłosił inicjator i budowniczy Krzyża na Bendoszce Ks. Edward Ćmiel. Mszę świętą uświetniły połączone siły muzyków ludowych z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego pod przewodnictwem Zbigniewa Wałacha, oraz Józef Broda z Koniakowa i Józef Skrzek - multiinstrumentalista rodem z Michałkowic. Licznie zgromadzeni na Bendoszce wierni, a wielu z nich w strojach ludowych nie kryli zachwytu z uroku tego miejsca i możliwości udziału w takiej scenerii w sprawowanej mszy świętej. Uroczystość na Bendoszce zakończyło wspólne biesiadowanie przy ogniskach i koncertowanie przybyłych muzyków.
Na Bendoszce Wielkiej (1144 m n.p.m.) w roku Jubileuszu roku 2000 powstał Krzyż Jubileuszowy Ziemi Żywieckiej, o którym w kazaniu podczas jego poświęcenia ks. biskup Tadeusz Rakoczy powiedział, że: "ustawiony jest w kierunku pięknej Ziemi Żywieckiej. Swymi ramionami ma symbolizować wspólnotę Żywiecczyzny, a przede wszystkim jedność wiary chrześcijańskiej".
Poświęcenie miejsca pod kamień węgielny nastąpiło 18 lipca 1999 roku. Krzyż ma 23,5 metra wysokości i jest wyższy od krzyża na Giewoncie aż o 8 metrów! Uroczystość poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej odbyła się 16 września 2000 roku w obecności ponad dwóch tysięcy ludzi, w tym ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, władz powiatowych i miejscowych, duchownych, i licznych pocztów sztandarowych.
Na podstawie krzyża zostały wmurowane trzy tablice. Od strony zachodniej o treści: "Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa w Milenium Kościoła Krakowskiego w dwudziestym drugim roku pontyfikatu Papieża Jana Pawła II w dziesiątym roku pasterzowania w Diecezji Bielsko - Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego w pięćdziesiątym roku istnienia parafii w Rycerce Górnej z inicjatywy Księdza Edwarda Ćmiela ten Krzyż został wzniesiony jako świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń". Od strony południowej: "Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej zaprojektowany przez mgr inż. Jacka Niedźwieckiego, architekta z Czechowic Dziedzic, przy współpracy mgr inż. Józefa Paiserba z Bielska Białej wykonany przez Mostostal Zabrze Zakład Montażowo - Produkcyjny Czechowice poświęcony 16 września 2000 roku przez Biskupa Tadeusza Rakoczego powstał dzięki ofiarności mieszkańców Rycerki Górnej i Przegibka, parafii z dekanatów Żywiecczyzny, przy udziale duchowieństwa, a także władz samorządowych. Przewodniczącym Komitetu Budowy był Andrzej Harmata". Na tablicy od strony wschodniej widnieje cytat z Pisma Świętego."

Organizatorzy Rajdu: Ks. Proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Rajczy Franciszek Warzecha, Ks. Proboszcz Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej Stanisław Wardyński, Ks. Proboszcz Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, Edward Ćmiel - inicjator budowy Krzyża na Bendoszce, Przewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kopeć, Prezes Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich Adam Banaś, Dyrektor GOK w Rajczy Jan Ślęzak, Prezes Oddziału Górali Śląskich z Istebnej Piotr Kohut
Współorganizatorzy: Wójt Gminy Rajcza Adam Iwanek, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Oddział ZP Górali Śląskich w Istebnej, Związek Górnośląski Bractwo Pielgrzymkowe, Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy, Sołtys Tadeusz Banaś i Rada Sołecka Rycerki Górnej, Parafia Niepokalanego Serca N.M.P. W Soblówce - Ks. Proboszcz Stanisław Króżel, Rada Gminy Rajcza, Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu, Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej powiatu Żywieckiego, Sołtys i Rada Sołecka Rajczy, Sołtys i Rada Sołecka Rycerki Dolnej, Sołtys i Rada Sołecka Soli, Sołtys i Rada Sołecka Kiczory, Sołtys i Rada Sołecka Zwardonia, Radny Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kośniewski, Radny Rady Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek, Drużyna Harcerska Niezapominajki z Rajczy, Koło Łowieckie Głuszec z Rajczy, Kapela "Daremny Trud" z Rycerki Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy, Koło Gospodyń Wiejskich z Rycerki Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich z Rycerki Dolnej, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rajczy, Gimnazjum w Rajczy, Zespół Szkół w Rycerce Górnej, OSP Rajcza, OSP Rycerka Dolna, OSP Rycerka Górna, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne przy Szkole w Rajczy, Oaza Rodzin z Rajczy, Oaza Młodzieżowa z Rajczy, Oaza Młodzieżowa z Rycerki Górnej, Stowarzyszenie Miłośników Koni i Przyrody "Strażnicy Beskidów", Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Beskidzka.

Foto-relacja (zdjęcia Marek Jurasz):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I