I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Wieści z Żywiecczyzny

(01.10.2007) Droga Różańca Świętego Jana Pawła II w Soblówce. “Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem...”

Jan Paweł II

Marek Jurasz: "Jan Paweł II był człowiekiem różańca, a cały Jego pontyfikat był nim przepełniony aż po brzegi. Wypowiedzi Papieża nieustannie kierowały naszą uwagę ku modlitwie różańcowej, a każda podróż apostolska Jana Pawła II miała, choć jeden, silny akcent związany z różańcem.

Jan Paweł II każdemu, kto się z nim spotykał, wkładał do ręki swój osobisty upominek – był nim różaniec.

Jako pierwszy w historii zaproponował reformę różańca: zalecił jego pogłębienie biblijne, związał go z kontemplacją “ikon”, wprowadził nową część różańca – Tajemnice Światła.

27 września spod Kościoła Parafialnego w Soblówce wyrusza rzesza wiernych by w skupieniu i Modlitwie Różańcowej po raz pierwszy przejść nowo wytyczoną Drogę Różańca Świętego Jana Pawła II. Drogę tę wytyczono na odcinku Szlaku Papieskiego wiodącego z Soblówki (Kościół) przez Hutyrową, Królową, Przysłop na szczyt Rycerzowej. Każda z tajemnic ma formę skalnego głazu z nierdzewną tablicą. Na tablicach widnieje wizerunek Ojca Świętego JP II , Różaniec , nazwa tajemnicy i jej motyw przewodni. 20 głazów na trasie kończy stalowy krzyż na Hali Rycerzowej. Po czterogodzinnym marszu i modlitwie wierni docierają na Rycerzową by wspólnie ze swoim Biskupem – Ordynariuszem Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeuszem Rakoczym dokonać poświęcenia Drogi Różańca Świętego i Krzyża na Rycerzowej. Ks. Jan Stanisław Króżel, proboszcz parafii w Soblówce przypomniał że kard. Karol Wojtyła ostatni raz przemierzył trasę z Soblówki na Rycerzową 19 września 1972 r. Szedł wtedy z ks. Stanisławem Dziwiszem, ks. Marianem Jaworskim oraz klerykami ks. Gustawem Paranyczem i ks. Janem Bryją. Wśród gości uroczystości nie zabrakło przedstawicieli samorządu z wójtem Tadeuszem Piętką, Stowarzyszenia Szlaków Papieskich w Krakowie, Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan miejscowej OSP, turystów a przede wszystkim parafian z Soblówki wszystkich stanów, od najstarszych po maleńkie dzieci. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Soblówce przygotowały okolicznościowy program poświęcony Ojcu Świętemu a KGW i Strażacy poczęstowali wszystkich grochówką i herbatą z sokiem".

Foto-relacja (zdjęcia Marek Jurasz):

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I