PROGRAM
- Na wzór Konwencji Alpejskiej utworzyć Konwencję Karpacką jako klucz do współpracy regionów górskich. Inicjatywa ekologiczna "Zielone Karpaty", którą wspieram, jest krokiem w dobrym kierunku, a Karpacki System Komunikacyjny będzie tu elementem nieodzownym.
- Wprowadzić w życie zapisy nareszcie przyjętych ustaw: o rozwoju ziem górskich oraz o gminach uzdrowiskowych! Wespół z ustawami: o ochronie środowiska, ochronie przyrody, o rolnictwie ekologicznym a także o zalesianiu stanowią one dobre narzędzia do właściwego zagospodarowania obszarów górskich od Babiej Góry po Magurę Małastowską. Istniejące leśne wspólnoty gruntowe (gromadzkie, sołtysie i urbarialne) są najlepiej przygotowane do realizacji tych ustaw.
- Chronić przyrodę tak, aby pozwolić także żyć ludziom. Społeczeństwo musi mieć wpływ na zarządzanie parkami narodowymi. Nie likwidacja parków, lecz odpowiedzialna ochronę przyrody razem z ludźmi żyjącymi wokół parków. Takie uregulowanie zawiera Ustawa o Ochronie Przyrody, której jestem współtwórcą.
- Zrównoważony rozwój turystyki. Alternatywa wobec zatłoczonych szlaków górskich - zespół basenów, trasy dydaktyczne, rowerowe, otwarte granice dla ruchu turystycznego. Tatrzański System Komunikacyjny jako recepta na zlikwidowanie chaosu komunikacyjnego.
- Opracować i wdrożyć wieloletnie programy przeciwpowodziowe dla zlewni rzek (od Czarnej Orawy po Ropę). Usunąć przyczyna powstawania tzw. pierwszej fali powodziowej!
- Bezwzględna walka z przejawami korupcji w instytucjach i urzędach. Egzekwowanie przepisów prawa z całą surowością wobec nieuczciwych i interesownych urzędników szczebla samorządowego i centralnego w naszym regionie.
- Oferta "wyciągniętej dłoni" - pomoc powodzianom, szybkie usuwanie skutków powodzi. Ścisła współpraca ze stowarzyszeniami wspomagającymi rodzinę, walczącymi z patologiami społecznymi, bezrobotnymi.
- Bezwzględna walka z przejawami korupcji w instytucjach i urzędach. Egzekwowanie przepisów prawa z całą surowością wobec nieuczciwych i interesownych urzędników szczebla samorządowego i centralnego w naszym regionie.
- Doprowadzenie do stałej współpracy pomiędzy szkołami, a ośrodkami dydaktyczno-kulturalnymi. Wspieranie inicjatywy grup i środowisk oferujących różne sposoby spędzania wolnego czasu - zwłaszcza dla młodzieży.
Plan wspólnych zadań ze Słowacją.
Podhale, Tatry i Beskidy są ważnym miejscem na mapie Europy. Potrzebą chwili jest promocja regionu. Dlatego konieczne jest współdziałanie polsko - słowackie, a także międzypowiatowe, międzygminne, czy międzyorganizacyjne. Nie obawiajmy się tego, wykorzystajmy zasadę, że najlepiej promuje się siebie poprzez promocję sąsiada.
Od dwóch lat na Słowacji panuje dogodna atmosfera, sprzyjająca współpracy z nami. Południowi sąsiedzi traktują nas jak lokomotywę, która dowiezie ich do NATO i Unii Europejskiej.
Nie czas na wzajemne podgryzanie się, tym bardziej, że wypracowany jest już plan działań. Dla każdego znajdzie się tutaj miejsce. Owszem, potrzebna jest rywalizacja ale inna: zdrowa konkurencja na pomysły.
Transgraniczna współpraca, której przejawem są posiedzenia polsko - słowackiej komisji międzyparlamentarnej, której jestem przewodniczącym, stwarza doskonałą szansę skorzystania - w ekspresowym tempie - ze środków dysponowanych przez Komisję Europejską. Współdziałanie sąsiedzkie może być lokomotywą rozwoju całego, szeroko rozumianego regionu. Naszym hasłem powinno się stać "Tatry w Europie, Tatry w świecie".
powrót