Działalność parlamentarna

Franciszka Bachledy - Księdzularza
IV kadencji Senatu R.P. (1997-2001)

Jako senator ostatniej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, która odbyła 111 posiedzeń - w tym 5 posiedzeń wyjazdowych. Na polu prac legislacyjnych Komisja - do rozpatrywanych ustaw - wniosła około 500 poprawek, których około 90% stanowią poprawki zgłaszane przez senatora Franciszka Bachledy - Księdzularza. Był również sprawozdawcą 16 projektów ustaw, takich jak:

Jako przewodniczący Międzyparlamentarnej Grupy Polsko - Słowackiej, Franciszek Bachleda - Księdzularz doprowadził m. in. do:

W bieżącej kadencji był też członkiem Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej.
Najważniejszym jednak zadaniem w senatorskiej działalności Franciszka Bachledy-Księdzularza były sprawy górskie, rolnictwa ekologicznego i agroturystyki, przemysłu drzewnego i leśnictwa. Koncentrował się wokół spraw karpackich oraz rozwoju turystyki w zgodzie z optymalną ochroną środowiska.
Przede wszystkim w czasie ostatnich czterech lat inicjował ważne dla naszego regionu działania, związane m. in. z:

Podczas reformy administracyjnej kraju stał się orędownikiem utworzenia Powiatu Tatrzańskiego, przyłączenia powiatu gorlickiego do Małopolski, a także prowadził kampanię na rzecz rozwoju turystycznego regionu poprzez:

Skutecznie walczył o własność Wspólnot Leśnych i Sołtysich w Tatrach. Dzięki jego staraniom doprowadzono do rozprawy administracyjnej, na której poczyniono pierwsze czynności prawne zmierzające do uznania wspólnot leśnych i sołtysich za prawowitych właścicieli lasów Podczerwińskich i Witowskich.

W czasie czteroletniej pracy zakopiańskie biuro senatorskie Franciszka Bachledy-Księdzularza było swoistym łącznikiem pomiędzy parlamentem, a ludźmi. Przyjęło 732 interwencje. Dotyczyły najróżnorodniejszych spraw: od strategicznych dla regionu, poprzez sprawy urzędnicze po sprawy rodzinne. Znamienną rzeczą jest to, iż około 60% interwencji dotyczyło spraw osób prywatnych, które zwracały się do senatora, nie mogąc porozumieć się z lokalnymi podmiotami użyteczności publicznej, takimi jak: spółdzielniami mieszkaniowymi, instytucjami samorządowymi, czy też urzędami państwowymi. Biuro w Zakopanem przez cały ten okres pełniło funkcje pomocnicze wobec osób starających się o przyznanie świadczeń kombatanckich oraz osób poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką z Fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie.

Biuro Senatorskie funkcjonuje również w Gorlicach - w Delegaturze NSZZ "Solidarność". Oprócz senatora, który przyjmuje raz w miesiącu; także dwa razy w tygodniu po dwie godziny dyżuruje prawnik senatorski - mgr Paweł Śliwa. W ciągu czterech lat zarejestrowanych u niego zostało ponad 100 spraw obejmujących szeroki zakres problemów (ubezpieczenia społeczne, sprawy cywilno-prawne, rodzinne, własnościowe, gospodarki gruntowej). Większość z nich została załatwiona pozytywnie. Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz pracował również na terenie gminy Krościenko n/ Dunajcem. Spotkania z mieszkańcami odbywały się w tamtejszym Urzędzie Gminy, gdzie starał się pomagać także w prywatnych kłopotach ludzi, którzy go odwiedzali.

powrót