I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Najwyższy w Polsce bieg górski…

(07.08.2008) Wojciech Szatkowski: "Pod koniec września br. w rejonie Kasprowego Wierchu, Hali Kondratowej, Goryczkowej i Gąsienicowej zostanie rozegrany I bieg wysokogórski im. Franciszka Marduły. Jego organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, gniazdo w Zakopanem.
Patronem biegu jest Franciszek Marduła (1909-2007), słynny zakopiańczyk, zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich, uczestnik Mistrzostw Świata FIS w 1939 r., wychowawca młodzieży i znany lutnik. Był to bardzo popularny w Zakopanem człowiek, przez przyjaciół nazywany „druhem”. – Bardzo cieszę się z tego, że patronem biegu jest mój ojciec, przed laty wychowawca zawodników „Sokoła”, który często trenował na trasie, którą zostanie poprowadzona trasa naszego biegu – tłumaczy Stanisław Marduła, prezes TG „Sokół” w Zakopanem. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Wojciech Szatkowski, jeden z członków zakopiańskiego „Sokoła”. W Zakopanem nie ma biegów górskich, dlatego powstała w „Sokole” idea, by stworzyć imprezę na wzór biegów w Tatrach Wysokich, Zachodnich i Niskich, które organizowane są na Słowacji. Nie liczymy, że będzie to bieg masowy, ale myślę, że wystartuje w nim ok. 100 zawodników. Zawodnicy startują w kategoriach profesjonalnej (długa trasa z przewyższeniem ok. 1600 metrów) i amatorskiej (trasa krótsza) z przewyższeniem ok. 450 metrów). Trasa dla profesjonalistów będzie prowadziła spod „oczka” wodnego przy Krupówkach (start), dalej ul. Piłsudskiego pod Wielką Krokiew i Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic, następnie szlakiem do schroniska na Hali Kondratowej, stamtąd na Przełęcz pod Kopą Kondracką – dalej przez Suche Czuby – Goryczkową Przełęcz Świńską – Przełęcz Goryczkową pod Zakosy na Kasprowy Wierch (1988 m) - to będzie najwyższy punkt biegu. Potem zawodnicy zbiegną na Halę Gąsienicową aż do „Murowańca”, skąd nastąpi krótki podbieg i dalej podążą za szlakiem letnim przez Karczmisko i Skupniów Upłaz do Kuźnic. Tam czeka na nich ostatni podbieg szlakiem do schroniska na Kalatówkach, gdzie będzie znajdować się meta biegu. Zawodnicy w kategorii amatorskiej pobiegną z początku tak jak seniorzy, ale ich trasa będzie dużo krótsza tj. spod oczka wodnego na Halę Kondratową do schroniska, tam kończą podbieg i zbiegają w dół do schroniska na Kalatówkach, do mety. Trasa jest w całości poprowadzona po dostępnych szlakach turystycznych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Każdy zawodnik, który ukończy trasę biegu, otrzyma pamiątkowy medal. Wieczorem odbędzie się uroczyste rozdanie nagród i kolacja połączona z zabawą.
Wpisowe do biegu wynosi 50 zł. Bazą biegu będzie schronisko na Kalatówkach. Dyrektorami sportowymi biegu są: Leszek Behounek i Wojciech Szatkowski. Już niedługo podamy w Watrze więcej szczegółów na temat imprezy. Zgłoszenia do biegu prosimy kierować drogą pocztową na adres: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, gniazdo w Zakopanem, ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane."
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I