I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Lahti po 30 latach
Spotkanie z Józefem Łuszczkiem

(30.07.2008) Wojciech Szatkowski: "4 sierpnia, w ramach „Tatrzańskich Wici”, odbędzie się w „Jasnym Pałacu” spotkanie z Józefem Łuszczkiem, będące wspomnieniem przypadającej w tym roku 30-rocznicy zdobycia przez najlepszego polskiego biegacza w historii tytułu mistrza świata na 15 km i brązowego medalu na 30 km.
Józef Łuszczek był niekwestionowanym „królem” tras biegowych Mistrzostw Świata FIS 1978 r. w fińskim Lahti. Najpierw, w dniu 19 lutego 1979 r. sięgnął po brązowy medal w biegu na 30 km, w którym pokonało go tylko dwóch narciarzy z ZSRR. 21 lutego, w biegu na 15 km, spełnił marzenia polskich kibiców w kraju oraz swoje i zdobył złoty medal. W biegu na 50 km był siódmy. Został najlepszym biegaczem tych MŚ, a prezydent Finlandii, Urho Kekkonen wręczył mu specjalnie na tę okazję przygotowany puchar. Łuszczek 36. razy zdobywał złote medale Mistrzostw Polski w kategorii seniorskiej i dwa razy startował na Zimowych Igrzyskach (1980 – Lake Placid i 1984 – Sarajewo), ale nie sięgnął po olimpijskie medale. W sumie zimą na nartach i podczas treningów latem, tak się oblicza, pokonał ok. 150 000 kilometrów!
Spotkanie, które rozpocznie się 4 sierpnia o godzinie 19 będzie przypomnieniem znakomitego startu w Lahti i możliwością jego podsumowania po 30 latach od tych wydarzeń. Życie byłego mistrza świata toczyło się różnymi ścieżkami, ale jubileusz to znakomity moment, by przypomnieć tego sportowca - najlepszego biegacza w dotychczasowej historii polskich nart. Po powitaniu gości Wojciech Szatkowski przedstawi prezentację zatytułowaną „Było na świecie tylko czterech takich jak on”. Tak o Łuszczku wypowiadano się w fachowej prasie narciarskiej tamtego okresu, podkreślając jego niesłychaną wydolność na podbiegach, motorykę i szybkość. Zostaną zaprezentowane zdjęcia z kariery sportowej Józefa Łuszczka, jego najważniejsze starty, w tym i ten medalowy z Lahti i inne. Następnie zostanie zaprezentowany film dokumentalny, który niedawno Łuszczek otrzymał z Finlandii, nigdy dotąd nie pokazywany publicznie, pokazujący najlepszych zawodników MŚ. Spotkanie będzie też okazją do spotkania wychowawców i trenerów Łuszczka: Edwarda Budnego, trenera kadry narodowej biegaczy w tamtym okresie i współtwórcy wielkiego sukcesu w Lahti oraz Antoniego Marmola – pierwszego wychowawcy Łuszczka w szkole podstawowej nr 2 w Zakopanem. Potem rozpocznie się wieczór wspomnień. Organizatorem spotkania jest Tatrzańska Agencja oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie."

W 1978 r. zakopiańczyk Józef Łuszczek (biegnie z nr 73) był najlepszym biegaczem Mistrzostw Świata FIS w fińskim Lahti, fot. ze zbiorów autora.

 

 

 

 

 

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I