I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Lahti po 30 latach
Spotkanie z Józefem Łuszczkiem

(05.08.2008) Anna Karpiel: "W tym roku przypada 30-ta rocznica zdobycia tytułu mistrza świata na 15 km i brązowego medalu na 30 km przez najlepszego polskiego biegacza - Józefa Łuszczka. Z tej okazji 4 sierpnia  w „Jasnym Pałacu” odbyło się  spotkanie z tym wybitnym sportowcem, które poprowadził Wojciech Szatkowski. Impreza organizowana przez  Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego wpisała się w trwające właśnie „Tatrzańskie Wici”.
Karierę sportową i znakomity start w Lahti Józefa Łuszczka przybliżyła prezentacja Wojciecha Szatkowskiego zatytułowana „Było na świecie tylko czterech takich jak on” oraz nigdy dotąd nie pokazywany publicznie film dokumentalny z Finlandii. Tamte wydarzenia wspominał sam zawodnik, a także jego trenerzy: Edwarda Budny, ówczesny trener kadry narodowej biegaczy oraz Antoni Marmol – pierwszy wychowawca Łuszczka w szkole podstawowej nr 2 w Zakopanem. Wspomnienia ukazały także drugą stronę medalu - trudne politycznie czasy i trudne warunki, w jakich musieli szkolić się i startować polscy zawodnicy, bez odpowiedniego sprzętu i zaplecza technicznego. Nie było łatwo, tym bardziej należy docenić wielki sukces Józefa Łuszczka. 
Spotkanie było okazją do uhonorowania mistrza oraz gratulacji, które Józefowi Łuszczkowi złożyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, COS-u oraz firmy Intersport. Było także okazją do dyskusji nad przyszłością polskich sportów zimowych. Jak podkreślał bohater spotkania oraz uczestniczący w nim olimpijczycy - aby nasi zawodnicy mogli powtórzyć sukces Łuszczka, muszą mieć odpowiednie warunki i przygotowane trasy, a biegi narciarskie trzeba na nowo spopularyzować.
Józef Łuszczek to najlepszy biegacz w dotychczasowej historii polskich nart i niekwestionowany „król” tras biegowych Mistrzostw Świata FIS 1978 r. w fińskim Lahti. Zdobył brązowy medal w biegu na 30 km, w którym wyprzedziło go tylko dwóch narciarzy z ZSRR, natomiast w biegu na 15 km sięgnął już po złoto pokonując najlepszych zawodników na świecie. W biegu na 50 km był siódmy. Łuszczek aż 36 razy zdobywał złote medale Mistrzostw Polski w kategorii seniorskiej i dwa razy startował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (1980 – Lake Placid i 1984 – Sarajewo). Jak policzył Wojciech Szatkowski konsultując się z trenerami i specjalistami w tej dziedzinie - Łuszczek pokonał na nartach ok. 150 000 km."


Więcej o starcie Józefa  Łuszczka w Lahti
w opublikowanym w naszym serwisie fragmencie książki Wojciecha Szatkowskiego. Zapraszamy do lektury!

Najlepszy  start  w  życiu – złoto Łuszczka na 15 km...

Relacja wideo:

 

This text will be replaced

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I