I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Rekordowy „Maliniak”…
– XI. Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie

(05.05.2008) Wojciech Szatkowski: „Maliniak” w tym roku był pod każdym względem rekordowy. Aż 187 skialpinistów wystartowało na trasach w kategoriach amatorów i profesjonalistów i zmagało się podczas XI. Memoriału Piotra Malinowskiego rozegranego w rejonie Hali Gąsienicowej. Zawodom towarzyszyła znakomita pogoda. Najszybciej trasę dla profesjonalistów wiodącą  przez  pięć tatrzańskich przełęczy (Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat i Kozią) pokonał słowacki ski-alpinista Peter Svatojansky, drugi rezultat uzyskał jego rodak Milan Madaj, a trzeci był zawodnik TKN Tatra Team Andrzej Bargiel. Zawody organizował TKN Tatra Team, przy pomocy TOPR i grona sponsorów. Po zawodach odbyła się impreza, bo siłą „Maliniaka” zawsze była i jest niepowtarzalna atmosfera.
Memoriał Malinowskiego to największe zawody na fokach w Polsce – największe i najbardziej prestiżowe. Cechą charakterystyczną jest rekordowa obsada - startuje w nich przeważnie ok. 130-140 zawodników (w tym roku rekord – 187 zawodników), a organizatorem jest klub ski-alpinistyczny TKN Tatra Team z Zakopanego, a dyrektorem zawodów jest Piotr Sadowski. Pomagała mu grupa zawodników Tatra Team na czele zJustyną Żyszkowską oraz osoby, które wytyczyły trasę. Warto dodać, że zawody nie odbyły by się gdyby nie gościnność gospodarzy schroniska. Pomiar czasu poprowadził Marek Nodzyński, Jacek Nodzyński, Marek Kowalczyk i Agnieszka Baczkowska z TZN.
Zawody Malinowskiego, rozgrywane od 1997 r., mają ustaloną renomę i zawsze przyjeżdżają na nie, oprócz krajowej czołówki, także najlepsi zawodnicy z Czech i Słowacji. Wyścigi zostały rozegrane w otoczeniu Hali Gąsienicowej, a „bazą” było schronisko „Murowaniec”. Trasa sportowa prowadziła przez trudne przełęcze: Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat i Kozią, a amatorzy ścigali się na trasie krótszej, w otoczeniu Kasprowego Wierchu, z wejściem na szczyt Beskidu (2013 m). Siłą „Maliniaka” jest też niepowtarzalna atmosfera spotkania ludzi gór, narciarzy wysokogórskich i ratowników tatrzańskich, którzy poprzez swój start chcą także upamiętnić postać patrona zawodów, Piotra Malinowskiego – świetnego narciarza i człowieka Tatr i gór, Naczelnika i ratownika TOPR, Dodajmy, ze Piotr Malinowski był też jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w ski-alpinizmie, zarówno w Polsce jak i poza granicami. Wykonał w Tatrach wiele interesujących i ekstremalnych zjazdów wysokogórskich, między innymi, w 1989 roku, z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu Gąsienicowego.
W sobotnich wyścigach wśród pań triumfowała zakopianka Klaudia Tasz, druga była Jana Madajowa ze Słowacji a trzecia Julia Wajda. Warto wspomnieć że był to pierwszy start popularnej Julki w kategorii seniorów. W kategorii seniorskiej klasą dla samego
siebie był Słowak Peter Svatajansky, który sportową trasę pokonał w czasie 1 godzina 53 min i 34 sek., co aż trudno sobie wyobrazić. Peter wyprzedził Milana Madaja, a trzecie, bardzo dobre miejsce wywalczył Andrzej Bargiel z TKN Tatra Team. Spośród zawodników w kategorii rekreacyjnej najszybszy był Tomasz Kucik (Słowacja), przed Michałem Stochem i Piotrem Fudalejem. Najmłodszą uczestniczką była 7-mio letnia Basia  Rogoż z Krakowa, która krótszą trasę rekreacyjną pokonała z tatą  Krzysztofem. Organizatorom warto pogratulować wspaniałych zawodów (jak zwykle).
Zdjęcia z zawodów ze startu oraz z ceremonii rozdania nagród, która miała miejsce przed
Schroniskiem.

 Wyniki:
 Senior :
 Mężczyźni
1. Peter Svatojansky SK 1.53,34
2. Milan Madaj SK 1.58,06
3. Andrzej Bargiel TOPR Tatra Team 2.03,26
 Kobiety
1. Klaudia Tasz KS Kandahar
2. Jana Madajowa SK 2.40,43
3. Julia Wajda KS Kandahar  2.53,37
 Junior.
 Mężczyźni:
1. Piotr Grzegorek 1.23,13
2. Beniamin Leitner Sk 1.29,44
3. Krzysztof Kluziński 1.55,48
 Kobiety:
1. Simona Triznova SK 1.41,43
2. Michaela Dankova  SK 1.47,24
3. Paulina Figura KW Zakopane 1.50,49
 Masters
 Mężczyźni
1. Miroslav  Leitner  SK 2.06,05
2. Ondrej Pramuk SK 2.30,38
3. Jerzy Zachwieja GP Gopr 2.43,22
 Nestorzy – Służby Ratownictwa:
1. Jan Jurina HZS 1.45,05
2. Juraj Settey HZS SLP 1.45,29
3. Adam Marasek  TOPR 1.49,04
 Rekreacyjna
 Mężczyźni:
1. Tomas Kucik SK 1.06,45
2. Michał Stoch  1.14,58
3. Piotr Fudalej 1.19,30
Kobiety.
1.Zuzanna Novotna SK 1.26,59
2. Kinga Ostrowska 1.37,57
3. Dorota Bodzioch 1.39,48

 

Foto-relacja (zdjęcia Wojciech Szatkowski):

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I