I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Puchar Europy wraca do Zakopanego!

(04.08.2008) Jak poinformował Tatrzański Związek Narciarski - 16 maja we francuskim Annecy odbyło się posiedzenie podkomisji Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim. Przedstawiciele Tatrzańskiego Związku Narciarskiego starali się tam o prawo organizacji zawodów Pucharu Europy kobiet w slalomie na stokach Harendy. Według wstępnego kalendarza zatwierdzonego przed komisję zawody odbędą się w Zakopanem 18 lutego 2009 roku. Ostateczny kalendarz zatwierdzony zostanie na jesiennym posiedzeniu Komisji w Zurichu.
We wrześniu ubiegłego roku w Zakopanem gościli przedstawiciele FIS, min. Słoweniec Janez Flere, Koordynator ds. technicznych i Koordynator Pucharu Europy kobiet, oraz Marcus Waldner, Koordynator Pucharu Europy mężczyzn, którzy pozytywnie ocenili starania Zakopanego o organizację ww. imprezy, posiadaną infrastrukturę, jak i przede wszystkim sam stok Harendy.
Odbywające się w Zakopanem w dniach 9 i 10 luty Międzynarodowe Mistrzostwa Polski były generalną próbą Zakopanego i zdaniem Delegata Technicznego FIS, Juraya Sinay ze Słowacji, który jest równocześnie członkiem Podkomisji Pucharu Europy kobiet, wypadła ona bardzo dobrze.
Przypomnijmy, że po raz ostatni zawody tej rangi odbyły się w Zakopanem w roku 1995, czyli aż 13 lat temu. Zakopane może jednak pochwalić się organizacją wielkich zawodów nie tylko w skokach narciarskich czy kombinacji norweskiej, ale również narciarstwie alpejskim. Jedyne jak do tej pory zawody Pucharu Świata - slalom mężczyzn, odbyły się na stokach Nosala 6 marca 1974. Zwyciężył wtedy znakomity hiszpański zawodnik Francisco Fernandez Ochoa, a Andrzej Bachleda, najlepszy polski alpejczyk uplasował się na miejscu 6. Zawody Pucharu Europy w slalomie kobiet odbyły się w Zakopanem na stokach Nosala 18 i 19 lutego 1995 roku. Zawody wygrała Austriaczka Elfi Eder, a wspomnijmy, że startowały w nich takie późniejsze gwiazdy alpejskich tras jak chociażby
Amerykanka Kristina Koznick, Slowenka Spela Bracun, Norweżki Trine Bakke czy Trude Gimle, Szwajcarka Martina Accola, Francuzki Vanessa Vidal i Laure Pequegnot.
Dnia 17 czerwca zawiązał się przy Tatrzańskim Związku Narciarskim Komitet Wykonawczy Pucharu Europy. Na jego czele stanął Wice Prezes ds. Sportowych TZN Andrzej Karpiel. W skład komitetu weszli znani alpejczycy, trenerzy i działacze, min. Wojciech Gajewski, Krzysztof Całka, Krzysztof Horecki, czy Jan Walkosz Jambor.
 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I