I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +


 

(08.07.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W najbliższy weekend (11, 12 lipca) w powiecie tatrzańskim rozpoczyna się cykl imprez  już po raz ósmy organizowany pod wspólną nazwą Tatrzańskie Wici. Od 11 lipca do 6 września we wszystkich gminach odbywać się będą regionalne i sportowe imprezy o różnorodnej tematyce. Ich organizatorem jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury wspólnie z poszczególnymi gminami, ośrodkami kultury, organizacjami i instytucjami na ich terenie działającymi.
Każde wydarzenie odbywa się w innym miejscu i ma własny, niepowtarzalny charakter oraz wątek przewodni.
Element wspólny wszystkich imprez to rozpalenie watry, mającej upamiętniać wizytę Jana Pawła II pod Tatrami w 2002 roku, kiedy to ku Jego czci górale na całym Podhalu palili  ogniska. Impreza ma też charakter promocyjny. Jej celem jest ukazywanie walorów turystycznych i kulturowych podhalańskiej ziemi. Przyczynia się także do integrowania społeczności lokalnej. Po raz pierwszy Tatrzańskie Wici zaznaczą swoja obecność również na Słowacji. W ramach słowackich imprez w Tatrzańskiej Łomnicy i w Starym Smokowców zaprezentują się polskie zespoły. Muzycznymi gwiazdami tegorocznych Tatrzańskich Wici będą tacy wykonawcy jak: zespół Boney M, Kroke, Pectus oraz Eleni. Od lipca do września podczas Tatrzańskich Wici odbędą się także Europejskie Targi Produktu Regionalnego oraz Targi Twórców Ludowych organizowane w ramach projektu "Kultura? Tak! Promocja dziedzictwa kulturowego jako czynnik zrównoważonego rozwoju lokalnego Podtatrza" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Ta impreza to fenomen na skalę kraju, pokazujący, że całe środowisko skalnego Podhala potrafi się ze sobą dogadać i przede wszystkim wspólnie działać. Myślę, że udało się nam także znaleźć złoty środek, tak by Tatrzańskie Wici były atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i gości - mówił Krzysztof Król-Łęgowski, dyrektor TARPiK.
Może w czasach kryzysu będą to imprezy nieco skromniejsze, ale serdeczne i wypływające z tego, co
ludzie jedni  drugim chcą  dać. Zapraszam gorąco wszystkich gości i mieszkańców do uczestnictwa w VIII Tatrzańskich Wiciach - mówił podczas konferencji prasowej starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski.
W dniach 11 - 12 lipca na placu pod Gubałówką w Zakopanem odbędzie się impreza pod nazwą "Ślebodny Zbyrk", którego charakterystycznym elementem jest Harnasiowy Korowód. W sobotę Krupówkami przejdzie barwna parada wiodąc na sąd Harnasia, czyli herszta zbójników. Pozostałe atrakcje to przegląd rockowych zespołów amatorskich ,,Nie tylko po góralsku" o nagrodę Starosty Tatrzańskiego, inscenizacja góralskiego wesela, a w niedzielę Festiwal Romski oraz występ
krakowskiego zespołu ,,KROKE" grającego muzykę klezmerską. Pod Gubałowką zaprezentują się także podhalańscy twórcy ludowi.
Również w niedzielę w Białym Dunajcu odbędą się „Wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki”. Co roku do konkursu przystępuje kilkanaście dziewczyn z całego Podtatrza, które muszą wykazać się umiejętnościami śpiewu, tańca góralskiego, posługiwania się gwarą podhalańską, a także posiadanymi wiadomościami o swoim regonie. W konkursie są również konkurencje codzienne, takie jak ścielenie łóżka, dojenie krowy, układanie kopy z sianem oraz konkurencje świąteczne, czyli sznurowanie gorsetów i kierpców na czas. Wyborom „Nojśwarniyjsyj Górolecki” towarzyszą liczne występy zespołów regionalnych i folkowych oraz zabawa na wolnym powietrzu."


 

Szczegółowy program VIII Tatrzańskich Wici do pobrania - wici_program.pdf

Patronat medialny nad cyklem imprez VIII Tatrzańskie Wici
objął Podhalański Serwis Informacyjny WATRA


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I