Trener: Bogdan Norčič (Heim/Klub), Matjaz Żupan (Team/Kadra)
Wyposażenie: Elan (Ski),  Carrera (kask, gogle)

Debiut w reprezentacji: 1995

Debiut w Pucharze Świata: Innsbruck 4.01.1996

Pierwsze punkty w Pucharze Świata: Innsbruck 4.01.1996

Primoż Peterka urodził się 28 lutego 1979 roku w małej miejscowości położonej na wschód od Ljubljany o nazwie Moravce. Tam też dorastał. Jego ojciec postanowił, że syn a także dwóch jego braci: Uros i Bostian zostaną skoczkami. Osobiście dopilnował by Primoż skończył liceum sportowe w Planicy i Wyższą Szkołę Ekonomii w Kranju. Skacze dla klubu SK Triglav Kranj. Peterka to największe odkrycie słoweńskich skoków narciarskich. Pamiętam jak dziś dzień 27 stycznia 1996 roku. Na Eurosporcie oglądałem relacje z konkursu Pucharu Świata w Zakopanem. To był pierwszy Puchar Świata w Zakopanem od wielu lat, także panowały wielkie emocje na skoczni. Przyjechało wielu znakomitych skoczków: Weißflog, Goldberger, Nikkola. Ale w tą sobotę nie było lepszego zawodnika od nastolatka ze Słowenii o nazwisku PETERKA. Pokonał Goldbergera ustanawiając rekord skoczni, wygrywając swoje pierwsze zawody. W niedzielę był drugi, za Goldbergerem, który w sezonie 1995/96 po raz drugi z rzędu wygrał generalną klasyfikację PŚ.  Następny sezon - 1996/97 może zaliczyć do swoich najlepszych.

Wygrał wtedy m.in. Turniej Czterech Skoczni. Po zawodach w Bischofshofen austriackie gazety pisały: „17-latek z twarzą pokerzysty w finale 45 Turnieju Czterech Skoczni zgarnął całą pulę pozostawiając w pobitym polu uznane gwiazdy skoków narciarskich. Za zwycięstwo zainkasował 40.000 marek”.  A Dieter Thoma mógł tylko pogratulować Peterce i żałować swoich upadków w Garmisch i Innsbrucku. Peterka wygrał generalną klasyfikację Pucharu Świata, którego finał w „ojczystej” Planicy na „Velikance” obserwowało prawie 100.000 widzów. W 1997 roku został wybrany najlepszym sportowcem Słowenii, 2 milionowego kraju fanatycznie zakochanego w skokach narciarskich. Początek następnego sezonu 1997/98 może nie był tak błyskotliwy, ale Primoż z wielką ambicją zaczął nadrabiać stracone punkty. Ponownie szczęśliwym miejscem okazało się Zakopane i „Wielka Krokiew”. W niedzielę 18 stycznia 1998 roku po fantastycznej walce wygrał z Kazuyoshi Funaki o 3,2 punktu. W międzyczasie na skoczniach w Hakubie, gdzie rozgrywano zawody w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku Peterka otarł się dwukrotnie o medal, zajmując  na średniej skoczni 6, a na dużej 5 miejsce – drużynowo start reprezentacji Słowenii nie wyszedł i ostatecznie zajęli 11 miejsce. Po Olimpiadzie było już  znakomicie czego uwieńczeniem było ponowne wywalczenie kryształowej kuli dla najlepszego skoczka sezonu – po raz drugi z rzędu!!. Jeszcze do dziś w Słowenii wspominają niezapomnianą batalię Primoża z Kazuyoshi Funaki na K-120 w Planicy o utrzymanie pozycji lidera w generalnej klasyfikacji PŚ. Następny sezon był już katastrofą. Żadnych godnych uwagi osiągnięć, nie potrafił zakwalifikować się nawet do finałowej 30-ki. Na kolejne sezony stracił miejsce niekwestionowanego dotąd lidera słoweńskiej ekipy, zaczął występować w Pucharze Kontynentalnym szukając formy. W sezonie olimpijskim doszło do przełamania złej passy. Primoż regularnie zaczął uczestniczyć w finałowych seriach i zajmować miejsca w pierwszej 20-ce. Brązowy medal drużynowo to również zasługa Peterki prezentującego dobrą dyspozycję. Obecny sezon był równie udany jak te, w których odnosił niezapomniane sukcesy. Stał trzykrotnie na podium (w tym 2 x jako zwycięzca).