I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I

archiwum serwisu sportowego

(19.09.2003) W Nowym Targu w sobotę i niedzielę rozegrane zostaną Mistrzostwa oraz Puchar Polski juniorów i seniorów w kategorii modeli szybowców sterowanych mechanicznie F1-E:
Mówił kierownik zawodów Piotr Jarkiewicz.

(19.09.2003) W Nowym Targu rozegrane zostały zawody sportowe z udziałem uczniów szkół ponad gimnazjalnych z powiatu nowotarskiego. W pierwszym dniu "licealiady" startowały dziewczęta z 5 szkół. Pierwsze miejsce zajęły zawodniczki z I LO w Nowym Targu, wyprzedzając Zespół Szkół Rolnicych i Zespół Szkół Numer 3. Skład zwycięskiej drużyny piłki ręcznej: Agata Sroka, Joanna Kita, Dominika Strama, Helena Pawlikowska, Katarzyna Chowaniec, Zuzanna Kustwan, Grażyna Stokłosa, Renata Szostak, Julia Iglar oraz Kamila Hajnos. Dominika Strama oraz Helena Pawlikowska otrzymały tytuł króla strzelców za zdobycie po 8 goli. Opiekunem zespołu jest Joanna Jethon-Sułkowska. Dziewczęta zakwalifikowały się do zawodów rozrywanych na szczeblu rejonowym w suchej Beskidzkiej w przyszłym roku. Drugi dzień "licealiady" to były zmagania chłopców. W zawodach wzięło udział 8 drużyn. Zwyciężyła ekipa Zespołu Szkół nr 3 pod opieką Wiesława Krauzowicza. Królem strzelców został Tadeusz Kalata. Zwycięzki zespół wystąpił w składzie: Bartłomiej Lech, Bartosz Fit, Marcin Pietrzak, Andrzej Magulski, Michał Majewski, Paweł Łepczyński, Ireneusz Dudzik, Tadeusz Kalata, Kamil Buczek, Adam Jasion. Drugie miejsce w zawodach zdobył zespół I LO w Nowym Targu, trzecie - I LO w Rabce.

(18.09.2003) 21 września w Białym Dunajcu sportowa impreza:
A po rozgrywkach ognisko. Mówił prezes klubu "Biali-Biały Dunajec" Stanisław Trebunia Tutka. Organizatorzy szczególne podziękowania kierują dla wójta Andrzeja Jacka Nowaka oraz radnych, którzy przeznaczyli na organizację turnieju 2 i pół tysiąca zł.

(18.09.2003) 25-lat minęło od jednego z największych sukcesów w polskim narciarstwie - zdobycia przez Józefa Łuszczka złotego medalu mistrzostw świata w Lahti. Z tej okazji w sali obrad Urzędu Miejskiego w Zakopanem odbyło się jubileuszowe spotkanie. Oprócz bohatera tamtych dni - obecni byli działacze sportowi, trenerzy z Edwardem Budnym na czele, władze miasta i powiatu. Spotkanie prowadził znany zakopiański historyk Wojciech Szatkowski. (więcej...)

(16.09.2003) W Nowym Targu rozegrane zostaną Mistrzostwa oraz Puchar Polski juniorów i seniorów w kategorii modeli szybowców sterowanych mechanicznie F1-E. Modelarze spotkają się w najbliższą sobotę:

(15.09.2003) Spotkanie z okazji jubileuszu 25-lecia zdobycia tytułu mistrza świata przez Józefa Łuszczka w Lahti w 1978 roku - odbędzie się w Sali Obrad UM Zakopane w dniu 18 września o godz. 13.00. O pamiętnych wydarzeniach sprzed ćwierć wieku mówi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego:

(13.09.2003) Hokeiści Podhala tytuł mistrza Polski zdobyli 17 razy. Po raz ostatni w 1997 roku. Wojas Podhale w tym sezonie po raz pierwszy weźmie udział w Interlidze, gdzie zagra z drużynami chorwackimi, słoweńskimi, węgierskimi i polskimi. W Interlidze pojawią się też: Dwory Unia i GKS Tychy. Pierwszy mecz Wojas Podhale rozegra na swoim lodowisku - 5 października. Przeciwnikiem będzie chorwacki Medveszczak Zagrzeb.

(25.08.2003) W niedzielę 24 sierpnia, w Galerii "Pod Aniołem" zakończył się Wakacyjny Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. W cyklu pięciu turniejów uczestniczyło 379 szachistów, najstarszy - 80 lat, najmłodszy - 7 lat. Sędzią głównym turnieju był Stanisław Cichorz. Wyniki końcowej klasyfikacji:
1. Grzegorz Słabek - KKSz 1893 Kraków - 28,5 pkt.
2. Andrzej Doniec - KKSz 1893 Kraków - 26,5 pkt.
3. Stanisław Damian - Kraków - 23,0 pkt.
4. Stanisław Czyrnek - "Płomień" Limanowa - 23,0 pkt.
5. Marek Sukiennik - "Płomień" Limanowa - 23,0 pkt.
Najlepszy wynik wśród nestrorów:
1. Szczucki Józef - YMCA Kraków 16,0 pkt.
Najlepszy wynik wśród juniorek:
1.Magdalena Mucha MOk Rabka-Zdrój - 11,0 pkt.
Grupa juniorów:
1. Ramna Mucha - MOK Rabka-Zdrój - 22,5 pkt.
2. Piotr Tworzydło - Tarnovia Tarnów - 22,0 pkt
3. Michał Smoła - Tarnovia Tarnów - 21,0 pkt.

(25.08.2003) (PAP) Marcin Bachleda z WKS Zakopane zajął czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Dzięki temu Polska będzie mogła wystawić czterech zawodników w konkursach Pucharu Świata. Zwycięzcą Pucharu Kontynentalnego został Słoweniec Bine Norcic, który wyprzedził rodaka Jure Radelja i Austriaka Wolfganga Loitzla. Najlepsza piątka cyklu miała zagwarantowany udział w zimowym PŚ.

(19.08.2003) W sobotę i niedzielę Czarna Góra gościć będzie miłośników szybownictwa. Może nie wszyscy wiedzą ale ta miejscowość ma swoje specjalne miejsce w historii tego sportu:
Mówił wójt Józef Milan Modła. W sobotę Msza Święta o godzinie 9.30 potem odsłonięcie pamiątkowej tablicy i zawody. W niedzielę zawody od godz.12.oo, o 17.oo pokazy a o 18.oo oficjalne ogłoszenie wyników.

(19.08.2003) W piątek 22 sierpnia o godz. 17.00 na stadionie przy ul. Orkana w Zakopanem odbędzie się mecz charytatywny zorganizowany przez Old Boys'ów z Zakopanego na rzecz sędziego Bogdana Górnika, któremu spalił się dom. na boisko piłkarskie wyjdą Old Boys'i sędziowie okręgu tatrzańskiego.

(12.08.2003) V OTWARTE REGATY O ZIELONĄ WSTĘGĘ JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO rozpoczną się 15 sierpnia na przystani żeglarskiej "Zamajerz". Start i meta pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie a punkt zwrotny w rejonie "Ptasiej Wyspy" naprzeciw wsi Frydman. W regatach mogą brać udział jednokadłubowe łodzie żaglowe wszystkich typów, posiadające wyposażenie asekuracyjne zgodne z przepisami. Prowadzona będzie klasyfikacja generalna w grupach. Wyścigi w grupach będą ważne pod warunkiem uczestnictwa min. 3 jednostek w danej grupie. Wymagana będzie m. in. umiejętność pływania, dobry stan zdrowia a sternik jachtu musi posiadać stopień co najmniej żeglarza jachtowego. Od 08.00 do 10.00 przyjmowanie zgłoszeń a o 11.00 otwarcie regat. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, przewidziane jest ognisko, grill oraz piosenka żeglarska.

(31.07.2003) Mimo lata, na igielicie rozgrywane są zawody w skokach narciarskich. W Austriackim Ga-Pa (Garmisch-Partenkirchen) podczas Grand Prix Uczniów, będącym nieoficjalnymi mistrzostwami świata młodzików, polscy zawodnicy zdobyli znakomite lokaty. Byli wśród nich również Zakopiańczycy. Mówi Wojciech Szatkowski:
Mówił Wojciech Szatkowski.

(28.07.2003) W Nowym Targu 1 sierpnia, impreza pokazowa umiejętności jazdy na motocyklu wice mistrza świata juniorów Tadeusza Walusiaka, rozpocznie 60 Międzynarodowy Rajd Tatrzański. Inauguracja o godzinie 18 na Rynku. Mówi kierownik automobil klubu nowotarskiego Tadeusz Luberda:

(25.07.2003) 3 sierpnia w Czarnym Dunajcu zawody strażackie:
Mówił sekretarz gminy Stanisław Pawłowski.

(22.07.2003) Dobra wiadomość dla uprawiających sport w Nowym Targu. We wtorek oficjalnie zostanie otwarte nowe boisko. Mówi Roman Matasik kierujący zakładem Zieleni i Rekreacji Urzędu Miasta Nowy Targ:

(16.07.2003) Do piątku miłośnicy gry w tenisa ziemnego mogą się zgłaszać do udziału w siódmej edycji Amatorskich Mistrzostw Polski w rodzinnych deblach i mikstach z cyklu "Familly Cup 2003". Zawody odbędą się w sobotę i niedzielę na kortach WKS Wisła w Krakowie. Można zapisywać się telefonicznie nr 0-12 415-97-10 (i 11).

(04.07.2003) W Bukownie k/Olkusza odbyły się zawody strażackie w których uczestniczyło 25 jednostek męskich i 13 kobiecych. O sukcesie reprezentacji gminy Czarny Dunajec opowie wójt Józef Babicz:
Natomiast gminne zawody pożarnicze odbędą się na czarnodunajeckim stadionie 3 sierpnia.

(04.07.2003) W Rabie Wyżnej w niedzielę zawody biegowe:
Zapraszał wójt Edward Siarka. (16.oo dzieci, młodzież. 19.oo dorośli)

(30.06.2003) W Zakopanem rozpoczął się Festiwal Szachowy:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(26.06.2003) Przedstawiciele samorządu zakopiańskiego, PZN i TZN złożyli do biura Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS wniosek dotyczący kandydatury miasta do organizacji mistrzostw świata w biegach narciarskich - sprintach w sezonie zimowym 2004/2005:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(24.06.2003) Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem przygotowuje się do prac związanych z położeniem igielitu na Wielkiej Krokwi. Zlecone zostały badania geologiczne, później mają powstać betonowe konstrukcje na utrzymanie śniegu, siatki a następnym etapem jest już położenie igielitu. Inwestycja według zastępcy dyrektora COS Leszka Nadarkiewicza zostanie zrealizowana najpóźniej do wiosny 2004 roku. Przyszły sezon dzięki igielitowi może "zaowocować" zawodami letniego Pucharu Świata w skokach narciarskich, z całą światową czołówką zawodników. W planach COS-u jest także budowa ogrodzenia wokół skoczni. Konstrukcja będzie się składała z prętów ocynkowanych o długości 3 metrów z kilkoma bramami wejściowymi.

(22.06.2003) Adam Małysz nie tylko zimą ale także latem najlepszy! W Zakopanem na średniej Krokwi pokrytej igielitem rozegrano zawody o Puchar Prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Małysz w pierwszej serii skoczył na odległość 89,5 w drugiej 82 metry co dało mu łączna notę 235,5 punkta. Drugie miejsce zajął Marcin Bachleda (83 i 85 metra, nota 224,5 ). Trzeci był Jan Ciapała (80,5 i 82,5 metra, nota 221 punktów).

(18.06.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczął działalność klub sportowy "Zawrat". Na stadionie pod skocznią rozegrano mecz, licytowano koszulkę klubu z honorowym nr 1 (1.000 zł!). Zjawili się tez specjalni goście:
Skocznia, o której mówił prezes klubu Zawrat Józef Galica była miejscem zawodów sportowych jeszcze 20-lat temu.

(17.06.2003) Zakopane ma 2 lata na to, aby złożyć wniosek kandydacki do organizacji mistrzostw świata w 2011. Z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego do Zakopanego przyjechał przewodniczącego komisji przepisów i kontroli FIS. Specjalista d/s homologacji tras biegowych Peter Petriczek przeszedł wszystkimi zakopiańskimi trasami biegowymi dokonując ich oceny:
Największym problemem są jednak pieniądze. Aby złożyć wniosek kandydacki, trzeba wpłacić bezzwrotna kaucję.
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(17.06.2003) W środę mija 90-rocznica urodzin Stanisława Marusarza - jednego z najwybitniejszych polskich narciarzy, zwanego "Królem Krokwi". Pierwsze skoki oddał w wieku kilkunastu lat, później rozpoczęło się pasmo sukcesów na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Największym z nich był srebrny medal mistrzostw świata w Lachti w 1938 rok. Później nastała II Wojna Światowa. Podczas okupacji Stanisław Marusarz wsławił się jako znakomity kurier tatrzański. Po wojnie kolejne starty w zawodach. Następnie opieka na Wielką Krokwią. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w wieku 68 lat Marusarz skakał na skoczni do filmu "Dziadek" w reżyserii Janusza Zielonackiego. Stanisława Marusarza wspomina Wojciech Szatkowski:

(17.06.2003) Najlepsi sportowcy oraz ich trenerzy otrzymali z rąk burmistrza miasta Zakopane podziękowania za prace w sezonie zimowym 2002/2003:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(17.06.2003) W najbliższą niedzielę na średniej skoczni w Zakopanem odbędą się letnie zawody na igielicie w skokach narciarskich o puchar prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. O godzinie 10 trening, o 11 seria próbna, konkurs rozpocznie się w samo południe:
Mówił Wojciech Szatkowski.

(14.06.2003) W niedzielę w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie działalność klub sportowy "Zawrat":
Mówił Bartek Koszarek.

(14.06.2003) W najbliższy piątek 20 czerwca o godz. 10.00 na sztucznej ściance na placu pod Gubałówką w Zakopanem odbędą się zawody wspinaczkowe. Koszt udziału w imprezie pokrywa organizator. Dla najlepszego zawodnika nagrodą będzie lina 50 m, uprzęże Mammut, spodnie Arnica i inne. Zawodnicy startują na czas w różnych kategoriach wiekowych. Wspinaczka będzie oczywiście asekurowana.

(12.06.2003) Na stadionie przy ul. Orkana odbyły się zawody w udzielaniu "pierwszej pomocy" zorganizowane przez zakopiański Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Wystartowały reprezentacje pięciu szkół: SP 1 i 3 w Zakopanem, Sp Brzegi , Suche i SP Ząb. Emocje towarzyszyły nie tylko zawodnikom ale i tzw. "pozorantom" - oto jak wytłumaczył opatrującym go ratownikom swoje "zranienia" Kamil:
Kołem PCK w SP Suche opiekuje się Anna Cudzich:
Sędzią głównym zawodów była Jolanta Sułek:
Opiekunką koła PCK jest od niedawna Jolanta Potoczna:
A teraz uczestniczki zawodów:
Zawody organizowane były z okazji Tygodnia PCK. Takie dni obchodzone są tradycyjnie w maju, jednak w tym roku ze względu na pogodę przesunięto termin na czerwiec. Zwyciężyli Basia Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Kamil Popławski ze Szkoły nr 1. Drugie miejsca zajęli: Teresa Cukier i Andzrzej Piotrowski z "jedynki". Trzecie miejsca Ania Bednarz oraz Basia Wojtanek ze Szkoły Podstawowej w Brzegach. Zawody organizowane były z okazji Tygodnia PCK. Takie dni obchodzone są tradycyjnie w maju, jednak w tym roku ze względu na pogodę przesunięto termin na czerwiec.

(09.06.2003) W Centralnym Ośrodku Sportu odbyły się Wojewódzkie Mistrzostwa Juniorów Młodszych oraz II Turniej Klasyfikacyjny Młodzików i Młodziczek. W zawodach startowało blisko 150 judoków z 17 klubów Małopolski i Podkarpacia. Dobrze zaprezentowali się zakopiańscy zawodnicy: W kategorii młodzików w wadze do 63 kg zwyciężyła Katarzyna Bukowska, natomiast trzecie miejsca wywalczyli Marianna Stachoń (do 57 kg) i Jan Gut (do 50 kg). W kategorii juniorów II miejsca zdobyli Dariusz Szeremeta (do 60 kg) oraz Kacper Winiarczyk (do 81 kg). Trzecia lokatę zajął Kamil Mastalski.

(07.06.2003) Uroczyście zakończono Zimową Ligę Biegową - na scenę osoby zasłużone dla organizacji zawodów jak i zwycięzców wywoływali Marek Wacławski i Żytomir Stach:
Naszym rozmówcą jest Jan Kurzysz - dyrektor prywatnego Technikum Hotelarskiego w Zakopanem:

(06.06.2003) Trzecia gala koszykówki w drugą rocznicę śmierci Karola Konarskiego rozpoczyna się w sobotę o 10.oo na stadionie COS w Zakopanem:
Mówił współorganizator imprezy Łukasz Chmielowski.

(22.05.2003) W Zakopanem trenuje Kadra Polski w skokach narciarskich. Na zgrupowaniu są Adam Małysz, Robert Mateja, Marcin Bachleda i inaugurujący występy w kadrze A reprezentant Zakopiańskiego WKS-u Grzegorz Sobczyk. Nie ma w zespole Tomisława Tajnera, który jest w trakcie egzaminów maturalnych i Tomasza Pochwały, który również nadrabia zaległości w nauce. Nasz zaprzyjaźniony korespondent Wojciech Szatkowski, trzymający jak zwykle "rękę na pulsie" w czwartek rozmawiał z trenerem Apoloniuszem Tajnerem:
Mówił Wojciech Szatkowski.

(22.05.2003) Na zalewie czorsztyńskim rozgrywane będą połączone z dniem dziecka Żeglarskie Ogólnopolskie Eliminacje Uczniowskich Klubów Sportowych w klasie Optymist. Organizatorzy spodziewają się około 150 uczestników z całej Polski. W piątek w Kluszkowcach o godzinie 11 uroczyste otwarcie regat, w sobotę o 19 rozpocznie się koncert szantowy (wystąpią cztery zespoły w tym Dzieci Dunajca), o 22 w niebo wystrzelą sztuczne ognie. W niedzielę od godz. 12.oo w programie liczne atrakcje - gry i zabawy a także pokaz skoków spadochronowych.

(20.05.2003) Zakończyła się VI edycja Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. Klasyfikację drużynową przedstawił Janusz Świerk:
A oto klasyfikacja indywidualna:
Dyplomy, medale i puchary wręczali organizatorzy: Małgorzata Skulska Wiercioch, Janusz Świerk, oraz Krzysztof Wiśniowski. Na zakończenie były również podziękowania dla organizatorów:

(19.05.2003) W Nowym Targu rozpoczęła się kolejna edycja Turnieju Dzikich Drużyn:
Na boiskach stadionu im. Józefa Piłsudskiego zmierzy się w tym roku 21 drużyn. Zakończenie 22 Turnieju Dzikich Drużyn tradycyjnie 1 czerwca. Mówił Roman Matyasik organizator Turnieju.

(18.05.2003) Nowotarski Klub Sportowy "Gorce" obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z tej okazji w mieście sporo imprez sportowych:
W Gorcach działa sekcja tenisa stołowego i koszykówki - dziewcząt. Być może uda się reaktywować koszykówkę męską. Skromnie, ale jak mówi prezes klubu - na tyle pozwalają środki finansowe:
Mówił Józef Guzik, prezes KS GORCE.

(15.05.2003) Sporo emocji czeka kibiców Zakopiańskiej Ligi Piłki Siatkowej. Finały ligi amatorskiej w najbliższą niedzielę w sali COS. O godzinie 16.oo o 7 miejsce w tabeli walczyć będą Nauczyciele z Budorzami. Potem kolejno zagrają: Kaliber z Szaflarami, Cienkie Bolki z Kościeliskiem. O 19.oo zaplanowano mecz finałowy COS: Gronik. Uroczyste zakończenie ligi z udziałem przedstawicieli władz miasta, wręczenie pucharów i dyplomów o godzinie 20.30.

(12.05.2003) MIĘDZYNARODOWY MEMORIAŁ PIOTRA MALINOWSKIEGO W SKI ALPINIZMIE i równocześnie FINAŁ II PUCHARU POLSKI rozegrano na trasie Hala Gąsienicowa-Kasprowy Wierch. W serwisie wyniki zawodów. (więcej...)

(05.05.2003) W "świecie sportowym" pojawiła się nieoficjalna informacja o likwidacji klubu TS Wisła Zakopane. Prezes dr Jerzy Muniak dementuje te doniesienia i dodaje, że klub jest w złej kondycji finansowej, jak większość tego typu placówek w kraju ale "daleko jeszcze do likwidacji". Kadra szkoleniowa nadal jest i będzie utrzymywana ale w wyposażenie sportowe młodych zawodników swój wkład będą musieli wnieść rodzice. Kończą się czasy kiedy "z klubu dostawało się wszystko". Przypomnijmy Towarzystwo Sportowe Wisła Zakopane ma ogromną ponad 75-letnią tradycję. Wśród wychowanków jest m.in. złoty medalista z Sapporo Wojciech Fortuna.

(23.04.2003) Książka "Od Marusarza do Małysza" - o polskich skokach narciarskich, autorstwa znanego zakopiańskiego historyka Wojciecha Szatkowskiego wzbudziła zainteresowanie wśród działaczy sportowych w Warszawie. Polski Komitet Olimpijski zorganizował spotkanie poświęcone autorowi i publikacji. Tuż po przyjeździe z Warszawy pytaliśmy Wojciecha Szatkowskiego, jak przebiegło spotkanie?
Rozmawiał Maciej Stasiński. (więcej...)

(21.04.2003) Na Kalatówkach w Suchym Żlebie po raz piąty zorganizowano zawody na starym sprzęcie narciarskim o przysłowiowe "wielkanocne jajo". Na stracie stanęło ponad 120 zawodników. W serwisie 300 fotografii z imprezy. (więcej...)

(15.04.2003) W Gliczarowie Górnym w piątek odbędą się Otwarte Mistrzostwa Towarzystwa Narciarskiego w slalomie. Początek zawodów o godzinie 9. Zgłoszenia przyjmowane będą do godziny 18 w czwartek 17 kwietnia, bezpośrednio u organizatorów lub telefonicznie pod nr (0-22) 825 91 56. Rywalizacja rozgrywana będzie w kategoriach wiekowych. Zaplanowano dwa przejazdy slalomu.

(24.03.2003) Adam Małysz zdobył po raz trzeci kryształową kulę dla najlepszego zawodnika Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnim zawodom zorganizowanym w Słowenii, podobnie jak przed rokiem przyglądali się Wojciech Szatkowski, Rafał Gucia i Krzysztof Głąbowicz, tych dwóch ostatnich pamiętamy z znakomitego spikerskiego prowadzenia zakopiańskiej edycji zawodów na Wielkiej Krokwi. Tuż po przyjeździe do Polski "silnej grupy pod wezwaniem..." Wojciech Szatkowski pojawił się w Radiu Alex, by opowiedzieć o wrażeniach z zawodów:
Rozmawiała Sabina Palka. Niebawem w serwisie Watra obszerna relacja z Planicy z fotografiami. (więcej...)

(15.03.2003) 7 marca zostały przeprowadzone zawody w narciarstwie biegowym szkół o puchar wójta Gminy Poronin:
Organizatorem zawodów była Administracja Placówek Oświatowych i Kulturalnych gminy Poronin oraz Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Murzasichlu.

Po raz VII w Kościelisku rozegrano zawody w biegach narciarskich w ramach Memoriału Bronisławy Staszel Polankowej. Zawody przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odbyły się na stadionie na stadionie biathlonowym w Kirach. W serwisie foto-relacja. (więcej...)

 

(07.03.2003) We wtorek w Białce Tatrzańskiej od godz. 9 rozgrywane będą X Gminne Zawody Szkół w Narciarstwie Alpejskim i Biegowym o Puchar wójta Gminy Bukowina Tatrzańska:
Mówił organizator zawodów dyrektor zespołu szkół w Białce tatrzańskiej Stanisław Kalata. Organizatorzy spodziewają się ponad 250 zawodników.

(02.03.2003) Po raz VII w Kościelisku zostaną rozegrane zawody w biegach narciarskich w ramach Memoriału Bronisławy Staszel Polankowej. Zawody przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odbędą się 11 marca na stadionie biathlonowym w Kirach. Start o godz. 10:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk. Przypominam, że termin zgłaszania zawodników upływa 6 marca. Po tym terminie i także w dniu zawodów nie można się już wpisać na listę startową.

(02.03.2003) Wszystko wskazuje na to, że powtórzy się ubiegłoroczna sytuacja z finału rywalizacji o mistrzostwo Polski między hokeistami Dworów S.A. Unia Oświęcim, a GKS Katowice. Po dwóch meczach pierwszej rundy play off Dwory Unia i GKS prowadzą w rywalizacji ze swymi konkurentami po 2:0 i od finału dzieli je tylko jedno zwycięstwo. GKS Katowice pokonał Wojas Podhale Nowy Targ 10:2, w poprzednim meczu w Nowym Targu zwycięstwo również należało do katowiczan. Mecz zakończył się wynikiem 7:0. Obrońcy tytułu mistrza Polski, hokeiści z Oświęcimia ponownie wygrali ze Stoczniowcem Gdańsk - 4:1; w pierwszym meczu było 5:1. (wł./pap)

(28.02.2003) W sobotę i niedzielę w Szczawnicy - Jaworkach na terenie Ośrodka Szkoleniowego WYSOKA rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Snowmobilu, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Snowmobilu i Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy:
Sobotnia edycja rozpoczyna się o godzinie 10.30. W sobotę czeka nas cross country i super cross, zaś w niedzielę - snow cross:
Mówił wice prezes PSS Jacek Kostur.
ROZGRYWANE KONKURENCJE :
CROSS COUNTRY - rajd snowmobilowy na trasie o długości 10-25 km w najciekawszych zakątkach kurortów górskich. Trasa wytyczona w zróżnicowanym terenie wymaga od zawodników perfekcyjnego opanowania skutera oraz dużej odporności psychicznej. Konkurencja jest atrakcyjnym i emocjonującym widowiskiem sportowym. SNOWCROSS - wyścigi snowmobilowe rozgrywane na torze o długości 1-3 km; lokalizacja w popularnym miejscu wybranego kurortu. Konkurencja polega na równoczesnej rywalizacji czterech zawodników, dwóch najlepszych przechodzi do dalszych rozgrywek. Pasjonująca walka o każdy metr śnieżnej przestrzeni. SUPERCROSS - wyścigi na trasie o długości od połtora do pięciu kilometrów, przy jednoczesnym starcie do 16 zawodników.
Z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Snowmolilu rozmawiała Sabina Palka.

(25.02.2003) 1 marca "Karnawał na śniegu" - czyli Memoriał im. Władysława Sięki. To doroczna impreza organizowana dla dzieci na nowotarskiej Długiej Polanie:
Mówili Maria i Józef Staszlowie.

(24.02.2003) Drużyna AZS Zakopane zwyciężyła w Dusznikach Zdroju w biegu sztafetowym Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych "Sudety 2003" i mistrzostw kraju juniorów. Z powodu zbyt małej liczby zespołów nie wystartowały juniorki. (PAP)

(24.02.2003) We wtorek rozpoczynają się rozgrywki play off hokejowej ekstraklasy. Drużyna Wojasa Podhale Nowy Targ, która zajęła drugie miejsce w tabeli, chce zdobyć przynajmniej tytuł wicemistrzowski i zakwalifikować się do rozgrywek Pucharu Europy. W pierwszych meczach play off Szarotki będą walczyć z GKS Katowice. Pierwszy mecz w Nowym Tagu we wtorek. Rewanż w piątek w Katowicach, w niedzielę kolejne spotkanie w Nowym Targu. Gra się do trzech zwycięstw. W drugiej parze półfinałowej Dwory Unia Oświęcim walczą ze Stoczniowcem.

(22.02.2003) Adam Małysz złotym medalistą mistrzostw świata! Adam Małysz został złotym medalistą mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Val di Fiemme w skokach na obiekcie K-120. Srebro wywalczył Fin Matti Hautamaeki, a brąz Japończyk Noriaki Kasai. (PAP)

 

 

(18.02.2003) Po zakończeniu 38 Mistrzostw Świata Juniorów i 2 Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Biathlonie czas na podsumowania:
Informacje przekazała Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(17.02.2003) Czytelnicy Dziennika Polskiego wybrali 10 najpopularniejszych sportowców Podhala w 2002 roku. Finał plebiscytu odbył się w restauracji Prohibicja. Zaproszono sportowców, działaczy, władze samorządowe. Puchary zwycięzcom wręczali starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski i burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Czytelnicy zdecydowali, że pierwsze miejsce w rankingu zdobędzie Jagna Kolasińska Marczułajtis. Drugie Ewa Pawlikowska, trzecie Jarosław Różański, czwarte Marcin Bachleda, piąte Andrzej Bachleda jr., szóste Krzysztof Zborowski, siódme Wojciech Pala, ósme Tomasz Pochwała, dziewiąte Tomasz Świst, dziesiąte Joanna Krupa. (więcej...)

(17.02.2003) W Kościelisku odbyły się II Gminne Zawody w Narciarstwie Zjazdowym. Na starcie stanęło ponad 180 zawodników. Najlepsi otrzymali złote, srebrne i brązowe medale. Oto kilka słów podsumowujących zawody - mówi przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Maciej Bętkowski:

(16.02.2003) W niedzielę odbyły się kolejne mecze Zakopiańskiej Ligi Piłki Siatkowej. Kamera "watry" była na spotkaniu drużyn: Kombajn - Ogólniak i wcześniej  Ogólniak - Kościelisko. (więcej...)

(13.02.2003) W piątek zawody w narciarstwie wysokogórskim pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Konkurencja będzie rozgrywana w rejonie Kalatówek - Kondratowej. Podsumowanie wyników i wręczenie nagród w schronisku na Kalatówkach ok. godziny 14.

(13.02.2003) W najbliższą sobotę i niedzielę w Zawoi odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w jeździe na skuterach śnieżnych. Początek rywalizacji o godzinie 11. Udział w zawodach zgłosiło ok. 50 zawodników.

(13.02.2003) W Kościelisku w piątek zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Szczegóły przewodniczący komitetu organizacyjnego Maciej Bentkowski:

(08.02.2003) W Zakopanem na Wielkiej Krokwi rozgrywany jest Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich. Podczas pierwszego konkursu rywalizacji przyglądał się Zdzisław Chmiel. (więcej...)

 

 

(07.02.2003) Po raz szósty w sali sportowej zespołu szkół w Szaflarach w sobotę i w niedzielę odbędzie się zimowy turniej piłki siatkowej o Puchar Wójta Gminy. Do udziału zgłosiło się 8 drużyn: obrońca tytułu mistrza ubiegłorocznego turnieju Andrychów, Nowy Sącz, Era Warszawa, Rolmet Nowy Targ, Orawa Jabłonka, COS Zakopane, Spisz Krempachy i reprezentacja Szaflar. Sobotnie eliminacyjne mecze rozpoczynają się o godzinie 12.oo. W niedziele od 12.oo finały. Organizatorem imprezy jest Uczniowski Klub Sportowy "Świt". Kibicom przypominam, że w rozgrywkach będzie można zobaczyć wielu niegdysiejszych siatkarzy polskiej I i II ligi.

(04.02.2003) W środę o godz. 15.30 w Galerii MOK "Pod Aniołem" rozpoczną się XIX Otwarte Mistrzostwa Podhala w Szachach. Wśród zgłoszonych szachistów są zawodnicy z Polski, Niemiec oraz pięciu z Ukrainy w tym arcymistrz SIERGIEJ FEDORCZUK (2553) i trzech mistrzów międzynarodowych. Zwycięzca otrzyma honorowy tytuł "Mistrza Podhala w Szachach na rok 2003", Puchar Starosty Powiatu Nowy Targ oraz nagrodę finansową w wysokości 1200 zł ufundowaną przez Przewodniczącego RM i Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój Zawody będą trwać do 9 lutego.

(01.02.2003) Współorganizatorem rozpoczynających się XXXVIII Mistrzostw Świata Juniorów i II Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Kościelisku jest Polski Związek Biathlonu, oraz Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko:
Mówił prezes Polskiego Związku Biathlonu Krzysztof Lewicki.

(01.02.2003) "Legendy Polskiego Biathlonu, Olimpijczycy z Kościeliska" - to tytuł wystawy, którą otwarto w Domu Ludowym w Kościelisku. Ekspozycja jest częścią programu kulturalnego zorganizowanego w ramach XXXVIII Mistrzostw Świata Juniorów w Biathlonie:
Mówił Wojciech Szatkowski. (więcej...)

(21.01.2003) Wśród wszystkich powiatów ziemskich w kraju starostwo tatrzańskie osiągnęło najlepsze wyniki w Systemie Sportu Młodzieżowego. Ranking zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu:
Jak dodaje starosta Andrzej Gąsienica Makowski oprócz honoru, nagroda którą otrzymał powiat wiąże się z bezpośrednim wsparciem finansowym dla klubów sportowych działających naszym terenie.

(16.01.2003) Zakopane zaczyna "żyć" sportowymi emocjami. Jeden z słuchaczy Radia Alex ułożył wiersz dla Adama Małysza, który jak wszyscy wierzymy zwycięży w Zakopanem:

(15.01.2003) Adam Małysz powraca do zdrowia, we wtorek trenował na zakopiańskiej skoczni K-120. Jak się dowiedzieliśmy, trzon reprezentacji Polski na zakopiańską edycje Pucharu Świata stanowią Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Marcin Bachleda, Tomasz Pochwała i Tomisław Tajner. Polska jako organizator może wystawić 14 skoczków -jak powiedzieli trenerzy kolejne 8 nazwisk naszych reprezentantów poznamy już niebawem.

(14.01.2003) (PAP) Adam Małysz powraca do zdrowia i we wtorek trenował na Dużej Krokwi w Zakopanem, gdzie w sobotę i niedzielę odbędą się zawody o Puchar Świata. Małysz powrócił z zawodów w Libercu lekko przeziębiony i zakatarzony. Jego udział w zakopiańskim Pucharze Świata stał pod znakiem zapytania. W czwartek zostanie ustalony skład polskiej reprezentacji na zakopiański Puchar Świata.
Adam Małysz, któremu doskwierało przeziębienie, czuje się już lepiej - zapewnia lekarz reprezentacji, Stanisław Ptak. Jego zdaniem, skoczek na 99 proc. wystąpi w turnieju w Zakopanem. Małysz narzekał na katar i ból głowy już podczas zawodów Pucharu Świata w Libercu w Republice Czeskiej.

(14.01.2003) Pierwsza z cyklu Parad Gazdowskich i Kumoterskiej Gońby odbyła się w Szaflarach. Ponieważ to jubileuszowa edycja w tej gminie (X), wójt Stanisław Ślimak wspominał, jak doszło do organizacji imprezy po raz pierwszy:
Imprezę rozpoczęła parada gazdowska, do przeglądu zgłoszono łącznie 41 zaprzęgów. Na czele komisji stanął prof. Stanisław Hodorowicz, a w jej skład weszli: Józef Jarząbek, Andrzej Kalata, Józef Kalata, Andrzej Klimek, i Stanisław Marduła. W kategorii zaprzęgów dwukonnych I miejsce zajął zaprzęg Janusza i Kazimiery Borowicz z Szaflar:
Mówił Janusz Borowicz. Na II pozycji uplasowali się Jan i Katarzyna Cudzichowie z Białego Dunajca, a III miejsce zajęli Stanisław i Katarzyna Waliczek. W kategorii kumoterek I miejsce zajęli Michał Rusnak i Katarzyna Pawlikowska z Białego Dunajca, II byli Jan i Teresa Handzel z Szaflar, a na III pozycji uplasowali się Stanisław i Jadwiga Kluś ze Skrzypnego. Udało się również porozmawiać z Janem Handzlem z Szaflar:
Kolejne parady w Poroninie 26 stycznia. W lutym: 2 Ludzmierz, 5 Zakopane, 9 Bukowina Tatrzańska, 16 Biały Dunajec i 23 lutego Kościelisko. Imprezy będą rozpoczynały się o godzinie 12, zapisy uczestników dwie godziny wcześniej. Organizatorami Parad Gazdowskich i Kumoterskiej Gońby są Urzędy Gmin, Oddziały Związku Podhalan i Ochotnicze Straże Pożarne. Regulamin i zasady takie jak w zeszłym roku.

(13.01.2003) Władze Zakopanego ogłosiły konkurs dla organizacji sportowych, które nie są finansowane z budżetu państwa a ich działalność nie jest skierowana na osiągnięcie zysku. Burmistrz miasta w tym roku przeznaczył na ten cel kwotę w wysokości 250 tyś. zł. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest realizacja zadań Zakopanego w zakresie kultury fizycznej. Te zadania to: organizacja szkolenia dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo oraz niepełnosprawnych, organizacja przygotowań i uczestnictwa w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach sportowych i promocja sportu wśród dzieci i młodzieży. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 27 stycznia.

(12.01.2003) W Zakopanem zakończyła się kolejna edycja Pucharu Świata grupy B w Kombinacji Norweskiej:
Mówił Zdzichu Chmiel.

(12.01.2003) Pierwsza tegoroczna Parada Gazdowska i Kumoterska Gońba odbyła się w Szaflarach:
Następne spotkanie w Poroninie 26 stycznia. W lutym: 2 Ludzmierz, 5 Zakopane, 9 Bukowina Tatrzańska, 16 Biały Dunajec i 23 lutego Kościelisko. Imprezy będą rozpoczynały się o godzinie 12, zapisy uczestników dwie godziny wcześniej. Organizatorami Parad Gazdowskich i Kumoterskiej Gońby są Urzędy Gmin, Oddziały Związku Podhalan i Ochotnicze Straże Pożarne. Regulamin i zasady takie jak w zeszłym roku.

(11.01.2003) W Zakopanem rozgrywana jest kolejna edycja Pucharu Świata grupy B w Kombinacji Norweskiej. W sobotę rywalizowały drużyny:
W niedzielę konkursy indywidualne. O godzinie 10 skoki narciarskie, o 13 zawodnicy wyruszą na 15 km trasę biegową. Ceremonię wręczenia nagród zaplanowano o godzinie 14. I jeszcze informacja dla kibiców - wstęp na konkurencje jest wolny.

(09.01.2003) Imponująco wygląda Wielka Krokiew nocą, gdy ponad 1000 lux'ów oświetla stadion. W czwartek odbył się odbiór techniczny systemu oświetlenia skoczni przed zbliżającym się Pucharem Świata. (więcej...)

 

 

(09.01.2003) W sobotę i niedzielę Zakopane będzie gościło 80 zawodników z 17 państw biorących udział w zawodach Pucharu Świata "B" w Kombinacji Norweskiej. W pierwszym dniu o godz. 10 na trasach biegowych rozegrana zostanie sztafeta 3 x 5 km a o 12 na Wielkiej Krokwi rozpocznie się konkurs skoków. W niedzielę o godz. 10 początek konkursu skoków, po którym zawodnicy zmierzą się na 15 kilometrowej trasie biegu. O tym, jak przygotowano obiekty mówi dyrektor wykonawczy zakopiańskiej edycji Pucharu Świata Lech Nadarkiewicz:
Organizacja pucharu świata B w kombinacji norweskiej oraz zawodów pucharu interkontynentalnego to jeden z warunków otrzymania prawa do organizacji kolejnego konkursu Pucharu Świata w skokach.

(09.01.2003) Tydzień później, 18 i 19 stycznia, największe emocje sportowe pod Tatrami czyli zakopiańska edycja pucharu świata w skokach narciarskich. Organizatorzy przewidują maksymalnie 37 tyś widzów w obrębie skoczni:
Podobnie jak w zeszłym roku ustawione zostaną dwa tele-bimy ale...
W sobotę o godzinie 16.oo rozpoczną się kwalifikacje, godzinę później konkurs. Z 7 słupów (najwyższy 36 metrów ) na skocznię skierowanych będzie 150 źródeł światła o łącznej mocy 1080 luksów. Czy organizatorzy mają zabezpieczenia na wypadek awarii zasilania?
Mówił Lech Nadarkiewicz. Drugi dzień zawodów rozpocznie się o godz. 12 kwalifikacjami.

(05.01.2003) Została podpisana umowa dotycząca organizacji Biathlonowych Mistrzostw Świata Juniorów w Kościelisku:
Mówił wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń.

(29.12.2002) W styczniu zakopiańska edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Lecha Nadarkiewicza zastępcę dyrektora COS w Zakopanem zapytaliśmy na jakim etapie są przygotowania:
Organizatorzy przewidują maksymalnie 37 tyś widzów w obrębie skoczni. Podobnie jak w zeszłym roku dodatkowo po obu stronach wybiegu Wielkiej Krokwi ustawione zostaną tele-bimy, na których zmagania zawodników będą mogli obejrzeć ci, którzy nie dostaną się na trybuny. Sobotni konkurs zostanie rozegrany po zmroku przy sztucznym oświetleniu:
Mówił Lech Nadarkiewicz - zastępca dyrektora COS. W pierwszych dniach stycznia oświetlenie będzie poddane próbie technicznej w połowie miesiąca natomiast już ostatecznie odebrane.

(29.12.2002) W Zakopanem kolejny dzień zmagań w ramach Mistrzostw TZN:

(29.12.2002) W Kościelisku odbywają się miedzy wojewódzkie zawody biathlonowe Uczniowskich Klubów Sportowych:

(26.12.2002) Artur Haber i Katarzyna Strama wygrali pierwsze zawody zaliczane do Carvingowego Pucharu Polski rozegrane na stoku Długiej Polany w Nowym Targu. Artur Haber reprezentuje klub Sport XXI Team One, a Katarzyna Strama staruje w barwach klubu Salomon Nosal Team. W zawodach uczestniczyło 65 zawodników i 23 zawodniczki. Narciarze startowali na trasie długości 400 metrów. Ustawiono na niej 12 skrętów, każdy składający się z trzech boi. Drugie zawody z cyklu CPP odbędą się 4 stycznia w Korbielowie.
 
(26.12.2002) Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem został rozegrany indywidualny konkurs skoków o Mistrzostwo Polski. Pierwsze miejsce zdobył Adam Małysz, który w drugiej kolejce skoczył na odległość 136,5 m, bijąc o 1 m poprzedni rekord skoczni (należący do uniwersjadowego zwycięscy Stefana Kaisera). Drugie miejsce wywalczył Tomasz Pochwała, który w pierwszej kolejce skoczył na odległość 130 m wyprzedzając Adama Małysza o 3 m. Trzecie miejsce zajął Robert Mateja, czwarty był Marcin Bachleda. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Wojciech Skupień i Tomisław Tajner. W zawodach wzięło udział 65 zawodników z Polski, Słowacji, Ukrainy i Czech.
W serwisie konferencja prasowa z Adamem Małyszem:
I z Tomaszem Pochwałą:
W kolejnych dniach rozegrane zostaną mistrzostwa TZN w skokach i kombinacji norweskiej:
Mówił Lech Nadarkiewicz - zastępca dyrektora COS w Zakopanem i v-ce prezes PZN.

(26.12.2002) W zajeździe Chyżne trwa przyjmowanie zgłoszeń do turnieju bilardowego. Właściciele Zajazdu chcą bowiem zorganizować Orawską Ligę w tej dyscyplinie. Do Ligi przyjmowane są jeszcze zgłoszenia 4-osobowych zespołów z każdej miejscowości, także spoza regionu Orawy. Przypomnę, że 22 XII zakończył się w Zajeździe-Chyżne I Amatorski Turniej Bilardowy. Uczestniczyło w nim 32 zawodników z Jabłonki, Chyżnego, Szaflar, Rabki, Jordanowa, Spytkowic, Załucznego, Orawki, Podwilka, Zubrzycy Dolnej i Górnej. Sędziował p. Mariusz Mierzejewski. I miejsce: Jakub Blańda ze Spytkowic, II miejsce: Roman Grzybacz z Jordanowa, III miejsce: Józef Świdroń z Chyżnego. Gośćmi turnieju byli reprezentanci I Ligi Bilardowej w Polsce - zawodnicy zakopiańskiego INTERSALON-u - Szymon Majoch - II vicemistrz Polski w formie"9" oraz Bogdan Krysiński. Obaj panowie zmierzyli się z najlepszymi zawodnikami turnieju a później zademonstrowali swoje umiejętności rywalizując pomiędzy sobą.

(13.12.2002) W Zakopanem w Centralnym Ośrodku Sportu została otwarta komora niskich temperatur. Zapytaliśmy dr Reginę Kolczyńską na czym polega leczenie w Kriokomorze:

(13.12.2002) Na zgrupowaniu w zakopiańskim COS przebywała kadra Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Rozmawiamy z trenerem Jerzym Brońcem:
Przed wyjazdem zdążyliśmy porozmawiać ze złotym medalistą olimpijskim i tegorocznym wicemistrzem świata Robertem Syczem:
Naszą kolejną rozmówczynią była Katarzyna Demianiuk:

(09.12.2002) Na rynku księgarskim pojawiła się niezwykła publikacja. Stanisław Marusarz, Józef Przybyła, Wojciech Fortuna, Piotr Fijas i Adam Małysz, to główni bohaterowie pierwszej w Polsce monografii poświęconej skokom narciarskim zatytułowanej "Od Marusarza do Małysza". Jej autorem jest znany zakopiański historyk Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, który o książce mówi:
Mówił Wojciech Szatkowski. Książka ma 400 stron tekstu, 20 tabelek i 110 fotografii. Zapraszamy do lektury. (więcej...)

(09.12.2002) I Amatorski Turniej Bilardowy odbył się w Zakopanem. Wystartowało 21 zawodników i jedna zawodniczka. Najlepszym bilardzistą okazał się Tadeusz Król Łęgowski z Poronina. Drugie miejsce wywalczył Jan Byrczek z Kościeliska, trzecie Bartłomiej Karpiel z Zakopanego. Za miesiąc zaplanowano kolejne spotkanie turniejowe. Chętnych zmierzenia swoich sił w bilardzie stołowym zapraszamy do klubu Intersalon.

(07.12.2002) Dokonano odbioru przebudowanych tras narciarskich w rejonie stadionu biathlonowego w Kirach. Inwestycja związana była z lutowymi Mistrzostwami Świata Juniorów w biathlonie. Całość prac kosztowała gminę Kościelisko 28 tysięcy złotych:
Mówił wójt Bohdan Pitoń.

(01.12.2002) W zakopiańskim Zespole Szkół Ogólnokształcących otwarto siłownię:
Mówiła dyrektor Halina Michalska. Jak wcześniej powiedziała pani dyrektor, z dużą pomocą szkole przyszło Starostwo Tatrzańskie:
Mówił v-ce starosta Andrzej Skupień.

(23.11.2002) Po 125-latach Zespól Szkół Budowlanych w Zakopanem będzie miał własną salę sportową. Prawdopodobnie przed zimą obiekt uda się doprowadzić do stanu "surowego":
Mówił dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Ryszard Sowiński.

(23.11.2002) W niedzielę kolejne mecze zakopiańskiej ligi piłki siatkowej. W hali COS zagrają: V2BeJot z Kombajnem, Cienkie Bolki z Kościeliskiem, Ogólniak z ZSHT i COS z Nauczycielami. Początek spotkań o godzinie 16.oo.

(17.11.2002) Niektórym osobom wiatr halny nie tyle nie przeszkadza - co nawet pomaga. Mowa o pilotach. W Nowym Targu na lotnisku spotkali się szybownicy:
Taki silny wiatr może wynieść szybownika nawet na wysokość 16 kilometrów. Mówił Tadeusz Świst z Centralnej Szkoły Spadochronowej - Ośrodka Szybowcowych Lotów Falowych Aeroklubu Polskiego w Nowym Targu.

(17.11.2002) Zakopiańscy bilardziści zakwalifikowali się do pierwszej ligi:
W turnieju uczestniczyło 6 zespołów z całej Polski, które wygrały swoje grupy regionalne. Mówił kapitan zespołu Bogusław Krysiński.

(15.11.2002) Rozgrywki zakopiańskiej amatorskiej ligi piłki siatkowej coraz ciekawsze. 14 drużyn walczy o punkty w każdą niedzielę w hali COS-u. W niedzielę o 18.oo Kaliber 50 zmierzy się z Szaflarami, godzinę później Gronik z Budorzami. Zaplanowany mecz Cienkich Bolków z Kościeliskiem rozegrany zostanie w innym terminie. Być może zagrają Kombajn Szaflary z V2BeJot.

(13.11.2002) Z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego w zakopiańskim COS odbyły się trzydniowe - ogólnopolskie szkolenie opiekunów Uczniowskich Klubów Sportowych:
Mówił Kazimierz Długopolski - trener TS Wisła w Zakopanem - oraz trener UKS w Dzianiszu.

(12.11.2002) Na zawodach w Jastrzębiu Zdroju zakopiańscy judo'cy odnieśli kolejny sukces:
Mówił Tadeusz Kuczyński.

(08.11.2002) W Nowym Targu trwa koszykarski turniej o Puchar Tatr w kategorii kadetek i kadetów, rocznik 1988. W zawodach wystartowały reprezentacje dziewcząt i chłopców z województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego. Organizatorem zawodów jest Krakowski Okręgowy Związek Koszykówki. W latach poprzednich Puchar Tatr rozgrywany był w sezonie zimowym, teraz postanowiono rozegrać zawody przed startem ligowym w młodzieżowych rozgrywkach i turniej ten będzie ostatnim sprawdzianem przed walką o punkty. Oprócz meczów pomiędzy poszczególnymi reprezentacjami odbędą się konkursy rzutowe oraz spotkanie pomiędzy najlepszymi zawodnikami turnieju a ich trenerami. Turnieje te są znakomitą okazją do konfrontacji możliwości zespołów, które z powodów finansowych rzadko ze sobą się spotykają. Nowy Targ jest też bardzo dobrą bazą na obozy sportowe i większość ekip już wcześniej melduje się w tym mieście, traktując turniej jako uzupełnienie obozu przygotowawczego. Wszystkie mecze rozgrywane będą w hali widowiskowo-sportowej w Nowy Targu. Kadra Małopolski kadetek: Katarzyna Płazińska (Korona Kraków), Katarzyna Gawor, Dorota Chapko, Karolina Zając, Klaudia Karpińska, Małgorzata Starmach (wszystkie Wisła Kraków), Natalia Majkrzak (UKS Krynica), Anna Gołąb, Justyna Zając, Joanna Jańczyk, Kinga Krężel (wszystkie UKS Nowy Sącz), Sylwia Przeklasa, Magdalena Potwora (GTK Gorlice), Jolanta Filipek (MKS PM Tarnów), rezerwowa: Agata Suknarowska (Korona Kraków). Kadra Małopolski kadetów: Adam Walczak, Kamil Uriasz, Paweł Bacik, Tomasz Zygadło (wszyscy Unia Tarnów), Jakub Wojtowicz, Mikołaj Moryto, Rafał Fudacz (Cracovia Kraków), Piotr Gambal, Wojciech Deda (MKS Gorlice), Maciej Ujejski (MOSiR Bochnia), Remigiusz Kurek, Jan Bernert, Adrian Ozymko, Maciej Stodolski (wszyscy Wisła Kraków); rezerwowi: Maciej Jarosz, Szymon Czepiec (obaj Wisła Kraków).
Program turnieju: Piątek, godz. 10: Dolny Śląsk - Śląsk (dziewczęta); 12: Dolny Śląsk - Śląsk (chłopcy); 15: uroczyste otwarcie turnieju; 15.30: Małopolska - Podkarpacie (dziewczęta); 17.30: Małopolska - Podkarpacie (chłopcy); 20.30: konkursy rzutowe. Sobota, godz. 10: Śląsk - Podkarpacie (dziewczęta); 12: Śląsk - Podkarpacie (chłopcy); 15.30: Dolny Śląsk - Małopolska (dziewczęta); 17.30: Dolny Śląsk - Małopolska (chłopcy); 20.30: konkursy rzutowe. Niedziela, godz. 10: Podkarpacie - Dolny Śląsk (dziewczęta); 12: Podkarpacie - Dolny Śląsk (chłopcy); 15: Małopolska - Śląsk (chłopcy); 17: Małopolska - Śląsk (dziewczęta); 18.45: zakończenie turnieju; 20.30: mecz trenerzy - reprezentacja chłopców.

(08.11.2002) W serwisie rozmowa na temat łyżwiarstwa szybkiego. Rozmawiają Sabina Palka i Leszek Bohunek z Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego:

(06.11.2002) W Zakopanem odbył się Sztafetowy Bieg Niepodległości im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Relacjonuje Marcin Chmiel:

(05.11.2002) Trwa pierwsza runda rozgrywek zakopiańskiej Ligi Piłki Siatkowej. W niedzielę Kościelisko po zaciętym meczu pokonało Nauczycieli 2:0, takim samym wynikiem zakończył się mecz COS - Gronik. Cienkie Bolki wygrały z Szaflarami 2:1, Anvix przegrał z Budorzami 1:2 a panowie z Kalibra 50 wygrali 2:0 Daglezją. 10 listopada zagrają Kościelisko z Kombajnem , Ogólniak z Gronikiem, Nauczyciele z V2BeJot i COS z ZSHT. Początek pierwszego meczu o godzinie 16.

(04.11.2002) Już w środę w Zakopanem jubileuszowy Sztafetowy Bieg Niepodległości im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówi dyrektor Szkoły Podstawowej na Olczy Jolanta Iwanicka:
Początek imprezy w środę o 9.45 wydawaniem numerów w zakopiańskiej Jutrzence. O 11.oo wspólny start pierwszej zmiany sztafety. Godzinę później pierwsi zawodnicy powinni pojawić się na mecie przy szkole na Olczy. O 13.oo złożenie wiązanek pod tablica patrona szkoły - marszałka Józefa Piłsudskiego, wręczenie pucharów i dyplomów.

(03.11.2002) Na zgrupowaniu w zakopiańskim COS-ie przebywa olimpijska kadra Polski w judo. O planie treningowym rozmawiamy z trenerem Wiesławem Błatą:

(03.11.2002) Kościelisko w 2003 r będzie gospodarzem XXXVIII Biatlonowych Mistrzostw Świata Juniorów i II Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych. Pracę rozpoczęło już biuro organizacyjne. O postępie przygotowań rozmawiamy z dyrektorem d/s logistyki Stefanem Rogalskim:

(03.11.2002) W tym roku Sztafetowy Bieg Niepodległości im. marszałka Józefa Piłsudskiego obchodzi X jubileusz. Początek imprezy w środę o 9.45 wydawaniem numerów w zakopiańskiej Jutrzence. O 11.oo wspólny start pierwszej zmiany sztafety. Godzinę później pierwsi zawodnicy powinni pojawić się na mecie przy szkole podstawowej nr 4 na Olczy. O 13.oo złożenie wiązanek pod tablica patrona szkoły - marszałka Józefa Piłsudskiego, wręczenie pucharów i dyplomów.

(29.10.2002) Odbył się mecz szachowy juniorów pomiędzy reprezentacjami Slavia Gimnazjum w Kiezmarku, a MDK w Nowym Targu. Mecz był kontynuacją wspólnych spotkań młodych szachistów z Kieżmarku i Nowego Targu, które organizowane są od trzech lat. Reprezentacje wystąpiły w następującym składzie: Slavia Gimnazjum Kiezmark - Vladimir Skara, Adela Pitonakova, Anton Pitonak, Tomas Andras, Michal Svitek, Matus Slavkovsky; MDK Nowy Targ - Krzysztof Ufir, Marcin Maciążek, Dawid Chowaniec, Bartek Kowalczyk, Olek Apostoł, Piotr Krauzowicz, Dawid Kutyła, Daniel Kowalski, Łukasz Ufir, Maciek Bogacz. Opiekunami drużyn są: prof. Eduard Hagara, Marek Gotkiewicz (nauczyciel MDK). Rozgrywką przyglądali się młodzi szachiści, rodzice i burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny MDK wynkiem 7,5 : 4,5. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Nowego Targu i Radę Rodziców MDK. Szachiści MDK zostali zaproszeni na mecz rewanżowy do Kieżmarku, rozpoczęte zostały również działania zmierzające do zorganizowania weekendowych spotkań w Kieżmarku i Nowym Targu, które przybliżą obu stronom historię, tradycję i kulturę tych bliskich sobie regionów.

(20.10.2002) W Zakopanem już po raz VI odbył się międzynarodowy Turniej Judo. Organizatorem był zakopiański klub "Yamabuschi". Mówi Tadeusz Kuczyński trener klubu i jeden z głównych organizatorów:

(21.10.2002) Odbył się VI Międzynarodowy Turniej Judo Zakopane 2002 - w kategoriach młodzików, juniorów młodszych i juniorów - dziewcząt i chłopców:
Mówił Zdzisław Chmiel.

(20.10.2002) Zakopiańska amatorska liga piłki siatkowej zmuszona była wprowadzić zmiany w terminarzu rozgrywek:
Mówił współorganizator ligi - Janusz Świerk.
27 października w hali COS zagrają: o 15.oo Anvix z Ogólniakiem, godzinie później Daglezja z Szaflarami, o 17.oo Cienkie Bolki z Kombajnem Szaflary, o 18.oo ZSHT i V2 BeJot. W ostatnim meczu dnia zmierza się Budorze z Kalibrem 50.

(15.10.2002) Kościelisko w lutym przyszłego roku gościć będzie biathlonową młodzież w ramach Mistrzostw Świata. W serwisie rozmowa z Krzysztofem Lewickim przewodniczącym komitetu organizacyjnego i jednocześnie prezesem Polskiego Związku Biathlonu:
Rozmawiała Joanna Chmiel.

(14.10.2002) W serwisie rozmowa z Ewą Pawlikowską, dwukrotną mistrzynią świata, czterokrotną mistrzynią Europy, siedmiokrotną mistrzynią kraju w karate:
Rozmawiała Sabina Palka.

(13.10.2002) 16 października po treningach na igielitowych skoczniach Europy do Zakopanego wraca kadra narodowa skoczków:
Mówił trenera kadry Apoloniusz Tajner.

(09.10.2002) W najbliższą niedzielę (13) nowotarscy strażacy organizują zawody. O szczegółach młodszy kapitan Piotr Krygowski:

(06.10.2002) Adam Małysz, po miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana, wykonał pierwsze skoki treningowe na zakopiańskiej średniej skoczni. W środę (8) kadra rusza na zagraniczne obiekty igielitowe:
Z trenerem kadry narodowej Apoloniuszem Tajnerem rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(06.10.2002) 6 października w hali COS rozpoczęły się rozgrywki zakopiańskiej amatorskiej ligi piłki siatkowej:
Mówił współorganizator ligi Janusz Świerk.

(24.09.2002) Odbyły się dwudniowe zawody w ratownictwie medycznym i drogowym. Limanowa gościła 41 zespołów z całej Polski, które rywalizowały w trzech kategoriach: zespoły wypadkowe, reanimacyjne i ratunkowe. Zakopiańczycy wrócili z tarczą: I miejsce w kategorii zespołów ratowniczych zdobył zespół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w składzie: lekarz - ratownik Dariusz Kałuża oraz ratownicy: Andrzej Blacha i Witold Cikowski. Zespół TOPR- u zajął w generalnej klasyfikacji 8. miejsce. Zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zakopiańskiego SP ZOZ zdobył pierwsze miejsce w kategorii zespoły wypadkowe w składzie: Sylweriusz Kosiński - lekarz, Waldemar Łysakowski - pielęgniarz oraz Michał Sztuka - kierowca. Zespół zakopiańskiego SOR - u zajął w generalnej klasyfikacji 10 miejsce na 41 zespołów. Pierwsze tego typu zawody w kraju bardzo dobrze zorganizowały: Instytut Ratownictwa Medycznego z Krakowa wraz z Automobilklubem Limanowa.

(24.09.2002) Centralnej Szkole Spadochronowej w Nowym Targu nie udała się dwukrotna próba bicia rekordu świata w zbiorowych akrobacjach w czasie skoków spadochronowych. W jednej figurze podniebnej miało się połączyć aż 22 skoczków spadochronowych. Wszyscy uczestnicy zbiorowego lotu, skacząc z wysokiego pułapu, mieli w powietrzu złapać się za ręce i nogi, tworząc ściśle zaplanowaną figurę, przypominającą plaster miodu. Nie udało się, choć za pierwszym podejściem do grupy nie dołączył tylko jeden skoczek. Za drugim podejściem nie udało się już dwóm osobom.

(24.09.2002) Kolejny dobry występ zakopiańskich judo'ków. Tym razem zawody rozgrywane były w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Były to III makroregionalne eliminacje młodzieży i młodzików do turnieju ogólnopolskiego. Podczas rywalizacji pierwsze miejsca zajęli: Kamil Mastalski w wadze do 46 kg i Kacper Winiarczyk do 81 kg. Drugie pozycje wywalczyli: Dawid Rech w kategorii wagowej 42 kg i Katarzyna Bukowska (63 kg.) Trzecie lokaty zdobyli Sebastian Bałoz (50 kg.) oraz Dariusz Szeremeta (60 kg.) Warto dodać, że zdobywcy pierwszych miejsc Kamil i Kacper wszystkie walki wygrali przed czasem. Zdobywcy pierwszych, drugich i trzecich lokat zapewnili sobie start w ogólnopolskim turnieju. Zakopiańscy zawodnicy trenują w klubie judo Yamabushi.

(22.09.2002) Po raz kolejny w Kościelisku odbędą się Międzynarodowe Zawody w TRIALU Rowerowym. W niedzielę 29 września o godzinie 10 w Roztoce na przeciwko wylotu Dol. Chochołowskiej rozpocznie się rywalizacja. Zawody są organizowane dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: Do 10 lat, od 11 do 14 i od 15 lat w górę. Zgłoszenia zawodników będą przyjmowane od godziny 8.30 do 9.30 w miejscu zawodów. Organizatorem imprezy są: Tatrzańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionych i ich Rodzinom „RODZINA” w Zakopanem oraz Urząd Gminy Kościelisko i Starostwo Powiatowe w Zakopanem. (więcej...)

(18.09.2002) W piątek o 17.oo kolejny mecz na nowotarskim lodowisku. Hokeiści Wojas Podhale SSA zmierzą się z Dworami Unią Oświęcim. Tydzień temu pokonali KTH Krynica a w niedzielę Zagłębie Sosnowiec - w obu meczach wynik 5-4.

(16.09.2002) W grudniu na księgarskim rynku pojawi się pierwsza w kraju monografia o polskich skoczkach, kombinatorach klasycznych i ich uczestnictwie w najpoważniejszych imprezach światowego narciarstwa zatytułowana "Od Marusarza do Małysza". Autorem książki jest zakopiański historyk Wojciech Szatkowski. Będzie to pokazanie życiorysów około 80 ludzi, dla których skakanie na nartach stało się życiową drogą. Książka jest już ukończona i czeka na druk. W serwisie charakterystyka pozycji. (więcej...)

(16.09.2002) 21 i 22 września odbędzie się interesująca sportowa impreza. O szczegółach Andrzej Pyzowski z klubu Trial Sport Gorce w Nowym Targu:

(13.09.2002) W niedzielę o godz. 11 na stadionie biatlonowym w Kirach w Kościelisku rozpoczną się II powiatowe zawody w sportach pożarniczych:
Mówił zastępca komendanta powiatowego PSP mł. brygadier Andrzej Kowalcze.

(11.09.2002) W klubie Podhale Wojas Nowy Targ pożegnano się z trenerem Stanisławem Małkowem. Powodem tego stanu rzeczy są słabe wyniki sportowe w meczach hokejowych drużyny nowotarskiej. Chodzi przede wszystkim o styl gry w spotkaniach inaugurujących nowy sezon hokejowy. Trwają intensywne poszukiwania nowego trenera, który prawdopodobnie również będzie pochodził zza wschodniej granicy. Drużyną aktualnie opiekuje się Tadeusz Kalata.

(04.09.2002) W niedzielę na zalewie Czorsztyńskim odbędą się zawody wędkarskie:
Na zawody zapraszał Jan Chrobak - v-ce prezes d/s ochrony wód koła PZW nr 16 w Nowym Targu.

(03.09.2002) W czwartek w Zakopanem na boisku Centralnego Ośrodka Sportu odbędzie się mecz piłkarski poświęcony pamięci Rafała Łukaszczyka pomiędzy I-ligowym zespołem TS Wisła Kraków a reprezentacją miasta Zakopane. Na mecz, który rozpopcznie się o godzinie 16.30 zapraszają rodzice Rafała, koledzy z MKS Jutrzenka i Oldboysi. Podczas spotkania prowadzona będzie zbiórka środków pieniężnych na potrzeby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Zakopane.

(02.09.2002) Na nowotarskim lodowisku we wtorek mecz, z którego dochód przeznaczony będzie na rzecz chorego hokeisty. Na lód wyjadą - drużyna Martin ze słowackiej ekstra ligi i zawodnicy klubu Wojas Podhale. Wejście na mecz będzie bezpłatne ale podczas spotkania zbierane będą wolne datki dla wspomnianego zawodnika. Kibiców i ludzi dobrej woli zapraszany do Miejskiej Hali Lodowej o godzinie 18.

(12.08.2002) 25  sierpnia w gminie Lipnica Wielka - impreza sportowa:
Mówił wójt Mariusz Murzyniak.

(08.08.2002) W Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu znów jest lód:
Mówił dyr. Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji - Roman Matyasik.

(18.07.2002) W Nowym Targu od dwóch lat funkcjonuje Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy "Podhale". Jego nowym prezesem jest od kilku dni Jan Gabor:

(17.07.2002) W sobotę w zakopiańskim parku miejskim wyścigi dla miłośników jazdy na hulajnodze. O godzinie 9.30 zapisy, o 10.oo start. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i kategorie. Kategorie będą dwie - chłopcy i dziewczynki. Grupy wiekowe natomiast to 5-latki i młodsi, od 6 do 7 lat oraz od 8 wzwyż.

(07.07.2002) 18 lipca w Nowym Targu rozegrane zostaną mistrzostwa w koszykówce ulicznej:
Mówił Marcin Jagła współorganizator zawodów.

(03.07.2002) Odbyła się VIII edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Zakopane zajęło II miejsce:
Mówił burmistrz Jan Gluc.

(03.07.2002) Z bardzo ważną inicjatywą związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży wyszła grupa ratowników zrzeszona w "X Team Sport". Podczas wakacji w każdą sobotę i niedzielę organizowana jest bezpłatna nauka pływania, w godz. od 11-15, nad Jeziorem Czorsztyńskim w miejscowości Mizerna (na przystani Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego).

(01.07.2002) W Nowym Targu we wtorek Dzień Sportu. Od godziny 10.oo na terenie wokół Szkoły Podstawowej nr 2 rozgrywane będą zawody sportowe i konkurencje sprawnościowe. W Dniu Sportu weźmie udział między innymi 150 dzieci uczestniczących w zajęciach półkolonii wakacyjnych. Oczywiście do wspólnej sportowej zabawy zaproszeni są wszyscy, którzy jutro znajdą się obok szkoły.

(26.06.2002) W słoweńskiej miejscowości Portoroz odbył się Kongres FIS. Polski Związek Narciarski reprezentowali prezesi i delegaci techniczni pracujący w komisjach federacji. W spotkaniu uczestniczył także vice burmistrz Zakopanego Jan Gluc:

(16.06.2002) 30 czerwca na trasę ruszą uczestnicy kolejnego maratonu ekstremalnego MTB Danielki Big Czarny Dunajec. Start nastąpi o godzinie 7.30 w Czarnym Dunajcu. Kolarze przejadą przez cztery gminy - Czarny Dunajec, Jabłonkę, Rabę Wyżną i Spytkowice. Meta - w Odrowążu Podhalańskim. Kogo nie odstrasza błoto, ciężkie podjazdy i trudna trasa może jeszcze zgłosić swoje uczestnictwo w maratonie. Wystarczy się skontaktować z Jackiem Jaworskim - Podwilk Danielki 453 lub z Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu.

(11.06.2002) Zarząd województwa małopolskiego, podczas poniedziałkowego posiedzenia przyznał nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury fizycznej za 2001 rok. W gronie laureatów znalazły się dwie zawodniczki z Podhala: Bernadetta Bednarz z WKS Zakopane za I i III miejsce w ME Juniorów i oraz I miejsce w MŚ Juniorów w biathlonie letnim. Natomiast Agnieszka Łachman z KS „Olimpia” w Nowym Targu za III m w MŚ Juniorów w fitness.

(05.06.2002) Młodzi zakopiańscy judo'cy po raz kolejny znakomicie zaprezentowali się w mocno obstawionym turnieju. W Tuchowie odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Małopolskiego Młodzików, które zarazem były eliminacją do Mistrzostw Polski. W kategorii wagowej do 48 kg zwyciężyła Magdalena Grzybowska, drugie miejsca zajęły w wadze do 63 kg Katarzyna Bukowska i w wadze do 70 kg. Anna Koniuszy. Wśród chłopców w wadze do 42 kg w turnieju zwyciężył Kamil Mastalski, a jego sukces powtórzył Kacper Winiarczyk w kategorii 73 kg. Warte wspomnienia jest również trzecie miejsce Sebastiana Bołoza w wadze do 46 kg. Niestety z powodu kontuzji w zawodach nie uczestniczyli Dariusz Szeremeta i Dawid Rech, którzy niewątpliwie mogli w swoich kategoriach wagowych powalczyć o wysokie lokaty.

(02.06.2002) 8 i 9 czerwca TKKF Rabka współorganizuje turniej tenisa:
Mówił prezes TKKF Carlina Rabka Edward Konieczny.

(29.05.2002) W dniach 21 i 22 czerwca Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie obchodzić będzie 75 lecie powstania. Ponieważ wielu mieszkańców naszego regionu jest absolwentami szacownej jubilatki, uczelnia zwróciła się do nas z prośbą o przypomnienie, że ostateczny termin zgłoszenia udziału w uroczystościach upływa 12 czerwca.

(22.05.2002) Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego w Nowym Targu organizuje tradycyjną już imprezę "Dzień Dziecka pod Żaglami nad Jeziorem Czorsztyńskim:
Mówił v-ce komandor Jerzy Hirsz.

(19.05.2002) Niebawem na stawach ludźmierskich - zawody wędkarskie:
Zapraszał Edward Nowak - prezes koła nr 16 PZW w Nowym Targu.

(19.05.2002) W imieniu Zarządu Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego w Nowym Targu serdecznie zapraszamy na tradycyjną już imprezę "Dzień Dziecka pod Żaglami" nad Jeziorem Czorsztyńskim. Blok imprez dla wszystkich dzieci odbędzie się w niedzielę 26.05. w którym między innymi: rejsy żaglówkami, konkursy zręcznościowo-sprawnościowe z nagrodami, pokazy skoków spadochronowych trial w wykonaniu czołówki zawodników Polski, występy zespołów szantowych, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Integralną częścią imprezy są regaty w klasie OPTIMIST /klasa dla dzieci w wieku do 15 lat/ po raz pierwszy u nas rozgrywane w ramach Pucharu Polski. Będą one odbywały się przez 3 dni - od 24. do 26.05. Spodziewamy się, że weźmie w nich udział około 80 łodzi z całej Polski. Zakończenie regat przewidziane jest 26 w niedzielę o godzinie 15 00.

(13.05.2002) W Rzeszowie odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski w Judo Młodzików. W zmaganiach sportowych wzięło udział ok. 200 zawodników, tym bardziej cieszą dobre osiągnięcia Zakopiańczyków. W grupie dziewcząt w kategorii do 63 kg pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Bukowska a trzecie Anna Koniuszy. W wadze do 48 kg piąte miejsce zdobyła Magdalena Grzybowska. W grupie chłopców Kacepr Winiarczyk był najlepszy w wadze do 73 kg. Drugie miejsca zajęli: Kamil Mastalski w kategorii do 42 kg i Dariusz Szeremeta do 55 kg. Trzecie miejsce w wadze do 66 kg wywalczył Jan Król. Klub judo Yamabushi dziękuje za pomoc w transporcie zawodników panu Zenenowi Bieńkowi.

(11.05.2002) W rejonie Hali Gąsienicowej rozegrano V jubileuszowy memoriał im. Piotra Malinowskiego. O przebiegu zawodów opowie Zdzichu Chmiel:

(08.05.2002) W tym roku po raz kolejny zorganizowany zostanie turniej dzikich drużyn. O szczegółach rozgrywek Sabina Palka:

(01.05.2002) 11 maja rozegrany zostanie kolejny Memoriał Piotra Malinowskiego:
Mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Patron zwodów, Piotr Malinowski - ski-alpninista, ratownik, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Był jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w skialpinizmie w Polsce i za granicą. Wspinał się w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Andach, Himalajach, górach Norwegii i byłej Jugosławii. Od 1963 r. był członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, aż do stopnia starszego instruktora. Od 1967 r. był przewodnikiem tatrzańskim, a później instruktorem PZN. W latach 1987-93 był Naczelnikiem, najpierw Grupy Tatrzańskiej GOPR, później TOPR. Był związany z radiem Alex. Prowadził audycję bluesowe. Zmarł w 1995 r.

(01.05.2002) W zakopiańskim COS-ie uroczyście zakończono V edycję Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. O podsumowanie poprosiliśmy jednego z organizatorów Janusza Świerka:
Dyplomy, medale i puchary wręczali burmistrzowie; Piotr Bąk oraz Jan Gluc. A tak przedstawia się końcowa klasyfikacja:
Prowadzono również klasyfikacje indywidualną:
Wręczono też dyplomy dla organizatorów:

(30.04.2002) Zarząd Gminy Poronin podjął decyzję o przekazaniu na własność wyciągu narciarskiego na Galicowej Grapie Ludowemu Klubowi Sportowemu Poroniec. O sukcesach zawodników przypomina sekretarz gminy Katarzyna Krzyściak:
Z inicjatywy wójta gminy Poronin Andrzeja Guta zawiązano komitet odbudowy skoczni:

 

(25.04.2002) W Zakopanem, w wieku 65 lat, zmarł Józef Gąsienica-Bryjak, znakomity polski narciarz i skoczek. W piątek o godzinie 14 odprowadzony zostanie na miejsce wiecznego spoczynku z domu rodzinnego na Harendzie. Józef Gąsienica-Bryjak startował w barwach klubu AZS Zakopane i był wychowankiem trenera Franciszka Marduły. Jako junior zdobył dwa tytuły mistrza Polski w dwuboju klasycznym i dwa w skokach. Po przejściu do kategorii seniorów od razu dostał się do krajowej czołówki, chociaż wydawało się, że jego karierę może przekreślić groźny upadek podczas treningu na Małej Krokwi w 1958 roku. Zdobył tytuły mistrza Polski kombinacji klasycznej (1959) oraz w skokach (1960, 1961). Karierę sportową zakończył w 1962 roku zdobyciem wicemistrzostwa kraju.

(22.04.2002) W Krakowie odbywają się wojewódzkie finały VI Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. Zakopane reprezentuje 3-osobowa drużyna z LO im. Oswalda Balzera. O turnieju mówi Witold Osiński nauczyciel i opiekun drużyny:
W ubiegłym roku młodzież musiała m.in. odpowiedzieć na takie pytania:

(17.04.2002) 26 kwietnia w zakopiańskim Parku Miejskim uroczyście podsumowana zostanie XXV Liga Sportów Zimowych. Mają być rozegrane także biegi sztafetowe:
Mówił z-ca burmistrza Jan Gluc.

(17.04.2002) Szczegółowych danych jeszcze nie ma, ale wiadomo już, że wypadków narciarskich tej zimy było dużo więcej niż w latach poprzednich. Liczba ta rośnie ponieważ przybywa wyciągów. O szczegółach naczelnik TOPR Jan Krzysztof:

(15.04.2002) W hokejowym towarzyskim meczu międzypaństwowym, rozegranym w Nowym Targu, Polska pokonała Włochy 5:1. Polacy i Włosi sprawdzili w Nowym Targu swą formę przed mistrzostwami grupy A, które rozpoczną się 26 kwietnia w Szwecji. Ten test wypadł korzystniej dla reprezentantów Polski, mimo iż Włosi przyjechali w silnym składzie, z pięcioma zawodnikami grającymi w klubach angielskich, niemieckich i fińskich.

(10.04.2002) W ubiegłym miesiącu w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem odbyła się konferencja poświęcona Narodowemu Programowi Rozwoju Skoków Narciarskich. Zapadły wtedy uzgodnienia, wedle których 15 kwietnia ruszają specjalistyczne kursy instruktorskie. O szczegółach - v-ce burmistrz Zakopanego Jan Gluc:

(08.04.2002) Zawodnicy zakopiańskiego klubu Judo "Yamabushi" bardzo dobrze zaprezentowali się na Mistrzostwach Polski juniorów. Brązowy medal w kategorii do 100 kg zdobył Andrzej Styrczula a Michał Kuczyński zajął 5 lokatę (kategoria wagowa do 73 kg). Warto podkreślić, że obydwaj zawodnicy dopiero w tym roku przeszli do kategorii juniorów i będą tutaj walczyć jeszcze przez najbliższe dwa lata. Tymczasem w Bytomiu odbyła się druga eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (roczniki 86-87). Pierwsze miejsce w wadze do 90 kg zdobył Andrzej Stoch. Pozostali zawodnicy będą szukać szansy w kolejnych eliminacjach.

(06.04.2002) Sezon był niezwykle udany - taką opinię wyraził Paweł Włodarczyk szef Polskiego Związku Narciarskiego. W serwisie Watra kilkuminutowa rozmowa z prezesem na temat zakończonego sezonu:

 

(04.04.2002) W Zakopanem podsumowano XXV Ligę Szkolną w Sportach Zimowych. Młodzież rywalizowała w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, skokach, łyżwiarstwie i konkurencjach alpejskich. W sumie na starcie stanęło prawie 1000 dzieci. Mówi Joasia Chmiel:

(02.04.2002) Na Kalatówkach odbyły się zawody na starym sprzęcie narciarskim. Na starcie pojawiło się aż 68 zawodników, wśród nich także goście ze Słowacji. Rywalizacji przyglądał się Zdzichu Chmiel:

(27.03.2002) Adam Małysz został mistrzem Polski w skokach narciarskich na Średniej Krokwi w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Marcin Bachleda, a trzecie Wojciech Skupień. W klasyfikacji drużynowej złoty medal zdobył KS Wisła Ustronianka, w którym skaczą Małysz, Grzegorz Śliwka i Tomisław Tajner. W rywalizacji wzięło udział 66 zawodników. Reprezentanci Kadry Polski w skokach narciarskich zobowiązali się, że odwiedzą odpoczywającego po ciężkim upadku na skoczni w Planicy Tomasza Pochwałę. Adam Małysz tuż po zawodach powiedział dziennikarzom, że mimo zmęczenia, przyjechał do Zakopanego ponieważ nie chciał zawieść swoich kibiców oraz swojego klubu sportowego. W Mistrzostwach Polski w Kombinacji Norweskiej zwyciężył Daniel Bachleda reprezentujący klub WKS Zakopane. Rafał Śliż z Wisły Ustronianki był drugi. Trzecią pozycje wywalczył reprezentujący klub LKS Poroniec Poronin Grzegorz Zapotoczny. Kolejne miejsca zdobyli: 4 Rafał Kuchta, 5 Wojcich Janik i 6 Michał Żołnierczyk. Bardzo dobrze w wśród "kombinatorów" zaprezentował się młody zawodnik z Zakopanego (rocznik 1985) Jan Mąka, który wywalczył 8 lokatę. Rywalizacji przyglądał się Marcin Chmiel:

 

(27.03.2002) Do turniejów ogólnopolskich i mistrzostw Polski podczas kwalifikacji w Bytomiu zakwalifikowało się dwóch judoków zakopiańskiej sekcji Yamabushi: Michał Kuczyński w kategorii wagowej do 73 kg oraz Andrzej Styrczula w kategorii do 100 kg. Obaj zawodnicy zajęli 3 miejsca a przegrali jedynie z medalistami ostatniego turnieju ogólnopolskiego. Wyjście ze strefy w której walczyli judocy z województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego jest już dużym sukcesem. Bliscy zakwalifikowania się do ogólnopolskiego turnieju byli: Andrzej Kułach i Mateusz Szymlak, lecz zdaniem trenera Ryszarda Kuczyńskiego, zabrakło im w decydujących walkach wiary w sukces. Ostatnio z zakopiańskiej sekcji Yamabushi do krakowskiej "Wisły" przeszło dwóch judoków: Piotr Zbyszewski i Tomasz Filar.

(25.03.2002) Tomasz Pochwała jest już w Zakopanem. Po dramatycznym upadku na mamuciej skoczni w Planicy odpoczywa. Tuż po przybyciu młodego zawodnika pod Tatry słynna Siostra Helena Warszawska, przekazała "gorące", życzenia szybkiego powrotu do zdrowia:

Siostra Helena Warszawska napisała także wiersz dla naszych skoczków.                  

DLA POLSKICH SKOCZKÓW

Widzę to na własne oczy
przekonałam się już sama
nikt Małysza nie przeskoczy
nie pokona nikt Adama.

Chłopak skromny, miły taki,
lecz na skoczni jak ptak leci.
Kocham skoczków, te chłopaki
to najmilsze moje dzieci.

Chłopcy zdolni jak należy,
ulubieńcy publiczności,
mądrzy wiodą ich trenerzy,
nie zabraknie nam radości.

Dać im spokój, moja rada,
niech odpoczną doskonale.
Teraz czeka Olimpiada,
złote laury i medale.

                                          Helena Warszawska

(25.03.2002) Odbył się finał Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Planicy Adam Małysz odebrał kryształową kulę dla najlepszego zawodnika tej rywalizacji. Na trybunach wśród kibiców pojawiło się sporo polskich flag. Byli tam również zakopiańczycy. Jednego z nich po przyjeździe do Polski poprosiliśmy o kilka refleksji dotyczących sobotnio niedzielnych konkursów:
Mówił Wojtek Szatkowski. W serwisie WATRA wkrótce kilkanaście fotek zrobionych podczas podczas finału Pucharu Świata w Planicy. (więcej...)

Adam Małysz. fot. Wojtek Szatkowski.(24.03.2002) Adam Małysz po raz drugi z rzędu zdobył Puchar Świata w skokach narciarskich. Puchar Narodów po raz pierwszy od 23 lat przypadł Niemcom, którzy wyprzedzili Austrię i Finlandię. Polska znalazła się na szóstym miejscu. Konkurs w Planicy w Słowenii, po kilku przerwach spowodowanych silnym wiatrem, został ostatecznie odwołany. Do klasyfikacji końcowej Pucharu w sezonie 2001/2002 zostały zaliczone wyniki 22 wcześniejszych imprez. Przed południem Adam Małysz ustanowił w Planicy nieoficjalny rekord Polski - skoczył 223 i pół metra. Był to najdłuższy skok w kwalifikacji. W sobotę w konkursie drużynowym Małysz skoczył 219 i pół metra. 

(23.03.2002) Zakopiańska szkoła Mistrzostwa Sportowego ma 25 lat. Finał jubileuszowych uroczystości odbył się w Centralnym Ośrodku Sportu. Zasłużeni nauczyciele i działacze sportowi zostali uhonorowani nagrodami. Podczas spotkania szkole nadano imię Stanisława Marusarza. W COS-ie był Zdzichu Chmiel:  
Historia powstania szkoły sięga 1977 roku. Wówczas osoby działające w Szkolnym Związku Sportowym rozpoczęły starania na rzecz utworzenia takiej placówki. Wśród pomysłodawców był także późniejszy dyrektor szkoły Stefan Rogalski, który tak wspomina tamten czas:
Warto dodać, że Stefan Rogalski był dyrektorem zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego przez 15 lat. Rozmawiała Joasia Chmiel.

Ewa Pawlikowska - zwyciężyła w plebiscycie 10 najlepszych sportowców Podhala 2001 roku.(22.03.2002) 10 najlepszych sportowców Podhala 2001 roku - wybrano podczas plebiscytu czytelników Dziennika Polskiego:
1. Ewa Pawlikowska - Mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w karate kyokushin, mistrzyni obu Ameryk. Reprezentowała w ub. roku Nowosądecki KKK i YMCA Kraków, mieszkanka Nowego Targu.
2. Jarosław Różański - Hokeista Podhala i MMKS Nowy Targ. Reprezentant Polski, zakwalifikował się z drużyną narodową do mistrzostw świata grupy A.
3. Jagna Marczułajtis - Piąta zawodniczka mistrzostw świata w snowboardzie. Mieszkanka Poronina.
4. Tomasz Świst - Największy sukces minionego roku to 2. miejsce podczas Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m. Zawodnik SN PTT Zakopane.
5. Robert Mateja - Skoczek narciarski Wisły Zakopane. Szósty zawodnik PŚ w Sapporo, 17. na MŚ, 5. miejsce drużynowo na MŚ.
6. Tomasz Pochwała - Skoczek narciarski Wisły Zakopane. Szósty zawodnik MŚ juniorów. 5. miejsce drużynowo na MŚ.
7. Andrzej Bachleda - Podczas slalomu o Puchar Świata w narciarstwie alpejskim zajął 8. miejsce. Zawodnik AZS AWF Kraków/Zakopane.
8. Marek Reczka - Hokeista Podhala Nowy Targ. Z reprezentacją Polski zakwalifikował się do MŚ grupy A.
9. Wojciech Skupień - Skoczek narciarski WKS Zakopane. 14 miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, 15 miejsce na MŚ ind. i 5 drużynowo.
10.Wiesław Ziemianin - Biathlonista WKS Zakopane. Trzykrotny medalista mistrzostw Europy - 2 razy srebro i raz brąz.

A teraz pierwsza piątka:

Finał plebiscytu poprowadzili redaktorzy Dziennika Polskiego Ryszard Kołtun i Krzysztof Kawa. Puchary ufundowane przez starostwa nowotarskie i tatrzańskie wręczali Julian Stopka i Andrzej Gąsienica Makowski. (foto i video - reportaż...)

(21.03.2002) W Centralnym Ośrodku Sportu odbyło się spotkanie działaczy sportowych i samorządowców dotyczące realizacji "narodowego programu rozwoju skoków narciarskich". W serwisie WATRA rozmowa z prezesem Polskiego Związku Narciarskiego Pawłem Włodarczykiem:
Rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(20.03.2002) Mistrzostwo Polski zdobyli zawodnicy z Czech - tak w skrócie można podsumować środowe międzynarodowe zawody alpejczyków na Kasprowym Wierchu. Najlepszy z Polaków Artur Haber zajął dopiero 5 miejsce a do zwycięzcy stracił 3 sekundy (oficjalnie jednak został Mistrzem Polski). Niestety na trasie slalomu Giganta nie pojawił się olimpijczyk Andrzej Bachelda Curuś. Pogoda zmusiła organizatorów do zmiany programu Mistrzostw. Szczegóły przedstawi Zdzichu Chmiel:

(19.03.2002) Kolejne zawody narciarskie na Podhalu odwołane! Tym razem chodzi o Memoriał im. Bronisławy Staszel Polankowej. Na 21 marca Gmina Kościelisko zaplanowała imprezę sportową. Jednak powiew wiosny można poczuć nie tylko w kalendarzu ale także w scenerii za oknami. Brak śniegu zmusił organizatorów do odwołania biegów narciarskich. Teoretycznie, podobnie jak Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, zostały one przełożone - jednak termin ich rozegrania jest ściśle związany z opadami śniegu a ten może popruszyć dopiero w grudniu.

(17.03.2002) Odbył się 53 Memoriał Kornela Makuszyńskiego, czyli słynne zawody Koziołka Matołka. Podczas dwudniowej rywalizacji rozegrano trzy konkurencje - biegi, skoki i slalom. Na start zgłosiło się ponad 750 małych zawodników. Organizacją imprezy zajął się tradycyjnie Akademicki Związek Narciarski. Tuż po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców - o podsumowanie zmagań małych sportowców poprosiliśmy prezesa AZS-u Wojciecha Gajewskiego:
Po skokach i biegach, czyli po pierwszym dniu zawodów również rozmawialiśmy z prezesem Gajewskim:
Wywiadu udzielił nam także 6-letni Maciek:
A my wiemy, że Maciek skoczył najpierw 5 a później 5,5 metra i wygrał w swojej grupie wiekowej. (foto-reportaż z zawodów...)

(2002.03.15) III ogólnopolski mityng w narciarstwie zjazdowym Olimpiad Specjalnych odbywa się  w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej:
Mówiła v-ce prezes Olimpiad Specjalnych d/s organizacyjnych Jadwiga Korzeniowska.

W Białym Dunajcu odbył się VII zjazd LZS:
Mówił wójt Jan Gąsienica Walczak.

Na X Międzynarodowych Zawodach Narciarskich Policji w Oberstdorfie Polskę reprezentowało czworo Zakopiańczyków: Katarzyna Strama, Janusz Majerczyk, Marek Rogalski oraz Krzysztof Stawarz. W zjeździe pań zwyciężyła Katarzyna Strama; w grupie mężczyzn drugi był Marek Rogalski. W zawodach Międzyanrodowej Asocjacji Policyjnej wzięło udział 300 zawodników policji, służb granicznych i żandarmerii. Sekretarzem Regionu organizacji IPA na Zakopane jest kom. Janusz Majerczyk z zakopiańskiej komendy policji.

W zakopiańskim COS przed kolejną walką trenuje Dariusz Michalczewski "Tiger". Z zawodowym mistrzem świata wagi półciężkiej w wersji WBO rozmawiał Zdzichu Chmiel:

W Kościelisku odbyły się narciarskie zawody gminne:
Mówił przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów Maciej Bentkowski.

Na Butorowym Wierchu rozegrano XX jubileuszowy Bieg Gąsieniców. Na temat organizacji imprezy mówi szefowa referatu sportu urzędu miasta Zakopane Zofia Kiełpińska:
Zawodnicy mieli do pokonania dystanse jeden, dwa i trzy kilometry w kategorii dzieci i młodzieży, a w kategorii open 5 km kobiety i 10 km -mężczyźni. Klasyfikowano również kategorię samorządowców, którzy biegli na dystansie 5 kilometrów. W tej kategorii m.in. startował v-ce burmistrz Zakopanego Jan Gluc:
Kazimierz Firlej z Żywca na Bieg Gąsieniców przyjeżdża już po raz kolejny:
A tak przedstawiają się wyniki biegu w poszczególnych kategoriach:
Zawodnikom i kibicom podczas zawodów przygrywała muzyka Henryka Krzeptowskiego Bohaca.

W Jastrzębiu Zdroju, podczas ogólnopolskiego turnieju kwalifikacyjnego juniorów dobrze zaprezentował się Andrzej Styrczula z zakopiańskiej sekcji judo Yamabushi, zajmując piąte miejsce w wadze do 100 kg. Andrzej Styrczula według trenera Ryszarda Kuczyńskiego ma szanse walczyć o medal podczas kwietniowych Mistrzostw Polski we Wrocławiu. Dzień później podczas Mistrzostw Wojewódzkich Juniorów Młodszych (rocznik 1986 i młodsi ) na matach Centralnego Ośrodka Sportu walczyli judocy 12 klubów z Małopolski. Michał Stoch zwyciężył w wadze do 90 kg a Stanisław Styrczula zajął trzecie miejsce w wadze do 81 kg. Dolegliwości żołądkowe nie przeszkodziły Danielowi Mizerze zająć dobrą, piątą lokatę w wadze do 60 kg.

Szkoła w Podczerwonem - zwana przez mieszkańców "Nową" - obchodzi 15 lecie powstania. Z tej okazji dyrekcja i rada pedagogiczna oraz Zakłady Farmaceutyczne Pliva Kraków (jeszcze jako POLFA ufundowały halę sportową przy szkole) zorganizowały trzydniowy turniej piłki siatkowej o Puchar prezesa Plivy i dyrektora szkoły -jubilatki. W sobotnich meczach kobiet w finałach zwyciężył zespół Plivy Kraków. Drugi był Gaspol Nowy Targ. Trzeci D.C. Złocień Zakopane. Czwarty zespół z Podczerwonego. W niedzielnych finałach rozgrywek mężczyzn zagrał COS z Plivą i Raba z Orawą Jabłonka:
Mówiła Ewa Wernes-Gruber - dyrektor szkoły w Podczerwonem.

Rozegrany został tradycyjny Bieg Gąsieniców. Startowali m.in. zakopiańscy radni. O szczegółach Zdzichu Chmiel:

W Białej Izbie Związku Podhalan odbyły się posiady z udziałem olimpijczyków. Witał Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan i starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski:
W imieniu władz Zakopanego głos zabrał burmistrz Jan Gluc:
Na posiadach nie zabrakło pani Barbary Sobańskiej - dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego:
O tym kto jeszcze otrzyma specjalny medal mówi Vice starosta Andrzej Skupień:
I ponownie - starosta Andrzej Makowski - tym razem dla Sebastiana Kolasińskiego:
Resztę słów zagłuszyły brawa i okrzyki - więc spieszę uzupełnić, że starosta podarował olimpijczykowi góralską spinkę. Za powitanie podziękowała Jagna Marczułajtis:
Za serdeczne powianie podziękował Sebastian Kolasiński. Potem Jagna mówiła o wrażeniach z Igrzysk:

Na stoku Gubałówki odbyły się I Mistrzostwa Szkół Wyższych w Snowboardzie. Wyniki pierwszego dnia zawodów poda Jerzy Stach:

W Poroninie hucznie powitano powracającą z Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City Jagne Marczułajtis:
Niespodziankę mieszkańcom Poronina zrobił Sebastian Kolasiński, który z Sylwią Nowak reprezentowali Polskę w łyżwiarstwie figurowym:

Na obiektach Kościeliska i Zakopanego rozgrywana jest VIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. W ramach zmagań sportowych odbyły się skoki narciarskie. O szczegółach Zdzichu Chmiel:

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biathlonie. W serwisie obszerna relacja Wojtka Szatkowskiego (poniżej) ze zmagań a także wypowiedź trenera Tadeusza Jankowskiego podsumowująca zawody (audio i wideo). (więcej...)

Najlepsze juniorki w biegu na dochodzenie wraz z trenerami.VIII Olimpiada Młodzieży w biathlonie. Decydowało celne strzelanie. Na stadionie w Kirach znowu walczyła biathlonowa młodzież. Tym razem rozegrano biegi na dochodzenie, konkurencję bardzo ciekawą, gdyż zawodników, oprócz walki na trasie, czekały cztery strzelania - dwa pierwsze w pozycji leżąc i dwa kolejne w pozycji stojąc. Wiał halny, a rozmiękła trasa sprawiała zawodnikom spore trudności. Najwięcej problemów mieli jednak zawodnicy na strzelnicy i o medalach decydowało celne strzelanie. Tak jak w poniedziałek zwycięzcą biegu juniorów został Krzysztof Pływaczyk. To już jego drugi złoty medal na tej imprezie. - To był strasznie ciężki bieg. Przez cały czas trwania biegu kontrolowałem sytuację, a trenerzy na bieżąco podawali mi informacje. To jest bardzo ważne. I wszystkie te czynniki wpłynęły na moje zwycięstwo. Po świetnym biegu srebro wywalczył Łukasz Wojaczek, reprezentant AZS AWF Katowice. Potwierdził, że jednak trasa w dniu wczorajszym była bardzo ciężka. - Było mokro i ciężko się biegło. Chcę poprawić strzelanie, gdyż dzisiaj miałem 7 niecelnych strzałów, i stale nad nim pracuję wraz z trenerem Jurijem Kudriaszowem. Dzisiaj zdecydowanie lepiej strzelałem w pozycji stojącej niż w leżącej - dodał. Trzeci był Łukasz Misiak z klubu MKS Duszniki SMS. - Dzisiejszy bieg był dla mnie bardzo ciężki, ale mam medal. Nogi bardzo bolały w czasie biegu. Na strzelnicy miałem taki moment zawahania, kiedy jakbym się bał oddać strzał. Za to ostatnie strzelanie miałem na "0" i dlatego zdobyłem brązowy medal.
Pierwsze miejsce w biegu na dochodzenie zajął Krzysztof Pływaczyk (w środku), po prawej Łukasz Wojaczek (2. miejsce) i  Łukasz Misiak (3. miejsce).Zupełnie sensacyjny przebieg miała rywalizacja juniorek. Jako pierwsza ruszyła ze startu zwyciężczyni biegu sprinterskiego - Paulina Bobak. Pościg za nią rozpoczęła jej klubowa koleżanka - Bernadetta Bednarz oraz pozostałe 18 zawodniczek. Paulina biegła dobrze, ale niestety podczas drugiego strzelania w pozycji leżąc popełniła błąd, który kosztował ją dyskwalifikacje. Jako pierwsza do mety dobiegła Bednarz, mijając na trasie Paulinę Bobak. Bernadetta, którą koledzy nazywają "Benia" była zadowolona ze swojego startu. - Pokonałam Paulinę Bobak, chociaż po trzecim strzelaniu byłam daleko. Nastrzelałam w tym biegu aż 9 rund, ale udało mi się ją dogonić. Warunki w tym biegu były naprawdę bardzo ciężkie. Byłam zmęczona, ale miałam dość siły by Paulinę wyprzedzić. Bardzo cieszę się z tego medalu. W zeszłym roku też zdobyłam medal w biegu na dochodzenie i w tym sezonie powtórzyłam ten sukces. Druga na mecie była Ania Janas z Dusznik, która pobiegła wspaniale, chociaż niedaleko od mety zgubiła kijek. Powiedziała na mecie: - Uczęszczam do 4 klasy LO w Dusznikach Zdroju, biathlon trenuję od pięciu lat, wcześniej biegi płaskie. Obecnie trenuje mnie trener Aleksander Priwałow. Biegło mi się dobrze, Strzelałam dość dobrze, miałam pięć rund karnych, ale uważam, że w tym biegu moją mocniejszą stroną był bieg. Około 1500 m przed metą koleżanka stanęła mi na kijku i go straciłam, ale podał mi go kolega z klubu. W tym sezonie startowałam na MŚ w Ridnaun - startowałam w biegu długim na 12,5 km. Trzecie miejsce wywalczyła jej klubowa koleżanka - Aneta Laskowska. Czwarta była Iza Fluder. Powiedziała. - Cieszę się, że forma nastąpiła we właściwym momencie, na tych właśnie zawodach. Czwarte miejsce wywalczyłam też na zawodach w Dusznikach. Andrzej Kubica (numer 6) i Łukasz Misiak (8) na trasie.Zwłaszcza udało mi się dzisiaj ostatnie strzelanie w pozycji stojąc, gdzie wszystkie strzały były celne. Wśród juniorek młodszych bezkonkurencyjna okazała się Joanna Leja (Biathlonowy Klub Wojsko Polskie Kościelisko ZSMS, druga była jej koleżanka - Monika Rzepka. To już jej drugi medal w tej imprezie. - Dzisiejszy bieg jest dla mnie sukcesem, tym bardziej, że wczoraj zwyciężyłam, mam więc dwa medale. Trasa była ciężka, mokra. Zresztą cały ten sezon jest dla mnie dobry, gdyż startowałam na mistrzostwach świata w biegu indywidualnym, w którym zajęłam 28 miejsce, z którego bardzo się cieszę. Moją mocną stroną jest zdecydowanie strzelanie, gdyż w biegu jeszcze muszę się wiele nauczyć.
Wyniki: juniorzy -
1. Krzysztof Pływaczyk (AZS AE Wałbrzych) - 42.06,6 - 5 strzałów niecelnych,
2. Łukasz Wojaczek (AZS AWF Katowice) - 7 (+1.31,0),
3. Łukasz Misiak (MKS Duszniki SMS) - 6 (+1.44,0),
4. Jerzy Niemczyk (Ryfama Rybnik) - 3 (+1.49,7),
5. Łukasz Matysek (AZS AWF Katowice) - 8 (+1.56,4),
6. Andrzej Kubica (NKS Dynamit Chorzów) - 7 (+2.06,4)
Juniorzy młodsi -
1. Marek Bujak (MKS Karkonosze) - 6 (33.37,1),
2. Paweł Małkiński (Ryfama Rybnik) - 4 (+31.1),
3. Szymon Zientek (MKS Karkonosze) - 5 (+56,2),
4. Łukasz Witek (MKS Duszniki)- 12 (2.13,0) ,
5. Paweł Czerniak (MKS Karkonosze) - 7 (+2.26,0),
6. Tomasz Kurasz (MKS Karkonosze) - 8 (3.16,7)
juniorki -
1. Bernadetta Bednarz (BKS WP Kościelisko ZSMS) - 44.56,3 - 9 strzałów niecelnych,
2. Anna Janas (MKS Duszniki SMS) - 7 (strata 1.15,9),
3. Aneta Laskowska (MKS Duszniki SMS) - 6 (strata 1.31,3),
4. Izabela Fluder - 5 (+1.45,8),
5. Katarzyna Ponikwia (obie BKS WP Kościelisko ZSMS) - 7 (+2.06,3),
6. Magdalena Nykiel (MKS Karkonosze SMS) - 9 (+2.20,4).
Juniorki młodsze -
1. Joanna Leja - 39.04,3 - 6,
2. Monika Rzepka (obie BKS WP Kościelisko ZSMS) - 9 (+1.34,4),
3. Joanna Musielska (MKS Karkonosze SMS) - 11 (+3.00,4,
4. Katarzyna Włodarczyk (MKS Duszniki SMS) - 7 (+5.07,8),
5. Aleksandra Wysocka (MKS Karkonosze SMS) - 9 (+5.20,5,
6. Marcelina Nowotna ( obie MKS Karkonosze SMS) - 11 (+5.34,3).
(więcej...)

Sławomir Kubica (NKS Dynamit Chorzów)i Bartosz Ciuba (MKS Karkonosze) walczą na strzelnicy.VIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biathlonie - sprinterskie zmagania. W poniedziałek w ramach VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, na stadionie biathlonowym w Kirach rozegrano biegi sprinterskie z dwoma strzelaniami. Pogoda dopisała przez cały czas trwania zmagań, a co więcej, spadł świeży śnieg, dzięki któremu zawody odbywały się w pięknej zimowej scenerii. Zawodnicy dwukrotnie odwiedzali strzelnicę, raz oddając strzały w pozycji leżąc i po raz drugi w pozycji stojąc. Zawodnicy walczyli do końca, a większość z nich dała z siebie na trasie w Kirach absolutnie wszystko. Przejeżdżali linię mety i padali na śnieg pokazując, że biathlon to konkurencja dla sportowców niezwykle twardych. Swoich podopiecznych gorąco dopingowali trenerzy i nieliczna, niestety, publiczność.
O godzinie dziesiątej wyruszyli na dziesięciokilometrową trasę juniorzy. Wśród 43 zawodników zwycięstwo odniósł Krzysztof Pływaczyk, wychowanek trenera Jerzego Szydy, reprezentant AZS AE Wałbrzych SMS, który miał tylko jedną rundę karną. Powiedział na mecie: - Biathlon uprawiam od 1997 r. Na początku stycznia miałem problemy ze zdrowiem, gdyż przechodziłem anginę i ciężko mi było dojść do siebie. Lubię sprinty i dzisiaj udało się, zwyciężyłem. Następny zawodnik - Łukasz Matysek, reprezentant AZS AWF Katowice, wychowanek trenera Kołodziejczyka, stracił do Pływaczyka ponad 48 sekund, ale i tak Łukasz był zadowolony. - Cieszę się ze srebrnego medalu, miałem bowiem dwie rundy karne, czego nie udało się dzisiaj nadrobić biegowo. W tym roku startowałem w mistrzostwach świata w Ridnaun, gdzie zająłem 9 miejsce w biegu indywidualnym na 15 km. To najlepszy dotychczasowy mój wynik sportowy - dodaje. Trzeci był Łukasz Wojaczek, także z AZS AWF Katowice. Biegł bardzo ambitnie i po minięciu mety padł zmęczony na śnieg. - Zaczynałem u trenera Serafina Janika. Studiuję na AWF Katowice. W tym momencie moją najmocniejszą stroną jest bieganie i z pewnością muszę popracować nad strzelaniem. Miałem dzisiaj aż 4 niecelne strzały. Zawody są dobrze przygotowane, mimo trudnych warunków organizatorzy dobrze przygotowali trasę. Wśród juniorów młodszych najszybciej biegał i najlepiej strzelał Łukasz Witek z klubu MKS Duszniki.
Paulina Bobak, Bernadetta Bednarz, Krystyna Pałka i Iza Fluder z trenerami Małgorztą Ruchałą (pierwsza z lewej) i Adamem Jakiełą (pierwszy z prawej).Wśród juniorek wywiązała się ciekawa walka i o medalu decydowały sekundy. Całe podium zajęły zawodniczki Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. Zwyciężyła Paulina Bobak. Osiągnęła czas 24.51,4 i miała dwa strzały niecelne. Tuż przed metą trener Tadeusz Jankowski dopingował swoją zawodniczkę do walki i jako jeden z pierwszych gratulował jej pierwszego miejsca. Potem gratulacje złożył trener Adam Jakieła i ojciec Pauliny, który przybył na stadion, by obserwować start córki, a także prezes klubu biathlonowego Jan Piczura. Zapytana o wrażenia z tego startu Paulina odpowiedziała: - Żeby dzisiaj wygrać trzeba było być dobrym i w biegu i strzelaniu. Miałam dwa strzały niecelne w pozycji stojąc, różne myśli przychodziły mi do głowy, ale trenerzy podawali mi czas, ile mam do stracenia i nadrobiłam. Miałam kryzys pod koniec biegu, gdzieś tak przed finiszem, ale go potrafiłam przetrzymać i przezwyciężyć. Drugie miejsce zajęła Bernadetta Bednarz, która mimo czterech rund karnych, po 150 metrów każda, pobiegła świetnie. - Wydaje mi się, że zaprezentowałam się dobrze w biegu. Sama po sobie czułam, że dobrze mi się biegnie, nie miałam na trasie żadnego kryzysu. Za to za niecelne strzelanie miałam cztery rundy karne - to dużo. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się dzisiaj drugiego miejsca, ale udało się.
Trzecia była Krystyna Pałka, która świetnie pobiegła mimo chorej nogi - ma zapalenia piszczeli. Wykazała się dużą ambicją. - Ciężko mi się biegło, gdyż przez cały czas biegu bolała mnie noga. Na pierwszym strzelaniu miałam trzy "pudła", ale potem zmobilizowałam się i w "stójce" strzelałam na "0" (bezbłędnie). Cieszę się z brązowego medalu. Nie będę raczej startować w biegu na dochodzenie, ale powalczę z koleżankami w sztafecie. Czwarta była Izabella Fluder. Patrząc na naszą młodzież startującą w Kirach odniosłem przyjemne wrażenie. Jest to młodzież karna, zdyscyplinowana, wiedząca czego chce, podporządkowana wspaniałemu sportowi jakim jest biathlon.
Łukasz Wojaczek i Łukasz Matysek (AZS AWF Katowice) - zdobywcy 3. i 2. miejsca w kategorii juniorów.Wyniki: juniorzy - 1. Krzysztof Pływaczyk (AZS AE Wałbrzych SMS) - 28.37.5 (1 strzał niecelny), 2. Łukasz Matysek (AZS AWF Katowice) - 29.26,2 (2), 3. Łukasz Wojaczek (AZS AWF Katowice) - 30.05,5 (4). 4. Paweł Lasek (AZS AE Wałbrzych SMS) - 30.12,1 (2), 5. Jerzy Niemczyk (Ryfama Rybnik) - 30.13,4 (1), 6. Andrzej Kubica (NKS Dynamit Chorzów) - 30.13,4.
Juniorzy młodsi - 1. Łukasz Witek (MKS Duszniki) - 22.30,6 (1), 2. Marek Bujak (MKS Karkonosze) - 24.03,7 (3), 3. Marek Marczak (UKN Melafir SMS) - 24.11,6 (4), 4. Adam Kwak (BKS WP Kościelisko) - 24.28,0 (6), 5. Stanisław Tylka-Suleja (BKS WP Kościelisko)- 24.28.1 (2), 6. Michał Dziekan (UKN Melafir SMS) - 24.37,4 (3).
Juniorki - 1. Paulina Bobak - 24.51,4 (2), 2. Bernadetta Bednarz- 25.12,5 (4), 3. Krystyna Pałka - 25.20,9 (3) - wszystkie zawodniczki BKS WP Kościelisko. (więcej...)

Tekst i fot. Wojciech Szatkowski

Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie)

Zakopane będzie kandydowało do organizacji Mistrzostw Świata w 2009 roku. Ale są przeszkody - trzeba mieć 70% gotowych obiektów i wysoka kaucja bezzwrotna:
Mówili burmistrzowie - Piotr Bąk i Jan Gluc.

2 marca na stoku Gubałówki odbędą się I Mistrzostwa Szkół Wyższych w Snowboardzie. W ciągu trzech dni (28 lutego treningi) najlepsze snowboardzistki i najlepsi snowboardziści wytypowani przez swoje uczelnie w składach 8-osobowych (3 kobiety i 5 mężczyzn), wezmą udział w dwóch konkurencjach: slalomie gigancie i straight jump'ie (skoki). Wystartuje prawie 200 zawodników.
Program Mistrzostw wygląda następująco:
2 marca
- od 11:00 zawody straight jump (skoki) na Gubałówce;
Mistrzostwom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna. Imprezę zakończy wielkie party w zakopiańskim klubie "Wierchy", w którym nastąpi udekorowanie zwycięzców oraz wystąpi największy polski raper
FISZ.

Amatorów hokeja na lodzie zapraszamy na kolejne mecze 8 i 9 marca. Zagrają nowotarscy Old Boy'si:
Mówił Roman Matyasik.

3 marca rozegrany zostanie 20 jubileuszowy Bieg Gąsieniców:
Mówił v-ce burmistrz Jan Gluc.

Pod koniec ubiegłego roku rada powiatu tatrzańskiego podjęła decyzję o nadaniu imienia Szkole Mistrzostwa Sportowego:
Mówił v-ce starosta Andrzej Skupień. Uroczystości w marcu.

Władze gminy Czarny Dunajec chcą modernizować skocznię narciarską, która od kilkunastu lat stoi pusta. Wybrany został jeden z dwóch obiektów, jakie znajdują się w Chochołowie. Gmina chce zatrudnić trenera. Na ten cel samorząd przeznacza 10 tys. złotych. Wstępne rozmowy prowadzone są z wieloletnim reprezentantem polskim, a obecnie sędzią Kazimierzem Dłupolskim. Przypominam, że z Chochołowa wywodzi się olimpijczyk Robert Mateja.

Zdobywca srebrnego i brązowego medalu 19. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w skokach narciarskich - Adam Małysz - jest już w kraju. Na warszawskim lotnisku Okęcie całą ekipę polskich skoczków przywitało liczne grono kibiców, w ruch poszły kamery telewizyjne i aparaty fotograficzne. Oklasków było co niemiara, zabrakło
jednak tradycyjnego "Sto lat". Adam Małysz zapewnił, że najlepiej czuje się na ojczystej ziemi. Przyznał, że odczuwał przez cały czas presję kibiców. "Wreszcie spadło ze mnie brzemię odpowiedzialności, jakie włożyli na mnie kibice. Oczekiwania były przecież ogromne" - przyznał podwójny medalista olimpijski.

Z powodu braku śniegu w Zakopanem podjęto decyzję o przesunięciu mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej z 24-26 lutego na 19-20 marca. Dwukrotny medalista olimpijski Adam Małysz oraz pozostali skoczkowie kadry pojawią się więc w Zakopanem dopiero pod koniec marca. Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane na trzy dni przed finałem Pucharu Świata i będą ostatnim sprawdzianem dla Adama Małysza przed tymi zawodami. Wcześniej, bo 9 i 10 marca w Zakopanem odbędzie się Puchar Kontynentalny w skokach. Wezmą w nim udział zawodnicy z zaplecza światowej czołówki. Nie ma jednak pewności, czy w marcu będzie więcej śniegu w Zakopanem.

W Zakopanem odbyły się mistrzostwa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego:
W kombinacji norweskiej w kategorii "open" zawodnicy po skokach mieli do pokonania 10 km trasę. Juniorzy młodsi biegli na dystansie 5 km a młodzicy 4. Pierwsze miejsce w kategorii "open" zajął Słowak Peter Dica zawodnik Z SKP Szczyrbskie Pleso, na drugiej pozycji uplasował się Rafał Sliż z KS Wisła w Wiśle, a trzecie miejsce wywalczył Rafał Kuchta z WKS Zakopane. Wśród Juniorów młodszych dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy ze Słowacji Gustaw Palider oraz Roman Kollar, a trzeci był Janusz Zygmuntowicz zawodnik TS Wisła w Zakopanym. Najlepszym dwuboistą wśród Młodzików okazał się Wojtek Wiercioch z LKS Poroniec, który wyprzedził Wojciecha Pawlusiaka z LKS Jastrzębianka i Piotra Żyłę z KS Wisła w Wiśle.

Mimo, że nie dojechali siatkarze z Gorlic, a drużyna z Andrychowa spóźniła się 2 godziny, widzowie cierpliwie czekali na finał V Międzynarodowego Zimowego Turnieju o Puchar Wójta Gminy Szaflary w Piłce Siatkowej Mężczyzn. A warto było czekać, siatkarze rozgrzali publiczność do granic możliwości. Zwłaszcza drużyna Szaflary II cieszyła się względami kibiców - zresztą zupełnie zasłużenie - grali niesieni dopingiem swoich fanów. Oto co nam powiedział o turnieju wójt Stanisław Ślimak:
Dużo ciepłych słów padło pod adresem współorganizatora i koordynatora Turnieju Kazimierza Dygonia, a oto co sam powiedział na temat mistrzostw:
Po finałowych rozgrywkach 1-sze miejsce zdobyła drużyna z Andrychowa, na drugiej pozycji uplasowała się Orawa Jabłonka, trzecią pozycję uzyskał KKS Tabor w Nowym Sączu. Kolejne miejsca zajęli siatkarze Nowego Targu i II drużyna Szaflar 6 miejsce ex-equo zajęły drużyny COS Zakopane i Spisz Krempachy, a listę zamknęły: I drużyna Szaflar i TKKF Carlina Rabka.

Rozgrywki Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej wchodzą w kolejny etap:
Mówił Janusz Świerk.

Tatrzański Związek Narciarski podjął decyzję o przeniesieniu Mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej i indywidualnego konkursu skoków narciarskich. Pierwotnie zawody miały odbyć się w dniach 24-26 lutego. Nowy termin to 19-20 marca. Przypomnijmy, że właśnie na te zawody ma przyjechać cała reprezentacja Polski wraz ze srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich Adamem Małyszem.

Ponownie dobrze zaprezentowali się zakopiańscy judo'cy w międzynarodowym turnieju. Tym razem zawody odbywały się w Popradzie. Bezkonkurencyjny w kategorii wagowej powyżej 64 kilogramów był Kacper Winiarczyk, który wszystkie walki wygrał przed czasem. 2 miejsca wywalczyli: Dariusz Szeremeta (waga do 58 kg) i Jan Król (waga do 69 kg). Kamil Mastalski zajął 3 miejsce w kategorii do 44 kg a Sebastian Bołoz był 7. Udane występy mieli także młodsi zawodnicy. Anna Koniuszy 2 miejsce, Jakub Ciołek 3, Maciej Włosiński i Hanna Baranowska zdobyli 4 pozycje.

Alpejczyk Andrzej Bachleda junior pod okiem Andrzeja Bielawy trenuje przed olimpijskim startem w położonym niedaleko od stolicy Kolorado Keyston. Narciarz zamelduje się w wiosce olimpijskiej 20 lutego, a w slalomie wystartuje trzy dni później, w przedostatnim dniu igrzysk.

Jagna Marczułajtis zajęła czwarte miejsce w slalomie gigancie równoległym zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City. Polka, prowadząc po pierwszym przejeździe rywalizacji z Włoszką Lidią Trettel o 0,17 s, na trasie drugiego przejazdu przewróciła się i nie dojechała do mety. Złoty medal zdobyła półfinałowa rywalka Jagny Marczułajtis - Francuzka Isabelle Blanc. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Karine Ruby, a brązowy medal przypadł Trettel.

Adam Małysz udziela wywiadów. fot. Wojciech SzatkowskiAdam Małysz zajął drugie miejsce w konkursie skoków narciarskich na obiekcie K-120 na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City. Polak skoczył 131 i 128 m i otrzymał łączną notę 269,7 pkt. Zwyciężył Szwajcar Simon Ammann. Za skoki na odległość 132,5 i 133 m otrzymał notę 281,4 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Fin Matti Hautamaeki.

Trudno opisać to, co po zakończeniu olimpijskiego konkursu na skoczni k-120, działo się w Wiśle. Panowała euforia, strzelały w niebo korki szampanów. Na rynku w rodzinnym mieście Małysza tłum kibiców oglądał transmisję na telebimie. Helena Szturc, babcia Adama Małysza, była po konkursie skoków w szampańskim nastroju. W domu dziadków transmisję oglądało około 20 osób, w tym żona Jana Szturca, pierwszego trenera i wujka Adama Małysza. Babcia oczekuje już powrotu wnuka, choć przyznała, że główne powitanie odbędzie się w domu teściów skoczka. Andrzej Wąsowicz, prezes macierzystego klubu Małysza "Wisła-Ustronianka", nie mógł opanować wzruszenia. "Bardzo się cieszymy. To co zrobił dzisiaj Adam jest wielką sprawą" - powiedział.
Z kolei w Unterwasser, rodzinnej wiosce Simmona Ammanna wszyscy mieszkańcy zebrali się na ulicach, by świętować zwycięstwo swojego krajana. Wśród nich byli również rodzice dwukrotnego złotego medalisty igrzysk w Salt Lake City, którzy sukces swojego syna oglądali u sąsiadów, z powodu... braku własnego telewizora.

Adam Małysz zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach do konkursu skoków na obiekcie K-120 podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Polak skoczył 123,5 m i otrzymał notę 120,8 pkt. Na miejscach 2-3. byli ex aequo Niemiec Sven Hannawald i Słoweniec Robert Kranjec - po 122 m i 119,1 pkt. Kolejną lokatę zajął Włoch Roberto Cecon - 125 m i 118 pkt. Wysokie dziesiąte miejsce zajął Robert Mateja, który za skok na odległość 118 m dostał notę 111,4 pkt. Tomisław Tajner był 30., a Tomasz Pochwała 39. Czwórka Polaków wystartuje w konkursie głównym, który rozpocznie się o godz. 17.30.

Adam Małysz uzyskał najdłuższą odległość podczas poniedziałkowego porannego treningu na skoczni K-120 w Utah Olympic Park. W pierwszej serii brązowy medalista ze Średniej Skoczni skoczył  130 m, aż o 6,5 metra wyprzedzając wczorajszego zwycięzcę Szwajcara Simona Ammanna. W drugiej serii najdłuższy skok oddał Ammann - 127,5 m, a Małysz uzyskał czwartą odległość - 122 m. Dalej od niego skoczyli Austriak Andreas Withoelzl i Fin Janne Ahonen - po 124,5 m. Małysz jako jedyny w drugiej serii skakał z 19. belki, pozostali zawodnicy startowali z 21. belki. W drugiej serii dalekie skoki oddali także Tomasz Pochwała 120,5 m oraz Tomisław Tajner - 121,5 m. W trzeciej serii spośród zawodników skaczących z 18. belki najdłuższy skok oddał Słoweniec Robert Kranjec - 124 m. Małysz skoczył 120,5 m. W porannym treningu nie uczestniczyli Niemcy.

Adam Małysz, Robert Mateja, Tomasz Pochwała i Tomisław Tajner wystąpią we wtorek w kwalifikacjach do olimpijskiego konkursu na dużej skoczni, który odbędzie się dzień później. Decyzje o desygnowaniu tej czwórki do konkursu trener Apoloniusz Tajner podjął po treningu, w którym najdłuższą odległość uzyskał Adam Małysz - 130 m. W drugiej serii treningowej wzięli udział tylko Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek, którzy w kwalifikacjach do konkursu nie wystąpią.

W kraju rozgrywana jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Inaczej pisząc - Mistrzostwa Polski młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Od 16 lutego w Zakopanem mają być rozgrywane konkurencje klasyczne. Czy aura na to pozwoli zobaczymy. Tym czasem nie ma nowego terminu Biegu Gąsieniców. Technicznie jesteśmy przygotowani, czekamy tylko na śnieg - taką informację uzyskaliśmy w referacie sportu zakopiańskiego Urzędu Miasta.

Adam Małysz zdobył brązowy medal olimpijski w konkursie skoków narciarskich w Salt Lake City. Polak skoczył 98,5 i 98 m i otrzymał łączną notę 263 pkt. Wygrał Szwajcar Simon Ammann - 98 i 98,5 m i nota 269 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Niemiec Sven Hannawald - 97 i 99 m i nota 267,5 pkt. Jest to pierwszy medal dla reprezentanta Polski od 1972 roku, kiedy na igrzyskach w Sapporo złoto w konkursie na dużej skoczni wywalczył Wojciech Fortuna. (więcej...)

Autor artykułu Wojtek Szatkowski gratuluje Adamowi Małyszowi.(Artykuł powstał godzinę po rozegraniu konkursów skoków w Salt Lake City na skoczni K 90 10 lutego 2002.) Mamy brązowy medal olimpijski. Amman pogodził najlepszych, Małysz z olimpijskim brązem. 11 luty 1972 i 10 luty 2002 – te dwie daty dzieli od siebie 30 lat. Obydwie są związane z historią polskiego narciarstwa i są datami dla nas niesłychanie szczęśliwymi. Pierwsza wiąże się z Zimowymi Igrzyskami w Sapporo, gdzie Wojciech Fortuna zdobył na Okurayamie złoty krążek olimpijski. Druga to dawno oczekiwany medal olimpijski – tym razem brązowego koloru, na który czekaliśmy aż 30 lat, a który zdobył Adam Małysz. Konkurs olimpijskich skoków na obiekcie K 90 miał bardzo ciekawy finał. Najlepszych obecnie skoczków na świecie – Małysza i Hannawalda, pogodził młodziutki chłopak ze szwajcarskiego Unterwasser – Simon Amman, który po pięknych skokach na 98 i 98,5 metra sięgnął po olimpijskie złoto. Skoki na skoczni olimpijskiej odbywały się w perfekcyjnych warunkach, wiał słaby wiatr w granicach 1 metra na sekundę, a temperatura wynosiła minus 11 stopni. Z rozbiegu skoczni, położonego na wysokości ok. 2200 m. n.p.m. rozpościerał się piękny i rozległy widok, a zmagania najlepszych skoczków świata obserwowało 20  tysięcy kibiców.

Niedzielny konkurs odbywał się w równych dla wszystkich zawodników warunkach i stał na bardzo wyrównanym poziomie. Do rywalizacji o medale, oprócz Małysza i Hannawalda włączył się Szwajcar Simon Amman. Ten młodziutki skoczek miał bardzo długie i co tu ukrywać, wspaniałe pod względem technicznym  skoki. Prowadził od pierwszej serii, w której wylądował na 98 metrze. Najdłuższy skok w tej serii oddał Adam Małysz. Nasz Mistrz Świata ze średniej skoczni w Lahti miał 98,5 metra, ale lądowanie nie było najlepsze. Dodatkowo Polak o mały włos nie przewrócił się na zeskoku. Jak potem tłumaczył trener Apoloniusz Tajner Małysz wpadł w dziurę, która powstała w zeskoku po upadku japońskiego skoczka – Noriaki Kasai. Na szczęście dla Małysza i dla nas upadku nie było. Lądowanie zostało jednak nisko ocenione przez sędziów, trzeba powiedzieć, że za nisko, gdyż Małysz otrzymał nawet notę 16,5 pkt, jakiej nie miał żaden skoczek z czołówki. Noty od 16,5 do 18 pkt świadczą najlepiej jak diametralnie różnie sędziowie potraktowali ten skok. Druga seria to dalekie skoki Finów – do normalnej i bardzo wysokiej dyspozycji powrócił Janne Ahonen – miał aż 98 metrów. Sędzia ze Stanów Zjednoczonych dał mu nawet notę marzeń – „dwudziestkę”. O metr krócej poleciał kolejny wychowanek trenera Miki Kojonkoskiego – Matti Hautamaeki, który także miał wysokie noty po 19 punktów oraz Lindstroem, który skoczył 95,5 metra. Ładnie skakał Martin Schmitt. Drugi skok Adama Małysza był już lepszy i dobrze wykończony telemarkiem. Tak jak Ahonen, Polak otrzymał jedną „dwudziestkę”. Jeszcze dalej pofrunął Hannawald – skoczył 99 metrów i cieszył się tak jak podczas Turnieju Czterech Skoczni. Jak się miało okazać była to radość przedwczesna. Na rozbiegu skoczni olimpijskiej pozostał już tylko Amman. Ten przedstawiciel „młodych wilczków” w skokach narciarskich, jak o nim piszą sportowi dziennikarze, pokazał najwyższą klasę. 98,5 metra wystarczyło na olimpijskie złoto. Amman cieszył się jak dziecko, gdyż przed sezonem mówił dziennikarzom „gdzie mi tam do Małysza i Hannawalda”, a Salt Lakce City ograł ich obu. Na zeskoku koledzy z reprezentacji wzięli go na ramiona i cieszyli się razem z nim. Hannawald miał srebro, a Małysz brąz. Zaraz po konkursie nastąpiła ceremonia wręczenia im kwiatów. Dla nas Salt Lake City ma już teraz ogromne znaczenie. Medal polskiego skoczka – olimpijski brąz – powoduje, że Małysz wpisał się już na trwałe do historii polskiego i światowego narciarstwa. W dodatku spadła z niego ogromna presja, jaką wywierały oczekiwania 38 milionów rodaków i setek dziennikarzy sportowych, którzy ciągle powtarzali – masz zdobyć medal, musisz itd. Teraz to wszystko jest za nim, bo zrobił swoje. Dlatego, według mnie, Małysz przystąpi do konkursu na skoczni K 120 ze zdecydowanie mniejszym balastem obciążenia psychicznego i będzie skakał z pewnością na większym „luzie”. W dodatku wreszcie po 30 latach od „fortunnego” skoku na 111 m na Okurayamie w Sapporo mamy olimpijski medal w konkurencji narciarskich skoków, bardzo prestiżowej i cenionej. Medal będący ukoronowaniem kariery Małysza, chociaż być może nie ostatni. Dziękujemy Adam.

Były prezydent Polski Lech Wałęsa był jednym z widzów oglądających konkurs skoków narciarskich w Salt Lake City. W przerwie pomiędzy kwalifikacjami a konkursem głównym realizatorzy telewizyjni pokazali Wałęsę na wielkim telebimie ustawionym w miejscu zawodów. Były prezydent Polski, siedzący w towarzystwie gubernatora stanu Utah, został owacyjnie powitany przez zgromadzonych widzów. W krótkiej wypowiedzi Wałęsa stwierdził, że Polska potrzebuje sukcesu. Wśród kibiców było około tysiąca Polaków. Większość mieszka na stałe w USA i Kanadzie, ale są także duże grupy turystów z Polski.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką wystosowali depesze gratulacyjne do Adama Małysza oraz do jego trenera Apoloniusza Tajnera. "Serdecznie gratuluję brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach w Salt Lake City. Podziwiałem - jak wszyscy Polacy - Pana znakomite skoki. To wielki sukces Pana i osób współpracujących, z trenerem Apoloniuszem Tajnerem na czele. Wykazał Pan sportowe mistrzostwo, wolę walki i umiejętność koncentracji. Dziękuję za wszystko, co razem mogliśmy, dzięki Panu, przeżyć" - napisał m.in. prezydent do Adama Małysza.

Małysz był zadowolony z brązowego medalu. "Czuję się bardzo dobrze. Myślę, że ten konkurs był czymś wspaniałym. W pierwszym skoku mogłem upaść, bo lewa narta wpadła mi w dziurę zrobioną przez jednego z poprzednich zawodników. Udało mi się jednak uratować, ale dostałem niskie noty. W sumie poszło po naszej myśli. Chcieliśmy zdobyć medal no i on jest. Ten medal chcę dedykować wszystkim kibicom, wszystkim Polakom i całej rodzinie. Tutaj była wspaniała publiczność, która bardzo mi pomogła. Ten medal na pewno w jakiś sposób uczcimy, ale dopiero po olimpiadzie" - dodał Małysz.
Powiedział, że jest trochę zaskoczony zwycięstwem Ammanna, ale Szwajcar skakał naprawdę bardzo dobrze.

Zaszczyt czynnego udziału Lecha Wałęsy w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City był możliwy dzięki zabiegom dyplomatycznym byłej sekretarz stanu Madelaine Albright. O zaangażowaniu amerykańskiego polityka świadczy m.in. fakt, że oficjalne zaproszenie dla Wałęsy, podpisane przez przewodniczącego komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich, zostało wysłane przez biuro Albright. Wałęsa wśród ośmiu wyróżnionych osobistości z całego świata jako jedyny reprezentant Europy niósł flagę olimpijską na stadionie podczas uroczystości otwarcia olimpiady w Salt Lake City.

Rozpoczęły się zimowe igrzyska olimpijskie w Salt Lake City. Jednym w ważniejszych elementów ceremonii otwarcia była prezentacja amerykańskiej flagi wydobytej z gruzów World Trade Center. Na stadion wniosła ją amerykańska delegacja honorowa - ośmiu sportowców oraz przedstawiciele nowojorskich służb. Jednym z honorowych gości igrzysk jest były prezydent RP Lech Wałęsa. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla został zaproszony przez organizatorów olimpiady, jako przedstawiciel Europy. Wraz z reprezentantami innych kontynentów wniósł flagę olimpijską na stadion. W 19. zimowych igrzyskach olimpijskich startuje 2531 sportowców z 77 krajów, w tym 30-osobowa reprezentacja Polski. Podczas defilady naszych zawodników na Rice-Eccles Olympic Stadium wprowadził łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek.

Tylko Niemiec Sven Hannawald skakał dalej od Adama Małysza podczas czwartkowego treningu na średniej skoczni w Utah Olympic Park. W każdej z trzech treningowych serii Niemiec uzyskiwał odległość o metr większą niż Małysz – odpowiednio 94 i 93 m, 98,5 i 97,5 m oraz 93,5 i 92,5 m. Z pozostałej piątki Polaków najdalej skakali Robert Mateja i Wojciech Skupień, chociaż w żadnej z prób nie zdołali przekroczyć 90 metrów.

Przesunięto w czasie Bieg Gąsieniców. Powód to oczywiście bark śniegu. Drugi termin zostanie przedstawiony w ciągu najbliższych dni. Wiadomo już jednak, że będą to okolice pierwszej połowy marca. Przypomnijmy, że pierwotnie zawody miały odbyć się 10 lutego. Bliższe informacje dotyczące Biegu Gąsieniców pod numerem telefonu Referatu Turystyki i Sportu UM 20 15702:
Mówili v-ce burmistrz Zakopanego Jan Gluc, członek Zarządu Miasta Władysław Łukaszczyk i redaktor Wojciech Jarzębowski. (Uwaga rozmowa przeprowadzona została jeszcze przed zmianą terminu zawodów).

We wtorek odbyło się ślubowanie w środę wylot do USA na olimpiadę. O tym kto będzie reprezentował Podhale w łyżwiarstwie szybkim - Stefan Rogalski v-ce prezes d/s sportowych Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego:

Zapytany o skład ekipy olimpijskiej skoczków Apoloniusz Tajner powiedział:

Sukcesem zakończył się występ zakopiańskich judoków we włoskiej miejscowości Udine. Podczas Turnieju "Citta d'Udine" Michał Kuczyński z sekcji judo Yamabushi w kategorii juniorów do 73 kg zajął pierwsze miejsce. Trzecie miejsce w kategorii do 90 kg zajął Andrzej Styrczula. Anna Wasylkowska zajęła piąte miejsce w kategorii do 57 kg a Dawid Rech siódme miejsce wśród kadetów do 40 kg. Niestety, nie wszyscy zawodnicy zakopiańskiej Yamabushi mogli pojechać na zawody a mogli uzyskać bardzo dobry wynik w punktacji zespołowej. Klub boryka się z kłopotami finansowymi, związanymi z brakiem sponsorów. Rodzice zawodników sami pokrywali koszty wyjazdu.

Emocje zakopiańskich edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich powoli opadają. Wróćmy jednak do tej dyscypliny i kolejnych zawodów - tym razem w Japonii. Zapytany, czy nie obawia się, że jego nieobecność w Kraju Kwitnącej Wiśni pozwoli Svenowi Hannawaldowi na zgromadzenie ilości punktów dającej przewagę w punktacji generalnej PŚ  - Adam Małysz powiedział:
Po zakończeniu niedzielnych skoków wszystkie oczy, kamery i mikrofony zwrócone były na Adama Małysza, niektórzy jednak mieli niebywałą okazję zobaczyć Apoloniusza Tajnera zjeżdżającego na dolnej części pleców z zeskoku skoczni. Jak to wytłumaczył?
Trener Tajner jest dumny nie tylko z miejsca Adama Małysza:
Kadra wyjechała do Ramsau. (mówi A.Małysz):
Adam Małysz w Zakopanem był pod presją tłumu kibiców, ale i też to właśnie kibice dodawali mu otuchy po pierwszym dniu skoków:

Zmarł kolejny z podhalańskich olimpijczyków Stanisław Bukowski Waluś:
Mówił mgr Wojciech Szatkowski, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego.

W Zakopanem odbyło się spotkanie z olimpijczykami:
  Mówił sekretarz urzędu miasta Zakopane Grzegorz Cisło.

Adam Małysz wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Było to jego siódme w tym sezonie, a dwudzieste pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Za skoki na odległość 131 i 123,5 m otrzymał łączną notę 262,1 pkt. Drugie miejsce na Wielkiej Krokwi zajął Sven Hannawald. Niemiec przegrał z Małyszem o 0,6 pkt - skoki 130 i 125 m dały mu łączną notę 261,5 pkt. Trzeci był Fin Matti Hautamaeki, który skoczył na odległość 128,5 i 122 m i uzyskał notę 251,9 pkt.
Oprócz Małysza w finałowej trzydziestce znalazło się jeszcze trzech Polaków. 15 miejsce zajął Tomasz Pochwała. Robert Mateja był 19., a Marcin Bachleda 28.

Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Tomasz Pochwała oraz Tomisław Tajner pojadą na 19. Zimowe Igrzyska Olimpijskie do Salt Lake City. Po konkursie w Zakopanem, kończącym europejską część rywalizacji o Puchar Świata w skokach narciarskich, trener kadry narodowej Apoloniusz Tajner ustalił skład reprezentacji na Zimowe Igrzyska.

Adam Małysz po wygranym konkursie w Zakopanem powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej nad Niemcem Svenem Hannawaldem do 151 pkt. Małysz w dotychczasowych 16 konkursach Pucharu Świata zgromadził 1210 pkt. Hannawald ma 1059 pkt. Trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej zajmuje Fin Matti Hautamaeki - 771 pkt. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska zajmuje czwarte miejsce. Prowadzą Niemcy przed Austriakami i Finami.

Adam Małysz utrzymał prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Świata w skokach narciarskich po sobotnim konkursie w Zakopanem, w którym był siódmy. Polak zgromadził 1110 punktów i o 131 pkt wyprzedza drugiego w Zakopanem Niemca Svena Hannawalda. Hannawaldowi nie udało się odnieść szóstego pucharowego zwycięstwa z rzędu. Trzecie miejsce zajmuje zwycięzca sobotnich zawodów Fin Matti Hautamaeki. O zwycięstwie Fina zdecydował jego drugi skok, w którym uzyskał 131 m - była to największa odległość w całym konkursie. Hannawald skoczył o metr bliżej i przegrał z Finem o 0,4 pkt.

Fin Matti Hautamaeki wygrał konkurs Pucharu Świata skoków w Zakopanem. Adam Małysz zajął siódme miejsce i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ. Drugi był Niemiec Sven Hannawald, a trzeci - Andreas Widhoelzl. Dziewiąte miejsce zajął Robert Mateja. Do drugiej serii skoków nie zakwalifikowali się Wojciech Skupień, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda i Grzegorz Śliwka.

Pierwszy dzień zakopiańskiej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich już za nami: 1 Matti Hautamaeki Finlandia 123.5 131 259.6
2 Sven Hannawald Niemcy 124 130 259.2
3 Andreas Widhoelzl Austria 124 124.5 249.8
4 Martin Schmitt Niemcy 122 128.5 247.9
5 Martin Hoellwarth Austria 120.5 124.5 241.5
6 Martin Koch Austria 125 120 237.0
7 Adam Małysz Polska 120.5 121 236.7

9 Robert Mateja Polska 118.5 120 226.8
17 Tomasz Pochwała Polska 116 118 217.2
26 Łukasz Kruczek Polska 110 116.5 202.2

Sześciu polskich zawodników zdobyło dotychczas punkty w klasyfikacji Pucharu Świata w skokach w piętnastu konkursach. Po zawodach w Zakopanem liderem pozostał Adam Małysz mający 1110 pkt. Dziewiąte miejsce w Zakopanem zajął Robert Mateja, dzięki czemu uzyskał 29 pkt i z sumą 39 pkt zajmuje 45. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. 47. jest Tomasz Pochwała, 57. Tomisław Tajner, 62. Łukasz Kruczek, a 65. Wojciech Skupień.

Adam Małysz zajął 18 miejsce w serii próbnej Pucharu Świata w Zakopanem (119 m.).
Najdłuższy skok oddał Martin Schmitt (136 m. - nowy rekord Wielkiej Krokwi).
Robert Mateja zajął 19 lokatę (118.5 m.).
Tomisław Tajner 29 miejsce (114 m. ).
Marcin Bachleda 32 (112.5 m.).
Tomasz Pochwała 37 (110 m.).
Łukasz Kruczek 43 (104.5 m).
W serii próbnej nie skakali Wojciech Skupień i Grzegorz Śliwka.

Ośmiu Polaków wystąpi w konkursie skoków Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. W kwalifikacjach lider Pucharu Adam Małysz zajął siódme miejsce. Polak za skok na odległość 126,0 m otrzymał notę 121,8 pkt. Oprócz Małysza awans wywalczyli: Robert Mateja, Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner, Marcin Bachleda, Grzegorz Śliwka, Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek. Najdłuższy skok w piątkowych kwalifikacjach oddał Słoweniec Robert Kranjec - 129,5 m. W kwalifikacjach nie wziął udziału Niemiec Sven Hannawald.

W sobotę rozpoczyna się Puchar Świata w skokach. To ostatnia edycja Pucharu w Europie. W piątek o odbył się otwarty trening. W pierwszej serii najdłuższy skok oddał Adam Małysz, który poszybował na odległość 125 metrów, Robert Mateja skoczył na 113 m, Tomisław Tajner 109 m, Pochwała 108 m, Kruczek 105 metrów, Wojciech Skupień 104,5 metra. W drugiej serii skoków Adam Małysz oddał skok o długości 128,5 metra, Swen Hannawald 132 metry.

W sobotę o godz. 13.30 rozpocznie się konkurs skoków. W niedzielę przed południem kwalifikacje; około 13.30 - konkurs skoków. Stadion w sobotę i niedzielę będzie otwarty dla kibiców od godziny 9.00. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ma zamiar pojechać do Zakopanego, aby obserwować konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich z udziałem Adama Małysza. Nadal nie jest natomiast pewna obecność pod Wielką Krokwią premiera Leszka Millera. W marcu ubiegłego roku prezydent kibicował Małyszowi w Planicy na Słowenii, gdzie rozgrywane były ostatnie w sezonie 2000/2001 zawody o Puchar Świata w skokach narciarskich. Jeśli Prezydent przyjedzie, to zagości w hotelu Litwor.

Adam Małysz będzie faworytem weekendowych konkursów w Zakopanem, i to nie tylko dlatego, że skacze u siebie - prognozuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Martin Schmitt, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach, mistrz i wicemistrz świata. Według niego, im bliżej do igrzysk, tym Małysz będzie silniejszy i w lepszej formie. "Na pewno będzie głównym kandydatem do medali w Salt Lake City" - uważa Schmitt.

Biuro Prasowe zakopiańskiej edycji Pucharu świata w skokach zainaugurowało działalność konferencją prasową z naszą kadrą. Jako pierwszy głos zabrał trener Apoloniusz Tajner:
Następnie wypowiedział się Adam Małysz:
Kolejne pytania skierowane były do Tomka Pochwały, Łukasza Kruczka oraz Wojtka Skupnia:
Profesor Jan Blecharz wypowiedział się na temat samopoczucia naszych skoczków:
Zapytany o apel do kibiców o jednakowy doping dla wszystkich zawodników trener Apoloniusz Tajner powiedział:
Zapytaliśmy Adama Małysza jak mu się skacze na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi:
Lider Pucharu Świata nie uniknął pytania o chwilowy spadek formy podczas Turnieju Czterech Skoczni:
Nie zabrakło również słodkiego akcentu. Poznański cukiernik Wojciech Kandulski przygotował 30 kg tort w kształcie skoczni dla polskiej reprezentacji. Zapytany o podział tortu trener Tajner odpowiedział:
Twórca tortu zasugerował podział pomiędzy trenerów poszczególnych reprezentacji podczas odprawy technicznej.

22 tysiące kibiców oglądało w Zakopanem oficjalny trening i serię kwalifikacyjną do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W przeddzień zawodów Wielka Krokiew tętniła życiem i polskimi barwami narodowymi. Liczba gości pod Giewontem powoli rośnie, pociągi i autobusy dowożą wciąż nowych kibiców. Przez cały dzień na "zakopiance" panował wzmożony ruch samochodów w kierunku Zakopanego, ale obyło się bez korków.

Kadra zakopiańskich skoczków przeprowadziła trening na Wielkiej Krokwi. Zawodnicy oddali po 8 skoków. Adam Małysz skakał regularnie w granicach 130. metra.

Jak dowiedzieli się dziennikarze "Dziennika Polskiego", wkrótce Adam Małysz ma zaapelować w telewizji o kulturalny doping. Przed rokiem Małysz ostro skrytykował pseudokibiców polskich po skandalicznym zachowaniu w Harrachovie, kiedy gwizdali i buczeli na Schmitta podczas jego skoków.
- Wstydziłem się wtedy za polskich kibiców - mówił Adam Małysz.
- Sport to nie tylko rywalizacja, to także szacunek dla rywala.
Byłoby bardzo źle, gdyby w Zakopanem miało dojść do podobnych jak w Harrachovie incydentów. Dlatego za organizatorami apelujemy do kibiców o kulturalny doping. Jak powiedział dyrektor PŚ Leszek Nadarkiewicz, naruszenie porządku mogłoby mieć bardzo
przykre konsekwencje włącznie ze skreśleniem Zakopanego z listy miast organizujących pucharowe konkursy.

Kadra polskich skoczków narciarskich trenowała na Średniej Krokwi w Zakopanem. Trener Tajner zadecydował, że Polacy z Adamem Małyszem na czele jednak wystartują w najbliższy weekend w Willingen. W Zakopanem udało nam się porozmawiać z drugim trenerem Piotrem Fijasem:

 

Zbliża się jedna z największych imprez sportowych w Zakopanem - konkursu indywidualnego i drużynowego Pucharu Świata w skokach narciarskich:
Mówił zastępca burmistrza miasta Zakopane Jan Gluc.
Na piątek 18 stycznia zaplanowano (o godz. 11) otwarty trening oraz kwalifikacje (o godz. 13) - tu wstęp jest wolny.
W sobotę o godz. 13.30 rozpocznie się konkurs skoków.
W niedzielę przed południem kwalifikacje około 13.30 - konkurs.
Na stadiony w sobotę i niedzielę będzie można wejść już od godziny 9 rano i zająć miejsca.
Warto o tym pamiętać, bo nie będzie wyznaczonych ani sektorów, ani miejscówek.

Tym czasem po dwudniowym wypoczynku kadra polskich skoczków narciarskich trenowała na Średniej Krokwi w Zakopanem. Trener Tajner zadecydował, że Polacy z Adamem Małyszem na czele jednak wystartują w najbliższy weekend w Willingen. Pod Giewontem ćwiczyła cała kadra olimpijska: Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Tomisław Tajner, Łukasz Kruczek i Tomasz Pochwała. Czwórka naszych reprezentantów w czwartek poleci samolotem na zawody. W Zakopanem pozostaną Wojciech Skupień oraz Tomisław Tajner i będą tu trenować pod kierunkiem Piotra Fijasa. Przygotowywać się będą do kolejnych zawodów Pucharu Świata, które rozegrane zostaną 19 i 20 stycznia pod Giewontem.

W Zakopanem odbyły się I Mistrzostwa Uczniowskich Klubów Sportowych "Gimnaziada":

 

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego ma 80 lat:

 

Sven Hannawald wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni, zdobywając w nich rekordową w 50-letniej historii zawodów liczbę punktów - 1077,6. Oprócz Hannawalda granicę 1000 punktów pokonali Fin Matti Hautamaeki i Austriak Martin Hoellwarth. Pierwszy z nich zapisał na swoim koncie 1021, a drugi 1015,8 pkt. Ubiegłoroczny triumfator Adam Małysz uzyskał łącznie 992,8 pkt i uplasował się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej turnieju.

Na trasach biegowych pod Wielką Krokwią odbył się jubileuszowy XXX Bieg Sylwestrowy:

Na nowotarskim lodowisku odbył się trzydniowy międzynarodowy turniej hokejowy. Przyjechały drużyny ze Słowacji, Czech, Danii i Łotwy:
Mówił Władysław Guzik.

W Zakopanem w ramach mistrzostw Tatrzańskiego Związku Narciarskiego na Wielkiej Krokwi odbyły się skoki narciarskie. Zawodnicy z Polski Czech i Słowacji walczyli o tytuł mistrza Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Adam Małysz wprawdzie do Zakopanego nie przyjechał - odpoczywa przed turniejem 4-ch skoczni, ale dopisała pozostała część kadry narodowej. Zawody wygrał Tomek Pochwała, drugi był Robert Mateja a trzeci Tomisław Tajner. Konkurs skoków był próbą generalną dla nowej wieży sędziowskiej - zwłaszcza dla jej systemu komputerowego. Nastąpił odbiór techniczny obiektu, potem trzeba będzie popracować nad niektórymi niedociągnięciami - powiedział Radiu Alex dyrektor zakopiańskiego COS Andrzej Kozak. Próba wypadła dobrze - sędziowie nie szczędzili pochwał jednak prawdziwym egzaminem będzie edycja Pucharu świata w dniach 19-20 stycznia 2002. Mówi Zdzichu Chmiel:

 

Podczas konkursu skoków TZN na temat nowej wieży można było usłyszeć same komplementy - np. "najnowocześniejsza w Europie", "first class":
Konkurs był próbą generalną systemu komputerowego.
Czy termin odbioru wieży zostanie dotrzymany?
Mówił dyr. COS Andrzej Kozak.

Coraz większe emocje budzi Puchar Świata w skokach, który odbędzie się w styczniu w Zakopanem. Stadion pod Wielką Krokwią może pomieścić 40 tysięcy widzów. 300 dziennikarzy z kraju i zagranicy zapowiedziało już swój przyjazd. VIP -ów nie zabraknie włącznie z 33 - osobową sejmową komisją sportu. Organizatorzy liczą na przyjazd Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Do ochrony dwudniowej imprezy zatrudniono 400 ochroniarzy, których wspomagać będzie 115 policjantów. Zmotoryzowanym kibicom, którzy zmierzać będą do Zakopanego policja proponuje, by za przednią szybę zatknęli zwykłą kartkę papieru formatu A4 - jako znak, że zmierzają pod Wielką Krokiew, co ułatwi "drogówce" w kierowaniu ruchem. Puchar będzie transmitowany przez I program TVP oraz Eurosport i niemiecką CDR.

Kadra polskich skoczków narciarskich wraz z Adamem Małyszem trenowała na Dużej Krokwi. Po treningu ogłoszono skład reprezentacji Polski na kolejne konkursy w Pucharze Świata, które odbędą się w piątek i sobotę we włoskiej miejscowości Predazzo.
Do Włoch wylatują: Adam Małysz, Tomisław Tajner, Łukasz Kruczek, Robert Mateja i Wojciech Skupień.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych poprosiło narody świata, aby w czasie zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City nie prowadziły działań wojennych. Rezolucja ONZ nawiązuje do starożytnego obyczaju zawieszania działań wojennych na czas trwania Igrzysk Olimpijskich. Polscy działacze, trenerzy i zawodnicy myślą jednak o Igrzyskach 2002 roku wyłącznie w kategorii sportowej. Ekipy pracują mówi sekretarz generalny PKOL Janusz Tatera:
Wiadomo, że walka o miejsce w ekipie olimpijskiej trwa. Więcej prezes PZN Paweł Włodarczyk:

W dniach 19-20 stycznia przyszłego roku w Zakopanem rozegrana zostanie jedna z edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawodnicy, działacze, kibice i dziennikarze zjadą już kilka dni wcześniej. Nie zawsze tak zwane zaplecze było chwalone przez zawodników, niezbyt zadowoleni bywali też dziennikarze. Czy tym razem będzie lepiej ? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do v-ce dyr COS Wojciecha Gajewskiego:

Na Dużej Krokwi w Zakopanem trenowała kadra skoczków narciarskich pod kierunkiem trenerów Apoloniusza Tajnera i Piotra Fijasa. Zabrakło tylko Adama Małysza, który pozostał w Wiśle z powody lekkiego przeziębienia. Czwórka Polaków: Adam Małysz, Tomasz Pochwała, Łukasz Kruczek i Tomisław Tajner wraz z trenerem Tajnerem, pojedzie na kolejne zawody Pucharu Świata do Engelbergu w Szwajcarii. Druga grupa skoczków: Marcin Bachleda, Grzegorz Śliwka i Krystian Długopolski pojedzie na Puchar Kontynentalny do Lahti. Jej trenerem będzie Zbigniew Byrdy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Natomiast Piotr Fijas pozostanie w Zakopanem i będzie tu do soboty trenował z Robertem Mateją i z Wojciechem Skupieniem, przygotowując ich do kolejnego Pucharu Świata we włoskim Predazzo.

Austriak Felix Gottwald wygrał zakopiańską, IV-edycję Pucharu Świata A w kombinacji norweskiej. Drugie miejsce zajął Niemiec Ronny Ackermann, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ.  Trzeci był Fin Sampa Lajunen.
Oto wyniki podsumowujące obie dyscypliny kombinacji (bieg na 10 km i 2 kolejki skoków na wielkiej krokwi) - kolejnych zawodników:
4- te miejsce Todd Lodwick (USA)
5. Kristian Hammer (Norwegia)
6. Sebastian Haseney (Niemcy)
7. Daito Takahashi (Japonia)
8. Preben Brynemo (Norwegia)
9. Bjoern Kirheisen (Niemcy)
10. Christoph Eugen (Austria)

Miejsca Polaków :
44. Daniel Bachleda
45. Rafał Kuchta
46. Bartłomiej Nikel
47. Józef Zygmuntowicz

Po zakopiańskiej edycji w klasyfikacji generalnej nadal na czele znajduje się Niemiec Ronny Ackermann, drugi jest Austriak Felix Gottwald. Na 3 miejscu uplasował się Norweg Kristian Hammer. Kolejne duże imprezy w Zakopanem - to bieg sylwestrowy 31 grudnia - po raz pierwszy można tu będzie zebrać punkty FIS, a także najbardziej oczekiwana przez Polaków zakopiańska edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich w dniach 19-20 stycznia 2002.

Przed zawodami Pucharu Świata "A" w kombinacji norweskiej, odbyła się konferencja prasowa z udziałem: prezesa PZN i przewodniczącego komitetu organizacyjnego Pucharu Pawła Włodarczyka, dyrektora komitetu Lecha Nadarkiewicza, trenera kadry narodowej Tadeusza Kołdera i v-ce dyr COS Wojciecha Gajewskiego. Poproszony o ocenę organizacji imprezy prezes PZN powiedział:
Więcej na temat kolejnego, niedotrzymanego terminu oddania wieży - Wojciech Gajewski:
Na temat przygotowania obiektów i oceny przeprowadzenia imprezy przez FIS mówi Lech Nadarkiewicz:
I jeszcze raz Lech Nadarkiewicz tym razem o formule zawodów:
O naszych zawodnikach - dla przypomnienia - Polska jako gospodarz może wystawić 4 reprezentantów, mówi trenera kadry Tadeusz Kołder:
W drużynie polskiej są też juniorzy: Józef Zygmuntowicz i Bartłomiej Nikiel. Impreza jest całkowicie finansowana przez sponsorów, jeżeli nie wystąpią niespodziewane okoliczności (np. gwałtowna zmiana pogody - konieczność zakupu śniegu) to dochód  przeznaczony będzie na potrzeby szkoleniowe Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku, dla amatorów nart biegowych, w Nowym Targu przygotowane zostaną trasy:
Mówił Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

Towarzystwo Sportowe Wisła w Zakopanem obchodzi w tym roku 75 lecie powstania. Podczas uroczystości jubileuszowych gości powitał prezes TS Wisła Jerzy Muniak. Przypomniał też historię klubu:
Towarzystwo w swych szeregach miało i ma wielu olimpijczyków:
Pierwszym prezesem klubu był pułkownik Wagner. Po zakończeniu II wojny światowej wśród działaczy chcących reaktywować towarzystwo znalazł się Kornel Makuszyński:
Mówił prezes TS Wisła Jerzy Muniak. Patronat nad uroczystościami objął starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Życzenia złożył również senator Franciszek Bachleda Księdzularz:
Władze Zakopanego reprezentował V-ce burmistrz Jan Gluc:
życzenia równiez złożyli przedstawiciele macierzystego klubu Wisła z Krakowa, Słowacy z SKP Szczyrbskie Pleso, oraz przedstawiciele TZN i PZN.

Po raz V w Zakopanym wystartowała amatorska liga piłki siatkowej:
Mówił jeden z organizatorów ligi - Janusz Świerk. Kibiców zapraszamy w każdą niedzielę do hali COS początek spotkań o godz. 16.

Janusz Onyszkiewicz, taternik, alpinista i polityk, został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Wyboru nowych władz związku dokonano podczas X Walnego Zjazdu Delegatów PZA, który obradował w Zakopanem. Onyszkiewicz był jedynym kandydatem. Prezes PZA zapowiedział, że jednym z podstawowych zadań nowego zarządu będzie opracowanie zmienionych ram prawnych uprawiania sportu wspinaczkowego. Dodał, że bardzo istotne jest rozstrzygnięcie, czy PZA ma być nadal elitarnym związkiem ludzi o wyczynowym podejściu do wspinaczki, czy też szeroką i powszechną organizacją otwartą dla wszystkich ludzi związanych z górami. Według oficjalnych danych PZA zrzesza 5 tys. członków z 54 klubów wysokogórskich w kraju. Janusz Onyszkiewicz ma 64 lata. Speleologię i taternictwo, a później alpinizm uprawia od połowy lat 50-tych. Z wykształcenia jest matematykiem.

Adam Małysz zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich, który odbył się w fińskim Kuopio. Konkurs wygrał Fin Risto Jussilainen. Tomasz Pochwała zakończył zawody na 25. pozycji. Małysz prowadzi w klasyfikacji generalnej po dwóch konkursach.

W zakopiańskim COS na zgrupowaniu przebywa polska kadra olimpijska Ateny 2004 w zapasach klasycznych. Zawodnicy przygotowywani są przez Jozefa Tracza, 3-krotnego medalistę olimpijskiego w stylu klasycznym (brązowy w wadze 74 kg - 1988, srebrny w wadze 74 kg - 1992, brązowy w wadze 82 kg - 1996), a także 3-krotnego wicemistrza świata (1987, 1993, 1994):
Z Józefem Traczem rozmawiał Zdzichu Chmiel.

W Warszawie rozegrany został bilardowy turniej ligowy:
Mówił Bogusław Krysiński z zakopiańskiego zespołu Intersalon.

Snowboardziści Jagna Marczułajtis oraz Marek Sąsiadek wystąpią w 19. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku. Marczułajtis potwierdziła w zawodach Pucharu Kontynentalnego dobrą formę i przynależność do ścisłej światowej czołówki. Podobnie Marek Sąsiadek, którego zwycięstwo w mistrzostwach Niemiec w halfpipe nie podlegało dyskusji. Blankę Isielonis z rywalizacji o prawo startu w igrzyskach olimpijskich w USA wyeliminowała kontuzja. Krakowiance odnowił się uraz kręgów szyjnych.

W Zakopanem na stadionie przy ul. Orkana odbył się czwórmecz w piłce nożnej. Rozgrywki wygrała drużyna ze Starego Sącza. Na drugim miejscu uplasował się zespół zakopiańskich Old Boys'ów. Piłkarze reprezentujący Busko Zdrój zajęli trzecią lokate. Ostatnie miejsce dostało się naszym południowym sasiadom, zespołowi Tesla Liptowski Hradok. Najlepsi zawodnicy rozgrywej to: Jurek Moravczik i Andrzej Zoch.

Międzynarodowe zawody w Trailu rowerowym Kościelisko 2001 już za nami. Imprezie tym razem sprzyjała pogoda. Ciepły i słoneczny dzień sprawił zapewne, że sporo kibiców przybyło do Roztoki by obserwować wyczyny zawodników. A było na co popatrzeć. Przeszkody po, których trudno przejść na nogach pokonywane były na rowerach w znakomitym stylu. Jeden z oglądających powiedział, że przychodzi tutaj co roku, bo właściwie nadal nie wierzy, że takie ewolucje można wykonywać przy pomocy dwóch kółek. Do Kościeliska przyjechała ekipa Czech, Słowacji i Polski, czyli tak naprawdę światowa czołówka tej konkurencji. Obok profesjonalistów odbyły się także amatorskie zawody dzieci i młodzieży. Oto wyniki: W kategorii wiekowej do 10 lat wygrał Mateusz Żmurkiewicz. Drugie miejsce Jakub Kłusak. 3. Jakub Węglarz. 4. Michał Łukaszczyk. 5. Roch Kowalski. 6. Wojciech Krzeptowski. Kategorię wiekową 11 - 14 lat wygrał Tomasz Sieczka. 2. Wojciech Maryniarczyk. 3. Paweł Pitoń. 4. Darek Styrczula. 5. Adrian Pitoń. 6. Damian Krzysiak. Wśród 15 latków i starszych najlepszym okazał się Łukasz Konieczko. 2. Szymon Pyzowski. 3. Krzysztof Pisarski. 4. Adam Kadlczik. 5. Krzysztof Klaper. 6. Rafał Gruszka. Zawodowcy rywalizowali także w kilku grupach. Spośród młodzików wygrał Michał Zubek z Bukowiny Tatrzańskiej. 2. Peter Kalwis ze Słowacji. 3. Wojciech Pawlikowski UKS Kościelisko. 4. Marek Bielawka PKS Dębnik. Najlepszy junior to Michał Spalek tuż za nim Peter Muziga - zawodnicy reperzentują Słowację. Trzeci był Wacław Skolarus ze Stryszowa. 4. Szymon Pyzowski z Nowego Targu. W kategorii zawodników nie co starszych zwyciężył Sebastian Mucha UKS Kościelsko. 2. Marek Łypik ze Stryszowa. 3. Kamil Kruk UKS Stronie. 4. Jan Musil AMK Brno. Najlepszym seniorem okazał się Paweł Reczek przed Rafałem Kumorowskim - obydwaj zawodnicy ze Stryszowa. 3. Franciszek Sabilek z Brna i 4. Michał Hawelka równiez z Brna. W kategorii OPEN wygrał Stwfa Wcola z Popradu. Drużynowo zwyciężyli Polacy. W ubiegłym roku pytaliśmy starostę tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicę Makowskiego czy jeździ na rowerze i wówczas odpowiedział, że nie:
O imprezie rozmawialiśmy także z Bohdanem Pitoniem jednym z organizatorów zawodów:
Na zawodach w Trialu rowerowym pojawił się także gazda Kościeliska - wójt Władysław Stopka:
Mówił Władysław Stopka.
Trener Reprezentacji Polski w Trialu Rowerowym Andrzej Kramarczyk mówił o tegorocznych osiągnięciach swoich podopiecznych:
Mówił Andrzej Kramarczyk.
Nasz kolejny rozmówca Rafał Kumorowski już po raz trzeci obronił tytuł Mistrza Świata w Trialu Rowerowym:
Mówił Rafał Kumorowski.

W Zakopiańskim Centralnym Ośrodku Sportu rozegrano V Międzynarodowy Turniej JUDO juniorów młodszych i młodzików:
I jeszcze o sędziach:
Mówił Zdzisław Chmiel. Turniej podsumował Tadeusz Kuczyński trener sekcji zakopiańskiej:

Rozmawiał Zdzichu Chmiel.

Wreszcie oczekiwany sukces nowotarskich hokeistów! MMKS Wojas pokonał KTH Krynica 4 : 2. Wcześniej hokeiści z Tych ograli MMKS Nowy Targ aż 7:1. Dla drużyny szarotek była to już 5 porażka. Dwa mecze z dotychczas rozegranych udało się zremisować. Burmistrz Nowego Targu jeszcze przed niedawnym zwycięstwem mówił, że na sukcesy tej młodej drużyny trzeba po prostu poczekać:
Mówił Marek Fryźlewicz.

W przyszłym roku, zima odbędą się kolejne Mistrzostwa Polonijne w narciarstwie alpejskim. Impreza odbędzie się  w Stanach Zjednoczonych Colorado:

Rozmawiała Sabina Palka.

Z niemieckiego Oberhofu dotarły do nas dobre wieści. Tomasz Pochwała zajął piąte miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego skoczków narciarskich. Pochwała, członek kadry narodowej skoczków przygotowujących się do startu w 19 Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City, za skoki na odległość 120,5 oraz 123 metry otrzymał notę 234,8 pkt. Na dziesiątym miejscu sklasyfikowany został rezerwowy kadry narodowej Łukasz Kruczek. Mistrz Uniwersjady Zakopane-2001 skoczył 116 oraz 121 metrów i uzyskał notę 220,6 pkt.

We Wrocławiu odbył się ogólnopolski turniej klasyfikacyjny juniorów młodszych w judo. Duży sukces odnieśli zakopiańczycy. II miejsce w kategorii wagowej do 100 kg zajął Andrzej Styrczula. Piątą lokatę w wadze do 73 kg wywalczył Michał Kuczyński. Tych zawodników oraz wielu innych będzie można obejrzeć w Zakopanem 13 października. W tym czasie na terenie Centralnego Ośrodka Sportu rozgrywany będzie V Międzynarodowy Turniej JUDO.

Piłka nożna budzi wiele emocji. Zwłaszcza po awansie do finału Mistrzostw Świata Polskiej reprezentacji. Rozmawiamy z trzykrotnym finalistą World Cup - Janem Tomaszewskim - jednym z "Orłów Górskiego":

Adam Małysz zdobył złoty medal w rywalizacji seniorów podczas niedzielnych zawodów w skokach narciarskich na igielicie w ramach Mistrzostw Polski. W sobotę  Daniel Bachleda zdobył złoty medal w kombinacji norweskiej rozegranej w Zakopanem. Srebro zdobył Rafał Kuchta, a brąz Janusz Zygmuntowicz. Relacje z poszczególnych dni:

Mówił Zdzichu Chmiel.

We wtorek 11 września w Suchej Beskidzkiej wręczono puchary laureatom VII edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin. W tegorocznej rywalizacji Zakopane zajęło II miejsce w grupie miast od 20-50 tys. mieszkańców. Ideą turnieju jest krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców naszego kraju. Co roku w dniu 30 maja, we wszystkich miejscowościach naszego kraju przeprowadzane są imprezy sportowe. Zgodnie z regulaminem każdy miał prawo uczestniczyć w Turnieju. Jedynym warunkiem był nieprzerwany udział w jakiejkolwiek formie rekreacji (grze, sporcie, turystyce lub innej formie aktywności ruchowej) przez 30 minut. Na podstawie listy zgłoszeń są prowadzone obliczenia i ogłaszana ilość startujących. W tym w zawodach brało udział 243 443 osoby. Wskaźnikiem decydującym o miejscu w rankingu był procentowy stosunek ilości startujących osób do ilość mieszkańców danego terenu.

8 września w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem odbyła się III Eliminacja do Mistrzostw Polski Młodzików i Młodziczek Judo. W zawodach startowało ponad 80 zawodników i zawodniczek z roczników 1987-88. Mimo wakacyjnej przerwy, po której wśród zawodników następuje pewne rozluźnienie, poziom sportowy poszczególnych kategorii był wysoki. Wśród zwycięzców byli także Zakopiańcycy: Pierwsze miejsce w kategorii do 73 kg zajął Stanisław Styrczula. Drugi w wadze do 60 kg był Stefan Koryczan. Na trzecich pozycjach uplasowali się Kacper Winiarczyk (73 kg) i Magdalena Grzybowska (52 kg). 7 lokatę w kategorii do 38 kg zajął Dawid Rech.

W Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się Sympozjum Naukowe Ruch -Zdrowie- Fair Play. Organizatorem konferencji był Klub Fair-Play Polskiego Komitetu olimpijskiego oraz Akademia Wychowania Fizycznego im Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wygłoszono szereg referatów dotyczących roli sportu w codziennym życiu i wychowaniu, a otwarte obrady "Okrągłego Stołu" poświęcono zasadzie fair play na progu XXI w. Dyskusja z udziałem największych autorytetów naukowych w tej dziedzinie m.in. Profesor Zofii Żukowskiej, prof. Józefa Lipca Sekretarza generalnego PKOL Janusza Tatery zaowocowała rezolucją podjętą przez wszystkich uczestników:
Rezolucję przedstawił Profesor Józef Lipiec. Sekretarza Generalnego PKOL Janusza Taterę zapytaliśmy - czego Polski ruch Olimpijski spodziewa się po tym spotkaniu:
Z Januszem Taterą rozmawiał Zdzichu Chmiel

Końcowe wyniki 4 Podhalańskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Jedno- i Parokonnymi. Przypomnijmy, że impreza została zorganizowana ku pamięci ks. Józefa Tischnera. Po konkursie zręczności, maratonie i ujeżdżenia w klasie L-1 (dla amatorów - debiutantów) pierwsze miejsce zajął Tadeusz Bobak. W kasie L-2 najlepszym okazał się Piotr Zubek. W klasie L-2 PONY zwyciężył Krzysztof Chmielowiec. Klasa N (dla amatorów z większym doświadczeniem, którzy przeszli klase L). Tutaj kategorię N-1 wygrał Jan Topór-Capek, N-2 Arkadiusz Górski, N-2 PONY Janusz Michalak. W klasie C (zawodowej) ze względu na kryteria, jedynym zawodnikiem na Podhalu, który może startować jest Henryk Bobak z Poronina. Zatem ten zawodnik właściwie nie miał z kim rywalizować, to też odstąpił swój zaprzęg debiutującej na zawodach Magdalenie Waga z Zakopanego a sam pełnił rolę "luzaka". Magda w klasie N-2 jako debiutantka w konkurencji ujeżdżania uzyskała najmniejszą liczbę punktów karnych. Niestety w drugim dniu na przeszkodzie "Płoty - Górka Włoska" została wyeliminowana. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom za pomoc w przeprowadzeniu zawodów.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I