Jerzy "Juras" Gruszczyński

 

Jerzy "Juras" Gruszczyński,
koncert w Piszu - ZEF 98

(fot. W. Pawlak)

Jerzy "Juras" Gruszczyński (*1949) z zawodu projektant, grafik, kontrabasista. Pierwsze kompozycje powstawały z zafascynowania jazzem, zwłaszcza free, a także rockiem w wykonaniu zespołów: Pink Floyd, King Crimson, czy Emerson, Lake & Palmer itp. Inicjował drobne, oparte często na improwizacji koncerty w klubach studenckich, czy w kościołach, grając na preparowanym fortepianie lub na organach.
Po dłuższej przerwie i zakupie syntezatora zadebiutował w 1990 r. koncertami z elektroniczną "Suitą Małołącką". Było to epitafium tragicznych wydarzeń na Czerwonych Wierchach z lutego 1990 r., kiedy to pięciu młodych turystów zaginęło w górach i w wyniku załamania się pogody żaden z nich nie przeżył. Podczas jednego z koncertów w kościele Św. Krzyża w Zakopanem obecni byli rodzice tragicznie zmarłej piątki.

Jerzy "Juras" Gruszczyński   "Medytacje Tatrzańskie vol.1"
A.1   Sen o Szałasie  .........................
A.2   Express "Tatry"  .......................
A.3   Orla Perć  .................................

B.1   Duchy Starorobociańskie  .........
B.2   Świt na Siwej Przełęczy  ..........
B.3   Lepka Mgła  ..............................
  4'23"
  7'48"
12'12"

  7'40"
  8'06"
  8'24"
MC  Wydawca:  F.F.Folk                                           Recenzja č

W latach 1991-92 powstał cykl "Historie wód tatrzańskich" i pierwsze kompozycje z cyklu "Medytacje Tatrzańskie" oraz z cyklu "Plotki". Na przełomie lat 1993-94 ukazała się kaseta video Tatry z muzyką Jerzego "Jurasa" Gruszczyńskiego i autorska kaseta "Medytacje tatrzańskie vol.1".

VIDEO
Zdjęcia: Bogdan Lenda

Widoki z Tatr w czterech porach roku
- zdjęcia bez komentarzy
Muzyka:  Jerzy "Juras" Gruszczyński
Fragmenty utworów z cyklu:
   "Medytacje Tatrzańskie"....................58'32"
w tym
z kompozycji dotychczas niepublikowanych :
   "Sanna w dolinie Kościeliskiej"
   "Niepokoje zmarzłego Zawratu"
Wydawca:  F.F.Folk

Również z początkiem 1994 roku została wydana kaseta video z filmami o paralotniarzach i muzyką inspirowaną górami, jak i widokami z lotu ptaka. Latem  Jerzy "Juras" Gruszczyński zagrał w Zakopanem serię koncertów z cyklu "Medytacje Tatrzańskie". Natomiast jesienią tego samego roku w celu promocji el muzyki rozpoczął w lokalnym radiu Alex - Podhale prowadzenie cotygodniowej audycji muzycznej pt. "Wokół elektronicznego rocka". Na przestrzeni kilku lat w audycji tej gościło sporo polskich kompozytorów el-muzyki. Dotrwała ona do dziś, choć obecnie pod nazwą "Elektroniczne nastroje".

VIDEO
Zdjęcia: Zbigniew Mazuś
Paralotniarze nad Tatrami
Zawody paralotniarzy we Włoszech

- zdjęcia bez komentarzy

Muzyka:  Jerzy "Juras" Gruszczyński

"Tajemnice skrzydeł"  .............. 28'25"

"Grań Tatr"  ............................. 25'36"
Wydawca:  F.F.Folk

Na przełomie lat 94-95 powstała do dziś nie dokończona suita pt. "14 stacji Drogi Krzyżowej", natomiast w 1995 roku na Samplerze X-Serwisu ukazał się "Halny Walczyk" i powstały pierwsze kompozycje z nowego cyklu pt. "D of D".
W roku 1997 we wspólnej inicjatywie z Barbarą Zielińską "Van" dochodzi w Zakopanem do założycielskiego spotkania Stowarzyszenia Polskich El Muzyków. Jerzy "Juras" Gruszczyński zostaje jego prezesem, a stowarzyszenie zarejestrowane w Katowicach zaczyna oficjalną działalność wiosną 1998 r.

CD Sampler "Tangram" vol.1
# 9
Jerzy "Juras" Gruszczyński
- "Halny Walczyk"....... 5'11"
kompozycja z cyklu "Medytacje tatrzańskie" nie publikowana gdzie indziej
Wydawca:  X-Serwis, Fan Club Tangram

W roku 1998 Jerzy "Juras" Gruszczyński skomponował muzykę do krótkiego spektaklu "Szkolny Piknik" oraz grał na koncertach elektroniczną "Suitą Ekologiczną" na festiwalu w Piszu ZEF-98, na festiwalu w Świeradowie Zdroju i na Zamkowym Wzgórzu w Przemyślu, w ramach "Wincentiady".

W trakcie koncertu na Zamkowym Wzgórzu - Przemyśl

W roku 1999 koncert z Józefem Skrzekiem w Kędzierzynie Koźlu, udział w organizacji "Elektronicznego maratonu w Gliwicach" oraz gra na Prezentacjach Muzycznych w Wiśle. Jesienią powstaje "SY-FONIA". To kompozycja do wystawy rzeźbiarki Grażyny Bielskiej-Kozakiewicz. Kilkadziesišt starych butli syfonów zajmowało imponującą część sali wystawowej w poznańskiej Galerii Miejskiej "Arsenał", natomiast akustyczne tło dla całej ekspozycji stanowiły dźwięki elektronicznej "Sy-fonii" Jurasa.

fragment zapisu nutowego "SY-FONII"

Wiosną 2000 roku powstaje muzyka do spektaklu "Władca much" - wykonanego przez zespół szkolny z Zakopanego w ramach Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Dziatwa 2000", a przygotowanego przez Martynę Parczewską i Radosława Figurę. W sierpniu 2001 Jerzy "Juras" Gruszczyński grał na Międzynarodowych Prezentacjach Muzycznych Ambient 2001 w Gorlicach. Program wypełniły utwory tatrzańske, także z cyklu "Plotki" oraz kompozycje z "Suity Ekologicznej"

podczas koncertu
w Gorlicach

Muzyka elektroniczna jest światem, w którym można się zakochać na zawsze. Muzyka konkretna, symfoniczna, free, jazz-rockowa, góralska czy japońska... - to wszysto spotyka się na moich klawiaturach. Często eksploruję swoje syntezatory, ich kombinatoryczne, barwowe i ostinatowe możliwości. Podpowiadają mi niestworzone dźwięki, przebiegi, układy harmoniczne. Lubię z nimi rozmawiać.
Niekiedy jako grafik rysuję dziwne, kolorowe partytury i odlatuję w świat, w którym jakby iskry pomiędzy palcami a klawiszami były istotą. A wtedy ja sam jestem gdzieś obok i tylko daję się unosić improwizacjom, które często późną nocną porą trzeba przerwać... 

Jerzy "Juras" Gruszczyński

č3