I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Majowe Granie2007

Majowe Granie 2006, 2005, 2004, 2003

(10.11.2007) "VI Majowe Granie" do Domu Ludowego w Kościelisku.

Wystąpili:
- zespół „Ponitran” ze Słowacji,
- zespół góralskiego „Polaniorze” z Kościeliska.

Foto-relacja:

Tytuł koncertu – MAJOWE GRANIE - nawiązuje do pseudonimu „Maja” pod jakim był znany Marek Łabunowicz, we wszystkich środowiskach w których działał: wśród muzykantów, ratowników, harcerzy, płetwonurków i przyjaciół.

Marek Łabunowicz „Maja” (1972-2001) - muzykant i ratownik tatrzański z Kościeliska, który zginął razem z Bartkiem Olszańskim (1976-2001) podczas akcji ratunkowej w Tatrach pod Szpiglasową Przełęczą, w dniu 30.12.2001 r.
Pierwszy koncert dedykowany obu młodym ratownikom odbył się w Domu Ludowym w Kościelisku, trzy miesiące po tej tragedii. Jego inicjatorami byli, Vitold Rek, znany kontrabasista jazzowy, od wielu lat mieszkający w Niemczech, oraz Włodzimierz Kleszcz, dziennikarz muzyczny, producent, propagator muzyki folk i world music .

Zespół folklorystyczny PONITRAN został założony na Uniwersytecie im. Konstantyna Filozofa w Nitrze w 1966 r. i obecnie działa przy wydziale sztuki tegoż uniwersytetu.
Członkowie zespołu rekrutują się głównie ze studentów tejże uczelni. Zespół tworzą grupa taneczna, wokalna i instrumentalna. Repertuar zespołu Ponitran obejmuje głównie regiony Ponitria, Hont i Tekov. Wszystkie regiony, w tym Pohronský Inovec, Poźitavie i wioski wokół wzgórza Tríbeč stanowią źródło i skarbiec ludowych pieśni. Wybór pieśni, adaptacje i interpretacje muzyczne wynikają z systematycznej i twórczej pracy kapeli zespołu "Ponitran". Pieśni są wyjątkowe nie tylko ze względu na akompaniament dud, lecz również ze względu na wyjątkowy styl muzyczny. Badania i adaptacja ludowej tradycji okolic miasta Nitra stanowią bardzo ważną część pracy zespołu. Zespół Ponitran zaprezentował wiele ciekawych choreografii w Słowacji i za granicą. Koncertował w Polsce, na Węgrzech, w Serbii, Francji, Tunezji, Azerbejdżanie, Hiszpanii i innych krajach, gdzie wygrał wiele nagród.

Zespół POLANIORZE, to dość niezwykła grupa folklorystyczna, prezentująca góralski taniec, śpiew, i zwyczaje w najdawniejszej, czystej postaci. Zespół działa od 30 lat przy Związku Podhalan Oddział Kościelisko
U początków swojego istnienia, w 1978 r. zespół zdobył najwyższe trofeum Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - "Złotą Ciupagę" w kategorii zespołów autentycznych, zaś w 2003 r. zdobył "Srebrną Ciupagę" w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. Dwukrotnie też był gospodarzem tej prestiżowej imprezy.
Publiczność wielu krajów Europy aż po Hiszpanię POLANIORZE zachwycali swoją żywiołowością, temperamentem, urodą tańca, kunsztem śpiewu. Urzekli też polonijne środowiska za oceanem. Z międzynarodowych i krajowych festiwali, konkursów oraz przeglądów przywieźli mnóstwo nagród i trofeów.
Zespół skupia rodowitych kościeliszczan, a z tej wsi wywodzą się niezwykle utalentowani tancerze i muzykanci Podtatrza. Od roku 1998 r. Zespołem kierują Maria i Stanisław Krupowie".

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I