I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Otuleni słońcem, błądzący wśród cieni i mgieł,
o potomkach Inków z peruwiańskich Andów

(27.08.2009) Anna Karpiel-Semberecka: "W Galerii Sztuki w zakopiańskiej Willi Orla odbył się wernisaż wystawy fotografii Weroniki Marii Czapli "Otuleni słońcem, błądzący wśród cieni i mgieł, o potomkach Inków z peruwiańskich Andów". Autorka zdjęć w okresie od maja do lipca 2009 r. przebywała w Peru, u podnóża andyjskiego pasma La Cordillera Huayhuash w okolicy Chiquian i Roca, realizując projekt Students for International Development of Toronto. Jest to inicjatywa studencka opierająca się na ideałach zawartych w dokumencie Milenijnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym określone są cele na nowe stulecie m.in. dążenie do wyeliminowania biedy w krajach rozwijających się i do równego dostępu do edukacji dla dzieci na całym świecie. Wernisaż został połączony z prezentacja dotyczącą projektu oraz rozmową o ideach zawartych w dokumencie Milenijnym Narodów Zjednoczonych. Zorganizowana przez Galerię Sztuki w Willi Orla wystawa jest imprezą towarzyszącą XLI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Temat wystawy dotyczy mieszkańców ziem górskich, stąd pomysł, by towarzyszyła ona festiwalowi. Moja córka Weronika wykonała w Peru ponad tysiąc zdjęć, tu zaprezentowanych zostało 70 najlepiej oddających ideę projektu. Chcemy pokazać, że zaangażowanie się w problemy światowe jest ważne dla nas wszystkich. To od nas zależy, w jakich warunkach będą mogły w przyszłości żyć dzieci góralskie, peruwiańskie, czy też afrykańskie - mówiła podczas wernisażu gospodyni Willi Orla Elżbieta Samek-Czapla.
Jest to zarówno mój debiut fotograficzny, jak również moja pierwsza okazja, aby postulat zawarty w dokumencie Narodów Zjednoczonych szerzyć w Polsce. Zdjęcia dokumentują nie tylko podróż w głąb Andów, ale również doświadczenia, które pomogły mi głębiej rozumieć i współczuć z innymi ludźmi - wyjaśniała z kolei autorka wystawy.
Weronika Maria Czapla jest studentką trzeciego roku interdyscyplinarnych nauk o Azji Dalekiego Wschodu i politologii Uniwersytetu w Toronto. Pracuje w zarządzie studenckiego oddziału humanitarnej organizacji OXFAM, bierze udział w inicjatywie na rzecz rozwoju międzynarodowego - Students for International Development, w ramach której uczestniczyła w planowaniu i implementacji projektu pomocy andyjskiej społeczności w Peru w lecie 2009 r. Czas ten spędził jako wolontariuszka w szkole, w międzyczasie dokonując fotograficznego zapisu wydarzeń. Fotografuje z zamiłowania do utrwalania ludzkich emocji.
Wystawa "Otuleni słońcem, błądzący wśród cieni i mgieł, o potomkach Inków z peruwiańskich Andów" będzie czynna w Galerii Sztuki w „Willi Orla” do 24 września 2009 r."

Deklaracja_Milenijna Narodow Zjednoczonych.doc

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka): 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I