I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
IX Wielka Majówka Tatrzańska

(20.04.2009) "IX Wielka Majówka Tatrzańska odbędzie się w dniach 1-3 Maja 2009 r. w Zakopanem, na Placu pod Gubałówką. Jest to już dziewiąta edycja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalno – rozrywkowych Podhala.
Weekend majowy to doskonały okres na pobyt w Zakopanem i okolicy. W tym okresie z myślą o mieszkańcach i turystach przygotowanych jest mnóstwo atrakcji. Wystąpią znakomite zespoły regionalne z terenu Powiatu Tatrzańskiego, gościnnie zaprezentują się zespoły folklorystyczne ze Słowacji. Oprócz polskich kowali gościć będziemy Ukraińców i Słowaków, którzy zaprezentują swój kunszt podczas VI Międzynarodowych Targów Kowalstwa Artystycznego, w ramach których odbędzie się Międzynarodowy Plener Kowalstwa Artystycznego.
Tegoroczny program poszerzamy o nowy produkt pn. Święto Krokusa na Rusinowej Polanie, podczas którego odbędzie się prezentacja serów górskich oraz Redyk Tatrzański ulicami Zakopanego. Dodatkowym elementem przyciągającym pod Gubałówkę będzie VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Górskiej i Folkowej, pokazy wyrobów podhalańskich twórców ludowych, pokazy pracy uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem - budowa szałasu pasterskiego, w ramach którego odbędą się Homernickie Śpasy czyli spotkanie cieśli, stolarzy i budorzy oraz pokazy ratownictwa w Dzień Strażaka.
Podczas IX Wielkiej Majówki Tatrzańskiej odbędzie się Prezentacja Pojazdów Zabytkowych w ramach IX Tatrzańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych - po raz dziewiąty będziemy mogli podziwiać legendy motoryzacji.
Po raz kolejny Plac Pod Gubałówką będzie miejscem wyjątkowej zabawy, spotkań mieszkańców i turystów. Przygotowaliśmy w tym roku mnóstwo atrakcji i koncertów. Wystąpią gwiazdy polskiej i słowackiej sceny rozrywkowej – jako główna atrakcja tegorocznej Majówki Tatrzańskiej - akustyczna, rodzinna formacja - zespół Golec uOrkiestra oraz legendarna i niewątpliwie jedna z najważniejszych zespołów nurtu piosenki poetyckiej i turystycznej - Wolna Grupa Bukowina czy też żeńska grupa instrumentalno-wokalna G-Strinx, która przedstawia na scenie niezwykłe show: połączenie gry na skrzypcach, tańca i śpiewu oraz słowacki rockowy zespół muzyczny NO NAME.


VI Międzynarodowych Targów Kowalstwa Artystycznego
Kowale z całej Polski oraz z Ukrainy i Słowacji prezentują swój kunszt oraz pokazują jak powstają misterne, wykonane tradycyjnymi metodami przedmioty z żelaza. W trakcie trwania Targów można zakupić unikatowe wyroby z metalu. Każdy może też spróbować swoich sił i samemu stanąć przy kowadle.

VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Górskiej i Folkowej
(tu pierwsze sceniczne kroki stawiał zespół Psio Crew)
Z roku na rok wzrasta poziom artystyczny Festiwalu. Artyści zmagają się o atrakcyjne nagrody w kilku kategoriach, a oceny dokonuje profesjonalne Jury. W trakcie Festiwalu chętni spośród widowni mogą uczyć się tańczyć po góralsku i śpiewać góralskie przyśpiewki.

Homernickie Śpasy, czyli pokazy pracy podhalańskich cieśli
Cieśle podhalańscy, jako jedyni na świecie, potrafią wybudować dom tylko przy użyciu siekiery. Pokaz ich mistrzostwa to fascynujące widowisko. Pod okiem zawodowców grupa amatorów wyłonionych z publiczności dostanie do wykonania jeden z elementów regionalnej, drewnianej, góralskiej chałupy.

Pokazy ratownictwa w Dzień Strażaka
Nie zabraknie również muzycznych atrakcji na najwyższym popowym i rockowym poziomie. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej – jako główna atrakcja tegorocznej Majówki Tatrzańskiej – zespół Golec uOrkiestra, Trebunie Tutki oraz Wolna Grupa Bukowina .

X Tatrzański Wyścig na Rowerach Górskich
Tatrzański Wyścig na Rowerach Górskich przyciąga już nie tylko amatorów, ale i zawodowców, którzy ścigają się na trasie Biały Potok - Siwa Polana. Tatrzański Wyścig na Rowerach Górskich to esencja kolarstwa górskiego w najczystszej z możliwych postaci. Wyścig na górskich szlakach, bezdrożach, w objęciach dzikiej przyrody, spędzone wraz z przyjaciółmi, rywalami - znajomymi - pasjonatami Tatrzańskiego Wyścigu. Walka z samym sobą, z własnymi słabościami, z terenem ukształtowanym dłońmi wszechmocnej Matki Natury. Duch rywalizacji, ale również niesamowite doznania estetyczne, które na długo pozostają w pamięci. Z roku na rok Tatrzański Wyścig na Rowerach Górskich zdobywa coraz większe rzesze fanów.

IX Targi Twórców Ludowych
Twórcy ludowi prezentują swoje wyroby oraz tradycyjne techniki ich wykonania. Można podpatrywać przy pracy rzeźbiarzy, malarzy na szkle, hafciarki, baców robiących oscypki oraz wielu innych. Można też, pod ich czujnym okiem, samemu spróbować wykonać własne „dzieła”. Targi dają także możliwość zakupu unikalnych wyrobów sztuki ludowej.

Koncerty:
Golec uOrkiestra - 1 maja 2009 roku
Wolna Grupa Bukowina - 2 maja 2009 roku
G-Strinx - 3 maja 2009 roku
NO NAME - 3 maja 2009 roku"

źródło: www.tatrty.pl


Zobacz szczegółowy program Majówki - Majowka_2009.doc


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I