I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
Rok Tytusa Chałubińskiego

(15.06.2009) Marcin Semberecki: "W sobotę 13 czerwca w ramach obchodów Roku Tytusa Chałubińskiego odbyło się uroczyste złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały. Pomnik został niedawno odrestaurowany. Wkrótce Sabała odzyska również smyczek, który kilkakrotnie był już zabierany z jego rąk przez złodziei i wandali. Smyczek wykonany przez nieżyjącego już znanego artystę kowala Władysława Makowskiego przekazała jego rodzina. Tym razem powinien on być bezpieczny, gdyż władze miasta postarały się o ochronę i monitoring.   
W imieniu organizatorów uroczystości krótkie przemowy wygłosili m.in. prawnuczka Tytusa Chałubińskiego – Kinga Chałubińska oraz prezes zakopiańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak, którzy przypomnieli zasługi dra Tytusa Chałubińskiego dla Zakopanego. Ponadto uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Łodzi ubrani w charakterystyczne dla XIX wieku stroje.
Spod pomnika uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Kuźnic, gdzie w Zespole Dworsko-Parkowym Tatrzańskiego Parku Narodowego otwarto plenerową wystawę "Chałubiński i jego epoka".   Autorem scenariusza wystawy jest Wiesław Siarzewski z Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej. Zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko zorganizowane przez pracowników TPN-u.
Organizatorami imprezy byli: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Tatrzański Park Narodowy i Urząd Miasta Zakopane."

Relacja -wideo:
 

This text will be replaced

Foto-relacja (zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka):

Renowacja pomnika

Foto-relacja (zdjęcia Marcin Semberecki):


Foto-relacja (zdjęcia Piotr Kyc):


 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I