a Nowości na stronie - w dziale Rekolekcje Podhalańskie można zapoznać się z tekstem Hymnu Rekolekcji Podhalańskich, natomiast w dziele "Ku pokrzepieniu serc" opublikowany został artykuł ks. Wł. Zarębczana "Rok Kapłański" .

a W niedzielę 30 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach spotkali się uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. (więcej...)

a Znany jest już termin XIII Światowych Rekolekcji Podhalańskich (więcej...)


a Apel do uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie (więcej...)

a Zaproszenie na mszę świętą i porekolekcyjne posiady w Sanktuarium MB Jaworzyńskiej - Królowej Tatr na Wiktorówkach 30 sierpnia 2009 r. (więcej...)

a Z wszystkimi, którzy odwiedzają moją stronę chciałbym się podzielić informacją, że 15.05.2009 r. otrzymałem godność kapelana honorowego Ojca Świętego. (więcej...)

a XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie wymyślone i organizowane przez ks. dr hab. Władysława Zarębczana dobiegły końca. Wzięło w nich udział ponad 90 osób z Podhala, Beskidów, Orawy, ale także górali mieszkających w USA czy krajach europejskich. (więcej...)

  Aktualności
Vita mea

Srebrny jubileusz kapłaństwa

Publikacje

Rekolekcje Podhalańskie

"Ku pokrzepieniu serc"

Galeria

Kontakt

 

madziar - kapela Zokopiany

marsz cygański J. Rozalowski (Chicago)

OFF

 

 W niedzielę 30 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach spotkali się uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Okazja była szczególna - pielgrzymi dziękowali za 12-letnie doświadczenie Światowych Rekolekcji Podhalańskich, ale także modlili się w intencji ojca Leona Knabita, który obchodzi w tym roku 80-te urodziny. Mszy świętej przewodniczył ks. Władysław Zarębczan, pomysłodawca i organizator Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Po wizycie u Matki Boskiej Jaworzyńskiej pielgrzymi spotkali się przy watrze i smacznym poczęstunku na Polanie Rusinowej.
Kolejne, XIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w Rzymie w dniach od 1 do 6 marca 2010 r.

Anna Karpiel-Semberecka, WATRA.PL

Podhalanie spotkali się na Rusinowej
W Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej - Królowej Tatr na Wiktorówkach spotkali się uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich, które od dwunastu lat organizuje w Rzymie ks. Władysław Zarębczan. Po mszy świętej zorganizowano posiady na Rusinowej Polanie, które stały się okazją do powspominania i ponownego spotkania przy dźwiękach kapeli góralskiej. Od lat z podhalańskimi rekolekcjami związany jest Ojciec Leon Knabit, który w tym roku obchodzi jubileusz osiemdziesięciolecia urodzin. Z tej okazji wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali mu tradycyjne „Sto lat”, a po autografy ustawiła się spora kolejka wielbicieli jego książek. Kolejne rekolekcje odbędą się już na początku przyszłego roku w Rzymie.

Bożena Gąsienica, Dziennik Polski

◊◊◊

 
Pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych, że XIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w Rzymie w dniach od 1 do 6 marca 2010 r. Już teraz serdecznie zapraszam!

Ks. W. M. Zarębczan


◊◊◊


Apel do uczestników Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie

Kochani,
takie jest życie… nikt z nas nie wie, co czeka go jutro…. Aktualnie kilkoro z naszych sióstr i braci rekolekcyjnych zmaga się z chorobami nowotworowymi. Ostatnio dołączył do tej grupy Marian Szczepanowicz z Krakowa, uczestnik XI i XII rekolekcji w Rzymie. Przyjaciele Mariana modlą się o jego uzdrowienie za wstawiennictwem Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki. Bardzo Was proszę, otoczmy Mariana naszą gorącą modlitwą.

Przeczytajcie załączony list i specjalną modlitwę.

Drodzy Przyjaciele.
W ostatnim czasie z Klinice Neurologii został zdiagnozowany u mnie guz mózgu w lewej półkuli w związku z tym pragnę zwrócić się do Was z następującymi sprawami:
Całe swoje życie starałem się być wierny Jezusowi, Jemu służyć w mojej Rodzinie, podziemnym Kościele Słowackim, nauczaniu Kościoła odnośnie rodziny.
Teraz, gdy dotknęła mnie śmiertelna choroba, chcę do końca być konsekwentny w swojej wierności Jezusowi i jasno mówię, tylko ON jest jedynym lekarzem.
Całą, nieznaną moją przyszłość, Jemu powierzam i ofiaruję w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego bpa Jana Pietraszki.
Proszę Was o modlitwę w tej intencji, a jeżeli spodoba się Panu, to okaże swoje miłosierdzie, aby w osobie Sługi Bożego pełniej objawiła się chwała nieba.

Marian Szczepanowicz
Kraków 06 czerwca 2009 r.

MODLITWA o beatyfikację Sługi Bożego biskupa JANA PIETRASZKI

Boże Wszechmogący, Ty powołałeś do pasterskiej posługi w swoim Kościele biskupa Jana i poprzez charyzmat nauczania Twojej prawdy uczyniłeś go głosicielem Ewangelii. Boże, źródło świętości, który obdarzyłeś biskupa Jana żarliwością służenia Eucharystii, a przez pełnienie posługi w konfesjonale uczyniłeś go pośrednikiem Twojego miłosierdzia, przybliżającym wiernych do Stołu Pańskiego, wejrzyj na apostolski trud Twego Sługi i za jego przyczyną udziel Marianowi Szczepanowiczowi łaski, uzdrowienia z guza mózgu.
Boże pełen dobroci, racz przez udzielenie tej łaski okazać, że przyjąłeś trudy i cierpienia podejmowane przez Sługę Bożego biskupa Jana, dla Twojej chwały i dla zbawienia dusz.
Boże najłaskawszy, racz obdarzyć Twego Sługę chwałą błogosławionych.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.

◊◊◊


Wszystkim, którzy wiedzą przypominam, tych, którzy jeszcze tam nie byli informuję, że już niedługo odbędzie się kolejne spotkanie na Wiktorówkach i Rusinowej Polanie.

ZAPROSZENIE

Wdzięczni Bogu za 12-letnie doświadczenie Światowych Rekolekcji Podhalańskich chcemy znowu się spotkać w Sanktuarium MB Jaworzyńskiej - Królowej Tatr na Wiktorówkach. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia br. O godz. 13.00 odprawimy Mszę św. koncelebrowaną, potem na Polanie Rusinowej, przy watrze odbędą się nasze porekolekcyjne posiady. Serdecznie zapraszam wszystkich uczestników dotychczasowych rekolekcji oraz tych, którzy pragną do nas dołączyć.
Zaproście również Waszych duszpasterzy, rodziny, znajomych i przyjaciół. Serdecznie pozdrawiam i czekam na spotkanie z Wami.

◊◊◊

 
Monsignore

Z wszystkimi, którzy odwiedzają moją stronę chciałbym się podzielić informacją, że 15.05.2009 r. otrzymałem godność kapelana honorowego Ojca Świętego. Jako prałat zostałem włączony do Rodziny Papieskiej i mogę brać udział we wszystkich ceremoniach z udziałem Papieża, mając tam swoje miejsce. Strój kapelana honorowego Ojca Świętego to czarna sutanna z fioletowymi wypustkami i guzikami, a także fioletowy pas i biret z czerwonym pomponem.
Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy pośpieszyli z gratulacjami z okazji mojej nominacji. Chciałbym zapewnić moich przyjaciół i znajomych, że fakt ten nic nie zmienia w moim życiu.
A propos nominacji…. Przypomina mi się trochę zabawna scena sprzed prawie 30 lat. Byłem wtedy po raz pierwszy we Włoszech i zatrzymałem się przy kościółku „Quo Vadis” na Via Apia Antica. Przychodził tam straszy pan, Ottorino Quaresima. Zapytał mnie wtedy, po co przyjechałem do Italii? Odpowiedziałem mu, że jestem tutaj, żeby się uczyć. A wtedy on: „Po co się uczyć? W Rzymie wszyscy jesteśmy doktorami i nawet nasze koty, wszystkie są prałatami” (monsignori).
Nie posłuchałem jego rady i nie zadowoliłem się nazwą „dottore”, którą Włosi tak hojnie obdarowują wszystkich napotykanych mężczyzn. Ukończyłem studia specjalistyczne i obroniłem dwa doktoraty oraz zrobiłem habilitację. Myślę też, iż rzymskie koty nie bardzo się przejmują moimi tytułami. Mam nadzieję, że prałatura nie tylko nie przeszkodzi w zbawieniu mojej duszy, ale też niczym nie zamąci mojego życia i nadal pozostanę tym samym Władkiem, którego wszyscy znacie.

◊◊◊


XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie

"XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie w Rzymie wymyślone i organizowane przez ks. dr hab. Władysława Zarębczana dobiegły końca. Wzięło w nich udział ponad 90 osób z Podhala, Beskidów, Orawy, ale także górali mieszkających w USA czy krajach europejskich. Przygarnęliśmy także „górali z wyboru” z różnych stron naszego kraju, których nasz region z jego ludźmi, zwyczajami, muzyką, tradycją zafascynował i przyciągnął.
W tym roku rekolekcje odbywały się pod hasłem „I my się miniemy pomalućku stela”. Trudny temat śmierci rozważaliśmy słuchając fascynujących wykładów profesorów Stanisława Grygla, Stanisława Hodorowicza, teologa Domu Papieskiego ojca Wojciecha Giertycha, w czasie medytacji prowadzonych przez uwielbianego przez wszystkich ojca Leona Knabita oraz prowadząc dyskusje w grupach. Dzielenie się własnymi doświadczeniami choroby i śmierci osób najbliższych przez osoby w różnym wieku i prezentującymi różne profesje pozwoliło w pewnym stopniu oswoić ten powszechnie omijany temat i doprowadzić do wspólnego wniosku iż ars vivendi to ars moriendi (sztuka życia to sztuka umierania).
Udział we Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem kardynała Stanisława Ryłki, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II był najważniejszym momentem rekolekcji, wywołującym wzruszenie, głębokie refleksje i przywołującym niezapomniane słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Zakopanem do górali – „Na was zawsze można liczyć”. I choć jak głoszą słowa hymnu rekolekcji autorstwa ojca Leona Knabita - „różnie to bywa”, to przecież od dwunastu już lat dzięki ks. Władysławowi Zarębczanowi pielgrzymują górale do Wiecznego Miasta, by w sercu chrześcijaństwa szukać umocnienia na kolejne dni życia.
Arcybiskupi Szczepan Wesoły i Edward Nowak, którzy przewodniczyli kolejnym mszom świętym nie tylko objęli nas pielgrzymujących modlitwą, ale wskazywali na istotę naszego życia, korzeni, miejsca w społeczeństwie, ale także prawdy jako wyzwolenia. „Dojrzewają do śmierci ci, którzy potrafią cierpieć i współcierpieć”. O tym mówili także księża rodem z Podhala, którym przyszło spełniać swą misję w Niemczech, Austrii, na Ukrainie - Jackowi Styrczuli, Bogusławowi Świderskiemu, Kazimierzowi Wójciakowi oraz przebywający w Rzymie ks.Mirosław Juchno oraz studiujący w Innsbrucku ks. Rafał Mosior We wspólnej modlitwie towarzyszył nam także ksiądz Tadeusz Skupień wikary w Mszanie Dolnej oraz uczestniczący już po raz dziewiąty w rzymskich rekolekcjach ks.Stanisław Gutt – proboszcz w Gielbutowicach.
Niezatarte wspomnienia pozostawiło jednak spotkanie z Arturo Mari. Ten świadek epokowych wydarzeń końca XX wieku rozpoczął swe spotkanie z rodakami Jana Pawła II podziękowaniami kierowanymi do wszystkich Polaków za życzliwość, której doznawał i doznaje po śmierci Jana Pawła II. To wielkie wyróżnienie, którego doświadczał przez 27 lat pontyfikatu Jana Pawła Wielkiego owocuje świadectwem tego wielkiego fotografa, zmuszającego słuchaczy i widzów do skłonienia głowy. Zaświadcza on jak wiele zrobił Jan Paweł II dla nas Polaków, ile uczynił – by żyło się nam lepiej, by Europa stała się innym kontynentem. Arturo Mari zawsze uważał naszego Ojca Świętego za swojego ojca. Niech ta informacja będzie przesłaniem dla wszystkich słuchających świadectw tego skromnego fotografa.
Uczestnicy XII Światowych Rekolekcji Podhalańskich nawiedzili też miejsca wyjątkowe. Oprócz Bazyliki św.Piotra w Watykanie modliliśmy się w przepięknej Bazylice św. Pawła za Murami, miejscu zwanym „trzy fontanny” – gdzie według tradycji został ścięty św.Paweł, a w miejscu gdzie upadała jego głowa wytrysnęły trzy źródła. Dziś stoją tu trzy kościoły, a w roku św. Pawła nabierają znaczenia szczególnie symbolicznego.
Asyż i Padwa, Todi i Collevalenza to kolejne punkty pielgrzymki, miejsca kultu świętych Franciszka, Klary, Antoniego i Faustyny , zachwycające uczestników pielgrzymki także architekturą i sztuką minionych wieków, o których barwnie opowiadał nieoceniony przewodnik, pilot i organizator Kazimierz Zarębczan.
W trakcie rekolekcji uczestnicy mieli także możliwość spotkania z panią Ambasador Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej Hanną Suchocką oraz przedstawicielami Polski w FAO Anną i Wojciechem Ostrowskimi.
XII Światowe Rekolekcje Podhalańskie swój niepowtarzalny charakter zawdzięczają także muzyce Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej i Zbyszka Wałacha z Istebnej. Te połączone siły wspaniałych muzykantów z Tatr i Beskidów świadczyły także o jedności „tej ziemi”.
Podczas wszystkich dni rekolekcji w sali wykładowej ośrodka Fraterna Domus można było oglądać wystawę fotograficzną Barbary Dąbrowskiej „Pan królował z drzewa” przedstawiającą krzyże i przydrożne kapliczki z różnych stron Polski oraz Słowacji, stanowiącej dopełnienie tematyki i potwierdzającą tezę profesora Grygla , iż sensem życia jest śmierć. Już wkrótce na stronie www.watra.pl obszerna relacja Barbary Dąbrowskiej z rekolekcji.
Bóg zapłać księdzu Władysławowi Zarębczanowi."

Małgorzata Wnuk

◊◊◊