I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu informacyjnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VIII

(18.07.2003) Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu Ryszarda B. oskarżonego o zabójstwo domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja K., "Pershinga". Mirosławowi D., pseudonim Malizna, który według prokuratury miał zlecić zastrzelenie "Pershinga", sąd wymierzył karę 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator żądał dożywocia dla Ryszarda B., a dla Mirosława D. piętnastu lat więzienia. Andrzej K., domniemany szef gangu pruszkowskiego, zginął 5 grudnia 1999 r. w Zakopanem. Według prokuratury, bezpośrednimi wykonawcami "wyroku" byli Ryszard B. oraz nadal poszukiwany międzynarodowym listem gończym Ryszard Niemczyk, który w październiku 2000 r. zbiegł z więzienia w Wadowicach. Ryszard B. został miesiąc po zabójstwie "Pershinga" zatrzymany w Meksyku i przewieziony do Polski.

(17.07.2003) Konferencja prasowa Urzędu Miasta w Zakopanem. W związku z artykułem "Szamba notabli zamiast potoków", który ukazał się na łamach jednej z lokalnych gazet Krzysztof Frączak z wydziału inżynierii i ochrony środowiska złożył wyjaśnienia:
I taka weryfikacja się odbywa - szczegóły komendant Straży miejskiej Henryk Ziemianek:
Tu warto dodać, że na liście o której mówił komendant Straży Miejskiej znajduje się sporo nazwisk znanych postaci zakopiańskich często wypowiadających swe oburzenie w kwestii nie szanowania środowiska na łamach prasy. Najwyższy mandat, który może nałożyć straż miejska to 500 zł. Koszt opróżnienia szamba to ok.100 zł. System kontroli i rekontroli sprawia, że większość osób z listy już zadecydowała o podłączeniu się do kanalizacji lub przebudowie szamba.

(17.07.2003) Dużo emocji wzbudza wśród mieszkańców i turystów kwestia likwidacji wiat przystanków autobusowych. Mówi naczelnik Wydziału Drogownictwa Dariusz Wysłouch:
Jeżeli chodzi o permanentną dewastację miejskiego mienia , to burmistrz Krzysztof Owczarek przypomniał równie kontrowersyjna decyzję o likwidacji ławek . Część z tych, które nadawały się do remontu powróciły np. w rejon oczka wodnego. Jak powiedział burmistrz - przetrwały około 12-godzin - wandale do ich unicestwienia musieli najprawdopodobniej użyć łomów.

(17.07.2003) Burmistrz Krzysztof Owczarek mówił także na temat zieleni na osiedlach miejskich. Kilka lat na zebraniach osiedlowych mieszkańcy prosili aby np. po remontach budynków miasto zadbało także o ich otoczenie:

(17.07.2003) Starostwo tatrzańskie wprowadzi zmiany w tegorocznym budżecie w związku z koniecznością udzielenia pomocy zakopiańskiemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej. Wpłynie to na wykonanie niektórych inwestycji:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(17.07.2003) Letni czas to moment, gdy na drodze pojawia się wiele jednośladów. Niestety młodzi ludzie nie zdaje sobie sprawy, że na motocyklu trzeba zachować szczególną ostrożność. Ostatnio na Podhalu wydarzył się tragiczny wypadek:

(17.07.2003) Informowaliśmy już, że zakopiańska Policja na okres wakacji wzbogaciła się o foto-radar. Od kilku dni urządzenie jest używane na drogach powiatu. Foto-radar jest ustawiony najczęściej w nie oznakowanym radiowozie. Aspiranta sztabowego Edwarda Kwaka z zakopiańskiej policji pytaliśmy, jak wygląda procedura wyłapywania kierowców jadących z nadmierną prędkością:
Aspirant sztabowy Edward Kwak zastępca sekcji ruchu drogowego zakopiańskiej policji dodał, że w najbliższym czasie w skład wyposażenia funkcjonariuszy tzw. "drogówki" wejdzie również wideo-radar.

(17.07.2003) Aspirant sztabowy Edward Kwak z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem podsumował okres pierwszych 6 miesięcy roku pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Generalnie można stwierdzić, że statystyka wypadkowa i kolizyjna w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego nie zmieniła się. Niestety nadal dochodzi do wielu groźnych wypadków, również z udziałem dzieci. Okazuje się, że w tym roku największa ich ilość była spowodowana nagłym wtargnięciem na jezdnię:
Mówił aspirant sztabowy Edward Kwak z Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem.

(16.07.2003) 11 lipca weszły przepisy znowelizowanego Prawa Budowlanego oraz ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Wśród wielu zmian jest i ta dotycząca przejęcia przez powiat niektórych zadań gmin:
Wiele kontrowersji budzi przepis dot. m.in. aktów notarialnych:
Mówił naczelnik wydziału budownictwa i architektury Stanisław Dawidek. Istotne są też niektóre zmiany pokontrolne dotyczące tzw. kar legalizacyjnych:
Mówił powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Jan Kęsek. Gdy nie można ze względu na uchybienia prawne zalegalizować budowy, kara zostaje cofnięta tylko w wypadku dokonania rozbiórki obiektu przez właściciela. Jeżeli mimo nakazu rozbiórki właściciel nie chce go wykonać, wtedy kara jest egzekwowana, jako zapłata za dokonanie rozbiórki na zlecenie inspektora nadzoru. A teraz trochę statystyki:
Mówił naczelnik wydziału budownictwa i architektury Stanisław Dawidek. Jeżeli chodzi o decyzje pozwolenia na budowę, to ustawodawca zawiódł oczekiwania wydających takie dokumenty nie umieszczając w nowelizacji punktu dotyczące odpłatności za tę czynność. Proponowane 100 złotych pozwoliłoby całkowicie utrzymać wydziały w starostwach a nawet zwiększyć ilość etatów, co z kolei skróciło by petentom czas oczekiwania m.in. na zezwolenia. I ponownie trochę statystyki tym razem powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Jan Kęsek:
Jak powiedział inż. Kęsek, terminowość wydawania odpowiednich dokumentów i prowadzenia kontroli przebiegała by znacznie szybciej, gdyby zgodnie z obietnicą urzędu wojewódzkiego zwiększono zatrudnienie o dwa etaty. Niestety do dnia dzisiejszego nie ma takiej decyzji.

(16.07.2003) Od środy rozpoczął urzędowanie nowy dyrektor zakopiańskiego szpitala - dr Zbigniew Podsiadło. Jest on absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, chirurgiem dziecięcym z 23-letnią praktyką zawodową, od 20 lat pracującym na oddziale chirurgii ogólnej zakopiańskiego szpitala. Ukończył również krakowską Wyższą Szkołę Ekonomii i Informatyki na kierunku - zarządzanie w służbie zdrowia.

(16.07.2003) (PAP) W piątek nowosądecki Sąd Okręgowy ogłosi wyrok w procesie o zlecenie zabójstwa i zastrzelenie domniemanego szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja K. - "Pershinga". W środę zakończył się proces w tej sprawie. W procesie, prócz zleceniodawcy i wykonawcy "wyroku" na "Pershingu", oskarżonych jest jeszcze sześć osób, które - według prokuratury - należały do grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Prokurator żąda dla oskarżonego o zastrzelenie "Pershinga" Ryszarda B. kary dożywocia, a dla zleceniodawcy zabójstwa - Mirosława D., pseudonim Malizna, 15 lat więzienia. Według prokuratora, pozostałych sześciu oskarżonych zasłużyło na kary więzienia od 1,5 roku do 7 lat. Główny oskarżony w procesie - Ryszard B., któremu przypisuje się wykonanie wyroku na "Pershingu" - powiedział w ostatnim słowie, że jest niewinny. Dodał, że nikogo nie zabił, wyparł się kierowaniem grupą przestępczą i poprosił o sprawiedliwy wyrok. Przypomnijmy - "Pershing" zginął 5 grudnia 1999 r., zastrzelony na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem przy swoim samochodzie. Według prokuratury, bezpośrednimi wykonawcami wyroku byli Ryszard B. i nadal poszukiwany międzynarodowym listem gończym Ryszard Niemczyk, który w październiku 2000 roku zbiegł z więzienia w Wadowicach. Ryszard B. został miesiąc po zabójstwie "Pershinga" zatrzymany w Meksyku.

(16.07.2003) Watykańskie Biuro Prasowe oficjalnie potwierdziło, że w dniach od 11 do 14 września Jan Paweł II będzie na Słowacji. Pierwotnie pielgrzymka na Słowację, która będzie sto drugą podróżą zagraniczną papieża, miała być krótsza o jeden dzień. Poza stolicą kraju Bratysławą papież odwiedzi Trnavę, Bańską Bystrzycę i Rożniavę.

(15.07.2003) Starosta powiatu nowotarskiego spotkał się po raz kolejny z władzami gmin, na terenie których doszło w lutym tego roku do zanieczyszczenia wód. Niski stan rzeki, awaria w zakopiańskiej oczyszczalni ścieków oraz nielegalne spusty spowodowały brak dostaw wody dla nowotarżan przez blisko miesiąc. Czy powiat ma możliwość interwencji w takim przypadku?
Dużą pomocą dla gmin w prowadzeniu gospodarki wodno-ściekowej ma być spółka na bazie PZG korzystająca z funduszy europejskich:
Mówił starosta Jan Hamerski.

(14.07.2003) Wojewoda małopolski upoważni pracowników TPN do sprawdzania, czy wycieczki idące w góry prowadzi przewodnik. Turyści, którzy go nie wynajmą, mogą trafić przed sąd. To pierwsza taka akcja w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do tej pory parkowa straż kontrolowała jedynie wykroczenia związane z ochroną przyrody, teraz będzie to kontrolowanie ruchu turystycznego. Karą może być pouczenie, mandat 50-złotowy, a w drastycznych przypadkach - postawienie przed sądem. Opłacenie przewodnika do Doliny Kościeliskiej kosztuje 250 zł. Przewodników tatrzańskich jest około pół tysiąca, z tego połowa czynnych zawodowo. Według rozporządzenia Rady Ministrów grupę wędrującą powyżej 1000 m n.p.m. mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni. Ale w Tatrach powyżej tej wysokości znajdują się nawet spacerowe trasy i schroniska: w Dolinie Chochołowskiej (1145,6 m n.p.m.), w Dolinie Kościeliskiej (1094,6), w Dolinie Strążyskiej (1048,1), na polanie Kalatówki (1170 m). Według przepisów - "grupa" to ponad 10 osób.

(14.07.2003) Straż Graniczna w Czarnym Dunajcu zatrzymała obywatela USA, który twierdził, że jest agentem Federalnego Biura Śledczego (FBI), który ma za zadanie sprawdzić czujność polskiej policji. Pogranicznicy zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej, samochód opel astra. Jego kierowca, 43-letni, były mieszkaniec Podhala, posiadający obywatelstwo amerykańskie, wyglądał na pijanego. Z trudem mówił - opisuje kapitan Marek Jarosiński rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymany bełkotliwie powoływał się na swój amerykański paszport i tłumaczył funkcjonariuszom Straży Granicznej, że jest... agentem FBI. Badanie kierowcy opla astry wykazało 3,07 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze przekazali zatrzymanego do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

(14.07.2003) Burmistrz Nowego Targu otrzymał postanowienie prokuratury umarzającej śledztwo w sprawie awarii oczyszczalni ścieków w Zakopanem w lutym i marcu br. Burmistrz jest zaszokowany takim "werdyktem" i zapowiada odwołanie:
Straty finansowe miasta nie zostały jeszcze do końca oszacowane - wstępna kwota to około 1 mln. zł.

(14.07.2003) Podhalański Związek Gmin skierował do władz miasta Nowy Targ pismo w sprawie przygotowania listy zadań do realizacji w pierwszym etapie projektu ISPA do wysokości 10 mln. Euro:
Jak dodał vice burmistrz Jan Kolasa, ostateczną decyzję na temat projektu i ewentualnego aportu do powstającej spółki będą musieli w niedalekiej przyszłości podjąć radni.

(14.07.2003) (PAP) Najwyższe polskie góry są rzadziej odwiedzane przez turystów. Od stycznia do czerwca Tatrzański Park Narodowy sprzedał o 73 tys. biletów mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Zdaniem władz TPN główne przyczyny spadku zainteresowania Tatrami to wyjątkowo śnieżna zima oraz lawina pod Rysami, w której pod koniec stycznia zginęło osiem osób. - Kiedy zima jest śnieżna, ludzie przyjeżdżają na narty, a potem rezygnują z górskich wędrówek - tłumaczy wicedyrektor TPN Stanisław Czubernat. Według niego styczniowa tragedia wytworzyła w ludziach rezerwę do gór. Największy spadek liczby odwiedzających Tatry turystów zanotowano w maju: było ich wtedy o 44 tys. mniej niż w maju 2002 r. W tym czasie w góry wyjeżdżają głównie wycieczki szkolne.

(12.07.2003) W wyniku zderzenia trzech pojazdów w Maszkowicach koło Łącka, jeden kierowca zginął, a sprawca wypadku został ranny. Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi w czasie deszczu. Ford Orion chciał skręcić w lewo: Kierowca zatrzymał pojazd, by przepuścić jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy. Wtedy na tył forda najechał polonez. Uderzenie musiało być bardzo silne, a śliska jezdnia spowodowała, że Orion znalazł się na lewym pasie jezdni wbijając się pod ciężarowe volvo. Ciężarówka zatrzymała się ok. 100 metrów dalej wlokąc forda pod spodem swojego pojazdu. Na miejscu zginął młody kierowca, 28-letni mężczyzna, mieszkaniec Maszkowic.

(12.07.2003) Na skrzyżowaniu ulicy Nowotarskiej i Al. 3 Maja w Zakopanem powróciła sygnalizacja świetlna. Krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich przez kilka dni prowadził modernizację urządzeń. Pojawiły się nowe lampy i słupy. Czy sygnalizacja będzie mniej awaryjna niż poprzednia - czas pokaże.

(12.07.2003) Podczas sesji Rady Miasta Nowy Targ sprawozdanie z procesu likwidacji spółki PHW złożył jej likwidator Marek Luty - oto fragmenty:

(12.07.2003) W niedzielę w Zakopanem przeprowadzona zostanie kolejna akcja krwiodawcza:
Mówiła Maria Lambrecht szefowa Zakopiańskiego Punktu Krwiodawstwa.

(12.07.2003) Podczas sesji Rady Miasta Nowy Targ szeroko omawiano projekt uchwały dotyczący oddania w dzierżawę, najem lub użytkowanie na okres powyżej trzech lat hali lodowej. Jakie warunki powinien spełniać najemca - wyliczył je przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sięka:
Mówił przewodniczący rady Zbigniew Sięka. Ofertę złożyła jedna ze spółek sportowych proponując przejęcie hali na okres blisko 20 lat z zainwestowaniem około 3 mln zł w wymianę systemu chłodzenia z amoniakalnego na nowocześniejszy i zdecydowanie bezpieczniejszy. W propozycji jest też remont i modernizacja obiektów z przeznaczeniem na bazę hotelowo-rekreacyjną.

(09.07.2003) (PAP) Po kilkugodzinnej akcji ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sprowadzili na bezpieczny teren samotnego turystę, który rano utknął nad urwiskiem pod Rysami w Tatrach. Prawdopodobnie mężczyzna podczas zejścia z Rysów zgubił szlak we mgle i wszedł na bardzo stromy teren. Utknął nad skalnym progiem, z którego nie potrafił się ani wycofać w górę, ani zejść w dół. Wołanie o pomoc usłyszeli wspinający się niedaleko taternicy, którzy powiadomili TOPR. We wskazany rejon wyruszyło jedenastu ratowników i lekarz. Mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń. TOPR-owcy zwieźli turystę na linach kilkadziesiąt metrów w dół do ścieżki biegnącej między Czarnym Stawem a Rysami, a potem zeszli z nim do schroniska w Morskim Oku.

(09.07.2003) Urząd Miasta ogłosił przetarg na rozbiórkę kilku zabudowań przy przystankach PKS zlokalizowanych na terenie Zakopanego. Jak mówi Dariusz Wysłouch kierujący Referatem Drogownictwa i Transportu większość z tych obiektów jest zniszczona i nie nadaje się do remontu. Często miejsca te są siedzibą "meneli pijących tanie wina". Słupy informujące o odjazdach autobusów pozostaną w nie zmienionych miejscach.

(09.07.2003) Zakopiańska "drogówka" doczekała się foto-radaru. Urządzenie precyzyjnie rejestruje wykroczenia z podaniem daty i czasu. Trudno będzie teraz niezdyscyplinowanym kierowcom tłumaczyć się, że to nie jego samochód przekroczył dozwoloną prędkość.

(09.07.2003) Kryminałki: W Białym Dunajcu niefrasobliwy właściciel Poloneza zostawił w otwartym samochodzie na swoim podwórku pieniądze, telefon i dyktafon. Gdy wrócił z domu do samochodu, to mógł jedynie policzyć straty: 15.187 zł (tysiące !!!). Policjanci "PG", czyli wydziału d/s przestępczości gospodarczej, skontrolowali część zakopiańskich lokali gastronomicznych. W 5 przypadkach stwierdzili, iż sprzedawano tam alkohol bez wymaganego zezwolenia urzędu miasta. Właściciele będą teraz odpowiadać za nielegalny handel alkoholem z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Na Krupówkach został zatrzymany przez policjantów fiakier. Stwierdzono w wydychanym powietrzu woźnicy 3,64 setne promila alkoholu. Koń był trzeźwy. W Poroninie o 2 w nocy (9 lipca) zatrzymano kierującego Fordem Fiestą 26-letniego mieszkańca Cichego. Miał w wydychanym powietrzu 2.9 promila alkoholu. Na Bulawarach Słowackiego włamano się do taksówki - Mercedesa. Łupem złodziei padła kasa fiskalna oraz radiomagnetofon SONY. Straty - 2.200 zł. W Biedronce kieszonkowiec ukradł zakopiańczykowi 400 złotych i dokumenty.

(09.07.2003) Wiele kontrowersji wzbudziła kwestia wygasania pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Padają pytania, dlaczego urzędy miast i gmin w szczycie sezonu turystycznego dopuszczają do takiej sytuacji - w wielu wypadkach może przecież dojść do zawieszenia bądź likwidacji działalności gospodarczej. O wytłumaczenie zaistniałej sytuacji poprosiliśmy sekretarza miasta Zakopane Grzegorza Cisło:
Straż miejska, policja oraz komisja d/s przeciwdziałania problemom alkoholowym otrzymały listy tych, którym koncesja wygasła.

(09.07.2003) Gmina Czarny Dunajec będzie miała swój herb:
Z wójtem Józefem Babiczem rozmawiała Joanna Chmiel.

(09.07.2003) 10 i 11 lipca w Zwierzyńcu na lubelszczyźnie odbędzie się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi:
Mówił vice prezes Stowarzyszenia, burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

(08.07.2003) Kryminałki: Grupa z Olsztyna, przebywająca na obozie językowym w prywatnym pensjonacie na Kasprusiach w Zakopanem straciła 12 paszportów a kierownik pożegnał się z kamerą video i telefonem komórkowym o łącznej wartości 1 tysiąca zł. 5 porzuconych paszportów policja znalazła w potoku, niedaleko pensjonatu. Turystce z Izraela pod Gubałówką skradziono portfel z dokumentami, 400 dolarów amerykańskich, 150 euro i kilkadziesiąt złotych - straty 2.400 zł. Australijce w delikatesach przy Krupówkach skradziono portfel z dokumentami i 40 dolarów australijskich. Warszawianka również straciła dokumenty i 175 złotych w sklepie przy Krupówkach. Na Pardałówce policja zatrzymała do kontroli kierującego polonezem, 28-letniego mieszkańca miejscowości Półrzeczki. W wydychanym powietrzu miał 2,22 alkoholu. Wracając do tematu kradzieży: może ktoś z opiekunów bądź turystów posiadających wartościowe rzeczy typu: kosztowności, większe kwoty pieniędzy, sprzęt video lub fotograficzny oraz nieużywane w danym dniu dokumenty wpadnie na pomysł skorzystania ze skrytek bankowych. W jednym z zakopiańskich banków wynajęcie takiej skrytki na dobę kosztuje 1,5 złotego. gdyby opiekun grupy z Olsztyna pomyślał wcześniej, nie byłoby co ukraść - a odnowienie paszportów znacznie przekracza kwotę 1,5 złotego.

(08.07.2003) 4 lipca zakończył się kolejny etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Trochę statystyki z powiatu tatrzańskiego przybliży naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu starostwa Anna Pęksa:

(08.07.2003) Działka o powierzchni 998 metrów kwadratowych na Czerwonym w Nowym Targu będzie zakupiona na potrzeby projektowanego cmentarza. Planowane są także obniżki niektórych opłat:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(08.07.2003) W Krakowie odbyło się spotkanie dotyczące tzw. "węzła tatrzańskiego". Przedstawiciele firmy projektującej budowę, przedstawili kilka koncepcji połączenia Poronina z Zakopanem. Na konferencji obecni byli m.in. burmistrz Zakopanego Piotr Bąk, wójt gminy Poronin Bronisław Stoch oraz starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Zastanawiano się nad przedłużeniem traktu spacerowego dalej za Ustup, jednak ten typ drogi stwarzałby dodatkowe zagrożenia. Tak zwana zabudowa uliczna, o której mówił starosta zmniejszy jednak ilość wywłaszczeń i wyburzeń.

(08.07.2003) Krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął modernizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Nowotarskiej z Alejami 3 Maja w Zakopanem. Według komunikatu Zarządu znaczny zakres oraz specyfika prac remontowych zmuszają do wyłączenia sygnalizacji na okres do 8 dni.

(08.07.2003) Kierowcy jadący "zakopianką" muszą się liczyć z ograniczeniami w ruchu na ponad 4-kilometrowym odcinku od Krzyszkowic do Jawornika. We wtorek wyłączona z ruchu została prawa jezdnia drogi Kraków - Myślenice na długości ponad 4 km. Samochody będą mogły się poruszać tylko po drugiej jezdni, dlatego zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości (miejscami nawet do 40 km/h) oraz zakaz wyprzedzania. Później remont przeniesie się na kolejne odcinki. Prace będą prowadzone do końca lipca. Modernizacja pochłonie 13,1 mln zł.

(08.07.2003) Sesja rady gminy Kościelisko zaplanowana na 14 lipca będzie zawierała m.in. punkt dotyczący planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej i Ekonomiki. O szczegółach posiedzenia radny Wojciech Styrczula:

(08.07.2003) (PAP) Do 5 września sąd przedłużył areszt Markowi K., wójtowi Czorsztyna, przyłapanemu na korupcji przez policjantów. W tej sprawie zarzuty przedstawiono także dwóm innym osobom. Ze względu na dobro postępowania prokuratura nie ujawnia, kim są dwie pozostałe podejrzane osoby ani jakie zarzuty im postawiono. Odpowiadają one z wolnej stopy, ale pozostają pod dozorem policji i mają zakaz opuszczania kraju. Marek K. został zatrzymany na początku lutego tego roku w urzędzie gminy, gdy odbierał 200 tys. zł łapówki od podstawionego funkcjonariusza nowosądeckiego Centralnego Biura Śledczego. Była to pierwsza ujawniona przez policję prowokacja tego rodzaju. Wójt miał dostać jeszcze 180 tysięcy zł w zamian za obniżenie o prawie półtora miliona dolarów ceny nieruchomości gminnych wystawionych na przetarg.

(08.07.2003) Podczas comiesięcznego spotkania władz gminy Poronin z sołtysami i przewodniczącymi Rad Sołeckich mówiono m.in. na temat dróg:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(08.07.2003) W serwisie oficjalne stanowisko Zarządu Powiatu Tatrzańskiego w sprawie sytuacji Szpitala w Zakopanem. "W ostatnim okresie sytuacja finansowa Szpitala w Zakopanem stała się przedmiotem licznych wypowiedzi, dyskusji i polemik zarówno w mediach, jak również wśród mieszkańców Powiatu. Jedną z form wyrażającą zatroskanie mieszkańców jest akcja zbierania podpisów pod petycją skierowaną do władz rządowych w obronie szpitala. Wyrażamy nadzieję, że ta inicjatywa obywatelska wspomoże działania samorządu w walce o uzdrowienie systemu ochrony zdrowia i poprawę kondycji szpitali powiatowych w tym Szpitala w Zakopanem.
Obowiązujące rozwiązania prawne, organizacyjne i finansowe dotyczące funkcjonowania SP ZOZ oraz charakter zależności pomiędzy tymi placówkami a organem założycielskim powodują, że rola organu założycielskiego, jakim jest Samorząd Powiatowy jest bardzo ograniczona. Szpitale są samodzielnymi zakładami z osobowością prawną, które swoją działalność finansują z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (poprzednio z Kasą Chorych). Wysokość kontraktów od kilku lat jest zaniżona w stosunku do faktycznych potrzeb i kosztów leczenia, co w konsekwencji powoduje powstawanie, niestety stale rosnącego zadłużenia Szpitali, zwłaszcza wobec rosnących cen leków, sprzętu jednorazowego użytku, aparatury medycznej oraz kosztów mediów i eksploatacji. Organ założycielski-samorząd powiatowy nie ma żadnych możliwości finansowania działalności bieżącej szpitala. Ustawa o ZOZ dopuszcza jedynie możliwość dofinansowania ze środków własnych powiatu zadań ściśle określonych, które w zasadzie dopuszczają możliwość inwestowania w bazę szpitala oraz zakup specjalistycznej aparatury medycznej. W miarę posiadanych środków finansowych udzieliliśmy SP ZOZ pomocy finansowej w zakresie zakupu i napraw aparatury medycznej, modernizacji pomieszczeń na Oddział Ratunkowy, remontu Oddz. Gin.-Położniczego, Wewnętrznego - zakładając dalszą kontynuację pomocy w zadaniach inwestycyjnych i remontowych, które aktualnie pozostają w sferze przygotowania do realizacji m.in. Stary Szpital, Przychodnia Specjalistyczna. Bezczynność odpowiedzialnych władz i poczynania Funduszu zmierzające do obniżenia kontraktów, brak zapłaty za świadczenia już wykonane, a także próby przerzucenia odpowiedzialności za sytuację w szpitalach na samorząd powiatowy i pracowników służby zdrowia muszą budzić zdecydowany sprzeciw. Dramatyczna sytuacja szpitali powiatowych wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych rozwiązań systemowych zmierzających do poprawy kondycji finansowej szpitali. Sytuacja Szpitala w Zakopanem jest specyficzna. W okresie sezonu turystycznego załoga Szpitala zapewnia udzielanie świadczeń medycznych nie tylko dla stałych mieszkańców Podhala lecz takie dla ogromnej liczby turystów i wczasowiczów. Wobec aktualnie obowiązujących form finansowania dodatkowo pogłębia to trudną sytuację, gdyż NFZ nie rozwiązał do tej pory problemu płacenia za pacjentów z poza województwa małopolskiego. Związek Powiatów Polskich przygotowuje stanowcze wystąpienie w tej sprawie - skierowane do Rządu RP, które będzie przyjęte przez Nadzwyczajne Zgromadzenie ZPP w dniu 21.07.2003 r.". Stanowisko powiatu podpisał starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

(08.07.2003) Na 21 lipca zwołano VI zjazd zgromadzenia ogólnego Związku Powiatów Polskich - temat główny to sytuacja służby zdrowia. Związek skierował do starostów, prezydentów miasta na prawach powiatu oraz dyrektorów ZOZ list otwarty dotyczący sytuacji w ochronie zdrowia. M.in. mówi się tu o wyegzekwowaniu z budżetu państwa należnych środków finansowych z tytułu niezrealizowania tzw. "ustawy 203". Pracownicy wnosili sprawy do sądów, te nakazały wypłaty pracodawcom. A skutki? Oto przykład zakopiański:
To nie jedyny problem - ale, jak mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski,  do rozwiązania:
Do sadu okręgowego w Krakowie został skierowany, jeszcze przez dyrektora Witolda Sośnickiego, wniosek o należne kwoty "ustawy 203":
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(07.07.2003) Zakopiański szpital ma nowego dyrektora. Od 16 lipca to stanowisko obejmie dr Zbigniew Podsiadło. Decyzję w tej sprawie podjął zarząd powiatu tatrzańskiego. Mimo, iż program naprawczy zakłada redukcje zatrudnienia, dr Podsiadło ma pełne poparcie pięciu prawnie działających w szpitalu związków zawodowych:
Jak powiedział dr Podsiadło, lekarze podjęli decyzję o zwolnieniach nie w formie wypowiedzenia przez zakład pracy, a wiec tym samym zrezygnowali z odpraw.

(07.07.2003) Starania uwieńczone sukcesem - tak można nazwać podpisaną umowę z Ekofunduszem, który przekaże Zakopanemu ponad 4 mln zł. na inwestycje ochrony środowiska:
Mówił naczelnik Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Andrzej Fryźlewicz. O inwestycji - burmistrz Krzysztof Owczarek:

(07.07.2003) Wice primator Popradu i burmistrz Zakopanego rozmawiali na temat wniosku w sprawie sfinansowania studium do projektu zatytułowanego "Tatrzański system komunikacyjny ochrony przyrody". Pieniądze mają pochodzić z funduszu PHARE CBC:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(07.07.2003) Podczas piątkowej sesji nowotarscy radni zapoznają się m.in. z informacją likwidatora spółki PHW. Uchwałą nadane zostaną statuty miejskim zakładom: Gospodarczemu Zieleni i Rekreacji, Wodociągów i Kanalizacji, Komunikacji a także bibliotece publicznej oraz ośrodkom: kultury i pomocy społecznej. Kolejne uchwały dotyczyć będą sprzedania lub dzierżawy niektórych nieruchomości miejskich.

(06.07.2003) Na październikowym posiedzeniu Rady Tatrzańskiego Parku Narodowego prawdopodobnie pojawi się wyjaśnienie Ministerstwa Środowiska dotyczące zarządzenia o zmianach personalnych rady. Podczas ostatniego posiedzenia zastanawiano się nad interpretacją tego dokumentu. W radzie zasiadają 32-osoby. Przewodniczącym jest prof. Zbigniew Mirek. W pracy pomaga profesorowi 4-osobowe prezydium, w którym jest m. in. burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:

(06.07.2003) Kiosk gastronomiczny na Butorowym Wierchu zapalił się pół godziny po północy. W akcji gaszenia brało udział 8 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. 12 z dwóch jednostek OSP. Na miejsce przyjechało także pogotowie energetyczne i policja. Akcja zakończyła się po godzinie 2.

(04.07.2003) W Urzędzie Gminy Jabłonka odbyło się wyjazdowe posiedzenie zarządu powiatu nowotarskiego. Wśród omawianych tematów były inwestycje drogowe:
Mówiono także na temat prowadzenia ewidencji gruntów i ich pomiarów kontrolnych na terenie Lipnicy Małej. W terenie jest już geodeta gminny, którego zadaniem będzie wystawienie zaświadczeń o konieczności wydawania zaświadczeń ewidencyjnych.

(03.07.2003) Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski zapewnia, że trzy karetki pogotowia - po, jak to nazwał "nieporozumieniu" - są do dyspozycji mieszkańców i turystów:
Starosta nie chciał komentować faktu, kiedy to ordynator informuje najpierw dziennikarzy o sytuacji w pogotowiu:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(03.07.2003) Czy ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala złamał prawo dopuszczając zmniejszenie obsady karetek pogotowia z trzech do jednej reanimacyjnej i częściowej obsady karetki wypadkowej? Na to pytanie w pierwszej kolejności odpowie prawdopodobnie dyrektor szpitala. Według doniesień Dziennika Polskiego ordynator oddziału ratunkowego ograniczył obsadę z trzech karetek do jednej "R" oraz niepełnej obsady karetki wypadkowej. Decyzja nie została uzgodniona z dyrekcją szpitala. Ordynator przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciężkiej grypy, dlatego też, gdyby nawet dyrektor chciał go dyscyplinarnie zwolnić, to nie może. Czyżby ordynator doczekał na zwolnieniu lekarskim do czasu aż dyrektor się zmieni i nie ukaże?

(03.07.2003) Kryminałki: Pogotowie ratunkowe zawiadomiło policję, że w Zębie w jednym z domów znajdują się zwłoki 54- letniego pijanego mężczyzny. Mężczyzna po powrocie do domu wywołał awanturą z rodziną. Denat miał dziurę w sercu po pchnięciu nożem. Policja zabezpieczyła nóż. Samobójstwo czy morderstwo? Na to pytanie na razie nie ma odpowiedzi. Zatrzymano żonę zmarłego i 3 jego dorosłych synów. Turysta telefonicznie zawiadomił TOPR, że w dolinie Małej Łąki leży częściowo rozebrany, ranny mężczyzna. Pochodzi z Cichego Górnego i przyjechał w tamten teren motorem. Czy chciał popełnić samobójstwo skacząc ze skały - nie wiadomo. Potłuczony przebywa na oddziale psychiatrycznym nowotarskiego szpitala. Przy ulicy Małachowskiego w Zakopanem skradziono poloneza mieszkańca podkrakowskiej miejscowości Słaboszów. Policja znalazła porzucony samochód w Suchem. Na Kasprusiach usiłowano kradzieży mercedesa. Złodziej zniszczył komputer pokładowy. Straty szacuje się na 50 tysięcy złotych. Zakład Energetyczny zgłosił kradzież energii elektrycznej, której dokonał mieszkaniec Białki. Straty oszacowano na 3658 złotych. O 7 rano po pościgu policja zatrzymała 48-letniego turystę z Białegostoku, który wcześniej wybił szybę w DH Granit.
Straty - 350 złotych.

(03.07.2003) Powróćmy jeszcze raz do zakopiańskiego szpitala. Do 15 lipca funkcję dyrektora będzie pełnił dr Witold Sośnicki. Od kilku dni oficjalnie znamy nazwisko nowego kandydata. Jest nim dr Zbigniew Podsiadło, który dysponuje niewątpliwie przynajmniej jednym bardzo poważnym atutem - ma przychylność załogi, bowiem to jej kandydat na to stanowisko. A jak dr Podsiadło postrzega starostwo tatrzańskie:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(03.07.2003) "Niedźwiedź to nie miś" - pod takim tytułem na początek letniego sezonu turystycznego, Tatrzański Park Narodowy wydał ulotkę, dla turystów wybierających się w Tatry. Publikacja zawiera m.in. "przykazania", do których należy się stosować w przypadku spotkania na szlaku niedźwiedzia. Mówi Joasia Chmiel:
Mówiła Joasia Chmiel.

(03.07.2003) "Rekrutacja do szkół średnich w powiecie przebiegała bardzo sprawnie..." - taką opinię wyraził starosta Andrzej Gąsienica Makowski, mówiąc o kończącym się etapie wybierania szkół przez młodzież. Największą popularnością cieszą się placówki publiczne:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski. Dodajmy, że jedno z liceów zakopiańskich, przed czasem i niezgodnie z ustaleniami wywiesiło listę przyjętych osób już w piątek w ubiegłym tygodniu. W ten sposób, znaczna część uczniów zdecydowała się na tę szkołę mimo, iż w poniedziałek okazało się, że są również przyjęci do Technikum Hotelarskiego.

(03.07.2003) Władze Zakopanego poinformowały o kolejnych poparzeniach Barszczem Sosnowskiego. Przypomnijmy, że w myśl prawa lokalnego mieszkańcy miasta są zobowiązani do zwalczania tej rośliny:
Mówiła Joasia Chmiel.

(03.07.2003) Obecnie, jeśli czymkolwiek obrodziło, to ogródkami przy barach, restauracjach i kawiarniach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w większości ogródki te (czasem zwane piwnymi) usytuowane są w miejscach publicznych a zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione i podlega karze grzywny. Rodzice przechodzący Krupówkami w Zakopanem, bądź po rynku krakowskim, są w miejscu publicznym. Tam też znajdują się ogródki, w których klienci piją piwo, drinki i wódkę. Młodzi ludzie narażeni są tym samym na widok spożywających alkohol. Co innego, gdy ktoś decyduje się na wejście do baru. Czy zatem wyznaczenie ogródka na ulicy Krupówki powoduje, że ogródek zostaje wyłączony z ulicy i przestaje być miejscem publicznym?
Oto rozmowa Piotra Sambora z wicedyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Bogdanem Prajsnerem:
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy księdza Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan:

(03.07.2003) Powracamy do sprawy znaku "granica strefy taxi" zlokalizowanego w Zakopanem przy ul. Powstańców Śląskich tuż za wiaduktem prowadzącym w stronę Kościeliska. Według obowiązującego prawa strefy dla taksówek wyznacza uchwałą - Rada Miasta. W zakopiańskim Urzędzie w Biurze Rady poinformowano nas, że nie istnieje uchwała regulująca te kwestie w Zakopanem. Dlaczego zatem znak stoi w tym miejscu? Prawdopodobnie znalazł się tam, ponieważ kiedyś w rejonie kościoła oo Jezuitów na "Górce" istniała granica miasta. Po podziale gminy tatrzańskiej, Zakopane kończy się w rejonie kolejki na Butorowy Wierch. Nikt jednak wraz ze zmianą granic miejskich, nie przeniósł "granicy strefy taxi". Kto na tym interesie zarabia a kto traci - wiadomo. Jeżeli jednak znak ów stoi tam bezprawnie, to i bezprawnie od wielu lat pobierane są dodatkowe opłaty za jazdę w kierunku Hotelu Kasprowy, czy wyciągu na Szymoszkowej. (więcej...)

(03.07.2003) W piątek rozpoczyna się w Nowym Targu z udziałem wicemarszałka Andrzeja Sasuły dwudniowe seminarium informatycznych centrów edukacyjnych, gminnych centrów informacji i centrów informacji i planowania kariery zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Celem spotkania będzie przede wszystkim wymiana informacji na temat realizowanych i planowanych działań, określenie możliwych obszarów i form współpracy oraz doskonalenie umiejętności związanych z kontaktami z osobami bezrobotnymi. Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z możliwościami rozszerzenia działalności ośrodków poprzez wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z działalnością ICE w Nowym targu, Oświęcimiu i Tarnowie. Seminarium będzie się odbywać w Małopolskim Ośrodku Szkoleniowym w Nowym Targu, przy ul. Szpitalnej 14 i rozpocznie się w piątek o godz. 10.00.

(02.07.2003) "...nawet nie zdajecie sobie sprawy, że od dzisiaj w razie choroby bezpieczeństwo Wasze i przyjeżdżających do Zakopanego gości jest - mówiąc oględnie, niepewne - jedna karetka na 200 tys. ludzi! Od kwietnia nie płacą pracownikom więc ludzie odchodzą. Życzę zdrowia i udanych wakacji!". To fragment listu, który nadszedł drogą elektroniczną do serwisu Watra we wtorek wieczorem. W środę dzięki mediom zrobiło się głośno - w powiecie tatrzańskim dopuszczono do skandalicznej sytuacji! Pogotowie ratunkowe dysponuje jedną pełną obsadą tzw. "R" oraz niepełną obsadą karetki ratunkowej. Te fakty powinny prawdopodobnie znaleźć się w prokuraturze, bowiem zdrowie i życie mieszkańców powiatu jest zagrożone. Co robią urzędnicy instytucji odpowiedzialnej za nasze bezpieczeństwo? (oprócz tego, że biorą pieniądze). Co robi sztab kryzysowy powiatu tatrzańskiego?  Zadzwoniliśmy do Wydziału Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Wojewódzkim, gdzie dowiedzieliśmy się, że owszem współpraca i koordynacja działań ze Strażą Pożarną oraz Policją jest bez zarzutu natomiast nie istnieje system koordynacji medycznej. Mogliśmy jedynie zgłosić zaistnienie stanu zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia i życia obywateli. Jeżeli Pogotowie Ratunkowe w Zakopanem nie jest w stanie funkcjonować, to trzeba je zlikwidować. Z naszych informacji wynika, że w Małopolsce są firmy prywatne, które w każdej chwili mogą zaoferować karetki z pełnym wyposażeniem, kierowców, sanitariuszy i lekarzy. Nadal usługi będą bezpłatne, bowiem "prywatne pogotowie" ma kontrakt z NFZ. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że władze miejskie, chociaż nie leży to w ich kompetencji, zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu pomocy medycznej mieszkańcom we własnym zakresie. I jeszcze jedna mała dygresja - "znakomitą" reklamę, na początek sezonu,  Zakopanemu i powiatowi zafundowały instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo nasze i turystów.

(02.07.2003) W Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej przy Tatrzańskim Parku Narodowym. Ministerstwo Ochrony Środowiska chciało odwołać całą Radę i powołać nową. Nie jest to jednak takie proste. Obecna Rada istnieje od 2000 roku i miała funkcjonować bezterminowo. W 2001 zmieniono rozporządzenie i zarządzono kadencyjność na 3 lata. Nawet, jeżeli liczono by kadencję Rady od 2000 roku, to miała ona prawo funkcjonować do czerwca tego roku. Niektórzy interpretują przepisy tak, że od zmiany rozporządzenia Rada powinna istnieć w obecnym składzie. Ministerstwo Ochrony Środowiska będzie musiało popracować nad rzetelnością swojego departamentu prawnego. A tak na koniec - Rada obradowała we wtorek w starym składzie.

(02.07.2003) (PAP) Czek na 50 tysięcy złotych i sprzęt ratowniczy wartości prawie 19 tysięcy złotych przekazali w Zakopanem tatrzańskim ratownikom rodzice ofiar styczniowej lawiny pod Rysami, dyrekcja tyskiego liceum oraz władze miasta Tychy. Dary przekazano na spotkaniu w siedzibie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podczas którego rodziny tyskich licealistów i władze Tychów złożyły oficjalne podziękowania za zaangażowanie w akcję ratowniczą oraz kilkumiesięczne poszukiwanie zwłok porwanej przez lawinę młodzieży. W lawinie zginęło 8 osób. 50 tysięcy złotych pochodzi z darowizn zebranych na koncie utworzonym tuż po tragedii przez I LO w Tychach, do którego uczęszczała młodzież porwana przez lawinę. 18 tysięcy 800 złotych, za które władze Tychów zakupiły miedzy innymi tzw. nosze francuskie, przyrządy zaciskowe do wchodzenia po linach, uprzęże wspinaczkowe i lampy czołowe, pochodziły z konta "Lawina" utworzonego przez Urząd Miasta w Tychach. Naczelnik TOPR Jan Krzysztof zapewnił, że sprzęt zakupiony przez tyski samorząd będzie wykorzystywany przez TOPR-owców do akcji ratunkowych w jaskiniach. 50 tysięcy złotych ratownicy zamierzają przeznaczyć na wyposażenie w sprzęt medyczny dyżurek ratowniczych w tatrzańskich schroniskach.

(02.07.2003) 13 lipca w Zakopanem kolejna akcja poboru krwi. Tym razem punkt będzie usytuowany w rejonie poczty na Krupówkach. Akcja rozpocznie się o godzinie 9:
Mówił Janusz Tylek mieszkaniec Zakopanego, zasłużony dawca krwi i wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża.

(02.07.2003) Za naszym pośrednictwem, mieszkaniec Zakopanego i honorowy dawca krwi Janusz Tylek zwraca się z prośbą o pomoc w ratowaniu ludzkiego życia:

(02.07.2003) Głównym elementem kampanii “Zachowaj Trzeźwy Umysł” w Nowym Targu są półkolonie profilaktyczne. Organizowane w dniach od 23 czerwca do 4 lipca przez Szkoły Podstawowe nr 2 i 6 oraz w dniach od 30 czerwca do 11 lipca przez Szkołę Podstawową nr 11. W półkoloniach zorganizowanych staraniem Burmistrza Miasta bierze udział 170 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i najuboższych. Zaplanowano wiele wycieczek krajoznawczych, wizyty w kinie, na basenie oraz mnóstwo atrakcji m. in. żeglarskie szkolenie na Jeziorze Czorsztyńskim. Szkoły przygotowały regionalną ścieżkę edukacyjną oraz realizację programów profilaktycznych. Hasłem przewodnim półkolonii jest “Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W dniu 1 lipca (dzisiaj) pod hasłem kampanii odbywa się “Dzień Sportu”, w ramach którego dzieci współzawodniczą w piłce nożnej, unihokeju, koszykówce oraz konkursach sprawnościowych. Zagospodarowanie czasu wolnego w okresach przerw w nauce jest jednym z priorytetów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – powiązanie tego zadania z kampanią “Zachowaj Trzeźwy Umysł” – wyraźnym przesłaniem w kierunku najmłodszych nowotarżan na cały okres wakacji.

(01.07.2003) Po sześciu tygodniach przerwy spowodowanej remontem, wznowił działalność oddział porodowy w zakopiańskim szpitalu. Ordynator oddziału dr Bogusław Wiesiołek podziękował obecnym na uroczystym otwarciu starostom Andrzejowi Gąsienicy Makowskiemu i Andrzejowi Skupniowi za to, że...
Mgr Beata Watychowicz dziękowała w imieniu swoim a także
Za zaangażowanie dziękował starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Remont kosztował 80 tyś. zł. część środków przekazało starostwo tatrzańskie, część sponsorzy. Rozpropagowano także formę dobrowolnych datków w postaci cegiełek Narodowego Funduszu Zdrowia. Powstał pokój do porodów wodnych , zmodernizowano sanitariaty, wymieniono okna w całym skrzydle, pomalowano oddziały położniczy i noworodków. Jak powiedziała mgr Beata Watychowicz, w Małopolsce są tylko cztery oddziały o takim standardzie - trzy w Krakowie i otwarty właśnie zakopiański. W przyszłym roku, o ile uda się zgromadzić 60 tys. zł. zmodernizowana zostanie m.in. duża sala porodowa - zaplanowano podział na trzy mniejsze. Pieniądze uzyskane z kolejnych kwest w Zakopanem przeznaczone natomiast będą na doposażenie w medyczny sprzęt specjalistyczny.

(01.07.2003) Przenieśmy się teraz do szpitala nowotarskiego. W tym tygodniu oddane zostaną do użytku kolejne oddziały:

(01.07.2003) Tiry przejeżdżające przez przejście graniczne na Łysej Polanie są zmorą tak mieszkańców, jak i turystów poruszających się samochodami po gminie Bukowina Tatrzańska. Słowacy także nie są zadowoleni z tej sytuacji. Zapytany, czy poczyniono starania w kierunku rozwiązania problemu, wójt Józef Modła powiedział:

(01.07.2003) Konferencja pt. "Wesele wesel", która odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Ludźmierzu i Nowym Targu zostanie sfinansowana ze środków komisji przeciwdziałania alkoholizmowi. Także o kolejnych decyzjach związanych z tymi pieniędzy - burmistrz Marek Fryźlewicz:

(01.07.2003) Czy Zakopane zadbało o letni wypoczynek dzieci i młodzieży?  Jak powiedziała Zofia Kiełpińska kierująca wydziałem sportu i turystyki - Urząd Miasta Zakopane zlecił zadania w tym zakresie stowarzyszeniom, które wyłoniono w konkursie na dotację:
Przez całe wakacje w parku miejskim prowadzone będą zajęcia z cyklu środy koszykarskie kolonii i dzikich drużyn oraz na dolnej Równi Krupowej czwartki zabaw zręcznościowych.

(01.07.2003) (PAP) Polsko-słowackie turystyczne przejście graniczne na Rysach w Tatrach Wysokich zostało otwarte na okres letni po dziewięciu miesiącach przerwy. Najwyżej położone w Polsce miejsce przekraczania granicy na szlaku turystycznym będzie czynne do końca września. Z przejścia na Rysach można korzystać wyłącznie w celach turystycznych, między godz. 7 a 19, do 30 września. Od jesieni do lata przejście jest nieczynne, bo zwykle panują tam wówczas bardzo trudne warunki turystyczne. Na szczycie nie ma żadnego stałego punktu odpraw - kontrole przeprowadzane są wyrywkowo przez piesze patrole pograniczników po obydwu stronach granicy. Granicę można przekroczyć wyłącznie na podstawie paszportu. Dotyczy to także okolicznej ludności, która w innych miejscach - np. na przejściach małego ruchu granicznego - może poruszać się z dowodem osobistym.

(01.07.2003) Na wystąpienia o licencje dla transportu towarowego jest czas do końca roku. Termin składania wniosków o licencje na transport osób minął do 30 czerwca. Obecne zezwolenia obowiązują do końca roku. Na terenie województwa małopolskiego zarejestrowanych jest 1600 firm, świadczących usługi na przewóz osób, w tym 1200 linii wojewódzkich, regularnych i nieregularnych. Wśród firm znajdują się państwowe przedsiębiorstwa, jak PKS oraz miejskie - MZK. W Zakopanem zezwolenia na przewóz osób taksówkami posiada 323 podmioty. 200 złożyło już wnioski o licencje. W Nowym Targu na dzień dzisiejszy pracuje 93 taksówkarzy, 60 złożyło wnioski i w większości odebrało nowe licencje.

(01.07.2003) W Zakopanem ciekawą pozostałością po PRL jest tabliczka z oznaczeniem "strefy" dla taxi, która jest zlokalizowana przy ul. Powstańców Śląskich, tuż za wiaduktem. Jadący np. na Sobczakówkę przez ulicę Kościeliską zapłaci się znacznie mniej, niż jadąc od strony estakady. Co ciekawe, oznaczenie "strefy taxi" na Krzeptówkach znajduje się w rejonie drogi na Polanę Siwarne. Zlokalizowane od wielu lat oznaczenie strefy za estakadą powoduje, że turyści zamawiający taksówkę do hotelu Kasprowy lub w rejon najnowszego wyciągu na Szymoszkowej płacą podwójnie. Jest wysoce prawdopodobne, że władze miasta wystąpią do Rady o zmianę uchwały w tej sprawie.

(01.07.2003) Trwa wojna podjazdowa między państwową firmą PKS w Zakopanem a właścicielami "busów", którzy świadczą usługi transportowe. Blokowanie autobusów PKS w Kuźnicach, Palenicy Białczańskiej oraz naruszanie zezwoleń na dozwoloną liczbę parkujących "busów" w zatoczce przy FIS-ie oraz w Kuźnicach, to najczęstsze wykroczenia. Dochodzi do paranoicznych sytuacji, w których jadący kursowo autobus PKS jest blokowany przez wolno jadący przed nim "bus" a inne "busy" podbierają pasażerów z przystanków utrzymywanych przez PKS. Jedyną możliwością na na zakończenie jawnej pogardy dla prawa będą zakrojone na szeroką skalę wspólne działania wydziału przestępczości gospodarczej policji, urzędu skarbowego oraz straży miejskiej.

(30.06.2003) (PAP) Pięć promili alkoholu we krwi miał mężczyzna, który trafił na oddział intensywnej terapii szpitala w Rabce (Małopolska). Stężenie alkoholu we krwi przekraczające pięć promili uważa się za śmiertelne, ale jak poinformowali lekarze, pacjent odzyskał przytomność, jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo. Nieprzytomnego 40-letniego mężczyznę znaleziono w niedzielę po południu w przydrożnym rowie w Rabce. Według lekarzy ze szpitala w Rabce, nie jest to rekordowa zawartość alkoholu w krwi pacjenta. Polskiemu rekordziście, u którego stwierdzono w 1996 roku około 14 promili alkoholu - nie udało się przeżyć. W Polsce przeżyły jednak osoby, które miały 8 czy 9 promili alkoholu.

(30.06.2003) Kryminałki: Na basenie COS-u włamano się do szafki, z której turyście z Wrocławia zniknęły: pieniądze, biżuteria i telefon - straty: 1000 złotych. Zakopiańczyk, artysta Krupówkowy, grał na flecie. Poprosił nieznajomego o przypilnowanie instrumentu. Gdy po chwili wrócił, nie było już pilnującego oraz fletu. Straty 5.650 złotych, gdyż flet poprzeczny był firmy Yamaha. W nocy dwóch pijanych kierowców straciło prawa jazdy. W Dzianiszu kierujący oplem omega miał w wydychanym powietrzu 2,44 promila alkoholu a kierujący fordem w Poroninie 2,06 promila. W piątek mieszkanka z rejonu ulicy Kraszewskiego w Zakopanem zgłosiła Policji i Straży Pożarnej posiadanie 3 pocisków artyleryjskich, które przywiozła w ubiegłym roku z letniego pobytu w Bieszczadach. Wybuchowe pamiątki położyła w garażu a potem przeniosła swojego zepsutego samochodu na podwórko. Wezwani saperzy zabrali amunicję. Jeśli amunicja była uzbrojona, kobiecie grozi sprawa o nielegalne posiadanie amunicji. W wakacje niestety częściej dochodzi do wypadków, w których ofiarami padają dzieci. W ubiegłym tygodniu rodzice z 11-letnią córką przyjechali do Zakopanego na wypoczynek. Jedną z atrakcji była nauka jazdy na koniu. Podczas 3 lekcji na Krzeptówkach dziewczynkę asekurował 17-letni syn właściciela konia. Koń chłopcu nadepnął na nogę, młodzieniec zawył z bólu, koń się spłoszył i dziewczynka spadła z konia. Upadek był tak nieszczęśliwy, że dziewczynce trzeba było usunąć jedną nerkę. W Witowie 11-letmia dziewczynka bawiła się z rówieśnikami na podwórku, gdzie ułożone były przywiezione z lasu kloce drewniane. Najwyższa z ułożonych bel obsunęła się i przygniotła dziewczynkę. Z ciężkimi obrażeniami przebywa w szpitalu. Rodzice i opiekunowie: prosimy o zwracanie bacznej uwagi na dzieci. Nie zostawiajcie ich ich bez opieki. Tak łatwo o tragedię i okaleczenie dziecka na całe życie.

(30.06.2003) Powracamy do sprawy "naganiaczy". Na razie policja będzie egzekwować stosowanie przepisów o ruchu drogowym przez kierowców. Jeśli zatrzymujący się będą karani, to pośrednikom nie będzie to się opłacać. Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której przy każdym pośredniku stanie policjant. Tym bardziej, że tabliczki z napisem "wolne pokoje" można zobaczyć w rękach pośredników ulicznych od wczesnego rana do późnej nocy. Można za to egzekwować zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Być może burmistrz miasta wystąpi z projektem nowego prawa lokalnego, które ukróci nielegalny proceder. Innym zagadnieniem jest to, kto wynajmuje tych ludzi: legalnie funkcjonujące pensjonaty, czy też właściciele kwater prywatnych, którzy nigdy nie zgłosili prowadzenia działalności gospodarczej. Faktem jest iż znów Polak znalazł tzw. "niszę" w działalności gospodarczej i prężnie ją rozwija. Tylko na razie jest to poza wszelką kontrolą. A jak to wygląda - każdy widzi.

(30.06.2003) Komisja Zdrowia Rady Powiatu Tatrzańskiego wysłuchała w poniedziałek propozycji dalszego funkcjonowania zakopiańskiego ZOZ-u przedłożonej przez doktora Zbigniewa Podsiadło, kandydata kolegium związków zawodowych na stanowisko dyrektora szpitala. Opinia Komisji zostanie przedstawiona na najbliższej sesji Rady Powiatu, która podejmie w tej sprawie decyzję.

(30.06.2003) Na drodze do Skrzypnego doszło do wypadku. Samochód osobowy dachował. Obie osoby, który znajdowały się w pojeździe przewiezione zostały do szpitala. Nie są jednak poważnie ranne - za to obie są pod wpływem alkoholu. Kierowca i pasażer byli na tyle agresywni wobec policji, która pojawiła się na miejscu zdarzenia, iż oficer dyżurny wysłał tak aż 4 funkcjonariuszy, by opanowali sytuację.

(30.06.2003) W Łapszach Wyżnych wybuchł pożar. Całkowicie spłonęły trzy kompleksy zabudowań gospodarczych, jeden - został uszkodzony przez płomienie. Strażakom udało się uratować domy mieszkalne. W akcji uczestniczyło 14 jednostek OSP oraz 3 zastępy strażaków zawodowych. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.

(30.06.2003) Nowy Targ powitał nowych mieszkańców - rodzinę z Kazachstanu:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(30.06.2003) Do burmistrza Zakopanego zgłaszają się przedstawiciele miast z różnych stron świata w sprawie współpracy. Czy miasto jest tym zainteresowane?
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(30.06.2003) Część dzieci pozostających w wakacje w Nowym Targu będzie mogła skorzystać z tak zwanych półkolonii. Także jeden z wakacyjnych wyjazdów będzie możliwy dzięki decyzji władz miasta o dofinansowaniu:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(30.06.2003) W Urzędzie miasta Zakopane trwa praca nad stworzeniem ewidencji bazy noclegowej. Taki obowiązek nakłada na miasta i gminy ustawa o usługach turystycznych:
Mówił burmistrz Piotr Bak.

(30.06.2003) Odbyła się IX Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Sejmik zatwierdził Wojewódzki Plan Zdrowotny na 2004 rok oraz przyjął sprawozdanie z realizacji w roku 2002 Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia na lata 2001 – 2005. Sejmik przyjął też uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż przez Województwo Małopolskie akcji spółki Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie. Pod obrady trafiła również uchwała w sprawie zawarcia porozumienia o współpracy międzyregionalnej pomiędzy Województwem Małopolskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Regionem Autonomicznym Madrytu w Królestwie Hiszpanii. W programie Sesji znalazło się też przyjęcie dwóch rezolucji: dotyczącej roli Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków – Balice w rozwoju Województwa Małopolskiego oraz w sprawie niewłaściwego finansowania systemu ochrony zdrowia. Uchwałą Sejmiku zostali też wyznaczeni przedstawiciele wojewódzkiego samorządu do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Wojewódzki Plan Zdrowotny
Jest pierwszym opracowanym w Małopolsce dokumentem tego typu. – Staraliśmy się opracować dokument uwzględniający nie tylko potrzeby, ale i możliwości finansowe – mówił wicemarszałek Andrzej Sasuła, przedstawiając radnym założenia Wojewódzkiego Planu Zdrowotnego. Realizując postanowienia art. 102 ust. 1 Ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391) dokonano szczegółowej analizy systemu ochrony zdrowa w Małopolsce, oceny stanu zdrowotnego mieszkańców województwa oraz przedstawiono plan zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne na rok 2004. Struktura dokumentu została zasadniczo oparta o zapisy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków, jakim powinien odpowiadać wojewódzki plan zdrowotny oraz zakresu danych niezbędnych do przygotowania wojewódzkiego planu zdrowotnego (projekt rozp. wg stanu na dzień 19 marca 2003 r.). W ostatecznej, przedstawionej Sejmikowi Województwa Małopolskiego wersji dokumentu starano się także uwzględnić zapisy podpisanego w dniu 16 czerwca 2003 r. a wchodzącego w życie 30 czerwca rozporządzenia. Uchwalony Wojewódzki Plan Zdrowotny został przekazany do Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który to zgodnie z art. 105 wspomnianej ustawy opiniuje wojewódzki plan zdrowotny pod względem zabezpieczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych i ciągłości ich udzielania dla ubezpieczonych. Ponadto na podstawie przedłożonego planu oraz analizy informacji statystycznych o realizacji świadczeń zdrowotnych na terenie Małopolski w latach poprzednich Małopolski Oddział NFZ opracowuje projekt Wojewódzkiego Planu Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych, który ma wpłynąć do centrali funduszu najpóźniej 30 lipca 2003 r. Do 31 sierpnia projekt Krajowego Planu Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych, przygotowany przez Zarząd Funduszu, przyjmuje Rada Funduszu i przekazuje go Ministrowi Zdrowia oraz do właściwego Zarządu Województwa i Wojewody. Minister Zdrowia po rozpatrzeniu opinii i uwag zgłoszonych mu przez województwa i szefów resortów mundurowych zatwierdza Krajowy Plan na 2004 rok najpóźniej do 30 września 2003 r. Zatwierdzony krajowy plan Zarząd Funduszu przesyła niezwłocznie do właściwych oddziałów wojewódzkich Funduszu w celu jego realizacji.
Biuletyn Informacji Publicznej
Uchwała zatwierdzająca Wojewódzki Plan Zdrowotny została natychmiast podpisana przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotra Boronia. W chwilę potem Internauci z całego świata mogli przeczytać ją na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, do którego uchwała trafiła zaraz po podpisaniu. W ten sposób radni i zaproszeni na Sesję goście mogli zapoznać się ze sposobem działania Biuletynu Informacji Publicznej. – Uchwała zatwierdzająca Wojewódzki Plan Zdrowotny jest historyczna z dwóch powodów. Dlatego, ze to pierwszy taki program w województwie, ale też ze względu na podanie jej do publicznej wiadomości – podkreślał przewodniczący Boroń.
Z dniem 1 lipca 2003 r. organy władzy publicznej mają obowiązek udostępnić swoje Biuletyny Informacji Publicznej. Taki obowiązek wynika wprost z ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Biuletyn Informacji Publicznej to przygotowany w internecie „urzędowy publikator teleinformatyczny”, czyli odpowiednio skonstruowane i zabezpieczone strony www. Opublikowaniu w BIP podlega wszystko, co można określić jako „informacja publiczne”. Ze względu na bardzo szeroką definicję pojęcia „informacja publiczna”, a co za tym idzie, szerokiego zasobu informacji podlegających opublikowaniu może to być najważniejsze narzędzie gwarantujące jawność życia publicznego w Polsce. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zwrócił się z propozycją współpracy w ramach BIP do wszystkich gmin - także tych, gdzie jest realizowany Program Rozwoju Instytucjonalnego, podpisano także stosowne porozumienie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. Niemal rok przed obowiązywaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej uruchomiono pilotażową wersję Wrót Małopolski jako portalu regionalnego wraz z Biuletynem Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Do czerwca tego roku ponad 160 gmin i blisko 18 powiatów oraz Małopolski Urząd Wojewódzki i Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie zgłosiło swój akces do wspólnego realizowania BIP- ów we Wrotach Małopolski. Oferta Urzędu Marszałkowskiego jest korzystna dla współpracujących urzędów, gdyż prowadzenie własnego BIP- u gminy lub powiatu w ramach omawianego systemu regionalnego nie wymaga zatrudnienia dodatkowych osób przez te instytucje. System przewiduje możliwość aktualizowania BIPów przez wiele osób równocześnie, zakładając, że informacja w ostatecznym kształcie jest zatwierdzana przez jednego uprawnionego moderatora z danej instytucji. Przygotowując się do ostatecznego udostępnienia BIPów obywatelom, Urząd Marszałkowski przeszkolił 70 na blisko trzystu pracujących w Urzędzie pracowników, którzy będą aktualizować Biuletyn. Podobne szkolenia zorganizowano dla instytucji tworzących swoje Biuletyny w ramach systemu, w tym dla pracowników gmin i powiatów. Każda z osób uprawnionych otrzymała hasło i login potrzebne do aktualizacji wprowadzanych danych, a także została zaznajomiona ze sposobem aktualizowania informacji w oparciu o obowiązujące schematy. - To naprawdę dobry przykład na właściwe wykorzystanie publicznych pieniędzy – mówił wicemarszałek Krzysztof Deszyński, który przedstawił radnym i obecnym na sesji gościom zasady działania małopolskiego BIP-u. Wicemarszałek Deszyński mówił też o technicznych aspektach projektu, podkreślał również, że realizacja projektu oznacza duże oszczędności finansowe w gminnych budżetach. O Biuletynie Informacji Publicznej wicemarszałek Deszyński mówił też dziennikarzom na specjalnej konferencji prasowej.
Rada Nadzorcza WFOŚ
Zgodnie z projektem uchwały w sprawie wycofania rekomendacji i wyznaczenia przedstawicieli Sejmiku Województwa Małopolskiego do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, nowymi przedstawicielami wojewódzkiego samorządu została radna Krystyna Broda oraz radny Wojciech Grzeszek. Jako przedstawiciela Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa w Radzie Nadzorczej WFOŚ Sejmik wskazał przewodniczącego Komisji - Bogusława Sonika. Jako specjalistę z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki wodnej do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Sejmik wskazał Marka Nawarę.
Rezolucja w sprawie Balic
Sejmik przyjął też rezolucję w sprawie roli Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice w rozwoju Województwa Małopolskiego. „Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice pełni ważną rolę w rozwoju gospodarczym całej południowej Polski, a w szczególności Krakowa, jednej ze stolic kultury europejskiej. Znaczenie rozwoju portu w Balicach zostało wyeksponowane w strategii rozwoju Województwa Małopolskiego, gdzie jego rozbudowę uznano za jeden z priorytetowych projektów” – napisali radni w rezolucji.
„Konieczne jest zatem podjęcie następujących działań:
1) Opracowanie i przyjęcie przez Rząd RP strategii rozwoju lotnisk w Polsce. Dotychczasowe zapisy w „Koncepcji Polityki Przestrzennego Zagospodarowania Kraju”, a także w „Narodowym Planie Rozwoju” nie dają gwarancji efektywnego wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na ich rozwój.
2) Pilne uregulowanie zasad współużytkowania lotnisk wojskowych przez podmioty cywilne tak, by eliminować potencjalne konflikty i wykorzystać wszystkie możliwości rozwoju lotnisk.
3) Powrócenie do wcześniejszych koncepcji przekształceń własnościowych zmierzających do usamodzielnienia portów lotniczych poprzez przekształcenie Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze z jednoczesnym wyłonieniem z jego struktur Agencji Ruchu Lotniczego i zdecydowanym zwiększeniu udziału samorządów wojewódzkich w strukturze kapitałowej spółek zarządzających lotniskami.” – zaapelowali radni.
Rezolucja w sprawie niewłaściwego finansowania systemu ochrony zdrowia
Druga z podjętych podczas Sesji rezolucji dotyczyła finansowania systemu ochrony zdrowia. „Sejmik wyraża swą zdecydowaną dezaprobatę wobec grożącego nam odpływu środków przeznaczonych na ochronę zdrowia z Małopolski do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.”- napisali radni w rezolucji. „Sejmik wzywa też władze NFZ do natychmiastowego uwzględnienia w finansach oddziałów regionalnych faktu leczenia pacjentów spoza regionu.” - przeczytać można w dalszej części rezolucji. Obie rezolucje skierowane zostały do najwyższych władz rządowych i samorządowych Polski.

(29.06.2003) (PAP) Sześć zabytkowych, drewnianych kościołów z Małopolski i Podkarpacia ma szansę trafić na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższych dniach w Paryżu. Świątynie w Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej, Sękowej, Binarowej, Bliznem i Haczowie miały trafić na listę UNESCO już dawno. Jednak rok temu z powodu niekompletnej dokumentacji decyzję tę odłożono. Przedstawiciele UNESCO zażądali bardzo szczegółowej dokumentacji, w tym określenia, jaką funkcję zabytki te będą pełnić w przyszłości. "Decyzja w tej sprawie powinna zapaść podczas kolejnej sesji Światowego Dziedzictwa, która odbędzie się w Paryżu między 30 czerwca a 5 lipca" - powiedziała Małgorzata Fokt-Willmann z Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury. Każda z rekomendowanych świątyń jest perłą drewnianej architektury sakralnej i każda z nich to ewenement na skalę europejską.

(29.06.2003) Zainaugurowano II Akcję Letniego Sprzątania Tatr. Harcerze spotkali się podczas uroczystego otwarcia w ośrodku ZHP na Głodówce z dyrektorem TPN Stanisławem Czubernatem:

(29.06.2003) Niebawem rozpocznie się realizacja nowej propozycji dla miłośników turystyki rowerowej - powstanie Zielona Droga czyli trasa wokół Tatr. W harcerskim ośrodku na Głodówce podpisano polsko-słowackie porozumienie:
Mówił koordynujący projekt ze strony polskiej, komendant ośrodka ZHP na Głodówce Jerzy Łuszczek.

(29.06.2003) W tym roku mija 130 lat od założenia w Zakopanem Towarzystwa Tatrzańskiego. Kontynuatorami tradycji są Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W Zakopanem odbyły się jubileuszowe uroczystości, którym przyglądała się Joasia Chmiel:

(29.06.2003) Sprawa Wspólnoty Sołtysów Podczerwińskich i ich własności wzbudza duże zainteresowanie. W serwisie rozmowa z senatorem Franciszkiem Bachledą Księdzularzem:

(27.06.2003) Tatrzański Park Narodowy podniósł ceny biletów wstępu w Tatry. Bilet dla dorosłych kosztuje teraz 4 złote, czyli o złotówkę więcej. Tygodniowa wejściówka na teren to koszt rzędu 16 złotych. Studenci, uczniowie i emeryci płacą połowę tej kwoty. Od mieszkańców Zakopanego i sąsiednich gmin nie wymagana jest opłata.

(27.06.2003) W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady Miasta, Policji, Straży Miejskiej, PKP i PKS. Tematem były osoby trudniące się naganianiem turystów właścicielom pensjonatów. Problem dotyczy nie tylko Zakopanego, ale tu zajęto się wstydliwą sprawą. Prowadzenie w nielegalny sposób pośrednictwa w wynajmie kwater - często nie zgłoszonych, jako działalność gospodarcza, stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym przez próby zatrzymywania samochodów z turystami w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju, częste przypadki picia alkoholu w miejscu publicznym, co często widać w rejonie ronda przy dworcach PKP i PKS. Nie jest tajemnicą, że jest to intratne zajęcie, które przynosi niezły dochód. Tzw. "słupy pokojowe" przy drogach, chluby Zakopanemu nie przynoszą i raczej kwalifikują sposób akwizycji do krajów Trzeciego Świata, niż kraju, który ma znaleźć się w Unii Europejskiej.

(27.06.2003) Na przejściu granicznym w Chochołowie zostali przekazani do Polski w trybie readmisji dwaj mieszkańcy Krakowa, ojciec i jego 14-letni syn, którzy zostali zatrzymani przez słowacką służbę graniczną po przekroczeniu przez nich granicy wbrew przepisom w Tatrach, w rejonie Wołowca. Pograniczncy w Muszynie zatrzymali 12 turystów z Czech, którzy płynąc 6 kajakami rzeką graniczną Poprad, przekroczyli granicę wbrew przepisom ze Słowacji do Polski. Zostali przekazani stronie słowackiej w trybie readmisji. W tym samym dniu w Muszynie nie zezwolono na wwóz do Polski i zawrócono do nadawcy na Słowacji 1 wagon słodu jęczmiennego (45 ton) porażonego szkodnikami roślin tribolium spp. 26 czerwca zawrócono do nadawcy na Słowacji 1 wagon pszenicy paszowej (49 ton) porażonej szkodnikami roślin sithophilus oryzae. Straż Graniczna w pobliżu Niedzicy ustaliła przekroczenie granicy wbrew przepisom przez trzech turystów z Krakowa, którzy na pontonach przepłynęli Dunajec na teren Słowacji w rejonie Czerwonego Klasztoru i przy ponownej przeprawie na polski brzeg Dunajca zostali zatrzymani. Będą odpowiadali za dwukrotne świadome przekroczenie granicy wbrew przepisom z Polski do Słowacji i z powrotem. W rejonie Czarnego Stawu w Tatrach zatrzymano dwóch mieszkańców Kalisza, którzy przeszli przez Rysy. Turyści cztery dni wcześniej legalnie przekroczyli granicę przez przejście w Łysej Polanie a powrócili do kraju przez Rysy. Przejście na Rysach będzie czynne dopiero od 1 lipca w godz. 7.00-19.00. Tego samego dnia słowacka służba graniczna przekazała stronie polskiej 26-letniego mieszkańca okolic Nowego Sącza, którego zatrzymała również na Rysach. Z tego samego powodu zatrzymana została i również przekazana stronie polskiej 40-letnia mieszkanka Elbląga. Słowacy przyłapali 25-letniego mieszkańca Jaworzna w rejonie Żabich Stawów, ok. 2 km od granicy. Turysta przeszedł również przez Rysy.  W związku z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego funkcjonariusze przejść granicznych Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zwracają szczególną uwagę na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, uprawnienia formalne kierowców, dokumenty uprawniające do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego oraz trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców. Organizatorzy przejazdów zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz kierowcy autobusów rejsowych proszeni są o zgłaszania się na przejściach granicznych do funkcjonariuszy Straży Granicznej, co pozwoli przeprowadzić odprawę graniczną POZA KOLEJKĄ OCZEKUJĄCYCH POJAZDÓW.

(27.06.2003) W Zakopanem rozpoczęła działalność Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jest to instytucja finansowa, która według słów prezesa Stanisława Komendanckiego ma wypełnić lukę miedzy bankiem a prywatnymi firmami pośredniczącymi w udzielaniu kredytów. Mówi prezes zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Stanisław Komendancki:

(26.06.2003) Rusza II akcja letniego sprzątania Tatr. Polscy harcerze i słowaccy skauci spotkają się w piątek o godzinie 13.oo podczas uroczystego otwarcia w ośrodku harcerskim na Głodówce:
Mówił komendant ośrodka ZHP na Głodówce Jerzy Łuszczek.

(26.06.2003) Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska oraz Straż Miejska prowadzą na terenie Zakopanego kontrole w zakresie prawidłowej gospodarki wodno ściekowej oraz odpadami stałymi:
Mówił burmistrz Piotr Bąk. W wypadku wykrycia niewłaściwej gospodarki wodno-ściekowej, czy odpadami stałymi nakładane są mandaty karne od 100 do 500 zł oraz wyznaczony termin usunięcia nieprawidłowości.

(26.06.2003) Kryminałki: Ze sklepu przy Krukówkach w Zakopanem, złodziej wykorzystując nieuwagę ekspedienta ukradł mu saszetkę, z dokumentami. Przy ul. Orkana nieznani sprawcy zdemolowali Vollkswagenia Transportera. Licznymi porysowaniami i wgnieceniami uszkodzili karoserię. Rozbili przednią szybę i lampy. Właściciel stratę ocenił na 6 tyś. zł. W jednym z komisów samochodowych na terenie Zakopanego zabezpieczono samochód marki Polonez, w którym nie zgadzają się nr wpisane w dowodzie rejestracyjnym z tymi na silniku. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod kątem kradzieży. Policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi na rynku pod Gubałówką wpadli na trop nielegalnie wykonanych losów w cenie 2, 3 i 5 złotych, które miały 12 straganiarzom pomóc w atrakcyjności sprzedaży produktów. Ponieważ na działalność loteryjną wymagane jest zezwolenie sprawą zajmie się Urząd Skarbowy, w którego kompetencji leży wykroczenie. Zabezpieczono w sumie ponad 900 losów. W Witowie podczas zabawy na podwórku została przygnieciona klocem drewnianym 11-letnia dziewczynka. Z ciężkimi obrażeniami została przewieziona do szpitala. Na osiedlu Zwijacze w Zakopanem w garażu samobójstwo popełnił 30 mężczyzna. Badane są okoliczności tragedii.

(25.06.2003) Funkcjonariusze krakowskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech pracowników Izby Celnej w Nowym Targu:
W środę po południu prokurator zdecydował o zwolnieniu podejrzanych z aresztu. W dalszym toku śledztwa będą odpowiadać z "wolnej stopy".

(25.06.2003) W Zakopanem odbyło się kolejne posiedzenie radnych. Sesji przyglądała się Joanna Chmiel:

(25.06.2003) (PAP) Zakopiańska prokuratura zamierza zakończyć w lipcu śledztwo dotyczące tragicznej w skutkach lawiny pod Rysami w Tatrach, w której zginęło osiem osób - podała prokurator Małgorzata Ciężkowska-Gabryś. Decydująca dla wyników śledztwa będzie opinia biegłego Polskiego Związku Alpinizmu (PZA), która powinna być gotowa w przyszłym tygodniu. "Zależnie od jej konkluzji, do sądu trafi akt oskarżenia albo sprawa zostanie umorzona, jeśli z opinii będzie wynikało, że tragedia nie była zawiniona" - powiedziała PAP prokurator Ciężkowska-Gabryś. Jedynym podejrzanym w tej sprawie jest Mirosław Sz., opiekun wycieczki uczniów tyskiego liceum. Prokuratura zarzuciła mu, że jako kierownik i opiekun wycieczki poprowadził szlakiem na Rysy bez wymaganych uprawnień grupę 12 osób, przez co nieumyślnie sprowadził niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia podopiecznych. Młodzi ludzie zostali porwani przez lawinę, skutkiem czego ośmioro z nich poniosło śmierć, a troje doznało obrażeń ciała.

(25.06.2003) Krakowski oddział GDDKiA rozpoczął odnowę nawierzchni drogi krajowej nr 49 Nowy Targ – Jurgów w Białce Tatrzańskiej. Prace będą prowadzone na odcinku ponad 3,3 km. Zakres robót obejmuje: budowę odwodnienia – studzienek, przykanalików i ścieków; przebudowę chodników i krawężników; miejscowe uzupełnienie konstrukcji drogi; frezowanie starej warstwy bitumicznej; wykonanie nowych warstw bitumicznych oraz wykonanie oznakowania drogi. Roboty prowadzone są odcinkami o długości 200 m przy częściowym zamknięciu jezdni. Ruch dwukierunkowy odbywa się wydzielonym pasem o szerokości 3,5 m i jest sterowany ręcznie. Ruch pieszy odbywa się jedną stroną jezdni. Podczas układania warstwy ścieralnej droga będzie całkowicie zamknięta, a ruch zostanie skierowany na drogi objazdowe. Miejsce robót jest wytyczone biało – czerwonymi barierami; obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zakaz wyprzedzania. Prace będą trwały do końca września br.

(24.06.2003) Podczas spotkania kolegium związków zawodowych zakopiańskiego ZOZ-u z przedstawicielami Starostwa tatrzańskiego zaproponowano m. in. osobę na stanowisko dyrektora szpitala - dra Zbigniewa Podsiadło. Według starosty Andrzeja Gąsienicy Makowskiego kandydatura ta jest poważnie rozważana. Do kolejnego spotkania może dojść w najbliższy czwartek. Dotychczasowy dyrektor szpitala Witold Sośnicki prawdopodobnie zakończy swoją działalność do końca czerwca.

(24.06.2003) Prowadzący działalność gospodarczą w formie małych i średnich firm będą mogli uzyskać sporo informacji dotyczących działalności w Unii Europejskiej, podczas środowego spotkania w Nowym Targu:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(24.06.2003) Kryminałki: Młody mieszkaniec Leśnicy zgłosił policji kradzież motocykla MZ w Białce Tatrzańskiej spod dyskoteki. Stratę oceniono na 800 zł. Dwóch pijanych mężczyzn w lokalu przy ul. Krupówki w toalecie rozbiło umywalkę i lustro. Koszt naprawy to ok. 300 zł. W Zakopanem zatrzymano także nietrzeźwego kierowcę. W wydychanym powietrzu miał 1.34 promila alkoholu.

(24.06.2003) Po posiedzeniu Komisji Zdrowia działającej przy Radzie Zakopanego, poświęconej osobom niepełnosprawnym mieszkającym na terenie miasta, ze strony Andrzeja Sekurackiego przewodniczącego zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym padła propozycja wspólnych spotkań organizacji działających w Zakopanem, by opracować program działań w celu poszukiwania pomocy. Pierwsze zebranie z udziałem pięciu stowarzyszeń odbyło się:
Mówił Andrzej Sekluracki. Kolejne spotkanie zaplanowan na początek lipca.

(24.06.2003) Jedna z większych inwestycji w Zakopanem budowa Centrum Uzdrowiskowego, popularnie zwanego Aqua Parkiem "stanęła w miejscu". Prezes spółki PEC Geotermia Podhalańska, będącej inwestorem, Piotr Długosz przyznaje, że nie zabezpieczonych pieniędzy na kontynuację projektu. Trwają negocjacje z bankami w sprawie udzielenia kredytu. Przypomnijmy, że przed kilkoma miesiącami zakończony został tzw. stan surowy. Mimo trudności finansowych prezes przedsiębiorstwa mówi o wiośnie przyszłego roku, jako terminie zakończenia prac. Warto dodać, że jest to największy Aqua Park w Polsce. W środku zaplanowano basen sportowy i rekreacyjny. Fani zabaw wodnych znajdą tzw. "dziką rzekę", zjeżdżalnie wodne, "whirlpoole", sauny a także salę lodową. Nieopodal części basenowej znajdować się będą pomieszczenia handlowo-usługowe wraz z restauracją dla ok. 100 osób i barem oraz kręgielnią. Pod budynkiem znajduje się podziemny garaż dla 68 samochodów.

(24.06.2003) Tatrzańska Izba Gospodarcza po walnym zgromadzeniu ma nowe-stare władze. Prezesem nadal został Andrzej Kawecki. Wice prezesami są: Andrzej Laszczyk i Andrzej Gut-Mostowy. W skład rady TIG wchodzą oprócz prezesów także: Andrzej Choroba, Joanna Gronkowska, Maciej Gąsiorowski, Leszek Krzanik, Andrzej Kozak, Aleksander Minior, Edward Nadarkiewicz, Kazimierz Maraś, Wojciech Pawlikowski, Kazimierz Widacki, Agata Wojtowicz, Waldemar Wojtowicz. Komisję Rewizyjną tworzą: Janusz Majcher, Marek Kapustka, Wincenty Pelc.

(23.06.2003) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Krakowie ostrzega, że we wtorek w ciągu dnia m.in. na terenie województwa małopolskiego wystąpią gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu - miejscami do 30 mm, lokalnie z gradem i porywami wiatru do 25-30 m/s.

(23.06.2003) Kryminałki: Na Krupówkach skradziono z plecaka dokumenty i karty bankomatowe na szkodę turysty z Chełma. Straty oceniono na 50 zł. Policja została wezwana do nagłego zgonu 48-letniego zakopiańczyka. Według wstępnych ustaleń śmierć nastąpiła naturalnie. Na Gubałówce policjanci zatrzymali kierowcę. Badanie alkomatem pokazało wynik 0,34 promila - jest to wykroczenie, sprawa trafi do sądu grodzkiego.

(23.06.2003) Straż Graniczna w ciągu ostatnich trzech dni zatrzymała łącznie 19 osób, które nielegalnie przekroczyły przejście graniczne na Rysach. Przypomnijmy, mimo inauguracji sezonu turystycznego u naszych południowych sąsiadów i udostępnienia szlaków, dopiero od 1 lipca w myśl umowy Polsko Słowackiej czynne będzie na Rysach miejsce przekraczania granicy państwowej.

(23.06.2003) Przy okazji jubileuszu 20 rocznicy pobytu Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej senator Franciszek Bachleda Księdzularz publicznie podziękował staroście tatrzańskiemu Andrzejowi Gąsienicy Makowskiemu za podpisanie po ponad 20 latach starań uznania zarządu lasów Wspólnoty Sołtysów Podczerwińskich. Senator dodał, że wiele wspólnot zostało bezprawnie wywłaszczonych, podzielonych na pojedyńcze własności i w ten sposób skrzywdzona została "góralskość". Według senatora czas teraz na kolejne wnioski, by przed 50-leciem Tatrzańskiego Parku Narodowego wszystkie sprawy zakończyć:
Stanisław Czubernat zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego komentując słowa senatora Franciszka Bachledy Księdzularza mówi, że w obecnie obowiązującym układzie prawnym nie ma możliwości powrotu terenów TPN-u do "prywatnych rąk". Ochrona przyrody możliwa jest jedynie pod jednym zarządcą. Natomiast, gdy ma być realizowana w oparciu o ideał a z drugiej strony o interes - to nie może być równowagi. Przykładem na to jest, według dyrektora Czubernata, Wspólnota 8 Wsi i jej gospodarka leśna. Niewątpliwe jednak - ludziom, którym własność odebrano trzeba stratę godziwie wynagrodzić. Rozwiązaniem są także rekompensaty dla tych, którzy tracą korzyści majątkowe z powodu braku zarządu nad ziemią. W najbliższym czasie Park podejmie działania w sprawie określenia kompetentności stanu posiadania.

(23.06.2003) Pociągi relacji Kraków - Zakopane mimo sporu zbiorowego i gotowości strajkowej Małopolskiego Związku Kolejarzy z Suchej Beskidzkiej będą kursowały. Rzecznik dyrekcji PKP Przewozy Regionalne w Krakowie poinformował nas, że gdyby doszło do strajku to załoga zostanie wymieniona. Przewodniczący związku Henryk Hyciek zdementował informację, że protestujący kolejarze ustalili datę 27 czerwca, jako ostateczną był wpłynęły na konta pracownicze zaległe pieniądze, w przeciwnym razie pociągi staną. Jak twierdzi przewodniczący, walka toczy się o kwoty należne za pracę w dni świąteczne. Krakowska centrala mówi, że rzecz dotyczy premii. Wiadomo jednak, że chodzi o niebagatelną kwotę 1 mln. zł.

(23.06.2003) "Niestety nie jest to to, co było w latach poprzednich" - tak odpowiada zawiadowca stacji PKP Zakopane Andrzej Jeleń, pytany czy widać już na kolei wzmożony ruch turystyczny. Właściwie większość przyjezdnych zostanie obsłużona planowo kursującymi pociągami. PKP nie zamierza wprowadzić większej ilości dodatkowych składów. Niewątpliwie na taki stan rzeczy przede wszystkim mają wpływ ceny biletów. W praktyce z Karkowa do Zakopanego autobusem można przyjechać za 8-10 zł. Za tę samą drogę kolei trzeba zapłacić niemal dwukrotnie więcej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PKP planuje wprowadzić konkurencyjne ceny, kiedy jednak to się stanie - nie wiadomo.

(22.06.2003) Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował do szpitala w Zakopanem taterniczkę, która odpadła od ściany i doznała kontuzji ręki oraz nogi. Do wypadku doszło na początku drogi wspinaczkowej na ścianie czołowej filara Kopy Spadowej w masywie Niżnych Rysów. Obrażenia uniemożliwiły taterniczce dalszą wspinaczkę oraz wycofanie się ze ściany o własnych siłach. Kontuzjowana została opuszczona przez partnerkę na linie z wysokości 20 metrów:
Mówił ratownik dyżurny TOPR.

(22.06.2003) W Zakopanem uroczyście poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod budowę strażnicy komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Akt wmurowania kamienia węgielnego odczytał komendant PSP w Zakopanem brygadier Stanisław Bańka. Licznie zgromadzonych przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich powiatowych i miejskich, a także duchownych i komendantów służb zespolonych powitał vice starosta Andrzej Skupień, który powiedział:
Rys historyczny obiektu przybliżył komendant powiatowej państwowej straży pożarnej w Zakopanem brygadier Stanisław Bańka:
Komendant Stanisław Bańka odczytał akt wmurowania kamienia węgielnego. Po wymienieniu aktualnych przedstawicieli władz państwowych od prezydenta RP poczynając w akcie wmurowania napisano:
Odczytano list gratulacyjny ministra Krzysztofa Janika:
Wśród zabierających głos zaproszonych gości był vice wojewoda Ryszard Półtorak:
A także gospodarz pierwszej części uroczystości (budynek Urzędu Miasta) burmistrz Piotr Bak:

(22.06.2003) 24 czerwca sesja w Rabie Wyżnej. Mowa będzie m.in. o takich inwestycjach jak generalny remont budynku szkoły podstawowej w Rabie Wyżnej, budowa przedszkola i stadionu w Skawie, dwuletni plan powstania nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Rokicinach i budowa sali gimnastycznej w Sieniawie, a także...
Mówił wójt Edward Siarka.

(22.06.2003) Podczas środowej sesji rady gminy Poronin jednym z ważniejszych punktów porządku obrad będą zmiany budżetowe. Niektóre z nich przybliży przewodniczący rady Jan Jarzabek:
Ponadto uchwalone zostaną m.in. statuty dla 4 zespołów szkół gminnych i zakładu gospodarki komunalnej. Ważnym punktem będzie informacja na temat strategii rozwoju gminy.

(22.06.2003) W poniedziałek w gminie Szaflary rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora szkoły oraz sesja Rady Gminy:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(22.06.2003) W środę spotkają się zakopiańscy radni. Przedyskutowane zostaną m.in. sprawozdania z działalności stałych Komisji Rady Miasta. Podczas sesji zaprezentowana będzie informacja na temat przygotowania miasta do sezonu letniego oraz organizacji XXXV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Będzie też punkt przedstawiający sprawozdanie finansowe za 2002 rok Miejskiej Galerii Sztuki. W serwisie rozmowa z Anną Waloch:

(18.06.2003) Prace komisji, która sprawdzała stan czystości w gminie Biały Dunajec zakończono i podsumowano. Nas specjalnie zainteresowała reakcja władz gminy na film video nakręcony kamerą termowizyjną ze śmigłowca wiosną tego roku, kiedy to mieszkańcy Nowego Targu pozbawieni zostali wody pitnej na skutek zatrucia m.in. bakteriami e.coli:
Takich nielegalnych wpustów było około 15. Zapytany o reakcję "właścicieli" na polecenie komisji - wójt Andrzej Jacek Nowak powiedział:

(18.06.2003) Boże Ciało to święto ku czci Najświętszego Sakramentu. Dla całego Kościoła wprowadził to święto papież Urban IV w 1264 roku. W XII wieku Procesje do czterech ołtarzy wprowadzono w Kolonii a w Polsce zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV wieku:
Mówił ksiądz Jan Szwajkowski ze Zgromadzenia księży Misjonarzy na zakopiańskiej Olczy.

(18.06.2003) Strażacy w Zakopanem budują swoją nową siedzibę. Przy ul. Nowotarskiej jeszcze w tym roku ma powstać nowa strażnica. W piątek odbyła się uroczystość wmurowania "kamienia węgielnego" po nowy budynek.

(17.06.2003) (PAP) Zwłoki uczennicy tyskiego liceum wydobyli ratownicy TOPR wieczorem z Czarnego Stawu pod Rysami w Tatrach. Justyna N. to ostatnia poszukiwana ofiara styczniowej lawiny - podał naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Zwłoki znajdowały się w śniegu i lodzie na głębokości około czterech metrów w miejscu, gdzie lawina wpadła do stawu. Zlokalizowali je ratownicy zawodowi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas ćwiczeń przeprowadzanych w rejonie lawiniska. "Zwłoki nastolatki po wyłowieniu ze stawu zostały zidentyfikowane przez rodziców" - powiedział Jan Krzysztof. 28 stycznia lawina porwała pod Rysami wycieczkę z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pion", działającego przy I LO w Tychach. Trzynaścioro osób, w tym dwoje dorosłych opiekunów, podążało na Rysy. Lawina przysypała dziewięć osób, zginęło w sumie ośmioro turystów.

(17.06.2003) W Murzasichlu po godzinie 14 zapalił się 4-pietrowy budynek, kryty gontem. Ogień trawił górną część domu. Udało się go ugasić. Nie znane są jeszcze straty. Na miejsce pożaru przybyło ok. 10 jednostek straży pożarnej w tym 3 zastępy z Zakopanego.

(17.06.2003) Kończy się rok szkolny. W kalendarzu ostatnim dniem powinien być 20 czerwca ale wiele szkół w praktyce kończy edukację w środę. Czerwiec jest "kluczowym" miesiącem wyboru nowej szkoły. Absolwenci do 13 czerwca mieli złożyć dokumenty do nowych wybranych przez siebie placówek. Najpóźniej 25 czerwca do godziny 12 szkoły wywieszą listę przyjętych. Do 27 czerwca kandydat musi, jeżeli został przyjęty, potwierdzić swój wybór a do 4 lipca mają czas wszyscy ci którzy na listach się nie znaleźli by wybrać inną szkołę. W Zakopanem od lat dużym zainteresowaniem cieszy się Technikum Hotelarskie. Wielu uczniów chciało by kontynuować naukę także w Liceum Ogólnokształcącym. Jak mówi Anna Pęksa kierująca Wydziałem Oświaty w starostwie tatrzańskim, o wyborze dalszej ścieżki nauki decydują generalnie finanse. Oferta prywatnych uczelni jest często dużo bogatsza ale niestety kosztowna.

(17.06.2003) "Za pasem" wakacje. W zakopiańskim Centrum Informacji Turystycznej powiedziano nam, że właściwie sezon turystyczny już się rozpoczyna. Jest sporo telefonów z zapytaniami o miejsca noclegowe. Najczęściej turyści szukają kwater prywatnych. Dużo mniejsze jest zainteresowanie hotelami. Jak podkreślają pracownicy - Centrum nie pośredniczy w wynajmowaniu pokoi. Potencjalni klienci najczęściej odsyłani są na stronę internetową Zakopanego, gdzie mogą znaleźć wszystkie zarejestrowane a więc działające legalnie na terenie miasta hotele, pensjonaty, schroniska, kempingi, pola namiotowe. Ile jednak turystów przyjedzie pod Tatry, nie wiadomo. Po Warszawskich Targach Turystycznych, w których uczestniczyli przedstawiciele Biura Promocji Zakopanego nastroje nie były najlepsze. Spotkanie pokazało, że Polacy nie mają pieniędzy by wyjeżdżać na wypoczynek. Warto jeszcze dodać, że wraz z początkiem wakacji Centrum Informacji Turystycznej będzie do dyspozycji przyjezdnych od godziny 7 do 21.

(17.06.2003) Zakopane chce oficjalnie otwierać letni sezon turystyczny i oficjalnie go kończyć. W tym roku datą inauguracyjną jest 5 lipca. Na Dolnej Równi Krupowej ustawiona będzie duża scena. Wystąpią: zespół "Tureckie Smatecki" z Poronina, grupa Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej, muzykę rege zaprezentuje formacja "Casus", później Trebunie Tutki a wieczorem wystąpi Maryla Rodowicz. Pod koniec sierpnia na zakończenie wakacji w Zakopanem pojawi się zespół De Mono i Ryszard Rynkowski. W środku sezonu mimo skromnych funduszy, jak obiecuje Grzegorz Buczulski, Biuro Promocji będzie próbowało organizować wiele różnego rodzaju imprez zachęcających turystów do odwiedzenia miasta. W planach jest np. kino letnie i wystawa pt. "Muzeum humoru".

(17.06.2003) Wraz z sezonem turystycznym niestety rozpoczyna się również sezon na przestępstwa. Problem dotyczy wszystkich miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Jak mówią zakopiańscy policjanci najczęściej są to drobne kradzieże. W tym roku Komenda Powiatowa Policji nie spodziewa się wsparcia z zewnątrz i musi liczyć tylko na własne siły. Już wiadomo, że przez całe wakacje funkcjonariusze nie będą mieli urlopów - to też w mieście pojawi się więcej niż zwykle policjantów umundurowanych ale także w cywilu. W miejscach szczególnie narażonych na kradzieże kieszonkowe, które są plagą każdego sezonu, turyści mają być ostrzegani przez megafony radiowozów.

(17.06.2003) W Nowym Targu burmistrz Marek Fryźlewicz zaakceptował propozycje wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Miasta w sprawie dofinansowania pół-koloni letnich dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych:
Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz w ostatnich dniach podjął jeszcze dwie decyzje:

(17.06.2003) W Zakopanem w Kuźnicach Straży Miejskiej skradziono blokadę założoną na koło nieprawidłowo zaparkowanego samochodu. Właściwie zniknął i samochód i blokada. Policja ma numer rejestracyjny auta. Sprawa będzie oczywiście sprawdzana. Stratę oceniono na 293 zł. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest kilka sposobów na poradzenie sobie z blokadą koła ale nie będziemy przedstawiać tutaj instrukcji. Dodajmy tylko, że w przypadku udowodnienia kradzieży stosowany jest wobec sprawcy artykuł 278 Kodeksu Karnego a to oznacza finał sprawy w sądzie.

(17.06.2003) Sytuacja finansowa zakopiańskiego szpitala była przedmiotem spotkania radnych zakopiańskich ze starosta i przedstawicielami dyrekcji ZOZ. Zastanawiano się nad możliwością pomocy placówce, przypomniano o działaniach już podjętych przez miasto:
Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(17.06.2003) Zakopane odwiedziła delegacja kazachstańskiego miasta Ustkamieniogors. Pięknie położone w pobliżu granic z Vhinami i Mongolia miasto wystąpiło z propozycją współpracy:
Mówił burmistrz Piotr Bak.

(16.06.2003) Kryminałki: W sklepie przy Krupówkach w Zakopanem skradziono kobiecie z torebki portfel i telefon komórkowy. Straty 500 zł. Na placu targowym pod Gubałówką dokonano trzech kradzieży kieszonkowych. W pierwszym przypadku mieszkaniec Zabrza stracił dokumenty i drobne pieniądze w wysokości 150 zł. W drugim turystę z Francji okradziono na 230 zł. W trzecim złodzieje ukradli obywatelowi Izraela paszport oraz 8,5 tyś. zł. Z ul. Nowotarskiej w Zakopanem skradziono Mercedesa wartości 600 tyś. zł. Prawdopodobnie przypadek sprawił, że samochód został odzyskany. Złodzieje na ulicy Szpitalnej na zakręcie wpadli do rowu. Auto zostało porzucone, sprawcy uciekli. Mercedes należy do jednego z mieszkańców Zakopanego.

(16.06.2003) Według oceny vice starosty tatrzańskiego Andrzeja Skupnia nastąpił przełom w podejściu załogi do akceptacji konieczności zmian w funkcjonowaniu zakopiańskiego szpitala na Kamieńcu. Kierownictwo i związki zawodowe działające przy SP ZOZ w poniedziałek spotkali się po raz kolejny z władzami powiatowymi. Ustalono, że ze strony służby zdrowia wytypowanych będzie kilka osób, które dyskutować będą nad planem naprawy dramatycznej sytuacji szpitala. Starostwo zadeklarowało pomoc w poręczeniu kredytu na rzecz ZOZ'u w wysokości do 3 mln. zł. Wiadomo, że na pewno konieczne są dalsze redukcje kosztów związanych z zatrudnieniem. Można je osiągnąć przez zwolnienia lub zmniejszenie czasu pracy do pół etatu niektórych pracowników. Na spotkaniu padło również pytanie skierowane do przedstawicieli załogi o ewentualne sugestie w sprawie obsadzenia funkcji dyrektora. W myśl kontraktu dr Witold Sośnicki, po złożeniu dymisji, jeszcze przez trzy miesiące będzie pełnił tę funkcję. Jeżeli nie pojawi się na "horyzoncie" kandydat zdolny pokierować dalej placówką, starostwo może rozpisać konkurs. Istnieje także alternatywa zlecenia działalności managerskiej wyspecjalizowanej firmie. Jak mówi vice starosta Andrzej Skupień ta ostatnia możliwość była by jednak najmniej korzystna. Nie ma na razie konkretnego pomysłu na ewentualne przekształcenie palcówki. Pewne nadzieje są związane z zapowiedzią ministra zdrowia Leszka Sikorskiego dotyczące koncepcji oddłużenia publicznych placówek służby zdrowia. Plan ma być przedstawiony do końca czerwca. Minister Sikorski dodał, że międzyresortowy zespół rozważa także przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki o charakterze użyteczności publicznej, które działałyby na podstawie kodeksu handlowego. Właścicielami tych spółek byłyby samorządy. Na szkolenie poświęcone temu tematowi w najbliższym czasie wyjadą pracownicy powiatu. Spotkania w sprawie szpitala będą kontynuowane.

(16.06.2003) Na Słowacji zainaugurowano sezon turystyczny w Tatrach. Otwarto, zamknięte w czasie zimy, szlaki górskie. Przypominamy jednak turystom, że nie oznacza to uruchomienia na Rysach miejsca przekraczania granicy państwowej. W myśl umowy podpisanej ze Słowakami legalne przejście będzie możliwe dopiero od 1 lipca. Pogranicznicy odnotowali w ostatnim czasie kolejne bezprawne przekroczenie w tamtym miejscu granicy państwa. Ze strony Słowackiej Szwajcarski turysta przeszedł na teren Polskich Tatr. 38-letni mieszkaniec Zurichu w trybie readmisji został przekazany naszym południowym sąsiadom.

(16.06.2003) Kolejna tragedia nad Jeziorem Czorsztyński. W nocy z soboty na niedzielę nowotarscy strażacy przez kilka godzin poszukiwali w wodzie 39-letniego mężczyzny, który według informacji świadków - wskoczył do wody w Czorsztynie i nie wypłynął. Mieszkaniec Wadowic przyjechał do Czorsztyna na wypoczynek z grupą znajomych. Przed północą widziano go, jak wskakiwał do wody. Ponieważ nie wypłynął zaalarmowano ratowników. Około 3 nad ranem strażacy wyciągnęli z wody zwłoki mężczyzny. To już druga ofiara Jeziora Czorsztyńskiego w tym roku.

(15.06.2003) Małopolski Związek Kolejarzy zdecydował, że od niedzieli na trasie PKP "zakopianka" obowiązuje gotowość strajkowa. Związkowcy postanowili wejść w spór zbiorowy z Małopolskim Zakładem Przewozów Regionalnych. Na razie podróżni nie odczują tej sytuacji, aczkolwiek związkowcy nie wykluczają zaostrzonych form protestu.
 
(15.06.2003) Konferencja pt. "Ciężki transport w parku narodowym" odbędzie się w Tatrzańskiej Łomnicy w czwartek. Spotkanie ma na celu podjęcie międzynarodowych działań, które mają doprowadzić do wprowadzenia zakazu przejeżdżania tirów przez parki narodowe. Międzynarodowe spotkanie odbędzie się w muzeum TANAP-u w Tatrzańskiej Łomnicy. Zorganizowali ją przedstawiciele władz słowackich Wysokich Tatr i polskiej Bukowiny Tatrzańskiej. Do rozmów zaproszeni zostali również starostowie Zdziaru, Jaworzyny, przedstawiciele województwa proszowskiego, także parków narodowych po obu stronach granicy, służb celnych i przedsiębiorstw transportowych.

(14.06.2003) W poniedziałek w Jabłonce spotkanie z pracującym w Szwajcarii dr Henrykiem Luką. Zebranie poświęcone będzie porównaniu agro-turystyki Polsce i Szwajcarii:
Mówił wójt Julian Stopka.

(14.06.2003) Kierowcy napotkają w ciągu najbliższych dni utrudnienia na "zakopiance" - drogowcy wymieniają nawierzchnię przed Myślenicami. Teraz od wiaduktu w Krzyszkowicach do Głogoczowa samochody w obu kierunkach jeżdżą nitką w stronę Krakowa. Na 4-kilometrowym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h i zakaz wyprzedzania.

(12.06.2003) Ostrzeżenie IMGW o silnych burzach i opadach deszczu, które mogą nawiedzić Podhale w piątek: "Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie informuje, że... w ciągu dnia 13.06.2003 będą występowały burze i przelotne opady, lokalnie intensywne, połączone z silnym, porywistym wiatrem. Lokalnie możliwy grad. Najsilniejszych opadów i burz można się spodziewać w woj. małopolskim i podkarpackim (zwłaszcza w rejonach górskich)". (więcej...)

(12.06.2003) W poniedziałek odbędzie się spotkanie przedstawicieli Starostwa i załogi szpitala w celu znalezienia sposobu wyjścia z kryzysu. Przypomnijmy: Dyrektor zakopiańskiego SP ZOZ dr Witold Sośnicki podał się do dymisji. W serwisie rozmowa ze starostą tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą Makowskim na temat perspektyw dalszego funkcjonowania szpitala na Kamieńcu w Zakopanem:

(12.06.2003) W serwisie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej zarządu powiatu tatrzańskiego. Mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski:

 

 

(12.06.2003) Podczas czwartkowej sesji Powiatu Tatrzańskiego, radny Kazimierz Zelek zgłosił uwagę na pewne nieprawidłowości w działaniu Powiatowego Inspektoratu Budowlanego. Padł wniosek, skierowany do zarządu starostwa, o odwołanie jednej z osób pracujących w nadzorze budowlanym. Mówi radny Kazimierz Zelek:
Odpowiada starosta Andrzej Gąsienica Makowski:

(12.06.2003) Do piątku w Zakopanem będzie trwać VII Konferencja "Miasta w Internecie" - czyli doroczne forum prezentacji najlepszych polskich i europejskich przykładów wykorzystania technologii informatycznych usług eGovernment w administracji publicznej - lokalnej i regionalnej:
Mówił Krzysztof Głomb prezes stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

(12.06.2003) Powracamy do tematu sprzed kilku miesięcy dotyczącego domeny internetowej tatry.pl. Przypomnijmy, Artur Grzymała od dłuższego czasu publikuje w internecie tekst, w którym zarzuca staroście tatrzańskiemu, nie wypełnianie zobowiązań podjętych wraz z przejęciem nazwy tatry.pl. Artur Grzymała właściciel poddomeny www.tatry.pl otrzymał pisemne zapewnienie, podpisane przez Andrzeja Gąsienicę Makowskiego, będące zobowiązaniem utrzymania jego, zarejestrowanej zgodnie z prawem, nazwy po przejęciu domeny nadrzędnej tatry.pl. To zobowiązanie nie jest jednak wypełniane. Przy okazji konferencji "Miasta w Internecie", poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie prezesa NASK'u - instytucji przyznającej prawa do korzystania z nazw w domenie .pl:
Mówił dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Maciej Kozłowski. (więcej...)

(12.06.2003) 6 700 zł. to kwota zebrana podczas kwesty przy dwóch kościołach zakopiańskich św. Krzyża i Najświętszej Rodziny zorganizowanej przez oddział noworodkowy szpitala na Kamieńcu. Zbierano na kardio-monitor potrzebny na oddziale porodowym do stałego badania czynności życiowych matki w trakcie "cięcia cesarskiego". Inicjatorem akcji była położna Beata Watychowicz. Sytuacja finansowa szpitala jest zła, więc nadal prowadzone będą zbiórki pieniędzy - do zakupienia kardio-monitora potrzeba jeszcze ok. 7 tyś. zł. Na oddziale sprzedawane są także "cegiełki" - uzyskane z nich fundusze mają być przeznaczone na remont "porodówki":
Mówiła położna Beata Watychowicz.

(11.06.2003) Dyrektor zakopiańskiego SP ZOZ dr Witold Sośnicki podał się do dymisji. Poinformował o tym na spotkaniu z przedstawicielami oddziałów szpitala oraz Rady Społecznej. Starostwo Tatrzańskie, które jest organem założycielskim dla szpitala, przyjęło wniosek dr Sośnickiego. Trudno mówić na razie o czyjejś winie. Tajemnicą poliszynela był konflikt dyrektora z częścią załogi. Faktem jest, iż kolegium związków zawodowych, działających w szpitalu złożyło doniesienia na dyrektora do prokuratury oraz inspekcji pracy: chodziło o żądania płacowe. Pieniądze na szpitalnictwo nie przekazuje rząd polski. Samorząd środkami na ten cel nie dysponuje. Czy kolegium związków zawodowych zaproponuje swojego kandydata na dyrektora szpitala i załoga przedstawi program naprawczy okaże się niebawem.

(11.06.2003) (PAP) Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejną pracowniczkę Urzędu Skarbowego w Zakopanem pod zarzutem korupcji. Zofia P., podejrzewana o przyjęcie około 4 tys. zł, zostanie przesłuchana w krakowskiej prokuraturze, która podejmie decyzję, czy wystąpi z wnioskiem o jej aresztowanie. W areszcie przebywają już była szefowa zakopiańskiego Urzędu Skarbowego i jej dwóch podwładnych z referatu kontroli. Postawione im zarzuty dotyczą pięciu przypadków przyjmowania łapówek w związku z kontrolami skarbowymi.

(11.06.2003) Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wraz z wydziałem kryminalnym KWP w Krakowie i komendy powiatowej policji w Nowym Targu przeprowadzili w trzech miejscowościach powiatu nowotarskiego, w pobliżu miasta przeszukania budynków mieszkalno-gospodarczych w związku z uzasadnionymi podejrzeniami ukrywania nielegalnie posiadanej broni. Funkcjonariusze znaleźli w dwóch domostwach:
- broń długą Cadet Delta z gwintowaną lufą kalibru 4,5 mm
- pistolet pneumatyczny Daisy kaliber 4,5 mm produkcji szwedzkiej
- broń długą typu sztucer,
- broń długą samodziałową,
- amunicję różnego kalibru do broni palnej.
Broń była wykorzystywana do kłusownictwa. Zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 41 i 72 lat, u których znaleziono te egzemplarze broni i amunicję. Ciekawostka: broń długa własnej konstrukcji była zrobiona na wzór broni maszynowej z czasów II wojny światowej. Wykorzystano w konstrukcji lufę karabinu maszynowego nieustalonej marki dużego kalibru 12 mm. Zamek i inne urządzenia zostały prymitywnie wykonane we własnym zakresie przez użytkowników. Konstrukcja zamontowana była na statywie obrotowym umożliwiającym uzyskiwanie bardzo dużego pola rażenia i umieszczona była w dobrze zabezpieczonej bacówce na polanie w prywatnym lesie w odległości ok. 1 km od zabudowań gospodarskich jednego z zatrzymanych.

(11.06.2003) Na przejściu granicznym w Łysej Polanie został przekazany do Słowacji w trybie readmisji 25-letni obywatel Czech, który przekroczył granicę na szczycie Rysów. Przejście to jest nieczynne aż do końca czerwca. W podobny sposób do Polski trafił mieszkaniec Nowego Targu, który został zatrzymany przez słowacką służbę graniczną na podstawie informacji przekazanych przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Turysta świadomie przekroczył granicę wbrew przepisom w rejonie Przełęczy pod Chłopkiem, został zatrzymany przez słowacką służbę graniczną już 100 metrów po przekroczeniu granicy.

(11.06.2003) Zakończyła się tegoroczna wizytacja bacówek leżących na terenie starostwa tatrzańskiego. Odwiedzono 10 obiektów. W protokole sporządzonym po wizytacji m.in. czytamy: "We wszystkich (bacówkach) zauważono znaczną poprawę w stosunku do ubiegłego roku. We wszystkich bacowie posiadali aktualne książeczki zdrowia. Wszędzie były świadectwa szczepień przeciwko wściekliźnie psów oraz świadectwa o odrobaczeniu owiec i psów. Stan sanitarny pomieszczeń był dobry, naczynia drewniane czyste, sprzęt czysty". W skład komisji weszli przedstawiciele: Tatrzańskiego Parku Narodowego, Powiatowego Inspektora Weterynarii, Związku Hodowców Owiec i Kóz, Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej, Komisji Certyfikacyjnej i przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego:
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

(10.06.2003) "Burza czy lawina: co jest groźniejsze w górach? Jedno i drugie zjawisko ma na swoim koncie wiele ofiar. Finału tragedii pod Rysami ze stycznia tego roku jeszcze nie ma: jedna z ofiar nadal nie została odnaleziona. Czy ktoś pamięta ostatnie ofiary burzy w rejonie Kasprowego Wierchu, czy też w Zakopanem na Równi Krupowej? Niby była słoneczna pogoda.... i nagle "grom z jasnego nieba" niesie śmierć. Można temu zapobiec? Pewnie nie, ale.... można ostrzegać, wykorzystując współczesną technikę oraz zasoby ludzkie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma możliwości techniczne, które należałoby wykorzystać. Informacje Instytutu mogą być wykorzystane przez pracowników górskiego Pogotowia na terenie Tatr, Pienin, Gorców i Babiej Góry oraz przez służby parków narodowych. Nie chodzi mi o podawanie ostrzeżeń dla tzw. " świętego spokoju". Można ostrzegać "pasywnie": komunikat w internecie, wywieszona kartka na początku szlaku i sumienie spokojne. Można działać aktywnie, wykorzystując wszystkie możliwe środki i zasoby ludzkie, by do tragedii nie doszło. O to proszę i nawołuję. Przykro było mi rozmawiać z często pojawiającą się w telewizorze osobą z Zakopanego, która dość sarkastycznie stwierdziła, że ktoś miał równie idiotyczny pomysł pod tytułem stan zagrożenia przed niedźwiedziem. Nie wiem, czy ktoś przez niedźwiedzia zginął. Wiem, że były przypadki poturbowania: porwany plecak z kanapkami w środku itd. Bezspornym jest natomiast fakt licznych ofiar wyładowań atmosferycznych. Z niepokojem obserwuję beztroskę dyrekcji różnych szkół, którzy wysyłają dzieci na wycieczki w partie szczytowe Tatr podczas najbardziej "burzliwego okresu". Są budki ze sprzedażą biletów na wstęp do Parku. Są powynajmowane pomieszczenia między innymi w schroniskach dla ratowników. Wszędzie tam są ludzie, którzy mogą zwrócić uwagę o ostrzegać. Muszą być przeszkoleni, mieć dobrą łączność i .. chcieć. Jeśli ktoś, mimo ostrzeżenia, zaryzykuje - to już jego wolna wola i odpowiedzialność. Nauczeni przez przypadki bezmyślności oraz nie szanowania Gór, powinniśmy kierować się ku tzw. prewencji. Zdrowiej zapobiegać niż leczyć.

Piotr Sambor

Okazuje się, iż system komputerowy ostrzegający przed wyładowaniami istnieje:
Mówił Andrzej Maciążek z centrali warszawskiej IMGW. Mapa znajduje się pod adresem: http://www.imgw.pl/wl/internet/burza/burza.html

(10.06.2003) Czy w Czarnym Dunajcu wybudowana zostanie nowoczesna szkoła? Odbyło się pierwsze z cyklu zebrań, które mają doprowadzić do utworzenia fundacji na rzecz budowy obiektu. Mówi Beata Palenik:

(09.06.2003) W powiecie tatrzańskim największą frekwencję miało Zakopane 63.7 %, najmniejszą Biały Dunajec 41.28 %. W powiecie nowotarskim najliczniej w referendum uczestniczyli mieszkańcy miasta Nowy Targ, najmniejszym zainteresowaniem referendum cieszyło się w Szaflarach 41,58 %. Frekwencja w województwie małopolskim 59,91 %. TAK Unii Europejskiej powiedziało średnio 75 % głosujących.

(09.06.2003) Szczegółowe wyniki wyborów w Powiecie Tatrzańskim za PKW:
Zakopane
liczba uprawnionych do głosowania 24 349
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 15 515
liczba kart ważnych wyjętych z urny (osób, które wzięły udział w głosowaniu) 15 510
frekwencja 63.70%
liczba głosów nieważnych 110
liczba głosów ważnych 15 400
liczba głosów na TAK 12 704
liczba głosów na NIE 2 696
na NIE 2 696
Biały Dunajec
liczba uprawnionych do głosowania 5 063
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 2 090
liczba kart ważnych wyjętych z urny (osób, które wzięły udział w głosowaniu) 2 090
frekwencja 41.28%
liczba głosów nieważnych 16
liczba głosów ważnych 2 074
liczba głosów na TAK 1 338
liczba głosów na NIE 736
Bukowina Tatrzańska
liczba uprawnionych do głosowania 8 988
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 4 976
liczba kart ważnych wyjętych z urny (osób, które wzięły udział w głosowaniu) 4 975
frekwencja 55.35%
liczba głosów nieważnych 41
liczba głosów ważnych 4 934
liczba głosów na TAK 3 309
liczba głosów na NIE 1 625
Kościelisko
liczba uprawnionych do głosowania 5 996
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 2 909
liczba kart ważnych wyjętych z urny (osób, które wzięły udział w głosowaniu) 2 899
frekwencja 48.35%
liczba głosów nieważnych 9
liczba głosów ważnych 2 890
liczba głosów na TAK 2 179
liczba głosów na NIE 711
Poronin
liczba uprawnionych do głosowania 7 718
liczba osób, którym wydano karty do głosowania 3 558
liczba kart ważnych wyjętych z urny (osób, które wzięły udział wgłosowaniu) 3 557
frekwencja 46.09%
liczba głosów nieważnych 20
liczba głosów ważnych 3 537
liczba głosów na TAK 2 658
liczba głosów na NIE 879

(09.06.2003) Przypomnijmy w Nowym Targu - w referendum wzięło udział 61,3 % mieszkańców. Za wejściem do Unii opowiedziało się 76,6 - przeciw 23,4 %. Burmistrz Marek Fryźlewicz jest zadowolony przede wszystkim z dużej frekwencji:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(09.06.2003) Nie odnaleziono jeszcze ciała 24-letniego nowotarżanina, który w czwartek po skoku z rowera wodnego - już nie wypłynął. Akcja płetwonurków z Nowego Sącza, Nowego Targu i Krakowa na Jeziorze Czorsztyńskim prowadzona była przez dwa dni. Mimo tej tragedii - winni jesteśmy państwu jeszcze jedną informację. Otóż - z badań przeprowadzonych przez sanepid - wynika, że woda w kąpieliskach Jeziora Czorsztyńskiego nadaje się do kąpieli. Poza wyznaczonymi terenami obowiązuje zakaz kąpieli. A kąpać się wolno w Czorsztynie przy drodze na Wroninę, w Kluszkowcach przy starej drodze oraz w Niedzicy - Zamajerz, gdzie istnieje jedyna strzeżona przez ratownika plaża. Od dwóch lat w powiecie nowotarskim badana jest woda tylko na kąpieliskach jeziora. Na rzekach i potokach Sanepid nie prowadzi kontroli, ponieważ nie ma tam zorganizowanych kąpielisk.

(09.06.2003) Jeszcze w tym roku na skrzyżowaniu ulic Krupówki, Tetmajera i Zamoyskiego pojawi się przy sygnalizacji świetlnej brzęczyk informujący osoby niedowidzące o zielonym świetle - taka deklaracja padła ze strony zastępcy burmistrza Krzysztofa Owczarka podczas posiedzenia Komisji Zdrowia działającej przy Radzie Miasta w Zakopanem. W spotkaniu uczestniczyli niepełnosprawni, przedstawiciele starostwa tatrzańskiego oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ludźmi upośledzonymi. Komisja chciała otrzymać informację, jak wygląda współpraca "na linii" miasto - niepełnosprawni. Burmistrz Krzysztof Owczarek wyjaśnił, że właściwie wszelkie kompetencje dotyczące takich osób należą do starostwa tatrzańskiego. To ten szczebel samorządu otrzymuje fundusze przeznaczone dla niepełnosprawnych, natomiast miasto może jedynie pełnić funkcję wspomagającą. Tak stało się m.in. w przypadku komunalnego lokalu przy Palcu Niepodległości, gdzie ma powstać miejsce spotkań organizacji pozarządowych działających w Zakopanem - w tym niepełnosprawnych. Miejski budżet będzie również partycypować w kosztach dostosowania budynku przy ul. Gimnazialnej na rzecz świetlicy socjo-terapeutycznej - mimo, że jest to zadanie starostwa.
Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wskazali na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Okazało się, ze względów formalno-prawnych w Zakopanem są tylko dwie instytucje, spośród kilkunastu, mogące starać się o dofinansowanie. Chodzi o wymagania statutowe i tzw. pełnomocnictwa. Pozostałe koła i stowarzyszenia nie spełniają warunków kwalifikujących je do korzystania z pomocy finansowej oferowanej przez starostwo i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Potrzebna jest konsolidacja i współpraca w wymianie doświadczeń. Andrzej Sekuracki zaproponował by jeszcze w czerwcu doszło do roboczego spotkania, w czasie którego wypracowane będą wspólnie najlepsze sposoby działania przy szukaniu pomocy dla niepełnosprawnych. O opinie w sprawie spotkania poprosiliśmy dr Jana Ustupskiego przewodniczącego Komisji Zdrowia:

(09.06.2003) Kryminałki: Turysta z Poznania zgłosił policji, że pod jego nieobecność do wynajmowanej kwatery w Kościelisku na tzw. "pasówkę" dostał się złodziej. W pokoju znalazł neseser, uszkodził w nim zamek szyfrowy ale nic nie ukradł. Wartość naprawy neseserka właściciel ocenił na 200 zł. Mieszkaniec Mszany Dolnej zgłosił funkcjonariuszom policji w Zakopanem pobicie. Przy ul. Kościuszki z samochodu wysiadło 3 mężczyzn i napadło go. Był bity rękoma i kopany nogami. Efektem są liczne stłuczenia i złamany nos z przemieszczeniem. Sprawcy napadu są częściowo znani ofierze - trwa śledztwo w tej sprawie. Przy ul. Kościuszki z magazynu jednego ze sklepów skradziono warzywa i owoce wartości 500 zł. Policjanci zatrzymali na "gorącym "uczynku" złodzieja, który z jednego z mieszkań przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem wynosił telewizor. 39-letni mężczyzna znany już funkcjonariuszom z innych kradzieży trafił do aresztów. W Nowym Bystrym spłonął budynek mieszkalny. Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej. Stratę oceniono na 60 tyś. zł. Na Równi Krupowej 13-latkowi z Białego Dunajca skradziono plecak ze sprzętem sportowym. Złodziej wykorzystał chwilę nieuwagi młodego człowieka. Wartość skradzionych rzeczy oceniono na 520 zł. W nocy zatrzymano trzech nietrzeźwych kierowców w Kościelisku, jednego w Bukowinie Tatrzańskiej i jeszcze jednego w Zakopanem. Rekordzista miał 3,17 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

(09.06.2003) (PAP) Gwałtowne burze i nawałnice przeszły wczesnym popołudniem nad Podhalem i Sądecczyzną. W Nowym Sączu piorun ciężko zranił kobietę, w Krempachach na Podhalu wiatr i grad uszkodziły 15 budynków gospodarczych - podały straż i policja. Według nowotarskiej straży pożarnej, nad pobliskimi Krempachami przeszła wichura lub trąba powietrzna. Uszkodzeniu uległy poszycia dachowe na 15 budynkach gospodarczych, tylko jeden dach został zerwany w całości, pozostałe w 10 - 15 procentach. Porywom wiatru towarzyszyły ulewny deszcz i gradobicie.

(09.06.2003) Według nieoficjalnych, cząstkowych danych z 95 procent obwodów - frekwencja referendalna wyniosła 59 i pół procenta. Na "tak" głosowało 77 proc. Polaków, a na "nie" - 23 proc. W Małopolsce - frekwencja była, podobnie jak w kraju, na poziomie ok. 60%. W powiecie nowotarskim - 54%, na "TAK" głosowało trzy czwarte osób (75% na TAK, 25%- na NIE). W powiecie tatrzańskim - 56 procent osób poszło do urn. Za przystąpieniem Polski do wspólnoty europejskiej opowiedziało się 77 procent mieszkańców powiatu.
W samym mieście Nowy Targ - w referendum wzięło udział 52% mieszkańców. Stosunek głosów 77 do 23. W gminie nowotarskiej stosunek głosów taki sam, frekwencja 54%. Najniższa frekwencja w powiecie nowotarskim zanotowana została w Szaflarach - 42%. Za UE opowiedziało się 64% szaflarzan. W Czarnym Dunajcu do referendum przystąpiło niewiele więcej mieszkańców - 44 procent. Stosunek głosów na TAK i NIE - to 73 do 27. Gmina Raba Wyżna - frekwencja 54%. Prawie 70 procent było na TAK. Rabka Zdrój 61% mieszkańców wzięło udział w referendum. Na TAK zagłosowało 75%. Spytkowice 54% - frekwencja. 63% powiedziało wspólnej Europie TAK, 37% NIE. Niespełna połowa mieszkańców gminy Jabłonka (47%) zdecydowało się wyjść z domu w sobotę i niedzielę, i zagłosować. Prawie 70 procent, tych którzy to zrobili są za przystąpieniem naszego kraju do Unii. Lipnica Wielka 52 % frekwencja, 77% TAK. Łapsze Niżne - frekwencja podobna jak w Lipnicy - ponad polowa uprawnionych do głosowania. Za integracją Polski z UE opowiedziało się 79% mieszkańców gminy. Czorsztyn 57 procent mieszkańców poszło zagłosować. 86 procent jest na TAK. 14 procent mówi NIE. W Ochotnicy Dolnej nie udało się przekroczyć progu 50-procentowej frekwencji. Na TAK zagłosowało 75 procent mieszkańców. Krościenko nad Dunajcem 57 procent - frekwencja. Co pięty mieszkaniec Szaczwnicy jest przeciwny integracji Polski z UE. (80% na 20%). W Szczawnicy w referendum wzięło udział trzy piąte uprawnionych osób. Na TAK zagłosowało 83 procent z nich. Na NIE - 17 procent.
Powiat tatrzański - frekwencja na poziomie 56%. TAK powiedziało 77 procent. W samym Zakopanem frekwencja wyniosła 64%. Zdecydowana większość - 82 procent zakreśliło kratkę ze słowem TAK. Wysoka frekwencja była w Bukowinie Tatrzańskiej - 55 procent. Dwie trzecie bukowian zagłosowało na TAK. Poziomu 50-procentowej frekwencji nie przekroczono w pozostałych gminach powiatu tatrzańskiego. Kościelisko 48 procent - za UE opowiedziało trzy czwarte mieszkańców. W Poroninie 46 procent mieszkańców poszło zagłosować. 75 procent wybrało TAK. Biały Dunajec - frekwencja najniższa w powiecie - 41 procent. Na TAK zagłosowało 65 procent mieszkańców. Na NIE 35 procent.
Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz powiedział, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to jeszcze w poniedziałek o godzinie 20.00, komisja ogłosi wynik referendum europejskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

(07.06.2003) (PAP) Zwłoki dwóch kolejnych ofiar styczniowej lawiny pod Rysami w Tatrach odnaleźli płetwonurkowie TOPR podczas penetracji Czarnego Stawu. Na razie trwa wydobywanie zwłok z wody i jest jeszcze za wcześnie na identyfikację ciał. W czwartek płetwonurkowie odnaleźli pod wodą zwłoki jednego licealisty. Ciało innego uczestnika wycieczki wydobyto ze stawu 13 maja. Trwają poszukiwania zwłok pozostałych dwóch ofiar, które zostały wepchnięte przez lawinę do stawu. Przypomnijmy: w styczniu lawina porwała pod Rysami wycieczkę licealistów z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pion", działającego przy liceum w Tychach. 13 osób, w tym dwoje dorosłych opiekunów, podążało na Rysy. Lawina przysypała 9 osób, zginęło ośmioro turystów.

(06.06.2003) W Urzędzie Gminy w Jabłonce wyłożono plan zagospodarowania przestrzennego:
Mówił wójt Julian Stopka.

(06.06.2003) Ratownicy TOPR odnaleźli w Czarnym Stawie pod Rysami kolejną ofiarę lawiny ze stycznia tego roku. Są to zwłoki młodego mężczyzny, które płetwonurkowie wykryli na głębokości 26 metrów. Nadal poszukiwane są ciała czterech kolejnych ofiar lawiny. 28 stycznia lawina porwała pod Rysami wycieczkę z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pion" w Tychach. 13 osób, w tym dwoje dorosłych opiekunów, podążało na Rysy. Lawina przysypała 9 osób, zginęło ośmiu z nich.

(06.06.2003) Dwaj młodzi mężczyźni pływając rowerem wodnym po Jeziorze Czorsztyńskim - dodatkowo skakali do wody. Jeden z nich, 24-letni nowotarżanin, nie wypłynął na powierzchnię. Działo się to dosłownie na oczach funkcjonariuszy z posterunku policji wodnej przy niedzickiej przystani. Policjanci podpłynęli motorówką i zaczęli nurkować, ale bez skutku.

(06.06.2003) W październiku ubiegłego roku Rada Miasta Nowego Targu podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad utrzymania porządku i czystości na terenie całej gminy-miasta. Uchwała ta weszła w życie dopiero w tym roku - pod koniec marca:
Wice burmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski nie ukrywa, że intensywność działań w zakresie gospodarki ściekami ma związek z niedawnym skażeniem wody w potoku Biały Dunajec, a co za tym idzie - również w sieci miejskiej. Jak powiedział - ujawniony dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej stan sanitarny rejonu rzeki Biały Dunajec - powinien wszystkich samorządowców "postawić na baczność":
A jakież to konsekwencje?
Mówił komendant Straży Miejskiej Edward Poremba. Wspomniana już uchwała, reguluje również kwestię zamkniętego z dniem 31 grudnia 2002 roku wysypiskiem przy ulicy Szaflarskiej. Prowadzona jest rekultywacja terenu. Firma, która wygrała przetarg na realizację tego zadania zaproponowała kwotę ponad 700 tyś. zł brutto. W przyszłości teren ten ma służyć celom rekreacyjnym. Proces rekultywacji trwać będzie 2 lata. Niestety nadal nie jest rozwiązana sprawa odpadów niebezpiecznych:

(05.06.2003) Ławki pojawią się przez wakacjami. Po raz kolejny powrócił temat zlikwidowanych ławek na Krupówkach w Zakopanem. Wielu turystów i mieszkańców miasta dopomina się o nie. Burmistrz Krzysztof Owczarek mówi, że większość z nich powróci na deptak. Apeluje jednak, by zwracać uwagę i informować odpowiednie służby w przypadkach, gdy ławki są niszczone i dewastowane, tak jak zdarzyło się w poprzednich latach:

(05.06.2003) Nowe inwestycje gazownicze w Zakopanem. W schronisku na Kalatówkach, a także budynki w Kuźnicach dzięki inwestycji Zakładu Gazowniczego będą miały ogrzewanie ekologiczne. W planach jest poprowadzenie gazociągu w kierunku Jaszczurówki i Cyrhli. Inwestycja, jest w całości finansowana przez Zakład Gazowniczy. Miasto natomiast partycypuje w kosztach przyłączy. Mówi burmistrz Krzysztof Owczarek:

(05.06.2003) Kryminałki: Przy ul. Kasprowicza skradziono dwa górskie rowery, spięte razem linką stalową. Straty oceniono na 1400 zł. W Bukowinie Tatrzańskiej kierowca Citroena wymusił pierwszeństwo przejazdu na motocykliście. Doszło do zderzenia - jego efektem są ciężkie obrażenia ciała kierowcy motoru. W Białym Dunajcu doszło do jeszcze jednego wypadku. Kierowca Fiata 126 p wymusił pierwszeństwo przejazdu, nastąpiło zderzenie z nadjeżdżającą Toyotą. Kierowca i pasażer malucha odnieśli ciężkie obrażenia ciała.

(05.06.2003) Radny Jan Ustupski jeszcze raz apeluje o zmianę uchwały, która sprawiła, że każda z ponad 700 umów dzierżawy nieruchomości w Zakopanem ma być dyskutowana na komisjach i uchwalana przez radnych. Według Jana Ustupskiego rada powinna jedynie dać wytyczne burmistrzowi miasta na jakich warunkach mają być podpisane umowy, natomiast tylko przypadki budzące określone wątpliwości powinny być dyskutowane przez szersze gremium. Apel radnego pojawił się, jeszcze raz, po ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu. Padły wówczas pierwsze nazwiska i uwagi pod adresem konkretnych obywateli. Jednemu z nich wstrzymano możliwość podpisania umowy, ponieważ zdaniem niektórych członków komisji wykonywał na działce prace niezgodne z prawem. Mieszkaniec Zakopanego poczuł się bezprawnie posądzony i zamierza wytoczyć Zastępcy Przewodniczącego Rady Władysławowi Łukaszczykowi proces o zniesławienie. Radny Jan Ustupski podkreśla również, że taki sposób podpisywania dzierżaw rodzi niebezpieczeństwo nacisków na radnych i członków komisji, bowiem czasami chętnych na działki jest wielu:
Mówił radny Jan Ustupski.

(04.06.2003) Właściciel domu wczasowego Baca na Antałówce - prywatna spółka - zbankrutowała. Sprawa niszczejącego budynku była tematem wielu publikacji m. in. w Tygodnika Podhalańskiego oraz Dziennika Polskiego. Grunt pod domem jest własnością Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu. Jeśli właściciel "Bacy" nie płacił przez wiele lat podatku gruntowego i od nieruchomości, Gmina Zakopane może zająć hipotekę i wystąpić o przejęcie budynku za długi. W poniedziałkowy wieczór 6. mężczyzn wynosiło z budynku kaloryfery. Sprawców przyłapano na gorącym uczynku. Część kaloryferów była już załadowana na samochód. Najprawdopodobniej byli to tzw. "złomiarze", znani miejscowej policji. Mają od 19 do 48 lat.

(04.06.2003) Kryminałki: Nowotarżanin zgłosił policji zakopiańskiej, iż zawarł umowę z mieszkańcem z Głogowa na dostarczenie samochodu opel astra. 14 maja wpłacił zaliczkę w wysokości 6 tysięcy złotych i prawdopodobnie nie zobaczy już ani samochodu ani swoich pieniędzy. Mieszkaniec Stasikówki wracał przez Bukowinę Tatrzańską ciągnikiem z drzewem. Traktor przewrócił się i przygniótł kierowcę, który poniósł śmierć na miejscu. W Bukowinie Tatrzańskiej patrol policji zatrzymał do kontroli Nissana. Miejscowy kierowca miał w wydychanym powietrzu 0,68 promila alkoholu. Mieszkanka Cyrhli poinformowała policję o makabrycznym odkryciu. Gdy wyszła przed dom, ujrzała na posesji obok 69-letniego sąsiada wiszącego na drzewie. (na lince taternickiej)

(04.06.2003) List mieszkańca Zakopanego, nadesłany pocztą elektroniczną do redakcji Watry: "Okres maja i czerwca to statutowe, coroczne zebrania spółdzielców zatwierdzające na walnym zgromadzeniu pracę zarządu za ub. rok, sprawozdania finansowe z wykonania budżetu, udzielenie absolutorium "staremu zarządowi i radzie nadzorczej" itp. Kilka zakopiańskich spółdzielni już ten obowiązek spełnia m.in. Zakopiańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, potentat zasiedlonych mieszkań na naszym terenie z budżetem porównywalnym z Urzędem Miasta. Wiele niepokojów mają jej mieszkańcy - członkowie debatujący nad stałymi podwyżkami czynszu, których nie szczędzi aktualny Zarząd. Czy dostanie za kilkanaście dni ponownie absolutorium? Jest to salomonowe zarówno pytanie jak i odpowiedź". Imię i nazwisko autora listu pozostaje do wiadomości redakcji.

(04.06.2003) Ostatnia sesja w Czarnym Dunajcu wzbudziła wiele emocji. Głównym punktem obrad był bowiem plan zagospodarowania gminy. Mówi przewodnicząca Rady Beata Palenik:

(03.06.2003) Po tragedii na Dunajcu pytaliśmy w krakowskim Urzędzie Żeglugi - dlaczego nie ma przepisu zobowiązującego wsiadających do łodzi flisackich, by byli zaopatrzeni w kapoki:
Mówił starszy inspektor nadzoru nad żeglugą Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie Marian Krakowiak. Przypomnijmy 16-letni uczeń utonął w poniedziałek po wywróceniu się łodzi na Dunajcu w rejonie Szczawnicy. Mężczyzna obsługujący łódź był pijany. Miał w wydychanym powietrzu 2,33 promila alkoholu. Łódź przewoziła na drugi brzeg rzeki grupę 16 uczniów trzeciej klasy gimnazjum w Sokolnikach na Śląsku. Jeden z chłopców w stanie ciężkim przebywa w nowotarskim szpitalu. Strażaccy płetwonurkowie odnaleźli ciało martwego chłopca dopiero wieczorem:
Przy tej tragedii rodzi się jeszcze szereg innych pytań. Dlaczego opiekun wycieczki nie zażądał wydania kapoków dla młodzieży? Czy nie zauważył również, że młodzież wsiada do lodzi prowadzonej przez pijanego mężczyznę? Czy młodzież rzeczywiście miała szansę skorzystać z kamizelek?

(03.06.2003) Dwudniowe Referendum Europejskie odbyło się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Uprawnionymi do głosowania byli uczniowie z klas od 4 do 9 oraz nauczyciele i administracja placówki. Mówi Maciej Pinkwart:

(02.06.2003) (PAP) Mężczyzna obsługujący łódź, która z grupą turystów przewróciła się w poniedziałek po południu na Dunajcu w rejonie Szczawnicy, był pijany. Sprawca wypadku został zatrzymany przez policję. "Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 2,33 promila alkoholu" - powiedział rzecznik małopolskiej policji, podinspektor Dariusz Nowak. Łódź przewoziła na drugi brzeg rzeki grupę 16. uczniów trzeciej klasy gimnazjum w Sokolnikach na Śląsku. Jednego z chłopców uratowano - w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala w Nowym Targu. Strażaccy płetwonurkowie odnaleźli ciało martwego, 16- letniego chłopca dopiero wieczorem.

(03.06.2003) Mariusz Murzyniak, dotychczasowy wójt Lipnicy Wielkiej na Orawie, wygrał powtórne wybory na wójta. Poprzednie głosowanie unieważnił sąd. Mariusz Murzyniak otrzymał 342 głosy więcej od Bogusława Jazowskiego. Frekwencja wyniosła 56,98 procent. We wtorek odbyła się uroczysta sesja rady gminy podczas, której wójt został zaprzysiężony.

(03.06.2003) Prokuratura Rejonowa w Zakopanem złożyła do Sądu zakopiańskiego wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa w sprawie wypadku do jakiego doszło podczas imprezy folklorystycznej w Bukowinie Tatrzańskiej. W czasie tańca zbójnickiego złamała się ciupaga. Ostrze uderzyło w twarz kobietę. Efekt: 6 zębów wybitych i rozcięta twarz.

(03.06.2003) Kolegium związków zawodowych przy SP ZOZ w Zakopanem złożyło w poniedziałek zawiadomienie do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez obecnego i byłego dyrektora szpitala z artykułu 282 kodeksu pracy i dwóch artykułów kodeksu karnego. Kolegium zarzuca byłemu i obecnemu dyrektorowi naruszenie praw pracowniczych przez nie wypłacenie należnych wynagrodzeń oraz działanie na szkodę niektórych wierzycieli przez nie wypłacenie pensji części pracownikom. W zakopiańskim szpitalu wypłacono pracownikom po połowie pensji za miesiąc pracy. Niektórzy chirurdzy otrzymali poniżej 500 złotych a salowe 225 złotych. Dyrektor szpitala Witold Sośnicki, który jednocześnie jest dyrektorem szpitala Sokołowskiego nie otrzymał w zakopiańskim szpitalu ostatniej pensji. Prawdopodobnie jest to decyzja Starostwa Tatrzańskiego. Poprzednim dyrektorem zakopiańskiego SP ZOZ - u był Grzegorz Markowski. W poniedziałek zawiadomiono również państwową inspekcję pracy o popełnieniu przestępstwa w związku z nie wypłaceniem wynagrodzeń. Kopie zawiadomień przekazano do wiadomości Starosty Tatrzańskiego - organu założycielskiego i kontrolnego szpitala, Marszałka województwa Małopolskiego oraz Przewodniczącego komisji zdrowia powiatu tatrzańskiego.

(02.06.2003) Nakładem wydawnictwa PWN ukazał się niedawno "Etymologiczny słownik języka polskiego" autorstwa Andrzeja Bańkowskiego, z którego ku zaskoczeniu wielu mieszkańców Podhala i Zakopanego dowiadujemy się, że "To Goszczyński także od swojego "alańskiego" hala urobił nazwę Podhale, obejmującą na jego życzenie cały obszar byłego starostwa nowotarskiego. Nowo mianowaną prowincję, kwitnącą nadmiarem folkloru (więc szlakiem "alanizatora" coraz częściej nawiedzaną przez alkoholizatorów i syfilizatorów), zaludnili podhalanie, tak rośli i dzielni, że podhalański
(nie byle podhalski) znaczy dziś nawet 'plenus virtute militari', a stad dalej podhalańszczak 'żołnierz polskiej piechoty górskiej' (rzadko walczącej w górach, ale zawsze wyborowej, dzielnej i strojnej)".
O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Przewodniczącego Rady Naukowej Związku Podhalan profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Parczewskiego:
Skontaktowaliśmy się z profesorem Andrzejem Bańkowskim, z którym niestety jak się okazało niezwykle trudno prowadzić dialog. Profesor nie mógł albo nie chciał odpowiadać wprost na pytanie dlaczego w taki sposób potraktował Podhale:

(02.06.2003) Wracamy do Barszczu Sosnowskiego. Zastępca burmistrza Zakopanego Krzysztof Owczarek mówi, że władze miejskie zastanawiają się nad wystąpieniem o odszkodowanie do instytutu, który prowadził w rejonie Gubałówki eksperymenty m.in. z tą rośliną pastewną. Budżet miejski z powodu konieczności jej zwalczania, jest obciążony konkretnymi kwotami - w tym roku będzie to ok. 10 tyś. zł. Udało nam się skontaktować z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, który wprowadził roślinę na Podhale. Mówi mgr Jacek Buga:
Niebezpieczna roślina to efekt dawnych, eksperymentów właśnie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Roślina jest niebezpieczna dla ludzi. Rozprzestrzenia się w ogromnym tempie. Dlatego trzeba ją konsekwentnie zwalczać. Na terenach komunalnych robione jest to na zlecenie Urzędu Miasta, natomiast w miejscach prywatnych, w myśl prawa lokalnego, zobowiązani są do tego pod groźbą konsekwencji administracyjnych, właściciele posesji. (więcej...)

(02.06.2003) Zespół Szkół w Kościelisku będzie mieć nowego dyrektora:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(02.06.2003) Delegacja gminy Kościelisko jedzie do kardynała Franciszka Macharskiego:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(02.06.2003) Ostatnia sesja Rady Gminy Biały Dunajec była sesją objazdową:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak.

(02.06.2003) Na osiedlu Bachledy w Zakopanem dokonano zabójstwa. Do tragedii doszło podczas libacji alkoholowej na zakopiańskim osiedlu Bachledy. 57-letni mężczyzna został ugodzony nożem przez własną żonę. Wystarczyło jedno pchnięcie do jego zabicia. Uczestnicy libacji nie zauważyli śmierci mężczyzny.  Córka zamordowanego po powrocie z pracy, wezwała karetkę. Lekarz stwierdził zgon. Prokurator postawił kobiecie zarzut zabójstwa. W poniedziałek Sąd Rejonowy podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu kobiety. Grozi jej kara dożywotniego więzienia.

(02.06.2003) W czerwcu w Zakopanem odbędzie się Konferencja "Miasta w Internecie":
Mówił Maciej Bielawski.

(02.06.2003) W Rabce odbył się XII Kongres Uzdrowisk Polskich. Wspólnie z Izbą Gospodarczą "Uzdrowisk Polskich" zorganizowały go Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Unia Uzdrowisk Polskich oraz rabczańskie władze. Podczas dyskusji mowa była o sytuacji polskich uzdrowisk po wejściu do Unii Europejskiej. Burmistrz Antoni Rapacz przypomniał też o wyjątkowości Rabki jako uzdrowiska zajmującego się leczeniem chorób dróg oddechowych:
W Polsce mamy 42 statutowe uzdrowiska i 21 potencjalnych, pretendujących do tego określenia. W kongresie udział wzięli przedstawiciele m.in. ministerstw, Polskiej Organizacji Turystycznej, ZUS, Narodowego Funduszu Zdrowia, uzdrowiskowych spółek akcyjnych, sanatoriów, Naczelnej Rady Lekarskiej.

(01.06.2003) W poniedziałek burmistrz Zakopanego Piotr Bąk skieruje oficjalne pismo do prezesa Podhalańskiego Związku Gmin Marka Skrzypka informujące go o wystąpieniu miasta z organizacji. Przypomnijmy Rada Gminy jednogłośnie opowiedziała się za wystąpieniem ze związku. O takiej decyzji przesądził wniosek PZG do funduszu ISPA, który według burmistrza Bąka był tak przegotowany, że miasto poniosło by straty a majątek komunalny narażony byłby na ogromne ryzyko. W serwisie rozmowa z burmistrzem Piotrem Bąkiem:

(01.06.2003) Wiele kontrowersji wzbudziła w Zakopanem sprawa przedszkola na Bulwarach Słowackiego. Rada Miasta podczas ostatniej sesji podjęła decyzję o likwidacji placówki. To, jak powiada wice burmistrz Jerzy Zacharko, rozpoczyna procedurę przygotowawczą do adaptacji - na pomieszczenia przedszkolne - lokali w Szkole Podstawowej nr 3. Właśnie tam znajdą miejsce dzieci z Bulwarów Słowackiego. Wbrew pogłoskom nie ma decyzji o sprzedaży budynku, w którym mieściło się zlikwidowane przedszkole:

(01.06.2003) W poniedziałek sesja Rady Gminy Szaflary. Jeden z punktów to omówienie projektu herbu:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(29.05.2003) 30 maja sesja Rady Gminy Czarny Dunajec. W programie m.in. wprowadzenie zmian w budżecie, dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie planu zagospodarowania gminy, nadanie statutów ośrodkowi pomocy społecznej i bibliotece publicznej.

(29.05.2003) Kryminałki: Mieszkance Bukowiny Tatrzańskiej z jej lasu skradziono dwa drzewa świerkowe wartości 1000 zł. Sprawca jest znany, policja wyjaśnia sprawę. Z mieszkania przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem skradziono maszynę do szycia Singer. Policja odnalazła złodziei i skradzioną rzecz. Są nimi dwaj mieszkańcy Zakopanego. W Bukowinie Tatrzańskiej zatrzymano młodego kierowcę, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Alkomat pokazał wynik 0,90 promila w wydychanym powietrzu.

(28.05.2003) Kryminałki: Porniańscy policjanci w Małem Cichem zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn z Białego Dunajca, którzy kradli kamienie z rzeki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wartość wyniesionych otoczaków oceniono na 300 zł. W Bukowinie Tatrzańskiej z rzeki Białka inni złodzieje również kradli kamienie. Spłoszył ich pracownik nadzoru wodnego. Wartość przegotowanego łupu to 3000 zł. Z Fiata 125 p zaparkowanego przy ul. Ks. Stolarczyka w Zakopanem skradziono paszport mieszkańca Poronina. Samochód nie był zamknięty. W Kościelisku - Kirach doszło do wypadku drogowego. Wyjeżdżający z parkingu na główna drogę kierowca samochodu Peugot nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu ze strony Witowa Vollkswagenowi. W wyniku zderzenia jedna osoba doznała ciężkich obrażeń ciała i przebywa w szpitalu. Dwie pozostałe osoby były niej poszkodowane.

(28.05.2003) W środę radni jednogłośnie zdecydowali o wystąpieniu Zakopanego z Podhalańskiego Związku Gmin. Tego samego dnia w Nowym Targu spotkali się przedstawiciele PZG. Marek Skrzypek prezes zarządu związku, pytany czy będzie mu brakować Zakopanego w organizacji powiedział, że nie jest miło, gdy związek topnieje w oczach ale ciągle uważa, iż PZG ma głęboka rację bytu. Obradom przyglądała się Sabina Palka:

(27.05.2003) Jeden ze sprawców zbiorowego gwałtu w Zakopanem nie żyje. W ubiegłym roku głośną była sprawa gwałtu zbiorowego na pełnoletniej, młodej kobiecie, która brała udział w spotkaniu towarzyskim w prywatnym mieszkaniu z kilkoma mężczyznami. W maju tego roku zapadł w tej sprawie wyrok. Jednym ze skazanych był 39-letni Krzysztof Sz., który został w poniedziałek zwolniony z aresztu tymczasowego. 26 maja około godziny 16.00 znaleziono go martwego w mieszkaniu przy ul. Chramcówki. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Jednak na polecenie prokuratury zostanie przeprowadzona sekcja zwłok w Krakowie.

(27.05.2003) W Rzeszowie odbyły się obchody X rocznicy powstania 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. W jej skład wchodzi 5 Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. Andrzeja Galicy. Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Św. koncelebrowaną przez Biskupa Rzeszowskiego - Kazimierza Górnego, w asyście kapelanów wojskowych, wśród koncelebransów był również kapelan Związku Podhalan ksiądz Tadeusz Juhas. Podhale reprezentowali: Prezes Związku Podhalan – Starosta Nowotarski Jan Hamerski, Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, Burmistrz Miasta Zakopane Piotr Bąk, koordynator budowy Ołtarza Matki Boskiej Ludźmierskiej w Kaplicy Garnizonowej Jan Gąsienica Walczak. Uczestniczyli również reprezentanci gminy Biały Dunajec, gdzie znajduje się pomnik gen. Andrzeja Galicy - Prezes Związku Podhalan Władysław Sichelski wraz z muzyką rodziny Poloków. Przedstawiciele samorządów wręczyli pamiątkowe dyplomy, opasek i spinki góralskie. Po defiladzie Podhalańczyków była możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyszkoleniem Podhalańskich żołnierzy, którzy obecnie pełnią zaszczytną funkcję w Kosowie. Podhalańska Brygada jest specyficzną formacją o wyjątkowym charakterze, dlatego ważna jest współpraca samorządów i wojska w celu podtrzymania długoletnich tradycji.

(27.05.2003) VIII Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego w znacznej części została poświęcona problemom osób niepełnosprawnych. Małopolscy radni, jako goście Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, obradowali w Stróżach, w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym im. Ojca Pio. Pierwszym punktem Sesji był panel dyskusyjny. - Jestem bardzo poruszony faktem, że dzisiejsza Sesja przyciągnęła aż tyle osób. To nastraja optymistycznie - rozpoczął dyskusję Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł. - Obchodzimy obecnie Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. To nie ma być jednak rok okazjonalnych działań. Chodzi raczej o to, by nasze społeczeństwo stawało się bardziej przyjazne niepełnosprawnym. Potem głos zabierali zaproszeni goście. Radni wysłuchali kilkunastu wystąpień przedstawicieli władz, organizacji i instytucji zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych oraz środowisk naukowych. W dyskusji postulowano m.in.: zniesienie barier architektonicznych, rozwiązanie problemu finansowania infrastruktury dla niepełnosprawnych i ich organizacji, zacieśnienie współpracy między organizacjami pozarządowymi a władzami. - Chciałem podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania za to, że wybrali właśnie ten ośrodek, by mówić o problemach osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że wraz z kolegami radnymi, możemy pomagać ludziom i realizować programy na rzecz drugiego człowieka - zakończył gospodarz spotkania a zarazem radny wojewódzki Stanisław Kogut. Kolejnym punktem obrad było przyjęcie rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wyrównywania szans życiowych osób niepełnosprawnych. "Sejmik wzywa do energicznej realizacji praw osób niepełnosprawnych, a w szczególności do: - budowania i upowszechniania środowiskowego wsparcia dla rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, poprzez rozwój pomocy materialnej oraz ośrodków czasowego i dziennego pobytu, w celu umożliwienia tym osobom godnego funkcjonowania w środowisku lokalnym, - realizowania kompleksowej i zapewniającej ciągłość rehabilitacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych od narodzin do starości, - finansowania całodobowej opieki pielęgniarskiej w placówkach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zwłaszcza ze sprzężoną niepełnosprawnością, - zagwarantowania samorządom środków przeznaczonych na realizację zadań związanych z zapewnieniem praw osób niepełnosprawnych. Sejmik apeluje także do: - administracji rządowej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, o konstruowanie przejrzystych i uwzględniających rzeczywiste potrzeby osób niepełnosprawnych przepisów wykonawczych oraz przekazywanie środków na zadania związane z ich realizacją, - samorządów lokalnych, o dostrzeganie potrzeb społeczności osób niepełnosprawnych i rzeczywiste ich wspieranie przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi, w tym również z budżetów własnych,  - pracodawców, o jak najszersze uwzględnianie potrzeb zawodowych osób niepełnosprawnych i stwarzanie im godnych warunków zatrudnienia." - napisali radni w rezolucji. Następnie rozpoczęło się głosowanie nad poszczególnymi punktami obrad.

(27.05.2003) Podpisano umowę przedwstępna – List Intencyjny - między Zakopanem, spółkami komunalnymi SEWIK i TESKO oraz Energy Viborg A/S i AAEN Aps. z Danii. Dotyczy ona utylizacji metanu z istniejącego wysypiska śmieci na Zoniówce oraz obróbki osadu z Zakładu Utylizacji Ścieków, pod kątem pozyskiwania metanu oraz kompostu. W marcu, na spotkaniu w Viborgu w Danii, strony zgodziły się przedłożyć podanie o finansowe wsparcie od duńskiego rządu, dla wspólnego programu wdrożeniowego zarządzanego przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska oraz równoległych instytucji w Polsce. Podpisanie listu intencyjnego było ukoronowaniem wieloletniej współpracy. Podczas spotkania w Zakopanem strony wyraziły zgodę na rozpoczęcie testowego pompowania metanu z wysypiska na Zoniówce, celem zbadania możliwości wykorzystania go do produkcji energii, pod katem jakości pozyskiwanego gazu. Ustalono, że każdy z partnerów wykorzysta swoje środki w kwocie do 20 tys. zł. Nie oczekuje się, aby Miasto Zakopane finansowała tę część projektu, jakkolwiek zgadza się, aby metan był pozyskiwany z wysypiska, a następnie wykorzystywany do celów energetycznych - jeśli pompowanie testowe przyniesie oczekiwane rezultaty. (Na zdjęciu: Monika Krzemińska Wiceprezes spółki Tesko, Tomasz Dzierzęga dyr. d/s finansowo-ekonomicznych spółki Sewik, Burmistrz Miasta Zakopane Piotr Bąk, dr Marek Kabaciński Prezes Zarządu spółki Sewik, Sven Aaen Dyrektor firmy AAEN Consulting Engineers Ltd., Bjarne Aastrup Prezes Zarządu Energy Viborg, Joergen Olsen Przew. Rady Nadzorczej Holdingu Energy Viborg A/S).

(27.05.2003) Kondycja finansowa zakopiańskiego szpitala jest bardzo zła. W poniedziałek w starostwie tatrzańskim odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia z udziałem m.in. wice starosty Andrzeja Skupnia, dyrektora Sośnickiego i przedstawicieli związków zawodowych. Tymczasem cały personel szpitala za miesiąc maj ma otrzymać tylko 50% wynagrodzenia. W serwisie rozmowa z wice starostą Andrzejem Skupniem:

(26.05.2003) Kryminałki: W Dzianiszu w lesie znaleziono wiszące zwłoki człowieka. Okazało się, że to 36-letni mężczyzna, poszukiwany od 18 maja przez policję, po zgłoszeniu jego zaginięcia przez rodzinę. Wówczas wychodząc poinformował domowników, że zamierza popełnić samobójstwo. Policja wstępnie wykluczyła udział osób trzecich. Wyjaśniane są motywy czynu. Na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Al 3 Maja wydarzył się wypadek. 19-letnia kobieta wymusiła pierwszeństwo przejazdu. Doszło do zderzenia z nadjeżdżającym samochodem. Poszkodowana została pasażerka fiata Uno - złamany nos z przemieszczeniem. Obydwaj kierowcy byli trzeźwi. Mieszkanka Witowa po powrocie do domu znalazła w wannie zwłoki swojej 74-letniej matki. Prawdopodobnie kobieta zmarła w trakcie kąpieli. Z prywatnego podwórka przy drodze na Bystre skradziono rower górski wartości 300 zł. Właściciel przypiął go metalową linką do ogrodzenia, złodziej jednak przeciął zabezpieczenie. W szpitalu nieznany sprawca włamał się do szafki pracowniczej. Skradł polar wartości 100 zł na szkodę mieszkanki Zakopanego. W Poroninie policjanci zatrzymali pijanego rowerzystę. Alkomat pokazał wynik 1,80 promila w wydychanym powietrzu. Rowerzystę czeka postępowanie karne. Kolejnego nietrzeźwego kierowcę policja zatrzymała na Jaszczurówce. 34-letni mieszkaniec Zakopanego prowadził samochód mając w wydychanym powietrzu 2,5 promila alkoholu. W Rzepiskach z autobusu wycieczkowego skradziono tablice rejestracyjne, boczne lusterko i wycieraczki, uszkodzono przednią lampę i antenę radiową. Straty kierowca ocenił na 750 zł. W autobusie relacji Kraków Zakopane podróżnemu skradziono dokumenty i kartę bankomatową. W Kościelisku w jednym z pensjonatów turyście z Goleniowa "wyparowały" dwa telefony komórkowe i wody toaletowe - straty ocenił na 1450 zł.

(26.05.2003) W poniedziałek w Zakopanem wydarzyły się dwie awarie. Efektem pierwszej była 2-godzinna przerwa w dostawie energii elektrycznej. Stanęła m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch. Uruchomiono silnik diesla i dzięki zasilaniu awaryjnemu turyści mogli ze szczytu dostać się do Kuźnic. W tym czasie bezskutecznie mieszkańcy próbowali dodzwonić się do zakopiańskiego Zakładu Energetycznego. W telefonie odzywał się sygnał wołania ale nie podnoszono słuchawki. Okazało się, że nikt nie miał szans na rozmowę z powodu kolejnej awarii. Żaden z numerów telefonów Zakładu Energetycznego nie działał. Dopiero przed 15 przywrócono łączność. W telekomunikacji nie udzielono nam informacji, jaka była przyczyna awarii i kto albo co ją spowodowało.

(26.05.2003) Wojciech Fortuna powrócił do Zakopanego. Przypomnijmy, że złoty medalista z Sapporo przebywał przez ostatnie kilka lat w Stanach Zjednoczonych w Chicago. Wydaje się, że pobyt pod Tatrami będzie dłuższy, bowiem nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że olimpijczyk kupił mieszkanie w jednej z dzielnic Zakopanego. Wojciecha Szatkowskiego pasjonata sportów zimowych i autora książki "Od Marusarza do Małysza" poświęconej skokom narciarskim poprosiliśmy, by przypomniał postać Wojciecha Fortuny:
Jak potoczyły się dalsze lisy zawodnika?
(więcej...)

(26.05.2003) Za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, małopolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych proponuje inwalidom ale tylko o dysfunkcjach narządu ruchu, dofinansowanie w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu, w zakupie sprzętu komputerowego oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Pomoc jest oczywiście obwarowana wieloma warunkami. By otrzymać wsparcie finansowe przy staraniu się o oprzyrządowanie do samochodu trzeba mieć pracę lub być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy, posiadać ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz mieć prawo jazdy. Samochód nie może być starszy niż 3 lata. Osobną kwestią jest suma dofinansowania uzależniona od dochodów rodziny, w której znajduje się osoba niepełnosprawna. Na tej podstawie w wyniku skomplikowanej procedury wyliczana jest kwota, którą będzie można otrzymać. Zakupu komputera może dokonać tyko osoba, która nie ma lub ma znaczny niedowład obu rąk. W tym przypadku finansowy wkład własny nie może być mniejszy niż 10 %. O wózek z napędem elektrycznym może się starać osoba z dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych i dolnych. Termin składania wniosków minie 30 czerwca. Ile zostanie złożonych, jeszcze oczywiście nie wiadomo? Natomiast wiadomo, że warunki jakie trzeba spełnić by otrzymać pieniądze do godniejszego życia wydają się tak duże, że chyba tak na prawdę chodzi o to by jeszcze bardziej utrudnić niełatwe przecież życie niepełnosprawnych. Mimo wszystko zainteresowanych odsyłamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem - tel. 20 00 461 lub 20 00 462.

(24.05.2003) (PAP) W Tychach odbył się pogrzeb 17-letniego Szymona Lenartowicza, jednej z ofiar styczniowej lawiny w Tatrach. Zginęło wtedy osiem osób. Ciał pięciu uczestników tragicznej wycieczki ciągle nie odnaleziono.

(24.05.2003) W poniedziałek zamknięta zostanie dla ruchu kołowego Rysolówka w Kościelisku. Powodem jest budowa kanalizacji. Dojazd od strony Kościeliska tylko do budynków od numeru 1 do 24, do pozostałych budynków na Rysulówce oraz przy Drodze Królewskiej - objazd przez Nędzówkę i Kiry.

(24.05.2003) Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej na przejściu granicznym w Chyżnem zatrzymali 27-letniego mężczyznę, mieszkańca woj. mazowieckiego, który okazał do kontroli granicznej paszport swojego, starszego o 6 lat, brata. Usiłował on na podstawie tego paszportu wyjechać do Włoch w celach zarobkowych. Paszport został zatrzymany. Po wykonaniu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności procesowych, sprawca usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom został zwolniony. W sprawie będzie odpowiadał z wolnej stopy.

(23.05.2003) "Podhale w Unii Europejskiej" - pod takim hasłem w Zakopanem odbyło się V Tatrzańskie Forum Gospodarcze. (więcej...)

 

 

 

(22.05.2003) Oj dały się "we znaki", kilkudniowe opady deszczu, również studzienkom kanalizacyjnym. Taką fontannę, kierowcy napotykali na ul. Powstańców Śląskich w Zakopanem w czwartkowe popołudnie.

 

 

(22.05.2003) Policja zakopiańska ustaliła jednego ze sprawców rozboju, którego dokonano na Krupówkach w minioną niedzielę. Handlującego obrazami człowieka pobiło trzech młodych mężczyzn.  Ukradziono mu także telefon komórkowy. Jednego z nich dzięki działaniom policji udało się odnaleźć. Jest nim 20-letni zakopiańczyk. Decyzją prokuratora zastosowano wobec niego dozór policyjny. Trwa ustalanie pozostałej dwójki biorącej udział w bandyckim napadzie.

(22.05.2003) W ramach programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" w Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem odbyło się para-referendum. Młodzież pytano oczywiście, czy są za wystąpieniem Polski do struktur unijnych. Frekwencja wyniosła 90 %. Na 244 głosy ważne 188-u uczniów opowiedziało się za przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. 56-ć głosów było przeciwnych. Finałem programu "Moja szkoła w Unii Europejskiej" będzie audycja telewizyjna z udziałem przedstawicieli wszystkich szkół biorących udział w sondażu.

(22.05.2003) W Zakopanem sezon wycieczkowy w pełni. W czwartek jeden pas jezdni na Al. 3 Maja był wyłączony z ruchu. Autokary nie mieszczące się już na parkingu ulokowano właśnie na drodze. Deszczowa pogoda sprawia, że mniej popularne są wycieczki w Tatry a organizatorzy bardziej kierują się w stronę oferty kulturalnej miasta. W środę gmach główny Muzeum Tatrzańskiego odwiedziło ponad 1600 osób:
Mówił Wojciech Szatkowski kierujący działem szkoleniowo-oświatowym Muzeum Tatrzańskiego.

(22.05.2003) (PAP) Słowaccy związkowcy w piątek od godziny 10.00 - przez co najmniej cztery godziny - będą blokować drogi dojazdowe do największych przejść granicznych, w tym z Polską. Zablokowane będzie sześć przejść granicznych słowacko-węgierskich, pięć słowacko-czeskich, z Austrią w Bratysławie, a także dwa z Polską: Vyszny Komarnik - Barwinek i Trstena - Chyżne. Organizator protestu, Konfederacja Związków Zawodowych, żąda od rządu podwyższenia płacy minimalnej do 60 procent średniej płacy w gospodarce, czyli do 8100 słowackich koron. Związkowcy chcieliby też dyskutować o kształcie przygotowywanej reformy podatkowej i ubezpieczeń społecznych.

(22.05.2003) Wstępny program prasowy wizyty roboczej Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Krakowie w dniach 30 – 31 maja 2003 r.:
30 maja (piątek): 21.30 przylot specjalnego samolotu specjalnego Air Force One, Kraków, Balice.
31 maja (sobota): 8.25 wizyta Prezydenta USA w Obozie Zagłady w Oświęcimiu, Brama „Arbeit macht frei”, Złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci.
9.00 wizyta w Obozie Pracy w Brzezince.
10.45 Wawel – Ceremonia powitania.
10.55 Rozmowy plenarne, Wawel, Sala Turniejowa.
11.30 Wystąpienie Prezydentów RP i USA, Wawel, Dziedziniec Arkadowy.
14.20 Ceremonia nieoficjalnego pożegnania z udziałem społeczności amerykańskiej.

(21.05.2003) Konferencja prasowa Powiatu Tatrzańskiego w sprawach: Dotacji na odbudowę terenów leśnych zniszczonych przez ubiegłoroczny wiatr halny, opatentowania osypka i sprzeciwu w tej sprawie górali z Bieszczad, Szczyrku itd., ćwiczeń obronnych "maj 2003, wizytacji w bacówkach tatrzańskich i V Tatrzańskiego Forum Gospodarczego. (więcej...)

(20.05.2003) Powracamy do niewypałów znalezionych w Nowym Targu. Okazało się, że w ziemi znajduje się kilkadziesiąt pocisków. Akcję ich wydobywania i detonowania prowadzą od wtorku wyspecjalizowane jednostki wojskowe. Przypomnijmy, w poniedziałek po południu obok Szkoły Podstawowej i Gimnazium numer 1 podczas prac ziemnych koparka wygarnęła z ziemi kilka pocisków moździeżowych. Okazało się, że znalezisko z pochodzi z okresu II Wojny Światowej:
Burmistrza Nowego targu Marka Fryźlewicza pytaliśmy, czy są już jakieś hipotezy dotyczące pochodzenia broni:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(20.05.2003) W środę 12-lecie powstania świętować będzie Straż Graniczna. O godz. 11.50 rozpocznie się uroczysty Apel z okazji 12 rocznicy powstania Straży Granicznej podczas którego nadane zostaną odznaczenia państwowe, resortowe oraz awanse a także odczytanie postanowienia o wyróżnieniu medalem "Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych" które otrzymają: Komendant Karpackiego Oddziału SG płk dypl. Zygmunt Staniszewski, naczelnik wydziału prezydialnego mjr Edward Socha, Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej kpt. dr Stanisław Strączek. Ok. godz. 13.00 - defilada pododdziałów Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej. Będą tez pokazy sprzętu i wyposażenia czyli śmigłowca Sokół, motocykli Honda, skuterów śnieżnych, samochodów terenowych, pojazdów obserwacyjnych. Uroczystości odbędą się w Nowym Sączu.

(20.05.2003) (PAP) Sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała Sejmowi przyjęcie rezolucji w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli RP podróżujących do Stanów Zjednoczonych. "Sejm RP wzywa władze Stanów Zjednoczonych Ameryki do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli polskich" - głosi projekt rezolucji. Podpisało się pod nim około 50 posłów z większości klubów sejmowych. "W ostatnim czasie słyszymy od najwyższych przedstawicieli administracji USA wiele słów o przyjaźni, uznaniu dla profesjonalizmu i odwagi naszych żołnierzy. Z drugiej strony jednak nadal wymaga się od nas wiz upoważniających do przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiz, które w dodatku nie gwarantują prawa wjazdu na obszar USA" - zauważyli wnioskodawcy. Zaznaczyli, że obywatele USA podróżują do Polski bez wiz.

(20.05.2003) W dniach 21 – 23.05.2003r. na terenie województwa małopolskiego odbędą się ćwiczenia wojewódzkie pod kryptonimem „MAJ 2003”. W ramach szkolenia w czwartek 22 maja o godz. 9.30 na terenie powiatu tatrzańskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe w celu sprawdzenia prawidłowego ich działania.

(20.05.2003) Na wniosek funkcjonariuszy Urzędu Celnego, przejścia granicznego w Łysej Polanie Straż Graniczna przeprowadziła szczegółową kontrolę samochodu ciężarowego DAF kierowanego przez 30-letniego obywatela Słowacji. W skrytkach konstrukcyjnych pod podwoziem naczepy pojazdu znajdowało się 25 litrów alkoholu ze słowackimi znakami akcyzy (20 litrów Vodka Triumph, 3 litry Brandy Stock, 2 litry Vodka Becherovka). Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pełniący służbę w Witowie ujawnili w trakcie kontroli kierowcy samochodu Ford Transit, że kierujący nim mieszkaniec Warszawy nie ma potwierdzenia przeprowadzenia aktualnych badań technicznych pojazdu. Kierujący fordem transitem został wraz z pojazdem przekazany funkcjonariuszom komisariatu policji w Zakopanem. W Niedzicy Straż Graniczna zatrzymała powracającego z Austrii, mieszkańca Tarnowa, w paszporcie którego stwierdzono brak dwóch kartek. Dokument został zatrzymany, a sprawca usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom będzie odpowiadał z wolnej stopy.

(19.05.2003) W Nowym Targu znaleziono niewypały. Obok szkoły podstawowej numer 1 podczas prac ziemnych koparka wygarnęła z ziemi kilka pocisków młodzieżowych. Prace wstrzymano. Powiadomiono jednostkę saperów z Krakowa. Teren jest zabezpieczony. Nie wiadomo, ile pocisków znajduje się jeszcze w ziemi.

(19.05.2003) Kryminałki: Turystka z Wrocławia wezwała policje do pokoju jednego z pensjonatów zakopiańskich. Złodziej dostał się do środka, na tzw. "pasówkę", podczas jej nieobecności. Ukradł złoty pierścionek ze szmaragdem wartości 3 tyś. zł. W sklepie przy ul. Orkana okradziono mieszkankę Krakowa. Z torebki złodziej wyciągnął 200 zł. i kartę bankomatową. Policja interweniowała również przy konflikcie rodzinnym. Żona mężowi zabrała dokumenty a 18 maja korzystając z jego pełnomocnictwa wypłaciła z konta 10 tyś. dolarów amerykańskich, które zaliczane były jako wspólnota małżeńska. Trwa wyjaśnianie tej sprawy. Pogotowie ratunkowe zawiadomiło dyżurnego policjanta o wypadku, który wydarzył się w Małym Cichym. Mężczyzna malujący dach spadł z wysokości ok. 3,5 metra. Trafił do szpitala. Ma złamaną podstawę czaszki. W sklepie przy ul. Krupówki złodziej rozbił szybę wystawienniczą. Ukradł kamizelki i koszule wartości 1000 zł. Na Olczy pobito turystę z Zielonki. Z jego relacji wynika, że czterech młodych mężczyzn zaatakowało go bez powodu. Doznało obrażeń ciała. Po pościgu policyjnym zatrzymano jednego ze sprawców. Jest nim 19-letni mieszkaniec Olczy. Został osadzony w aresztach do dyspozycji prokuratury. Młody zakopiańczyk pożyczył znajomemu gitarę. Ten przywłaszczył ją sobie. Sprawa trafiła do policjantów. Sprawcę przywłaszczenia zatrzymano w Krakowie. W Leśnicy motocyklista jadąc z nadmierną prędkością na zakręcie stracił panowanie, wypadł z drogi i uderzył w betonowy przepust. Z wstrząsem mózgu i połamanymi kończynami został odwieziony do szpitala. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania jednośladem. W Suchem zatrzymano nietrzeźwego kierowcę. Alkomat pokazał wynik 2,89 promila w wydychanym
powietrzu.

(19.05.2003) W Nowym Targu doszło do niemożliwej wręcz z pozycji prawa sytuacji. 10-letnia dziewczynka przez 4 lata nie chodziła do szkoły. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w naszym województwie. Kasia rozpoczęła edukacje w 1999 roku i wtedy też ją praktycznie skończyła. W pierwszych dwóch latach nauki dziewczynka została sklasyfikowana bowiem nauczyciele pod koniec roku szkolnego odpytywali dziecko i uznali, że jej wiedza pozwala na danie jej promocji do następnej klasy. Matka Kasi zwróciła się do Ministerstwo Edukacji o przyznanie prawa do nauki jej córki poza szkołą. W takim przypadku obowiązek nauczania przechodzi na rodziców. Sprawa dziewczynki trafiła do sądu, do władz miasta, które ukarały rodziców grzywną za uchylanie się od realizacji obowiązku szkolnego dziecka. W poniedziałek sprawą zajmie się komisja edukacji nowotarskiej rady miasta.

(19.05.2003) Jeszcze w maju ma odbyć się kolejne spotkanie w powiecie nowotarskim z przedstawicielami starostwa tatrzańskiego i władzami gmin leżących przy rzece Biały Dunajec w celu kontynuacji działań zapobiegających nielegalnemu wypuszczaniu ścieków. Przypomnijmy, za pomocą kamery termowizyjnej i śmigłowca zlokalizowano kilkanaście wypustów najczęściej z prywatnych posiadłości:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz. (więcej...)

(19.05.2003) Informacje o kłopotach finansowych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska niepokoją burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. Władze do 2005 roku mają czas na zmianę nośnika energetycznego wykorzystywanego do celów grzewczych. Oczywiście nowa alternatywa ma być przyjazna środowisku. Burmistrz nie ukrywa, że duże nadzieje były wiązane ze źródłami geotermalnymi. Miasto wykonało wszystkie zobowiązania wynikające z wstępnej umowy, która miała w efekcie doprowadzić do inwestycji w nowotarską sieć ciepłowniczą:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz. (więcej...)

(16.05.2003) W siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska w Zakopanem zorganizowano spotkanie władz firmy z reprezentantami samorządów i dziennikarzami. Spółka na skutek, jak się okazało po kilku latach - nierealnych założeń, przechodzi kryzys finansowy. Plany mówiły o 3-krotnie większej sprzedaży energii geotermalnej niż jest to aktualnie faktem. Pojawiło się również kilka nie przewidzianych elementów, jak np. realny wzrost cen za budowę infrastruktury wodnej oraz coraz bardziej efektywne wykorzystywanie materiałów izolacyjnych do budowy obiektów i modernizacja cieplna już istniejących. Na "horyzoncie" pojawił się jeszcze jeden ważny element nie ujęty w planach rozwojowych spółki - 2% podatek liniowy od nieruchomości, który może zaważyć na przyszłości firmy. Kwota, którą trzeba będzie wpłacić do budżetów gminnych, już teraz może sięgnąć 3 mln. zł rocznie:
Mówił Jerzy Małachowski wice prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i prezes Rady Nadzorczej spółki Geotermia Podhalańska. Jak na takie prośby reagują samorządy, mówi zastępca burmistrza Zakopanego Krzysztof Owczarek:
Bardziej optymistyczne może jest to, że w najbliższym czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prawdopodobnie pozytywnie rozpatrzy plan wsparcia spółki kwotą 21 mln. zł. (więcej...)

(15.05.2003) Wracamy do problemów ludzi niepełnosprawnych poruszanych 5 maja w serwie Watra. W Zakopanem w porozumieniu ze starostwem tatrzańskim zapadły decyzje dotyczące lokalizacji świetlicy rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Mówi zastępca burmistrza Krzysztof Owczarek:
Koszty zaadoptowania budynku przy Palcu Niepodległości poniesie miasto, a w nakładach przystosowania lokalu przy ul. Gimnazialnej partycypować będzie powiat. (więcej...)

(16.05.2003) W czerwcu ku pamięci wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II zorganizowane zostaną Dni Zakopanego. O szczegółach programu pani Maria Matejowa kierująca Wydziałem Kultury Urzędu Miasta:
Zastępca burmistrza Jerzy Zacharko ma jeszcze jedna prośbę w związku z obchodami "Dni Zakopanego":
(więcej...)

(15.05.2003) 250 tyś złotych kosztowała organizacja III Wielkiej Majówki Tatrzańskiej. Kwota ta obejmuje także umowy barterowe. Po zbilansowaniu kosztów i nakładów okazało się, że imprezę niemal w całości sfinansowali sponsorzy. Wkład Powiatu Tatrzańskiego sięgnął tylko kilku tysięcy zł. Mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski:

(15.05.2003) Marszałek Województwa Małopolskiego podpisał porozumienie ze Starostwem Tatrzańskim w zakresie "wdrażania modelu partnerstwa lokalnego". System został opracowany w Stanach Zjednoczonych i pod patronatem ambasady USA jest wdrażany także w Polsce:

(15.05.2003) "Podhale w Unii Europejskiej" - pod takim hasłem 23 maja w Zakopanem rozpocznie się V Tatrzańskie Forum Gospodarcze:
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

(15.05.2003) Kryminałki: W Bukowinie Tatrzańskiej w potoku znaleziono zwłoki mężczyzny. Prokuratura podjęła decyzję o przeprowadzeniu sekcji zwłok. Pierwsze ustalenia wykluczyły działanie osób trzecich. Na Równi Krupowej do spacerującej kobiety podbiegł młody, ok. 20 letni mężczyzna, wyrwał jej torebkę. Wartość skradzionych rzeczy to 350 zł. W torebce były także klucze i dokumenty. I jeszcze jedna kradzież torebki. Tym razem na Chramcówkach z nie zamkniętego mieszkania z przedpokoju. Złodziej wzbogacił się o 250 zł. W Murzasichlu w lesie nieznany sprawca wyciął 2 drzewa. Właścicielka zgłaszając fakt policji oceniła stratę na 800 zł.

(15.05.2003) W sobotę 17 maja od godziny 9 do 13 "majówka z drogówką". Podobnie jak w poprzednich latach w Sekcja Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem, Tatrzański Klub Motoryzacyjny oraz firma Polzbyt organizują bezpłatną możliwość przeglądu technicznego samochodu oraz egzamin na kartę rowerową:
Mówił aspirant sztabowy Edward Kwak.

(15.05.2003) Efekty i problemy związane z realizacją "Pilotażowego programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w Nowym Targu na lata 2003 - 2004" będą tematem spotkania w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan. W zebraniu uczestniczyć będzie delegacja Departamentu Mniejszości i Wychodźstwa przy Rządzie Republiki Litewskiej. Spotkanie w piątek (16) o godzinie 11.

(15.05.2003) W środę 21 maja w sali obrad Urzędu Miasta Nowego Targu odbędzie się wykład prof. dr hab. Ireny Pietrzyk z Akademii Ekonomicznej w Krakowie pt. "Polityka regionalna i fundusze strukturalne Unii Europejskiej oraz instytucjonalno prawny system UE". Wykład rozpocznie się o godzinie 10. Warto dodać, że prof. dr hab. Irena Pietrzyk kieruje Katedrą Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Akademii Ekonomicznej oraz Zakładem Regionalistyki Europejskiej.

(15.05.2003) W Nowym Targu gościła sejmowa podkomisja sprawdzająca stan realizacji inwestycji wieloletnich. Tematem dyskusji była kontynuacja budowy szpitala nowotarskiego. Mówi Sabina Palka:

(14.05.2003) (PAP) 35-letni robotnik zginął podczas prac rozbiórkowych na rozbiegu skoczni na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Mężczyzna został przygnieciony ważącą około 10 ton betonową płytą. Do wypadku doszło podczas demontażu płyt o rozmiarach 2 na 2 m za pomocą młota pneumatycznego. Jedna z nich upadła i przygniotła robotnika obsługującego młot, co spowodowało natychmiastową śmierć mężczyzny. Strażacy, aby wydobyć zwłoki, podnieśli 10-tonowy blok betonu za pomocą poduszki pneumatycznej i rozpieraczy hydraulicznych. Okoliczności oraz przebieg wypadku badają policja i prokuratura.

(14.05.2003) Od 15 maja do 30 czerwca zamknięty będzie oddział położniczy zakopiańskiego szpitala. Przerwa w jego funkcjonowaniu jest spowodowana remontami. Zostanie m.in. odnowiona łazienka i powstanie tzw. "wanna do rodzenia". Oddział mimo modernizacji będzie jednak w stanie przyjmować kobiety, które zdecydują się na porody rodzinne i oczywiście nagłe przypadki. W serwisie rozmowa z mgr Beatą Watychowicz położną d/s koordynacji i nadzoru:

(14.05.2003) Wprawdzie skończyło się na strachu ale ostatnie wydarzenia na podkrakowskich Balicach uświadomiły nam, że odległość nie ma żadnego znaczenia dla rozprzestrzeniania się choroby. Czy Zakopane jest przygotowane na możliwość wystąpienia SARS? Z tym pytaniem zwracamy się do ordynator oddziału zakaźnego w Zakopanem dr Łucji Herman:
O wirusie rozmawialiśmy także z mgr Adamem Radko z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zakopanem:

(14.05.2003) Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak poinformował mieszkańców o obwodach wyborczych podczas czerwcowego referendum:
Pod koniec miesiąca sesja Rady Gminy Biały Dunajec:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak.

(13.05.2003) (PAP) W Czarnym Stawie pod Rysami w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli zwłoki młodego mężczyzny. To jedna z ośmiu ofiar lawiny, która 28 stycznia porwała grupę licealistów z Tychów. "W trakcie penetrowania lawiniska zauważyliśmy wystający z wody fragment buta z rakiem. Okazało się, że natknęliśmy się na zwłoki młodego mężczyzny. Na razie trudno zidentyfikować ciało, bo nie dysponujemy tak szczegółowymi informacjami, aby na podstawie ubrania cokolwiek powiedzieć o tożsamości ofiary" - powiedział PAP naczelnik TOPR, Jan Krzysztof. W lawinisku znajdują się jeszcze ciała pięciu pozostałych ofiar lawiny, których nie udało się odnaleźć w zimie. Staw w większości pokryty jest lodem i śniegiem, a grubość lawiniska powyżej linii brzegowej stawu dochodzi jeszcze miejscami do kilku metrów.

(13.05.2003) W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim pod numerem 61 60 660 jeszcze tylko do 16 maja, funkcjonuje info-linia w Biurze Integracji Europejskiej. Pod tym numerem pracownicy Biura pełnią dyżury i udzielają wyczerpujących odpowiedzi na pytania zadane przez mieszkańców Małopolski z zakresu integracji europejskiej i dostosowania Polski do standardów unijnych. Dzwonić można w godz. 9.00 – 15.00.

(12.05.2003) Na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowano, że w Żywcu obradowała grupa robocza ds. ochrony środowiska i gospodarki leśnej Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Podczas spotkania pojawiła się dyskusja nad perspektywą utworzenia w Tatrach kolejnych, po Rysach, przejść turystycznych. Mówiono o Kasprowym Wierchu, Tomanowej Przełęczy, Wołowcu, Przełęczy Bobrowieckiej, Molkówce... Na utworzeniu przejść najbardziej zależy Polakom. Strona słowacka do takich pomysłów ma negatywne nastawienie, ponieważ niemal wyłącznie Polscy turyści "generują" ruch w bezpośrednim sąsiedztwie granicy, i to im najbardziej zależy na poszerzeniu możliwości odbywania wędrówek po Tatrach. Dla wymienionych propozycji przejść utworzono swoisty ranking oparty na trzech przesłankach: istnienia szlaków turystycznych doprowadzających do granicy, równowagi frekwencji i wymogów ochrony przyrody. Już teraz można powiedzieć, że nie mają szans propozycje przejść na Kasprowym Wierchu, Przełęczy Bobrowieckiej i Molkówce. Ale czy to oznacza, że szansę mają pozostałe? Członkowie grupy roboczej zajmowali się też uregulowaniem statusu szlaków biegnących wzdłuż granicy państwowej. W zasadzie nie wiadomo dlaczego polskich turystów idących np. z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy, albo narciarzy trawersujących nad Doliną Cichą nie ściga się za nielegalne przekraczanie granicy - wszak wchodzą oni na terytorium Republiki Słowackiej niekiedy ponad 100 m od linii granicznej. Okazuje się, że nie istnieją w tym zakresie żadne polsko-słowackie uregulowania. Tymczasem znalezienie formuły prawnej rozwiązującej ten problem przyniosłoby polskim turystom znacznie więcej korzyści, niż budzące emocje przejścia graniczne: można byłoby legalnie i bez problemu wejść np. na Błyszcza, a kto wie, czy i nie na samą Bystrą? Podobnych przykładów na mapie można znaleźć jeszcze kilka. Efekty pracy grupy roboczej zostaną przedstawione na mającym się odbyć jeszcze w maju VIII konferencji Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej.

(12.05.2003) Przed zimą w związku z koniecznością konserwacji wymontowano ławki z Krupówek w Zakopanem. Okazuje się, że większość z nich nie wróci już na deptak. Argumenty za taką decyzją władz według Dariusza Wysłoucha kierującego Wydziałem Drogownictwa Urzędu Miasta są dwa. Po pierwsze, jak pokazała praktyka, ławki były "okupowane" często przez cały dzień, przez uprawiających nielegalny handel, pijących piwo, zbierających pieniądze itp. itd. Po drugie w okolicach punktów sprzedających jedzenie typu "fast food" ławki wykorzystywane były przez amatorów takiej gastronomii, jako "nieodpłatne ogródki". W zamian Urząd Miasta wydał więcej decyzji na lokalizację przy Krupówkach ogródków należących do poszczególnych lokali. Czy to jednak wystarczające argumenty by w Zakopanem mieście turystycznym na najsłynniejszym deptaku Polski zlikwidować większość ławek?

(12.05.2003) Rozpoczyna się sezony wycieczkowy. Media często donoszą o usterkach autokarów, ujawnionych przez kontrolę policyjną, którymi na wypoczynek mieli jechać młodzi ludzie. Wiele wyjazdów organizowanych jest także z Podhala. Aspiranta sztabowego Edwarda Kwaka z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem, pytaliśmy, czy w przypadku zauważenia jakiś niepokojących rzeczy dotyczących stanu pojazdu lub kierowcy można się zwrócić do funkcjonariuszy o przeprowadzenie kontroli:
Aspirant Sztabowy Edward Kwak dodał, że patrole policyjne kontrolują także "wyrywkowo" autokary. Do tej pory nie było jednak przypadków poważnych usterek technicznych.

(12.05.2003) Na zakopiańskich drogach trochę utrudnień dla kierowców. Na Al. 3 Maja prowadzony jest remont nawierzchni. W poniedziałek rozpoczęto także modernizację chodnika na ul. Bronisława Czecha. W najbliższym czasie poprawki będą prowadzone na Chramcówkach. Wszystkie remonty mają być zakończone przed sezonem letnim.

(12.05.2003) Wraz z nastaniem cieplejszych dni na ulicach Zakopanego pojawiło się kilkanaście punktów ze sprzedażą lodów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część z nich funkcjonuje bez odpowiednich badań Sanepidu. Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zakopanem mają w najbliższym czasie wnikliwie zbadać wszystkie miejsca handlu lodami.

(12.05.2003) W Gminie Jabłonka tegoroczny plan inwestycyjny zawiera ponad 50 pozycji. Największa część to remonty i budowy dróg. Mówi zastępca wójta Władysław Pilch:

(12.05.2003) W Gminie Poronin kontynuowana jest budowa Szkoły Podstawowej w Suchem. Teren budowy wizytował niedawno wójt Bronisław Stoch:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(11.05.2003) LIST OTWARTY DO BURMISTRZA I RADY MIASTA RABKA-ZDRÓJ. "Do Zarządu Zakopiańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków dotarła ostatnio informacja o planie usytuowania w Rabce figury św. Mikołaja... (więcej...)

(11.05.2003) W komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem świętowali strażacy. Awanse w stopniach otrzymali: na brygadiera - Stanisław Bańka, aspiranta sztabowego - Janusz Leśniakiewicz, aspiranta - Andrzej Stopka i Stanisław Zubek, młodszego ogniomistrza - Jerzy Gut, Janusz Jędrol i Marian Pajak, starszego sekcyjnego - Piotr Budz, Krzysztof Gut i Krzysztof Marduła, starszego strażaka - Stefan Habas. Odznaczono i wyróżniono 8-miu strażaków.

(11.05.2003) Minął termin zgłaszania kandydatów na stanowisko dyrektora zakopiańskiego sanepidu. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że ubiegających się o fotel szefa stacji sanitarno-epidemiologicznej jest co najmniej pięciu: Zbigniew Kowalow, były dyrektor stacji, Maciej Pawlikowski, obecnie pełniący obowiązki dyrektora, Grzegorz Markowski, były dyrektor ZOZ-u, Łucja Herman, była ordynator szpitala zakaźnego oraz Adam Radko - pracownik sanepidu. Pojawiły się też pogłoski o kandydatach z Nowego Targu i Krakowa.

(11.05.2003) Do 22 maja na terenie całej Małopolski prowadzone będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Przynęty ze szczepionką zrzucane są z samolotów na tereny leśne, pola, wąwozy i jary. W okresie szczepień i w ciągu 2 tygodni po ich zakończeniu należy zachować szczególną ostrożność na tych terenach, nie wolno wypuszczać psów i kotów bez opieki, nie wolno dotykać przynęt ze szczepionką, a w razie kontaktu z nią - trzeba zgłosić się do lekarza lub najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

(08.05.2003) (PAP) Zakopiańska Prokuratura Rejonowa podjęła decyzję o postawieniu zarzutów jednemu z opiekunów styczniowej wycieczki licealistów z Tychów na Rysy, podczas której w lawinie zginęło osiem osób - poinformował prokurator Stanisław Staszel. "Zamierzamy postawić opiekunowi wycieczki zarzuty nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz nieumyślnego spowodowania śmierci tych osób. Po przedstawieniu mężczyźnie zarzutów zostanie on przesłuchany w charakterze podejrzanego" - powiedział zastępca prokuratora rejonowego. Dodał, że nastąpi to nie wcześniej niż pod koniec przyszłego tygodnia, bo na razie trwa opracowywanie pisemnego postanowienia o postawieniu zarzutów, które do tego czasu musi być uzupełnione bardziej szczegółowymi materiałami. Czyny, jakie prokuratura zamierza zarzucić opiekunowi wycieczki, zagrożone są karą do ośmiu lat pozbawienia wolności. Drugi opiekun wycieczki zginął w lawinie. Do tej pory opiekun tragicznej w skutkach wycieczki nie był przesłuchiwany przez prokuraturę. "Trudno było nam go przesłuchiwać w charakterze świadka, skoro od początku zachodziło podejrzenie, że naruszył zasady bezpieczeństwa poruszania się w takich warunkach, jakie wówczas panowały w górach. Zwłaszcza, że on nie miał odpowiednich uprawnień przewodnika wysokogórskiego, który mógłby prowadzić taką grupę w Tatrach" - wyjaśnił prokurator Staszel. Według prokuratora, rychłe postawienie zarzutów opiekunowi licealistów nie będzie oznaczało, że śledztwo prokuratorskie zakończy się w najbliższym czasie. Nastąpi to dopiero po odnalezieniu ciał sześciu osób, które wciąż znajdują się w lawinie i formalnie niektóre z nich uznawane są za zaginione, a nie zmarłe. "Co prawda część rodziców osób zaginionych pod lawiną wystąpiła do sądu rodzinnego o uznanie tych ludzi za zmarłych i są już takie orzeczenia, ale nie wobec wszystkich ofiar" - powiedział Staszel. Według ratowników TOPR, lawinisko nad Czarnym Stawem pod Rysami w Tatrach jest jeszcze tak głębokie, że odsłonięcie zwłok spod topniejącego śniegu i lodu prawdopodobnie nastąpi nie wcześniej niż pod koniec maja. Ale nie ma co do tego pewności, bo nikt nie wie na jakiej głębokości leżą ciała. Dlatego ratownicy systematycznie kontrolują lawinisko. 28 stycznia w lawinie nad Czarnym Stawem pod Rysami zginęło w sumie osiem osób. Tragiczna w skutkach wycieczka składała się z 13 osób - 11 członków Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pion", działającego przy I LO w Tychach i 2 opiekunów, którzy mimo drugiego stopnia zagrożenia lawinowego wyruszyli na Rysy. Pod wierzchołkiem prawdopodobnie sami podcięli ogromną lawinę, która porwała i przysypała dziewięć osób. W dniu tragedii ratownicy TOPR odkopali z lawiny 21-letniego uczestnika wycieczki, który już nie żył oraz dwoje rannych licealistów. Jedna z tych osób - ciężko ranny chłopak - zmarł później w szpitalu. Mimo prowadzonych przez dwa dni poszukiwań, ratownikom nie udało się odnaleźć sześciu pozostałych pod śniegiem osób: 37-letniego opiekuna grupy oraz pięciorga licealistów (2 dziewcząt i 3 chłopców) w wieku 17 i 18 lat. 30 stycznia ratownicy przerwali poszukiwania na lawinisku. Lawina z 28 stycznia była najbardziej tragiczną w skutkach w historii Tatr Polskich. Pod względem objętości i powierzchni należała do największych, jakie występują w tych górach. W Tatrach Słowackich najbardziej tragiczna lawina zabiła w 1974 r. 14 narciarzy - 12 uczniów, nauczyciela oraz jego syna.

(08.05.2003) Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mieszkańców Rabki w związku z organizowaniem przez nich przemytu towarów. Wartość zakwestionowanych rzeczy to 640 tysięcy zł. oraz 3 samochody TIR (o wartości 350 tysięcy) wykorzystywane do procederu. Mówi por. Marek Jarosiński:
Mówił por. Marek Jarosinski Rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

(08.05.2003) Uczniowie klas III gimnaziów pisali w czwartek egzamin. Mówi Zuza Chmiel:
Zuzę pytaliśmy, czy gimnazialiści wzorem maturzystów również praktykują zwyczaje mające przynieść szczęście:
Mówiła Zuza Chmiel z jednego z zakopiańskich gimnaziów. W całej Polsce do egzaminu przystąpiło ponad 570 tyś. uczniów.

(08.05.2003) 10 maja Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem organizuje "dzień otwartych drzwi". "Chcemy przedstawić pracodawcom z jakich możliwości zatrudnienia bezrobotnych, absolwentów, stażystów mogą skorzystać" - czytamy w informacji nadesłanej przez kierownika placówki Jana Gąsienicę Walczka. Zainteresowani otrzymają m.in. informację, jak składać oferty i w jaki sposób korzystać z Funduszu Pracy. Mimo soboty Urząd w tym dniu będzie normalnie otwarty.

(08.05.2003) W Gminie Kościelisko obradowali radni. Mówi Małgorzata Karpiel Bzdyk:

(07.05.2003) "Prowadzenie i rozwój gospodarstw specjalizujących się w produkcji jagniąt rzeźnych" - to temat konferencji organizowanej w ramach jednego z SAPARD-owskich programów unijnych. Szkolenie i warsztaty prowadzone będą w WZW Kościelisko, chociaż w programie także wizyta w Piorunce (k/Krynicy) we wzorcowym gospodarstwie o profilu produkcji jagniąt. Konferencja rozpoczyna się 8 maja. Wykłady poprowadzą najwybitniejsi naukowcy i praktycy w dziedzinie produkcji jagniąt.

(07.05.2003) Funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Sromowcach Wyżnych - Kątach próbował zatrzymać do kontroli drogowej samochodu VW Golf na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierowca podjął ucieczkę. Drogę odciął mu drugi funkcjonariusz Straży Granicznej, który na motocyklu nadjechał z naprzeciwka. Zatrzymany, 37-letni mieszkaniec okolic Krakowa, zachowywał się agresywnie, założono mu kajdanki. Kierowca nie miał prawa jazdy ani żadnych dokumentów potwierdzających posiadanie przez niego samochodu. Pierwsze wyjaśnienia wykazały, że niemieckie tablice rejestracyjne VW Golfa figurowały jako utracone w Niemczech i pochodziły od samochodu Opel Kadett, natomiast volkswagen nie jest poszukiwany na terenie państw Układu z Schengen. Straż Graniczna prowadzi dalsze ustalenia w tej sprawie. Por. Marek Jarosiński mówi, że "jest to przykład wykorzystania systemu informatycznego Unii Europejskiej, który umożliwia uzyskiwanie przez służby ochrony porządku publicznego informacji o przestępstwach i ich sprawcach notowanych na terenie wszystkich państw UE, co pomaga w przeprowadzaniu ustaleń dotyczących osób zatrzymywanych w dowolnym państwie UE. Obecnie, dzięki szybkiemu przepływowi informacji z wykorzystaniem systemów informatycznych, przestępcy znacznie trudniej jest ukryć przestępczą działalność, bowiem dość łatwo i szybko udaje się ustalić związki zatrzymanego z innymi przestępstwami na terenie całej Unii Europejskiej".

(07.05.2003) Analiza zagrożenia pożarowego w Woj. Małopolskim. Na 18 sprawdzonych zakładów pracy 9 zaliczonych jest do zakładów o dużym ryzyku wystąpienia awarii i 9 o zwiększonym ryzyku, 140 obiektów zaliczono do szczególnie zagrożonych katastrofami, 651 stacji paliw i gazu płynnego, 8 baz i rozlewni gazu płynnego, 25 obiektów wysokich użyteczności publicznej, 1 obiekt wysokościowy, 683 budynki mieszkalne wysokie, 6 obiektów wysokich zamieszkania zbiorowego. W celu prawidłowego zabezpieczenia przeciwpożarowego obiekty wyposażone są w urządzenia wykrywania i gaszenia, a także systemy monitoringu pożarowego tzw. automatycznego powiadamiania jednostek ratowniczo – gaśniczych PSP o zaistniałym pożarze.
Ogółem w województwie 441 obiektów jest objętych obowiązkiem wyposażenia w instalację sygnalizacyjno – alarmową. Aktualnie 278 obiektów podłączonych jest do jednostek PSP.
Proces poprawy w powyższym zakresie trwa. Priorytetem w działaniach komend powiatowych jest wyegzekwowanie w 100% podłączenia obiektów do jednostek PSP. Jednym z najbardziej zagrożonych są tereny powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego, które charakteryzują się specyficzną drewnianą, zwartą zabudową regionalną. Drewniane
budynki w większości przypadków usytuowane są na zboczach i dużych wzniesieniach, w związku z czym dojazd do tych obiektów (szczególnie zimą) jest utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy.
Do najbardziej zagrożonych miejscowości w tym rejonach należą:
- powiat nowotarski: Nowa Biała, Krempachy, Waksmund, Niedzica, Kacwin, Frdman,
Chochołów,
- powiat tatrzański: Dzianisz.
Zagrożenia pożarowe terenów leśnych. Na terenie województwa znajduje się ok. 220 tys. ha lasów państwowych i ok. 200 tys. ha lasów prywatnych. Stanowi to ok. 30 % powierzchni województwa. Generalnie możemy zaliczyć lasy do III kategorii zagrożenia pożarowego lasów określanej jako zagrożenia pożarowe małe. Niemniej jednak na terenie kilku powiatów występują lasy o I i II kategorii zagrożenia pożarowego – tj. o zagrożeniu pożarowym bardzo dużym i dużym, a mianowicie:
powiat chrzanowski – I kzp – 11% powierzchni powiatu,
powiat olkuski - I kzp – 36%
powiat bocheński - II kzp – 27%
powiat brzeski - II kzp – 18%
powiat wielicki - II kzp – 19% powierzchni powiatu.
Szczególnie zagrożone pod względem pożarowym są obszary leśne zlokalizowane wzdłuż dróg publicznych, szlaków kolejowych, oraz w miejscach wypoczynki. W celu zmniejszenia zagrożenia stosuje się m.in.: mineralizację pasów ochronnych wzdłuż dróg publicznych, wprowadzanie całkowitego zakazu wstępu do lasu w okresie upałów i suszy.
Sytuacja pożarowa na obszarze województwa małopolskiego.
W latach 2000 –2002 oraz w I kwartale 2003 r. w województwie małopolskim zanotowano znaczący wzrost interwencji jednostek straży pożarnej. W porównaniu do roku 2001 liczba pożarów wzrosła o 20%, natomiast miejscowych zagrożeń po gwałtownym wzroście w 2001 r. – spadła o 15%. Tak duża liczba miejscowych zagrożeń w roku 2001 spowodowana była głównie przez powódź jaka wystąpiła na terenie woj. małopolskiego, w stosunku do 2002 r. liczba miejscowych zagrożeń wzrosła o 24%. W roku 2002 prawie 30% wszystkich zdarzeń miało miejsce na terenie powiatu krakowskiego. Analizując sezonowość powstawanie pożarów zauważa się, iż najwięcej pożarów ma miejsce w miesiącu marcu i kwietniu. Powodowane to jest przede wszystkim wypalaniem traw w tym okresie, czego przykład mamy również i w tym roku, gdzie średnio dziennie odnotowywano ok. 400 interwencji do tego typu pożarów. Pożary te powodują śmierć zwierząt, wyjałowienie gleby oraz stanowią potencjalne zagrożenie pożarowe dla lasów, obiektów budowlanych, a towarzyszące im zadymianie może być przyczyną wypadku drogowego lub kolejowego. W przypadku miejscowych zagrożeń szczyt interwencji przypada na miesiące lipiec i sierpień co związane jest niewątpliwie z okresem wakacyjnym i szczytem komunikacyjnym przez co zwiększoną w tym okresie liczbą wypadków i kolizji drogowych.
Biorąc pod uwagę ilość pożarów zaistniałych w latach 2000 – 2003 zauważa się, iż najwięcej z nich miało miejsce w budynkach mieszkalnych, uprawach oraz w grupie „inne” (wypalanie nieużytków).
W I kwartale br. miało miejsce 4121 pożarów w tym jeden bardzo duży (pożar 200 ha trawy w miejscowości Nowa Góra, gm. Krzeszowice w dniu 24.03.2003 r.). Łącznie w I kwartale br. zanotowano 2749 pożarów traw w wyniku których zginęły 3 osoby. W 2002 r. miało miejsce 4000 pożarów traw (za cały rok) i w ich wyniku zginęły 4 osoby. Do dnia 18.04.03 r. zanotowano 4186 pożarów traw, co stanowi duży wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Analizując przyczynowość powstawania pożarów należy stwierdzić, iż największą z nich stanowią:
- podpalenia (umyślne), których liczba z roku na rok systematycznie rośnie. W porównaniu do roku 2001 nastąpił wzrost o 25%.
W 2002 r. straty pożarowe na terenie woj. małopolskiego wyniosły 48.809 tys. zł. (w porównaniu do roku 2001 nastąpił wzrost o 39%) w tym straty w budynkach wyniosły 18.027 tys. zł co stanowi 37 % ogółu strat. W wyniku działań ratowniczo – gaśniczych uratowano mienie o wartości 758.298 tys. zł.
W 2002 r. na terenie woj. małopolskiego miejscowe zagrożenia spowodowały straty w wysokości 56.307 tys. zł., w tym w budynkach 2.946 tys. zł (5% ogółu strat).
W wyniku działań ratowniczych uratowano mienie w wysokości 544.358 tys. zł.

(06.05.2003) We wtorek maturzyści zdają drugi egzamin pisemny, tym razem z wybranego przedmiotu. A jak zmagano się z tematami z języka polskiego - w serwisie relacja naszego "dyżurnego" maturzysty Marcina Chmiela z Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem:
W najbliższy poniedziałek powinny być znane efekty egzaminów pisemnych i rozpocznie się ustna część matury.

(06.05.2003) Rada Miasta ustanowiła w rocznicę siedemdziesięciolecia praw miejskich Zakopanego doroczną NAGRODĘ BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE przyznawaną w dziedzinach: oświata i wychowanie, kultura, sport, turystyka, ochrona zdrowia, rozwój infrastruktury, ochrona środowiska i innych. Zgłaszanie kandydatów do Nagrody za pośrednictwem Wydziału Kultury Urzędu Miasta możliwe jest do dnia 10 maja b.r. Wręczenie Nagród nastąpi w czasie uroczystych odchodów Dni Zakopanego. Kandydatury do Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane mogą zgłaszać: Kapituła Nagrody (15 osób wybieranych co roku przez Burmistrza) radni, stowarzyszenia, związki zawodowe, korporacje zawodowe, zrzeszenia przedsiębiorców, grupy mieszkańców ( co najmniej 100 osób). Zgłoszenie na piśmie powinno zawierać uzasadnienie kandydatury.

(05.05.2003) Niepełnosprawni w Zakopanem pytają radnych, członków komisji i władze wykonawcze: Dlaczego mimo wieloletnich starań w mieście nie znaleziono miejsca na świetlicę socjo-terapeutyczną dla inwalidów? Dlaczego w lokalu przy ul. Jagiellońskiej w pomieszczeniu biura Związku Niewidomych odcięto ciepłą wodę? A przede wszystkim, gdzie są pieniądze przeznaczone każdego roku w budżecie miejskim na potrzeby osób niepełnosprawnych? Według Jerzego Zająca z Polskiego Związku Niewidomych od lat na tego typu pytania nie ma odpowiedzi. Nie ma też żadnych konkretnych działań na rzecz niepełnosprawnych a w Zakopanem problem ten dotyczy ok. 120 osób. Impulsem do poruszenia po raz kolejny spraw inwalidów w mieście jest lokal komunalny na oś. Słoneczne, o powierzchni ok. 40 m kwadratowych. Niepełnosprawni twierdzą, że jest to idealne miejsce pozbawione barier architektonicznych, które może być znakomicie zaadaptowane na ich potrzeby, tym bardziej, że od kilku miesięcy  pomieszczenia są puste (znajdował się tam wcześniej zakład fryzjerski). Pomysł pozytywnie zaopiniowała komisja d/s rodziny. Podobno wysłano pismo do burmistrza z prośbą o zarezerwowanie lokalu na świetlicę dla niepełnosprawnych. Od dwóch miesięcy w Urzędzie o tej sprawie, jak mówi Jerzy Zając "nie ma z kim rozmawiać". Ostatnio, nieoficjalnie mówi się, że pomieszczenie ma być wynajęte na prywatne gabinety lekarskie. W pliku dźwiękowym konferencja prasowa poświęcona w/w tematom:
Powracając jeszcze raz do niepełnosprawnych. Serwis Watra niedawno otrzymał list. Oto jego treść: "Moje Zakopane. Po ostatnich moich pobytach w Zakopanem pozwoliłem sobie na małą refleksje i jednocześnie podsumowanie tego, co dane mi było przeżyć i zauważyć: W Polsce w XXI wieku bariery dla niepełnosprawnych stanowią tylko niewielka cześć barier, jakim społeczeństwo odseparowało się od tych, którym los nie pozwala poruszać się swobodnie czy to fizycznie czy to psychicznie. Dlaczego tak jest? Niepełnosprawni są dla nas widocznym i namacalnym dowodem, że człowiek z natury nie jest istota doskonałą. A tymczasem w każdym z nas nawet w największym czy pozycja czy fortuna człowieku jest i dobre i złe. Każdy z nas podświadomie dąży do dobra chowając złe przed sobą i przed innymi. Podobnie jak nie możemy widzieć koloru białego bez kontrastu z czarnym tak nie wiemy, co sprawne, jeśli nie wiemy, co niepełnosprawne. Tak samo jest z naszym życiem wewnętrznym, które ujawnić się może chorobą fizyczną czy niepełnosprawnością, jeśli nie udało nam się uświadomić go i ujawnić go nam samym. Niesprawność i każda inna choroba są wyrazem tego, co jest częścią nas samych. Nie akceptując ich nie akceptujemy nas samych. Nie akceptujemy się my wszyscy zdrowi czy chorzy, sprawni czy mniej sprawni. Patrząc na niepełnosprawnych inaczej niż na sprawnych zapominamy, ze są to tacy sami ludzie jak my. Jest w nich często o wiele więcej dobra niż w sprawnych, bo wszystko inne mniej doskonale, co każdy z nas ma w sobie jest już ujawnione choroba lub inna niesprawnością. Niepełnosprawni, są tylko bardziej otwarci i bardziej szczerzy, niż reszta społeczeństwa teoretycznie i powierzchownie uważająca się za zdrową czy sprawną. Wydaje nam się ze negacją i odrzucaniem niepełnosprawnych, pozostawianiem barier zarówno fizycznych, architektonicznych czy psychicznych poprzez brak akceptacji ich jesteśmy lepsi lub bardziej sprawni. Tylko przez wyciągnięcie im pomocnej dłoni, obalenie barier wszelkiego rodzaju i zaakceptowanie ich na równi ze wszystkimi innymi członkami społeczeństwa możemy żyć w pełni jako całość społeczna. Inne społeczeństwa tego świata patrząc tak właśnie na niepełnosprawnych akceptują i integrują ich w swoich środowiskach miejskich, wiejskich, domowych, instytucjach, uczelniach, szkołach, ośrodkach rekreacyjnych i innych miejscach. Dla architekta lub projektanta nie ma żadnej różnicy ani finansowej ani innej, żeby zbudować dom z podjazdem dla wózka inwalidzkiego i wszystkimi innymi udogodnieniami, lub w projekcie ulicy uwzględnić potrzeby osób poruszających się na wózkach inw. i innych, ale i architekt i budowniczy musza o tym wiedzieć i pamiętać przy budowie domu czy ulicy. Potrzebny jest wiec zdrowy przykład całego zdrowego społeczeństwa. Powinniśmy zobaczyć w niepełnosprawnych ludzi takich samych, jakimi wszyscy jesteśmy. Wielki Polak, jakim bez wątpienia jest Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymki do Polski powiedział: "Niech nasza droga będzie wspólną, niech nasza modlitwa będzie pokorna, niech nasza miłość będzie potężna, niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwić". Personalia autora listu posiada serwis Watra. (więcej...)

(05.05.2003) Barwny korowód osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i przedstawicieli organizacji działających na rzecz tego środowiska przemaszerował w poniedziałek ulicami Nowego Targu. 5 maja był Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przed południem podsumowany został przegląd plastyczny dzieci i młodzieży z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ogrodzie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, czyli popularnie zwanej "Chatki" - odbyło się festyn.

(05.05.2003) Kryminałki: Według zakopiańskich policjantów "długi weekend" minął, jak na tak dużą ilość turystów, względnie spokojnie. To prawdopodobnie efekt większej ilości funkcjonariuszy, patrolujących miasto. Komenda pracowała wykorzystując w 100 % swoją obsadę. W sumie przez 4 dni zanotowano 17 kradzieży. Wszystkie wydarzyły się na Krupówkach i były to przede wszystkim tzw. "kieszonki". Ginęły portfele i pieniądze - na szczęście nie były to duże kwoty, 200, 300 zł. w jednym przypadku 500. Policja przyjęła także zgłoszenie o oszustwie. Chodzi o wyłudzenie towaru z jednej z zakopiańskich hurtowni. Drogówka zatrzymała 3 nietrzeźwych kierowców. Na Tatarach znaleziono zwłoki mężczyzny, który popełnił samobójstwo. Przy denacie nie znaleziono żadnych dokumentów. Policja za naszym pośrednictwem zwraca się z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości zmarłego. Oto rysopis: Mężczyzna w wieku ok. 60-70 lat. Wzrost 175 cm. Średniej budowy ciała. Włosy siwe. Ubrany w czarną kurtkę zapinaną na zamek, spodnie jasnobrązowe. Czarne buty tzw. kozaki, czapka z daszkiem w kolorze czarnym. Znakiem szczególnym jest bark małego palca w lewej ręce. Kontakt z policją pod nr 997 lub 20 132 11.

(05.05.2003) Zmarł Andrzej Ziemilski.  Na co dzień mieszkał w Warszawie ale bardzo mocno był związany narciarstwem i Tatrami. Miał wielu przyjaciół w Zakopanem. Postać Andrzeja Zmiemilskiego przypomni Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego:

(05.05.2003) Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w rejonie Przełęczy pod Grzesiem pięcioro mieszkańców woj. śląskiego. Poprzedniego dnia legalnie przekroczyli przejście graniczne w Korbielowie. Spędzali weekend na Słowacji. Byli zakwaterowani w schronisku w słowackich Tatrach. Stamtąd wyszli na wycieczkę, podczas której wbrew przepisom przekroczyli w górach granicę ze Słowacji do Polski. Poniosą odpowiedzialność prawną za świadome przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom.

(05.05.2003) Wojewoda Małopolski oraz burmistrz Nowego Targu organizują zebranie informacyjne pt. "Unia Europejska - szansa czy zagrożenie dla Polski". Spotkanie odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 8 maja w czwartek o godzinie 16.30.

(05.05.2003) We wtorek matury. Abiturienci w pierwszym dniu zmagają się z tematami z języka polskiego. W poniedziałek, maturzystę Marcina Chmiela, pytaliśmy jakie nastroje panują wśród młodych ludzi w przeddzień egzaminu dojrzałości:
I jeszcze kilka słów o zabobonach i zwyczajach, które mają przynieść szczęście:
W środę egzamin z wybranego przedmiotu. W przyszły poniedziałek powinny być znane efekty egzaminów pisemnych i rozpocznie się ustna część matury.

(05.05.2003) O tym, że sezon letni zbliża się może świadczyć między innymi to, że przygotowują się do pracy wodni policjanci. 1 maja sezonowy posterunek policji wodnej w Niedzicy wznowił działalność. Czterej funkcjonariusze będą na zmianę patrolować Jezioro Czorsztyńskie. W razie potrzeby można dzwonić pod numer telefonu (018) 262-91-08 lub alarmowy 997. Posterunek czynny będzie do końca września.

(02.05.2003) (PAP) Czwórka turystów z Gniezna, podczas wycieczki w Tatry, pobłądziła do tego stopnia, że pomyliła Kasprowy Wierch z Nosalem - poinformował ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Piotr Bednarz. Podczas marszu turyści, wyczerpani niespodziewanie długą wędrówką, wezwali na pomoc ratowników. Niestety, do spotkania nie doszło. TOPR-owcy - zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez wzywających pomocy - udali się na Nosal, a nie na Kasprowy Wierch. Turyści posługiwali się mapą. Zamiast na wierzchołek stoku narciarskiego na granicy Zakopanego, na wysokości tysiąca dwustu sześciu metrów nad poziomem morza, doszli na szczyt w środku Tatr Zachodnich, czyli na wysokość 1987 m.

(02.05.2003) Policjanci nie spodziewali się, że aż tylu kierowców wyjedzie na majówkę. Efektem tego było zakorkowanie wielu małopolskich dróg - trudno było przejechać "zakopianką", ale także drogami do Tarnowa i Nowego Sącza. Mniej niż rok temu było wypadków - 20, w których 15 osób zostało rannych. Od środy trwa policyjna akcja "Maj 2003". Potrwa ona do niedzieli.

(02.05.2003) Rada powiatu nowotarskiego udzieliła zarządowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Podczas głosowania nie było sprzeciwu, trzech radnych wstrzymało się od głosu. Wykonanie budżetu 2002 pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Ubiegłoroczny budżet powiatu nowotarskiego zamknął się kwotą ponad 90 mln. zł. dochodów i wydatków. Zaplanowane dochody udało się zrealizować z minimalną nadwyżką. Mogą pojawić się jednak błędy w bilansie trzech powiatowych jednostek oświaty, których finanse odtwarza biegły na wniosek prokuratora. Chodzi o defraudację, jaka miała miejsce w Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej pracowników oświaty. Jednostka jest powiązana księgowo z Międzyszkolnym Ośrodkiem, Młodzieżowym Domem Kultury i Poradnią Pedagogiczną. Oprócz uchwały absolutoryjnej na sesji, radni zajęli się też innymi sprawami. Wyrazili zgodę na utworzenie nowych szkół Liceum Profilowanego i Technikum dla Dorosłych w Nowym Targu. Ustalili najniższe wynagrodzenia zasadnicze dla pracowników jednostek powiatowych. Zdecydowali też o podniesieniu wysokości swoich diet. Radni powiatowi pobierają diety w formie miesięcznego ryczałtu, niezależnie od ilości posiedzeń. Podwyżka dotyczy wiceprzewodniczących rady, przewodniczących komisji oraz dla wszystkich radnych. Zmniejszona została też kara finansowa za nieobecność na posiedzeniu. Wcześniej było to pozbawienie 30% zryczałtowanej diety, teraz obniżono ją do 10%.

(01.05.2003) Rozpoczął się kolejny "długi weekend" w historii Rzeczypospolitej. Niezawodnie do Zakopanego przybywają tłumy ludzi. "Miasto znowu odżyje, bo właśnie turystów nam potrzeba..." - mówią sklepikarze, właściciele kwater i pensjonatów. Na fotografii Krupówki ok. godziny 12 w czwartek 1 maja. Wraz z "weekend'em" zainaugurowano po Gubałówką III Wielką Majówkę Tatrzańską, organizowaną przez starostwo powiatowe. (więcej...)

(30.04.2003) "W imieniu władz samorządowych miasta Nowego Targu zwracam się do Państwa – Mieszkańców Nowego Targu z prośbą i apelem o godne uczczenie naszego narodowego święta 3 Maja, w którym to dniu obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku będącej dla Polaków „jutrzenką wolności”. Niech nasz liczny udział w uroczystościach tego dnia rozpoczynających się Mszą św. o godz. 11:00 w ogrodach kościoła św. Katarzyny oraz uporządkowanie swoich nieruchomości i wywieszenie flag narodowych przez właścicieli i administratorów nieruchomości będą wyrazem patriotyzmu oraz naszego przywiązania do wszystkich narodowych wartości, które symbolizuje Konstytucja 3 Maja". Apel podpisał burmistrz Marek Fryźlewicz.

(30.04.2003) Jest pierwszy sukces w kwestii opatentowania niektórych wyrobów regionalnych.  Dotyczy to m.in. słynnego osypka. Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski:
Oscypek jest zatem na dobrej drodze, czy to jednak paradoksalnie nie jest zasługa Adama Bachledy Curusia?
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.
I jeszcze raz o oscypku Sabina Palka:

(28.04.2003) Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w jednym z pensjonatów w Rabce kontrolę legalności pobytu cudzoziemców. Zatrzymanych zostało troje obywateli Rumunii w wieku od 22 do 44 lat, którzy prowadzili działalność handlową bez zezwolenia. Przy wjeździe do Polski deklarowali oni cel pobytu turystyczny. Wobec zatrzymanych zostały zastosowane przepisy ustawy o cudzoziemcach. Komendant Karpackiego Oddziału SG wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski w ciągu 6 dni. W Lipnicy Małej ujawnili w trakcie kontroli kierowcy samochodu polonez atu, że kierująca nim kobieta, mieszkanka woj. małopolskiego, nie ma potwierdzenia przeprowadzenia aktualnych badań technicznych pojazdu. Kierująca polonezem kobieta została wraz z pojazdem przekazana funkcjonariuszom komisariatu policji w Jabłonce. W Chyżnem ujawnili usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom przez 27-letniego mieszkańca woj. małopolskiego, w paszporcie którego stwierdzono brak dwóch kartek. Usiłował on na podstawie tego paszportu wyjechać do Włoch w celach turystycznych. Paszport został zatrzymany, a sprawca usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom będzie odpowiadał z wolnej stopy. W Bukowinie Tatrzańskiej zatrzymali 40-letniego mieszkańca pobliskiej miejscowości w związku z ujawnieniem w jego samochodzie Toyota Land Cruiser 47 butelek, każdej z zawartością 1 litra spirytusu, bez polskich znaków akcyzy, ukrytych w przedziale towarowym, w schowku za tylnymi siedzeniami pojazdu. Funkcjonariusze z przejścia granicznego w Chyżnem zatrzymali 27-letniego obywatela Bułgarii, mieszkańca Warny, który deklarował zamiar wjazdu do Polski w celach turystycznych. W trakcie kontroli paszportowej okazało się jednak, że jest on poszukiwany listem gończym Sądu Rejonowego w Oleśnicy w związku z dokonaniem oszustwa majątkowego w Polsce. Zatrzymany został przekazany komisariatowi policji w Jabłonce.

(28.04.2003) Kryminałki: Turystka z Karkowa straciła w jednym ze sklepów przy ul. Krupówki torebkę a w niej dokumenty. Złodziej wykorzystał chwilową nieuwagę. Włamanie do kiosku przy ul. Nowotarskiej. Sprawcy wybili szybę, dostali się do środka, uszkodzili kasę fiskalną - trwa szacowanie strat. W Kościelisku w jednym z pensjonatów złodziej okradł turystkę z Łodzi. Dostał się do wynajmowanego pokoju otwierając drzwi dopasowanym kluczem i zabrał 240 zł.

(28.04.2003) Przedstawiciele Biura Promocji Zakopanego powrócili z Warszawskich Targów Turystycznych. To jeden z ważniejszych promocyjnie regionów. Zainteresowanie warszawiaków Podhalem i górami było bardzo duże. Chociaż, wg opinii oferujących atrakcje turystyczne, odczuwalny był fakt ubożenia społeczeństwa. Wielokrotnie pojawiały się deklaracje wypoczynku w górach - "...ale nie w tym roku". Najczęściej wymieniany powód to brak pieniędzy.

(28.04.2003) W środę 30 kwietnia Zakład Gospodarki Komunalnej w Poroninie zaplanował prace techniczne przy wodociągu głównym w miejscowości Suche. W związku z tym od godziny 9 do 15 nie będzie wody w budynkach od nr 61b do 125b.

(27.04.2003) W Nowym Targu prokuratura bada aferę księgową olbrzymich rozmiarów. Z kasy Zapomogowo-Pożyczkowej pracowników oświaty zniknęło prawie 670 tyś. zł. O defraudację podejrzana jest księgowa - Stanisława D., która nie przyznaje się do winy i odmawia składania zeznań. Osoby tworzące Zarząd Kasy, pełniły swoje funkcję społecznie od 20 lat. Paradoksalnie - w tym roku, po raz pierwszy odbyło się walne zgromadzenie delegatów Kasy, na którym miano udzielić absolutorium. Zanim doszło do walnego - zarząd zgodnie zrezygnował z pełnienia swoich obowiązków. Nikt z obecnych na sali podczas zebrania nie potrafił powiedzieć kto był w zarządzie. Jeden z członków Kasy - Ryszard Hoły - powiedział jedynie, że prezesem zarządu był Zygmunt G., zaś reszta osób chce zostać anonimowymi. Akurat Ryszard Hoły bronił nieobecnego zarządu - podkreślając, że całą winą należy obarczyć byłą księgową. Nie jest do końca prawda, bo choć to księgowa pobierała z banku pieniądze, to jednak na przelewach i czekach widnieją podpisy dwóch osób. Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa to 1910 osób. Przez 20 lat nikt nie sprawdzał jak ona funkcjonuje. Dopiero w styczniu tego roku starosta zarządził kontrolę. Księgowa, która zajmowała się jednocześnie finansami Kasy oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportu, Młodzieżowego Domu Kultury i Poradni Pedagogicznej - zniknęła z pracy - przesyłając jedynie zwolnienia lekarskie. Na polecenia wydania ksiąg - reagowała kolejnymi terminami co do swojego powrotu. W końcu powiadomiono prokuraturę. Wśród dokumentów, w biurku Stanisławy D. znaleziono dwie koperty wypełnione starymi - już bezwartościowymi banknotami w kwocie 160 tyś. zł. Kontrolerzy twierdzą, że brakuje kilkunastu tysięcy dokumentów księgowych, które trzeba odtworzyć. Afera księgowa ma kilka wątków. Prokurator dopatruje się w niej zarówno sporządzania protokołów niezgodnych z rzeczywistością, braku nadzoru, braków w księgowości i oczywiście defraudacji.

(27.04.2003) Powiatowy Inspektor Sanitarny Rita Lech - Jóźwiakowska informuje, że woda w sieci miejskiej w Nowym Targu znów nadaje się do spożycia. Decyzja wydana została na podstawie wyników badań wody z dwóch dni - 22 i 24 kwietnia, czyli z wtorku i czwartku. W piątek w starostwie powiatowym w Nowym Targu zaprezentowana została kaseta z nagraniem okolic potoku Biały Dunajec - wykonanym kamerą termowizyjną. Nagranie ukazuje około 20 miejsc, w których zrzucane są śmieci. Przedstawiciele gmin dostali mapki z naniesionymi punktowo źródłami zanieczyszczeń. Taki materiał jest podstawą do zajęcia się na drodze prawnej sprawcami bakteriologicznego skażenia potoku. Na nowotarskie spotkanie zostali zaproszeni, prócz samorządowców, także przedstawiciele służb sanepidowskich, ochrony środowiska, sztabów antykryzysowych, policji obu powiatów, także zakopiańskiej spółki SEWiK. Za miesiąc ma odbyć się następne spotkanie, na którym wójtowie ujawnią - ile dzikich wylotów udało się im zlikwidować.

(26.04.2003) W Zespole Szkól Nr 3 w Nowym Targu zorganizowane zostało Szkolne Referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Społeczność Zespołu liczy 730 uczniów i około 60 nauczycieli wraz z pracownikami administracji i obsługi. Wyniki referendum szkolnego: ponad 75% głosowało za. Niespełna 25% było przeciw integracji.

(26.04.2003) Burmistrz Zakopanego zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta o uporządkowanie posesji, miejsc pracy i instytucji oraz udekorowanie ich symbolami narodowymi w związku ze zbliżającymi się obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W apelu czytamy: "niech po 212 latach na wszystkich zakopiańskich domach załopoce biało-czerwona flaga, symbol dumy i radości. Gest taki będzie oznaką przywiązania mieszkańców podtatrzańskiej ziemi do wartości jakie niesie historia i tradycja Rzeczypospolitej".

(26.04.2003) Wojewoda Małopolski zezwolił na zbiory winniczka na terenie całego województwa. Ślimak winniczek jest gatunkiem chronionym na mocy zapisów Ustawy z 1991 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2001 r. w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochrona gatunkową ścisłą i częściową. Zgodnie z tymi zapisami Wojewoda w stosunku do ślimaka winniczka uzgadnia miejsca jego pozyskania, ilość oraz termin. Rozporządzenie dopuszcza do zbioru okazy o średnicy muszli powyżej 30 mm. W roku 2000 Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie na zlecenie MUW rozpoczął trzyletnie badania nad występowaniem, liczebnością, strukturą populacji ślimaka winniczka w aspekcie możliwości jego gospodarczego wykorzystania. Wstępne wyniki badań nad populacją ślimaka winniczka wskazywały, iż liczebność tego gatunku w rejonach, w których dokonywana była masowa jego eksploatacja, drastycznie zmalała. Dotyczyło to szczególnie byłego województwa krakowskiego i części byłego województwa tarnowskiego, gdzie w niektórych rejonach gatunek ten przestał istnieć. W związku z tym w 2000 i 2001 roku Wojewoda Małopolski nie wyznaczył miejsc zbioru ślimaka winniczka, co było równoznaczne z zakazem zbioru i skupu tego gatunku w województwie małopolskim. Pod koniec 2001 roku uzyskane wyniki badań dały podstawę do podjęcia decyzji o ograniczonej możliwości eksploatacji ślimaka winniczka na terenie województwa małopolskiego. W roku 2002 po konsultacjach z Instytutem Ochrony Przyrody PAN oraz po pozytywnej opinii Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody zdecydowano zezwolić na pozyskanie ślimaka winniczka na terenie powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego. Rok 2002 był ostatnim rokiem prac badawczych mających na celu określenie liczebności i strategii gospodarowania populacjami ślimaka winniczka w województwie małopolskim. Na podstawie uzyskanych wyników oraz opinii Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody w Krakowie zezwolono w 2003 roku na pozyskanie ślimaka winniczka na terenie całego województwa małopolskiego. Do tej pory wydano pozytywne decyzje dla czterech podmiotów na pozyskanie 120 ton winniczków w terminie od 25 kwietnia do 31 maja.

(24.04.2003) Powiatowy Inspektor Sanitarny Rita Lech - Jóźwiakowska informuje, że woda w sieci miejskiej w Nowym Targu znów nadaje się do spożycia. Decyzja wydana została na podstawie wyników badań wody z dwóch dni - 22 i 24 kwietnia, czyli z wtorku i czwartku.

(23.04.2003) Po informacji serwisu Watra, pytanie w sprawie zakopiańskiej estakady pojawiło się na sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego. 16 kwietnia serwis informował... przeczytaj. Okazało się, że prawdopodobnie wiadukt w pełni zacznie funkcjonować dopiero za dwa miesiące. Jak mówi starosta tatrzański - powodem są skomplikowane i długotrwałe procedury przetargowe przy wyłanianiu firm, które mogą dokonać remontu mostu:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(23.04.2003) Obecnych na sali obrad 19 radnych udzieliło absolutorium burmistrzowi miasta Zakopane. Pozytywnie o wykonaniu budżetu w 2002 roku wypowiedziała się komisja rewizyjna rady, podobnego zdania był też skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Za udzielone absolutorium podziękowali burmistrz Piotr Bąk:
Podziękował także Władysław Łukaszczyk:
Do porządku obrad wprowadzono punkt dot. utworzenia dodatkowych obwodów do głosowania w czerwcowym referendum. Wykreślono natomiast punkt ustalający zasady wydzierżawiania nieruchomości lub gruntów.

(23.04.2003) Na zakopiańskiej sesji Rady Miasta obecny był prezes Polskiego Związku Narciarskiego Paweł Włodarczyk. Poinformował zebranych o staraniach o przyznanie Polsce organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym:

(23.04.2003) Na początku maja w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli samorządów i w władz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkanie organizuje ministerstwo ochrony środowiska. Tematem ma być m.in. współpraca gmin Powiatu Tatrzańskiego z TPN:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(23.04.2003) Odbyła się VI zwyczajna sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. Sesja ważna, bo absolutoryjna. Mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

 

 

(23.04.2003) Powiat tatrzański podjął uchwałę w sprawie zmian w Statucie Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zakopanem. Na czym one polegają i jakie będą miały konsekwencje dla pacjentów - na pytanie odpowiada dr Jerzy Muniak przewodniczący Komisji Zdrowia:
Jak przewodniczący komisji ocenia dokonywaną aktualnie restrukturyzację zakopiańskiego szpitala:

(21.04.2003) Święta u zakopiańskich policjantów. Głownie interwencje dotyczyły kradzieży i jazdy po spożyciu alkoholu. Oto kilka przykładów. W nocy 17/18 kwietnia dokonano włamania do recepcji COS. Skradziono komputer o wartości 1.500 zł. Tej samej nocy ze sklepiku w szkole podstawowej w Zębie zniknęły soki i słodycze -straty oszacowano na 4 tyś zł. W Wielki Piątek zgłoszono kradzież kieszonkową. Grasujący pod Gubałówką złodziej zabrał mieszkance Poronina portfel z dokumentami i kwotą 140 zł. Kieszonkowa kradzież także na Krupówkach. Tu łupem złodzieja padło 800 zł, 160 euro, karty bankomatowe i dokumenty mieszkanki Torunia. W przychodni na Gimnazjalnej chwila nieuwagi kosztowała pewną zakopiankę 100 zł, 100 dolarów i dokumenty - wszystkie rzeczy znajdowały się plecaku. Na drodze do Olczy zniknął baner reklamowy. Właściciel wycenił stratę na 800 zł. Na prywatnej posesji na Krzeptówkach mężczyzna został potrącony przez własny samochód. Zaparkowany ford Transit zaczął nagle się zsuwać na stojącego przy tylnym zderzaku właściciela pojazdu. W wyniku upadku mężczyzna doznał licznych potłuczeń, złamania żeber i łopatki. Toczący się dalej samochód uderzył w przejeżdżające Audi mieszkańca Pabianic. 19 kwietnia podczas kontroli policjanci zatrzymali prawo jazdy 23-letniego mieszkańca Krakowa, u którego w wydychanym powietrzu alkomat wykazał 1,78 promila alkoholu. "Lepszym wynikiem pochwalić się" może pewien fiakier, który zatrzymany na ul. Grunwaldzkiej nadmuchał do alkomatu 2,24 promila. Lany poniedziałek w rejonie działania zakopiańskiej policji nie odbiegał od normy, chociaż był spokojniejszy niż w innych miastach Polski. Zgłoszono 3 nieprzyjemne zdarzenia - w Dzianiszu w ferworze dyngusa wybito szybę w autobusie PKS, podobnie w Poroninie. Tu "poszła" szyba w Fiacie Uno. W Dol. Chochołowskiej zamiast właścicielki zalano samochód. Dziennikarka ze Śląska w przerwie opalania podeszła do zaparkowanego nieopodal nie zamkniętego samochodu. Z jej relacji wynika, że wlano do pojazdu kilka wiader wody. Poprosiła policjantów, aby nie podejmowali chwilowo działań wyjaśniających. Kobieta postanowiła sama znaleźć sprawców. 6 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu ujawniła 12-godzinna akcja policji. Ustawiony w rejonie stacji benzynowej JET patrol wyłowił powyższych panów spośród kontrolowanych 150 kierujących.

(21.04.2003) Mieszkańcy Szczawnicy nocą nie mają wody w kranach. Przyczyna: miejska sieć wodociągowa jest dziurawa. Codziennie o 23.00 miejskie wodociągi zakręcają kurki. Odkręcają je dopiero rano. Przez ten czas uzupełniane są zbiorniki. Okazało się, że ze skorodowanych rur ucieka nawet 70 procent wody zdatnej do picia. Sieć powstała w latach 50-tych. Nie była jeszcze remontowana. Na remont przestarzałych wodociągów potrzeba około 5 milionów złotych. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel jedynie 400 tysięcy złotych.

(21.04.2003) W ubiegłym roku na pomoc społeczną w Nowym Targu wydano milion 917 tyś zł. Na tak zwane zadania zlecone przeznaczono milion 300 tys. Pozostałych 620 tyś - to zadania własne. Nikomu nie odmówiono pomocy. W dawnym hotelu robotniczym na osiedlu Bór "przezimowało" trzech bezdomnych. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - Elżbieta Całusińska zapytana o jaką formę wsparcia najczęściej proszą nowotarżanie - wymieniła zasiłki dla niepełnosprawnych i renty socjalne. Niestety wzrasta liczba osób bezrobotnych, których sytuacja materialna jest zatrważająca. Z pomocy OPS-u skorzystało 3 tysiące 117 osób, czyli ponad 900 rodzin. Z dodatków mieszkaniowych wsparto 800 rodzin. Ogromna liczba - 500 dzieci otrzymywała obiady.

(21.04.2003) Zarząd województwa małopolskiego zapoznał się z informacją na temat programu „Samochody ratownicze 2003” w ramach działań związanych z dofinansowaniem jednostek OSP w naszym regionie w sprzęt do ratownictwa techniczno – chemiczno – ekologicznego. Realizacja zadania będzie się odbywać w oparciu o środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a jego całkowity koszt wynosi 8 mln 800 tys. zł, z czego 75% sfinansuje WFOŚiGW. Pozostałą kwotę pokryje zainteresowana strona. Samochody ratownicze, nie mniej niż jeden na powiat i nie więcej niż jeden na gminę, będą z pełnym tzw. karosażem.

(19.04.2003) Szef MSWiA Krzysztof Janik powiedział, że prawdopodobnie zostanie wprowadzony obowiązek posiadania nadajnika GPS przez turystów udających się w góry. GPS jest przeznaczony do szybkiego i dokładnego wyznaczania współrzędnych określających pozycję anteny odbiornika:
Minister powiedział, że rozpatrywane są różne pomysły na "skomercjalizowanie, czy inaczej mówiąc sprywatyzowanie" współodpowiedzialności ludzi za własne bezpieczeństwo. "Może powinno się podnieść np. cenę biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego z 3,60 zł do 7,20 zł, z czego 3,60 zł to obowiązkowe ubezpieczenie?":
Krzysztof Janik podkreślił, że nie są to konkretne propozycje, ale "kierunek myślenia", jaki powinien zostać przyjęty:
Przypomniał, że akcja ratowania 13-osobowej grupy turystów zasypanej przez lawinę pod Rysami w Tatrach w styczniu kosztowała około 9 mln zł:
Mówiła rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Alicja Hytrek.

(19.04.2003) Do poniedziałku pod specjalnym nadzorem patroli będą wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Szczególnie "pilnowana" będzie "zakopianka", drogi z Krakowa w kierunku Warszawy i Tarnowa oraz trasy Wadowice - Gorlice i Kraków - Olkusz. Pojawią się nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideoradary, a także patrole z fotoradarami. Przypominamy, że w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Ograniczenia te dotyczą: niedzieli i poniedziałku - od 7 do 22.

(18.04.2003) Apele nie skutkują. Pomiędzy Zakopanem a Nowym Targiem można napotkać kilkadziesiąt miejsc z wypaloną trawą. Na fotografii akcja gaszenia pożaru w rejonie Szaflar. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu już pod koniec marca apelowała: "Pozornie niewinne wypalania traw i pozostałości roślinnych wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się ognia kończy się najczęściej groźnym w skutkach pożarem zabudowań i terenów leśnych, a nawet zakładów pracy. Ponadto oprócz zagrożenia pożarowego, wypalanie traw powoduje naruszenie równowagi biologicznej w przyrodzie oraz zniszczenie szlachetnych gatunków roślin trawiastych i zielonych." Przypomnijmy, że wypalanie traw jest przestępstwem. Osoba przyłapana na podpaleniu będzie odpowiadać z artykułu 181 & 1 Kodeksu Karnego, który brzmi: "Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Do podpalaczy stosuje się również przepisy artykułu 163 & 1 Kodeksu Karnego - "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru - podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

(18.04.2003) Kto by pomyślał, że fotka była zrobiona 18 kwietnia 2003 roku. A jednak. Zakopane, ul. Nowotarska, jeden ze sklepów mięsnych (godzina 9.30). Czy to powrót do odległych już czasów. Na szczęście nie. Po prostu "idą święta...".

 

 

 

(17.04.2003) Kryminałki: Na ulicy Kościuszki w Zakopanem turystce z Sosnowca skradziono portfel z dokumentami i pieniądze w kwocie 600 zł. Z zakopiańskiej wypożyczalni samochodów mieszkanka Warszawy wypożyczyła na okres 10 dni Forda "Ka". Od 2 lutego samochód nie powrócił do wypożyczalni. Sprawa zajęła się policja. Wartość samochodu oceniono na 17 tyś. zł. Kierowniczka jednego z zakopiańskich domów wypoczynkowych zgłosiła policji uszkodzenie mienia. Kilkoro młodych ludzi strzelało z broni pneumatycznej do szyb ośrodka, jedna z nich została uszkodzona. Wartość naprawy to 600 zł. Na ulicy Kościeliskiej złodzieje próbowali dostać się do prywatnego domu. Uszkodzili drzwi i zamki ale nie udało im się dostać do środka.

(17.04.2003) Po świętach na kolejnej sesji spotkają się Radni Zakopanego. Wśród punktów obrad jest m.in. uchwała o wygaśnięciu mandatu radnego. Na poprzedniej sesji z dalszej pracy w radzie zrezygnował ze względów osobistych Dariusz Galica. Wyprzedzając fakty zapytaliśmy Wojciecha Solika, który według listy wyborczej jest najbliższy wejścia do rady w miejsce Dariusza Galicy, czy w przypadku formalnego pytania zgodzi się pełnić funkcję radnego? W odpowiedzi kandydat stwierdził, że nie lubi wyprzedzać faktów ale jeżeli padnie taka propozycja to ją przyjmie.

(17.04.2003) Trwa śledztwo w sprawie wypadku, który wydarzył się kilka dni temu w Świńskim Kotle w rejonie Kasprowego Wierchu. Przypomnijmy - kilkudziesięcioosobową grupę snowbordzistów przysypała lawina, prawdopodobnie wywołana przez nieznanego dotychczas narciarza. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Przesłuchani w toku śledztwa mają być uczestnicy niebezpiecznych zjazdów, ratownicy TOPR, pracownicy TPN. Postępowanie na tym etapie ma wyjaśnić jaka była przyczyna zejścia lawiny, czy mógł ją spowodować ów nieznany narciarz, czy też masy śniegu ruszyły samoistnie. Dotychczas mimo posiadanego filmu na którym zarejestrowany jest snowbordzista znajdujący się nad grupą, którą porwała lawina nie udało się go zidentyfikować. Prawdopodobnie jest to osoba z zewnątrz. Inną kwestią jest załamanie zakazu przez młodych ludzi, którzy weszli w teren zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe. Prokuratura będzie wnioskować o ukaranie młodzieży lub ich rodziców mandatami.

(16.04.2003) W środowym wydaniu Gazety Wyborczej z 16 kwietnia 2003 pojawiła się, krótka notatka o przyznaniu redaktorowi Józefowi Jerzemu Jureckiemu z Tygodnika Podhalańskiego nagrody im Jerzego Zieleńskiego od Rady Etyki Mediów za "artykuły ujawniające korupcję w zakopiańskiej skarbówce". Natomiast na czwartej stronie Krakowskiego dodatku do Gazety w kolumnie zatytułowanej "w skrócie" czytamy: "Za poszukiwanie prawdy. Józef Jerzy Jurecki dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego, otrzymał pośmiertnie nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego, przyznaną po raz pierwszy przez Radę Etyki Mediów. Jury wyróżniło go za "poszukiwanie prawdy". Jurecki brał udział w Powstaniu Warszawskim, w czasach PRL działał w opozycji i publikował w tzw. drugim obiegu. Popełnił samobójstwo w dniu ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r." Tyle Gazeta Wyborcza. Według informacji które posiada serwis Watra redaktor Józef Jerzy Jurecki czuje się dobrze. Nie brał udziału w Powstaniu Warszawskim i wbrew doniesieniom gazety - przebywa wśród żywych. W czwartkowym numerze Gazety Wyborczej ukazało się sprostowanie. Autorka notatki o Jerzym Jureckim twierdzi, że pomyliła życiorysy.

(16.04.2003) Zagadkową sprawą zajmuje się zakopiańska Policja. W środę w nocy do szpitala trafiło troje młodych ludzi z obrażeniami ciała. Poinformowali lekarza, że uczestniczyli w wypadku drogowym. Szpital zawiadomił funkcjonariuszy Wydziału Drogowego Komendy Policji w Zakopanem. Z informacji przekazanych przez dwie mieszkanki Białego Dunajca, 16 i 17-latkę, wynika, że wraz z 18 letnim kolegą szli z dyskoteki w Zębie w kierunku Poronina. Udało im się zatrzymać jadący samochód. Wsiedli do środka. Po kilkudziesięciu metrach jazdy wpadli w poślizg i uderzyli w drzewo. Kierowca kazał im natychmiast wysiadać i nic nikomu nie mówić. I w tym miejscu kończy się relacja. Ponieważ obrażenia ciała młodych pacjentek nie były bardzo poważne, lekarze zdecydowali o zwolnieniu ich ze szpitala. Policjanci zabrali je do radiowozu i pojechali w rejon, gdzie wydarzył się wypadek. Okazało się, że dziewczyny nie wiedzą, gdzie samochód wpadł w poślizg ani, w które drzewo uderzył. Opowieść zatem o nieznajomym kierowcy jest mało prawdopodobna. Jaki był prawdziwy przebieg wydarzeń, których efektem były obrażenia ciała u młodych ludzi? Śledztwo w sprawie trwa. 18-letni chłopak nadal przebywa w szpitalu.

(16.04.2003) We wtorek w Poroninie sesja absolutoryjna. Radni wysłuchają m.in. sprawozdań za rok ubiegły i ocenią zimowe utrzymanie dróg. Obrady rozpoczną się o godzinie 10.

(16.04.2003) Dokładnie 16 marca serwis Watra poinformował kierowców o zamknięciu jednej części wiaduktu na ul. Powstańców Śląskich w Zakopanem (zobacz). Minął miesiąc i nadal lewa strona mostu (jadąc w kierunku Kościeliska) jest wyłączona z ruchu. Droga leży w gestii Starostwa Tatrzańskiego. Tam poinformowano nas, że zamknięto pas ze względu na ogromne dziury w nawierzchni asfaltowej, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowców. Sprawdziliśmy - rzeczywiście, po zimie droga jest poważnie uszkodzona (patrz fotki). Dlaczego jednak tak długo nikt nie rozpoczął jej remontu. Dowiedzieliśmy się, że dotychczas warunki atmosferyczne nie sprzyjały takim pracom - tyle starostwo. Wiaduktowi "Watra" przyglądnie się 16 maja.

(15.04.2003) Marszałek Janusz Sepioł i wicemarszałek Krzysztof Deszyński spotkali się z przedstawicielami ok. 50 małopolskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Iraku. Reprezentowały one szeroki wachlarz branż, a większość z nich ma doświadczenie w pracach w krajach arabskich w tym w Iraku. Marszałek przedstawił stan wiedzy o dostępnych funduszach i zleceniach. Janusz Sepioł zobowiązał się do monitoringu, czy małopolskie przedsiębiorstwa będą traktowane równoprawnie przy kontraktowaniu prac i usług. Zapowiedział również, że ofertę małopolskich firm przedstawi na spotkaniu z Polsko – Amerykańską Izbą Gospodarczą, amerykańskim przedstawicielstwom gospodarczym i rekonesansowym misjom amerykańskich firm doradztwa strategicznego. Firmy obecne na dzisiejszym spotkaniu wypełnią ankietę, która pozwoli stworzyć precyzyjną bazę danych małopolskiej oferty.

(14.04.2003) W Zakopanem kroniki policyjne odnotowały kolejną "niepotrzebną" śmierć. Niepotrzebną, bo tak naprawdę w życiu człowieka nie ma sytuacji "bez wyjścia" - czasami tylko brakuje kogoś, kto pomoże rozwiązać problem. Ponownie w okresie kilku miesięcy młody człowiek popełnił samobójstwo. W miniony weekend, w rejonie Antałówki powiesił się 29 letni mieszkaniec Zakopanego. Każda tego typu śmierć to przypadek indywidualny i każda z tych tragedii może mieć zupełnie inne podłoże. Natomiast nasuwa się pytanie - czy drastyczne decyzje tych ludzi to "zbieg okoliczności", czy też dzieje się coś niepokojącego wśród młodego pokolenia na Podhalu?
Psychiatra Maciej Jachymiak, który przez kilka lat pracował w Zakopanem twierdzi, że jest to miasto bardzo specyficzne. Wielu młodych ludzi jest tutaj narażonych na nietypowe problemy. Życie zakopiańskie jest czasami "oderwane od rzeczywistości i nieprawdziwe" a z tym się wiążą problemy rozwojowo-osobowościowe młodych ludzi. Zamachy samobójcze wraz z rozwojem cywilizacyjnym będą się nasilać. Według Macieja Jachymiaka by zapobiegać tego typu zachowaniom trzeba mieć rozwiniętą na odpowiednim poziomie psychiatrę - a w Zakopanem "tego nie ma, tak jakby miasto się broniło przed tym tematem".
Jakimi instytucjami powiat tatrzański dysponuje by dbać o kondycję psychiczną mieszkańców? W starostwie powiedziano nam o kilku miejscach, w których można szukać pomocy. W przychodni przy ul. Gimnazialnej funkcjonuje "poradnia zdrowia psychicznego", jest stowarzyszenie "Rodzina", które zajmuje się przede wszystkim osobami uzależnionymi, jest również poradnia psychologiczno-pedagogiczna, działa także telefon zaufania.
Z rozmowy ze znanym psychologiem i terapeutą zakopiańskim Joachimem Brzozowskim wynika, że mieście brakuje instytucji, która by doraźnie interweniowała. Brakuje Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czyli miejsca, gdzie udzielano by pomocy osobom znajdującym się w obliczu dramatycznych wydarzeń życiowych. Takie placówki funkcjonują już od lat 50 ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Później pojawiły się w Europie Zachodniej. W Polsce w większych miastach tym ważnym tematem zajęto się kilka lat temu. W Nowym Targu w tym roku pod koniec stycznia otwarto Ośrodek Interwencji Kryzysowej w internacie im. Kostki Napierskiego. Instytucja podlega Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie. A w Zakopanem - no cóż - podobny ośrodek nie dałby gwarancji, że w mediach nie będziemy czytać o kolejnej tragedii ale gdyby udało się uratować chociaż jedno życie - to już warto, by powstał.

(14.04.2003) Kryminałki: W rejonie Antałówki znaleziono zwłoki 29-letniego zakopiańczyka. Policja wykluczyła działanie osób trzecich. W Zębie wydarzył się wypadek drogowy. Na jezdnię nagle wbiegła 3 letnia dziewczynka. Została potrącona. Ze wstrząsem mózgu i złamaną kością czołową odwieziono ją do szpitala. W Białym Dunajcu złodzieje ukradli 4 koła z samochodu Wolkswagen Golf. Straty właściciel ocenił na 1000 zł. Na drodze do Olczy nieznany sprawca uszkodził tablicę reklamową. Jej naprawa według właściciela będzie kosztowała 1500 zł. Wyłamując drzwi złodziej dostał się do prywatnego mieszkania na drodze do Olczy. W tym jednak przypadku skradziono 250 dolarów amerykańskich i 10 butelek alkoholu. Stratę oceniono na 1300 zł. Z ulicy Kasprusie w Zakopanem w nocy z niedzieli na poniedziałek skradziono Fiata 126 p. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

(14.04.2003) Do 27 kwietnia woda w sieci miejskiej w Nowym Targu dopuszczona jest to użytku jedynie warunkowo. To oznacza, że jeszcze przez prawie dwa tygodnie nowotarżanie mogą użyć wodę po wcześniejszym jej przegotowaniu. Co dalej z problemem wody w Mieście? W serwisie rozmowa z burmistrzem Nowego Targu Markiem Fryźlewiczem:
Rozmawiała Sabina Palka.

(14.04.2003) Zarząd Spółki „PKP Przewozy Regionalne”, dążąc do obniżenia kosztów działalności podjął w lutym br. decyzję o wycofaniu z dniem 10 marca 2003 r. wszystkich pociągów, których koszt uruchomienia nie ma pokrycia w co najmniej 30% przychodami ze sprzedaży biletów. Ograniczenia objęły 1050 pociągów kursujących na terenie całego kraju, z czego 205 pociągów to pociągi kursujące w województwie małopolskim. Bezpośrednią przyczyną tej decyzji było ograniczenie zapisanej w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” kwoty na organizowanie i dotowanie przewozów z 800 mln. zł. do 300 mln. zł. Na postawie ustaleń przedstawicieli związków zawodowych z kierownictwem resortu i władzami spółek Grupy PKP w dniu 2 marca 2003 r., decyzję o zawieszeniu pociągów odroczono wstępnie do dnia 30 kwietnia br. Powołano równocześnie Zespół składający się z reprezentantów „PKP Przewozy Regionalne” Sp. z o.o., PKP S.A,. Związków Zawodowych, Ministerstwa Infrastruktury oraz przedstawicieli samorządów województw. Przy współudziale przedstawicieli Województwa Małopolskiego Zespół przeprowadził w dniach 6–12.03.2003r. szczegółowe badania zapełnienia pociągów i dokonał ponownej analizy ekonomicznej.
W oparciu o wykonane prace analityczne oraz prowadzone negocjacje na rzecz utrzymania przewozów o niskiej rentowności zadecydowano o odstąpieniu od zawieszenia 140 spośród 205 pociągów. Przyjęto, że w obszarze województwa małopolskiego zostanie wycofanych w całej relacji 59 pociągów oraz dodatkowo 6 pociągów będzie kursowało w skróconej relacji. Zmiany te będą obowiązywały od 1 lipca 2003 r.

(14.04.2003) Na posiedzeniu Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął Program Rozwoju Bazy Sportowej na rok 2003. Dofinansowanie pochodzi ze środków z dopłat do stawek w grach liczbowych. Wśród propozycji województwa znalazło się 41 projektów realizacji zadań kontynuowanych i 30 zadań nowych. M.in. ponad 850 tys. zł otrzyma klub Proszowianka na budowę hali w Proszowicach, ponad 220 tys. zł. Urząd Gminy w Nowym Targu na kontynuację budowy sali przy szkole podstawowej w Krempachach. Wśród zadań nowych znalazła się budowa hali przy Zespole Szkół Zawodowych w Zakliczynie, na którą tarnowskie starostwo otrzyma blisko 480 tys. zł. Kwota na zadania kontynuowane i nowe wynosi ogółem w 2003 roku ponad 15,5 mln. zł.

(13.04.2003) Jadwiga Nowakowska, wicedyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, została II wicewojewodą małopolskim. Nominację, podpisaną przez premiera ma odebrać w poniedziałek. Stanowisko II wicewojewody małopolskiego było nie obsadzone od czasu wyjścia PSL z koalicji rządowej; został wtedy odwołany Andrzej Harężlak.
 
(13.04.2003) Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Nowym Sączu rozbili międzynarodowy gang handlujący bronią i narkotykami. Aresztowano 3 osoby, w tym obywatela Słowacji. Czwarta znajduje się pod policyjnym dozorem. Przemycana z południa broń trafiała do największych gangów działających w Polsce. W mieszkaniach zatrzymanych członków grupy znaleziono pistolet maszynowy Skorpion, dwa pistolety CZ, magazynki i bardzo dużo amunicji do tej broni. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego w Nowym Sączu zabezpieczyli też kilkanaście kilogramów rtęci. To największa i najgroźniejsza grupa przestępcza rozbita na południu Polski. Przestępcy byli świetnie zorganizowani, na Podhalu działali od kilku miesięcy.

(12.04.2003) Kilkunastu snowbordzistów porwała lawina, która w sobotę po południu zeszła w Świńskim Kotle w rejonie Kasprowego Wierchu. 16 osób znalazło się pod śniegiem, dwie odniosły niegroźne obrażenia. Praktycznie wszyscy wygrzebali się sami. Lawinę wywołał, podcinając śnieg inny snowbordzista, który według relacji świadków uciekł. Nie pomógł zasypanym ani nie wezwał ratowników. Do tej pory nie wiadomo kto nim był. Profilaktycznie ratownicy TOPR przeszukali lawinisko. Nie znaleźli jednak nikogo pod śniegiem. Akcji użyto śmigłowca Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Przypomnijmy w górach obowiązuje III (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego. Spora część Tatr jest zamknięta dla turystów i narciarzy z powodu niebezpieczeństwa. Snowbordzistów nie powinno było być w miejscu, gdzie zeszła lawina!

(12.04.2003) Województwo Małopolskie w ramach Kontraktu Wojewódzkiego otrzyma w 2003 roku z programu wsparcia 55,975 mln zł. Kwota ta stanowi wkład budżetu państwa m. in. w budowę Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz w Krakowie, dworca autobusowego w Krakowie, obwodnicy Klucz, płyty postojowej na lotnisku w Balicach. Dzięki pieniądzom samorządów i programowi wsparcia zmodernizowane zostaną drogi wojewódzkie nr 969, 977, 967 i 958, a także przygotowana na przyjęcie inwestorów strefa gospodarcza na terenie Huty im. T. Sendzimira. Jako inwestycje wieloletnie kontynuowane będą takie przedsięwzięcia, jak ochrona zlewni rzeki Raby i Zbiornika Dobczyckiego oraz budowa szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Nadal największe kwoty w kontrakcie rezerwowane są na inwestycje wieloletnie - 25,85 mln zł trafi na budowę szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu, a 9,3 mln zł - na inwestycje kanalizacyjne w zlewni Raby i zbiornika dobczyckiego. Zarząd Województwa na liście zadań proponowanych do renegocjacji z rządem umieścił parking przy sanktuarium w Łagiewnikach oraz remont nowosądeckiego Sokoła i budowę sześciu Domów Pomocy Społecznej (w Olkuszu, Mszanie Dolnej, Bochni, Zakopanem, Nowodworzu, Krakowie i Makowie Podhalańskim).

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I