I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
III Mały Memoriał im. Stanisława Bukowskiego „Ojca”

(18.02.2009)  Zofia Leśnik: "W dniu 12 lutego 2009r w Dzianiszu na polanie Zokówka odbył się III Memoriał Stanisława Bukowskiego „Ojca” w Biegach Narciarskich. Zawody zostały rozegrane zgodnie z regulaminem stylem klasycznym w prawdziwie zimowej scenerii. W zawodach uczestniczyło 273 zawodników z 12 Szkół. Rozdano ponad 140 nagród, 60 medali, 18 pucharów oraz dla każdego dziecka pamiątkowy dyplom. Medale, dyplomy i puchary ufundował Andrzej Bukowski „Waluś” - syn patrona zawodów z rodziną.
Pierwsze, drugie oraz trzecie miejsca zostały uhonorowane medalami. Nagrody uznaniowe od sponsora Mieczysława Dzierżęgi otrzymali najlepsi zawodnicy z Gminy Kościelisko. Najlepsi z Kościelisk otrzymali nagrody ufundowane przez Tatrzański Związek Narciarski. Pozostałe nagrody rozlosowano wśród zawodników, którzy ukończyli konkurencję. Sponsorami nagród losowanych są Małopolski Urząd Marszałkowski, Urząd Gminy Kościelisko, UKS ”Regle ”Kościelisko i Firma Salomon. Szkoły uczestniczące w zawodach zostały uhonorowane pamiątkowymi pucharami. Każdy Zawodnik otrzymał pamiątkowy dyplom z podobizną Stanisława Bukowskiego „Ojca”. Najlepsze szkoły w punktacji Szkół otrzymały puchary - Szkoły podstawowe Chochołów, Kościelisko i Hańczowa, Gimnazja Stare Bystre, Ciche i III miejsce Kościelisko.
Zawody swoją obecnością uświetnili Olimpijczyk Józef Gąsienica Sobczak ”Juha”, Małgorzata Ruchała, trenerzy olimpijczycy Andrzej Ruchała, Jerzy Leśnik, Robert Bugara.
Zarząd UKS ”Regle”serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji zawodów Pani Czesławie Klejka z ekipą żywieniową, Annie Rapacz, Marii Kania, Jerzemu Gładyszowi, Robertowi Bugara, młodzieży z Zespołu Szkół w Dzianiszu i Kościelisku. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Józefowi Kunc, który czuwał nad całością wraz nauczycielem WF z Andrzejem Wolakiem, Naczelnikowi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Dyrektorowi COS Zakopane Franciszkowi Bachledzie- Księdzularzowi wraz z ekipą techniczną, Zarządowi TZN Zakopane, Sponsorom Firmie „Amago”, „Salomon”, Wójtowi i Radzie Gminy Kościelisko. Podziękowania dla SkiPola."
 

WYNIKI:

III Memoriał Bukowskiego wyniki SP.doc

III Memoriał Bukowskiego wyniki gimnazja.doc

 

Stanisław Bukowski "Ojciec"
Stanisław Bukowski urodził się w Kościelisku, Był bardzo dobrym biegaczem narciarskim. Pod skrzydłami Tadeusz Kwapienia w klubie „Wisła -Gwardia" zdobył w swej pięknej karierze sportowej 14 tytułów Mistrza Polski - 8 razy w sztafecie - 4 razy w biegu indywidualnym na 50 km oraz na 30 i 18 km, wielokrotnie reprezentował barwy Polski na międzynarodowych zawodach. Wystawiono go na Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d'Ampezzo w 1956r do konkurencji indywidualnej na 50 km mimo, że kierownictwo polskiej ekipy nic chciało do tej morderczej konkurencji nikogo dopuścić, I szkoda, że na początku nie wierzono w jego siły. Co prawda Stanisław Bukowski zaczął swój bieg w bardzo wolnym tempie mimo to utrzymywał się w czołówce 20 najlepszych zawodników. O końcowym wyniku zadecydował bardzo dobry finisz i na mecie zjawił się na bardzo dobrej 13 pozycji.
Bukowski nie tylko zajmował się sportem, ale tez poświęcał dużo czasu swojej rodzinie. Miał dwoje dzieci, z których był niesłychanie dumny i to właśnie sprawiło, że dano mu przydomek "Ojciec". Sławę zyskał również przez wspaniale poczucie humoru i jego niezrównane szaleństwo do tańca góralskiego przez co uzyskał międzynarodową sławę wśród biegaczy narciarskich.
Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę jako trener w klubie ,,Start Zakopane". Przez wiele lat pracował w Dzianiszu. Wychował wielu Olimpijczyków m.in. Wojciecha Truchana, Józefa Stopkę oraz olimpijczyka i brązowego medalistę Mistrzostw Świata w Falun - Jana Staszla.
Tego niskiego wzrostu lecz wielkiego duchem zawodnika jak i trenera nie przypadkowo nazwano przydomkiem "Ojciec" Był Ojcem i prawdziwym przyjacielem dla wszystkich zawodników bez względu na przynależność klubową.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I