I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Reklama I Galeria I O Watrze I

 
 
Ścieżka nad Reglami
 

ŚCIEŻKA NAD REGLAMI -ODCINEK OD KALATÓWEK DO DOLINY BIAŁEGO
Jedną z najpopularniejszych tras w niższych partiach Tatr jest Ścieżka nad Reglami. Szlak ten poprowadzony w paśmie regli łączy z sobą Dolinę Bystrej z Doliną Chochołowską, wykorzystując ciąg przełęczy. Naszą dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Z placyku koło kolejki na Kasprowy Wierch idziemy drogą jezdną prowadzącą na Kalatówki. W ciągu 30 minut dochodzimy do miejsca położonego 150 m poniżej schroniska na Kalatówkach. Ścieżka nad Reglami oznakowana na czarno skręca tu w lewo i wznosi się lasem na przełęcz Białego, którą osiągamy po 30 minutach z Kalatówek. Następnie idziemy grzbietem, skąd otwiera się widok na grupę Kasprowego Wierchu. Ścieżka podchodzi nieco do góry aby przewinąć się na stronę Doliny Białego. Szlak poprowadzony jest w poprzek żlebików i żeber w rejonie klimatycznej górnej granicy lasu. Od północy omijamy skalne baszty Zameczków, schodząc nieco w dół w kierunku żlebu Suchej Dolinki. Po około 1 godzinie z Kalatówek dochodzimy do połączenia ze szlakiem schodzącym do Doliny Białego. Po krótkim 15 minutowym podejściu dochodzimy do Czerwonej Przełęczy dawno zwanej Wolarzyskiem. Z tego miejsca schodzimy stromo lasem do doliny Strążyskiej. Regionalny szałas w Strążyskiej osiągamy po około 2 godzinach. Z dolnego krańca polany w ciągu 40 minut wchodzimy na przełęcz w Grzybowcu skąd rozpoczynamy zejście do Doliny Małej Łąki, Małołącką polanę osiągamy po godzinie ze Strążysk. Cała trasa zajmie nam około 3 godzin. Z Polany Małołąckiej możemy kontynuować wycieczkę w dalszym ciągu Ścieżką nad Reglami, lub zejść doliną Małej Łąki w kierunku jej wylotu.

ŚCIEŻKA NAD REGLAMI II
Drugi odcinek Ścieżki nad Reglami rozpoczniemy zwiedzać w dol. Małej Łąki. Dojdziemy tam żółtym szlakiem z szosy łączącej Zakopane z Kirami. Na dolnym krańcu Wielkiej Polany Małołąckiej w prawo skręcamy na czarny szlak prowadzący na Przysłop Miętusi, który osiągamy po 15 minutach. Z Przysłopu ścieżka obniża się stopniowo na dno Doliny Miętusiej - bocznego odgałęzienia Doliny Kościeliskiej. Dnem Doliny Miętusiej dochodzimy w przeciągu 30 minut z Przysłopu, do drogi wiodącej na Ornak przez Dolinę Kościeliską. Idziemy tą drogą i po około 5 minutach nie dochodząc do kapliczki, skręcamy w prawo i rozpoczynamy podejście na Przysłop Kominiarski. Ścieżka nad Reglami przecina polanę a następnie przez las dochodzi do polany Niżnie. Z tego miejsca w prawo odchodzi szlak żółty wiodący do dol. Lejowej. Miejsce to osiągamy po około 30 minutach od Kościeliskiej. Po przekroczeniu potoku i małej polanki rozpoczynamy krótkie -30 min. podejście na siodło pomiędzy wierchami; Opalone i Spalenisko, leżące nad Doliną Chochołowską. Tu rozpoczynamy schodzenie w dół. Po okrążeniu szerokiej grzędy i przekroczeniu Kamiennego Żlebu spadającego na Polanę Huciska, ścieżka prowadzi u podnóża skałek Kobylich Głów. Następnie przez polanę Jamy schodzimy do wylotu doliny Dudowej, która powyżej zwęża się w mały wąwóz- Międzyściany. Stąd dochodzimy już do drogi wiodącej przez Dolinę Chochołowską.

I Dolina Pięciu Stawów Polskich I Dolina Białego I Dolina za Bramką I Dolina Chochołowska I Dolina Strążyska I Dolina Kościeliska I Dolina ku Dziurze I Morskie Oko I Czerwone Wierchy I Hala Gąsienicowa I Giewont I Granaty I Gubałówka I Kasprowy Wierch I Hala Kondratowa I Kopa Kondradzka I Kozi Wierch I Krzyżne I Nosal I Palenica I Rusinowa Polana I Droga nad Reglami I Starorobociański Wierch I Szpiglasowy Wierch I Kościelec I Kopieniec I Spływ przełomem Dunajca I Trzy Korony I Turbacz I Sokolnica I Wąwóz Szopczański I Babia Góra I Wąwóz Homole I

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Reklama I Galeria I O Watrze I