I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu kulturalnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII

(13.05.2002) We wtorek w nowotarskim Ratuszu odbędzie się promocja kolejnego, szóstego numeru "Almanachu Nowotarskiego". Publikację przygotowało i wydało Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. "Almanach" , tak jak w poprzednich edycjach, zawierać będzie artykuły dotyczące kultury i historii Nowego Targu. W najnowszym numerze znajdzie się na przykład materiał obrazujący 120-letnie dzieje nowotarskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Będzie też tekst o Okupacyjnej Fabryce Papierosów. Profesor Franciszek Ziejka, rektor krakowskiej uczelni opisze związki studentów Podhala z Uniwersytetem Jagiellońskim. W "Almanachu" będzie można przeczytać o organizacji cechów nowotarskich w XVII i XVIII wieku. W numerze znajdzie się też lista nieobecnych, czyli wspomnienie tych, którzy zmarli w ciągu minionego roku oraz kronika wydarzeń roku 2001. Promocja rozpocznie się o godzinie 18.oo.

(11.05.2002) W maju ruszyły prace związane z budową pomnika jednej z najznakomitszych postaci Szaflar - Augustyna Suskiego:
Mówił wójt Stanisław Ślimak. Warto dodać, że 26 maja mija 60 rocznica męczeńskiej śmierci Augustyna Suskiego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

(11.05.2002) W Odrowążu 19 maja wielka uroczystość - 50 rocznica śmierci posła dwóch kadencji, senatora Feliksa Gwiżdża:
Mówił z-ca wójta gminy Czarny Dunajec Józef Bobek.

(06.05.2002) Zwycięzcą XIII Przeglądu Orkiestr Dętych na Orawie została młodzieżowa orkiestra z Podwilka. Drugie miejsce zajęła orkiestra z Lipnicy Małej, a trzecie ex equo orkiestry: z Lipnicy Wielkiej, Zubrzycy Górnej i Jabłonki. Zwycięska orkiestra z Podwilka założona została w 1924 roku. Jej kierownikiem jest Piotr Bryja, a dyrygentem Jan Palenik.

(06.05.2002) Podczas I Festiwalu Kapel w Białce Tatrzańskiej Jury w składzie: Jan Karpiel – Bułecka, Dorota Majerczyk i Zygmunt Kuchta przesłuchało i oceniło 28 kapel w trzech kategoriach wiekowych tj.:dorośli, młodzież i dzieci. Wśród dorosłych wyróżniono pierwszymi miejscami: Kapele: Stanisława Styrczuli – Maśniaka z Kościelska, „Skalniak” z Zubrzycy i Stanisława Pietrasa z Bukowiny. Wśród młodzieży wyróżniono pierwszym miejscem Kapelę z Kościeliska a wśród dzieci Kapele: „Miętusianie” z Miętustwa oraz „Malych Wierchowian” z Bukowiny. Statuetkę „Jędruś 2002” przyznano Kapeli rodzinnej Boguckich jako specjalne wyróżnienie za kultywowanie tradycji, entuzjazm i całokształt pracy w upowszechnianiu muzyki. Oto szczegółowe wyniki: Kategorie wiekowe:
kat. I – dorośli,
kat. II – młodzież,
kat. III – dzieci
Kat. I
I miejsce dla
Kapeli Stanisława Styrczuli – Maśniaka z Kościelska
Kapeli „Skalniak” z Zubrzycy
Kapeli Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej
II miejsce dla
Kapeli Piotra Hazy z Olczy
Kapeli Stanisława Bukowskiego z Czarnego Dunajca
Kapeli Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej
III miejsce dla
Kapeli „Śwarni” z Nowego Targu
Kapeli Stanisława Ogórka z Cichego
Kapeli „Regle” z Poronina
Kapeli „Harnasie” z Bukowiny Tatrzańskiej
Kat. II
I miejsce dla
Kapeli młodzieżowej z Kościeliska
II miejsce dla
Kapeli „Trzy a roz” z Czarnego Dunajca
Kat. III
I miejsce dla
Kapeli „Miętusianie” z Miętustwa
Kapeli „Mali Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
II miejsce dla
Kapeli „Maniowianie” z Maniów
Kapeli „Małe Podhale” z Orawy
Kapeli Braci Pawlikowskich z Nowego Targu
W kat. II i III trzecich miejsc nie przyznano.
Statuetkę „Jędruś 2002” przyznano Kapeli rodzinnej Boguckich
jako specjalne wyróżnienie za kultywowanie tradycji, entuzjazm
i całokształt pracy w upowszechnianiu muzyki.

(06.05.2002) Odbył się X Przednówek w Polanach 2002. Komisja Artystyczna w składzie: Zofia Leśnik, Maria Knapczyk, Roman Gąsienica-Sieczka, Józef Pitoń, Tadeusz Styrczula-Maśniak i Jan Karpiel-Bułecka po przesłuchaniu ponad dwudziestu grup postanowiła przyznać wyróżnienia:
- w kategorii "Grupy rodzinne":
rodzinie Zachwiejów ze Szczawnicy (18 osób); otrzymali malowaną skrzynię, oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Andrzeja Pitonia-Kubowego z USA w wysokości 100 $.
- w kategorii "Przegląd śpiewu obrzędu weselnego" wyróżniono:
druzcki z Chochołowa: Katarzynę Krzysiak, Barbarę Kołtaś, Elżbietę Krupę i Katarzynę Skorusę, które otrzymały w nagrodę haftowane gacie, wyróżniono również pytacy Andrzeja Karpiela-Replona i Pawła Maciatę z Kościeliska. Otrzymali kostki do kapeluszy i szarfy pytackie. Pytace z Poronina Andrzej Haza i Mieczysław Rzadkosz otrzymali klamry do cuchy specjalne podziękowania Komisja złożyła Wacławowi Przeklasie za mowę weselną.
- w kategorii śpiewu pasterskiego i gry na instrumentach pasterskich im. Jana Folfasa-Grzybka wyróżniono:
Gra na instrumentach pasterskich
w grupie młodszej
Krzysia Gała (otrzymał piscołkę, płytę i dzwonek), Tomka Majerczyka z TCKiS "Jutrzenka"; otrzymał torbę juhaska i płytę "Majowe granie", w grupie starszej Wojciecha Śliwińskiego z Poronina; otrzymał torbę juhaską i płytę "Majowe granie"
Łukasza Chyc-Magdzinego; otrzymał dzwonki pasterskie
Śpiew pasterski:
grupę Polaniorek w składzie:
Maria Krupa, Katarzyna Michalik, Krystyna Bukowska, Anna Karpiel, Magda Michalik i Zofia Łukaszczyk; otrzymały dzwonki pasterskie, grupę z Poronina w składzie: Małgorzata Szwajnos, Anna Malacina, Agata Siemaszko, Agnieszka Wator; otrzymały płyty "Majowe granie" i bilety na kolejkę na Kasprowy Wierch, grupę juhasów Białego Dunajca: Tomasz Zapotoczny, Maciej Czernik, Andrzej Skupień, Paweł Maciata; otrzymali psa bacowskiego z budą
- w kategorii "Muzyk młodzieżowych" wyróżniono grupę chłopców z Kościeliska w składzie: Tomek Trzebunia-Rząska, Bartek Łowisz, Andrzej Karpiel, Wojtek Długopolski; otrzymali w nagrodę smyczki, płyty "Majowe granie" i ufundowane przez prezesa PKL bilety na kolejkę na Kasprowy Wierch. Specjalne wyróżnienie przyznano basistce Annie Romskiej ze szkoły podstawowej nr 1 w Cichym Dolnym
- w kategorii "Muzyk weselnych" przyznano wyróżnienie muzyce z Poronina w składzie: Agnieszka Bator, Józef Dorula-Mamcorz, Wojciech Śliwiński, Wojciech Mrożek, Paweł Gał; otrzymali komplety strun, kalafonię i włosie do smyczków.

(04.05.2002) Dobiega końca Wielka Majówka Tatrzańska. Jednym z najważniejszych punktów programu był festiwal oscypka i serów wszelakich. Mówi v-ce starosta Andrzej Skupień:
Sobotnie Mistrzostwa Polski w grilowaniu po raz kolejny zaszczyci obecnością najbardziej znany mistrz gotowania - Maciej Kuroń:

(04.05.2002) Obchody jubileuszowe utworzenia uzdrowiska w Szczawnicy rozpoczną się 11 maja o godzinie 10.00 Mszą Świętą:
Mówił burmistrz Michał Kochan.

(04.05.2002) Pod koniec maja w Bukowinie Tatrzańskiej wielkie święto:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(01.05.2002) W Białce Tatrzańskiej trwa I Festiwal Kapel Góralskich. Mówi Andrzej Gałowicz:
Zapytany o kryteria oceny przewodniczący jury Jan Karpiel Bułecka powiedział:
Festiwal z wielką swadą prowadzą Trutnie - Mateusz Papież i Stanisław Sularz:

(01.05.2002) Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zakopane byłemu prezydentowi RP na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu wręczono godność Honorowego obywatela miasta. Po powitaniu zebranych gości głos zabrał burmistrz Piotr Bąk:
Następnie uchwałę nadania Honorowego Obywatelstwa odczytał przewodniczący Rady Miasta Michał Gąsienica Szostak:
Po odebraniu aktu nadania Prezydent Ryszard Kaczorowski wygłosił przemówienie:

(01.05.2002) W Czarnym Dunajcu odbyły się po raz 27 przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski:
Mówił Stanisław Bukowski.

(01.05.2002) W Oddziałach Związku Podhalan trwają zebrania sprawozdawczo-wyborcze. W Szaflarach również odbyło się takie spotkanie:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(30.04.2002) Szkoła w Suchem przygotowuje się do ważnej uroczystości jaką jest nadanie imienia. Organizatorzy potrzebują jednak pomocy:
Mówiła sekretarz gminy Poronin Katarzyna Krzyściak.

(30.04.2002) Uroczystości 3 majowe. Jak będą one przebiegać w Nowym Targu? Na to pytanie odpowie Sabina Palka:

(27.04.2002) Na przełomie kwietnia i maja na Orawie kultywuje się pewien interesujący obyczaj. O szczegółach dr Emil Kowalczyk:

(27.04.2002) Niebawem 50 rocznica śmierci wybitnej postaci II Rzeczypospolitej-Feliksa Gwiżdża. W gminie Czarny Dunajec powołano komitet honorowy:
Mówił z-ca wójta Józef Bobek. Uroczystości zaplanowano wstępnie na 19 maja.

(27.04.2002) Obchody jubileuszowe utworzenia uzdrowiska w Szczawnicy rozpoczną się 11 maja o godzinie 10.00 Mszą Świętą i uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci Józefa Stefana Szalaya w Kaplicy na starym cmentarzu. (tablica ufundowana przez Konsula Generalnego Republiki Węgierskiej Kowacsa Istvana, wg projektu profesora Bronisława Chromego) o godzinie 17.00 rozpocznie się promocja książki pt.: "Pogranicze polsko - węgierskie od Orawy do Pienin w wieku XIX i na początku XX" w willi "Marta" przy ulicy Głównej 30. 12 maja o godzinie 12.00 uroczyste odsłonięcie popiersia twórcy uzdrowiska Józefa Stefana Szalaya w Parku Głównym. ( popiersie autorstwa artysty plastyka Krystyny Antoniak ) o godzinie 13.00 początek wernisażu wystawy pt.: "Szczawnica i Pieniny" w grafikach Józefa Stefana Szalaya ze zbiorów Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie ( Muzeum Pienińskie przy Placu Dietla ).

(23.04.2002) W krakowskim Teatrze Ludowym, zakończyła się V edycja konkursu plastycznego "Cztery pory roku", przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są także mali zakopiańczycy.  Mówi Elżbieta Samek-Czapla z firmy projektowej "Archeton" - organizatora konkursu:
Prócz zakopiańczyków wyróżnienie w kategorii "Wiosna" otrzymała 10-co letnia Basia Truchan z Dzianisza. Prace dzieci można podziwiać w foyer Teatru Ludowego w Krakowie do 7 maja br.

(23.04.2002) Gmina Raba Wyżna ma swój herb, który przedstawia Św. Stanisława. Uroczysta prezentacja odbędzie się w maju:
Mówił wójt Edward Siarka.

(23.04.2002) 3 maja w Białym Dunajcu odbędą się uroczyste posiady góralskie, na które zaprasza Stanisław Czernik dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury:

(22.04.2002) W Łopusznej w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano kolejne spotkanie "u księdza profesora". Przy okazji otwarto wystawę prac dzieci ze szkól podstawowych i gimnazjów:

(22.04.2002) Do Watykanu wyjechała delegacja gminy Raba Wyżna. W programie pielgrzymki m.in. wręczenie 2 medali za zasługi. Kapituła odznaczeń oraz radni nadali medale Janowi Pawłowi II oraz urodzonemu w Rabie Wyżnej ks. biskupowi Stanisławowi Dziwiszowi.

(19.04.2002) Po raz kolejny Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu organizują konkurs. Tym razem dzieci i młodzież w formie plastycznej mają przedstawić jakie zagrożenia niesie praca w gospodarstwie:
Mówił Andrzej Mozdyniewicz z zakopiańskiej Kasy Ubezpieczenia Rolniczego. Trwa etap I - czyli przyjmowanie zgłoszeń ze szkół podstawowych i gimnazjów. Komisje szkolne do 15 maja wytypują najlepsze prace , które w II etapie oceni komisja główna konkursu. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - 1 czerwca.

(18.04.2002) Trwa II Wielka Majówka Tatrzańska. Podczas tzw. "długiego weekend'u" od 1 do 5 maja odbędzie się kilka imprez m.in.: III Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, III Tatrzański Wyścig na Rowerach Górskich, IV Mistrzostwa Polski w Grilowaniu, I Festiwal Piosenki Góralskiej i Folkowej, I Giełda Turystyczna oraz X Przednówek w Polanach. Centralnym miejscem Majówki będzie plac pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Mówi starosta Andrzej Gąsienica Makowski:

(17.04.2002) Antoni Świąder - emerytowany nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem jest w posiadaniu 100-letniego obrazu z Kalwarii Zebrzydowskiej:

(17.04.2002) W Spytkowicach niebawem (1-3.05) kolejny "Kamyk". Organizator spotkań - ksiądz Grzegorz Łomzik został w plebiscycie czytelników Dziennika Polskiego ogłoszony "Duszpasterzem roku":
Mówił wójt Marek Wierzba.

(17.04.2002) Od 1 do 4 maja na scenie obok wyciągu krzesełkowego Kotelnica Białczańska zorganizowany zostanie I Festiwal Kapel Góralskich. Wystąpi kabaret "Truteń", zespoły "Siwy Dym", "Krywań", "Gronicki" i słowacki "Arzen", swój program zaprezentuje także zespół regionalny "Rombań" z Chyżnego. W ramach festiwalowych zmagań ocenić będzie można umiejętności następujących kapel regionalnych: "Cyrwiynianie" z Czerwiennego, "Skalniok" z Zubrzycy Górnej, Kapeli Stanisława Bukowskiego z Czarnego Dunajca, "Trzy a roz" z Czarnego Dunajca, "Krościenczony" z Krościenka, "Muzyka z Kościelisk" z Kościeliska, "Miętusianie" i "Mali Miętusianie" z Cichego, "Śwarni" z Nowego Targu, "Bodej ta kany" z Podczerwonego. Będą taneczne zabawy, a jak przewidują organizatorzy, to nie wszystkie niespodzianki czekające na publiczność. 
Mówił Mateusz Papierz.
 

(12.04.2002) W Zakopanem w Miejskiej Galerii Sztuki rozpoczęły się  obchody 15 rocznicy śmierci Tadeusza Brzozowskiego. Wernisaż wystawy zgromadził rodzinę, przyjaciół, znajomych wielbicieli sztuki. W galerii pojawił się również zespół Teatru Witkacego, z którym artysta współpracował. Mówi syna Tadeusza Brzozowskiego, Wawrzyniec:
Podczas otwarcia wystawy, tuż przed występem, kilka słów do zgromadzonej publiczności skierował dyrektor teatru Andrzej Dziuk: 

Później rozpoczął się występ. Oto jego fragment - śpiewa Katarzyna Sobczak, na fortepianie gra Jerzy Chruściński:

 

(foto i video reportaż z Miejskiej Galerii Sztuki...)

Tadeusz Brzozowski urodził się we Lwowie w 1918 roku, zmarł nagle podczas pleneru w Rzymie 13 kwietnia 1987. Malarz, rysownik, pedagog, scenograf. Studiował w krakowskiej ASP i Szkole Przemyślu Artystycznego. Uczył m.in na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Profesor Brzozowski jest uważany za jednego z czołowych europejskich malarzy nowoczesnych - jego prace eksponowano na najwyższej rangi imprezach m.in. Dwukrotnie na Biennale Sao Paulo, Biennale w Wenecji. Za życia jego prace wystawiono na ponad 400 ekspozycjach, w tym 67 indywidualnych .

(11.04.2002) Do Zakopanego zawitał znakomity aktor Janusz Zakrzeński. Tym razem w roli pisarza i autora książki pt. "Moje spotkania z Marszałkiem". Publikacja jest zapisem myśli i doznań autora związanych z postacią Józefa Piłsudskiego. Przypomnijmy, że Janusz Zakrzeński, wielokrotnie "wcielał się w marszałka" w rolach filmowych i teatralnych:
Rozmawiała Sabina Palka. Książkę można kupić również w zakopiańskich księgarniach.

(11.04.2002) Pastele Andrzeja Guttfelda można oglądać w nowotarskich Jatkach. Artysta urodził się w 1941 roku w Toruniu. Studiował na wydziale sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego specjalność to malarstwo, grafika i rysunek. Wielokrotnie nagradzany tytułem malarza i grafika roku okręgu toruńskiego, trzykrotny laureat nowosądeckiego konkursu na malarstwo pastelem, stypendysta Ministerstwa Kultury i sztuki.

(08.04.2002) W Poroninie odbyła się ważna uroczystość. Oddział Związku Podhalan obchodził 75-lecie istnienia. Jednocześnie odbyło się "Święcone" Zarządu Głównego ZP. W serwisie wypowiedzi prezesów - Andrzeja Gąsienicy Makowskiego oraz Andrzeja Skupnia:

(08.04.2002) W zakopiańskiej Atmie odbył się koncert zorganizowany przez Zespół Szkól Artystycznych. Relacjonuje Kasia Konopka:

(07.04.2002) Studio Radia Alex odwiedzili - aktorka Dorota Lanton oraz kompozytor i poeta Bogusław Nowicki. Rozmowa "toczyła się" wokół nowej płyty pt. "Wszystkiego nie przełkniesz":

Rozmawiał Piotr Sambor.

(07.04.2002) Prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy - Stanisław Kowalczyk mówi, że z produkcji miodu raczej trudno się utrzymać, ale można podreperować domowy budżet. Rejon Polski południowej - to jak mówi prezes pszczelarzy doskonałe miejsce do hodowli pszczół. Pszczoły to nie tylko miód, ale również propolis i wosk pszczeli. Niemniej na miodzie oparta jest niejedna kuracja zdrowotna czy kosmetyczna. Nasz gość zdradził swój przepis na dobre samopoczucie i zdrowie:

(05.04.2002) W Zakopanem kończy obrady VII ogólnopolska konferencja "Finansowanie i organizacja działalności kulturalnej w gminie, powiecie i województwie samorządowym w aspekcie wejścia Polski do Unii europejskiej". Spotkanie odbyło się pod patronatem Premiera Leszka Millera oraz Ministra Kultury Andrzeja Celińskiego. Podczas dyskusji Grażyna Ignaczak-Bandych - z-ca dyrektora departamentu Ekonomiki Ministerstwa Kultury, przedstawiła założenia nowej polityki Ministerstwa:
Konferencję zorganizowała Tarnowska Fundacja Kultury. Dlaczego istnieje potrzeba organizowania takich spotkań? Na to pytanie odpowiada prezes Lucyna Krupa:

(30.03.2002) W Białym Dunajcu odbył się konkurs na najpiękniejszą wielkanocną "kosołkę". Koszyczki oceniało wysokie jury pod przewodnictwem starosty Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. Wyniki wielkosobotnich zmagań przedstawi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Stanisław Czernik:

(29.03.2002) "Staramy się pozyskać sponsorów" - mówi kierujący Biurem Promocji Zakopanego Grzegorz Buczulski. A rzecz dotyczy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który w tym roku posiada bardzo skromny budżet. Poprzednio do dyspozycji było 600 tysięcy złotych - teraz tylko 300 tyś:


(29.03.2002) W tym roku Biuro Promocji nie pojedzie już na targi turystyczne - te berlińskie były ostatnimi - powiedział sekretarz miasta Zakopane Grzegorz Cisło:

(26.03.2002) W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu oglądać można kolejną wystawę. "Fotografie dzikiego zachodu" tak zatytułowana jest ekspozycja autorstwa Mariana Zycha. O wystawie mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz:

(26.03.2002) W serwisie WATRA podhalańskie zwyczaje Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy - przedstawią: Zofia Miszczak, Stanisław Czernik, naśwarniejsza górolecka Grażyna Kalata, a także Anna Wojtanek i Stanisława Maciata z Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu:

(24.03.2002) 22,8 metra wysokości liczyła zwycięska palma w corocznym, 44 już Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. Zwycięzcą, po raz piąty w konkursie, został stolarz z Lipnicy Dolnej Andrzej Leszczyński. Pomysłodawcą konkursu był poeta i wieloletni sołtys wsi Józef Piotrowski. Jak pisał przed laty, palmy "honor gospodarstwa znaczą wysokością, dorodnym wystrojem jak dziewczę smukłością". Tegorocznemu konkursowi nie sprzyjała pogoda. Było zimno, wiał wiatr, od czasu do czasu padał śnieg z deszczem. Na lipnickim rynku pojawiły się jednak setki mieszkańców i turystów.

Najpiękniejsze dziewczyny ziemi nowotarskiej.(23.03.2002) Anna Sięka - to nowa "Miss Ziemi Nowotarskiej". Koronę najpiękniejszej przekazała ubiegłoroczna miss Aleksandra Górska. Pierwszą wice miss została Natalia Malinowska, drugą Teresa Nykaza. Publiczności najbardziej podobała się Anna Leśniak. Jury przewodniczył dyrektor nowotarskiego MOK-u Leszek Pustówka. Anna Sięka ma 16 lat, 172 cm wzrostu, uczy się w III klasie gimnazium. W nagrodę pojedzie na wakacje do Chorwacji. Miss publiczności otrzymała rower górski.  Konkurs wzbudził wiele zainteresowania. Sala Miejskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. W rywalizacji o miano najpiękniejszej wystartowało 15 dziewcząt.

(22.03.2002) Znany dyrygent i współzałożyciel chórów podhalańskich Władysław Kruszewski skończył 80 lat. Z tej okazji w zakopiańskim Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste spotkanie:
Mówił burmistrz Piotr Bąk. Dostojny jubilat podziękował za pamięć i kwiaty:

(22.03.2002) Andrzej Sekuracki z zakopiańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym poinformował, że 2 tygodnie temu został rozwiązany holenderski komitet, którego członkowie od lat pomagali ośrodkowi na Kamieńcu:

(22.03.2002) Grzegorz Buczulski - od kilku tygodni prowadzący biuro promocji Zakopanego i Podtatrza przedstawił dziennikarzom plan działania biura:

(22.03.2002) Burmistrz miasta Nowy Targ Pan Marek Fryźlewicz serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w akcji "sprzątamy miasto" poprzez włączenie się do posprzątania swojego najbliższego otoczenia. Burmistrz prosi o przekazywanie sygnałów dotyczących miejsc zaśmieconych i zaniedbanych w Nowym Targu, co pomoże w ich szybkim posprzątaniu przez grupę bezrobotnych, zatrudnionych przez miasto w przypadku terenów należących do miasta lub wyegzekwowania przez straż miejską obowiązku utrzymania czystości przez innych właścicieli. Wszelkie sygnały można zgłaszać w Komendzie Straży Miejskiej pod numerem 266 48 88, pisemnie w sekretariacie burmistrza, lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@um.nowytarg.pl

(21.03.2002) Gdy nagle, tragicznie odchodzą młodzi ludzie obdarzeni ogromnym talentem - to po prostu ŻAL. Może najlepszym lekarstwem na na to uczucie jest muzyka? Ku pamięci Marka Łabunowicza w świątecznym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego, w czwartek 28 marca płyta CD zatytułowana "Kiedy Góral umiera". Oprócz tytułowej kompozycji grupy Harlem na "krążku" można będzie znaleźć: Sezon na pieczarki - Kapeli Pieczarków, Cigany, Cigany - Edyty Geppert, Redyk - Zespół Hawrań, Krywaniu Krywaniu - w wykonaniu Polaniorzy. Ta płyta to hołd przedwcześnie zmarłemu muzykowi i ratownikowi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

 

(21.03.2002) Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem zorganizowała konferencję bibliotekarzy z Powiatu Tatrzańskiego. Podczas spotkania Michał Jagiełło dyrektor Biblioteki Narodowej omówi propozycję nowelizacji ustawy o Bibliotekach. Monika Rząsa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przedstawiła metodykę pracy z dziećmi a Wiesław Wójcik zaprezentował zbiory Centralnej Biblioteki Górskiej w Krakowie. Wieczorem odbyła się promocja książki "Sto lat krzyża na Giewoncie". Mówi Mieczysław Mantyka dyrektor Biblioteki Publicznej w Zakopanem:

 

(21.03.2002) Odbyła się ceremonia przyznania przez Amerykańską Akademię Filmową nagród dla najlepszych produkcji ubiegłego roku. "Oskarki" także zostały już rozdane! Jaki film zdobył najwięcej nagród? Szczegóły zdradzi Paulina Przekupień z Państwowej Szkoły Artystycznej w Zakopanem: 

(21.03.2002) Zarząd Miasta Zakopane zaprosił na swoje posiedzenie dostojnego jubilata - Władysława Kruszewskiego:

(21.03.2002) Pierwszy dzień wiosny to według uczniów dzień wagarowicza. Co o tym sądzi dyrektor szkoły?
Dyrektor szkoły w Zębie Bronisław Stoch pamięta szczególnie jedną wiosnę:
Mówił wieloletni dyrektor szkoły w Zębie Bronisław Stoch.

(19.03.2002) Podhale straciło kolejnego bardzo wartościowego człowieka. Zmarła Pani Helena Średniawa. Przypomnijmy. Pani Helena była nieocenionym działaczem kultury. Wychowała pokolenia znakomitych malarzy na szkle. To u niej nauki pobierali: Pęksowa, Walczakowie, Słowiński. Przez lata pracowała w Muzeum Tatrzańskim. Była wielokrotnie nagradzana medalami dla zasłużonego działacza Podhala i Zakopanego. Mówi szefowa wydziału kultury Urzędu Miasta Zakopane Maria Matejowa:

(19.03.2002) Na Podhalu pojawiło się niezwykłe wydawnictwo. Księga "Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999" to monumentalne dzieło, które zawiera zapis tego co zdarzyło się podczas 10 lat istnienia III Rzeczpospolitej. Księgę, która waży ponad 11 kg podnosiła i oglądała Sabina Palka:

(2002.03.13) XXIV Salon Marcowy - trwa. Tym razem Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem prezentuje dzieła dwóch artystów. W dużej sali malarstwo prof. Jerzego Nowosielskiego - jednego z najznakomitszych współczesnych polskich twórców. W sali "B" prezentowane są rzeźby Zygmunta Piekacza:
Mówiła Anna Waloch szefowa Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

(2002.03.13) Zarząd Główny Związku Podhalan podsumował rok ubiegły a także omówił plany na rok bieżący. M.in. ustalono termin jubileuszowego zjazdu Związku, który odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Ludźmierzu:
Mówił prezes Zarządu Głównego Związku Andrzej Gąsienica Makowski.

Zespół szkół Hotelarsko - Turystycznych zdobył wyróżnienie w postaci certyfikatu. To nie jedyny sukces szkoły. Jedna z uczennic wywalczyła I miejsce w konkursie kulinarnym. Wypowiedź dyrektora szkoły Stanisława Stachonia:
W nagrodę zwyciężczyni konkursu pojedzie na 2-tygodniowe praktyki gastronomiczne do Holandii.

Najprawdopodobniej najstarszy budynek w Poroninie przestanie istnieć. Przed kilkoma miesiącami w dom wjechał samochód. Po wypadku konserwator zabytków pospiesznie wydał decyzję o rozbiórce budynku. Więcej szczegółów - wójt Poronina Andrzej Gut:

W Domu Ludowym w Kościelisku odbył się koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi i Bartkowi Olszańskiemu, ratownikom TOPR, którzy zginęli podczas akcji ratunkowej w Tatrach.  Koncert prowadził Jan Karpiel Bułecka:
A zagrali Vitold Rek słynny kontrabasista i kompozytor jazzowy mieszkający od lat w Niemczech, bracia Kuśtarowie z zespołem ze Słowacji, Trebunie Tutki oraz gospodarze "Ludówki" - Polaniorze. Dochód z koncertu przeznaczono dla rodzin tragicznie zmarłych ratowników.

W serwisie WATRA relacja VIDEO z koncertu w Kościelisku (film trwa ok. 1,5 godz.) a także foto-reportaż. (więcej...)

W serwisie WATRA felieton Narcyza Sadłonia: MATURA TUŻ TUŻ...
Siedzi św. Piotr w niebie i myśli, co też porabiają teraz uczniowie klas czwartych. Matura za progiem, czasu niewiele... . Wspomniał apostoł jak to był za jego czasów i woła na Gabriela:
Spójrz no mój złociutki co tam słychać u maturzystów w Zakopanem?
Gabriel wraca po chwili i zdaje relację:
Wszyscy się uczą, a "Ogólniak" baluje!
W niebie zwykli nazywać "ogólniakiem" I Liceum Ogólnokształcące im O. Balzera.
Zadumał się nad tą wieścią św. Piotr i wszyscy myśleli, że zapomniał, a on za jakiś czas, było to już dawno po studniówce, woła Gabriela i pyta:
Spójrz no mój złociutki co tam słychać u maturzystów w Zakopanem?
Wszyscy się uczą, a "Ogólniak" baluje.
Po raz wtóry zadumał się św. Piotr nad tą myślą, lecz gdy na ziemi zbliżały się próbne matury, a cień trwogi padł na czwartoklasistów, wstał ze swego miejsca i po raz trzeci woła Gabriela:
Spójrz no mój złociutki co tam słychać u maturzystów w Zakopanem?
Wszyscy się uczą, a "Ogólniak" modli się!
I tym właśnie pomożemy!

Wiele pokoleń przewinęło się przez lata historii przez mury "starej, dobrej. Liliany 2". Były klasy lepsze i do tych najczęściej zaliczano te w których uczniowie potrafili stworzyć zżytą atmosferę i przenieść ją do ław szkolnych. Były też klasy gorsze, szczególnie gdy trafiało się w jednym roku i miejscu zbyt wielu niepoprawnych indywidualistów.
Klasa 4 a Ogólniaka, której losy było mi dane poznać z bliższa, można zaliczyć w poczet tych lepszych. Przyczyn mojej znajomości z nimi jest kilka. Młodszy brat wybrał drogę właściwą i nieco już przetartą idąc w ślady starszego rodzeństwa i zasilił szeregi jej uczniów. Pierwsza wychowawczyni z moich czasów licealnych Pani prof. Wioletta Szymańska została wychowawczynią jego i całej 4a. Sentyment zaszczepiony przez cztery lata nauki, tak dalece zapadł mi w sercu, że ciągle powracam do liceum, by choć słówko zamienić z Gronem Pedagogicznym.
Tym sposobem, przez cztery lata nauki brata, w pewien sposób i ja ponownie stałem się uczniem szkoły średniej. Chyba musiałem zostać zaakceptowany, albowiem, zaproszono mnie na studniówkę (największa w tym zasługa Basi Czuby, za co winienem jej dozgonną wdzięczność, albowiem studniówka była wyśmienita pod każdym względem).
I Liceum Ogólnokształcące po raz kolejny wychowało grupę dobrych obywateli i co znacznie trudniejsze, dobrych ludzi. Jeśli ich drogi dorosłego życia nie powikłają się nadmiernie, a utrzymają kierunek teraz obrany, wielu z nich wróżę godną przyszłość.
Wydaje się, że jednym z najbardziej pozytywnych aspektów postępowania uczniów klasy 4a jest umiejętność współpracy i prawidłowego funkcjonowania w grupie. Tego właśnie brak jest najbardziej w naszym zindywidualizowanym dorosłym świecie, gdzie polityka stała się nie drogą do dobrego rządzenia, ale sposobem na zaspokojenie własnych żądz.
Niemal odkąd pamiętam 4a zaskakiwała mnie. Razem chodzili do kina, spotykali się na prywatkach we własnym gronie, w góry chodzili z kolegami z klasy, umawiali się na basen, organizowali sobie ogniska, spotkania na stadionie (nie wiem czy wyłącznie w celach sportowych, ale wieść gminna domaga się bym tak twierdził), mieli własną drużynę siatkową nie tylko na czas rozgrywek, potrafili zorganizować sobie salę gimnastyczną do treningów itd. itp.
Ostatnimi czasy imperatyw zewnętrzny jakim jest matura zagnał ich do książek i zeszytów, na czym życie towarzyskie mocno ucierpiało. Nie umarło jednak.
Piękny niedzielny poranek. Zbyt wcześnie by wstawać, gdy można przecież spać. Zbyt wcześnie, by wychodzić na poranną mszę do kościoła. Do pokoju wpada brat i sugeruje, że może mnie zabrać ze sobą. Wyjątkowo jak podkreślił, ktoś z klasy kogo miał zabrać do samochodu musiał pozostać w domu i ma dla mnie wolne miejsce. Basia Czuba zaprasza całą klasę na Wiktorówki. Matura blisko, wiele człowiek już się nie nauczy, więc "gdy trwoga to do Boga". Myślę sobie, że taka inicjatywa nie ma szans powodzenia w niedzielny poranek. A jednak mylę się. Dziesięć osób to może nie cała klasa, ale zważywszy na sytuację i okoliczności, nie potrzeba lepszego dowodu na zgranie klasy.
Niejednokrotnie zastanawiałem się nad przyszłością naszej młodzieży. Takie refleksje najczęściej nachodzą gdy przypadkiem wczesnym popołudniem przemykam Krupówkami między tłumami znudzonej, wałęsającej się młodzieży, bez skrępowania korzystającej z używek. Młodzieży bez celów, bez ideałów, bez sensu. A może się mylę. Może to tylko poza a prawda o młodzieży ujawnia się nie na Krupówkach tylko na Wiktorówkach. Może dałem zwieść się pozorom, bo dorosłość stępiła zmysły i wrażliwość na innych. Wierzę, że tak, bo chciałbym żeby tak było.
Korzystając z okazji pozdrawiam Klasę 4a I LO w Zakopanem i życzę wszystkim zdania egzaminu dojrzałości z wynikiem w pełni satysfakcjonującym oraz dostania się na wybrane kierunki studiów, a wszystkim profesorom, by uczniowie wspominali ich z takim samym sentymentem i wdzięcznością jak ja.

W jubileuszowym roku 120-lecia utworzenia Straży Pożarnej w Nowym Targu polecam opiece Opatrzności wszystkich Strażaków i z serca im błogosławię - takiej treści błogosławieństwo dostała z Watykanu nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna z Kowańca. Wcześniej, podczas ubiegłorocznych, wrześniowych obchodów 120-lecia, strażacy otrzymali list gratulacyjny od premiera Jerzego Buzka. W jednostce służy siedemdziesięciu ochotników. Strażacy są organizatorami akcji charytatywnych, pomagają przy masowych imprezach. Ochotnikom z Kowańca - Rada Miasta we wrześniu ufundowała nowy sztandar. Dostali też samochód. Jest to kilkuletni STAR przekazany przez Państwową Straż Pożarną w Nowym Targu:
Mówił Bogusław Giełczyński prezes Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowy Targ jako jedno z niewielu miast (bo nie robi tego np. Zakopane) utrzymuje ochotniczą straż, finansuje też utrzymanie magazynu sprzętu przeciwpożarowego na Marfianej Górze. Miasto podpisało zgodę na wykorzystywanie nowotarskiej OSP na terenie sąsiednich powiatów.

W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki zakończyły się targi. Jak mówi Anna Waloch frekwencja odwiedzających była duża ok. 1500 osób. Gorzej niestety z kupującymi. Pytaliśmy szefową galerii, czy w ogóle rynek sztuki w Zakopanem istnieje:
Mówiła Anna Waloch. 3 marca targi zostały zamknięte.

Jan Paweł II podczas audiencji generalnej zwrócił się szczególnie serdecznie do uczestników Rekolekcji Podhalan, które odbywają się w Rzymie. "Przybyliście - mówił papież - z ośmiu krajów świata wraz z waszymi duszpasterzami, aby u grobów apostołów Piotra i Pawła medytować nad sprawami wiary, którą oni przekazali naszym czasom" -mówił Jan Paweł II. Wyraził on pragnienie, aby duchowy trud, jaki podejmują w tych dniach, przyniósł obfite owoce. W Rekolekcjach Podhalan bierze udział 150 osób, m.in. z USA, Austrii, Polski, Niemiec i Francji:
Mówił ksiądz doktor Władysław Zarębczan. O programie tegorocznych rekolekcji mówi profesor Stanisław Grygiel:
Nie zabrakło Kapelana Związku Podhalan, księdza Władysława Zązla:
O rekolekcjach mówią uczestnicy z Wiednia Kasia Marek:
Z Kanady przyjechał do Rzymu Stanisław Szaflarski Dzianas, rodem z Podczerwonego, założyciel Związku Podhalan w Kanadzie i jego pierwszy Prezes:
Z Małego Cichego dotarł na rekolekcje Jan Pawlikowski:
Za sprawą pani Stanisławy Szewczyk z Łopusznej rekolekcje mają oprawę poetycką:

Na jubileusz artystów Władysława Trebuni Tutki i Ireneusza Września w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu spotkali się przyjaciele na posiadach. Kilka dni później to co działo się podczas spotkania białodunajcanie przekazali w Radiu Alex. Oto zapis tego spotkania:

Zespół teatru tuż przed zdmuchnięciem urodzinowych świeczek.Koncertem zespołu Blue Cafe zakończyły się obchody 17 urodzin teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W sobotę gości przywitali piosenkami ze spektakli aktorzy teatru. Hitem wieczoru była przedpremierowa projekcja telewizyjnego spektaklu teatralnego, zrealizowanego na podstawie przedstawienia "Sonata B" Torcik urodzinowy.wg Witkacego w reżyserii Andrzeja Dziuka. Ciekawostką realizacji jest udział w niej współtwórców teatru, którzy już w Witkacym nie pracują m. in.: Kariny Krzywickiej, Andrzeja Jesionka i Leszka Wołczyka. Poczwórny tort urodzinowy z 17 świeczkami pojawił się na dużej scenie dzięki cukierni Samanta. Gośćmi wieczoru były między innymi Cukiernicy przygotowują się do dzielenia smakołyków.wspaniałe artystki polskiej sceny: Magdalena Zawadzka i Ewa Wiśniewska. Nie zabrakło gwiazd estrady z piękną Anitą Lipnicką. Z życzeniami dla zespołu przyjechał marszałek województwa małopolskiego Marek Nawarra. W serwisie kilka fotek oraz krótki filmik z momentu zdmuchnięcia świeczek na urodzinowym torcie oraz niespodzianka. (filmik...)

W Galerii Stara Polana Politechniki Krakowskiej w Zakopanem kolejna wystawa. Prezentowane są prace Ryszarda Grazdy. Na wystawie zatytułowanej "Portrety, portrety, portrety" - swoje grafiki i obrazy prezentuje Ryszard Grazda. Artysta urodził się w 1952 roku w Legnicy, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i Brazylii Ryszard Grazda wziął udział w ponad 60 wystawach zbiorowych polskiego malarstwa i grafiki.

25-lat świętował w Lipnicy Wielkiej zespół regionalny Orawa im. Emila Miki. Zebranych powitał dr Emil Kowalczyk:
Witał też wójt Mariusz Murzyniak:
Medalami Św. Łukasza odznaczeni zostali - szanowni jubilaci czyli zespół Orawa oraz prof. Kazimierz Długosz rektor Wyższej Szkoły Informacji i Mediów w Warszawie. Życzenia dla jubilatów przekazał v-ce starosta nowotarski Julian Stopka:
Ćwierćwiecze działalności zespołu przypomniał Franciszek Pindziak:
Życzenia złożyła również kapela Haniaczyków z Jabłonki:
Wręczono okolicznościowe dyplomy dla zasłużonych członków Zespołu:
Następnie przed zaproszonymi gośćmi wystąpił zespół o w pełnej 25 letniej krasie.

W zaskalańskiej remizie OSP odbył się konkurs potraw regionalnych Gminy Szaflary:
Oto jak swoje specjały zachwalały Marcinowi Chmielowi gaździnki ze Skrzypnego:
A tak ze Zaskala:
Były też gospodynie z Boru
Pani Ludwina Jarząbek z Boru do stołu zapraszała wierszem:
Werdykt jury przedstawił przewodniczący Andrzej Gąsienica Makowski:
Następnie głos zabrał wójt Stanisław Ślimak
Podczas całej imprezy przygrywała zaskalańska kapela.

Nasi na tronie, czyli monarchia w Nowym Targu - szczegóły - Sabina Palka:

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu zaprasza na cykl imprez. W każdy piątek o godz. 19.00 można obejrzeć występ Młodzieżowego Zespołu Regionalnego im. Heleny Buńdy, prowadzony przez białodunajecki Oddział Związku Podhalan. W środy i soboty o godz. 20.00 rozpoczynają się dyskoteki. Organizatorem jest LKS "Biali" Biały Dunajec. Do 20 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00 można oglądać wystawę bożonarodzeniowych szopek i ludowego malarstwa na szkle.

W zabytkowym domu Sieczków przy ul. Kościeliskiej odbyło się walne zebranie podhalańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Podjęto kilka uchwał:
Mówił v-ce prezes Wojciech Styrczula.

Kolejny raz bark śniegu wprawia w zakłopotanie organizatorów Parad Gazdowskich na Podhalu. Nie będzie  parady w Białym Dunajcu 10 lutego. Wójt i pozostali organizatorzy mówią jednak, że to tylko przesunięcie w czasie bowiem koniecznie chcą zorganizować zawody ale w innym terminie. Kiedy? To wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Parada Gazdowska w ogóle nie odbyła się w Białym Dunajcu. W planie są jeszcze zawody w Kościelisku, które miały się odbyć w sobotę. Warunki śniegowe jednak i tutaj nie pozwoliły na ich przeprowadzenie. Organizatorzy przenieśli je na bliżej jeszcze nieokreślony czas.

W gminie Krościenko przyznano odznaki za zasługi dla gminy. Okazją do wręczenia wyróżnień była specjalna, uroczysta sesja Rady Gminy:
Mówił wójt Bogusław Waksmundzki.

W Bukowinie Tatrzańskiej umilkł już gwar XXX jubileuszowego Karnawału Góralskiego. O podsumowanie poprosiliśmy hetmana zbójników profesora Stanisława Chodorowicza:
A tak o karnawale mówił jeden z tak chwalonych przez publiczność konferansjerów  a jednocześnie współorganizator - Bartek Koszarek:
Uroczyste zakończenie karnawału poprzedził występ bułgarskich "Kukerów", których przedstawił kolejny chwalony konferansjer Stanisław Łukaszczyk (był też Stanisław Sularz z Trutni):
List do organizatorów i uczestników karnawału skierował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Celiński:
Następnie odczytano protokół z wyścigu kumoterek, skiringu, skiskiringu oraz parady Gazdowskiej:
Nagrody wręczali prof. Stanisław Chodorowicz oraz wójt Józef Milan Modła. Przeprowadzono również konkursy par tanecznych i tańca zbójnickiego
Specjalne wyróżnienie - pióro do góralskiego kapelusza przyznał hetman zbójników - prof. Chodorowicz:
Karnawał w Bukowinie to przede wszystkim konkurs grup kolędniczych:
Mówił Bartek Koszarek, a protokół jury oceniającego turoniów, gwiazdy, szopki i kolędników przedstawił wójt Józef Milan Modła:
Komisarzem wystawy prac twórców ludowych była pani Anna Gracjasz:
Przeprowadzono również zawody strzeleckie:
Na zakończenie wystąpiły dwa zespoły regionalne ze Lwowa.

Podczas VIII Konkursu Potraw Regionalnych w Osadzie Turystycznej "Czorsztyn" w Kluszkowcach, swoje umiejętności kulinarne zaprezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z Maniów, Kluszkowiec, Sromowiec Wyżnych i Niżnych oraz Czorsztyna. Gospodynie zdradziły część sekretów kulinarnych Zdzichowi Chmielowi - Stanisława Krupa ze Sromowiec Wyżnych:
Potrawy ze Sromowiec Niżnych przedstawiła przewodnicząca koła Maria Magiera:
O czorsztyńskich specjałach mówiła Anna Marek:
Potrawy kluszkowskich gospodyń przedstawiła Julia Wojtaszek:
O potrawach maniowskich mówi przewodnicząca koła Helena Szlembarska:
Blisko 90 potraw, oceniała komisja konkursowa w składzie: Józefa Kuchta, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Jan Hamerski, wicestarosta nowotarski i jednocześnie wiceprezes Związku Podhalan, oraz Andrzej Stoch, etnograf. Gość honorowy - Maciej Kuroń wręczył nagrody. Wyróżnienie za największą liczbę potraw otrzymały gospodynie z Kluszkowiec, które na konkurs przygotowały ich aż 35. Pozostałe koła za specjały reprezentujące specyfikę kulinarną danej miejscowości otrzymały wyróżnienia .

Zmiany personalne i reorganizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Krościenku wzbudziła ostatnio sporo kontrowersji:
Mówił wójt Bogusław Waksmundzki. Tymczasem jak się dowiedzieliśmy z przyczyn proceduralnych wojewoda małopolski unieważnił uchwałę Rady Gminy w Krościenku dot. podziału Gminnego Centrum Kultury. Gmina jako organ prowadzący instytucję kultury ma obowiązek co najmniej 3 miesiące przed dokonaniem podziału ogłosić publicznie reorganizację. Władze gminy Krościenko tego nie uczyniły.

"Sprawdzimy czy rynek sztuki w ogóle istnieje..." mówi Anna Waloch zapraszając na Targi Sztuki do Miejskiej Galerii w Zakopanem:
49 osób bierze udział w targach. Są reprezentowane prawie wszystkie rodzaje twórczości plastycznej:
W sali "B" galerii pokonkursowa wystawa fotografii:
Mówiła Anna Waloch szefowa zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki.

Poszukiwania - pod takim tytułem w Nowym Targu i Zakopanem zaplanowano cykl multimedialnych reportaży i prezentacji o życiu, jego wartościach i miejscu w nim wiary. Organizatorem spotkań jest Kościół adwentystów. Dzięki prezentacjom, można będzie prześledzić wysiłek ludzi, którzy od czasów starożytnych dążyli do upragnionego raju. Poznamy też opinie ekspertów dotyczące najtrudniejszych pytań o dobro i zło, szczęście i wolność. Spotkania odbywać się będą w Nowym Targu, w Osiedlowym Domu Kultury w każdy piątek i sobotę w godz. 17.00-18.00 oraz w Zakopanem w kościele adwentystów (ul. Broniewskiego 10), w każdą niedzielę i poniedziałek w godz. 18.00-19.00.

"W krainie wierchów i turni" tak zatytułowana jest nowa książka poświęca Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. Autorami albumu są Ryszard Ziemak oraz pracownicy TPN Filip Zięba i Paweł Skawiński. Przy wydaniu współpracowali również Wiesław Siarzewski i Zbigniew Ładygin.

Rok rocznie w styczniu w Białym Dunajcu odbywa się wojewódzki finał przeglądu gawędziarsko recytatorskiego im. Andrzeja Skupnia Florka:

Gmina Poronin była organizatorem 3 edycji "Parady Gazdowskiej". O przedstawienie składu jury poprosiliśmy Jan Pawlikowskiego:
A teraz coś o samych konkurencjach (to można dawać dla przypomnienia i przy lutowych paradach):
Zdzichu Chmiel przepytywał też uczestników konkurencji:
Kolejne imprezy tego cyklu - 9 w Kościelisku i 10 lutego w Białym Dunajcu.

W Czarnym Dunajcu zabrzmiały po raz 18 nuty Duchowe. My zaglądnęliśmy do GOK-u w niedzielę - w drugim dniu przeglądu. Wyniki w kategoriach dzieci i młodzieży przedstawi Stanisław Bukowski.
O znaczeniu przeglądu mówi przewodnicząca jury - córka Andrzeja Knapczyka Ducha Czesława:

W Lipnicy Wielkiej na Orawie spotkali się kolędnicy:
Mówiła Stanisława Kucyk dyrektor GOK w Lipnicy Wielkiej. Grupę teatralną ze szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnicy Wilekiej przedstawiła Danuta Pastorczyk:
Z tej samej szkoły przyjechały także dzieci z klasy III pod opieką Danuty Sojki:

Wybory Nojświarniejszej górolecki w Białym Dunajcu odbyły się już po raz trzeci:
Mówił Stanisław Czernik Dyrektor GOK w Biąłym Dunajcu. O wrażenia z konkursu jedną z pretendentek do tytułu przepytał Zdzichu Chmiel:
A jakimi kryteriami kieruje się męska cześc widowni?
Zapytaliśmy także przyjezdnych o wrażenia z wyborów:

W Poroninie odbyła się kolejna Parada Gazdowska oraz zawody w skiringu i skiskiringu:
Po Szaflarach, Zakopanem i Poroninie - 2 lutego paradę gazdowską organizuje Ludźmierz, 3 Bukowina Tatrzańska, 9 - Kościelisko. Cykl zamyka 10 lutego Biały Dunajec.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uruchomił program pod nazwą „STUDENT – pomoc osobom niepełnosprawnym w zdobyciu wykształcenia na poziomie wyższym”. Celem programu jest przygotowanie osób niepełnosprawnych, poprzez zdobycie wyższego wykształcenia, do rywalizacji o zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Celem programu STUDENT jest także przełamanie uprzedzeń pracodawców w stosunku do tych osób oraz unaocznienie osobom niepełnosprawnym, iż sukces zawodowy i życiowy, dzięki wkładowi pracy w naukę oraz pomocy finansowej PFRON, jest możliwy mimo niepełnosprawności. Realizacja programu przebiegać będzie na terenie całego kraju, przez okres 6 lat, od 1 stycznia przyszłego roku. (2002) Adresatami programu STUDENT są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), wpisane na listę studentów szkół wyższych i studiujące w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym. Łączna wysokość dofinansowania udzielonego, w ramach programu, jednemu studentowi, nie może przekroczyć w jednym semestrze pięciokrotności najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w IV kwartale roku poprzedzającego rok udzielenia dofinansowania. Mogą być dofinansowywane następujące koszty: opłaty za studia, zakwaterowania, dojazdów, uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej, zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych. Z wnioskiem o dofinansowanie mogą ubiegać się studenci, którzy zaliczyli co najmniej pierwszy semestr studiów, z tym iż warunek ten nie dotyczy studentów podejmujących naukę na uzupełniających studiach magisterskich. Wnioski należy składać w Oddziałach PFRON właściwie terytorialnie
dla siedziby szkoły wyższej. szczegółowe informacje można uzyskać w Oddziale Małopolskim PFRON, tel. 12 415 91 19, 415 86 35 w. 120. Warto zajrzeć na stronę internetową PFRON – http://www.pfron.org.pl

Przez dwa dni odbywały się koncerty na rzecz budowy domu opieki społecznej im. Brata Alberta. Trebunie Tutki, De Press, Kuźnia i Świetliki zagrały i zaśpiewały podczas charytatywnej imprezy. Siostra Leokadia mówi, że zebrano 3860 zł. Najbardziej jednak ciszy fakt, że koncert, który przecież zorganizowały osoby duchowne, cieszył się ogromnym zainteresowanie młodzieży. Przypomnijmy, że dom powstaje przy ul. Andrzeja Struga i jak wszystkie schroniska im. Brata Alberta będzie służył potrzebującym pomocy.

Do Muzeum Tatrzańskiego zaprasza Wojtek Szatkowski:

Grażyna Kalata z Białego Dunajca zdobyła tytuł nojśwarniejsej górolecki. O szczegółach v-ce starosta Andrzej Skupień:
Oprócz v-ce starosty tatrzańskiego Andrzeja Skupinia, w jury był też: v-ce starosta nowotarski Jan Hamerski, Wielki Marszałek Nowojorskiej Parady Pułaskiego Stanisław Trojaniak, Krystyna Bulas, Helena Topór, Helena Mamcarz , Stanisława Majerczyk, Krzysztof Trebunia Tutka i Stanisław Gąsienica Wawrytko.

W Domu Ludowym Związku Podhalan w Kościelisku otwarta została wystawa malarstwa i grafiki zorganizowana przez zakopiańskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Warsztat Terapii Zajęciowej i Oddział Kościelisko Związku Podhalan. Otwarcie wystawy połączone zostało z prezentacją jasełek w wykonaniu grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wystawa będzie czynna do końca lutego.

W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się prezentacja pracy uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Był tam Zdzichu Chmiel:
Z dyrektor Lidią-Długołęcką Pinkwart rozmawiał Zdzisław Chmiel.

Minęła 57 rocznica odbicia z rąk Gestapo 42 więźniów z budynku przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Po powitaniu gości przez Jacka Paszyńskiego - wojenny pseudonim "Wiarus", głos zabrał burmistrz Piotr Bąk:
Żyjącym uczestnikom akcji wręczone zostały pamiątkowe dyplomy:
Na uroczystości był obecny reprezentujący Wojsko Polskie płk Czekara:

Parada Gazdowska w Szaflarach rozpoczęła cykl największych imprez zimowych na Podhalu:
Mówił prezes oddziału Związku Podhalan w Szaflarach Józef Komperda. O swoim udziale w paradzie mówią gazdowie:
i jedna z kumosek:
Były również amazonki biorące po raz pierwszy udział w paradzie:
oraz już zaprawieni w bojach skiringowcy. Oto co powiedział nam jeden z nich:
Następne spotkanie 2 lutego w Ludźmierzu, 3 w Bukowinie Tatrzańskiej, 9 w Kościelisku. Cykl zamyka parada gazdowska 10 lutego w Białym Dunajcu.

Na temat konkursu oraz wystawy rozmawiamy ze Stanisławem Czernikiem - dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu:

W Spytkowicach odbył się Podhalański Przegląd Jasełkowy. Mówi organizator imprezy ks. Grzegorz Łomzik:
Teraz próbka umiejętności młodych aktorów z Krauszowa:

W Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem ul. Chałubińskiego 42a odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej XXI Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski 2001". Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w Nowym Targu w ubiegłym roku. Złoty medal uzyskał Jan Zych z Krakowa za zestaw zdjęć "Tempus", "Morskie Oko", "Tatry", medal srebrny - Ewa Andrzejewska z Jeleniej Góry za zestaw "Tatry", "Karkonosze", brązowy Marek Grzesiak z Zakopanego. Przyznano też nagrody specjalne. Nowotarska wystawa do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafia po raz drugi. Pokłosie konkursu prezentujemy z radością i satysfakcją. Zdecydowana większość nadsyłanych prac dotyczy właśnie Tatr; ich autorzy z umiejętnością spojrzenia na góry i wrażliwością są naturalnymi sprzymierzeńcami i orędownikami idei, dla których w Tatrach park narodowy powstał. Wydaje się, że współpraca, jaką przy organizowaniu konkursu nawiązaliśmy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu stanie się już tradycją, a Zakopane nie raz będzie gościć najlepsze zdjęcia polskich fotografików. Oto co o samej wystawie we wstępie do folderu napisał jej kurator Stanisław Krzak: Kolejny, już 21 raz Nowy Targ staje się międzynarodowym centrum fotografii, skupiającym w Miejskim Ośrodku Kultury artystów fotografików, których łączy wspólna pasja - fotografowanie gór. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski" przez 20 lat istnienia ugruntował swoją wysoką pozycję wśród imprez fotograficznych w kraju i poza jego granicami. Przejawem tego jest bardzo wysoki i wyrównany poziom nadesłanych w tym roku prac, co podkreślał profesor Zbigniew Łagocki przewodnicząc obradom tegorocznego Jury. Efektem jest zakwalifikowanie do wystawy pokonkursowej wyjątkowo dużej ilości, bo aż 219 zdjęć 56 autorów biorących udział w Konkursie. "...nie ma czego odrzucać - to wszystko jest bardzo dobre!"- powtarzał Profesor spacerując wśród "Krajobrazu Tatr, Beskidu, Pienin, Alp czy Himalajów." XXI "Krajobraz Górski" jest pierwszą w nowym XXI wieku edycją Konkursu i dobrze się stało, że Jury przyznało Złoty Medal za fotografie do których obróbki autor wykorzystał nowe, komputerowe techniki. To dowód, że Konkurs żyje, rozwija się i jest otwarty na wszystkie sposoby artystycznego przekazu mającego oddać istotę "Oblicza Gór". Fotografia Górska, ta którą uprawiał patron Konkursu Jan Sunderland, to nie tylko dokumentalny zapis "piękna natury" to także, a może przede wszystkim artystyczny przekaz pozwalający odbiorcy na współprzeżywanie niepowtarzalnej atmosfery górskiego krajobrazu. Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski" jest obecnie, dzięki prawdziwemu kunsztowi uczestniczących w nim artystów, nie tylko wydarzeniem wśród imprez fotograficznych, jest również wydarzeniem artystycznym i kulturotwórczym co dostrzegli znakomici Mecenasi udzielając Konkursowi patronatu i wsparcia finansowego za co wdzięczni pozostają uczestnicy i organizatorzy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelisku przyjęta została do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego. Poświęcono samochód gaśniczy Stejer zakupiony dla strażaków przez gminę. Pojazd przekazał wójt Władysław Stopka:
Poświęcenia samochodów dokonali kapelan powiatowy strażaków ks. Mirosław Drozdek i proboszcz parafii Kościelisko ks. Jacek Mola:
Były tez listy gratulacyjne:
Krótka historię zakupu Steiera przedstawił prezes zarzadu OSP Kościelisko kpt. Andrzej Kowalcze:
Na temat nowych obowiązków mówi zastępca naczelnika Wojciech Rysula:
W skład zarządu OSP w Kościelisku wchodzą: Prezes kpt. Andrzej Kowalcze, v-ce prezes Helena Rysula, naczelnik Stanisław Pitoń, zastępca naczelnika Wojciech Rysula, sekretarz Jan Gąsienica Matus, funkcję skarbnika pełni Andrzej Bukowski, a gospodarzem jest Jan Długopolski. OSP Kościelisko zrzesza 38-miu druhów, jest tam też bardzo dobrze wyszkolona drużyna młodzieżowa.

Rozwija się współpraca transgraniczna między powiatami nowotarskim i słowackimi. Umowa została podpisana w październiku 2000 roku na zamku w Kieżmarku:
Mówiła pani Anna Paluch z biura promocji powiatu nowotarskiego, którą zapytaliśmy również o realizowany przez fundację rozwoju jeziora czorsztyńskiego projekt oznakowania rowerowego szlaku gotyckiego:
Realizację projektu wspomaga powiat nowotarski. 

Odbyły się obchody roku jubileuszowego Szczawnica 2002. Podczas dwudniowych uroczystości wygłoszonych zostało szereg odczytów przypominających historię uzdrowiska, otwarto wystawę fotografii. Przed zaproszonymi gośćmi wystąpiły zespoły regionalne. Nie zabrakło zwiedzania miasta, wyjazdu na Palenicę oraz kuligu po najpiękniejszych zakątkach Szczawnicy.

Gościem w Radiu Alex był Leszek Długosz - artysta, poeta:

Z gościem rozmawiał Piotr Sambor.

I Zakopiańska Drużyna Harcerska im. księcia Józefa Poniatowskiego i Tatrzański Hufiec Harcerek i Harcerzy podsumowali akcję pomocy dla Rodzinnego Domu Dziecka w Wężówce (powiat Giżycko):
Z Narcyzem Sadłoniem rozmawiała Kasia Kucharska.

Trzecie Targi TUR-GASTRO-HOTEL oraz drugie Targi Turystyczne "TATRY 2001" zostały podsumowane. Pierwsza z imprez z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak powiedział inicjator imprezy Piotr Wojewodzic "wszystko idzie w dobrym kierunku - w kierunku rozwoju i to dość dynamicznego. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu działalność". Podsumowano także, organizowane dopiero po raz drugi Targi Turystyczne "TATRY 2001":
Mówił Piotr Wojewodzic organizator targów.

Rozdane zostały nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. "Powiedz nie!!!" organizowanym przez Gminną Komisję ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poroninie:
Mówiła Ewa Andrzejewska - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Poroninie, która uczestniczyła w pracach komisji konkursowej.

Powstaje książka o zmarłym w ubiegłym roku Andrzeju Zawadzie - człowieku legendzie polskiego himalaizmu. Pisze ją Ewa Matuszewska. (jest też autorką "Uciec jak Najwyżej" - wspomnień o Wandzie Rutkiewicz):

Zakopiański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami podczas przedświątecznego spotkania dokonał podsumowania kończącego się roku. Mówi prezes oddziału Towarzystwa Agata Nowakowska Wolak:

W Białym Dunajcu odbył się 26 Gminny przegląd młodych recytatorów i gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka:
Mówiła Zofia Mieszczak.

Ustalono nowy regulamin zawodów "Kumotersko Gońba" 2002, które przez zimę będą się odbywać w Podhalańskich miejscowościach. Nastąpiły generalnie dwie zmiany:
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Terminy zawodów wyglądają następująco: 13 stycznia Szaflary, 20 Zakopane, 27 Poronin, 2 lutego Ludźmierz, 3 Bukowina Tatrzańska, 9 Kościelisko i 10 lutego Biały Dunajec.

Ojciec Święty na zakończenie obchodów 100-lecia krzyża na Giewoncie otrzymał dary od delegacji władz Zakopanego. Wśród nich było m.in. tłumaczenie fragmentów biblii na gwarę góralską. Autorem przekładu jest pani Maria Matejowa, którą pytaliśmy czy trudno pracuje się nad takim tłumaczeniem:
Pani Maria Matejowa dodała, że przetłumaczyła właściwie 4-y ewangelie. Wszystkie prawa zostały przekazane Pallotynom i prawdopodobnie w ich wydawnictwie ukaże się ten właśnie przekład.

W Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" otwarta została wystawa pt. "...na to Boze Narodzynie..." - tematy Bożonarodzeniowe w sztuce ludowej. Swoje prace zaprezentowało ponad 30 artystów. Był wśród nich m.in. Jan Kosiński:
Kolejnym artystą którego prace znalazły się na wystawie w "Starej Polanie" był Andrzej Bukowski - "Palorz" z Kościelisk:
Mówił Andrzej Bukowski - "Palorz".
Władze powiatowe reprezentował na otwarciu wystawy starosta tatrzański Andrzej Gąsienica - Makowski:
Mówił Andrzej Gąsienica - Makowski.
Na wystawie swoje prace prezentowała również kierująca galerią Janina Jarosz - Walczakowa, która ponadto pokazała na wczorajszym wernisażu prace swoich uczniów, zarówno dzieci jak i dorosłych, których uczy trudnej sztuki malarstwa na szkle:
Mówiła Janina Jarosz - Walczakowa.
Władze Politechniki Krakowskiej - właściciela galerii - reprezentował m.in. rektor tej uczelni Kazimierz Flaga:
Mówił Kazimierz Flaga.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarta została wystawa malarstwa Stanisława Sobolewskiego z Krakowa. Prace, zebrane zostały pod wspólnym tytułem "MITY":
Mówił Stanisław Sobolewski. Rozmawiała Kasia Kucharska.

Przy Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem działa Rada Programowa. Na czym polega jej rola. Z pytaniem tym zwróciliśmy się do członka rady, artysty Jerzego Jędrysiaka:
Mówił Jerzy Jędrysiak.

Z inicjatywy Zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przy współudziale Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego - TCKiS Jutrzenka zorganizowało konkurs plastyczny:
Mówiła prezes TOnZ Agata Nowakowska Wolak. Dyplomami oraz nagrodami książkowymi nagrodzono aż 124 uczestników konkursu.

Grupa producentów oscypka i innych tego typu wyrobów regionalnych przebywała we Francji:
Mówił starosta nowotarski Jan Lasyk.

Uczniowie zakopiańskiego Prywatnego Technikum Hotelarskiego (17 i 20) organizują spotkania wigilijne:
Mówiły Agnieszka Wontor i Joanna Kurzysz.

W Galerii mistrza Hasiora Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem wspólnie z Towarzystwem Edukacji Artystycznej zorganizowała spotkanie z poezją. O przedsięwzięciu rozmowa z Maciejem Pinkwartem:
Z Maciejem Pinkwartem rozmawiała Kasia Kucharska. Na czym polega działalność Towarzystwa Edukacji Artystycznej? Z pytaniem tym zwróciliśmy się do prezesa organizacji Janusza Kasieczko:
Z Januszem Kasieczko rozmawiała Kasia Kucharska.

W zakopiańskim prywatnym technikum hotelarskim będzie można spotkać prawdziwego lapońskiego św. Mikołaja:
Mówiła Agnieszka Wątor.

Szkoła Podstawowa nr 9 na Harendzie otrzymała sztandar. Szkoła została otwarta w 1965 roku. W ciągu wielu lat swojej działalności wykształciła i wychowywała kilka pokoleń mieszkańców Zakopanego. Wieloletnia praca wychowawcza dla środowiska zostanie w tym roku szczególnie wyróżniona poprzez właśnie nadanie placówce sztandaru. Pełniący funkcję dyrektora szkoły Piotr Kyc od roku 1990 czynił przygotowania do tak doniosłej chwili. Po paroletnich przygotowaniach akcję sztandarową rozpoczęto w roku 2000 kiedy szkoła obchodziła 35 lecie działalności.

W "Białej Izbie" odbyła się sesja popularno-naukowa pt. "Ku źródłom wierzeń zaduszkowych". Organizatorem spotkania była Rada Naukowa Związku Podhalan. Jednym z prelegentów był profesor Krzysztof Jędrzejko ze Śląskiej Akademii Medycznej, który mówił o dobroczynnym działaniu medycyny naturalnej na zdrowie człowieka:
Z prof. Krzysztofem Jędrzejko rozmawiała Kasia Kucharska. Na spotkaniu obecny był również prof. dr hab. Rudolf Klimek:
Z prof. dr hab. Rudolfem Klimkiem rozmawiała Kasia Kucharska.

Zmarła Antonina Obrochta Korduś. Była jednym z filarów zespołu góralskiego Polaniorze w Kościelisku, z którym pod koniec lat 70 zdobyła złotą ciupagę podczas konkursu organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wielokrotnie występowała w filmach pokazujących tradycję i kulturę Podhala. Była honorowym członkiem Związku Podhalan. Przyjaciele i znajomi pamiętają ją jako niezwykle miłą i ciepłą osobę.

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na szopkę bożonarodzeniową:
Mówił Stanisław Czernik dyr. GOK w Białym Dunajcu.

Podczas spotkania z papieżem wśród pielgrzymów w Auli Pawła VI było 550 Polaków - Jan Paweł II specjalnie zwrócił się do 5 osobowej delegacji z Zakopanego. "W sposób szczególny pozdrawiam pielgrzymów z Zakopanego z zarządem miasta, którzy przybyli tu ze szczególnym darem. W związku z 100 rocznicą ustawienia krzyża na Giewoncie zechcieliście ofiarować mi rzeźbę tej legendarnej już góry z krzyżem na szczycie. Dziękuję wam za ten dar która przypominać mi będzie Zakopane Podhale i nasze Tatry". Delegacja wręczyła także 1 egzemplarz ewangelii tłumaczonej na góralską gwarę.

Z inicjatywy Towarzystwa opieki nad zabytkami w Zakopanem w siedzibie starostwa odbyły się obchody Barbórki:
Mówił v-ce prezes Towarzystwa Marian Matusiak. Wystawę poświęconą 500-leciu górnictwa i hutnictwa w Tatrach będzie można oglądać w starostwie do wiosny.

Trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To największa ogólnopolska akcja Caritas i zarazem najważniejsza akcja Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Adwencie. Polega ona na rozprowadzaniu świec ze znakiem Caritas, które staną na wigilijnych stołach. Ofiary przeznaczone będą na pomoc dzieciom w Polsce i zagranicą. Co roku, 10 groszy z ofiary za każdą wigilijną świecę przeznaczone jest na realizację projektów pomocy w różnych częściach świata. Ofiary zebrane dzięki Wigilijnemu Dziełu krakowska Caritas przeznacza na utrzymanie prowadzonych przez siebie ośrodków służących dzieciom. Są to Środowiskowe Domy Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Matki i Dziecka oraz Schronisko dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Część pieniędzy wykorzystywana jest także na organizowanie wakacji dla dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych marginalizacją. Większość świec rozprowadzana jest poprzez parafie Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu nie stają się one przedmiotem handlu, a ofiarowane za nie pieniądze w całości służą potrzebującym. Część ofiar pozostaje do dyspozycji parafialnych zespołów charytatywnych i oddziałów Caritas i jest przeznaczana głównie na dożywianie dzieci z ubogich rodzin (zwłaszcza opłacanie obiadów w szkołach), pomoc rodzinom wielodzietnym i organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci. Od 2000 r. świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można znaleźć w niektórych księgarniach katolickich. W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem będą też one rozprowadzane na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie wśród kramów Kiermaszu Świątecznego Caritas będzie mieć swoje stoisko. Caritas chciałaby dotrzeć ze znakiem wigilijnej świecy do każdego domu. Dzięki temu nawet niewielkie ofiary, złączone razem, dają wielkie możliwości pomocy. Liczba świec rozprowadzanych w Archidiecezji Krakowski rośnie. W 2000 r. było ich prawie 200 tysięcy. Chcielibyśmy w tym roku przekroczyć tę liczbę, udowadniając, że mimo trudnych warunków życia potrafimy myśleć o biedniejszych od nas, najbardziej potrzebujących: ubogich, cierpiących i skrzywdzonych dzieciach.

W Zakopanem gościła delegacja ze słowackiego Żdiaru. Zakopane i Żdiar od wielu lat łączą serdeczne więzy „Nasza bliska współpraca datuje się od 1995 roku i pielgrzymki do Lewoczy. Żdiar jest naszym nieformalnym miastem partnerskim”- stwierdził burmistrz Piotr Bąk witając gości. Wójt Żdiaru przypominał wiele wspólnych inicjatyw podejmowanych przez lokalne społeczności, m.in. przygotowanie i promocję książki poświęconej genealogii rodów góralskich czy realizowany obecnie program w oparciu o środki z funduszu Phare przyznawane ma małe projekty przygraniczne. W Żdiarze działają dwa zespoły folklorystyczne, które zakopiańczycy mogli podziwiać podczas Festiwalu Folkloru.

W Zakopanem osiemnaście par małżeńskich zostało odznaczonych Medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medale przyznawane są w dowód społecznego uznania za trwałość rodziny. Na wniosek Rady Miasta nadaje je Prezydent RP. „To wielki dar od Boga móc tyle lat przeżyć razem. Chcę wyrazić wam swoją wdzięczność i podziw za przykład jaki dajecie innym” – mówił burmistrz Piotr Bąk. „Przyrzekaliście sobie dozgonną miłość zapewniając jednocześnie o trwałości waszego związku. Przyrzeczenia te składaliście z ufnością mając nadzieję, że się nie zawiedziecie. Mimo wielu przeciwności słowa przyrzeczenia dotrzymaliście i nadal dotrzymujecie. Wasza postawa pełna wzajemnego zrozumienia, otwartości na współmałżonka i wzajemnej miłości są dla nas przykładem godnym naśladowania.” – gratulował zebranym Franciszek Szlachta kierownik zakopiańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia i serdeczne rozmowy, wszyscy jubilaci zostali zaproszeni na lampkę szampana.

Z inicjatywy oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem organizowane są odczyty i spotkania z ludźmi, którym bliskie jest dziedzictwo kulturowe tego miasta. W czwartek w Białej Izbie sylwetkę hrabiego Władysława Zamojskiego przedstawił dr Jerzy Roszkowski z Muzeum Tatrzańskiego:

20 par małżeńskich z Nowego Targu, obchodzących w tym roku jubileusz złotych godów, otrzymało z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza medale pamiątkowe, przyznane przez wojewodę krakowskiego. Uroczystość złotych godów zorganizował po raz pierwszy Związek Podhalan w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury. Jubileusz złotych godów obchodzą: Władysława i Stanisław Białoń, Antonina i Augustyn Bołdys, Alicja i Józef Borowicz, Anna i Mieczysław Bryniarscy, Józefa i Stanisław Domin, Maria i Stanisław Fryźlewiczowie, Janina i Józef Guzikowie, Władysława i Ludwik Jędrol, Agnieszka i Stanisław Jędrol, Anna i Stanisław Knurowscy, Władysława i Stanisław Kuraś, Wiktoria i Zygmunt Mirga, Zofia i Juliusz Orzechowscy, Maria i Stanisław Pyzowscy, Anna i Bronisław Serwan, Czesława i Leon Siemaszkiewiczowie, Stanisława i Stanisław Starczowscy, Janina i Józef Suscy, Władysława i Jan Waksmundzccy oraz Krystyna i Czesław Zarzyccy.

Polski Czerwony Krzyż w Zakopanem organizuje akcję "Uśmiech na gwiazdkę". Każdy z nas robiąc zakupy w kilku dużych sklepach zakopiańskich może pomóc najuboższym dzieciom by i one na gwiazdkę otrzymały prezent. W sklepach: "Sarnia skałka", "Pod Lipkami", "Jagna", "Delikatesy", "Kleopatra", "Sabrina", "Julius Meinl", "Domino", "Elanga" są wystawione specjalne kosze, do których można wrzucać podarki dla dzieci. We wszystkich tych sklepach znajdziecie też państwo plakat autorstwa Magdy Jankowskiej i Marzeny Łukaszczyk z klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 1. Przedstawia on Św. Mikołaja ze znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Robiąc zakupy pamiętajmy o najuboższych i wrzućmy do kosza ze znakiem PCK chociaż drobną rzecz:
Mówił prezes Henryk Joć.

W Szkole Podstawowej w Skrzypnem odbył się jubileuszowy 10 Gminny Konkurs recytatorsko-gawędziarski im. Andrzeja Skupnia Florka:
Mówiła Maria Tylka dyrektor szkoły w Skrzypnem. Szczegółowe wynki:

Przed 35 laty powstało zakopiańskie krwiodawstwo. Z tej okazji w sali Urzędu Miasta odbyła się jubileuszowa uroczystość. Krótki rys historyczny przedstawił prezes zarządu rejonowego PCK Henryk Joć:
następnie wręczono odznaczenia: Honorową odznaką PCK IV stopnia otrzymała szefowa terenowego oddziału krwiodawstwa i krwiolecznictwa dr Maria Lambrecht. Najbardziej zasłużonym krwiodawcom wręczono odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II, III stopnia. Były też upominki. W imieniu władz miasta głos zabrał v-ce burmistrz Krzysztof Owczarek:
kolejne medale pamiątkowe otrzymali: dr Maria Lambrecht, Stanisława Borzęcka, prezes ZR PCK Henryk Joć oraz przewodniczący Rady Krwiodawstwa w Zakopanem Stanisław Śpiewak. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie reprezentowała dyrektor Jolanta Zatorska:
Życzenia złożył Andrzej Orchel Radny Sejmiku Małopolskiego:
Starostwo Tatrzańskie reprezentował v-ce starosta Andrzej Skupień:
Z jubileuszowym programem artystycznym wystąpiła młodzież ze szkoły artystycznej oraz muzycznej tworząca zespoły Metrum oraz Chorus działające przy MCK Jutrzenka w Zakopanem pod okiem państwa Lubowiczów.

Na Bachledówce odbyło się 13 posiedzenie Zarządu Głównego Związku Podhalan. Uczestnicy zjazdu podjęli decyzję o ponownym zaproszeniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhale na Bachledówkę, podczas kolejnej pielgrzymki do Ojczyzny. Jedną z najważniejszych spraw poruszanych na zjeździe, były zbliżające się wybory samorządowe:
Mówił prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Gąsienica - Makowski.

Ministerstwo Rolnictwa przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia o warunkach weterynaryjnych produkcji, przetwarzania i transportu mleka. Rozporządzenie ma umożliwić zalegalizowanie produkcji i sprzedaży oscypka, bundzu i bryndzy. Rozporządzenie po raz pierwszy wprowadza możliwość produkcji serów z mleka nie pasteryzowanego, co do tej pory było główną przeszkodą dla legalnej produkcji oscypków. "To prawidłowy kierunek" - powiedział prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Gąsienica - Makowski:
Mówił Andrzej Gąsienica - Makowski.

W Białej Izbie Związku Podhalan otwarta została wystawa fotografii nadesłanych na konkurs "Tatrzańska Jesień 2001". Przypomnę, że na konkurs ogłoszony przez Starostwo Tatrzańskie wpłynęło 171 prac 24 autorów.
I nagrodę otrzymał Andrzej Paszkowski z Nowego Targu (nagroda w wysokości 1000 zł)
II Sylwester Pytel z Białki Tatrzańskiej (nagroda w wysokości 500 zł)
III Adam Kuras z Grójca koło Oświęcimia (nagroda w wysokości 300 zł).
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał starosta Andrzej Gąsienica - Makowski, który ponadto wręczył nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu. Ze zdobywcą pierwszej nagrody - Andrzejem Paszkowskim z Nowego Targu rozmawia Kasia Kucharska:
Mówił Andrzej Paszkowski. Rozmawiała Kasia Kucharska.

Tradycyjnie w listopadzie w Łopusznej odbywają się konkursy "góralskiego jodełka". Przybyłych na 29 już tego typu imprezę przywitał wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch:
Oficjalnego otwarcia dokonała Dyrektor GOK w Łopusznej Józefa Kuchta:
Pamiątkowy puchar z węgla dla GOK wręczyli górnicy w tradycyjnych mundurach:
Do konkursu stanęło dziewięć kół gospodyń wiejskich. Co przygotowały gospodynie z Gronkowa powiedziała nam Anna Nowak:
Z kolei o waksmundzkich potrawach mówiła Anna Banasik:
Z Rogoźnika przyjechały cztery panie i przywiozły między innymi "zaprozke z miyntkom i kurwankiem":
O potrawach z Ludzmierza mówi Krystyna Łapczańska:
Z Harklowej przyjechało 6 gospodyń a przepis na jeden ze specjałów zdradziła Bronisława Jędrzejczyk:
Specjały z Krempach przedstawiła Maria Gryguś:
A co jadło się w Szlembarku?
Pani Bratkowska mówi o potrawach z Dursztyna:
O tym co przygotowały gospodynie z Łopusznej powiedziała Janina Nowobilska:
Aż ślinka cieknie słuchając samych przepisów prawda? Podczas degustacji przygrywała kapela im Ks. Profesora Józefa Tischnera z Łopusznej. Gospodynie przygotowały również programy artystyczne. Prezentacje programów rozpoczęły gospodynie z Krempach:
Jury w składzie Wanda Szado Kudasik, Maria Derek, Stanisława Szewczyk i Stanisław Radecki miało bardzo trudny wybór oceniając potrawy oraz programy artystyczne. Po długich naradach przyznano następujące miejsca: 1 zajęły koła z Dursztyna, Krempach, Łopusznej i Waksmundu na drugiej pozycji uplasowały się gospodynie z Ludźmierza, Harklowej, Gronkowa i Szlembarku, zaś puchar starosty otrzymało Koło Gospodyń z Szlembarku.

W Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" czynna jest wystawa grafik Ewy Gołogórskiej - Kucia:
Wystawa w "Starej Polanie" połączona była z obchodami I rocznicy istnienia galerii. Rozmawiamy z kierowniczką Galerii Janiną Jarosz - Walczakową:
Mówiła Janina Jarosz - Walczakowa. Rozmawiała Kasia Kucharska. Honorowym Patronatem galerię "Stara Polana" objęło Starostwo Tatrzańskie:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica - Makowski. Rozmawiała Kasia Kucharska. W serwisie kilka refleksji Ewy Gołogórskiej - Kucia:

Rozmawiała Janina Jarosz Walczakowa.

W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Bogusława Bachorczyka. Z artystą rozmawia Kasia Kucharska:
Mówił Bogusław Bachorczyk.

W Galerii Sztuki Współczesnej otwarta została wystawa pt. "Klucze Planet - Formy Radiestezyjne". Z autorem prac - Rajmundem Bogaczem - rozmawiała Kasia Kucharska:
Mówił Rajmund Bogacz. Rozmawiała Kasia Kucharska.

Po raz pierwszy w gminie Szaflary odbył się przegląd dziecięcych zespołów regionalnych. Występy odbyły się w sali OSP w Borze:
mówił jeden z organizatorów przeglądu dyrektor szkoły podstawowej w Borze pan Gacek Zapytaliśmy prowadzącą przegląd Helenę Rusnak, jakie zespoły biorą udział w przeglądzie:

W latach 50 we Francji po raz pierwszy zorganizowane zostało święto młodego francuskiego wina BOŻOLE. Od tego czasu, zawsze w trzeci czwartek miesiąca święto to, organizowane jest na całym świecie. Świętowano także w Zakopanem. W Hotelu "SABAŁA" - o winie tym opowiadał Waldemar Gołąb - z "CENTRUM WINA". Na początek przedstawił on krótką historię firmy ("Centrum Wina"):
Mówił Waldemar Gołąb. Rozmawiała Kasia Kucharska.

Do końca roku w Muzeum Przyrodniczym TPN można oglądać jubileuszową wystawę pt. "W jaskiniach Tatr i Świata" z okazji 50-lecia Speleoklubu Tatrzańskego:
O wystawie mówił Apoloniusz Rajwa. Rozmawiała Kasia Kucharska.

Podczas Święta Niepodległości w Lipnicy Wielkiej poświęcono nową część szkoły oraz otwarto w tym samym budynku Izbę regionalną imienia Józefiny i Emila Mików. Odsłonięto również granitową tablicę upamiętniającą tych wspaniałych nauczycieli a podczas okupacji hitlerowskiej także żołnierzy ZWZ i AK. Poświęcenia dokonał wielkolipnicki proboszcz - ks. kanonik Bolesław Kołacz:
Po przywitaniu gości przez przewodniczącego rady dr Emila Kowalczyka głos zabrał wójt Mariusz Murzyniak:
Wręczone zostały dyplomy okolicznościowe oraz upominki żyjącym członkom zespołu folklorystycznego Orawa prowadzonego przez Józefinę i Emila Mików:
Przewodniczący rady gminy dr Emil Kowalczyk oraz wójt Mariusz Murzyniak wręczyli również odznaczenia gminne:
Młodzież przygotowała program artystyczny:
Nie zabrakło kapel, orkiestry dętej, wystąpił też Andrzej Dziubek.

Odbyła się kolejna edycja Orawskiego Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego. Jury oceniło 100 utworów 68 autorów. W kategorii dorosłych zwyciężył Emil Kowalczyk za wiersze "Siedmiobolesno matko bosko", "Orawski czasie terajsy" i "Nie wróco sie juz tamte roki". W tej samej kategorii za utwory pisane prozą pierwsze miejsce przyznano Marcie Karwczyk za tekst pt. " W kościele na Wielgiyj". W kategorii młodzieżowej od 15 do 21 lat za wiersz przyznano tylko drugie miejsce otrzymała je Joanna Domin z Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce za rymy pt. "Chałupka mojej Babki". Wśród piszących prozą jury zdecydowało, że przyzna tylko trzecią lokatę. Otrzymała je Natalia Kralak z LO w jabłonce z utwór pt. "Ka jes pół świata?". Wśród dzieci do 15 roku życia najlepszym poetą okazała się Marzena Marszałek z Gimnazium w Lipnicy Małej za wiersze "Orawsko Dziedzino" i "Stary kościólek". Józef Habina z Gimnazium w Podwilku wymyślił najlepszą prozę pt. "Moje wyndrowanie na Daniyłki" i za ten utwór otrzymał pierwsze miejsce. Konkurs im. Piotra Borowego został w tym roku wzbogacony o nowy gatunek literacki - utwór sceniczny. Autor połączył gwarę orawską, podhalańską i język literacki celem wydobycia ekspresji. Na uwagę zasługuje wkomponowanie w utwór pieśni ludowych. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Jan Fudala z Rabki za utwór "O Janosiku Zbójniku":
Werdykt Jury przestawiła przewodnicząca Halina Biel nagrodę za całokształt działalności poetyckiej z rąk wójta Antoniego Wontorczyka odebrał dr Emil Kowalczyk:
Z kolei nagrodę za rozsławianie gwary orawskiej prozą otrzymała pani Irena Pilarczyk. Następnie zgromadzeni wysłuchali nagrodzone utwory. wiersz dr Emila Kowalczyka przedstawiła Halina Biel:
Następny utwór zaprezentowała Romana Stasik:
Kolejnym utworem był wiersz Jerzego Marii Kiersztyna "Echo orawskiego muzeum":
Swój wiersz zaprezentowała Emilia Jasiórka:
Wśród najmłodszych poetów była Katarzyna Jędryga:
Także Ewelina Stasik recytowała swój wiersz:
Piękno Orawy w swoim utworze podkreśliła Marzena Marszałek:
Podwilczański włóczykij czyli Józef Habina prozą opisał wrażenia z wyprawy na Danielki:

W domu rekolekcyjnym ludźmierskiej bazyliki odbyło się spotkanie w ramach Podhalańskiego Dnia Skupienia dla przedsiębiorców i pracodawców:

Zespół góralski im. Bartusia Obrochty ogłasza nabór do zespołu. Spotkania odbywają się w każdy wtorek w sali widowiskowej Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 4 od godziny 19. Serdecznie zapraszamy.

Obchody Dnia Niepodległości w Gminie Jabłonka, obchodzono podczas oficjalnych uroczystości, które odbyły się w Orawskim Parku etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Krótki rys historyczny przypomniał Robert Ślusarczyk:
Następnie młodzież przedstawiła patriotyczny program artystyczny we wewnątrz dworu Moniaków.

Gminne obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Następnie pod pomnikiem Gen Galicy odbyła się oficjalna część uroczystości. Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Jan Gąsienica Walczak:
następnie młodzież przedstawiła okolicznościową inscenizację:
Złożono również wiązanki kwiatów pod pomnikiem generała Galicy.

W obecności licznie zgromadzonych gości oraz 17 pocztów sztandarowych Gmina Poronin otrzymała sztandar. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Franciszek Juhas podczas uroczystej mszy w obecności zaproszonych gości i 17 pocztów sztandarowych:
Po mszy dalsze uroczystości odbyły się na terenie cmentarza- gdzie złożono kwiaty na grobach ludzi, którzy zginęli za wolność Polski, a oficjalna akademia odbyła się na terenie GOK.

W wieku 93 lat zmarł wnuk dr Tytusa Chałubińskiego - Stefan Chałubiński. Msza żałobna odbyła się w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli - rodzina, przyjaciele, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR oraz przedstawiciele władz miasta, TPN, PKL. W imieniu przewodników oraz ratowników Stefana Chałubińskiego pożegnał Apoloniusz Rajwa:
Szczególnie wspominali go również Wojciech Gąsienica Byrcyn oraz w imieniu Rady Naukowej parku prof. dr hab. Zbigniew Mirek. Stefan Chałubiński został pochowany w rodzinnym grobie na nowym cmentarzu.

W siedzibie TPN w Zakopanym odbył się V zjazd delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W obradach wzięło udział 137 delegatów wybranych spośród około 2000 członków zrzeszonych w 25 oddziałach terenowych oraz 6 klubach. Dotychczasowy prezes Zarządu Głównego towarzystwa Krzysztof Kabat podtrzymał swoją zgłoszoną już 6 miesięcy temu, dymisję z piastowanego stanowiska. Ustępującego prezesa zapytaliśmy o podsumowanie dwóch kadencji:
Po wysłuchaniu i dyskusji nad sprawozdaniami zebrani udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi. Głównym punktem obrad było wybranie nowych władz Towarzystwa. Nowym Prezesem został wybrany dr hab. Antoni Leon Dawidowicz z Krakowa. Za wyborem opowiedziało się 91delegatów, 35 było przeciw a 8 głosów było nieważnych. Zaraz po ogłoszeniu wyników nowo wybrany prezes przedstawił swój plan działania:
Podczas zjazdu przyznano również godność członka honorowego Barbarze Morawskiej Nowak, Wincentemu Cieślewiczowi, Wojciechowi Byrcynowi, Adamowi Liberakowi oraz Tadeuszowi Kiełbasińskiemu. Prócz tego wręczono medale zasłużonego dla turystyki oraz złote odznaki PTT z kosówką. Delegaci podjęli również szereg uchwał związanych ze zmianami w Statucie, oraz dalsza działalnością programową Towarzystwa.

Odbyły się zakopiańskie obchody 83 rocznicy odzyskania niepodległości. Przy Grobie Legionistów na cmentarzu przy przy udziale Pocztów Sztandarowych, delegacji szkół, Zakładów Pracy odśpiewano hymn państwowy, następnie z przemówieniami wystąpili przedstawiciele władz samorządowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Olczy przygotowali program słowno – muzyczny. Po odśpiewaniu Roty na Grobie Legionistów złożono wiązanki kwiatów. Później w kościele Świętej Rodziny została odprawiona Uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny z udziałem chóru dziewczęcego „Turliki” i kapeli góralskiej.

W krakowskiej siedzibie regionalnego ośrodka polityki społecznej odbyło się spotkanie przedstawicieli duńksiego województwa Fionia z przedstawicielami 3 powiatów: krakowskiego ziemskiego, chrzanowskiego i tatrzańskiego.
Mówił v-ce starosta Andrzej Skupień.

W Muzeum TPN odbyło się walne zebranie przewodników tatrzańskich zrzeszonych w Kole im. Klimka Bachledy w Zakopanem. O sprawach poruszanych podczas zebrania mówi prezes Piotr Konopka:
Jednym z punktów porządku obrad było powiększenie składu zarządu Koła:
Spotkanie było również okazja do podsumowania sezonu:
Tradycyjne - to mniej oficjalne zakończenie sezonu nastąpi 10 listopada w DW Halny w Zakopanem.

Starosta Jan Lasyk został uhonorowany przez Stowarzyszenie Historyków sztuki Medalem za zasługi dla stowarzyszenia Historyków Sztuki. Uroczystość odbyła się na zamku w Niedzicy. Wyróżnienie wręczyła prezes stowarzyszenia pani profesor dr Maria Poprzęcka:
Starosta nowotarski podziękował za wyróżnienie:

Nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli szkół średnich Powiatu Tatrzańskiego - to temat rozmowy z v-ce starostą Andrzejem Skupniem:

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego trwa remont ekspozycji. Wobec powyższego oglądać można tylko ekspozycję przyrodniczą. Zamknięta jest natomiast do końca listopada część etnograficzna i historyczna.

"Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego efektu" - mówi burmistrz Nowego Targu podsumowując zbiórkę pieniędzy na ratowanie nagrobków przeprowadzoną podczas "święta zmarłych":
Mówił Marek Fryźlewicz burmistrz Nowego Targu.

Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego organizowało podczas dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych kwestę na rzecz ratowania starych zniszczonych nagrobków. Pieniądze zbierano na dwóch zakopiańskich cmentarzach. Przy Starym Kościółku, czyli na "Pęksowym Brzyzku", uzbierano 4 tyś. 499 zł i 21 groszy. Na Nowym Cmentarzu kwesta przyniosła 3 tyś. 441 zł. i 23 grosze. Łączna suma wynosi więc 7 tyś 940 zł. i 44 grosze. To rekordowa zbiórka - mówi Anna Liskar z Muzeum Tatrzańskiego. Dodaje, że za te pieniądze można odrestaurować jeden duży lub dwa mniejsze nagrobki - renowacja bowiem jest bardzo kosztowna. Na Nowym Cmentarzu kwestowali harcerze. Na starym znane postacie Zakopiańskie:
Mówiła Agata Nowakowska Wolak.

Gimnazjum w Zębie otrzymało imię Jana Pawła II oraz sztandar. Na uroczystości zjawili się znamienici goście, byli wśród nich m.in. Jego Eminencja Ks. Kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll, Jerzy Lackowski - Małopolski Kurator Oświaty, prof. Henryk Mikołaj Górecki i wielu wielu innych. Na uroczystości nie mogło zabraknąć lokalnej społeczności, mieszkańców Zębu, rodziców dzieci, uczęszczających do Gimnazjum. Przedstawicielką społeczności lokalnej, była dobrze nam znana dr Maria Lambrecht, kierująca na co dzień punktem krwiodawstwa w zakopiańskim szpitalu:
O patronie szkoły rozmawialiśmy także ze społecznością uczniowską:
W przygotowania tego uroczystego dnia włączył się także Andrzej Lassak - prezes Oddziału Związku Podhalan w Zębie oraz kierownik działającego tu zespołu regionalnego "Zbójnicek" - zespół ten przygotował oprawę artystyczną święta:
Mówił Andrzej Lassak.
O podsumowanie święta w Zębie poprosiliśmy dyrektora  Gimnazjum już im. Jana Pawła II mgr Bronisława Stocha:
Otwarto wystawę fotograficzną, która mieści się w jednej z sal lekcyjnych:
Mówili Karol Komperda oraz Barbara Stoch - Kuźma.
Materiał przygotowała Kasia Kucharska. Rozstrzygnięte zostały dwa konkursy związane z uroczystością. Konkurs plastyczny pt. "Z Janem Pawłem II na Pielgrzymim Szlaku" oraz konkurs literacki pt. "Jan Paweł II w Sercach i Umysłach Dzieci i Młodzieży":
Mówił mgr. Bronisław Stoch dyr Gimnazjum w Zębie.  W konkursie plastycznym uczestniczyła m.in. Ania Gut ze Suchego:
Udział w konkursie plastycznym wzięła również Aneta Gąsienica z Zębu:
Mówiły Ania Gut i Aneta Gąsienica. Uczennica Gimnazjum Aneta Nędza także wykonała pracę na konkurs plastyczny:
Mówiła Aneta Nędza.

Rozmowa z Karolem Kulawiakiem - prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej i dr Antonim Wontorczykiem wójtem Gminy Jabłonka:

Rozmawiała Joasia Chmiel.

Podczas 23 Święta Poezji Góralskiej w Rabie Wyżnej wspominano tych , którzy odeszli:
A teraz wiersz Stanisława Buńdy poświęcony poetom niegdyś goszczącym w Rabie:
Józefa Gil z Raby Wyżnej i jej wiersz dla ks. prof. Józefa Tischnera:
Andrzej Gąsienica Wiwer ze Szczawnicy również napisał wiersz wspominający ks. prof. Józefa Tischnera:

Zakończył się pierwszy etap wymiany szkolnej organizowanej przez Powiat Tatrzański. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych powrócili kilka dni temu z Austrii:
Mówił wice starosta Andrzej Skupień.

W Domu Ludowym w Kościelisku odbył się V jubileuszowy Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy Kubińca. "To była fantastyczna impreza..." - powiedział nam wójt Kościeliska Władysław Stopka:
Mówił wójt Kościeliska Władysław Stopka.
Wyniki:
W grupie dzieci młodszych:
W kategorii gwara:
I miejsce Katarzyna Sobczyk - SP Kościelisko.
II miejsce Halina Pawlikowska - SP Biały Dunajec.
III miejsce Honorata Gąsienica Makowska - SP Harenda.
W kategorii Humor, Dowcip i Ironia:
I miejsce Klaudia Grobarczyk - SP Zubrzyca Górna.
II miejsce Małgorzata Dzierżęga - SP Biały Dunajec.
III miejsce Marta i Marzena Mrowca - SP Bańska Niżna.
I kategoria Literacka:
I miejsce Natalia Wilkus - SP Bańska Niżna.
II miejsce Karolina Staszel - SP Dzianisz.
III miejsce Aneta Haniaczyk - SP Bukowina Tatrzańska.
Grupa dzieci starszych:
Kategoria gwara:
I pozycja Joanna Goleniowski - Krempachy.
Na drugiej pozycji uplasowali się:
-Łukasz Waras - Krempachy.
-Wojciech Karpiel - Kościelisko.
-Andrzej Pawlikowski - Małe Ciche.
-Renata Szostak - Groń.
Na III miejscu znaleźli się:
Bernadetta Krupa - Witów.
Anna Styczeń - Sierockie.
Katarzyna Dudek - Leśnica.
Karol Dudek - Groń.
Kategoria Humor, Dowcip i Ironia:
I miejsce Anna Zalińska - Biały Dunajec oraz Beata Stachura także z Białego Dunajca.
II miejsce:
- Anna Kowalczyk - Zubrzyca.
- Anna Boblak - Witów.
- Tomasz Stachura - Biały Dunajec.
III miejsce:
- Edyta Kułach - Witów.
- Elżbieta Giewont - Witów.
I w ostatniej kategorii Język Literacki:
Na miejscu pierwszym znalazła się Katarzyna Gut - Zakopane.
Na miejscu II Bartłomiej Kopeć - Krempachy.
Na III Bogumiła Brenkus - Witów.

W Białym Dunajcu odbył się Zjazd Bibliotekarzy Powiatu Tatrzańskiego organizowany przez Miejską Bibliotekę publiczną w Zakopanem. Referat pt. „Góralszczyzna i Tatry w twórczości Stanisława Witkiewicza” wygłosił doc. dr Jan Majda. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich bibliotek z całego powiatu. Oprócz wysłuchania wykładów uczestnicy mieli możliwość obejrzenia scenki teatralnej w wykonaniu członków kółka teatralnego działającego przy GBP w Białym Dunajcu. W naszym powiecie działa 17 bibliotek. W swoich zbiorach biblioteki zgromadziły ponad 233 tysiące woluminów. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu na Konferencję Bibliotekarzy przyjechało blisko 40 osób. Mówi Joanna Chmiel:
Z Białego Dunajca mówiła Joanna Chmiel.

Rok temu Rada Miasta Zakopane podjęła uchwałę o przejęciu galerii Biura Wystaw Artystycznych. Galeria przy ulicy Krupówki 41 jest dobrze znana wszystkim zakopiańczykom i gościom naszego miasta. W jej salach odbyło się wiele interesujących wystaw i promocji. Tu corocznie gości Zakopiańska Akademia Sztuki z koncertami uznanych muzyków. Miasto - jako właściciel Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych, podejmuje działania zabezpieczające działalność galerii. „To miejsce bardzo ważne dla zakopiańskiej kultury. Ambicją Zakopanego jest posiadanie galerii miejskiej, której celem będzie upowszechnienie i rozwój sztuki.” powiedział przewodniczący Komisji Kultury Michał Gąsienica Szostak. Budynek został wybudowany przed stu laty ůr˙˙z hrabiego Zamoyskiego z przeznaczeniem na galerię. W tym roku przeprowadzono już najpilniejszy remont czyli wymianę okien w przeszklonym dachu nad salą wystawową. Obecnie Zarząd postanowił sfinansować drugi etap remontu: wiekowy obiekt wymaga jeszcze wymiany systemu ogrzewania. Na ten cel przeznaczono pięć tysięcy złotych.

Obradowali członkowie Gorczańskiego Związku Pszczelarzy. W kole od 4 lat działa wójt gminy Raba Wyżna Edward Siarka:

W Rabie Wyżnej odbyło się 23 święto poezji góralskiej. Uroczystego otwarcia dokonała Wanda Czubernatowa:
Szereg utworów poświęconych było 23 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II:
Wiersz napisała Dorota Smardz z Bielanki, wiersz ks. Godawy odczytała Wanda Czubernatowa:
Następnie głos zabrał wójt gminy Raba Wyżna Edward Siarka:
Wanda Czubernatowa przedstawiła swój najnowszy utwór pt. "Na drugiej półkuli":
Nie zabrakło góralskiego kabaretu TRUTEŃ:
Żartobliwy opis portek góralskich przedstawiła Wanda Czubernatowa:
Kolejny żartobliwy utwór przedstawiła Izabela Zając z Raby Wyżnej:
Józefa Gil swój utwór poświeciła 23 rocznicy Pontyfikatu Papieża Polaka:
Potem wystąpili autorka wiersza Joanna Słodyczka w duecie z Piotrem Biesem:
Było też o malowaniu na szkle (Węgierczyk):
Mieszkająca pod Wrocławiem rodowita "rabianka" przedstawiła swój utwór poświęcony Jesieni:
Kolejny wiersz recytował Andrzej Dziedzina Wiwer z Szczawnicy:

Odbyło się Święto Olczy. Zespół góralski Giewont w tym roku obchodzi jubileusz  20-lecia istnienia. Ta okazja to jeden z powodów organizowania dni olczańskich:
Mówił Bolesław Franosz.

IX Muzykanckie Zoduski odbyły się w Teatrze Witkacego. Z Zosią Majerczyk -  Owczarek - prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan rozmawia Kasia Kucharska:

Święty Jan Kanty wrócił do Ludźmierza. Tamtejsza szkoła jest ponownie pod opieką tego patrona. Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły Edward Pazdur:
Dyrektor przybliżył historię nadania imienia oraz krótki życiorys patrona:
Do dzieci, młodzieży i nauczycieli zwrócił się małopolski kurator oświaty Jerzy Lackowski:
Potem głos zabrał gospodarz nowotarskiej gminy wójt Jan Smarduch:
Do mikrofonu wywołany został także rektor Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej  prof. Stanisław Hodorowicz:

Wystawę malarstwa i rysunku Bogusławy Bortnik - Morajdy pt. "Zapach życia" otwarto w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Z artystką rozmawia Kasia Kucharska:
Mówiła Bogusława Bortnik - Morajda. Rozmawiała Kasia Kucharska. Wystawa czynna będzie do 11 listopada. (więcej...)

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Powiecie Tatrzańskim był uroczyście obchodzony w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera. Zebranych powitała dyrektor mgr Halina Michalska:
W imieniu rady rodziców życzenia złożył dr Jerzy Zgoda:
w imieniu samorządu szkolnego mówi Iza Popiel:
Nauczycielom dziękował także starosta Andrzej Gąsienica Makowski:
Prezentem młodzieży był niezwykle humorystyczny program artystyczny - oto niewielka próbka, tego co na twarzach profesorskiego grona wywołało wiele radości:
Po tym spotkaniu, uroczyście otwarto pracownię komputerową.
Mówił wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Henryk Białek.

Odbył się VIII Festiwal Papieski zorganizowany przez Związek Podhalan oddział Biały Dunajec oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Białym Dunajcu. W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęli: Grupy śpiewacze: dorośli: grupa rodziny Kaplinga z Luborzycy koło Krakowa, dzieci: grupa ze Szkoły Podstawowej w Zaskalu. Przedstawienie słowno muzyczne: Katolickia Szkoła Podstawowa Czerwienne Recytacje: Małgorzata Zalińska kl III Szkoła Podstawowa Sierockie. Poeci: Stanisław Sikoń - Biały Dunajcec Scenki teatralne: Zespół im. Zośki Gracy - Biały Dunajec Jury oceniało także teksty scenek teatralnych przysłane na Festiwal Papieski. Nie przyznano pierwszej i drugiej nagrody. III miejsce zajął tekst pt. "Apostoł nasyk casów" Ireny Grobarczyk z Zburzycy. Wśród prac palstycznych najwyżej wśród dorosłych oceniono obraz Anety Mantygi, wśród dzieci główną nagrodę zdobyła Ewa Kolbercka.

20 lecie obchodzi Tatrzański Klubu Inteligencji Katolickiej. Z tej okazji w Zakopanem odbył się OGÓLNOPOLSKI ZJAZD PREZESÓW KLUBÓW INTELIGENCJI KATOLICKIEJ. Goście mieszkali w Dom Wypoczynkowym Konferencji Episkopatu Polski:  

Mówił prezes zakopiańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej dr Mieczysław Jarosławski.
Mówił Paweł Broszkowski v-ce prezes rady porozumienia klubów inteligencji katolickiej. Jednym z gości zjazdu jest ojciec prof. Maciej Zięba z którym rozmawia ks. Jan Przybocki:
 

Zakopane odwiedził zespół regionalny "Majdaniarze":

Mówił pan Romany Kostyra, śpiewali członkowie zespołu "Majdaniarze" a rozmowę prowadziła Sabina Palka.

Oddział Związku Podhalan we Wróblówce obchodził jubileusz 10-lecia. O historii i dniu dzisiejszym oddziału z prezeską Związku Podhalan we Wróblówce Teresą Ciszek rozmawia Kasia Kucharska:
Mówiła Teresa Ciszek.
Początki działalności oddziału pamięta Aniela Kasiniak - nauczycielka - która była
członkiem pierwszego składu zarządu Związku:
Mówiła Aniela Kasiniak.

Rozstrzygnięto konkurs "Moja zagroda". Do konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu zgłosiło się 10 gospodarstw z terenu Powiatu Tatrzańskiego. Głównej nagrody nie przyznano z powodu niespełnienia wszystkich kryteriów regulaminu. I wyróżnienie otrzymali  Irena i Wojciech Majerczykowie z Cyrhli, II Anna i Józef Dzierżęga z Białego Dunajca, III Iwona i Romuald Szczepaniakowie ze Starych Krzeptówek. Pozostali uczestnicy także otrzymali od organizatorów liczne pochwały za wygląd gospodarstwa czy też bezpieczeństwo pracy np. w pomieszczeniach inwentarskich. Przed ogłoszeniem wyników komisja konkursowa była w terenie. Na Krzeptówkach byliśmy u pana Romualda Szczepaniaka Krupowskiego - w kompleksie budynków była też zabytkowa góralska chałupa:
Nieopodal na łące pod lasem zobaczyliśmy konie. Ale o tym pani Iwona Szczepaniak:
Dalej trasa poprowadziła nas do pana Józefa Lasaka mieszkającego w Kościelisku Roztokach:
W Dzianiszu odwiedziliśmy Zygmunta Pabina:
O swoich sukcesach ogrodniczych pan Zygmunt mówił skromnie, ale warto dodać że ma w swojej kolekcji drzewek owocująca nektarynkę, co w podtatrzańskim klimacie jest dość zaskakujące. Jedyny zgłoszony do konkursu Józef Klejka jest sołtysem w Dzianiszu. Poproszony o przedstawienie swojego gospodarstwa powiedział:
Byliśmy też u pana Józefa Słodyczki. O tym co sprawdza KRUS mówi Andrzej Mozdyniewicz:
Na Cyrhli powitał nas syn gospodarzy Wojtek Majerczyk:
W Stasikówce powitał nas Bronisław Gał, który również wziął udział w konkursie Moja Zagroda:
Na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie Andrzeja Czernika z Bukowiny Tatrzańskiej mówi kolejny przedstawiciel KRUS Kazimierz Guzik:
W Białym Dunajcu odwiedziliśmy gospodarstwo Józefa Dzierżęgi:

Kolejny wielki Orawiak jest bohaterem nowej pozycji wydawniczej:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

Kolejna restauracja w Zakopanem. Kolejna niezwykła, bo "dworcowa" chociaż przy Krupówkach. Kolejni państwo zjechali do nas z Warszawy, by stworzyć w Dworcu Tatrzańskim restaurację stylem nawiązującą do lat 20 - 30 ubiegłego stulecia:
Właściciele restauracji Ewa i Sławomir Kołakowscy z Warszawy liczą nie tylko na sukces finansowy ale i życiowy. Ponownemu otwarciu Dworca Tatrzańskiego przyglądała się Kasia Kucharska.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy prac wykonanych przez dzieci i młodzież w ramach konkursu "Wspomnienia z wakacji". Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce wśród najmłodszych zajęła Klaudia Michniak z zerówki w Szkole Podstawowej Nowe Bystre, a drugie Anna Staszel z tej samej placówki. Z klas I-III pierwszą nagrodę otrzymały Patrycja Chowaniec i Damian Pawlikowski ze Stasikówki. Drugie miejsce Patrycja Bobak z Nowego Bystrego, a trzecie Angelika Łaś z Suchego. Wyróżniono Jacka Zawadzkiego, Magdalenę Stasik i Joannę Gał ze Stasikówki oraz Łukasza Kulę z Nowego Bystrego. W klasach od IV do VI najwyżej oceniono pracę Anity Antoł z Zębu. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Maciszek ze Stasikówki, a trzecie - Stanisław Bobak ze Stasikówki i Michał Gut z Suchego. Nagrodę specjalną przyznano Annie Gut z Suchego. Wyróżniono: Kingę Handzel z Zębu i Martę Macugę ze Stasikówki. Wśród młodzieży gimnazjalnej pierwsze równorzędne miejsce przynano Wojciechowi Staszlowi z Nowego Bystrego i Elżbiecie Chowaniec z Poronina. Druga nagroda przypadła w udziale Janinie Świder i Anecie Gąsienicy z Poronina. Trzecie miejsce - Halina Kutyła z Poronina.

Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Dzieła Mistrzów", organizowany przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych przy współudziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na konkurs wpłynęło 536 prac z całej Polski. I nagrodę otrzymał uczestnik zakopiańskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, Antoni Staszel z Nowego Bystrego:
Mówił Andrzej Sekuracki - dyrektor Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym na Kamieńcu w Zakopanem. Otwarcie wystawy prac, nadesłanych na konkurs oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 12 w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Po raz 4 w galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż poplenerowej wystawy prac dzieci młodzieży z Państwowej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. We wrześniu uczniowie wyjechali na tak zwaną zieloną szkołę do Juraty i tam prócz nauki odbywały się m.in. warsztaty śpiewu, tańca, gry na instrumentach. Także i wyniki tych zajęć można było podziwiać wczoraj w galerii mistrza Hasiora. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele szkół artystycznych z Ukrainy i Słowacji.

Willa "Witkiewiczówka" w Zakopanem została uznana przez generalnego konserwatora zabytków za jeden z trzech najlepiej odrestaurowanych w tym roku obiektów zabytkowych w kraju. Generalny konserwator zabytków Aleksander Broda przekazał w Zakopanem właścicielom "Witkiewiczówki" - Annie i Jerzemu Starakom - dyplom "za wzorowo wykonane prace remontowo-konserwatorskie". Willa "Witkiewiczówka" została zbudowana w 1904 r. Projekt w stylu zakopiańskim wykonał Jan Koszyc Witkiewicz, bratanek twórcy tego stylu, Stanisława Witkiewicza. Od 1931 r. w drewnianej willi na Antałówce mieszkał m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz - "Witkacy". Pod koniec 2000 r. "Witkiewiczówkę" kupili Anna i Jerzy Starakowie z Warszawy. Poprzednim właścicielem była spółka Energopol Warszawa, która prowadziła tam ośrodek wypoczynkowy.

Na rynku księgarskim ukazała się kolejna powieść o przygodach Harrego Pottera. Także w Zakopanem dwie księgarnie wzięły udział w promocji tego bestseller'u:
Mówił Bartosz Nowaczyński z księgarni Poraj. W księgarni zjawiło się blisko 40 zagorzałych wielbicieli Harryego Pottera. Szkoda tylko że do księgarń z książką nie dotarły obiecane gadżety związane sympatycznymi postaciami powieści Mary Rowing.

Tradycyjnie w łapszańskiej gminie pożegnano lato. Uroczyste spotkanie w Remizie OSP w Kacwinie było okazją do wręczenia nagród w dorocznym konkursie na najładniej utrzymane obejście i zagrodę. Mówi wójt Antoni Kapołka:
Prócz tego gospodynie z terenu gminu zaprezentowały swoje talenty kulinarne, a młodzież wystąpiła w programie artystycznym. Nie zbrakło także zespołu regionalnego Czardasz z Niedzicy.

Na Scenie Teatru Witkacego w Zakopanem z najnowszym recitalem wystąpił Michał Bajor. Z artystą rozmawia Kasia Kucharska:
Z Michałem Bajorem rozmawiała Kasia Kucharska.

Związek Podhalan ma swój oddział w Szczawnicy:
Mówiła Stanisława Wiercioch Prezes Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

Odszedł od nas na "niebieskie hole", pojednany z Bogiem, Zdzisław Walczak - znany malarz, rzeźbiarz i snycerz góralski, działacz społeczny - jedna z bardziej charakterystycznych postaci Zakopiańskich. Był czynnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Podhalan. Długie lata prowadził w każdy wtorek Posiady Góralskie w Świetlicy Śwarna. Zdzisław Walczak znany był jednak przede wszystkim ze swojego malarstwa. Uwiecznił temperą i akwarelą stare szałasy tatrzańskie. W każdej wolnej chwili szedł w góry i malował. Jego obrazy na szkle zawierają charakterystyczne sceny z życia "naskich" ludzi. Góralska twórczość była prezentowana na licznych wystawach krajowych i międzynarodowych. Zdzisław Walczak rzeźbił także sosręby - głównie belki stropowe w góralskich chałupach. Przez 30 lat pracował jako snycerz w Cepelii Zakopiańskiej. Otrzymał wiele odznaczeń m.in. "zasłużony działacz kultury" i "zasłużony członek Związku Podhalan". Przez wiele lat współpracował z PTTK i Strażą Ochrony Przyrody. Zdzisław Walczak spoczął na Pęksowym Brzyzku. Mówi Janina Jarosz Walczakowa:

 

Oddział Podhalański Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Nowym Targu wybrał władze na nową kadencję. Prezesem został Robert Kowalski, sekretarzem Krzysztof Kabat (założyciel i były prezes PTT w Nowym Targu, obecnie także prezes Zarządu Głównego PTT członek Rady Naukowej TPN). Skarbnikiem został Marek Bocheński, a członkami Zarządu - Kinga Kabat, Maria Gacek, Wojciech Tischner i Mateusz Puda.

W Jabłonce 50 lecie obchodzi tamtejsze LO. Odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. bpa Jana Szkodonia. Oficjalną część otworzyli: dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte - Aniela Stopka wraz z przewodniczącą komitetu obchodów 50-lecia Heleną Komońską. Z przemówieniami do gości wystąpił w imieniu najstarszych absolwentów Lidia Mszał, potem głos zabrał reprezentant średniego rocznika Edward Siarka (wójt Raby Wyżnej) , przedstawicielką najmłodszych absolwentów była Sylwia Bobiś. Potem wystąpił LOTONY czyli pierwszy zespół muzyczny działający przy szkole w składzie: Andrzej Dziubek, Roman Ciok i Milan Modła. Nie zabrakło kapeli współczesnej czyli słynnej "Kuźni". Dla ponad 3 tysięcy 300-tu absolwentów przygotowano pięknie wydaną monografię i pamiątkowy znaczek. Uroczystościom przyglądał się ks. Jan Przybocki:

Rozmowa na temat szkoły, jej historii i współczesności nagrana w Radiu Alex 26 września:
Rozmowę prowadził ks. Jan Przybocki.

Tegoroczna edycja miejskiego (Nowy Targ) konkursu na najpiękniejszy ogród rozstrzygana była jak zwykle w dwóch kategoriach: posesji jednorodzinnych i wielomieszkaniowych. Wszystko zakończyło się rozdaniem pucharów i nagród przy kolacji w lokalu fundatora. Wśród posesji jednorodzinnych I miejsce jury przyznało Ewie Zabrzeskiej z Kokoszkowa, II - Andrzejowi Kolusowi z Grela i Janinie Tętnowskiej z ul. Przechodniej. Nagrodzone ogródki w posesjach wielorodzinnych (głównie przy blokach) były dziełem Czesława Ćwikiela z osiedla Suskiego, Antoniny Topy z al. Tysiąclecia i Renaty Piżanowskiej-Zarytkiewicz. Prócz tego wyróżnienia dostało 18 osób:

Rozstrzygnięto też podobny konkurs w Zakopanem. Wśród 22 zgłoszeń nagrody główne przyznano: w kategorii ogród Ewelinie Pęksowej, Małgorzacie Kowalczyk, Stanisławie Mące i Stanisławowi Cholewie. W kategorii balkon lub alpinarium: Arkadiuszowi Piwowarowi i Krystynie Gąsienicy Brzega.

Urząd Miasta sfinansował zakup książek dla zakopiańskich placówek oświatowych. W bliższym czasie do bibliotek wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów zostanie przekazany egzemplarz książki pt. "Solidarność Podhala". Publikacja dotyczy najnowszej historii naszego kraju. Zwiera przedruk większości tekstów zamieszczonych w 11 numerach podziemnego pisma Solidarność Podhala oraz zdjęcia dokumentuj wydarzenia sprzed dwudziestu lat.

W ramach Jesienie Tatrzańskiej pod Wielką Krokwią odbyło się Święto Gór organizowane przez Zakopiański Oddział Związku Podhalan:
Mimo małej liczby uczestników odbyło się jednak kilka konkursów folklorystycznych. Wyniki przedstawi Zosia Majerczyk Owczarek:

Urząd Gminy Poronin po raz kolejny zorganizował konkurs na estetyczne obejście, ogród, balkon:
Mówiła Janina Pradziad Inspektor ds rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska Urzędu Gminy Poronin.
Mówił wójt Andrzej Gut.

Szkoła w Maruszynie Górnej znów ma patrona:
Mówiła Monika Krzyszkiewicz. Po powitaniu znamienitych gości przewodniczący Rady Gminy mgr Stanisław Szlenk, odczytał treść uchwały Rady gminy:
Po przekazaniu sztandaru młodzież szkolna złożyła ślubowanie:
Następnie głos zabrał dyrektor szkoły w Maruszynie Górnej Stanisław Peciak:
Kuratorium Oświaty i wychowania w Krakowie reprezentował mgr Marek Michno:
Na uroczystości obecna była również pani Poseł Zofia Karsicka Domka:
Na samym końcu głos zabrał Wójt mgr inż Stanisław Ślimak./j/

Związek Podhalan ma nowy oddział. 36 osób założyło go w Gliczarowie Górnym:
Mówił v-ce starosta Andrzej Skupień.

Zarząd Miasta Nowy Targ postanowił przedstawić radzie i kapitule odznaczeń wniosek o nadanie medali 2 instytucjom:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

Nowotarska Straż Pożarna ma 120 lat. Na Rynku była uroczysta Msza Św. odprawiona przez kard. Franciszeka Macharskiego. Poświęcony został sztandar OSP. W samo południe, podczas apelu, nastąpiło złożenie meldunku, podniesienie flagi, wręczenie sztandaru jednostce OSP, wręczenie odznaczeń, na koniec - okolicznościowe przemówienia. Jubileusz był okazją do wydania okolicznościowej publikacji "Pod Patronatem Świętego Floriana - 120 lat OSP w Nowym Targu".

W zakopiańskiej Galerii YAM czynna jest wystawa zmarłego w ubiegłym roku Jana Młodożeńca. Po wystawie oprowadzał nas Maciej Wojak z Galerii YAM:
Z Maciejem Wojakiem rozmawiała Kasia Kucharska.

Odbyło się po raz kolejny "Święto ulicy Kościeliskiej". Podczas obchodów zorganizowano m.in. 6 konkursów. O zwycięzcach opowie Zofia Majerczyk Owczarek:
Mówiła prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Zofia Majerczyk Owczarek.

Protokół z II Konkursu "Młodyk Śpiywoków i Tonecników" sporządzony w dniu 16.09.2001 w Białym Dunajcu w Gminnym Ośrodku Kultury.
Komisja artystyczna:
Franciszek Świder Zbójnik z Białego Dunajca, Maria Maciata z Białego Dunajca, Zofia Majerczyk Owczarek Prezes ZP O/Zakopane, Lilianna Hanna Krzeptowska Bohac.
Po przesłuchaniu 34 śpiwoków w kategorii śpiewu oraz obejrzeniu 24 par tanecznych postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii tańca solowego do 10 lat nagrody otrzymali:
I miejsce Jan Stopka i Monika Pawlikowska "Mały Zbójnicek" Ząb
II miejsce Katarzyna Staszel "Małe Harnasie" Suche
III miejsce Kubuś Bochnak i Joanna Pańszczyk "Zawaternik" Leśnica-Groń.
W kategorii tańca solowego do lat 15 nagrody otrzymali:
I miejsce Józef Staszel i Renata Walkosz "Małe Harnasie" Suche
I miejsce Adam Szymczyk i Monika Kluś "Małe Harnasie" Suche
I miejsce Michał Gromada i Monika Lasak "Mały Zbójnicek" Ząb
II miejsce Marcin Moczarny i Monika Jurzysta Zespół im. Zośki Gracy Biały Dunajec
II miejsce Robert Bobak i Małgorzata Jarząbek "Mały Zbójnicek" Ząb
II miejsce Jurek Salawa i Ewa Bobak Związek Podhalan O/Leszczyny Sierockie
W kategorii śpiewu solowego dziewczęta do lat 15 nagrody otrzymały:
I miejsce Danuta Babiarz "Śwarni" Bańska Wyżna
I miejsce Małgorzata Pawlikowska "Mali Cichowianie" Małe Ciche
I miejsce Katarzyna Dudek "Zawaternik" Leśnica Groń
W kategorii śpiewu solowego dziewczęta do lat 10 nagrody otrzymały:
I miejsce Paulina Staszeczka "Małe Regle" Poronin
I miejsce Teresa Łacniak "Małe Brzegowianki" Brzegi
W kategorii śpiewu solowego chłopcy do lat 15 nagrody otrzymali:
I Andrzej Pawlikowski "Mali Cichowianie" Małe Ciche
II miejsce Paweł Galica "Mali Cichowianie" Małe Ciche
W kategorii śpiewu w duecie dziewczęta do lat 15 nagrody otrzymały:
I miejsce Barbara Dziubas i Halina Kluś "Małe Harnasie" Suche
II miejsce Danuta Pańszczyk i Ewa Kolbrecka Zespół im. Zośki Gracy Biały Dunajec
III miejsce Elżbieta Łaś i Stanisława Pawlikowska "Mali Glycariowany" Gliczarów Górny
W kategorii śpiewu w duecie chłopcy do lat 15 nagrody otrzymali:
I miejsce Józef Jędrol i Andrzej Wysocki Zespół im. Zośki Gracy Biały Dunajec
W kategorii grupy śpiewacze dziewczęta do lat 15 nagrody otrzymały:
I miejsce "Mali Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej
I miejsce "Lubań" z Kluszkowiec
I miejsce "Zawaternik" Leśnica-Groń.
W kategorii grupy śpiewacze dziewczęta do lat 10 nagrody otrzymały:
I miejsce "Mały Zbójnicek" Ząb
Ponadto Jury przyznało specjalną nagrodę dla Krzysztofa Gała z Cyrhli za śpiew oraz przygrywanie na instrumentach a także dla Ani Zalińskiej i Pawła Śmiałka z Zespołu Leszczyny Sierockie. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika przyznano Justynie Zadera z Zespołu "Małe Brzegowianki" z Brzegów. Nagrodę ufundowało Radio Alex.

Zakopane zostało laureatem ogłoszonego przez tygodnik Sport i Turystyka konkursu na "najpopularniejszą miejscowość turystyczną". Tegoroczna - IV edycja odbywała się pod patronatem prezydenta. Spośród 74 zgłoszonych miejscowości - do finału dostało się 20 najważniejszych. Przez kilka miesięcy na łamach czasopisma Sport i turystyka prezentowano walory poszczególnych miejscowości. Wyboru najpopularniejszej dokonali czytelnicy gazety. Duża ilość nadesłanych kuponów świadczy o wzrastającym zainteresowaniu turystyką. Konkurs pomaga też promocji walorów rekreacyjnych mało znanych dotąd miejscowości. Głównymi kryteriami w ocenie miejscowości turystycznych były: atrakcyjna oferta wypoczynku, infrastruktura turystyczno-rekreacyjna, hotele, pensjonaty, schroniska, rekreacja, ochrona środowiska, promocja i marketing. Wręczenie dyplomów tegorocznej edycji odbyło się podczas VIII Międzynarodowych Targów Uzdrowiskowo-Turystycznych w Polanicy Zdroju. Nagrody wręczał przedstawiciel prezydenta gen. E. Strachoń oraz dyrektor ds. marketingu Polskiej Organizacji Turystycznej K. Sobierajska. W plebiscycie zwyciężyły Duszniki Zdrój i Kołobrzeg. Od 7-9 września wszystkie wyróżnione miejscowości mogły zaprezentować w Polanicy swoją ofertę rekreacyjną i turystyczną. Tradycyjnie stoisko Zakopanego cieszyło się ogromną popularnością wśród odwiedzających targi. Goście pytali o propozycje zimowego wypoczynku i ofertę dla „zielonych szkół”.

W gminie Lipnica Wielka na Orawie zorganizowano po raz drugi gminne święto plonów.  W tym roku organizowało je Sołectwo Murowanica:
mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka kultury Stanisława Kucek najwięcej emocji budził konkurs klepania kosy:
mówił sołtys Lipnicy Centrum, która w przyszłym roku będzie gospodarzem dożynek.

Tradycyjne dożynki Orawskie w gminie Jabłonka co roku organizuje inne sołectwo. W tym roku gospodarzem była Jabłonka. Zebranych powitał wójt Antoni Wontorczyk:
Następnie zostały zaprezentowane zaprzęgi oraz wieńce dożynkowe. Prócz 8 sołectw swój wieniec zaprezentowały dzieci z upośledzeniem umysłowym z Ośrodka "Barka" Koło w Jabłonce. Chlebem Dożynkowym z zebranymi podzielił się wójt gminy:
Uczennice szkoły Rolniczej z Jabłonki przedstawiły Orawskie wiersze poświęcone chlebowi:
Wieńce dożynkowe, oraz zaprzęgi oceniało jury w składzie Dorota Zmarzlińska, Andrzej Woszczek Józef Łysiak oraz Marian Smreczak. a werdykt przedstawił Andrzej Woszczek:
 

W Czarnym Dunajcu odbyły się XI z kolei gminne dożynki Hołdymas. Głównym punktem uroczystości była prezentacja i wybór wieńcy dożynkowych:
Najwięcej emocji budziła jednak parada gazdowska. Przegląd zaprzęgów, koni i gazdów a w kategorii powozów także i gaździn:
Wyniki przedstawił Andrzej Jakubiec - jak zwykle prowadzący z humorem i swadą paradę gazdowska. Nie zabrakło zespołów regionalnych. Zaprezentowali się Mali Cichowianie z Cichego, Gminny zespół Watra przedstawił wesele góralskie, a Mali Wróblowianie- inscenizację Hołdymasu:
 

W Ludźmierzu odbyły się Dożynki Podhalańskie. Mszę Św. odprawił w koncelebrze kardynał Marian Jaworski arcybiskup metropolita Lwowski:
Po nabożeństwie w szpalerze, w którym stanęły 23 poczty sztandarowe, przemaszerowały delegacje z wieńcami dożynkowymi. Prezentację prowadził Andrzej Jakubiec:

24 stycznia 1926 roku po raz pierwszy w Dzianiszu odbyło się walne zebranie ogniska Związku Podhalan. W tym roku obchodzone jest 75 lecie tego oddziału. Centralne uroczystości odbyły się w remizie OSP. Mówi Anna Bąk:
W czasie uroczystości poświęcono sztandar związku i wręczono dyplomy oraz pamiątkowe spinki zaproszonym i zasłużonym działaczom - m.in. Henrykowi Mikołajczykowi -prezesowi Związku Podhalan Ameryki Północnej.

W Zakopanem w sierpniu odbyły się uroczystości związane ze 100 leciem postawienia krzyża na Giewoncie. Kulminacją obchodów była Msza Święta celebrowana przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego zakopiańskim kościele Św. Krzyża i pielgrzymka na szczyt Giewontu. Ks. Mirosław Drozdek z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej mówi, że obok wizyty Ojca Świętego były to najpiękniejsze dni w historii Skalnego Podhala i Zakopanego:
Mówił ks. Mirosław Drozdek.
Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski ocenił to wydarzenie w kontekście całego Święta Tatr:

Nowotarski oddział Związku Podhalan ma wreszcie swoją izbę:
mówili Maria i Józef Staszelowie.

Trzy lata skończyła Herbaciarnia "DEMMERS TEAHOUSE" zlokalizowana w Zakopanem przy ulicy Orkana 1. O działalności firmy opowie Maria Serwatka:
Z Marią Serwatką z Firmy DEMMERS TEAHOUSE rozmawiała Kasia Kucharska.

Na Siwej Polanie  w Dolinie Chochołowskiej odbył się po raz 5 festyn Euroregion bez granic. Uroczystego otwarcia transgranicznego spotkania dokonał przewodniczący Wendelin Haber:

prócz występów regionalnych bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody rowerowe:

mówił jeden z organizatorów Jerzy Stach. Najwięcej emocji budziły zawody drwali:

mówił nadleśniczy Wspólnoty Witowskiej Stanisław Stolarczyk Polscy drwale na co dzień pracują w lasach wspólnoty  a słowaccy w rejonie Twarodszyna. Były również pokazy Straży Granicznej, kiermasz twórców ludowych i wiele innych atrakcji.

Przez zakopiańskie Krupówki przeszła Parada wieku. W znane postaci  związane z historią Zakopanego wcielali się aktorzy z Teatru Witkacego. Organizatorem imprezy było Starostwo Tatrzańskie. Była to część Święta Tatr, które trwa już od 5 sierpnia, a zakończy się 19 obchodami stulecia krzyża na Giewoncie. Scenariusz przedstawienia napisał Andrzej Dziuk, dyrektor Teatru Witkacego w Zakopanem, który również je wyreżyserował. Scenografię, kostiumy i maski przygotował Marek Mikulski. Paradę prowadzili Zofia Rumińska i Henryk Krzeptowski. Pochód prowadzili pytace z tatrzańskim harnasiem 2001 roku Stanisławem Gąsienicą-Wawrytko na czele a obok niego - generał Kazimierz Pułaski, w którego wcielił się aktor, Piotr Dąbrowski. Zjawili się Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Sabała, Bartek Obrochta, Mariusz Zaruski. Przyjechał hrabia Władysław Zamoyski, Helena Modrzejewska,  Henryk Sienkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, ks. Stolarczyk, Klimek Bachleda, Andrzej Chramiec, Mieczysław Karłowicz. Ponad 30 znanych postaci jechało dorożkami i fasiągami. Na jednym z wozów prezentowane były rzeźby Antoniego Rząsy. Nad widzami łopotały sztandary Władysława Hasiora. Parada zakończyła się obok kościoła Najświętszej Rodziny.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I