I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu kulturalnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII

(14.06.2003) Miniony tydzień obfitował w wiele ważnych dla Zakopanego wydarzeń m.in. odbyła się konferencja pt. "Miasta w Internecie" oraz kolejne imprezy jubileuszowe TTA. Mówi vice burmistrz Jerzy Zacharko:
Przed nami też sporo atrakcji-między innymi dla ceniących dobre jadło:
Mówi vice burmistrz Jerzy Zacharko.

(14.06.2003) W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki otwarto wystawę Antoniego Bisagi. Artysta prezentuje rzeźbę i ceramikę artystyczną:
Zapraszał autor wystawy.

(14.06.2003) W niedzielę Festyn Rekreacyjno-Sportowy dla dzieci i młodzieży Gminy Jabłonka. Będą m.in. wyścigi rowerowe. Zapisy od godz. 13.00. O 14.00 - start zawodników podzielonych na 4 kategorie wiekowe:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Menderak.

(11.06.2003) Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury i Sportu, Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz LKS Orawa Jabłonka i UKS Podwilk organizują w niedzielę 15 czerwca Festyn Rekreacyjno–Sportowy dla dzieci i młodzieży Gminy Jabłonka. W zaproszeniu czytamy: "Chcemy poprzez tę imprezę propagować zdrowy tryb życia oraz przeciwdziałać problemom alkoholowym. Wychowanie Fizyczne, Sport, Rekreacja i Turystyka są działami szeroko rozumianej Kultury Fizycznej. Zachęcamy uczniów Szkół z terenu Gminy Jabłonka do uczestnictwa w wyścigach rowerów górskich, oraz biegach przełajowych. Zawody mają charakter amatorski. Trasy nie będą trudne. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę. Ogłaszamy także konkurs na plakat związany z tematyką antyalkoholową. Prace należy dostarczyć do biura Orawskiego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce do dnia 12.06.2003r. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas festynu dnia 15.06.2003r. Laureaci otrzymają nagrody. Podczas Festynu zostanie rozegrany mecz piłkarski pomiędzy połączonymi siłami Policji, Straży Granicznej i Urzędem Celnym na połączone siły Ochotniczej Straży Pożarnej, Nauczycieli i Urzędników. Dlatego chętnych nauczycieli prosimy o zgłaszanie się do biura OCKiS.

(11.06.2003) Finał II konkursu wiedzy o Podhalu odbędzie się w piątek 13 czerwca o godz. 12.00 w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu. Konkurs odbywał się będzie w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (zgłoszono 10 reprezentacji) oraz gimnazjów (zgłoszono 8 reprezentacji) w terenu powiatu nowotarskiego.

10.06.2003) W Rabie Wyżnej otwarto Dom Strażaka, świętowano jubileusz 95-lecia OSP oraz przekazano jednostce sztandar. Poświęcenia zmodernizowanej i rozbudowanej strażnicy dokonał proboszcz Antoni Zuziak:
Remont kosztował 1 mln. 200 tysięcy. W budynku znajduje się sala widowiskowa, zaplecze kuchenne, sanitariaty i szatnie. Tak wyposażony budynek pozwoli na organizowanie licznych w Rabie Wyżnej imprez kulturalnych.

(10.06.2003) W Zielone Świątki na Orawie ścina się "moje". W gminie Jabłonka w maju zorganizowano konkurs - najpiękniejszego, zdaniem jury, "moja" uroczyście ścięto w Podwilku w ostatnią sobotę:
Mówił Piotr Menderak.

(10.06.2003) W malowniczej scenerii wzgórz nad Jabłonką zakończył swą trasę konwój upamiętniający przebiegający niegdyś m.in. przez gminę Jabłonka szlak solny. Na polanie zawitał wóz z kupcami wiozącymi sól konwojowany przez "wojów". Zainscenizowano napad rabunkowy, potem rozbito obóz, w którym można było zobaczyć wiele przedmiotów służących do ważenia soli. Na scenę zaproszono jednego "z kupców":
Zebranych powitał wójt Julian Stopka:

(10.06.2003) 11 czerwca Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czerwiennem obchodzić będzie rocznicę ustanowienia patrona. Osobistości, które patronują obchodom są jednocześnie w Komitecie Honorowym Roku Osób Niepełnosprawnych:
Mówiła Marzena Bąk.

(10.06.2003) W niedzielę w gminie Czarny Dunajec przegląd zespołów regionalnych. Szczegóły Stanisław Bukowski:
Początek o godzinie 10.oo.

(10.06.2003) W sobotę i niedzielę świętować będą chóry: Rabiańskie Dzieci 30-lecie Watra 25-lecie i Kantylena 15-lecie powstania. Do wspólnych obchodów zaproszono także 55-letni zakopiański chór Wierchy. Życzenia przyjmie też z okazji 30-lecia pracy dyrygenckiej Maria Możdżeń Wójcik (Rabiańskie Dzieci). W sobotę o godzinie 18.oo w kościele p. w. Świętego Stanisława w Rabie Wyżnej odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. Dzień później o godzinie 15.oo w rabiańskiej szkole podstawowej otwarcie wystawy obrazującej dorobek chórów. O 16.30 w sali widowiskowej Domu Strażaka uroczysty koncert.

(10.06.2003) W najbliższy piątek 13 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbędzie się Koncert Muzyki Rozrywkowej i Klasycznej zorganizowany przez Towarzystwo Edukacji Artystycznej, Zespół Państwowych Szkół Artystycznych oraz Urząd Miasta Zakopanego. Wystąpią: Kameralna Orkiestra Smyczkowa Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych pod dyrekcją Cezarego Wagnera oraz soliści: Renata Guzik - flet, Teresa Piwowarczyk - skrzypce, Ilona Latocha-Dylewska - wiolonczela, Anna Tonek - skrzypce i Janusz Miryński - skrzypce. W programie utwory takich kompozytorów jak Arcangello Correlli i Antonio Vivaldi. Będzie można także posłuchać Zespołów Wokalno-Instrumentalnych prowadzonych przez Mirkę Lubowicz. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

(10.06.2003) Przed nami III Festiwal Muzyki Organowej Zakopane 2003. Podobnie jak w latach ubiegłych, tego lata w stolicy Polskich Tatr będzie rozbrzmiewać muzyka organowa. Jak co roku pragniemy też wzbogacić Festiwal o coś nowego, by uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym. I tak obok dziesięciu koncertów organowych w Zakopanem (8 z nich odbędzie się na Krupówkach, a 2 na Krzeptówkach) będziemy mieli okazję wybrać się do Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu, gdzie odbędą się 2 koncerty. W naszym Festiwalu będziemy gościć wybitych organistów z Polski, ale także z Austrii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Włoch. I tym razem naszemu Festiwalowi będzie towarzyszyć akcja charytatywna. W tym roku pragniemy wspomóc Hospicjum w Zakopanem, dlatego przekazujemy Państwu nieodpłatnie niniejszy Folder, licząc na hojne wsparcie tej inicjatywy. Po każdym koncercie będziemy zbierać datki na w/ w cel, a zebrana kwota w całości zostanie przekazana na potrzeby Hospicjum. Podajemy nazwę instytucji i numer konta bankowego, na które można również wpłacać pieniądze: Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych, Hospicjum Jezusa Miłosiernego, ul. Jana Pawła II 4, PBS 88210009-37194-27006-1-1. Pragnę gorąco podziękować wszystkim instytucjom, a zwłaszcza Urzędowi Miasta Zakopane i Województwu Małopolskiemu, jak i lokalnym sponsorom za okazaną pomoc, niezbędną do realizacji naszego przedsięwzięcia. Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem księdza dziekana Prałata Stanisława Olszówki, proboszcza parafii Najświętszej Rodziny, a także księży: Mirosława Drozdka, kustosza Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, Prałata Tadeusza Juchasa, proboszcza Sanktuarium MB Królowej Podhala w Ludźmierzu oraz Prałata Tomasza Boronia, dyrektora Domu Konferencyjnego Episkopatu Polski w Księżówce. Z wielką radością zapraszam Państwa na wszystkie koncerty w ramach III Festiwalu Muzyki Organowej Zakopane 2003. Mam nadzieję, że dostarczą one Państwu niezapomnianych wzruszeń i będą miłym wypełnieniem okresu wakacyjnego i urlopowego w Zakopanem.

Dyrektor Festiwalu
Witold Zalewski

(09.06.2003) Zmarł nestor muzykantów zakopiańskich Stanisław Gąsienica Brzega. Pogrzeb rozpocznie się we wtorek o godzinie 14 wyprowadzeniem zwłok z domu przy ul. Ks. Stolarczyka. Później Msza Święta żałobna w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej. Stanisław Gąsienica Brzega spocznie na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Zmarły miał 102 lata. Mówi Maria Tomaszewska:

(09.06.2003) Dni Zakopanego.  (więcej...)

(06.06.2003) 12 czerwca po raz kolejny białodunajecki zespół "Dzieci Dunajca" - zaskoczy nas swoim repertuarem:
Rozmawiała Sabina Palka.

(05.06.2003) W Szaflarach "Zielone Świątki" - impreza organizowana przez Związek Podhalan. Tradycyjnie palona będzie watra w Wapienniku w posiadłości państwa Hajnosów. Początek spotkania w niedzielę o godzinie 18. Mówi wójt Szaflar Stanisław Ślimak:
I jeszcze informacja - jak dojechać do Wapiennika:
Mówił wójt Statnisław Ślimak.

(04.06.2003) Rabka obchodzi jubileusz 50-lecia uzyskania praw miejskich. Burmistrz Antoni Rapacz zaprasza mieszkańców i gości do udziału w imprezach organizowanych z tej okazji. Wiele rzeczy działo się w środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce, a jeszcze więcej będzie się działo w czwartek. O szczegółach Joanna Lelek kierująca ośrodkiem:

(04.06.2003) Rada gminy nowotarskiej zaakceptowała projekt herbu gminy. Zostanie on teraz skierowany do konsultacji w komisji heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według projektu herb będzie wyglądał tak: po dwóch stronach figury Matki Boskiej Ludźmierskiej umieszczone zostaną znaki herbowe rodów szlacheckich związanych z tą częścią Podhala - Ratołdów, Pieniążków i Lisickich. Rada wybrała projekt, w którym po lewej stronie figury znajduje się herb Prus (półtora krzyża) rodu Lisickich, do których w XVIII i XIX wieku należała Łopuszna. Po drugiej stronie tarczy znalazł się herb Odrowąż (rogacina srebrna) rodu Pieniążków, starostów nowotarskich, którzy m.in. założyli kilka wiosek w zachodniej części gminy. Rada zdecydowała też o usunięciu projektowanego trójwzgórza, czyli trzech pagórków, symbolizujących Gorce. Zdaniem radnych, ten element był niepotrzebny i zaburzał kompozycję graficzną.

(04.06.2003) 8 czerwca w Jabłonce finał imprezy pt. Szlak Solny. Zaplanowano festyn z licznymi atrakcjami będzie m.in. jazda konna, konkurs strzelania z łuku i rzutu włócznią. Imprezę zakończy zabawa taneczna:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Menderak. W sobotę natomiast około godziny 10 wóz z solą zawita do Czarnego Dunajca:
Mówił Stanisław Bukowski. W Nowym Targu w ramach „Szlaku Solnego” 6 czerwca o godz. 10.00 występ zespołu „Ciercheń” na rynku:

(04.06.2003) W niedzielę w gminie Raba Wyżna strażacy świętować otwarcie gruntownie odnowionej remizy. Remont kosztował 1 mln 200 tysięcy. W budynku znajduje się sala widowiskowa, zaplecze kuchenne, sanitariaty i szatnie, które pozwala na organizowanie licznych w Rabie Wyżnej imprez kulturalnych. Mówił wójt Edward Siarka:

(04.06.2003) W Zespole Szkół w Zębie odbył się II Wojewódzki Konkurs Literacko Plastyczny p.t. "Jan Paweł II - patron najgodniejszy". Nadesłano prawie 1000 prac literackich i plastycznych. Mówi v-ce dyrektor Bożena Bobak:

(03.06.2003) 6 czerwca w piątek w zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana", kolejny wernisaż. Wystawiane będą prace obcokrajowców studiujących na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wystawę zatytułowano "Inne spojrzenie". Otwarcie o godzinie 17. Także o godzinie 17 i również w piątek ale w Nowym Targu w galerii "Jatki" wernisaż wystawy Wincentego Kućmy. Prezentowane będą - rzeźba, rysunek, fotografia. Podczas otwarcia zagra Jan Oberbek.

(03.06.2003) W czwartek 5 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu "Koncert szkolny". Na ucztę muzyczną zapraszają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Początek koncertu o godzinie 17.

(03.06.2003) Zbliżają się Dni Zakopanego. Już w środę o godz. 19.00 - w Galerii Władysława Hasiora, rozpocznie się recital skrzypcowy dedykowany zakopiańczykom. Wystąpi Ida Haendel ze Stanów Zjednoczonych. W czwartek godzinie 17.00 - początek wernisażu wystawy Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w 120 rocznicę utworzenia szkoły, który uświetni występ kapeli "Trebuni - Tutków" w Miejskiej Galerii Sztuki przy ulicy Krupówki 41. O godz.18.00 - początek Czwartku Literackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej na osiedlu Łukaszówki 4. Wystąpi redaktor Teresa Chylińska "Jeszcze raz o Karolu Szymanowskim w Zakopanem". W bibliotece ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody laureatom Konkursu pt. „Historia Zakopanego". (więcej...)

(01.06.2003) Zbliżają się "Dni Zakopanego", impreza poświęcona obchodom 70-lecia uzyskania praw miejskich. Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów jubileuszu jest także "Rodzinne zdjęcie zakopiańczyków". Czy do niecodziennej fotografii wice burmistrz Zakopanego Jerzy Zacharko zgoli brodę - odpowiedź na to pytanie w rozmowie Piotra Sambora o obchodach Dni Zakopanego z burmistrzem Piotrem Bąkiem i jego zastępcą Jerzym Zacharko:
(więcej...)

(01.06.2003) W gminie Poronin odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Rozdano też nagrody w konkursach plastycznym i literackim:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(01.06.2003) "W zdrowym ciele - zdrowy duch" - pod takim hasłem w Maruszynie odbyła się impreza w ramach ogólnopolskiej akcji "Zachowaj trzeźwy umysł":
Mówiła dyrektor szkoły podstawowej w Maruszynie Dolnej i jednoczesnie pełnomocnik wójta d/s rozwiązywania problemów alkoholowych p. Zofia Strama. W pierwszej edycji udział wzięło około 450 osób, w tym roku ponad 900. W programie znalazły się też m.in. pokazy umiejętności Cheerleederek, kurs udzielania pierwszej pomocy, popisy karateków, pokazy ćwiczeń policjantów i straży pożarnej.

(29.05.2003) Pod Tatrami w tym roku obchodzone będą szczególnie uroczyście trzy jubileusze: 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, 70-lecie prawa miejskich Zakopanego oraz 150-lecie urodzin Władysława hrabiego Zamoyskiego. W skład komitetu honorowego obchodów wchodzą: ksiądz dziekan Stanisława Olszówka, ksiądz kustosz Mirosław Drozdek, senator Franciszek Bachleda Księdzulorz, starosta Andrzej Gąsienica Makowski, przewodniczący rady miasta Henryk Krzeptowski, radny Władysław Łukaszczyk, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska, dyrektor TPN Paweł Skawiński, burmistrz Piotr Bąk, profesor Stanisław Sierpowski, artysta plastyk Michał Gąsienica Szostak oraz magister Adam Bachleda Curuś - były burmistrz Zakopanego. Znany jest również skład Kapituły Nagrody Burmistrza Zakopanego, które to nagrody zostaną przyznane podczas dni Zakopanego. Kapitułę tworzą: Michał Gąsienica Szostak, Józef Janczy, Maciej Krokowski, Maria Krupa, ksiądz Stanisław olszówka, Andrzej Parczewski, Zenon Remi, Paweł Skawiński oraz Jerzy Zacharko.

(29.05.2003) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko organizuje Europejski Dzień Dziecka pod nazwą "Dzień Dziecka Dniem wdzięczności Rodzicom". Spotkanie odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku w niedzielę 1 czerwca w godz. 14-17. W programie: konkursy, zabawy, występy, otwarcie wystawy prac dzieci ze szkół w Dzianiszu, Witowie i Kościelisku. Naszymi gośćmi będą dzieci i wolontariusze z ośrodka "U Siemachy" w Krakowie, wraz z ks. dyrektorem - Andrzejem Augustyńskim. Organizatorzy zapraszają całe rodziny.

(27.05.2003) "Cała Orawa doczekała się wielkiego, wspaniałego wydarzenia, którym bez wątpienia jest ukazanie się Słownika Gwary Orawskiej. Słownika na którego oczekiwała cała Orawa, słownika, który nam wszystkim na Orawie jest bardzo potrzebny..." - takimi słowami Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak powitał profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Józefa Kąśa - autora publikacji. 24 maja odbyła się promocja Słownika. Spotkanie miało miejsce nie przypadkowo w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, bowiem profesor Józef Kąś jest absolwentem tego liceum. Przypomnijmy w okresie międzywojennym próby spisania orawskich haseł podjął się Pius Jabłoński, późniejszy dyrektor liceum w Jabłonce. Niestety w czasie II Wojny Światowej spisane przez niego dokumenty zaginęły. Podczas programu artystycznego, tego wieczoru nie zabrakło poezji i prozy. Spektakl przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Zubrzycy Górnej pokazywał obraz Orawy z dawnych lat. Wielką niespodzianką wieczoru było przygotowanie specjalnie na tę okazję, przez Irenę Grobarczyk gatki i odczytane jej w ramach podziękowania za Słownik przez córkę pani Ireny, Katarzynę. Ponadto, uroczystość uświetniły Zespół "Małe Podhale" i Kapela "Jawor", która odśpiewała z publicznością tradycyjne "sto lat" dla autora słownika profesora Józefa Kąśa.

(27.05.2003) Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Komitet Rodzicielski Publicznej Szkoły Podstawowej w Czerwiennem oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół organizują w sobotę 31 maja, Pierwszą Pieszą Pielgrzymkę Integracyjną Bachledówka - Ludźmierz, którą poprowadzi Ojciec Ludwik Kaszowski. Uczestnicy modlić się będą za Ojca św. z prośbą, aby Bóg obdarzył Go potrzebnymi siłami do głoszenia Ewangelii, o beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Patrona Szkoły w Czerwiennem oraz o zdrowie i potrzebne łaski dla osób niepełnosprawnych. Program przewiduje o godzinie 8.00 - wyjście z Kościoła M.B. Częstochowskiej na Bachledówce, o 10.00 - odpoczynek przy kościele w Skrzypnem, o 13.00 - odpoczynek przy kościele w Maruszynie, o 15.00 - uroczystą Mszę Św. w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu. Organizatorzy proszą uczestników o zabranie „Pielgrzymkowego Śpiewnika Góralskiego”.

(26.05.2003) W Rabce-Zdroju rozpoczęły się obchody 50-lecia nadania praw miejskich:
Mówił burmistrz Rabki Antoni Rapacz.

(26.05.2003) "Legendarne postacie zakopiańskie XX wieku" - to temat kolejnych posiadów organizowanych przez zakopiański odział Związku Podhalan. Prelegentem będzie mgr Józef Pitoń. Zapraszamy we wtorek 27 maja do Biołej Izby przy ul. Kościuszki 2 w Zakopanem o godzinie 19.

(26.05.2003) "W zdrowym ciele - zdrowy duch" - pod takim hasłem w Maruszynie zorganizowana zostanie impreza w ramach ogólnopolskiej akcji "Zachowaj trzeźwy umysł". W programie m.in. masowy bieg, wyścig rowerowy gimnazialistów, kurs udzielania pierwszej pomocy, popisy karateków, pokazy ćwiczeń policjantów i straży pożarnej. Akcji patronuje wójt Szaflar Stanisław Ślimak. Początek imprezy w sobotę 31 maja o godzinie 9.00.

(24.05.2003) W Gimnazium im. Jana Pawła II w Zębie odbyło się uroczyste zakończenie II Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-literackiego pt. "Jan Paweł II patron najgodniejszy":

(24.05.2003) Na Festiwalu Zespołów Artystycznych im. Jana Joachima Czecha w Starym Sączu zespół tańca nowoczesnego "Everybody", prowadzony przez Beatę Korczak-Szmid, zdobył II miejsce w swojej kategorii, zespół regionalny "Mali Śwarni" prowadzony przez Marię i Józefa Staszlów, również II miejsce , a żeński zespół instrumentalno-wokalny "XXL", prowadzony przez Marka Brynkusa, otrzymał wyróżnienie. Przesłuchania festiwalowe ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne odbywały się w kinie "Poprad". Organizatorem jubileuszowego Festiwalu był Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.
 
(24.05.2003) Na "Europejskiej biesiadzie weselnej" w Węgrowie koło Warszawy zespół im. Bartusia Obrochty z Zakopanego zajął w konkursie drugie miejsce. W niedzielę grupy regionalne uczestniczące w w biesiadzie można będzie zobaczyć po południu w II programie TVP:
Mówiła Zofia Majerczyk Owczarek.

(22.05.2003) Wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak - o piątkowym konkursie im. Augustyna Suskiego oraz sobotniej pielgrzymki SURSUM CORDA:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(22.05.2003) Gmina Bukowina Tatrzańska zawartą umowę o współpracy ze słowackim miastem Vysoke Tatry. O umowie i bieżących sprawach mówi wójt Józef Milan Modła:

(22.05.2003) Na Bachledówce odbyła się majówka integracyjna. Rozmawiamy z organizatorkami imprezy Marzeną Bąk, Elżbietą Długołęcką i Zofią Słodyczką:
Szkoła w Czerwiennym jest szkołą integracyjną. Mówi Marzena Bąk - zajmująca się sprawami integracyjnymi w szkole:
Dziećmi niepełnosprawnymi opiekowali się podczas majówki wolontariusze, nauczyciele, uczennice i uczniowie między innymi z gimnazjum w Starym Bystrem:

(20.05.2003) W Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu odbyły się posiady Zofii, Zoch, i Zosiek. Zebranych wierszem powitała jedna z solenizantek Zofia Mieszczak:
Następnie szefowa GOK Iwona Kiwacka Majerczyk przypomniała hagiografię imienia:
Na spotkaniu obecny był wójt Andrzej Jacek Nowak:
Jednym z inicjatorów spotkania był Tadeusz Szechliński:
Następnie złożono życzenia wręczając wszystkim solenizantom kwiaty:
Krótki program artystyczny zaprezentowały dzieci ze zespołu im. Zofii Gracy działającym przy GOK w Białym Dunajcu:

(20.05.2003) Zofia Majerczyk Owczarek, Andrzej Gąsienica Makowski i Jan Karpiel Bułecka, byli bohaterami kolejnych posiadów zorganizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Okazją było 30-lecie działalności każdej z tych osób w Związku Podhalan. W wśród kilkudziesięciu osób w Białej Izbie był m.in. burmistrz Zakopanego Piotr Bąk i ks. prałat Stanisław Olszówka. Posiady prowadził prezes zakopiańskiego oddziału Henryk Krzeptowski Bohac. Świętujący jubileusz mówili o swojej drodze do Związku Podhalan, pracy którą wykonywali i wykonują. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem "sto lat" i deklaracją, że już udało się dużo zrobić ale wiele jeszcze jest do zrobienia. (więcej...)

(19.05.2003) Urząd Miasta Nowego Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury zapraszają na otwarcie wystawy XXVIII Małopolskiego Konkursu Plastycznego “MATKA W OCZACH DZIECKA”. Wernisaż 24 maja (w sobotę) o godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu przy Al. Tysiąclecia 37.

(19.05.2003) W niedzielę na terenie szkoły podstawowej numer 11 i gimnazjum numer 2 w Nowym Targu zorganizowany zostanie V-ty Festyn Rodzinny Akcji Katolickiej:
Atrakcje rozpoczną się przed godziną 14. Mówił burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

(15.05.2003) "W tajemniczych wnętrzach starych kościółków Podhala, Spisza i Pienin zastygły: Piękno i Czas. Czy Szlak Gotycki jest tylko ich Snem?...". Odpowiedź na to pytanie może uda się odnaleźć oglądając wystawę fotografii Barbary Dąbrowskiej i Słowaka Vinco Rehaka w Muzeum Przyrodniczym TPN przy ul. Chałubińskiego 42 A:
Na wystawę zaprasza Fundacja Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego oraz Tatrzański Park Narodowy.

(16.05.2003) W sobotni wieczór Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" z Nowego Targu i gościnnie występujący krośnieński Chór "Echo" zapraszają na koncert zatytułowany "A w sercu ciągle maj". W repertuarze nowotarskiego chóru znajdą się m.in.: tańce węgierskie, mazur ze "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, "Oda do radości" Ludwika van Beethovena. Krośnieńskie "Echo" pod dyrekcją Renaty Zajdel to chór mieszany, z 57-letnią historią. Na jego repertuar składa się ponad 250 utworów kompozytorów polskich i obcych, m.in. pieśni, kolędy, tańce, fragmenty oper i oratoriów, negro-spirituals, pieśni religijne. Oba zespoły śpiewacze już się nieraz spotkały. Krośnianie przyjadą do Nowego Targu z utworami włoskich kompozytorów, z kaszubską nutą, z partią chóralną opery "Nabukko" Verdiego. Drugą część majowego koncertu będzie stanowić poezja w utworach Wandy Szado-Kudasikowej i Wandy Czubernatowej oraz Romana Dziobonia. Koncert rozpocznie się o godz. 18 w Miejskim Ośrodku Kultury.

(14.05.2003) Cztery uczestniczki zajęć plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu zostały finalistkami międzynarodowego konkursu "Zielony tydzień" zorganizowanego przez Komisję Europejską w Brukseli. Tematem konkursu była ochrona środowiska. Dzieci w wieku od 5 do 10 lat wykonywały prace plastyczne dotyczące środowiska wodnego. Na konkurs napłynęło 3 500 prac z całej Europy. (więcej...)

(14.05.2003) W Poroninie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci szkół podstawowych pt. "Wielkanocne zwyczaje". Wyróżnienia otrzymali: Marcin Grela, Paulina Chorąży, Jakub Gutt, Angelika Seweryńska, Paulina Gutt, Anna Bobak, Natalia Skupień, Kasia Cudzich, Ela Chowaniec, Paulina Staszeczka, Weronika Topór oraz Wisz Orłowski. Organizatorem konkursu było poroniańskie Koło Twórców Ludowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie. Wyróżnione prace można oglądać w świetlicy GOK.

(13.05.2003) XVIII FESTIWAL TEATRÓW DZIECI I MŁODZIEŻY BAJDUREK’ 2003 organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju 16 maja w piątek. Od 9.00 do 18.00 w sali Teatru „Rabcio” przy ulicy Orkana wystąpi 26 zespołów teatralnych z powiatu nowotarskiego i myślenickiego. Będzie można podziwiać teatry dramatyczne, małych form, ruchu i pantomimy oraz kabarety. W programie m.in. spektakle: „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna”, „Spotkanie z Małym Księciem”, „Brzydkie kaczątko”, „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Goździku”, „Szymon z Cyreny”, ”Lekarz mimo woli”, „Wesele”, „ Ferdydurke”, „Na Olimpie”, „Miłość niejedno ma imię”, i .....”Każdemu co mu się należy”. Wstęp na Festiwal Bajdurek wolny.

(12.05.2003) W Kościelisku cyklicznie organizowane są konkursy wiedzy o gminie. Mówi Małgorzata Karpiel Bzdyk:
Odbył się VII Konkurs wiedzy o gminie Kościelisko. Pierwszy etap to eliminacje w poszczególnych gimnazjach, gdzie wytypowano 5-osobowe drużyny uczniowskie. Finał składał się z dwóch części - pisemnej, która odbyła się na Gubałówce w budynku PKL-u. Po niej cała młodzież przeszła spacerem do szkoły w Dzianiszu, tam odbyła się część ustna do której dopuszczono sześciu najlepszych uczniów. Wyniki konkursu: 1 miejsce - Marek Toczek - kl. III,  2 miejsce - Anna Chrobak - kl. II, 3 miejsce - Anna Boblak - kl. II, 4 miejsce - Anna Toczek- kl. III - wszyscy uczniowie reprezentują Gimnazjum w Witowie. Natomiast 5 i 6 miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Kościelisku Michał Garbuliński i Agata Murzyn. Autorem pytań konkursowych był Apoloniusz Rajwa. Zmaganiom finalistów przyglądał się wójt gminy - Bohdan Pitoń, który pogratulował młodzieży i wręczył nagrody książkowe oraz słodycze. Organizatorem konkursu wiedzy o gminie Kościelisko był Zespół Szkół w Dzianiszu, oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Ogłoszono także konkurs dla mieszkańców - co prawda nie wiedzy o gminie - ale....
Rozpoczęły się prace nad - transgranicznym projektem szlaku otaczającego Tatry. Gmina Kościelisko także bierze udział w tych pracach:
Jak już wcześniej informowaliśmy powstała inicjatywa reaktywowania zespołu regionalnego Witowianie:

(12.05.2003) W czwartek Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "podróże literackie". Gościem będzie Elżbieta Olszewska historyk, dziennikarz, poetka - debiutowała na łamach lubelskiej "Kameny". Przez wiele lat była korespondentką Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. W ubiegłym roku ukazała się pierwsza wydana prozą książka pt. Smycz. Biblioteka zaprasza o godzinie 18 do czytelni przy ul. Łukaszówki 4a. A dla tych, którzy wolą muzykę w czwartek również o 18 spotkanie z Krzysztofem Trebubią Tutką w galerii ART PARK działającej przy zakopiańskiej "Jutrzence". Tematem będzie oczywiście muzyka góralska.

(11.05.2003) Z inicjatywy dyrekcji, grona pedagogicznego i komitetu rodzicielskiego Publicznej szkoły podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, 17 maja w Czerwiennem - Bachledówce odbędzie się Majówka Integracyjna. O godzinie 10 odprawiona zostanie Msza Św. w intencji niepełnosprawnych Godzinę później nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. W programie gry i zabawy, prezentacje grup muzycznych i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Majówkę zorganizowano w ramach obchodów roku osób niepełnosprawnych w Czerwiennem. Patronat objął ksiądz biskup Kazimierz Nycz.

(08.05.2003) Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem na Cyrhli w sobotę  zaprasza na dwie uroczystości. Pierwszą jest 10-lecie Zespołu Regionalnego "Małe Janosiki", drugą VII Szkolny Konkurs Poezji i Gawędy Podhala. W programie o 8.30 Msza Święta, o 9.00 Powitanie gości w szkole, przesłuchania konkursowe i jubileuszowy występ zespołu "Małe Janosiki". Będzie także poczęstunek: kwaśnica z grulami, moskol z masłym czoskowym i chlyb z pieca.

(08.05.2003) Kilka informacji z Gminy Kościelisko. Powstała inicjatywa reaktywowania zespołu regionalnego "Witowianie":
A teraz informacja o planowanych obchodach 20-lecia wizyty Papieża Jana Pawła II w Dol. Chochołowskiej:
I na zakończenie jeszcze zapowiedź konkursu:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(07.05.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej odbył się festiwal trzech kultur - "Lindada 2003". Pogoda pokrzyżowała trochę plany organizatorom. Z okolic budynku Urzędu Gminy trzeba było przenieść się do Domu Ludowego. Zanim wójt Józef Milan Modła dokonał oficjalnego otwarcia zabrali głos Bartek Koszarek oraz komendant ośrodka ZHP Głodówka - Jerzy Łuszczek:
A potem już grała muzyka, tańczyły i śpiewały zespoły. Jak już wspomnieliśmy był to festiwal trzech kultur - tak więc na scenie pojawiły się zespoły podhalańskie Spiskie oraz Romskie. Rozmawiamy z zespołem "Kałebała":
Spisz reprezentował między innymi zespół "Podhale - grupa spiska" z Jurgowa. Mówi Tomasz Baran:

(05.05.2003) Za nami III Wielka Majówka Tatrzańska. W Zakopanem i gminach sąsiednich przez 4 dni odbyło się kilka dużych imprez kulturalnych. O podsumowanie Majówki poprosiliśmy starostę Andrzeja Gąsienicę Makowskiego:

(05.05.2003) Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" zaprasza na kolejną wystawę. Już od piątku prezentowane będą fotografie studentów wydziału architektury Anny Bubki, Joanny Grucy i Piotra Świątnikowskiego. Wernisaż o godzinie 17.

(03.05.2003) W Zakopanem obchody 3-majowe rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i organizacji pod Drzewem Wolności przy ulicy Kościeliskiej. Po złożeniu wiązanek w kościele p. w. Najświętszej Rodziny odprawiono Mszę Świętą. Kolejna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Grunwaldzkim w Parku Miejskim im. marszałka Józefa Piłsudskiego. (więcej...)

 

(02.05.2003) W sobotę w dniu Matki Boskiej Królowej Polski, na Tarasówce koło Małego Cichego bacowie symbolicznie rozpoczną wypas w Tatrach. Po tradycyjnej uroczystości poświęcenia "hól, pól i baców" poświęcone i okadzone wonnymi ziołami owce wybiegną z kosorza na polanę. Praktycznie redyk na Podhalu rozpoczął się już po św. Wojciechu.

(02.05.2003) W środę 7 maja otwarta zostanie wystawa zatytułowana "11-ste prezentacje nowotarskie - My i nasi przyjaciele". Wernisaż nietypowo - nie w galerii Jatki w Mieście, lecz w Galerii w Popradzie.

(30.04.2003) Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało na rozpoczynający się "długi weekend" interesujące propozycje dla turystów. O szczegółach Wojciech Szatkowski:

(30.04.2003) W Jabłonce odbył się charytatywny koncert "Orawa Dzieciom Afryki" organizowany przez salezjański wolontariat z Krakowa, w którym działa Jadwiga Karlak z Jabłonki. Na scenie zespołu szkół im. Bohaterów Westerplatte zatańczyła afrykańska młodzież, ze Śląska przyjechała wraz z zespołem Magda Anioł, Podhale reprezentował zespół "Siwy dym". Można było nie tylko oglądać ale i także kupić wiele pamiątek z Czarnego Lądu. Sama tylko aukcja przyniosła 3 tysiące zł.

(30.04.2003) W remizie OSP w Maruszynie odbył się gminny konkurs piosenki. W kategorii nauczania zintegrowanego I miejsce przyznano Roztańczonym Ósemeczkom z Zaskala, II miejsce zajęły Bajaderki z Maruszyny Dolnej, III Kabatinki z Szaflar. W kategorii klas od IV do VI pierwsze miejsce Kabatinki z Szaflar, II Forma z Maruszyny Dolnej i III zespół ze Skrzypnego. W kategorii gimnazjów I miesjce Kabatinki, II Abizal z Maruszyny Górnej III Iskierki z Maruszyny Dolnej.

(30.04.2003) O nowotarskich obchodach 212 rocznicy Konstytucji 3-maja mówi Sabina Palka:

(30.04.2003) Na festyn majowy zapraszamy do Białego Dunajca:
Mówiła Iwona Kiwacka Majerczyk, szefowa GOK w Białym Dunajcu.

(30.04.2003) W Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Orawie odbędzie się XIV Przegląd orkiestr Dętych. Na spotkanie, które odbędzie się w Parku 1000-lecia w Jabłonce zaprasza wójt gminy Jabłonka i Orawskie Centrum Kultury i Sportu. Uroczystość rozpocznie się o 14.00 przemarszem Orkiestr Dętych spod Urzędu Gminy do Amfiteatru w Jabłonce.

(28.04.2003) W Zakopanem obchody 3-majowe rozpocznie o godzinie 10.30 zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji instytucji, szkół, mieszkańców pod Drzewem Wolności. Po złożeniu wiązanek przemarsz do Kościoła p. w. Najświętszej Rodziny i uroczysta Msza Święta. Następnie ok. godziny 12 uroczystości 3-majowe przeniosą się pod Pomnik Grunwaldzki w Parku Miejskim im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam zaplanowano m.in. wystąpienie burmistrza Zakopanego. Wśród imprez towarzyszących wymieniono: Wielką Majówkę Tatrzańską, Koncert fortepianowy w Miejskiej Galerii Sztuki - 2 maja o godzinie 19, Mszę Świętą w intencji Barci Strażackiej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach o godzinie 10.00 - 3 maja oraz koncert gitarowy muzyki hiszpańskiej o godzinie 18 - 4 maja w Miejskiej Galerii Sztuki.

(30.04.2003) O nowotarskich obchodach 212 rocznicy Konstytucji 3-maja mówi Sabina Palka:


(28.04.2003) Zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zaprasza na kolejną premierę. W środę o godzinie 21 DŻUMA - Alberta Camus:
Zapraszała Agata Balcerowska. W repertuarze teatru nastąpiła zmiana. W piątek o 19.oo zamiast "na przełęczy" wystawiony będzie spektakl "Kto się boi Wirginni Woolf".

(28.04.2003) Kilka informacji kulturalnych na nadchodzący długi weekend: "Wiosna studencka w Zakopanem" pod takim tytułem w mieście od 1 maja świętować będą studenci Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu. W siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbędzie się m.in. cykl wykładów pt. "Rola edukacji w zakresie ochrony środowiska oraz turystyki i rekreacji w związku z integracja europejską". W galerii politechniki Krakowskiej Stara Polana w sobotę promocja książki "Słowo o ślebodzie" ks. prof. Józefa Tischnera. Początek spotkania o godzinie 17. W Tatrzańskim Ośrodku Swojszczyzny 3 maja w sobotę koncert zespołu "The Quartet". Na jazzową muzykę zaprasza Społeczne Towarzystwo Oświatowe o godzinie 19.30.

(28.04.2003) PROTOKÓŁ z posiedzenia jury XXVIII Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu. Jury w składzie: Henryk Cyganik – Przewodniczący, Ludwik Gąłąb, Benedykt Kafel, Franciszek Palka – członkowie po obejrzeniu 24 przedstawień pragnie oświadczyć, iż poziom artystyczny tegorocznych Przepatrzowin był szczególnie wysoki, a wierności tradycjom kultury regionalnej budująca i godna najwyższego uznania. Jeżeli te normy artystyczne i etnograficzne będą nadal w teatrach obowiązywać, to możemy być spokojni o zachowanie oryginalności i indywidualnego wyrazu teatrów regionalnych, a przestrogi dotyczące niebezpieczeństwa unifikacji kultury, związanego z naszym wejściem do rodziny europejskiej – możemy uznać za zwykłą mistyfikację. Jury XXVIII Przepatrzowin pragnie przede wszystkim podkreślić wysoki poziom aktorstwa, śpiewu i tańca w prawie wszystkich przedstawieniach. W konkursie widowisk, autentyzm w materii etnograficznej, dobry wybór repertuaru, wartości scenariuszowe i literackie oraz generalnie – znakomite myślenie teatralne większości zespołów. To, co decyduje o teatrze regionalnym jako osobnym zjawisku artystycznym i kulturowym, w tym roku w Czarnym Dunajcu uzyskało poziom i kształt wręcz wzorowy. Na czarnodunajeckiej scenie, jak w kalejdoskopie mogliśmy obejrzeć barwne, a przecież tak różne świadectwo bogactwa kultury małopolskiej – od Podhala, przez regiony Lachów Limanowskich, Pogórza, po folklor Krakowiaków i regionów obrzeży jak w przypadku powiatu oświęcimskiego. Taki przegląd naszego bogactwa kulturowego musi budzić w nas dumę i radość, iż te wartości pokoleniowej duchowości, wyrażone poprzez słowo, nuty, taniec, strój i teatralną metafora – wciąż są żywe, wyraziste i sercem oraz świadomością naszą dla kultury narodowej ocalane. Na marginesie tych uwag trzeba wyrazić żal i ubolewanie, iż ta potęga kulturowa jaką jest teatr regionalny pozostaje w cieniu pustej i głupawej komercji, nie budzi większego zainteresowania mediów polityki kulturowej państwa. Ale my doskonale wiemy, że ten stosunek oficjalnego obiegu kultury zjawisk artystycznych małych ojczyzn zemści się okrutnie na losach i poziomie kultury narodowej, która bez ruchu amatorskiego pozostanie kaleką. Komisja artystyczna XXVIII Przepatrzowin po obejrzeniu 24 przedstawień postanowiła w kategorii dziecięcych i młodzieżowych zespołów obrzędowych Złotą Maskę (i 200 zł) przyznać zespołowi „Watra” z Czarnego Dunajca za widowisko pt. „Tłucenie lnu”, Srebrną Maskę (i 150 zł) teatrowi „Korczyńska Brać” z Korczyna za spektakl pt. „Na ten Nowy Rocek”; Brązową Maskę – Zaspołowi „Honielnik” z Czerwiennego za „Chodzenie ze śmieszteckom”. W kategorii dziecięcych i młodzieżowych zespołów dramatycznych dwiema Złotymi Maskami (i po 200 zł) Komisja uhonorowała Teatr „Tatry” z Ratułowa za „Kopciuszka na Podhalu” i Teatr Gimnazjum z Lipnicy Wielkiej za „Sen Bacy”. W kategorii teatrów dorosłych obrzędowych Złotą Maskę (i 350 zł) Komisja przyznała Teatrowi „Przecieszynianki” z Przecieszyna za „Święto oczyszczenia”. Trzy Srebrne Maski (i po 250 zł) otrzymali Zespół „Koronka” z Bobowej za widowisko pt. „Zmówiny”, Zespół KGW z Zasadnego za przedstawienie „Jak to z lnem było” oraz „Łuźnianie” z Łużnej za „Zmówiny”. Komisja w tej kategorii przyznała również trzy Brązowe Maski, którymi uhonorowano „Pisarzowianie” z Pisarzowej za widowisko pt. ”Obigrowka”, zespół KGW ze Zbludzy za „Zapusty”, i zespół KGW ze Słopnic za przedstawienie „Skubanie wełny”. Ponadto w kategorii zespołów obrzędowych wyróżniono „Gdowianie” z Gdowa za spektakl „Przy pierzu” i „Skalnioka” z Zubrzycy Górnej za „Skubarki Orawskie” oraz „Modlniczanki” z Modlnicy za „Skubanie pierza”. W kategorii zespołów dramatycznych dorosłych Złotą Maskę (i 350 zł) Jury przyznało zespołowi „Spod Kicek” z Mordarki za widowisko pt. „Rekruci wracają”, Srebrną Maskę (i 250zł) Zespołowi im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej za inscenizację „Portek” J. Pitoraka, Brązową Maskę - Zespołowi „Prowda” z Szaflar za spektakl pt. „Stryk z Ameryki”. Wyróżnieniami w kategorii zespołów dramatycznych uhonorowano zespoły: „Lipiniacy” z Lipinek za „Kiszenie kapusty”, „Frydmanianie” z Frydmana za przedstawienie „Jak Jasiek ze Spisa dziecko chowoł” i zespól z Szalowej za przedstawienie „Zapustów”. Na Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Regionalnych w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja XXVIII Przepatrzowin rekomenduje: „Spod Kicek” z Mordarki, „Przecieszynianki” z Przecieszyna, „Koronka” z Bobowej i „Prowda” z Szaflar. Komisja prosi o uwzględnienie jej uwag podczas szlifowania widowisk na Sejmiku w Bukowinie Tatrzańskiej. Fundatorami nagród jest: Samorząd Województwa Małopolskiego i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Komisja Artystyczna XXVIII Przepatrzowin najpiękniej dziękuje wszystkim zespołom teatralnym, aktorom, reżyserom, Tanecnikom, muzykantom – za wierność tradycji i treściom etycznym teatru regionalnego oraz wartościom kultury ludowej, za pracę i dbałość o wysoki poziom przygotowanych widowisk. Tak kochani trzymać. Szczególne podziękowania składamy organizatorom Przepatrzowin – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, oraz Referatowi Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu – pracownikom tego Referatu z szefem Stanisławem Bukowskim na czele za świetną organizację Przepatrzowin, serdeczną atmosferę i warunki prezentacji. Zostajemy w nadziei, że wysoki poziom artystyczny i merytoryczny zostanie utrzymany, że będziemy trwać w naszej woli ratowania kultury naszych regionów, jej rozwoju i pięknych realizacjach scenicznych. Do zobaczenia za rok, oczywiście w gościnnym, pięknym Czarnym Dunajcu

(27.04.2003) III Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych im. Jana Rippera - Zakopane 2003 zakończony. W niedzielę ponad 50 starych samochodów i motocykli wjechało na Krupówki. Odbyła się prezentacja pojazdów. W serwisie foto-relacja. (więcej...)

(26.04.2003) W Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Orawie odbędzie się XIV Przegląd orkiestr Dętych. Na spotkanie, które odbędzie się w Parku 1000 - lecia w Jabłonce zaprasza wójt gminy Jabłonka i Orawskie Centrum Kultury i Sportu. Uroczystość rozpocznie się o 14.00 przemarszem Orkiestr Dętych spod Urzędu Gminy do Amfiteatru w Jabłonce.

(26.04.2003) "III wielka majówka tatrzańska" pod Gubałówką odbędzie się w dniach od 1-4 maja. W pierwszym dniu o 11.00 - korowód weselny przejdzie Krupówkami pod Gubałówkę. W południe rozpoczną się przesłuchania konkursowe II festiwalu piosenki Górskiej i Folkowej. O 21.00 początek koncertu charytatywnego p.t.: "Artyści górom" - m.in. wystąpią Skaldowie. W drugim dniu "majówki" o 9.00 początek IV Tatrzańskiego wyścigu na rowerach górskich "Cross-Tatry" w Kościelisko na Siwej Polanie u wlotu do dol. Chochołowskiej. I Tatrzański Salon turystyczny" na placu pod Gubałówką rozpocznie się o 14.00. Tam też o 16.00 początek Homernickich Śpasów, o 18.00 uczta pod hasłem "Włoskie rarytasy" a od 20.00 - Muzyka Karpat. 3 maja cykl imprez w powiecie tatrzańskim zapoczątkuje Majówka Siychlańsko w Murzasichlu o 12.30. W Małem Cichem o 14.00 poświęcenie hól, pól i baców. IV festiwal oscypka i serów wszelakich rozpocznie o 17.00 Parada gazdowska przemarszem z pl. Niepodległości, Krupówkami pod Gubałówkę. Około 19.00 rozpoczną się I otwarte mistrzostwa Podhala w grillowaniu a o 20.00 happening artystyczny.

(26.04.2003) "Dobrze ze ino leje" - wspomnienia, to tytuł posiadów góralskich, na które zaprasza Związek Podhalan Oddział Zakopane we wtorek na godz. 19.00 do Białej Izby przy ulicy Kościuszki 2.
 
(26.04.2003) II Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z Krosna do Krosna" 2002 oraz wernisaż wystawy grafik Doroty Bąk, to dwie uczty artystyczne, które rozpoczną się w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego przy ul. Krupówki 41 9 maja o godz. 17.00. Na wystawy zapraszają: Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Związek Polskich Artystów Plastyków w Zakopanem i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

(24.04.2003) W Domu Ludowym w Kościelisku, w niedzielę o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie z poezją Jana Pawła II. Uczniowie gimnazjum w Kościelisku będą czytać "Tryptyk Rzymski". Opracowania dokonała Jolanta Jasińska, muzykę skomponował Jerzy "Juras" Gruszczyński. Wstęp wolny.

(24.04.2003) Poronin prezentuje tradycję podhalańską w Sopocie. W Karczmie Harnaś odbywa się cykl wystaw pokazujących nasze regionalne wyroby. Projektowi patronuje prezydent Sopotu. Aktualnie wystawiane są rzeźby pt. "Świątki Podhala". W następnych miesiącach pokazane będą m.in. hafty i elementy stroju góralskiego. W ramach wymiany twórcy ludowi znad morza mają pojawić się na Podhalu w czasie Poroniańskiego Lata.

(24.04.2003) W piątek w Galerii "STRUG" Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przy ul. Kościeliskej 35 otwarcie wystawy V Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźby w Drewnie dla Uczniów Szkół Plastycznych. Wernisaż o godzinie 12.

(24.04.2003) Rada Sołecka w Murzasichlu, Ochotnicza Straż Pożarna i Związek Podhalan organizują "Majówkę Siychlańską". Impreza odbędzie się 3 maja na terenie Szkoły Podstawowej. Dochód ze sprzedaży cegiełek przeznaczony będzie na remont chodnika w Murzasichlu. O szczegółach programu sołtys Maciej Szostak:

(24.04.2003) 26 kwietnia w sobotę w zakopiańskiej galerii im. Władysława i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu opowieść o Druchu Aleksandrze Kamińskim i jego bohaterach harcerzach Szarych Szeregów. Uroczystość otwierającą wystawę przygotowała Barbara Wachowicz. Początek spotkania o godzinie 17.

(24.04.2003) W niedzielę jubileusz 5-lecia powstania świętować będzie zespół Dzieci Dunajca. Tego dnia sezon otworzy Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie. W samo południe, na Stylchenie nastąpi podniesienie bandery, a po południu żeglarskie świętowanie w sali nowotarskiego MOK. O godz. 17 rozpocznie się Koncert Szantowy, połączony ze wspomnianym wcześniej jubileuszem zespołu "Dzieci Dunajca". Grupa ma już w swoim dorobku płytę pt. "Szanty po góralsku", występowała na największych ogólnopolskich festiwalach piosenki żeglarskiej. Na scenie nowotarskiego MOK-u wystąpią też inne zespoły: "Swim Creme" Piotra Urzędowskiego, "Trójkąt Bermudzki" Pawła Mizery oraz Beata Weglarz ze swoją grupą "Taryfa Nocna". Gościem specjalnym będzie zespół "Atlantyda" z Gdańska.

(24.04.2003) "Orawa dzieciom Afryki" to tytuł niedzielnego koncertu charytatywnego w Zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. Głównym organizatorem jest Salezjański Wolontariat Misyjny z Krakowa. W programie występ Magdy Anioł, zespołu Siwy Dym oraz grupy z Konga. Początek koncertu o godzinie 15. Równocześnie w godzinach od 8 do 19 otwarta będzie wystawa obrazująca pracę misyjną na Czarnym Lądzie. prowadzona tez będzie aukcja afrykańskich eksponatów.

(24.04.2003) "Na Pierwszą Majówkę w Stasikówkę" - to festyn organizowany przez tamtejszą szkołę podstawową, radę rodziców, OSP i radę sołecką. 1 maja po Mszy Świętej odpustowej, czyli około południa na terenie szkoły rozpoczną się występy zespołów regionalnych, będą gawędy, bajania, konkursy i jak mówią organizatorzy, mnóstwo dobrego jadła i napitku.

(23.04.2003) Konferencja prasowa przybliżająca tegoroczny zakopiański zlot pojazdów zabytkowych. O programie, historii, samochodach i załogach opowiadają: Jan RIPPER (jr), Stanisław Kowalski i Piotr Sławeta. (więcej...)

(22.04.2003) Po raz trzeci w Zakopanem odbędzie się zlot pojazdów zabytkowych im. Jana Rippera. W tym roku mija setna rocznica urodzin patrona. Tradycyjnie uczestnicy zlotu zbiorą się na Campingu pod Krokwią. Wśród bogatego programu imprez m.in. konkurs "gracji i elegancji". Początek zjazdu 25 kwietnia. W środę konferencja prasowa.

(17.04.2003) Bracia Marianie sprawujący pieczę na Kościółkiem w Jaszczurówce przysłali życzenia świąteczne. Korespondencja przynosi także informację, która brzmi: "Kochani Artyści i przyjaciele Jaszczurówki (...) Nieuchronnie zbliża się już lato, a z nim dzień otwarcia nowego sezonu w Jaszczurówce, o czym rzecz jasna coraz intensywniej myślimy, ze wszystkim, co tylko mogło by to znaczyć. Ufamy także, że powstaną już Wasze prace, które swoim pięknem i duchem wypełnią niedługo wnętrze naszej Galerii. Otwarcie Wystawy planujemy w tym roku na 28 czerwca, nazajutrz po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest dniem Odpustu w Jaszczurówce. O wszystkich szczegółach dotyczących Wernisażu poinformujemy po świętach, kiedy najważniejsze sprawy będą dograne i przygotowany zostanie dokładny program. Już teraz jednak prosimy o przygotowanie prac w możliwie nieprzekraczalnym terminie - 23 czerwca br."

(17.04.2003) 18 kwietnia, to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji Podhalański Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zorganizował spotkanie dla członków i sympatyków w 100-letniej willi "Ornak" w Zakopanem. Właściciele, państwo Aldona i Tadeusz Klimczakowie, przedstawili prace konserwatorskie oraz adaptację obiektu zabytkowego do współczesnych potrzeb:
Mówił Tadeusz Klimczak.

(17.04.2003) Do Warszawy daleko - a tam czasami dzieją się rzeczy m.in. związane z Zakopanem. O wydarzeniach kulturalnych w stolicy opowiada Wojciech Grabowski:

(15.04.2003) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu już po raz kolejny organizuje konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny p.n. "Wielkanocno Kosołecka". Konkurs odbędzie się w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów w kościele. Oceniane będą koszyczki tradycyjne, góralskie, jak również współczesne - zarówno ogólny wygląd jak i zawartość. W obydwu kategoriach zostaną przyznane nagrody. Konkurs w Wielką Sobotę w kościele w Białym Dunajcu przy ul. Jana Pawła II o godz. l2 oraz w kaplicy przy ul. Miłośników Podhala o godz. 9.

(15.04.2003) Czerwonoskórzy na Podhalu! W czerwcu w Zakopanem pojawi się wioska indiańska. Pomysłodawcami są ludzie mieszkający na terenie Limanowej związani od wielu lat z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Wioskę będą tworzyły: 4 namioty zwane tipi (w tym jeden ogromny - Tiotipi zdolny pomieścić nawet 50 osób, wewnątrz którego będzie wystawa rękodzieła Indian Ameryki Północnej), szałas pary (indiańska sauna), warlodge specjalny namiot przeznaczony do pogadanek i dyskusji będący również miejscem degustacji indiańskiej kuchni, scenki z wykorzystaniem specjalnie do tego celu stworzonych manekinów obrazujące fragmenty z życia Indian, wydzielone miejsce do strzelania z łuku, gier i zabaw dla dzieci oraz jazdy konnej. Wioska Indiańska odwiedzi 5 miast południowej Polski, a będą to: Limanowa (23-25.05), Zakopane (6-8.06) ), Rabka (13-15.06), Kraków (20-22.06) oraz Ustrzyki Dolne (14-17.08).

(15.04.2003) "Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu". Burmistrz miasta zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie na najładniejsze otoczenie domu i bloku mieszkalnego. Konkurs będzie rozstrzygany w dwóch kategoriach: - posesje jednorodzinne - posesje wielomieszkaniowe (bloki). Oceniane będą przydomowe ogródki, otoczenia bloków, domów, zagospodarowanie zieleni oraz dbałość o lad i porządek w otoczeniu swego miejsca zamieszkania. Ocena zgłoszonych do konkursu ogródków odbędzie się dwukrotnie w czerwcu i sierpniu a ostateczne rozstrzygnięcie i ogłoszenie zwycięzców nastąpi z końcem września 2003 roku. Dla gospodarzy najpiękniejszych ogródków przewidziano nagrody w formie bonów towarowych jak również puchary ufundowane przez Pana Adama Worwę. Uroczyste wręczenie nagród wraz z poczęstunkiem, na które zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy konkursu, nastąpi w restauracji "Ruczaj ". Podobnie jak w latach ubiegłych patronat medialny nad konkursem objęła Nowotarska Telewizja Kablowa oraz "Gazeta Krakowska". Zdjęcia najładniejszych ogródków zostaną zaprezentowane na lamach dodatku Podhalańskiego i w telewizji kablowej. Zainteresowanych gospodarzy ogródków prosimy o telefoniczne lub osobiste zgłoszenie swoich kandydatur w Urzędzie Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, Wydział Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji, pok. 82, tel. 266-24-11, wew. 294 lub w Redakcji "Gazety Krakowskiej"- Nowy Targ, Rynek S, tel. 264-95-41 do dnia 5 czerwca 2003r.

(15.04.2003) W środę członkowie i sympatycy oddziału Podhalańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami organizują spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17 w odrestaurowanej willi ORNAK przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem.

(13.04.2003) W poniedziałek o godz. 15 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie otwarta zostanie pokonkursowa wystawa na najładniejszą pisankę wielkanocną. Pisanki mogą być nie tylko malowane, drapane, ale również ozdobić je można kolorowym makaronem, koralikami, papierami, czy gazetami.

(13.04.2003) W Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej zwyciężyła dwudziestopięciometrowa palma przygotowana przez Andrzeja Leszczyńskiego. Do konkursu zgłoszono ponad 70 palm o wysokości powyżej 3 metrów i prawie tyle samo krótszych niż 3 metry. Na lipnickim rynku doszło do przykrych wypadków. Złamały się cztery ponad 20-metrowe palmy. Regulamin konkursu przewiduje bowiem, że palmy konkursowe, ważące ok. 100 kilogramów, powinny być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Aby nieco pocieszyć twórców - jury ustanowiło nową kategorię - palm złamanych. Pierwsze miejsce w kategorii "palma złamana" zdobył największy pechowiec konkursu Paweł Goryl z Lipnicy Górnej. Jego palma mierzyła 28 metrów, po jej złamaniu pozostała 20-metrowa końcówka, która zdobyła uznanie jurorów. Przewodniczącym komisji oceniającej był etnolog Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

(12.04.2003) Protokół z posiedzenia jury eliminacji powiatowych XVI Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Skawina-Kraków - 2003” w MOK Nowy Targ w dniu 10 kwietnia 2003 r. Po wysłuchaniu i obejrzeniu 43 podmiotów wykonawczych zgłoszonych do konkursu jury postanowiło nominować do eliminacji finałowych w Skawinie następujących wykonawców:
W kategorii muzycznej:
Ewelinę Truta /SP w Morawczynie/ z piosenką „Na łące”, Zespół „Hilaritas” z Gimnazjum nr 1 w Krempachach z piosenką „Trzeba iść”, Paulinę Łabuz z OPP w Rabce z piosenką „Cała doskonała”, Roberta Polanowskiego z OPP w Rabce z piosenką „Orkiestra gra”, Agnieszkę Żurek z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu z piosenką ”Odbicia dwa”, Weronikę Kret z SP nr 5 w Nowym Targu z piosenką Szklane domy”, Izę Łęcką z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu z piosenką „Ciotka Edytka”, Katarzynę Żaczek z Gimnazjum nr 2 w Skawie z piosenką „Ballada o nocy”, Edytę Mierzyńską z Gimnazjum nr 2 w Skawie z piosenką „Wiosna i deszcz”, Natalię Barglik z Gimnazjum nr 2 w Skawie z piosenką „Szkolny horror”, Paulinę Kapłon z MOK w Rabce z piosenką „Szkolny horror”, Marcina Miętusa z OPP w Rabce z piosenką „Funki”.
W kategorii tanecznej:
zespół taneczny „Efekt” z SOS-W nr 2 w Nowym Targu z układem „W pogoni za cieniem”, zespół taneczny „Fant” z MDK w Nowym Targu z układem „I wanna be the only one”, zespół taneczny „Everybody” z MDK w Nowym Targu z układem „Our warld our times”, zespół taneczny „Sylaba” z SOS-W nr 1 w Nowym Targu z drugim układem tanecznym, zespół gimnastyki artystycznej MOK w Nowym Targu taniec ze wstążkami, ponadto jury postanowiło wyróżnić: Marię Tylka SP Morawczyna, Natalię Rutkowską –OPP Rabka, Karolinę Dziechciowską –OPP Rabka, Angelikę Fasielak –OPP Rabka, Monikę Tokarczyk MDK Nowy Targ, Barbarę Samolej _MDK Nowy Targ, Magdę Kudasik SP nr 10 Nowy Targ, Anię Glonek SP nr 10 Nowy Targ, Angelikę Sulka SP nr 10 Nowy Targ, Zespół wokalny „Consonans” Gimnazjum nr 1 Rabka, Klementynę Leśniara Gimnazjum nr 1 Rabka,  Aleksandrę Kozioł –Gimnazjum nr 1 Rabka, Marzenę Matyaszek SP nr 1 w Rabce, zespół taneczny Gimnazjum nr 1 Krempachy, duet taneczny Justyna i Krystian SOS-W nr 1 Nowy Targ.
Jury dziękuje wszystkim uczestnikom, instruktorom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom za przygotowanie wartościowych programów konkursowych, stojącym na wysokim poziomie warsztatowym i artystycznym. Jury z satysfakcją podkreśla ,że tegoroczne eliminacje powiatowe w Nowym Targu zalicza do jednych z najlepszych w województwie małopolskim ,co znalazło odzwierciedlenie w werdykcie. Jury szczególnie gorąco dziękuje Starostwu Powiatowemu , Dyrektorom i Pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu ,Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu za troskę, przygotowanie i profesjonalną realizację koncertu.

(11.04.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" prezentuje twórczość Iwony Fischer-Zuziak i Joanny Jakowlew-Stożek. Artystki z wykształcenia są architektami, wystawa jednak pokazuje prace malarskie. Autorki, na co dzień mieszkanki Krakowa, pytane jak czują się wystawiając swoją twórczość w Zakopanem stwierdziły. (więcej...)

 

(11.04.2003) W Zakopanem obok wielu znakomitych galerii, mamy także tę najważniejszą  - Tatry - tutaj maluje natura! Tak wyglądał Giewont w piątkowy wieczór, fotografowany z ul. Księdza Stolarczyka:

(10.04.2003) Po ewangelii przełożonej na gwarę przez panią Marię Matejową, również Psałterz Dawidowy doczeka się swojego góralskiego wydania. Preludium do tego wydarzenia odbyło się w Zakopanem w Domu Parafialnym przy kościele Św. Rodziny. Przekładu psalmów podjął się senator Franciszek Bachleda Księdzularz:
Jak powiedział senator, łatwo słowo się rzekło, gorzej z jego wypełnieniem - do końca poprzedniego roku przekładu nie udało się dokonać. Stanie się to jednak już w czerwcu, w 20 rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Podczas spotkania w Domu Parafialnym senator Franciszek Bachleda Księdzularz przedstawił zebranym kilkanaście gotowych już psalmów, wyśpiewując i recytując je w gwarze góralskiej. Oto psalm IV:
Wydanie pełnego góralskiego tekstu Psałterza Dawidowego w przekładzie senatora Franciszka Bachledy Księdzularza zaplanowano na czerwiec b.r.

(10.04.2003) "Mikrokosmos krainy mchów (księgozbiór botaniczny Tytusa Chałubińskiego)" - to kolejna propozycja wystawiennicza Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Niezwykła ekspozycja prezentuje kilkanaście najcenniejszych dzieł zebranych przez Tytusa Chałubińskiego o fundamentalnym znaczeniu dla taksonomii mchów z bogatego, liczącego około 50 pozycji księgozbioru. Mówi Wojciech Szatkowski kierownik działu Historyczno Oświatowego Muzeum Tatrzańskiego:
Autorkami wystawy są Grażyna Cisło z działu przyrodniczego i Anna Liscar z działu bibliotecznego Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę można oglądać w Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej od środy do soboty od godziny 9 do 16.30, w niedziele od 9 do 15.

(10.04.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Karkowskiej "Stara Polana" zaprasza na IX wieczór przy świecach. 12 kwietnia w sobotę o godzinie 17 spektakl pt. "Męka Pańska" misterium pasyjne wg powieści Romana Brandstatera "Jezus z Nazaretu" i Ewangelii Św. Mateusza. Wykonawcami będą: Władysława Nowicka, Grażyna Syrżistie, Leszak Lassota, Andrzej Czarniecki, Jerzy Filar, Józef Śmieja.

(10.04.2003) W maju w Kościelisku tradycyjny "Przednówek w Polanach". To jedyna w swoim rodzaju plenerowa impreza organizowana przez Związek Podhalan w Kościelisku od 1978 roku. Inicjatorami Przednówka byli: Józef Bukowski-Tyrała - ówczesny prezes Związku oraz Andrzej Pitoń-Kubów - kierownik zespołu "Polaniorze". Od samego początku impreza cieszyła się wielką rangą tak w rodzinnym Kościelisku, jak i na Podhalu. Dawne Polany słynęły na Podhalu, jako kolebka góralskiego śpiewu, muzyki i tańca i tak jest do dziś. W tegorocznym programie m.in. impreza plenerowa na Siwej Polanie - u wyloty Doliny Chochołowskiej - i na polanie Biały Potok. W Domu Ludowym "Wystawa haftów sióstr: Anny Michalik i Zofii Łukaszczyk z domu Stopków-Faktor z Kościeliska". Odbędą się także przeglądy folkowe w kategoriach: grup rodzinnych, śpiewu obrzędu weselnego, śpiewu pasterskiego i gry na instrumentach pasterskich, muzyk młodzieżowych, muzyk weselnych. Przednówek w Planach rozpocznie się 3 maja (sobota), na Siwej Polanie kiermaszem sztuki ludowej. (więcej...)

(10.04.2003) Zbliża się Wielkanoc. Warto przypomnieć sobie zwyczaje wielkopostne i wielkanocne. Przenieśmy się do Białego Dunajca. Zespół Gminnego Ośrodka Kultury przybliży tradycję nadchodzących Świąt:
I jeszcze dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Iwona Kiwacka-Majerczyk o konkursie:

(08.04.2003) Od 1 lutego w gminie Kościelisko istnieje Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej. Rozmawiamy z dyrektorem ośrodka - Marią Bętkowską oraz Małgorzatą Karpiel:
Wspólnie ze Związkiem Podhalan Ośrodek organizuje kolejny "Przednówek w Polanach":
Mówiła Małgorzata Karpiel. (więcej...)

(08.04.2003) W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę plastyczną grafik, tkactwa i innych form twórczych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. Mottem wystawy jest wiersz z książki pt. "Cela", o losach dziewczyny niepełnosprawnej intelektualnie: "Kulejącego widziano Anioła, który po niebie swobodnie szybował. Wszystko się może zdarzyć - wołał, jeśli uwierzyć w siebie zdołasz". Autorzy prac zgromadzonych na wystawie mają od 7 do 20 lat.

(07.04.2003) Senator Franciszek Bachleda Księdzularz oraz tatrzański oddział Klubu Inteligencji Katolickiej zapraszają na prelekcję pt. "Tatrzańskie Preludium Psałterza Dawidowego". Zaprezentowana będzie pierwsza część psałterza opracowywanego na gwarę góralską przez senatora. Wydanie pełnego tekstu zaplanowano na czerwiec b.r. Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 kwietnia o godzinie 17 w sali Domu Parafialnego przy ul. Jana Pawła II w Zakopanem.

(07.04.2003) Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza na dwa wernisaże. Od 11 kwietnia (piątek) będzie można oglądać twórczość Elżbiety Barnaby Pawłowskiej pt. "Intymność" - malarstwo, rysunek. Otwarcie wystawy o godzinie 17. Następnego dnia w sobotę w sali "B" galerii - pokonkursowa wystawa wychowanków Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" zatytułowana "Ziemia ojczysta". Tuż po wernisażu o godzinie 11.30 w sali TOS przy ul. Kościuszki 4 rozdanie nagród i wyróżnień dla zwycięzców konkursu.

(07.04.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" w piątek 11 kwietnia zaprasza na wernisaż wystawy Iwony Fischer-Zuziak i Joanny Jakowlew-Stożek. Prezentowany będzie rysunek i malarstwo. Otwarcie ekspozycji o godzinie 17.

(07.04.2003) Na czwartek w Nowym Targu zaplanowana jest promocja kolejnej książki traktującej o mieście. Autorzy publikacji zatytułowanej "Cmentarz nowotarski" - panowie Adolf i Jacek Szpytmowie - zapraszają o godzinie 17.oo do ratusza.

(03.04.2003) Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce ma nowego dyrektora. Jest nim Piotr Męderak. Mówi wójt Julian Stopka:
Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak:

(02.04.2003) Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem obchodził Dzień Europejski. Mówi dyrektor Liceum Halina Michalska:
Inicjatywa "dnia europejskiego" narodziła się w szkolnym klubie europejskim:
Mówiła Pani Agnieszka Gąsienica Roj. Jak zdradziła pani dyrektor Halina Michalska - W Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera planowane jest w najbliższym czasie przeprowadzenie uczniowskiego referendum na temat akcesji Polski do UE.

(31.03.2003) Międzynarodowa Uczniowska Gazetka Multimedialna powstała, gdyż jak czytamy w informacji o przedsięwzięciu - uczniowie i nauczyciele "...uważają, że rozbudowując współpracę można wiele osiągnąć, gdy młodzież z różnych krajów rozmawia ze sobą na tematy, które ją interesują, gdy buduje współpracę, zamiast uprzedzeń, gdy akceptuje uroki i bogactwo innych kultur, zamiast się ich obawiać". W projekcie bierze udział także młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem. W poniedziałek pod Tatrami rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty dla uczniów tworzących gazetkę. (więcej...)

(27.03.2003) Narcyz Sadłoń, na co dzień mieszkaniec Kościeliska, od kilku miesięcy przebywa w Libanie. Jest żołnierzem (lekarzem) misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od początku pobytu w Libanie przesyła na adres serwisu Watra listy - oto ich teść. (więcej...)

(27.03.2003) W piątek w Rabce prezentacja projektu /makieta/- Ogrodu Baśni autorstwa artysty plastyka Piotra Biesa. Spotkanie z autorem o godz. 10.00 w Galerii MOK "Pod Aniołem" ul. Parkowa 5.

(24.03.2003) XI Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęty. Do 15 czerwca b.r. na adres Związku Podhalan w Ludzimierzu można przysyłać prace. Każdy autor może zaprezentować maksymalnie dwa utwory, napisane na maszynie, komputerze lub bardzo czytelnym pismem, podpisane godłem. W osobnej kopercie należy umieścić godło, imię i nazwisko oraz dokładny adres. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone tradycyjnie przed Maryjną Pasterką o godzinie 23.15 w nocy z 14 na 15 sierpnia 2003 roku. Adres na który należy przesyłać utwory to: Związek Podhalan Zarząd Oddziału w Ludzimierzu, Dom Podhalański im. K.P. Tetmajera i Wł. Orkana 34-471 Ludzmierz, ul. Jana Pawła II 116.

(24.03.2003) Na wykład pod tytułem "Spacerkiem po Manhatanie" - zaprasza we wtorek zakopiański oddział Związku Podhalan. O Nowym Yorku opowie mgr Marian Mitan. Zaplanowano również pokaz przeźroczy. Na spotkanie zapraszamy do Białej Izby o godzinie 19 przy ul. Kościuszki 2.

(24.03.2003) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na promocję książki Księdza Prof. Józefa Tischnera "Słowo o ślebodzie - kazania spod Turbacza 1981-1997". Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 30 marca o godzinie 18 w sali widowiskowej MOK przy Al. Tysiąclecia 37.

(24.03.2003) W zakopiańskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbędzie się we wtorek konkurs wiedzy o pożarnictwie, w którym wezmą udział uczniowie podhalańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tatrzańskiego. Konkurs będzie się składać z dwóch części - testowej i ustnej. Zmagania rozpoczną się o godz. 10 w sali wykładowej zakopiańskiej straży.

(21.03.2003) Jan Karpiel Bułecka z zespołem powrócił kilka dni temu z Litwy, gdzie m.in. przekazał książki dla polskich dzieci w jednej ze szkół wiejskich pod Wilnem. Dar został ufundowany przez władze Zakopanego. Po przybyciu do Wilna zespół skontaktował się z dyrektorem szkoły. Odbyło się spotkanie w czasie, którego uroczyście przekazano prezent:
Mówił Jan Karpiel Bułecka.

(21.03.2003) Zakopiańskie Prezentacje Jazzowe. W kawiarni teatru Witkacego w niedzielę "Sławek Jaskułke Trio". O godzinie 19 na scenie wystąpią muzycy: Sławek Jaskułke (piano), Krzysztof Pacan (bas) i Krzysztof Dziedzic (dr). Sławek Jaskułke, absolwent Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, jest z pewnością jednym z najoryginalniejszych młodych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Pomimo młodego wieku był wielokrotnie nagradzany, m.in. na V Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni oraz na XXVII Pomorskiej Jesieni Jazzowej. W 2001 roku został zwycięzcą Jazz Top 2001 magazynu "Jazz Forum" w kategorii "Nadzieja Roku", otrzymał nagrodę programu TVP "Pegaz" za osiągnięcia artystyczne w kategorii "Muzyka" oraz nagrodę Stowarzyszenia Polskich Melomanów w Łodzi w kategorii "Nowa Nadzieja". Ma za sobą współpracę z wieloma cenionymi jazzmanami, m.in. z Davidem 'Fuzz' Fuczynskim, Erikiem Vloeimansem, Furio di Castri, Maciejem Sikałą, Emilem Kowalskim, Wojtkiem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem i Tymonem Tymańskim. Od niedawna jest członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, w którym zastąpił za pianinem Krzysztofa Herdzina. Sławek Jaskułke jest także liderem własnego tria, z którym brał udział w Festiwalu Gdynia Summer Jazz Days 2001, w warszawskim Festiwalu Jazz Forum "Ci, na których liczymy" oraz w Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Wraz ze swoim quintetem pojawił się na 43. Jazz Jamboree, a jego występ okrzyknięty został najlepszym koncertem festiwalu i zarazem jego największym zaskoczeniem. "Neewsweek" nazwał Sławka Jaskułke "największym odkryciem minionego roku". W Zakopanem Sławek Jaskułke wystąpi z Krzysztofem Pacanem (bas) i Krzysztofem Dziedzicem (dr). Będzie to czwarty koncert odbywający się w ramach Zakopiańskich Prezentacji Jazzowych - wcześniej w Kawiarni Teatru Witkacego wystąpili m.in. Jan Smoczyński, Paweł Kaczmarczyk, Bernard Maseli i Nippy Noya.

(18.03.2003) Rozstrzygnięto konkurs oddziału zakopiańskiego PCK na plakat świąteczny. Równorzędnie wyróżniono prace: Anny Gut z klasy 5 Szkoły Podstawowej w Suchem, Angeliki Janik z 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem oraz zbiorową pracę uczniów Szkoły Podstawowej w Brzegach: Ewy Babiarz, Piotra Babiarza, Kasi Gał i Andrzeja Pawlikowskiego. Od wtorku kopie plakatów zachęcają w zaprzyjaźnionych z PCK spożywczych sklepach Zakopanego do pomocy najbiedniejszym. Każdy może wrzucić zakupione produkty do specjalnych koszy.

(18.03.2003) (PAP) Słowackie gazety przypomniały 290 rocznicę stracenia w Liptowskim Świętym Mikułaszu zbójnika Juraja (Jerzego) Janoszika z Terchovej, który stał się po śmierci narodowym bohaterem Słowaków. Za bohatera jest uznawany i w Polsce - dodał dziennik "SME". Dokumenty historyczne, w tym opublikowane po raz pierwszy w 1936 roku drukiem przez polskiego historyka Józefa Krzyżanowskiego akta procesu Janoszika, dowodzą, że jest to postać jak najbardziej historyczna. Późniejszy żołnierz powstania Rakoczego, a potem zbójnik urodził się w 1688 roku we wsi Terchova na północnym skłonie Małej Fatry. Za zbójecką działalność (trwającą zresztą stosunkowo krótko), podczas której przewodził grupie kompanów, został w 1713 roku skazany na śmierć przez sąd komitatowy w Liptowskim Świętym Mikułaszu. Egzekucji dokonano, wieszając go na haku wbitym pod ostatnie żebro.

(18.03.2003) 21 marca w Zespole Szkół im "Bohaterów Warszawy" w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się "Dzień Patrona":
Mówił dyrektor zespołu szkół Zbigniew Proszowski.

(16.03.2003) Jeszcze tylko przez dwa tygodnie w galerii na Kozińcu w Zakopanem można oglądać niezwykłą wystawę pt. "Od Marusarza do Małysza". Ekspozycja prezentuje dokonania sportowe polskich skoczków narciarskich na przestrzeni ostatnich 70 lat. Autorem wystawy jest Wojciech Szatkowski. (więcej...)

 

(15.03.2003) O wystawie promującej Podhale na wybrzeżu mówi wójt Poronina Bronisław Stoch:

(15.03.2003) Kalendarz najbliższych imprez kulturalnych w Gminie Poronin przedstawi Dorota Majerczyk - szefowa Gminnego Ośrodka Kultury:

(15.03.2003) 21 marca Zespół Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej obchodzić będzie dzień patrona:
Mówił dyrektor Zbigniew Proszowski.

(14.03.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" prezentuje twórczość Mieczysława Króla Łęgowskiego i Bożeny Król Łęgowskiej. Wystawa jest zatytułowana "kieby moje roncki...". W Starej Polanie można m.in. obejrzeć piękne rzeźby, malarstwo, kowalstwo i spinki góralskie, które powstały, jak mówi ich autor, gdy z powodu choroby musiał "siedzieć w izbie". (więcej...)

(14.03.2003) 21 marca Zespół Szkół w Bukowinie Tatrzańskiej obchodzić będzie dzień patrona:
Mówił dyrektor Zbigniew Proszowski.

(14.03.2003) 19 marca odbędzie się podsumowanie konkursu na napisanie "bardzo ważnego dla mieszkańców gminy Raba Wyżna telegramu":
Mówił wójt Edward Siarka.

Jerzy Juras Gruszczyński rozpoczął spotkanie kilkunasto minutowym koncertem.(13.03.2003) W Zakopanem przedstawiciele Związku Polskich Artystów Plastyków spotkali się z władzami miasta i regionu. Wśród gości byli m.in. burmistrzowie Zakopanego - z Piotrem Bąkiem na czele, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, przedstawiciele starostwa tatrzańskiego, architekci, ludzie kultury i sztuki. Plastycy chcieli przypomnieć o sobie, bowiem jak mówi prezes Jerzy Juras Gruszczyński "...liczne środowisko artystyczne Zakopanego posiada ogromny potencjał, który nie zawsze jest wykorzystywany". Wydaje się, że cel został osiągnięty:
Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk. W imieniu architektów głos zabrał Zenon Remi:
Jak wszyscy zebrani podkreślali, spotkanie zorganizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków było dobrym prognostykiem, by w niedalekiej przyszłości opracować zwięźlejszą koncepcje współpracy na styku władza - środowiska artystyczne. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Zdzisław Chmiel.Związek w czasie spotkania zaprezentował LIST OTWARTY ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW OKRĘGU ZAKOPIAŃSKIEGO
Związek nasz jest pod wieloma względami zróżnicowaną organizacją zintegrowaną przez twórczość. Bardzo trudno jest dziś kroczyć własną drogą w sztuce i tworzyć w niej coś nowego. Trzeba posiadać własną wizje świata, dostatecznie silną, by mogła stać się motorem tworzenia. Potencjał twórczy jakim dysponujemy mógłby służyć naszemu Miastu i Regionowi. Niech spotkania z dobrą sztuką nie będą tylko domeną galerii. Jesteśmy dobrej myśli, że wspólnie z Władzami będziemy współtworzyć funkcjonalny, a zarazem estetyczny wizerunek Miasta; możemy zrobić coś dobrego dla nas wszystkich. W dzisiejszych realiach ekonomiczno - społecznych wszyscy potrzebujemy potwierdzenia wartości własnej pracy. Jest wielkim szczęściem dla człowieka, jeśli uda się to osiągnąć. Zadbajmy wspólnie o to, aby wartościowe jednostki i twórcze środowiska nie oddalały się na wewnętrzną emigrację. Zastanówmy się jak to zrobić...

Zakopiański Okręg ZPAP

(12.03.2003) Wystawę fotografii Kazimierza Pańszczyka i Ludwika Krzeczkowskiego zatytułowaną "Barwny - świat za miastem" będzie można oglądać w Nowym Targu od 14 marca. Na wernisaż o godzinie 18 zaprasza Miejski Ośrodek Kultury.

(12.03.2003) W restauracji hotelu "Giewont" odbyły się fryzjerskie pokazy firmy kosmetycznej Wella zorganizowane przy współudziale pani Marty Przybyło z Zakopanego. Nowe trendy i nowoczesne specyfiki do pielęgnacji włosów przybliżali zakopiańczykom specjaliści, instruktorzy i styliści firmy. Z instruktorką fryzjerstwa Sylwią Gawlik rozmawiała Monika Stanisławska-Pitoń:

(11.03.2003) W środę w Zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce - dzień otwarty:
Mówiła v-ce dyrektor zespołu Maria Plaszczak.

(10.03.2003) Radio Alex rozpoczęło 13 rok istnienia na Podhalu. Pierwsza audycja została nadana o północy z 9 na 10 dzień marca 1990 roku. Prowadzili ją: Maciej Bielawski i Pior Sambor. Rozgłośnia emitowała program z radiowo - telewizyjnego ośrodka nadawczego na Gubałówce. Radio przetrwało sporo przeprowadzek. Po Gubałówce była Biała Izba Związku Podhalan przy ulicy Kościuszki, następnie Urząd Miasta. Kolejne siedziby to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz przez 7 lat budynek Polskich Kolei Linowych przy Krupówkach. Teraz Alex produkuje audycje we własnym studio przy ulicy Smrekowej. Od września 2001 Radio Alex, jako jedyna rozgłośnia lokalna Podhala, ma nową koncesję na najbliższe kilka lat. Przypominamy radiosłuchaczom, że "aleksu" można słuchać bez przerwy na częstotliwości 105,2 FM. Życzymy dobrego odbioru.

(10.03.2003) W środę w Łopusznej Związek Podhalan organizuje uroczystość związaną z kolejną rocznicą urodzin ks. prof. Józefia Tischnera. Na spotkanie zaprasza ks. proboszcz Jerzy Raźny:

(10.03.2003) Gimnazjum im Jana Pawła II w Zębie po raz drugi organizuje konkurs poświęcony swojemu patronowi. W serwisie rozmowa z Teresą Nocoń:
Mówiła Teresa Nocoń .

(10.03.2003) W związku z rozpoczynającą się 21 marca wiosną Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka publiczna w Poroninie oraz filie w Murzasichlu, Nowem Bystrem i Zębie organizują konkurs recytatorski dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Gminy Poronin pt "Idzie Wiosna". Konkurs rozpocznie się w świetlicy GOK w Poroninie 20 marca o godz 11'00.

(09.03.2003) W Kawiarni Teatru Witkacego odbył się w ramach Zakopiańskich Prezentacji Jazzowych - koncert World Music. Wystąpili Nippy Noya - pochodzący z Indonezji wirtuoz instrumentów perkusyjnych i Bernard Maseli - numer jeden światowego wibrafonu.

 

 

 

(09.03.2003) Leszek Mądzik jest założycielem Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - bardzo oryginalnego autorskiego teatru bez słów, gdzie przy pomocy światła, rytmu, ożywionych form plastycznych i muzyki opowiada się o takich dziedzinach rzeczywistości, które nie poddają się słowu. Jego nazwisko pojawia się wśród najciekawszych twórców teatralnych w Polsce. Jest profesorem scenografii na poznańskiej ASP, fotografem i malarzem. Wystawa, którą można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem pokazuje inny aspekt jego twórczości: plakat i fotografię. Bardzo interesujące zdjęcia powstawały podczas podróży teatru Leszka Mądzika po całym świecie. Są oddaniem klimatu i nastroju miejsc, które odwiedził artysta a jednocześnie ukazują w symboliczny sposób specyfikę odwiedzonych krain: Na wernisażu wystawy była Monika Stanisławska Pitoń:

(07.03.2003) W sobotę o godz. 19 w kawiarni Teatru Witkacego - w ramach Zakopiańskich Prezentacji Jazzowych - koncert World Music. Wystąpią: Nippy Noya - pochodzący z Indonezji wirtuoz instrumentów perkusyjnych o fantastycznym dorobku. Nagrywał m.in. z The Amnimals, Johnem McLaughlinem, Janem Akkermanem, Stanem Getzem, Randy i Michaelem Breckerami, Billy Cobhamem, Tootsem Thielemansem, Urszulą Dudziak, Walk Away i Globetrotters.
Bernard Maseli - numer jeden światowego wibrafonu. Członek zespołów Walk Away, Young Power, Back In, Music Painters i Globetrotters. Nagrywał m.in. z Mino Cinelu, Eliotem Marienthalem, Billem Brufordem, Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem. Od dwunastu lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum". Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.

(05.03.2003) Na niedzielne spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu zaprasza Józef Komperda:

(05.03.2003) W białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się jubileuszowe posiady z okazji 75-lecia urodzin znanej działaczki kultury Marii Bobak Ferdynki. Mówi Tadeusz Szefliński:
Życiorys jubilatki przedstawiła Zofia Mieszczak:
I ponownie ze swoich kronik Tadeusz Szefliński:
Program dla dostojnej jubilatki przygotowały także dzieci:
A teraz wiersz, który napisała Zofia Mieszczak:
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Iwona Kiwacka Majerczyk poddała pomysł, aby podobne spotkania organizowane były cyklicznie. Zebrani na posiadach przyklasnęli tej propozycji, życząc jednocześnie pani dyrektor zapału do pracy i ...większego budżetu.

(04.03.2003) W Świętego Kazimierza w szkole w Bańskiej Niżnej zorganizowano doroczny dzień patrona. Gości powitał dyrektor Grzegorz Stolarczyk. Młodzież przypomniała postać Św. Kazimierza Jagiellończyka. Podziękowano dobroczyńcom szkoły, wręczono nagrody w konkursie plastycznym pt. "Kto tu rządzi - praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi". Następnie dyrektor placówki p. Grzegorz Stolarczyk zapowiedział kolejny punkt uroczystości:
Zespołem "Niżnobańscanie" kierują państwo Maria i Józef Staszlowie:
Młodzież z zespołu wystąpiła z pięknym programem artystycznym. A potem było wiele ciepłych słów o patronie "Niznobańscan". Rozpoczął wójt Stanisław Ślimak:
O dr Bafii mówił też niezwykle ciekawie wielotetni dyrektor nowotarskiego gimnazjum a potem zakopiańskiej "budowlanki" Stanisław Żygadło:
Następnie głos zabrał uczeń i następca dr Stanisława Bafii na stanowisku ordynatora oddziału zakaźnego dr Alfred Jakubowski:

(03.03.2003) W Białym Dunajcu 7 marca odbędzie się spotkanie z olimpijczykiem, radnym gminnym Stefanem Habasem. Zainteresowanych zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury o godzinie 10. "Poranek wspomnień olimpijczyka Stefana Habasa" organizują Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

(03.03.2003) Wystawa prac twórców Ludowych w Sopocie to efekt współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Poronina z twórcami kaszubskimi. Mówi Stanisława Łukaszczyk - prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych koło Poronin:

(02.03.2003) W Gminie Szaflary w Zaskalu odbywało się prawdziwe święto góralskiego "jodełka". Gości witali, darczyńcom dziękowali i jury przedstawili panowie Wacław Cetera i Andrzej Tylka:
Potem Zdzichu Chmiel zaglądnął gaździnkom do garnków:
Werdykt jury przedstawiła przewodnicząca rady gminy Szaflary Marta Zagórska:

(02.03.2003) W serwisie audycja Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu poświęcona pamięci Heleny i Antoniego Zachemskich:

(02.03.2003) We wtorek święto w Szkole Podstawowej w Bańskiej Niżnej - Dzień Patrona, czyli Świętego Kazimierza Jagiellończyka. Tego dnia uroczyście nadane zostanie imię dr Stanisława Bafii szkolnemu zespołowi góralskiemu. Dzień rozpocznie Msza Święta, potem w budynku szkoły rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "kto tu rządzi - czyli praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi". Podczas spotkania złożone zostaną podziękowania dobrodziejom szkoły a młodzież przedstawi program artystyczny.

(27.02.2003) W sobotę w remizie OSP w Zaskalu o godzinie 17.oo rozpocznie się jubileuszowy - X gminny konkurs potraw. O początkach imprezy Aniela Król:

(26.02.2003) W białodunajeckiej szkole podstawowej nr 1 odbyła się uroczystość 100 rocznicy urodzin Antoniego Zachemskiego. Gości przywitał dyrektor Andrzej Tylka:
Potem młodzież przedstawiła program artystyczny:

(25.02.2003) W niedzielę w Zębie zabawa ostatkowa. Na jaki cel przeznaczone zostaną pieniądze z imprezy - pytaliśmy v-ce prezesa OSP Aleksandra Bobaka:

(25.02.2003) W czwartek w zakopiańskim Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się spotkanie młodzieży z przedstawicielami niemieckiej fundacji współorganizującej wymianę międzyszkolną. W programie posumowanie dotychczasowych kontaktów a także plany rozwoju przyszłych. Gości z Sigen podejmie grupa pod kierunkiem nauczycielki LO Danuty Balcerzyk.

(24.02.2003) W serwisie rozmowa z Pawełem Rusakiem - liderem, menadżerem, kompozytorem i muzykiem zespołu Blue Cafe:
Rozmawiała Sabina Palka.

(23.02.2003) Odbyła się kolejna z cyklu Parad Gazdowskich. Po raz II gmina Kościelisko i Ochotnicza Straż Pożarna zaprosiła uczestników na Polanę Siwarne. Pogoda, zawodnicy i kibice dopisali. W serwisie foto-reportaż  z imprezy. (więcej...)

 

 

(22.02.2003) W Domu Ludowym w Kościelisku odbyły się muzykanckie posiady. Ponad 40 osób z Kościeliska, Witowa, Dzianisza i nie tylko grało w różnych składach przez cały wieczór aż do późnej nocy. (więcej...)

 

 

(22.02.2003) W niedziele kolejna z cyklu Parad Gazdowskich. Po raz II gmina Kościelisko i Ochotnicza Straż Pożarna zapraszają na Polanę Siwarne na godzinie 12.oo. Przypominamy, że dodatkowe nagrody otrzymają dzieci biorące udział w Pardzie Gazdowskie i uwaga - kibice w strojach regionalnych. W Zakopanem natomiast Parada 2 marca.

(22.02.2003) 18 urodziny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. W piątkowy wieczór rozpoczęły się obchody powstania Teatru Witkacego. W sobotę odbyła się wycieczka na Kalatówki, połączoną z górską premierą sztuki "Na przełęczy", według powieści Stanisława Witkiewicza oraz "Przewodnika do Tatr i Pienin" Walerego Eljasza. Główna część przedstawienia odbyła się w stojącym na polanie hotelu górskim. Niedzielny wieczór był główną częścią urodzinowych obchodów. Widzowie obejrzeli Koncert Urodzinowy "To my i nasi Przyjaciele". Zagrał zespół "Raz, Dwa, Trzy", Zbigniew Namysłowski Kwintet, Tie Break oraz Blue Cafe. Aktorzy Teatru Witkacego w trakcie wieczoru zdmuchnęli osiemnaście świeczek na torcie urodzinowym. (więcej...)

(22.02.2003) W Chochołowie odbyły się dwudniowe uroczystości 157 rocznicy Powstania Chochołowskiego. Po Mszy Św. złożono kwiaty pod pomnikiem powstańców. Uroczystość poprowadził dyrektor szkoły Stanisław Mateja:
W budynku szkoły zaprezentowały się dzieci i chochołowiańska młodzież:

(22.02.2003) 16 lutego w Harkabuzie miało odbyć się spotkanie pt. "Karnawał na wsi". Organizatorzy zadecydowali, że impreza odbędzie się 23 lutego. W programie m.in. wystąpią Mali Orawianie z Podsarnia i Harkabuza oraz Rabianie. Nie zabraknie niezawodnego kabaretu Truteń z Wandą Czubernatową:
Mówiła Wanda Czubernat.

(20.02.2003) W Białym Dunajcu w niedzielę z okazji setnej rocznicy urodzin Antoniego Zachemskiego, górala z Odrowąża, pisarza, działacza Związku Podhalan odsłonięto tablicę pamiątkowa. Uroczystość zorganizowali - dyrektor i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 1, a także wójt i Rada Gminy oraz Związek Podhalan. Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Białym Dunajcu.

(20.02.2003) Wspólne przedsięwzięcia i projekty kulturalne i gospodarcze stanowią zalążek współpracy gminy Bukowina Tatrzańska i regionu Wysokie Tatry ze Słowacji:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(20.02.2003) W gminie Czarny Dunajec sporo ostatnio wydarzeń sportowych i kulturalnych. Mówi Stanisław Bukowski:

(15.02.2003) Z inicjatywy Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami po raz drugi został zorganizowany konkurs plastyczny "Zabytki architektury Podtatrza". Współorganizatorem konkursu było Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" a jego dyrektor Krzysztof Jędrzejowski był przewodniczącym jury:
Do konkursu zgłoszono 200 prac z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata. Jury przyznało 30 nagród oraz 59 wyróżnień:
Mówił Krzysztof Jędrzejowski.

(15.02.2003) W Jabłonce zorganizowano nietypową jak na tę porę roku imprezę. Chleb bowiem kojarzy się głównie z dożynkami. Pierwsza głos zabrała dyrektor zespołu szkół Aniela Stopka, potem rozpoczął się program artystyczny:
Na zakończenie młodzież skierowała apel, aby do wchodząc do Unii Europejskiej nie zapomnieć o najpiękniejszych tradycjach orawskich, aby nie zatracić tożsamości. Na temat tradycji spożywania i produkcji chleba mówili także Dorota Zmarzlińska, wójt Julian Stopka i ksiądz Stanisław Górecki. Wszystkim przybyłym podziękowała dyrektor Aniela Stopka:

(13.02.2003) Na dwa dni zaplanowano obchody 157 rocznicy wybuchu Powstania Chochołowskiego. 21 lutego o 10.oo odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, godzinę później pod pomnikiem powstańców złożone zostaną kwiaty oraz wygłoszone przemówienia. W sobotę natomiast o godzinę 10.oo rozpoczną się na terenie ośrodka campingowego w Chochołowie zawody sportowe w biegach narciarskich. Organizatorami obchodów są: Urząd Gminy Czarny Dunajec, Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa i Związek Podhalan oddział w Chochołowie.

"W kręgu Harendy - zakopiański przełom wieku (XIX - XX) i nie tylko...". W galerii "Strug" w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej prezentowane są dzieła ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, kolekcji prywatnych, dokumenty ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz prace artystów współczesnych. (więcej...)

 

(11.02.2003) W niedzielę Parada Gazdowska w Białym Dunajcu. Na imprezę zaprasza wójt Andrzej Jacek Nowak:

(11.02.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się Karnawał Góralski. Odbyła się m.in. Parada Gazdowska i wyścigi kumoterek skiringu i ski-skiringu. Oto wyniki:
Wyniki podał Stanisław Łukaszczyk Kołoc jeden z prowadzących imprezę.

(11.02.2003) Zakopiańska Akademia Sztuki zaprasza na pierwszy w tym roku koncert z cyklu "Zakopiańska Akademia Sztuki i Jej Goście". Koncert karnawałowo - walentynkowy pt. "Muzyczne barwy miłości" odbędzie się w sobotę, 15 lutego 2003r. o godz. 19.00 w Miejskiej Galerii Sztuki. Solistami koncertu będą: Ewa Warta - Śmietana - sopran, Dorota Imiełowska - wiolonczela, Renata Żełobowska - Orzechowska - fortepian. W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory o miłości. Program koncertu: I. Kalman - Uwertura do operetki “Hrabina Marica”, F. Lehar - Aria Giuditty,  N. Dostai - Romans, G. Cassado - Requiebras, A. Dworak - Humoreska, I. Kalman - Czardasz,  Aranż. D. Imiełowska - “Dwie gitary” (ros. mel. cygańska), A. Piazzola - Oblivion, M. De Falla - Taniec ognia, J. Strauss - Wierność - co to to nie..., J. Strauss - Annen Polka, E. Granados - Taniec hiszpański, I. Albeniz - Tango, A. Piazzola - Liebertango,  P. Abraham - Tangolita, V. Monti - Czardasz. Serdecznie zapraszam mieszkańców Zakopanego i turystów. Wstęp wolny.

(11.02.2003) II KONKURSU WIEDZY O PODHALU. Celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Niżnego Podhala wiedzy o historii własnego regionu i jego dziedzictwie kulturowym. Warunki uczestnictwa to pisemne zgłoszenie do konkursu do dnia 15.03.2003 r. 3-osobowej reprezentacji szkoły z podaniem imion i nazwisk uczniów na adres: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Jana Kazimierza 20, Nowy Targ, tel./fax 266 27 85, e-mail: mdk.nowytarg@witojcie.com . Konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych. Konkurs odbędzie się 13.06.2003 r. o godz.12.00 w sali wystaw Muzeum Podhalańskiego PTTK w Nowym Targu. Jury konkursu oceniać będzie odpowiedzi reprezentacji, udzielane na wylosowane przez nie pytania. Konkurs wygra drużyna, która zgromadzi najwięcej punktów. Najlepsze drużyny w każdej kategorii zostaną nagrodzone i otrzymają pamiątkowe dyplomy.

(08.02.2003) W Bukowinie trwa XXXI Góralski Karnawał. O imprezie opowiada Bartek Koszarkek:
Popisom grup kolędniczych uważnie przygląda się Jury w składzie Aleksandra Bogucka, Lucyna Kwaśniewicz, Benedykt Kafel oraz Stanisław Węglarz:
Mówiła Aleksandra Bogucka. Bukowiański Karnawał jest atrakcją dla goszczących na Podhalu wczasowiczów, ale niektórzy do Bukowiny przyjechali w celach bardziej naukowych:

(08.02.2003) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbył się wernisaż prac Teresy Iwanejko Tarczyńskiej "Rzecz o przemijaniu" i akwareli Arkadiusza Walocha pt. "Malarski Pamiętnik". Wernisaż uświetnili swymi występami artyści teatru Witkacego,
zaprzyjaźnieni z twórcami wystawy. Teresa Iwanejko Tarczyńska pochodząca z Krakowa lecz mocno związana z Podhalem uważa "malarstwo za syntezę odczuć" a "obraz za przemianę życia w dzieło". Oto co powiedziała na temat swojej twórczości:
Arkadiusz Waloch znany na Podhalu twórca, zaprezentował swoje akwarele. Jest on laureatem nagrody Premio Internacionale Beato Angelico na wystawie poświęconej 20-leciu pontyfikatu Jana Pawła II:
Wernisaż odwiedziła Monika Stanisławska-Pitoń.

(08.02.2003) 8 lutego mija 94 rocznica śmierci wybitnego kompozytora Mieczysława Karłowicza. Jeden z największych polskich symfoników. Od 1889 r. bywał w Zakopanem, uprawiał najpierw turystykę, a w początku XX wieku stał się jednym z najwybitniejszych taterników. W wieku 18 lat wszedł na Gerlach i Mięguszowiecki Szczyt, później dokonał kilku pierwszych wejść i pionierskich przejść letnich i zimowych. W 1896 wstąpił do Towarzystwa Tatrzańskiego i działał w jego Sekcji Turystycznej, a w 1907 r. był jednym z pierwszych członków Zakopiańskiego Oddziału Narciarzy. W 1907 r. zamieszkał na stałe w Zakopanem. Wspólnie z Mariuszem Zaruskim zajmował się organizowaniem TOPR. Zginął w lawinie śnieżnej pod Małym Kościelcem w czasie nietrudnej wycieczki, poświęconej robieniu zdjęć fotograficznych. Jego śmierć tak wstrząsnęła ówczesną opinią publiczną iż przyspieszyła rejestrację TOPR przez władze austriackie. Jego imię nosi zakopiańska Szkoła Muzyczna, a na Bystrem jest ulica Karłowicza.

(05.02.2003) W bukowiańskim Domu Ludowym Góralski Karnawał, czyli konkursy grup kolędniczych, tańca zbójnickiego, par tanecznych i solistów, występy zespołów, spotkania przy watrze. Imprezę zakończą zawody strzeleckie i Parada Gazdowska. Podczas karnawału góralskiego w świetlicy domu ludowego czynna będzie wystawa twórczości ludowej. Prezentowane będą prace twórców z terenu Podhala : malarstwo na szkle, rzeźba, snycerka, opaski, kierpce, metaloplastyka, portki, cuchy - ubiór góralski lo gaździn i gazdów:
Mówił Zygmunt Kuchta.

(08.02.2003) W Zakopanem odbywa się "kurs folkloru" zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Mówi Beata Kurman:

(05.02.2003) W Teatrze Witkacego w Zakopanem w czwartek niezwykły koncert młodych ludzi, uczestniczących w warsztatach zorganizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci:
Zapraszał Ryszard Rakowski dyrektor Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Początek koncertu o godzinie 18.

(05.02.2003) W piątek w Nowym Targu "Mini Playback Show" - czyli impreza muzyczna dla dzieci. Warunek by wystąpić to przygotowanie jednego utworu muzycznego, który będzie przez dziecko wykonywany lub naśladowany. Kasetę lub płytę ze śpiewanym przez siebie utworem należy przynieść na ten niezwykły koncert. Wszystko rozpocznie się o godzinie 16 w Szkole Muzycznej przy ul. Świętej Anny 30. Zgłoszenia młodych wykonawców można również dokonać telefonicznie pod nr 26 80 431.

(05.02.2003) Biały Dunajec - zaproszenie na sobotnią zabawę:
Mówiła Iwona Kiwacka Majerczyk.

(04.02.2003) Paradnym przejazdem o godz. 13.30 rozpoczyna się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej XXXI Góralski Karnawał:
Mówił Zygmunt Kuchta.

(03.02.2003) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem 7 lutego wernisaż dwóch wystaw. Ekspozycja będzie prezentowała twórczość Teresy Iwanejko Tarczyńskiej zatytułowaną "Rzecz o przemijaniu" oraz akwarele Arkadiusza Walocha pt. "Malarski pamiętnik". Otwarcie w piątek o godzinie 17 przy ul. Krupówki 41 w Zakopanem.

(01.02.2003) We wtorek w bukowiańksim Domu Ludowym koncert zespołu RZOS. O zespole i jego muzyce Bartek Koszarek:

(29.01.2003) W auli zespołu szkół w Jabłonce odbyło się "Orawskie Kolędowanie":
Mówiła Wioletta Pokorska Maśnica pełniąca obowiązki dyrektora Orawskiego Centrum Kultury. Przepiękną inscenizacje jasełek przedstawiła grupa z ośrodka Barka w Lipnicy. My przedstawiamy mały fragment jasełek w ich wykonaniu:
A tak z kolędą chodziło "Małe Podhale":

(29.01.2003) Andrzej Lassak - prezes oddziału Związku Podhalan w Zębie zaprasza na zawody:

(28.01.2003) W piątek w zakopiańskim kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach odbędzie się recital organowy Witolda Zalewskiego. Muzyk jest organistą Katedry na Wawelu i dyrektorem artystycznym Festiwalu Organowego w Zakopanem. Na koncert o godzinie 20 zaprasza kościół św. Rodziny. W programie utwory Jan Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Luisa Vierna, Leona Boellmanna.

(28.01.2003) Odbyły się już dwie edycje Parad Gazdowskich: w Szaflarach i Poroninie. Kolejne zawody odbędą się 2 lutego w Ludźmierzu, 5 w Zakopanem, 9 w Bukowinie Tatrzańskiej, 16 w Białym Dunajcu i 23 w Kościelisku. Impreza ma tradycje sięgające lat przedwojennych. Na ten temat rozmawialiśmy ze starostą tatrzańskim Andrzejem Gąsienica Makowskim:
(więcej...)

(28.01.2003) W Czarnym Dunajcu odbyło się XIX Muzykowanie na Duchową Nutę. Wyniki przeglądu przedstawia dyrektor GOK Stanisław Bukowski:

(28.01.2003) W okresie ferii w gminie Czarny Dunajec zorganizowanych zostanie wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zaprasza Stanisław Bukowski:

(28.01.2003) W Domu Ludowym w Kościelisku 31 stycznia o godz. 16.00 -"Święta historya Narodzenia Pana, czyli pastorałka staropolska" w wykonaniu teatru MAGAZYN z MDK w Gliwicach. 2 lutego o godz. 15.30 - otwarcie wystawy "Legendy polskiego biathlonu. Olimpijczycy z Kościeliska". Wystawa czynna codziennie od godz. 10 - 15. Jest to jedna z imprez towarzyszących Mistrzostwom Świata Juniorów i Juniorów Młodszych Kościelisko 2003.

(27.01.2003) Przy ul. Staszica w Zakopanem uruchomiony został "Horrorwood". Jest to tunel dla odważnych, w którym m.in. można znaleźć zaaranżowane sceny z horrorów i trójwymiarowe planetarium. W tym swoistym "miasteczku grozy" można obejrzeć także sceny z filmów science fiction. (więcej...)

 

(27.01.2003) W Zakopanem odbyły się uroczystości upamiętniające 58 rocznicę odbicia z rąk Niemców 42 więźniów. Odprawiona została Msza Święta, godzinę później pod budynkiem byłego więzienia przy ul. Nowotarskiej nastąpiło spotkanie pokoleń i złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową. O pamiętnej akcji mówi organizator uroczystości, jeden z odbitych więźniów kpt. Jacek Paszyński "Wiarus":

(24.01.2003) "Co potrafiom paluski nasej Zosi Matuski?" - odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej. Wystawiana jest twórczość Zofii Majerczyk Owczarek. (więcej...)

 

 

(26.01.2003) W serwisie rozmowa z Wojciechem Wierciochem - autorem książki "44 wybory, czyli 77 udręczeń i ukojeń". Waldemar Łysiak tak pisze o książce: To jest naprawdę dowcipne, w przeciwieństwie do owych poważnych monografii, którymi historiograficzni szalbierze zakłamują moją i swoją przeszłość. Autorowi przynajmniej nie brakuje zdrowego poczucia humoru. Dlatego się śmieję, chociaż niejeden będąc w moim położeniu, zapłakał by się na śmierć. "Każdemu głupcowi wystarcza głupoty, żeby się frasować - powiada Babel - ale tylko mędrzec rozdziera śmiechem zasłony bytu":
Rozmawiała Sabina Palka.

(23.01.2003) "Przewodnictwo i ratownictwo w Tatrach" posiady pod takim tytułem w najbliższy wtorek w Biołej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem. Spotkanie poprowadzi Kazimierz Gąsienica Byrcyn. Początek o godzinie 19, ul. Kościuszki 2.

(23.01.2003) W pierwszych dniach lutego w Bukowinie Tatrzańskiej Góralski Karnawał:
Mówił Zygmunt Kuchta. Kolejne dni to konkursy grup kolędniczych, tańca zbójnickiego, par tanecznych i solistów, występy zespołów spotkania przy watrze. Imprezę zakończą zawody strzeleckie i Parada Gazdowska.

(22.01.2003) "Tatrzańskie klimaty" - to tytuł wystawy fotografii autorstwa Teresy Gradzik i Jarosława Matczyńskiego, którą można oglądać w Karczmie u Ratowników przy ul. Piłsudskiego w Zakopanem. Wystawę zwiedzał Zdzichu Chmiel:

(21.01.2003) W Zespole Szkół przy klinice Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum UJ - KBK dzieci spotkały się z policjantami Powiatowej Komendy w Zakopanem. Funkcjonariusze otrzymali od młodych ludzi drobne, własnoręcznie wykonane upominki, w podzięce za dary sukcesywnie przekazywane dla szkoły.

(21.01.2003) W środę w Poroninie Dzień Babci i Dziadka. Natomiast w niedziele kolejna Parada Gazdowska:
Mówiła kierująca Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poroninie Dorota Majerczyk.

(21.01.2003) 28 stycznia w Poroninie otwarta zostanie wystawa prac twórców ludowych:
Mówiła kierująca poroniańskim GOK-iem Dorota Majerczyk.
 
(21.01.2003) W czwartek o godzinie 9.30 w szkole nr 2 w Białym Dunajcu rozpocznie się finał konkursu recytatorsko-gawędziarskiego im. Andrzeja Skupnia Florka:
Mówiła dyrektor Józefa Wrzesień.

(21.01.2003) W sobotę i niedzielę w Czarnym Dunajcu Muzykowanie na Duchową Nutę:
Mówił Stanisław Bukowski.

(21.01.2003) 23 i 24 stycznia w Zubrzycy Dolnej odbędą się eliminacje do przeglądu kolędniczego. Podsumowanie w niedzielę:
Mówił pełniąca obowiązki dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Wioletta Pokorska.

(21.01.2003) "Burmistrzowie Nowego Targu, Galeria portretów historycznych" - to książka, której promocja odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godzinie 18:
Na spotkanie zapraszamy do sal reprezentacyjnych nowotarskiego Ratusza w Rynku pod nr 1.

(21.01.2003) Na nowotarskim lodowisku odbywają się co kilka dni tradycyjnie ślizgawki. Jednak najbliższe spotkanie na lodzie w sobotę i niedzielę może mieć dosyć nietypowy przebieg. O szczegółach Roman Matyasik administrator hali lodowej:
Roman Matyasik dodaje, że w okresie ferii na ślizgawki w nowotarskiej hali lodowej będzie można wybierać się codziennie.

(20.01.2003) Zakopiański Oddział Związku Podhalan zaprasza na tradycyjne wtorkowe posiady. Tym razem prelekcję z przeźroczami zatytułowaną "Tybet" wygłosi mgr Marian Mitan. Początek spotkania o godzinie 19 w Białej Izbie przy ul. Kościuszki 2.

(20.01.2003) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zaprasza na Koncert Noworoczny. We wtorek 21 stycznia melomanów zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 17.

(20.01.2003) W środę 22 stycznia spotkanie opłatkowe Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej. O godzinie 17 Msza Święta w intencji wszystkich członków i sympatyków PWS w Kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu. Po mszy w Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci - Oleksówki 42 - spotkanie noworoczne.

(20.01.2003) "Burmistrzowie Nowego Targu, Galeria portretów historycznych" - to książka autorstwa Barbary Słuszkiewicz, której promocja odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godzinie 18. Na spotkanie z zapraszamy do sal reprezentacyjnych Ratusza w Rynku pod nr 1.

(20.01.2003) "Co potrafiom paluski nasej Zosi Matuski?" - odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć podczas wernisażu wystawy Zofii Majerczyk Owczarek. Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza już w najbliższy piątek o godzinie 17. Następnego dnia w tej samej galerii Wieczór przy Świecach, z kolejnym spektaklem Studium Słowa z cyklu "Ocalić od zapomnienia...". Jerzy Szaniawski "kawiarnia profesora Tutki" część II. Wykonawcy to Władysława Nowicka, Andrzej Czarniecki i Jerzy Filar. Początek spektaklu w sobotę o godzinie 17.

(20.01.2003) Oddział Związku Podhalan w Szaflarach organizuje w sobotę 25 stycznia opłatek. Spotkanie w remizie OSP o godzinie 17. Po życzeniach noworocznych koncert orkiestry dętej. Następnie premiera sztuki przygotowanej przez Amatorski Zespół teatralny "Prowda" pt. Stryk z Hameryki. Scenariusz napisał Jan Gut Mostowy. Po przedstawieniu zabawa taneczna.

(20.01.2003) Koncert Noworoczny orkiestr smyczkowych pod batutą Cezarego Wagnera organizuje Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Muzykowanie odbędzie się w Kościele Świętej Rodziny przy Krupówkach w piątek o godzinie 19.30.

(16.01.2003) Czech, Marusarz, Przybyła, Witke, Fortuna, Fijas i Małysz - to tylko niektórzy z polskich skoczków, których zdjęcia i trofea można oglądać na wystawie "Od Marusarza do Małysza". Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Tatrzańskie. Autorem wystawy zorganizowanej z okazji Pucharu Świta 2003 w Zakopanem jest Wojciech Szatkowski:
Na lekcję historii zapraszamy do Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu. Ekspozycję będzie można zwiedzać oczywiście podczas pucharowych dni, ale także po zawodach, bowiem wystawa będzie czynna aż do 31 marca.

(16.01.2003) 21 stycznia przedszkolaki z Niedzicy organizują "Dzień babci i dziadka". O godzinie 10.oo odprawiona zostanie Msza Święta, po której w domu strażaka wiele niespodzianek, program w wykonaniu małych artystów. Spotkanie połączone będzie z tradycyjnym opłatkiem.

(15.01.2003) Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na "nojśworniejsom góralecke":
Do udziału w wyborach oraz przyjazdu na imprezę zaprasza prezes białodunajeckiego oddziału Związku Podhalan Władysław Sichelski:

(14.01.2003) Urszula Własiuk i Andrzej Matuszczyk są autorami przewodnika "Pilnujcie mi tych szlaków". 15 stycznia odbędzie się promocja książki połączona z wernisażem wystawy malarstwa na szkle księdza Stanisława Wojcieszka:
Mówiła Urszula Własiuk. Spotkanie poprowadzi duszpasterz turystów ks. Maciej Ostrowski, oprawę artystyczną zapewnią poetka Izabela Zającówna i kapela z Raby Wyżnej. Początek uroczystości w siedzibie Instytutu Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Kanoniczej 18 o godzinie 16.oo.

(14.01.2003) "Tatrzańskie klimaty" - to tytuł wystawy fotografii autorstwa Teresy Gawdzik i Jarosława Matczyńskiego, której wernisaż już w czwartek. Ekspozycje można będzie oglądać w Karczmie u Ratowników przy ul Piłsudskiego. Otwarcie o godzinie 17.

(14.01.2003) "Sen Bacy" - spektakl pod takim tytułem można było zobaczyć w lipniczańskim domu ludowym:
Mówił prezes Orawskiego Oddziału Związku Podhalan Robert Kowalczyk.

(14.01.2003) 23 stycznia rozpoczną się w Zubrzycy Dolnej eliminacje do przeglądu kolędniczego:
Finał przeglądu w Jabłonce 26 stycznia. Mówiła pełniąca obowiązki dyrektora Orawskiego Centrum Kultury Wioletta Pokorska. Zgłoszenia do przeglądu przyjmowane są do 17 stycznia.

(14.01.2003) Niezwykły koncert noworoczny przygotowuje Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. O szczegółach kierownik Leszek Pustówka: 

(13.01.2003) Pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zbierano w Zębie. Efekt akcji to 7470 zł. i 44 grosze oraz drobna waluta zagraniczna - szylingi, centy, ruble, kuny, korony słowackie, marki, euro. Organizatorzy za ofiarność dziękują mieszkańcom Zębu, Nowego Bystrego, Bachledówki, Furmanowej, Gubałówki oraz licznym turystom.

(12.01.2003) 1833 zł. zebrała w Zakopanem Jazzowa Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Kawiarni Teatru Witkacego odbył się koncert dwóch grup muzycznych: Kaczałka - jazzujący sekstet z Krakowa oraz  Kaczmarczyk/Jaros/Dobrowolski Trio. W przerwie koncertu odbyła się licytacja kilku przedmiotów (m.in. plakaty WOŚP, rakieta tenisowa, płyty, zegarek itp.). Łącznie z biletów wstępu (20 zł. za sztukę) i licytacji zebrano kwotę ponad 1 tyś. 800 zł. Wśród zwycięzców znalazł się m.in. Janusz Majcher, Andrzej Kawecki, Karol Konarski. Najwięcej frajdy zrobiła jednak muzyka. Miejmy nadzieję, że jak planują to organizatorzy, niebawem ponownie jazz zagości pod Giewontem.

(11.01.2003) W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamojskiego w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy dwóch artystek: Anny Dziubas i Agnieszki Opali. Anna Waloch szefowa Galerii w ten sposób wypowiedziała się o pierwszej w nowym roku wystawie:
Anna Dziubas artystka z Nowego Targu zaprezentowała żywe, ekspresyjne krajobrazy, wyraziste postaci ludzi i zwierząt w zdecydowanej i ciekawej gamie kolorystycznej:
Agnieszka Opala-artystka rodem z Poznania pokazała stworzone przez ostatnie 2 lata obrazy - świetliste i delikatne. Dominuje wyrafinowana kolorystyka i ciekawe tematy:
Wystawę odwiedziła i poleca Monika Stanisławska - Pitoń.

(11.01.2003) Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 86 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale św. Brata Alberta. Laureatami za rok 2002 zostały następujące osoby:
1. Prof. Andrzej Zoll, Rzecznik Praw Obywatelskich – za wspieranie organizacji obywatelskich oraz za obroną uprawnień osób niepełnosprawnych, a szczególnie ulg komunikacyjnych i dotacji na Warsztaty Terapii Zajęciowej.
2. Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski z Gdańska – za wieloletnie zaangażowanie w działalność charytatywną i wspieranie organizacji pozarządowych oraz za zaangażowanie na rzecz świata pracy i ludzi bezrobotnych.
3. dr Bohdan Aniszczyk z Wrocławia, radny miasta i prezes Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu – za działalność charytatywną na rzecz osób bezdomnych i niepełnosprawnych umysłowo.
4. Zdzisław Maj z Krakowa, członek krakowskiego Bractwa Kurkowego – za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
5. Andrzej Sekuradzki z Zakopanego, założyciel ośrodka dla niepełnosprawnych w Zakopanym – za ponad 20-letnią działalność społeczną na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych na Podhalu.
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W roku 1997 medal otrzymał kardynał Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński z Waszyngtonu. W latach następnych medale wręczono min. śp. bp Janowi Chrapkowi z Radomia, ks. bp Stanisławowi Dziwiszowi z Watykanu, Annie Dymnej z Teatru Starego w Krakowie, księstwu Irinie i Hubertowi Wittgenstein z Niemiec, Zarządowi i Radzie Miasta Torunia, p. Knitowi de Roodenbeke z Belgii, Bractwu Kurkowemu z Krakowa, p. Robertowi Korzeniowskiemu, marszałek Senatu Alicji Grześkowiak.
Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach, a wykonany został społecznie przez p. Wiesława Kłeczka z Pracowni Brązowniczej w Krzeszowicach.
Wręczenie medali przez J. Emin. Ks. Kard. Franciszka Macharskiego odbędzie się w poniedziałek 17 marca 2003 o godz. 11.00 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w czasie III Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, organizowanego przez p. Annę Dymną.
ANDRZEJ SEKURADZKI
Ur. w 1942 r. w Warszawie, chemik z wykształcenia. Od 1965 zamieszkały w Zakopanym. Ojciec niepełnosprawnego syna z zespołem Downe’a W 1977 r. wraz z żoną zainicjował powstanie w Zakopanym nieformalnego stowarzyszenia rodziców dzieci upośledzonych umysłowo, które zintegrowało rodziców z całego Podhala, a które następnie przekształciło się w Koło Dzieci Specjalnej Troski przy TPD. W 1982 r. założył w góralskim domu swojej teściowej świetlicę terapeutyczną dla dzieci niepełnosprawnych, a w latach następnych Ośrodek dla Niepełnosprawnych na Starym Kamieńcu, z filiami w Nowym Targu, Krościenku i w Szczawnicy. W ostatnich latach filie te stały się samodzielnymi placówkami. W 1992 r. powołał do życia Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zakopanym. Od wielu lat jest wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Warszawie. Dla podhalańskiego środowiska rodziców jest wielkim autorytetem moralnym, a swojej działalności nie zaprzestał po śmierci syna, który w wieku 9 lat zmarł przed kilkunastoma laty.

(10.01.2003) Tatrzański Park Narodowy na stronie internetowej poinformował: W sobotę 11 stycznia, w schronisku Samotnia w Karkonoszach po raz drugi zagra Górska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wśród licytowanych przedmiotów znajdą się woreczki z monetami wydobytymi z dna Morskiego Oka w czasie akcji sprzątania tatrzańskich jezior. "Naszym celem jest zebranie jak największej kwoty na wsparcie WOŚP - piszą na internetowej stronie Samotni organizatorzy. Dodatkowym celem jest świetna zabawa i konsolidacja środowiska górskiego na rzecz akcji społecznych." W ubiegłym roku w "Samotni" zebrano 4 tys. zł (dla porównania cały Karpacz zebrał 12. tys.). W tym roku musi być więcej... W programie Górskiej Orkiestry znajdują się m.in. pokazy slajdów i filmów górskich, spotkania i rozmowy z zaproszonymi gośćmi, diaporamy, konkursy zespołowe drużyn dowodzonych przez polskich himalaistów i podróżników, no i oczywiście licytacja górskich pamiątek. Wśród gości znalazł się również dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do "Samotni" zabrał ze sobą album "Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859 - 1914", "Spór o Morskie Oko. Wspomnienia zebrane i spisane przez naocznego świadka Władysława Bieńkowskiego leśniczego na Zazadniej wydanej przez Bibliotekę Kórnicką PAN i TPN w nakładzie zaledwie 350 egzemplarzy w tym 100 numerowanych (te o numerach 21 i 51 będą licytowane) oraz trzy woreczki po około 1 kg monet wyłowionych z dna Morskiego Oka podczas akcji oczyszczania stawu przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z kasetami video pt. "Skarby Morskiego Oka" prod. "Tatra-Live".

(10.01.2003) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w zagra w Nowym Targu. W programie niedzielnej imprezy m.in. aukcja:
Mówił Marcin Jagła współorganizator nowotarskiej edycji XI finału WOŚP. Orkiestra zagra także w Zębie:
Mówił Karol Komperda.

(09.01.2003) W sobotę w zakopiańskiej Orski Galery koncert 4 chórów - Wierchy z Zakopanego, Echo Gorczańskie z Nowego Targu, Watra i Kantylena z Raby Wyżnej. Początek o godzinie 17. Galeria mieści się przy ul. Broniewskiego 4.

(09.01.2003) W sobotę w Spytkowicach rozpoczyna się dwudniowy Przegląd Zespołów Jasełkowych. Mówi pomysłodawca i organizator ks. Grzegorz Łomzik:

(09.01.2003) Polskie stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym, koło w Zakopanem 12 stycznia zaprasza na Mszę Świętą w kościele parafialnym Najświętszej Rodziny. Po mszy prezentowane będą jasełka. Tego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy prac plastycznych osób działających w warsztatach terapii zajęciowej. Msza Święta rozpocznie się o godzinie 9'30.

(09.01.2003) Trwa konkurs plastyczny w 70-lecie praw miejskich Zakopanego. Prace w dowolnej dziedzinie plastycznej można nadsyłać do 10 maja na adres Referatu Kultury Urzędu Miasta. Kategorie ustalone przez organizatorów to: twórcy ludowi, dzieci w wieku 6-10 lat oraz młodzież szkolna od 11 roku życia wzwyż. Wyniki zostaną ogłoszone na rozpoczęcie uroczystych obchodów dni Zakopanego w pierwszej dekadzie czerwca.

(09.01.2003) Ustalono terminy tegorocznych Parad Gazdowskich i Kumoterskiej Gońby. Pierwsze zawody w Szaflarach 12 stycznia, następne w Poroninie 26. W lutym: 2 Ludzmierz, 5 Zakopane, 9 Bukowina Tatrzańska, 16 Biały Dunajec i 23 lutego Kościelisko. Czy aura nie pokrzyżuje tych planów, jak to bywało w poprzednich latach - miejmy nadzieję, że nie. Imprezy będą rozpoczynały się o godzinie 12, zapisy uczestników dwie godziny wcześniej. Organizatorami Parad Gazdowskich i Kumoterskiej Gońby są Urzędy Gmin, Oddziały Związku Podhalan i Ochotnicze Straże Pożarne. Regulamin i zasady takie jak w zeszłym roku. Rywalizacja rozpoczyna się w Szaflarach 12 stycznia:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(08.01.2003) Podhalańska bożonarodzeniowa szopka jest w Częstochowie na Jasnej Górze. Oprócz figur ubranych w tradycyjne góralskie stroje, przygotowane przez firmę Zornica prowadzoną przez żonę starosty tatrzańskiego, w szopce pojawiły się żywe zwierzęta - owce i kozy. W serwisie relacja zaprzyjaźnionej radiostacji z Częstochowy "Jasna Góra":

fot. Zbigniew Ładygin.(08.01.2003) "Życie rafy koralowej" - wystawę pod takim tytułem otwarto w ośrodku dydaktyczno-muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ekspozycję zorganizowało Muzeum Przyrodnicze PAN z Krakowa, a pływające, kroczące bokiem, zakopujące się w piasku i czyhające na swą ofiarę eksponaty pochodzą ze zbiorów pana Mariana Stępnia. Podczas otwarcia głos zabrali dr hab. Wiesław Krzemiński, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk i dr Marek Kot, pracownik Naukowy TPN. (więcej...)

(08.01.2003) XI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowany będzie w Rabce. Od godziny 12 na wyciągu narciarskim Polczakówka konkursy dla dzieci i pokazy instruktorów. Będzie też balon na uwięzi. O godzinie 15 zaplanowano turniej halowy w piłce nożnej - zagrają m.in. drużyny OSP z Chabówki, Policji, Urzędu Miasta. O godzinie 16 w kinie Śnieżka pokaz filmów animowanych z Badenii-Witembergii. O 20 w kawiarni "Parkowa" - Światełko do nieba oraz Teatr Ognia i Papieru. Od 21 w kinie Śnieżka koncert rockowy. Siedziba sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rabce w Teatrze Lalek RABCIO przy ul. Pocztowej 6.

(08.01.2003) W gminie Czarny Dunajce odbyły się eliminacje do międzygminnego konkursu recytatorskiego im. Andrzeja Florka Skupnia. O szczegółach Stanisław Bukowski:

(07.01.2003) OSP w Białce Tatrzańskiej otrzymała nowy samochód. Aktu poświęcenia dokonał ks. kapelan Stanisław Łomnicki, chrzestnymi byli Stanisława Gał i Władysław Piszczek. Przekazania pojazdu w obecności 13 pocztów sztandarowych dokonał wójt Józef Milan Modła:
Naczelnikiem OSP w Białce Tatrzańskiej i komendantem gminnym jest Stanisław Goryl:

(07.01.2003) W Białodunajeckim Ośrodku Kultury odbył się I festiwal góralskich potraw wigilijno-świątecznych. Dziecięcy zespół im. Zofii Gracy przedstawił jasełka:
Ks. Leszek Uniwersał pobłogosławił jadło i poświęcił opłatki, którymi połamano się składając sobie życzenia. Na festiwal z jadłem wigilijno świątecznym przyjechały gospodynie z: Leszczyn-Sierockiego, Białego Dunajca, Szczawnicy, Krościenka, Skrzypnego i Zaskala. Z gospodyniami ze Zaskala i Skrzypnego przyjechał prezes oddziału Związku Podhalan Wacław Cetera:
O potrawach z Krościenka mówiła Maria Gaweł:
Szczawnickie potrawy zaprezentowała Stanisława Wiercioch:
Z kolei białodunajeckie potrawy zachwalała Maria Maciata:
Wigilijne jadło z Sierockiego oraz Leszczyn gorąco polecali - Jacek Bobak oraz Małgorzata Dziadkowiec:
Do garnków gaździnom zaglądał Zdzichu Chmiel a potrawy oceniało jury w składzie: Józef Pitoń, Helena i Franciszek Świdrowie, ks. Leszek Uniwersał, v-ce starosta tatrzański Andrzej Skupień, Maria Porębska, Maria Bobak oraz Grażyna Kalata - nojśworniejso górolecka roku 2002. I miejsce przyznano "pomule" przygotowanej przez reprezentacje Szczawnicy, II miejsce równorzędnie zajęły: grule ze zoprawkom grzybowom z Zaskala i pierogi z suszonymi śliwkami z Krościenka. III miejsce przyznano: białodunajeckim pierogom z jabłkami oraz ugotowanej przez gospodynie z Leszczyn-Sierockiego kwaśnicy z grulami. Wyróżnienia otrzymali: pani Józefa Kolbreckaz Białego Dunajca za kluski ze śliwkami, zaskalanie za storodowne drzywko świątecne i reprezentacja Krościenka za kolędowanie z muzyką.

(07.01.2003) W czwartek w nowotarskiej galerii JATKI spotkanie z Wojciechem Wierciochem - autorem książki "44 wybory, czyli 77 udręczeń i ukojeń". Waldemar Łysiak tak pisze o książce: To jest naprawdę dowcipne, w przeciwieństwie do owych poważnych monografii, którymi historiograficzni szalbierze zakłamują moją i swoją przeszłość. Autorowi przynajmniej nie brakuje zdrowego poczucia humoru. Dlatego się śmieję, chociaż niejeden będąc w moim położeniu, zapłakał by się na śmierć. "Każdemu głupcowi wystarcza głupoty, żeby się frasować - powiada Babel - ale tylko mędrzec rozdziera śmiechem zasłony bytu". Spotkanie z Wojciechem Wierciochem w galerii JATKI o godzinie 17.

(07.01.2003) Klub Podróżnika WEHIKUŁ przy Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Zakopanem serdecznie zaprasza na pokaz slajdów i spotkanie z Anną Czerwińską. W 1990 r. jako pierwsza kobieta samotnie przeszła całą grań Tatr. W ostatnich latach kompletowała najwyższe szczyty kontynentów. 22 maja 2000 roku stanęła na szczycie Mount Everestu, jako druga Polka. Jako pierwsza Polka skompletowała Koronę Ziemi. „...Korona Ziemi jest fantastyczną przygodą. Nie robiłam tego dla sławy, ale dlatego że chciałam poznać inne góry niż tylko Himalaje i Karakorum....”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 63a.

W Kawiarni Witkacego zagra 18-letni Paweł Kaczmarczyk, jeden z najzdolniejszych młodych, polskich pianistów jazzowych.(07.01.2003) WOŚP zagra w Zakopanem. 12 stycznia w Kawiarni Teatru Witkacego Jazzowa Orkiestra Świątecznej Pomocy. Organizatorzy piszą, że "koncert to fragment większego, całorocznego cyklu imprez pt. Festiwal Jazz pod Giewontem, na który chcemy zapraszać młodych, utalentowanych i docenianych (nagrody!) muzyków jazzowych - polskich i nie tylko". Oto szczegółowy program imprezy:
12 stycznia (niedziela), godz. 18 Kawiarnia Teatru Witkacego - Festiwal Jazz pod Giewontem - Jazzowa Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zagrają: Kaczałka - jazzujący sekstet z Krakowa (jako support) (Adam Odoj - dr, Tomasz Handzlik- tr, Magda Gaisek- viol, Piotr Wesolowski - instr. klawiszowe, Piotr Sztencel -bass, Marek Kasprzyk- instr. perk), Kaczmarczyk/Jaros/Dobrowolski Trio (Paweł Kaczmarczyk - piano, Michał Jaros - bas, Paweł Dobrowolski - dr) - zespół jednego z najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych, laureaci I nagrody na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” Kraków 2002. Całkowity dochód z koncertu zasili Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Organizatorzy: Wojtek Mikołajczyk, Michał M. Kowalski, Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Kontakt: Wojtek: 502 579 364, w.mikolajczyk@wp.pl; Michał: 604 642 668, michal@tatry.pl .

(06.01.2003) "Szefowa galerii nowotarskiej w galerii zakopiańskiej" - tak w skrócie można określić wydarzenie artystyczne, które 10 stycznia. Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem w piątek zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Anny Dziubas:
Oprócz Anny Dziubas w tym samym czasie swoje prace w Miejskiej Galerii prezentować będzie Agnieszka Opala. Wernisaż wystaw o godzinie 17.

(06.01.2003) 8 stycznia odbędzie XXIV Gminny Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. Eliminacje rozpoczną się o godzinie 9 w Wiejskim Domu Kultury w Zubrzycy Dolnej. Około godziny 16 poznamy laureatów konkursu. Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Jabłonka oraz Orawskie Centrum Kultury i Sportu.

(05.01.2003) W zakopiańskiej herbaciarni swoje wydane listy "Pomiędzy niebem a ziemią" podpisywał znany aktor Jan Nowicki. Zapytany, skąd pomysł promocji akurat w Zakopanem, autor powiedział:
Udało się nam również porozmawiać z Martą Mesarosz:
Z Janem Nowickim i Martą Mesarosz rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(05.01.2003) W Lipnicy Wielkiej odbędą się eliminacje do białodunajeckiego międzygminnego konkursu recytatorskiego:
Mówił przewodniczący rady gminy Lipnica Wielka na Orawie dr Emil Kowalczyk.

(01.01.2003) 5 stycznia zespół "Zawaternik" z Leśnicy Gronia, będzie w Częstochowie, gdzie zaprezentuje góralskie zwyczaje okresu Godnich Świąt. Będzie to stanowiło oprawę artystyczną podhalańskiej szopki na Jasnej Górze:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

fot. Zbigniew Ładygin.(03.01.2003) TPN na stronie internetowej poinformował, że już od najbliższej niedzieli w ośrodku dydaktyczno-muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego można będzie oglądać wystawę niezwykłą - zwierzęta wód tropikalnych. W kilkudziesięciu akwariach pokazane będą żywe okazy fauny mórz południowych, które większości z nas znane są wyłącznie z przyrodniczych filmów telewizyjnych. Wystawę organizuje Muzeum Przyrodnicze PAN z Krakowa, a pływające, kroczące bokiem, zakopujące się w piasku i czyhające na swą ofiarę eksponaty pochodzą ze zbiorów p. Mariana Stępnia.

(01.01.2003) W piątkowym spotkaniu Noworocznym w Nowym Targu weźmie udział marszałek Janusz Sepioł. Spotkania tego rodzaju organizuje Miasto Nowy Targ od I kadencji wolnego samorządu. Biorą w nich udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, władze samorządowe i administracyjne oraz przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, organizacji i firm z Nowego Targu i regionu Podhala. Tegoroczna impreza odbędzie się 3 stycznia o godz. 19:30 w nowotarskiej restauracji "Góralsko Strawa" przy ul. Ludźmierskiej 29.

(01.01.2003) W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozprowadziła 190 tysięcy wigilijnych świec. Z ofiary za każdą świecę parafie przekazały do Caritas 4 zł, pozostałą kwotę przeznaczając na potrzeby charytatywne parafii. Od przekazanych 4 zł trzeba odliczyć koszt produkcji i transportu świecy (1,5 zł). 1 zł pozostaje do dyspozycji parafii w ramach funduszu kolonijnego lub na dożywianie dzieci, zaś pozostałe 1,5 zł zostanie wykorzystane przez krakowską Caritas na organizację zimowiska i wakacji dla dzieci z najuboższych rodzin oraz na dofinansowanie ośrodków służących dzieciom, prowadzonych przez Caritas, zwłaszcza na kontynuację remontu ośrodka kolonijnego w Zakrzowie. Łącznie, po odliczeniu kosztów produkcji i transportu świec, do Caritas krakowskiej trafiło dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom 475 tys. zł. Jak co roku, 10 groszy z ofiary za każdą świecę (19 000 zł) zostanie przekazane za pośrednictwem Caritas Polskiej na projekty pomocowe dla dzieci spoza naszego kraju (Rwanda, Syberia, Mongolia, Białoruś).

(01.01.2003) W gminnej bibliotece w Lipnicy Wielkiej na Orawie będzie można zobaczyć "Betlejemy":
Wystawa będzie ozdobą posiadów, które oddział orawski Związku Podhalan zaplanował na 12 stycznia:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(29.12.2002) Ochotnicza Straż Pożarna w Harkabuzie istnieje od 1925 roku. O historii straży - Franciszek Harkabuz - pełniący funkcję komendanta od 47 lat:
Z komendantem Franciszkiem Harkabuzem rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(29.12.2002) Szczawnicki zespół im Jana Malinowskiego w 2004 roku będzie obchodził 100 lecie działalności. O tym i innych jubileuszach z kierowniczką zespołu rozmawia Zdzichu Chmiel:
Mówiła Aniela Krupczyńska - kierująca zespołem.

(29.12.2002) Już niebawem OSP w Białce Tatrzańskiej wzbogaci się o nowy samochód. Uroczyste poświęcenie i przekazanie pojazdu strażakom nastąpi 5 stycznia:
Mówił wójt gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła.

(26.12.2002) Po kilku tygodniach przerwy, swoją działalność rozpoczyna zakopiański Teatr Witkacego. Nowy rok powita spektaklem "Na przełęczy" według Stanisława Witkiewicza. W sobotni i niedzielny wieczór będzie można obejrzeć spektakl "Szekspir, albo co chcecie" (godz. 19, Scena Witkacego). Na ostatni dzień roku zespół przygotował specjalny pokaz sylwestrowy - "Na przełęczy" według Stanisława Witkiewicza (godz. 18, Scena Witkacego). Spektakl będzie można zobaczyć także 1 stycznia, podczas specjalnego pokazu noworocznego (godz. 21). W pierwszych dniach nowego roku Teatr Witkacego zaprezentuje "Pif! Paf! Puf!" (2 stycznia, godz. 19, Scena Atanazego Bazakbala) oraz "Kurkę wodną" (3 i 4 stycznia, godz. 19, Scena Witkacego).

(26.12.2002) W bukowiańskim Domu Ludowym w sobotę wesele góralskie pokażą Wierchowianie. W niedzielę natomiast szuka "Baby i dezerterzy" na podstawie Aleksandra Fredry przełożona na góralską gwarę przez Jana Guta Mostowego. Te wersje Dam i huzarów zaprezentuje amatorski zespół im. Józefa Pitoraka. Początek spotkań w Domu Ludowym o godzinie 20.oo.

(26.12.2002) "Godni Cas " to tytuł posiadów góralskich, które odbędą się w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem 28 grudnia. Sobotnie spotkanie poprowadzi Andrzej Stoch. Początek o godzinie 19.oo.

(22.12.2002) Z inicjatywy Urszuli Własiuk - wydawcy edukacyjnych widokówek powstała książka poświęcona papieskim szlakom w górach Polski. W serwisie rozmowa z Urszulą Własiuk:

(22.12.2002) Willa Cicha - jeden z najpiękniejszych budynków ul Kościeliskiej jest wizją Karola Kłosowskiego, artysty epoki Młodej Polski, malarza, twórcy niespotykanych koronek i wycinanek. O ciepłym rodzinnym domu rozmawiamy z wnukiem artysty - Jackiem Bukowskim:
Z Jackiem Bukowskim rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(22.12.2002) Biblioteka w Lipnicy Wielkiej wzbogaciła się o piękne i bardzo wartościowe pozycje książkowe:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(22.12.2002) Orawskie uroczystości nie mogły by się obyć bez oprawy muzycznej orkiestry dętej z Podwilka. O blisko 80-letniej historii rozmawiamy z kierującym orkiestrą Janem Palenikiem:
Z Janem Palenikiem rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(22.12.2002) Heligonka jest instrumentem spotykanym na Orawie. Jednym z niewielu heligonkarzy jest Franciszek Harkabuz z Harkabuza. Opowiada nam o swojej muzycznej pasji:

(22.12.2002) RABCZAŃSKIE STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W RABCE-ZDROJU serdecznie zapraszają na prezentację ŻYWEJ SZOPKI w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Regionalnego im. Jana Janoty. Szopkę będzie można podziwiać 29 grudnia od godz.15.00 na Deptaku k/ Kawiarni „Zdrojowej”.

(17.12.2002) 4 stycznia w Białym Dunajcu odbędzie się pierwszy i chyba na razie jedyny festiwal góralskich potraw wigilijno-świątecznych:
Iwona Kiwacka Majerczyk dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

(17.12.2002) Zbliżają się święta. Warto przypomnieć sobie tradycyjne góralskie zwyczaje wigilijne. Audycję poświęconą temu tematowi przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu:

(16.12.2002) Na rynku księgarskim pojawiła się niezwykła publikacja, której promocję zaplanowano we wtorek w Białej Izbie Związku Podhalan o godzinie 19. Stanisław Marusarz, Józef Przybyła, Wojciech Fortuna, Piotr Fijas i Adam Małysz, to główni bohaterowie pierwszej w Polsce monografii poświęconej skokom narciarskim zatytułowanej "Od Marusarza do Małysza". Jej autorem jest znany zakopiański historyk Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Książka ma 400 stron tekstu, 20 tabelek i 110 fotografii. Spotkanie poświęcone książce odbędzie się także w willi Koliba przy ul Kościeliskiej w piątek 20 grudnia o godzinie 19.

(16.12.2002) Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu organizuje we wtorek doroczny kiermasz bożonarodzeniowy. Choć impreza odbędzie się po raz szósty - pierwszy raz wyjdzie poza placówkę. Program, który przygotowały dzieci, nosi tytuł: "Z tego będzie cud". O godz.16.30 w świątecznym korowodzie przejdą z placówki, obejdą Rynek, a pochód zakończą w ratuszu. Tam o godz. 17.00 rozpocznie się koncert kolęd, a później kiermasz prac plastycznych o tematyce Bożonarodzeniowej. Można będzie nabyć pocztówki, kubki, patery, ozdoby choinkowe czy świeczniki. Wszystkie małe dziełka zostały wykonane przez dzieci w ramach zajęć w MDK. Dochód z kiermaszu zostanie przekazany na prezenty gwiazdkowe dla dzieci z mniej zasobnych rodzin.

(16.12.2002) Podhalańskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane składa wszystkim ludziom dobrej woli życzenia świąteczne. Mówi Ludwika Bryja prezes stowarzyszenia:

(15.12.2002) W galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" odbył się wernisaż wystawy znanego zakopiańskiego architekta, twórcy, muzyka Jana Karpiela Bułecki:
Tak o autorze wystawy wypowiadała się profesor Ewa Gołogórska-Kucia z Politechniki Krakowskiej. W atmosferze muzyki regionalnej wykonywanej przez Jana Karpiela Bułeckę i jego kapelę, artysta opowiadał o swojej pracy, dziękował współpracownikom i prezentował swoje dokonania:

(13.12.2002) W Krakowie odbył się wernisaż wystawy oraz wręczenia nagród w konkursie "Kapliczki na Podhalu i Spiszu". Nagrody odebrała m.in. młodzież gminy Bukowina Tatrzańska:
Mówił wójt Józef Milan Modła.

(13.12.2002) Trwa rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Powstaje tam Izba Pamięci księdza profesora Józefa Tischnera:
Mówił wójt Jan Smarduch.

(11.12.2002) Po raz 12 w Polsce zagości Betlejemskie Światło Pokoju:
Mówił harcmistrz Jerzy Łuszczek - komendant Ośrodka ZHP na Głodówce.

(11.12.2002) Podhalańska bożonarodzeniowa szopka pojedzie do Częstochowy na Jasną Górę. Oprócz figur ubranych w tradycyjne góralskie stroje, przygotowane przez firmę Zornica prowadzoną przez żonę starosty tatrzańskiego, pojawią się żywe zwierzęta - owce i kozy. Szopka prezentowana w Częstochowie jest m.in. elementem promocji regionu:
Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski dodał, że prezentacja szopki z udziałem podhalańczyków odbędzie się 5 stycznia. Na marginesie warto wspomnieć, że podczas budowy szopki największy problem sprawił snopek owsa. Okazuje się bowiem, że na Podhalu trudno znaleźć już gospodarstwo, w którym owies zbiera się w tradycyjny sposób a nie przy użyciu maszyn.

(09.12.2002) Miejska Bibliotek Publiczna w Zakopanem w ramach "Czwartków literackich", zaprasza na spotkanie z Bogną Wernichowską, zatytułowane "Wielkie miłości naszych przodków". Bohaterka spotkania jest dziennikarką, autorka książek popularnonaukowych. Od początku lat 70 związana jest z krakowskim tygodnikiem Przekrój. Publikowała m.in. w "Urodzie", "Panoramie Polskiej", "Wieściach", "Wróżce". Pasjonuje ją wszystko, co dziwne i tajemnicze. Spotkanie z Bogną Wernichowską 12 grudnia o godzinie 18 w czytelni Biblioteki, oś Łukaszówki 4a. Wstęp wolny.

(10.12.2002) Z Niemiec powrócił łopuśniański zespół imienia Ludwika Łojasa. Podczas 5-dniowego pobytu w Nadrenii prezentowali stroje, taniec i śpiew. Przygrywała muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera. Na ten tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy przyjeżdżają rokrocznie także nasi rodacy - i oni właśnie najgoręcej oklaskiwali zespół z Łopusznej.

(10.12.2002) Dobiega końca budowa nowej szkoły podstawowej w Suchem. Oddanie użytku będzie połączone z nadaniem imienia. Kto będzie patronem szkoły? Zapytaliśmy o to Krystynę Zabrzewską - dyrektor szkoły w Suchem:
Wieczornica poświęcona sylwetce Antoniny Tatar rozpocznie się 13 grudnia o godz. 13'00 w "Domu Orłów" - Szkole Podstawowej w Suchem.

(09.12.2002) "Jan Karpiel Bułecka - moje prawie wszystko" - wystawę pod takim tytułem przygotowuje Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana. Wernisaż 14 grudnia o godzinie 17. W informacji o autorze wystawy załączonej do zaproszenia czytamy: "Urodził się 24 czerwca 1956 roku w Zakopanem "U Janików". W związku ze szczególną datą narodzin, gremium rodzinne uznało "ze by sie święty Jan obraził - jabymy mu dali inacej". Przełomowy rok w historii Polski i przełomowy dzień w roku... Dlatego do dziś dnia nie wie co ma właściwie robić - grać, malować, rzeźbić czy budować. Wszystkie te "fachy" to tradycja rodzinna, dlatego postanowił robić wszystkiego po trochu. Od poniedziałku do piątku jest architektem (Podhalańska Pracownia Architektoniczna - Buduj A Woloj), gdzie ze swoim wspólnikiem od ołówka i skrzypiec Stanisławem Michałczakiem tworzy i użera się z administracją. W dni wolne grywa tu i tam, zaś wieczorami coś strugnie, wyrzeźbi lub namaluje. Wszystko na konkretne zamówienie nic "do szuflady". Ułożył też kilka wierszy i śpiewek góralskich ale w tej materii nie chce konkurować z panem senatorem, czy starostą, dlatego się nie ujawnia. Przywrócił życiu kilka instrumentów, zapomnianych, pasterskich oraz elementów stroju góralskiego. W tej zaś dziedzinie posiada dziś licznych epigonów. Absolwent zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego - Technikum Budownictwa Regionalnego (do Kenara nie przyjęty "z powodu braku zdolności plastycznych" (Fajkosz). Studia na Politechnice Krakowskiej Wydział Architektury. Dyplom u Profesora Witolda Cęckiewicza "Urbanistyczne i architektoniczne uporządkowanie zbiegu ulic Kościeliskiej, Nowotarskiej i Krupówek". W latach 1983-86 nauczyciel w Technikum Budownictwa Regionalnego - projektowanie, architektura wnętrz, 1987-94 - projektant w pracowni Regionalnej PK w Zakopanem. Epizodycznie 1987-88 Biuro architektoniczne "Czernin und Partner" w Wiedniu. Od 1993 własna praktyka zawodowa w Zakopanem. Najważniejsze realizacje to Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej - rozbudowa + sala gimnastyczna z basenem pływackim, szkoła i gimnazium k/Szczytna, kościół w Borze, wiele domów jednorodzinnych i obiektów małej architektury: "Caritas" na Krupówkach, "Adular" w Białymstoku, realizacje w Niemczech i Czechach. Autor projektu i nadzór architektoniczny konserwacji Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem.
Laureat nagród:
1988 - nagroda im. St. Wyspiańskiego dla młodych twórców w dziedzinie Sztuka Ludowa,
1996 - "Fryderyk" za płytę z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego,
2000 - nagroda im. Oskara Kolberga z kapelą,
2002 - nominacja za dwie realizacje do nagrody w konkursie "Architektura Zakopanego na przełomie wieków".

(07.12.2002) W Jutrzence można było ostatnio oglądać obrazy na szkle malowane przez Mieczysława Kołodziejczyka. Święci i zbójnicy - ta ostatnia tematyka przewija się głównie w malarstwie:
Z Mieczysławem Kołodziejczykiem -ratownikiem i instruktorem ratownictwa TOPR rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(07.12.2002) Uroczyste ogłoszenie wyników X konkursu literackiego “CO SIĘ KOMU W DUSZY GRA” odbędzie się 14 grudnia o godz. 11.00 w Galerii MBWA “Jatki” w Nowym Targu przy ul. Kościuszki 4. Organizatorami są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Urząd Miasta Nowego Targu oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

(06.12.2002) W serwisie rozmowa z Anną Bogucką:
Rozmawiała Sabina Palka.

(04.12.2002) Strażacy OSP w Harkabuzie mieli okazję do podwójnego świętowania. Uroczyście przekazano im nowy samochód bojowy oraz budynek remizy. Wóz przekazał wójt Edward Siarka a poświęcenia dokonał proboszcz ks. Kazimierz Gunia:
Następnym punktem uroczystości było przekazania remizy oraz jej poświęcenie:
Z okazji uroczystości odznaczono zasłużonych druhów:
Strażakom za trud poniesiony przy budowie remizy podziękował wójt gminy Raba Wyżna Edward Siarka:
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta z Podwilka.

(03.12.2002) W czwartek Nowy Targ zaprasza na niezwykły spektakl poezji zatytułowany "kontrasty". O szczegółach Sabina Palka:

(03.12.2002) W serwisie audycja radiowa przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu. Bohaterem spotkania był znany działacz Franciszek Świder "Zbójnik", który obchodzi 80 urodziny:
 

(02.12.2002) Tatrzański Park Narodowy poinformował, że obchodzące 47 lat Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich w Krakowie pragnie przyjąć imię Zofii i Witolda H. Paryskich. Uroczystości odbędą się w Zakopanem 7 grudnia 2002. Tego samego dnia o godz. 15 w Muzeum TPN, ul. Chałubińskiego 42 obędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Związki Paryskich z przewodnictwem studenckim". Jak poinformował prezes Krzysztof Kulesza spotkanie członków i sympatyków Koła połączone odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2002 w schronisku w dolinie Chochołowskiej. Koszt uczestnictwa - 85 zł od osoby (cena obejmuje: przejazd w dniu 7.12.2002 ze Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku do Muzeum TPN, z Muzeum TPN na Polanę Huciska w dolinie Chochołowskiej, w dniu 8.12.2002 - z Polany Huciska do Zakopanego; nocleg z pościelą w schronisku; uroczystą kolację pierwszego dnia oraz śniadanie w dniu następnym; ognisko; występ Kabaretu; mecz, itp.).

(01.12.2002) Znany muzykant i tancerz z Białego Dunajca Franciszek Świder "Zbójnik" obchodzi 80 urodziny. Jubileusz rozpoczęła uroczysta Msza Św. Po nabożeństwie wszyscy przeszli do szkoły podstawowej nr 2. Po uroczystym powitaniu życzenia złożyła Dyrektor Szkoły Józefa Wrzesień:
Życzenia składały również dzieci ze zespołu działającego przy szkole:
Były również życzenia od Związku Podhalan i starostwa:
Życzenia złożył również wójt Andrzej Jacek Nowak:
Z kolei historię życia i działalność jubilata przypomniał Ireneusz Wrzesień:

(01.12.2002) W Łopusznej odbyło się XIII Święto Gwary Góralskiej. Jury w składzie Zofia Chałupka, Maria Dereń, Ludmiła Brzyzek i Józef Zatłoka przesłuchało 76 recytatorów i gawędziarzy z 22 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Posłuchajmy gawędy w wykonaniu uczennicy zerówki - Hanusi Trutej z Morawczyny:
A tak zaprezentował się Tomasz Staszel z Ludźmierza:

(01.12.2002) Muzyczna Owczarnia na Jaworkach gościła wielu znanych muzyków. O historii klubu mówi Wietek Kołodziejski:
7 grudnia w Muzycznej Owczarni koncert na rzecz dzieci ze szkoły Nr 1 w Szczawnicy. Wystąpi grupa Karakony.

(28.11.2002) Od kilku lat Zakopane przeżywa najazd turystów, którzy tutaj chcą spędzić noc sylwestrową - często na wolnym powietrzu. Stan oblężenia dotyka Krupówki, gdzie w atmosferze zabawy połączonej z dużą ilością alkoholu dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji. W nocy policja ma "pełne ręce" roboty, rano ulica wygląda - "jak po wojnie". Tegoroczny sylwester może będzie inny? Władze Zakopanego planują dużą imprezę rozrywkową na Równi Krupowej. Do przedsięwzięcia przyłączył się program drugi Telewizji Polskiej, który ma transmitować "zakopiańskie witanie Nowego Roku". Grzegorz Buczulski z wydziału promocji Urzędu Miasta mówi, że zamierzeniem jest zorganizowanie koncertu, który miałby charakter "folkowego spotkania". Czy pojawi się jakaś gwiazda estrady - jeszcze nie wiadomo - bowiem, jak zwykle barierą są finanse. Pieniędzy w kasie miejskiej, jest za mało - ratunek więc w sponsorach. Czy darczyńcy skuszą się na transmisje telewizyjną - "czas sylwestrowy pokaże". Z wstępnych szacunków wnika, że impreza będzie kosztować ok. 300 tyś zł.

(27.11.2002) W Zakopanem odbyło się walne sprawozdawczo-wyborcze zebranie okręgu zakopiańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Gościem spotkania był Jerzy Biernat prezes Zarządu Głównego ZPAP, który podziękował ustępującemu prezesowi Ewie Fortunie za prace w mijającej kadencji. Jerzy Biernat przywiózł również dla Bronisława Stefanika architekta i plastyka Złotą Odznakę Zasłużonego dla Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezesem na następną trzyletnią kadencje wybrany został Jerzy "Juras" Gruszczyński, artysta plastyk, projektant i kompozytor. Nowego prezesa zapytaliśmy o plany:
Mówił nowy prezes zakopiańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Jerzy "Juras" Gruszczyński.

(27.11.2002) W środę minęła 143 rocznica urodzin dr Andrzeja Chramca, wybitnego zakopiańczyka, któremu m.in. zawdzięczamy szereg podstawowych inwestycji w mieście. Postać dr Chramca przypomni Maciej Bielawski:

(27.11.2002) W zespole: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem odbył się gminny konkurs recytatorsko - gawędziarski imienia Andrzeja Skupnia Florka:
Mówiła dyrektor mgr Maria Tylka.

(27.11.2002) Po raz drugi w gminie Poronin zorganizowano Konkurs Potraw Regionalnych. Tym razem w Suchem. Najbardziej zastawiony stół przygotowały panie z Małego Cichego. Specjalnością była polewka z jelenia. O przygotowywaniu potrawy mówi Stanisława Galica:
Między innymi kwaśnicę, gołąbki i udziec barani zaprezentowały mieszkanki Nowego Bystrego:
Smakołyki zaprezentowały również najmłodsze gospodynie - uczennice szkoły podstawowej w Suchem zdopingowane przez dyrektor szkoły p. Krystynę Zabrzewską:
Dorosłe Suchowianki częstowały na wstępie racuchami z andrzejkowymi wróżbami,oraz pyszną baraniną:
Mówiła Teresa Jędrol ze Suchego. Z kolei Halina Zapotoczna z Zębu polecała - grule warzone z marchwią , zoprozkę oraz wina domowej roboty:
Stanisława Łukaszczyk oraz Józefa Chromik reprezentowały Poronin:
Gościnnie wystąpiło w tym roku Kościelisko. Reprezentujące go Anna Nędza Kubiniec i Zofia Kiduch zaprezentowały sałatę po góralsku z grulami oraz pierogi z kaszą jaglaną i gryczaną. Jury pod przewodnictwem wójta Bronisława Stocha wyróżniło po długich debatach po jednej z potraw z każdego stołu, tak ze każde sołectwo zostało wyróżnione.

(27.11.2002) W sobotę Andrzejki. Na wieczór poezji zaprasza dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce Magdalena Smreczak:

(27.11.2002) Towarzystwo Przyjaciół Orawy działa pod kierunkiem nowego Zarządu:
Mówiła prezes Magdalena Smreczak.

(26.11.2002) Franciszek Świder "Zbójnik" - znany muzykant i tancerz obchodzi 80 urodziny:
Mówił Franciszek Świder Zbójnik. W najbliższy piątek zapraszamy po godzinie 18.oo do wysłuchania w Radiu Alex audycji przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, w której dużo mówić się będzie o dostojnym jubilacie.

(26.11.2002) Po raz drugi w gminie Poronin odbył się konkurs potraw regionalnych:
Tak przed konkursem w Suchem mówiła Dorota Majerczyk. Potem jury pod przewodnictwem wójta Bronisława Stocha miało trudny chociaż jakże smaczny wybór. Ostatecznie wyróżniono poszczególne potrawy i napoje a nie sołectwa jak zakładano.

(26.11.2002) Po raz siódmy uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem wyjeżdżają do Stutgartu z bożonarodzeniową szopką. Mówi dyrektor Ireneusz Wrzesień:
Do czwartku szopkę można oglądać w krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

(26.11.2002) W środę w zespole: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem odbędzie się gminny konkurs recytatorsko - gawędziarski imienia Andrzeja Skupnia Florka:
Mówiła dyrektor zespołu : szkoły podstawowej i gimnazjum w Skrzypnem pani mgr Maria Tylka. Początek konkursu o 8.30.

(26.11.2002) W sobotę strażacy ochotnicy z Harkabuza - świętują. O godzinie 14.oo rozpocznie się uroczysta Msza Św. Potem nastąpi poświęcenie i przekazanie samochodu pożarniczego i otwarcie nowego budynku OSP. Pół godziny później w remizie rozpocznie się część artystyczna, po której zaplanowano poczęstunek i zabawę andrzejkową.

(25.11.2002) "Kapliczki przydrożne - ze zbiorów prywatnych i Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu" - tak zatytułowano wystawę, której wernisaż już w najbliższy czwartek. Urząd Miasta Nowego Targu oraz nowotarski MOK zaprasza do swojej siedziby przy al. 1000-lecia o godzinie 18.

(25.11.2002) 27 listopada w Łopusznej XIII Święto Gwary Góralskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 11 a jej program to - przesłuchania konkursowe, prezentacja wierszy i gawęd w gwarze przez dzieci ze szkół podstawowych i gimnaziów z terenu gminy, poczęstunek, po nim wręczenie dyplomów i nagród. Święto Gwary Góralskiej odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.

(23.11.2002) W Szczawnicy do nagrania nowej płyty przygotowywał się zespół "Lombard". Dlaczego akurat w Szczawnicy? Mówią Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak:

(21.11.2002) W szkole podstawowej w Gliczarowie Dolnym obchodzono dzień seniora. Wśród zaproszonych gości spotkaliśmy grupę z Łotwy:
Mówiła Joanna Zdanowska, drugą opiekunką grupy jest Joanna Waszkiewicz.

(21.11.2002) W piątek X "Zoduski Muzykanckie" organizowane, jak co roku przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Mówi prezes Henryk Krzeptowski Bohac:
Muzykowanie odbędzie się nie w Zakopanem ale na Stasikówce w pensjonacie "u Bulcyka". Dlaczego tam? Henryk Krzeptowski Bohac mówi, że gazda Józef Pawlikowski Bulcyk po prostu wyłożył pieniądze na imprezę, z którą związane są znaczne koszy a finansowanie z urzędu jest niewystarczające.

(21.11.2002) XXIII konkurs literacki im. Piotra Borowego został rozstrzygnięty. 24 listopada oficjalne i uroczyste ogłoszenie wyników w auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce:
Mówiła dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Magdalena Kostrzewa Smreczak. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.

(21.11.2002) Jak szanty brzmią w górach? Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie reaktywowało Mese na "Parkowej" w Nowym Targu, która od czwartku do niedzieli pełni funkcje Żeglarskiej Tawerny - jedynej na Podhalu. Zamierzeniem jest aby co najmniej w każdą sobotę zabrzmiały dźwięki szant na żywo. A przede wszystkim aby było to miejsce, gdzie mogą spotkać się żeglarze oraz sympatycy żeglarskich klimatów. Członkowie Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego piszą: "Zapraszamy muzyków profesjonalistów oraz amatorów, którzy podzielą się muzyką z nami. Dopuszczamy prócz dźwięków pieśni morza również blues, folk oraz celtyckie klimaty".

(21.11.2002) "Zachowajmy bogactwo kultury" - pod takim hasłem na Orawie odbędzie się szkolenie dla osób zajmujących się agroturystyką i nauczycieli prowadzących "ścieżkę regionalną" w szkołach Jabłonki i Lipnicy Wielkiej. Organizatorem spotkania jest Fundacja Wspomagania Wsi i Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Orawy. Mówi prezes Magdalena Kostrzewa Smreczak:

(21.11.2002) W sobotę w Białym Dunajcu odbędą uroczystości 80 urodzin Franciszka Świdra Zbójnika. O godzinie 16.oo Msza Święta w intencji jubilata. O 17.oo w szkole podstawowej nr 2 rozpoczną się posiady. Pan Franciszek to znany folklorysta od wielu lat pracujący z zespołami dziecięcymi i młodzieżowymi. Wielokrotny laureat nagród za prezentacje góralskiego tańca solowego. Znany również jako doskonały gawędziarz.

(21.11.2002) Oficjalne zakończenie sezonu Przewodników Tatrzańskich PTTK odbędzie się 23 listopada. Zarząd zaprasza do "Dworca Tatrzańskiego" w Zakopanem o godzinie 17.

(18.11.2002) Paulina Siedlarz - uczennica IV klasy Liceum im. Antoniego Kenara zdobyła prestiżową nagrodę w ogólnopolskim konkursie wiedzy o sztuce, zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki:
W konkursie zorganizowanym w Dąbrowie Górniczej - wzięło udział 90 osób. Dotyczył wiedzy teoretycznej z zakresu historii sztuki. Nauczycielem, który przygotował młodą zakopiankę do konkursu jest Ryszard Gapski. Mówiła prof. Małgorzata Janicka. I jeszcze kilka słów o szkole:

(17.11.2002) Regionalny zespół z Kościeliska "Polaniorze" obchodził XXV lecie działalności. Historię zespołu przedstawił kierujący zespołem Stanisław Krupa:
Uroczystości rozpoczęły się zapaleniem świeczek na grobach zmarłych członków zespołu, oraz mszą św. w kościele parafialnym w Kościelisku,  warto wspomnieć iż z Polaniorzami związany był również Marek Łabunowicz "Maja". Z kolei w Domu Ludowym w Kościelisku wystąpili starsi oraz najmłodsi członkowie zespołu, resztę wieczoru wypełniły wspólne wspominki oraz zabawa.

(17.11.2002) W Szczawnickiej remizie OSP odbyły się "II Poetyckie zaduszki" poświęcone pamięci zmarłych zasłużonych dla szczawnickiej kultury. Impreza zorganizowana była przez Zespół im Jana Malinowskiego działający przy szczawnickiej OSP oraz Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta:
Mówiła Aniela Krupczyńska - kierująca zespołem.

(17.11.2002) Wieczór "andrzejkowy" w Lipnicy Wielkiej zaplanowano na 24 listopada. Organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury, wójt gminy oraz oddział Górali Orawskich Związku Podhalan zapowiadają liczne atrakcje. Początek - godzina 16.30. wieczór andrzejkowy rozpocznie koncert muzyki lipnickiej. Zaprezentują się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Murowanicy w scence pt. "Upiory szkolne". Będą również tzw. "Skubarki lipnickie". To przedstawienie oparte na motywach sztuki Józefiny Machay-Mikowej przygotowują byli członkowie zespołu regionalnego "Orawa" im. Emila Miki. Z kolei andrzejki w gminie Raba Wyżna rozpoczną się 23 listopada o godzinie 17.oo. Zabawa przebiegać będzie pod hasłem "Andrzejki - muzyka dla każdego". Zabawę organizuje w swej siedzibie rabiański Gminny Ośrodek Kultury. Emeryci i renciści będą bawić się dzień później o godzinie 16 także w siedzibie GOK.

(16.11.2002) Po raz III architekci z całej Polski spotkali się podczas tradycyjnych "Posiadów pod Giewontem". Nieprzypadkowo miejscem spotkań jest willa "Orla". Dlaczego? Na to pytanie odpowiada współorganizator spotkań architekt Ryszard Czapla:

(16.11.2002) 28 listopada przegląd zespołów w Gminie Kościelisko. Wystąpią Polaniorze, Mali Dzianisanie i Mali Witowianie:
Mówiła Małgorzata Karpiel-Bzdyk.

(16.11.2002) 22 listopada (piątek) w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (ul. Krupówki 41) odbędzie się  "I Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2002 - Polska". Organizatorami są: Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu.

(16.11.2002) Zapraszamy do Nowego Targu. Tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury przygotował pod koniec listopada kilka bardzo ciekawych propozycji. O imprezach Leszek Pustówka - dyrektor MOK-u:

(15.11.2002) Otrzymaliśmy z poroniańskiej gminy zaproszenia na dwie imprezy. W sobotę 23 listopada w Suchem odbędzie się II Konkurs Potraw Regionalnych. A w niedzielę II Przegląd Zespołów Góralskich.

(15.11.2002) 25-lecie zespołu "Polaniorze" z Kościelisk. W sobotę w obchody rozpocznie złożenie wiązanek na grobach członków zespołu o godzinie 15 na starym cmentarzu w Zakopanem, pół godziny później na cmentarzu w Kościelisku. O godzinie 16 zaplanowano mszę św. w Kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza. O 17.30 spotkanie jubileuszowe oraz zabawa w Domu Ludowym w Polanach.

(15.11.2002) Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" zaprasza na kolejny wernisaż. Tym razem wystawione będą prace Krzysztofa Lenartowicza zatytułowane "Szkice z Drogi". Autor jest profesorem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Laureatem wielu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Krzysztof Lenartowicz pisze: "Szkice są sposobem notacji wrażeń, które zwykle umykaja w przypadku fotografii. Przez ręczny zapis ołówkiem, patykiem czy piórem na papierze wrażenia stają się pełniejsze, bardziej osobiste, są głębiej zapamiętywane. Rysunek piórem wymaga natychmiastowych decyzji, ale jest wobec dzisiejszych technik notacji sposobem powolnym. Zwolnienie, niezbędne zatrzymanie w drodze powoduje, że rysowanie pozwala lepiej poznać napotkane przedmioty - budynki, wniknąć głębiej w strukturę rzeczy. Portrety identyfikują napotkane w drodze osoby, łącząc treść ich wypowiedzi z sylwetką". Wernisaż wystawy Krzysztofa Lenartowicza zatytułowanej "Szkice z Drogi" w Starej Polanie w piątek o godzinie 17.

(12.11.2002) W ubiegłym tygodniu zarząd województwa podjął decyzję o zmianach w Radzie Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Nowym członkiem rady został Antoni Kroh, etnograf, historyk, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej, wybitny znawca kultury Podhala i Spisza. Okazji do poznania Antoniego Kroha dostarczy środowe spotkanie w Sądeckiej Bibliotece Publicznej przy ul. Lwowskiej 21. Będzie to prezentacja jego najnowszej książki pt. "Tatry i Podhale". Początek o godzinie 17.15.

(12.11.2002) Konkurs fotograficzny "Tatrzańska Jesień 2002"ogłoszony przez Starostwo Tatrzańskie w Zakopanem - rozstrzygnięty. Blisko 80 prac nadesłało 12-tu fotografików. Trzy równorzędne nagrody przyznano: Krzysztofowi Haładynie z Bukowiny Tatrzańskiej, Andrzejowi Paszkowskiemu z Nowego Targu i Zbigniewowi Pytlowi z Białki Tatrzańskiej.

(12.11.2002) "Poetyckie Zaduszki" z zespołem im. Jana Malinowskiego poświęcone będą pamięci zmarłych zasłużonych dla szczawnickiej kultury. Wspominanie połączone z muzyką i poezją rozpocznie się w remizie OSP w najbliższą sobotę o godz. 18.30.


(12.11.2002) W niedzielę w Bukowinie Tatrzańskiej koncert rockowo-góralskiej grupy "RZOS". W auli kościoła parafialnego będzie można posłuchać nowatorsko opracowanych utworów opartych na tekstach Józefa Pitoraka, Stanisława Nędzy Kubińca i Józefa Koszarka. Początek o godzinie 18.30.

(11.11.2002) Zbiórką pocztów sztandarowych przy Grobie Legionistów rozpoczęły się w Zakopanem obchody Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przemówienia wygłosili przedstawiciele władz. Burmistrz Zakopanego Piotr Bąk nawiązał do niedzielnych wyborów samorządowych. (więcej...)

 

(08.11.2002) W tym miesiącu pszczelarze będą mieć swoje święto:
Zapraszał prezes zarządu Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu Stanisław Kowalczyk.

(06.11.2002) W sobotę i niedzielę w Niedzicy na tamtejszej polanie Sosny - odbędzie się festyn ekologiczny:
Mówiła Agnieszka Spiechowicz z Wydawnictwa Turystycznego.

(06.11.2002) Otwarcie IX pokonkursowej wystawy plastycznej "Niepodległość", odbędzie się 12 listopada o godz. 13.00 w Młodzieżowym Domu Kultury ul. Jana Kazimierza 20 w Nowym Targu.

(06.11.2002) W ramach zakopiańskich czwartków literackich, 7 listopada w czytelni miejskiej biblioteki publicznej odczyt Jacka Natansona pt. "Odkrycia naukowe jako tworzywo literackie". Początek o godzinie 18.oo.

(06.11.2002) Starostwo Tatrzańskie oraz Radio Alex ogłasza konkurs dla uczniów ze wszystkich szkół z terenu powiatu. Jest to konkurs na przygotowanie i realizację scenariusza radiowego na temat ochrony środowiska naturalnego i ekologii. Prace konkursowe mogą posiadać dowolną formę (np. bajki, kabaretu, dyskusji, pogawędki) jednakże powinny zawierać elementy regionalne. Maszynopis scenariusza lub nagranie na taśmie magnetofonowej (o czasie nie przekraczającym 20 minut) należy przesłać do 20 listopada br. na adres: Radio ALEX, ul. Smrekowa 26a, 34-500 Zakopane z dopiskiem "Konkurs na najlepszy scenariusz". Wyróżnione prace zostaną nagrane i wyemitowane na antenie radia ALEX. Dla autorów 3 najlepszych audycji przygotowano nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 grudnia br. Prace powinny być autoryzowane przez Dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną. Regulamin konkursu można otrzymać w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego w Zakopanem ul. Chramcówki 15.

(05.11.2002) MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W RABCE-ZDROJU serdecznie zaprasza na Bachanalia‘2002.
P R O G R A M
08.11. – piątek
godz. 9.45 – zgłoszenie uczestników warsztatów teatralnych - udział w spektaklu pt. „Opowieść o Tezeuszu” - Teatr „Rabcio”
godz.12.00 – warsztaty teatralne – praca nad tekstem, adaptacja, scenopis reżyserski – prowadzenie: Henryk Cyganik - teatrolog poeta, dziennikarz, juror Festiwali Teatralnych „Bajdurek” Galeria MOK „Pod Aniołem”
09.11. - sobota
godz.16.00 – „Trzy – 4”- wernisaż wystawy fotograficznej Marty Skrockiej studentki ASP w Krakowie – wydział grafiki Galeria MOK „Pod Aniołem” ul. Parkowa 5
godz.19.00 – projekt plastyczny pt. „Podróż” w wykonaniu grupy artystycznej „CYRK” pod kier. Adama Obuchowicza– malarza, absolwenta ASP w Łodzi: udział biorą: Kobas /Warszawa/- film wideo; Wojtek /Białystok/- poezja, szablony;Kasia /Olsztyn/– szablony; Klaudiusz /Białystok/ - muzyka; Krzysztof/Białystok/ - astrolog Galeria MOK „Pod Aniołem” ul. Parkowa 5
10.11. – niedziela
godz. 14.30 – Wielka Parada Bachanalii – rozstrzygnięcie konkursu plast. na kostium dramatu antycznego – wręczenie nagród – przyznanie honorowych tytułów: Bachantka i Satyr’2002 Teatr „Rabcio”
godz.15.30 – prezentacja spektakli: „Pchła szachrajka” wg. J.Brzechwy – „Dzikusy”: „Pogrzeb 7 muzy” – etiudy komiczne – „Kolektyf”; „Osmędeusze” wg. M. Białoszewskiego – „Nosferatu”; „Eugeniusz Oniegin” frg. wg. A. Puszkina – monodram
w wykonaniu Doroty Dulańskiej godz.18.00 – „Garderoba” - recital Katarzyny Bały – piosenka aktorska.

(04.11.2002) 6 listopada o godzinie 17 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi "Koliba" odbędzie się spotkanie z Maciejem Pinkwartem. Okazją jest książka, jego aktorstwa, pt. "Tatry w świadomości mieszkańców Zakopanego i ich gości. Prasa zakopiańska 1891-1931". Publikację wydał Tatrzański Park Narodowy.

(03.11.2002) "VI Poetyckie Zoduski" odbyły się w Domu Ludowym w Kościelisku. Tegoroczne spotkanie dedykowane było Feliksowi Gwiżdżowi w 50 rocznicę śmierci. "Zoduski" rozpoczęły się nastrojowym wspomnieniem tych, którzy już od nas odeszli. Każdemu wymienionemu nazwisku zapalono świecę. Następnie o życiu i twórczości bohatera spotkania, opowiedział senator Franciszek Bachleda Księdzularz. W czasie prezentacji zebrani odśpiewali pieśń "wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani...", której autorem słów jest właśnie Feliks Gwiżdż. Okazało się również, że senator Gwiżdż w momencie, gdy "rodziła" się polska radiofonia aktywnie uczestniczył w przekazywaniu informacji o Podhalu, góralach i naszej gwarze. Kolejna części "zodusek" to wiersze i opowiadania tych, i o tych których już nie ma. Mówiono m.in. o Bartłomieju Olszańskim i Marku Łabunowiczu. Spotkaniu towarzyszyła kapela góralska. (więcej...)

(03.11.2002) Z inicjatywy podhalańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Muzeum Tatrzańskiego w ramach TCK Jutrzenka, został zorganizowany II Konkurs Plastyczny dla dzieci:
Mówiła Agata Nowakowska Wolak - Prezes TOnZ.

(24.10.2002) W sobotę studencki zespół "Skalni" będzie obchodzić jubileusz 50-lecia. W serwisie rozmowa z Barbarą Stoch - instruktorem śpiewu i tańca oraz Stanisławem Jachymiakiem prezesem rady zespołu:
9 listopada o 17.oo w nowohuckim Centrum Kultury koncert 50-lecia, o 21.oo posiady w stołówce w miasteczku studenckim Akademii Rolniczej.
23.11 o 18.oo skalni w "Witkacym".
30.11 o 18.oo skalni w nowotarskim MOK, później posiady "andrzejkowe".
Kolejne spotkania ze Skalnymi to 17grudnia posiady poświęcone góralskim obrzędom bożonarodzeniowym i styczniowe sympozjum prowadzone przez p. Aleksandrę Bogucką na temat wychowawczej roli zespołu.

(24.10.2002) Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Młodzieżowa Rada w Zakopanem zorganizowały paradę z okazji Dnia Młodzieży PCK. Od zbiegu Krupówek i Nowotarskiej kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży z zakopiańskich szkół przemaszerowała do Parku Miejskiego, gdzie odbyło się spotkanie pod hasłem "Uśmiechnij się z PCK". Tam zebranych przywitał prezes Zakopiańskiego oddziału PCK Henryk Joć:
Pomiędzy godz. 12.00 a 12.07 zebrani uśmiechali się do siebie. Takie Happeningi odbyły się w całej Polsce i połączone były z próbą bicia rekordu Guinessa w ilości uśmiechających się do siebie. Dla przypomnienia - zakopiańska młodzież ma na swoim koncie sporo czerwonokrzyskich sukcesów m.in. wydatną pomoc w zdobywaniu funduszy z przeznaczeniem na pomoc dzieciom czy tez - jak uczniowie z I LO - nagrody na zawodach drużyn medycznych.

(24.10.2002) W ramach Zakopiańskiej Akademii Sztuki dobiega końca 6 edycja Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej. Podczas koncertów zagrano wiele utworów Karola Szymanowskiego. Jak można było podsłuchać w kuluarach, publiczność szczególnie odbierała tę muzykę ze względu na obchodzony Rok Szymanowskiego - upamiętniający setną rocznicę jego urodzin. Pani Magdalena Żegleń, długoletni kustosz Muzeum Kornela Makuszyńskiego przypomina związki kompozytora z Zakopanem:

(24.10.2002) W Domu Ludowym w Kościelisku odbył się VI konkurs im. Stanisława Nędzy Kubińca. Zgłosiło się 125 uczestników z 35 szkół. O podsumowanie konkursu poprosiliśmy Małgorzatę Karpiel - Bzdyk z wydziału Kultury Urzędu Gminy Kościelisko. (więcej...)

 

 

(23.10.2002) Teatr Witkacego w dniach 24-28 października wystąpi gościnnie w Sali Klubu Studenckiego w Gdańsku, gdzie prezentuje spektakle: "KURKA WODNA" Tragedia sferyczna Stanisława Ignacego Witkiewicza, "CALIGULA" ALBERTA CAMUSA i "C`EST LA VIE! czyli camiczne wariacje" Henri-Pierre Cami. Zespól Teatru Witkacego zaprezentuje dla widzom w Gdańsku także specjalnie przygotowany wieczór piosenek i skeczy kabaretowych oraz dla młodzieży zainteresowanej Teatrem przeprowadzi trzydniowe warsztaty aktorskie.

(23.10.2002) Podczas uroczystego obiadu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wice-wojewoda Andrzej Harężlak wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski p Helenie Orwicz - wieloletniej emerytowanej dyrektor Zespołu Szkół w obecnej klinice Collegium Medicum na Bystrem (niegdyś KBK czy SZRODiM-ie). Pani Helena jest osobą niezwykle skromną:

(23.10.2002) W czwartek w Domu Ludowym w Kościelisku o godzinie 10.oo rozpocznie się organizowany przez Urząd Gminy Kościelisko VI konkurs im. Stanisława Nędzy Kubińca. Zgłosiło się 125 uczestników z 35 szkół:
Mówiła Małgorzata Karpiel - Bzdyk. Recytatorów oceniać będą: przedstawiciele Związku Podhalan, Małopolskiego Centrum Kultury oraz polonistki Anna Naglak i Bożena Pitoń. W jury zasiądą ponadto Józef Pitoń i wnuk poety Mateusz Nędza Kubiniec.

(20.10.2002) XXX - jubileuszowy konkurs potraw regionalnych odbył się w Łopusznej. Umiejętności kulinarne i artystyczne prezentowało 11 kół gospodyń, w tym jedno ze Słowacji:
Mówił dyrektor GOK Józefa Kuchta.

(20.10.2002) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem przy Krupówkach czynna jest wystawa prac Janusza Bielskiego "17715 dni pracy twórczej". Artysta oprowadzał po wystawie naszą koleżankę redakcyjną Monikę Stanisławską-Pitoń:

(20.10.2002) W nadchodzącym tygodniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu gościć będzie Wojciech Kilar:
Mówił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu - Leszek Pustówka.

(18.10.2002) Zakopiański Teatr imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza odniósł kolejny sukces:
Z dyrektorem i kompozytorem teatru Jerzym Chruścińskim rozmawiał Piotr Sambor.

(18.10.2002) Business Advertising Management i Zakopiańska Organizacja Imprez Nietypowych przygotowali VI edycję „Jesiennego Charta” – Ogólnopolskiego Zjazdu Dziennikarzy Wszystkich Mediów. Trzydniową imprezę rozpoczęła w piątek w Zakopanem z udziałem wicemarszałka Janusza Sepioła dyskusja panelowa pod hasłem „Oni na Ciebie liczą”. Podczas inauguracji zebranych przywitał burmistrz Zakopanego Piotr Bąk. (więcej...)

 

(17.10.2002) W piątek w ramach Zakopiańskiej Akademii Sztuki rozpoczyna się VI edycja Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej. Niestety ze względu na stan zdrowia nie przyjedzie do Zakopanego Pani Jadwiga Gadulanka. W związku z tym nie będzie klasy śpiewu. Natomiast otwarte zostaną dwie nowe klasy: wiolonczeli, którą prowadził będzie prof. Stanisław Firlej, najwybitniejszy polski wiolonczelista, prof. Akademii Muzycznej w Łodzi i Wrocławiu, oraz klasa muzyki kameralnej. Zajęcia z kameralistyki prowadzić będą wszyscy profesorowie. No i po raz kolejny przyjeżdża do Zakopanego nie bacząc na wiek prof. R. Totenberg, co ma szczególne znaczenie w Roku Szymanowskiego. Na Koncercie Inauguracyjnym wykona z Paulem Guldą Sonatę K. Szymanowskiego. (więcej...)

(15.10.2002) W dniach 11-13 października 2002 odbył się VI Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie "Stabat Mater" Jabłonka 2002. Organizatorami festiwalu byli: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Jabłonce i Zespół Szkół im. Boh. Westerplatte w Jabłonce. Dyrektorem festiwalu był p. Piotr Męderak, kierownikiem artystycznym ks. Adam Uniwersał, sekretarzem Grzegorz Górnisiewicz. Patronat nad festiwalem objęli: Ekscelencja ks. Bp. Jan Szkodoń oraz Starosta Powiatu Nowotarskiego Jan Lasyk. Festiwal został otwarty przez Członka Rady Powiatu Nowotarskiego pana Juliana Stopkę, co stało się naszą małą tradycją. W piątek i sobotę zaprezentowało się podczas przesłuchań 20 wykonawców (osobowo ok. 400 osób) - 10 zespołów w kategorii dziecięcej i 10 zespołów w kategorii młodzieżowej. W niedzielę odbył się koncert laureatów, w którym zaprezentowały się te najwyżej ocenione przez Jurorów grupy, a także laureat nagrody Grand Prix ubiegłorocznego festiwalu zespół Carpe Diem z Krakowa. Tradycyjnie w sobotę odbyło się spotkanie modlitewne. Część artystyczną Festiwalu urozmaiciły występy zespołu festiwalowego wzbogaconego o zespół Remedium z Jaworzna. Celem festiwalu było tak jak w poprzednich latach: spotkanie młodzieży, dzieci i dorosłych aby wspólnie wychwalać Boga poprzez wielki dar muzyki i śpiewu, pogłębianie wspólnego radosnego przeżywania takich wartości jak: wiara, kultura i dobre obyczaje, ukazanie pracy i wysiłku wykonawców piosenki religijnej, którzy poprzez muzykę i śpiew krzewią wartości chrześcijańskie. Impreza odbyła się w przepięknej Auli Zespołu Szkół im. Boh. Westerplatte w Jabłonce, którego dyrektorem jest pani Aniela Stopka współorganizator Festiwalu. Pani dyrektor była również fundatorką pierwszej nagrody. Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:
Kategoria dziecięca:
I miejsce OPOKA z Wadowic
Przyznano dwa drugie miejsca dla:
Scholi ISKIERKI z Podwilka - Podsarnia i PROMYKI SERCA z Kęt
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie:
MASYMILIAŃSKIE NUTKI z Oświęcimia
Kategoria młodzieżowa:
I miejsce BONUM CONSILLIUM z Krakowa
II miejsce DE VILS z Jabłonki
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie:
Alicja Sokołowska z Chabówki

(14.10.2002) W środę kolejna rocznica wyboru papieża Jana Pawła II na "Stolicę Piotrową". Z tej okazji, życzenia Ojcu Świętemu składa prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Henryk Krzeptowski Bohac:

(14.10.2002) 110-lecie powstania szkoły świętowały Szaflary. Po Mszy Świętej na budynku placówki (obecnie przedszkole) odsłonięto pamiątkową tablicę, która wykonał Marek Stankiewicz. Krótką historię szkoły przypomniała Maria Gałdyn:
Tablicę odsłonił i poświęcił ksiądz kanonik Wojciech Wcisło - proboszcza parafii w Szaflarach.

(14.10.2002) "Festiwal papieski" w Białym Dunajcu cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tegorocznego (IX) zgłoszono ponad 150 uczestników. O historii mówi współinicjator festiwali Piotr Płatek:
Skład jury i uczestników przedstawia Józefa Kolbrecka:

(14.10.2002) 18 października w zakopiańskim kinie Giewont niecodzienna projekcja. Wyświetlony zostanie film zrealizowany w 1932 roku przez Adama Krzeptowskiego pt. "Biały Ślad". Emisja o godzinie 18. Reżyseria: Adam Krzeptowski. Scenariusz: Rafał Malczewski Zdjęcia: Adam Krzeptowski. Muzyka: Adam Naworyta, Tadeusz Górzyński. Wykonawcy: Adam Krzeptowski (Andrzej), Janina Fischer (Hanka) Stanisław Sieczka (Jasiek), Lina Kari (Zośka), Józef Bukowski (Władek. brat. Zośki), Bronisław Czech (Bronek,), Jan Marusarz (członek GOPR-u), Stanisław Marusarz (członek GOPR-u). Produkcja: Asterfilm, 1932; czarno-biały, 1933m Premiera: 10 grudnia 1932. Nagroda: Wyróżnienie za zdjęcia na MFF w Wenecji, 1932 r.
Na skraju tatrzańskiej wsi mieszkają dwie sieroty - Zośka i Władek. Zośka kocha się skrycie w Jaśku, który darzy uczuciem Hankę. Ona z kolei kocha Andrzeja. Hanka i Andrzej idą na wycieczkę w góry. Zasypuje ich lawina. Jasiek odnajduje ratuje Andrzeja, natomiast po Hance nie ma śladu. Szukają jej, bez powodzenia członkowie GOPR-u. Zrozpaczony Andrzej sam wyrusza na. poszukiwanie. Nad ranem, nieprzytomnego, odnajduje go Zośka i zabiera do swojej chaty, gdzie jest już Hanka znaleziona przez Władka. Andrzej i Hanka padają sobie w ramiona. Wstrząśnięty tym widokiem Władek wyrusza sam "białym śladem'', aby wśród gór znaleźć ukojenie.
Na tle ówczesnej twórczości filmowej był to utwór niecodzienny. Zrealizował go amator - góral Adam Krzeptowski, odkrywając znakomitymi, pięknymi zdjęciami fotogeniczność śniegu oraz urodę polskiego krajobrazu tatrzańskiego i folkloru góralskiego. Słabą stroną filmu była dość nieporadna realizacja i gra wykonawców amatorów. Film cieszył się dużym powodzeniem u widzów, ówczesna prasa wyrażała się o nim bardzo pozytywnie; ,,Kurier Warszawski" w numerze 143 z 1933 roku pisał: "Jest to film przepojony słońcem i zdrowiem, film krzepiący, czysty w zamiarach i kolorycie".

(13.10.2002) Związek Podhalan w Kościelisku zorganizował kolejne posiady góralskie w Domu Ludowym. Udział wzięli nestorzy działający niegdyś i dzisiaj na "polu" kultury w Polanach. Wśród gości był między innymi prof. Włodzimierz Kotoński inicjator zespołu "Twórczość" działającego w Domu Ludowym w 1952 roku. Posiady prowadził Józef Pitoń. (więcej...)

 

(13.10.2002) W salce widowiskowej przy parafii Świętej Rodziny odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów zakopiańskiej Szkoły Zawodowej. Okazją był dzień nauczyciela. Przenieśmy się do tamtego miejsca:
Autorem i reżyserem przedstawienia jest polonistka pani Bożena Pitoń:
Mówiła pani Bożena Pitoń.

(13.10.2002) XXX jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej zaplanowano na 19 października. O 14.30 w Gminnym Ośrodku Kultury nastąpi uroczyste otwarcie, potem ocena potraw i programów artystycznych poszczególnych kół no i degustacja góralskiego jadełka.

(13.10.2002) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" zaprasza na kolejny wernisaż. 18 października (piątek) o godzinie 17 otwarta zostanie wystawa prac projektowych, malarskich i rysunkowych studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz malarstwa Wiktora Jaworskiego architekta z Kamieńca Podolskiego. Wystawę zatytułowano "kamieniec Podolski punkt wyjścia".

(13.10.2002) Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem i Związek Polskich Artystów Plastyków w czwartek 17 października zaprasza na otwarcie retrospektywnej wystawy Janusza Bielskiego pt. "17715 dni pracy twórczej" rysunek - grafika - szkło artystyczne. Wernisaż o godzinie 17.

(13.10.2002) 50-lecia zespołu im. Klimka Bachledy. W sobotę uroczystości jubileuszowe. O godzinie 15.oo w Starym Kościółku Msza Święta, potem na nowym cmentarzu złożenie kwiatów na grobie Klimka Bachledy. O 17.oo w Kinie Sokół jubileuszowa akademia i występ zespołu. Od 20.oo w Domu Ludowym w Kościelisku zabawa do białego rana.

(11.10.2002) W sobotę w Nowym Targu swoje święto będzie mieć jedna ze szkół podstawowych:
Rozmawiała Sabina Palka.

(11.10.2002) W Nowym Targu - odbyła się uroczysta inauguracja Roku Akademickiego Akademii Ekonomicznej w Krakowie:
Mówił Marek Fryźlewicz burmistrz Miasta.

(10.10.2002) W Zakopanem otwarto IV Targi Tur-Gastro-Hotel i III Targi Turystyczne:
Piotr Wojewodzic szef agencji organizującej targi mówi, że w przyszłości prawdopodobnie zmienią one charakter z branży gastronomicznej na typowo turystyczną:
Mówił Piotr Wojewodzic z Poznańskiej Agencji Targowej. (więcej...)

(09.10.2002) W czwartek w Zakopanem otwarte zostaną IV Targi Tur-Gastro-Hotel i III Targi Turystyczne. W programie m.in. pokazy umiejętności serwowania drinków, prezentacja tzw. jednego talerza, festiwal dań z baraniny i kulinarna gala z degustacjami.:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(08.10.2002) Oddział Związku Podhalan w Zębie obchodził jubileusz 75-lecia działalności. O Historii i dniu dzisiejszym prezes Zarządu Oddziału Andrzej Lasak "Oborniak":
Przemarsz 20 pocztów sztandarowych z czwórką pytacy na czele, poprzedził uroczystą mszę koncelebrowaną przez Kapelana Związku Podhalan Ks. Mieczysława Łukaszczyka i Ks. proboszcza Stanisława Pardyla. Z okazji jubileuszu odbyło się także poświęcenie sztandaru:
Po mszy dalsza część uroczystości odbyła się w remizie, gdzie po oficjalnych przemówieniach zaproszonych gości, program artystyczny przedstawił regionalny zespół dziecięcy "Zbójnicek".

(08.10.2002) Po raz 15 w gminie Czarny Dunajec odbyła się przeziyracka "Młodych spiywoków i tonecników". Co roku przegląd odbywa się w innej miejscowości. Tym razem gospodarzem był Ratułów. Imprezę organizuje Stanisław Bukowski. Protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej XV Przeziyracki Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie, spisany w dniu 6.10.2002.
Komisja w składzie:
Józef Pitoń - przewodniczący
Dorota Majerczyk - dyrektor GOK w Poroninie, instr. tańca
Benedykt Kafel - etnograf
Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 12 zespołów regionalnych (dziecięcych) ze Starego Bystrego, Miętustwa, Dzianisza, Czerwiennego, Nowego Bystrego, Koniówki - Podczerwonego, Czerwiennego Dolnego, Cichego, Ratułowa, Odrowąża, Chochołówa i Maniów w kategorii tańca solowego i zbójnickiego oraz śpiewu grupowego i solowego, postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:
TANIEC SOLOWY:
Kat. I :
I m. Ilona Łowisz i Kamil Lasak - Miętustwo oraz nagroda starosty powiatu Nowy Targ
II m. Krzysztof Miętus i Ewa Gruszka - Dzianisz
III m. Jan Sęk i Angelika Molek - Koniówka - Podczerwone
Kat. II:
I m. Anna Knapczyk i Tomasz Leja - Miętustwo
Tadeusz Ogórek i Joanna Giewont - Ciche
II m. Katarzyna Miętus i Kuba Miętus - Miętustwo
Kat.III:
I m. Asia Rafacz i Łukasz Ratułowski - Ratułów
II m. Anna Jakubiec i Stanisław Komperda - Ciche
Janusz Ogórek i Barbara Knapczyk - Ciche
ŚPIEW SOLOWY
Kat. I:
I m. Martyna Dusza - Odrowąż
II m. Aneta Chramiec - Bachledówka
III m. Ewa Gruszka - Dzianisz
Kat.II:
I m. Anna Knapczyk - Miętustwo
Ania Mrożek - Nowy Targ
II m. Anna Miśkowiec - Bachledówka
Kat.III:
I m. Joanna Obrochta - Stare Bystre
Mateusz Harbut - Chochołów
II m. Anna Morawa - Stare Bystre
ŚPIEW GRUPOWY
Kat. I:
III m. Grupa Śpiewacza z Bachledówki
Kat. II:
I m. Grupa Śpiewacza "Tatry" z Ratułowa
Grupa Śpiewacza "Mali Manowianie" z Maniów
II m. Grupa Śpiewacza "Honielnik" z Czerwiennego
Kat. III:
I m. Grupa Śpiewacza "Zawodniacy" z Koniówki - Podczerwonego
Grupa Śpiewacza "Cichowianie" z Cichego
Grupa Śpiewacza "Chochołowianie" z Chochołowa
TANIEC ZBÓJNICKI
I m. Zespół "Tatry" z Ratułowa - Ciupaga Przeziyracki wójta gminy Czarny Dunajec
II m. Zespół "Cichowianie" z Cichego - Ciupaga starosty powiatu Nowy Targ
III m. Zespół "Zawodniacy" z Koniówki - Podczerwonego
Zespół "Mali Dzianiszanie" z Dzianisza
Komisja wyraża zadowolenie z dużej ilości uczestniczących zespołów i wysokiego poziomu artystycznego wykonywanych prezentacji. Komisja dziękuje organizatorom: Urzędowi Gminy w Czarnym Dunajcu, Związkowi Podhalan w Ratułowie za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy oraz stworzenie wspaniałych warunków lokalowych do przeprowadzenie przeglądu. Na tym protokół zakończono i podpisano.

(06.10.2002) W Białce Tatrzańskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagrody laureatowi konkursu "Wielkie odkrywanie Małopolski":
Mówił wójt gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła.

(06.10.2002) Połączone obchody: 120 rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego oraz X-lecia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem rozpoczną się 8 października o godzinie 17.00 w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. W programie m. in. koncert w wykonaniu nauczycieli Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej, obrazek sceniczny pod tytułem "Janickowe imię" w wykonaniu uczniów, ogłoszenie wyników konkursu dla gimnazjalistów, wystawy, prezentacje medali oraz wydawnictw.

(06.10.2002) Pod hasłem "Jan Paweł Drugi - świadek nadziei" w niedzielę 13 października odbędzie się "II Dzień Papieski", organizowany przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Z tej okazji przygotowane zostaną liczne wydarzenia liturgiczne oraz wystawy, festiwale i koncerty. W trakcie Dnia Papieskiego odbędzie się również zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". "W tym roku uroczystości będą stanowiły szczególną formę podziękowania Ojcu Świętemu za jego pielgrzymki do ojczyzny i za nadzieję, którą nam daje" - mówi jeden z organizatorów Dnia Papieskiego arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Tak jak w zeszłym roku, dzień ten ma mieć również wymiar charytatywny. 13 października prawie sto tysięcy wolontariuszy weźmie udział w zbiórce pieniędzy, które zostaną przekazane na stypendia dla utalentowanej młodzieży z najuboższych regionów Polski. "Dzięki takim działaniom chcemy zbudować papieżowi pomnik, nie z brązu lub granitu, ale żywy pomnik w postaci wyedukowanych młodych ludzi". Specjalnie na ten cel przygotowano 75 tysięcy puszek, 7,5 miliona obrazków z cytatami z Ojca Świętego i tyle samo nalepek, które w dowód wdzięczności, dostanie każdy, kto wrzuci do puszki symboliczny "grosik". W kilkudziesięciu miastach, które odwiedził Ojciec Święty, zostaną zorganizowane Apele Jasnogórskie, w trakcie których tysiące ludzi palić będą świecie i modlić się w intencji Ojca Świętego. Tak będzie również w Nowym Targu. W niedzielę (13) o godzinie 15.oo na nowotarskim lotnisku obok pomnika papieża odprawione zostaną nieszpory. O 18.oo Msza Święta w kościele pw. św. Katarzyny a następnie procesja fatimska:
Mówił Marek Fryźlewicz burmistrz Nowego Targu.

(05.10.2002) Zakończenie letniego sezonu turystycznego na Hali Krupowej odbędzie się w niedzielę 6 października. Od blisko pół wieku w pierwszą niedzielę października na Hali Krupowej odbywa się spotkanie, w którym biorą udział turyści z całej Polski. Zloty te umownie kończą kolejne letnie sezony turystyczne. Tegoroczny 48. Zlot Turystów Górskich tradycyjnie rozpocznie się o godz. 12.00 polową Mszą św. przy kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy (20 min drogi od schroniska PTTK na Hali Krupowej).

(24.09.2002) 28 września w sobotę w Zakopanem "Święto Ulicy Kościeliskiej". Uroczystość rozpocznie o godzinie 10 Msza Święta w Starym Kościółku w intencji wszystkich mieszkańców tej jednej z najstarszych ulic. Później zwiedzanie Pęksowego Brzyzka - zgromadzonych gości po cmentarzu oprowadzi Kazimierz Gąsienica Byrcyn. Następnie zaplanowano paradę góralską i odwiedzanie najstarszych mieszkańców ulicy Kościeliskiej. Będzie też "Przezieracka skrzyni", czyli konkurs na najpiękniej ubraną gaździnę. Organizatorzy zaplanowali również poczęstunki a na koniec posiady w budynku szkoły Liceum Sztuk Palstycznych im. Antoniego Kenara.

(24.09.2002) Od 4 do 6 października trwać będzie impreza pod nazwą Dni Gór, organizowana w Żywcu przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Bogaty program przewiduje wycieczki górskie, wykłady naukowe na temat pogranicza kulturowego Polski, Czech i Słowacji oraz atrakcje typu - wspinaczka na sztucznej ścianie, nauka jazdy na czterokołowcach i zawody łucznicze.

(22.09.2002) 27, 28 i 29 września w Poroninie (plac koło byłego muzeum Lenina ) odbędzie się impreza pod tytułem ZBÓJECKIE ZAKOŃCZENIE SEZONU HARLEY'OWEGO. W imprezie weźmie udział około 300 maszyn z pięciu klubów z terenu całej Polski i nie tylko.
PROGRAM IMPREZY
Dzień I
GODZINY POPOŁUDNIOWE: Przywitanie uczestników muzyką góralską. Zamknięte spotkanie członków klubów Pokaz maszyn. Zakwaterowanie uczestników.
Dzień II
GODZINA 12.00 Oficjalne otwarcie imprezy, Konkursy (zbójecki dart , orzeszek, zawody w piciu piwa na czas)
GODZINY POPOŁUDNIOWE: Koncert kapeli "ZŁE PSY", Gry i zabawy (wbijanie pieńcioka w pień, przeciąganie liny), Palenie gumy na harley'u, Zabawa do późnych godzin nocnych.
Dzień III
GODZINA 11.00 Parada motorów oficjalnie kończąca zlot.

(18.09.2002) Od 4 do 6 października zakopiańska szkoła Kenara świętować będzie 125-lecie powstania. Natomiast w Galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana otwarto wystawę pt. "Meble i instrumenty ze Szkoły Kenara - od archiwalnych po współczesne". Komisarzami wystawy są Stanisław Marduła i Władysław Hyc. Jubileuszowi poświęcona będzie także wystawa którą od 5 października będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki - głownie wspominać będzie absolwentów popularnego zakopiańskiego "plastusia".

(17.09.2002) Zespół im. Klimka Bachledy obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. Uroczystości zaplanowano na 19 października.

(17.09.2002) W serwisie rozmowa z prezesem Związku Podhalan w Kanadzie Anną Podczerwińską, prezesem oddziału poroniańskiego ZP Andrzejem Skupniem oraz kierownictwem zespołu Regle. Przypomnijmy zespół przez miesiąc przebywał w Kanadzie, gdzie uczestniczył w Dniach Młodzieży z Janem Pawłem II. Rozmowa przenosi nas m.in. do tamtych wydarzeń:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

(17.09.2002) Sołectwo Lipnica Centrum w tym roku było gospodarzem dożynek w gminie Lipnica Wielka na Orawie. Deszczowa pogoda nie pokrzyżowała organizatorom planów, bowiem impreza zamiast na placu obok szkoły - odbyła się w sali im. Mików. Jednym z najważniejszych punktów programu była prezentacja sołectw. Scenkę Hołdymasu - zaprezentowało sołectwo Skoczyki - wystąpili z żywym rekwizytem-kozą:
Po nich z dowcipnymi przyśpiewkami wystąpiło sołectwo z Przywarówki:
Prezentacje były oceniane - a nagrody wręczył wójt Mariusz Murzyniak:
Z koncertem wystąpiła muzyka dziecięca i zespół im Heródka z Lipnicy. Zorganizowane zostały także konkursy sprawnościowe. Najpierw było klepanie kosy. Zasady klepania wyjaśnia jeden z jurorów Karol Fitak:
Jurorzy mieli trudny wybór, bowiem wszystkie kosy były dobrze wyklepane, ale ostatecznie orzekli iż pierwsze miejsce zajęło sołectwo Murowanica reprezentowane przez Milana Graczyka. Kolejne równorzędne miejsca zajęli; Ignacy Martyniak z sołectwa w Centrum, Stefan Kidoń ze Skoczyków i Adam Górnicki z Przywarówki. Nagrody w tej konkurencji były rzeczowe - miedzy innymi - spędzenie wolnego czasu na złowieniu czterech pstrągów. Były również konkursy w młóceniu cepami, kręceniu powrósła. Sale ozdabiał m.in. okazały wieniec dożynkowy. O wykonaniu wieńca i przebiegu święta mówi gospodarz święta Franciszek Janowiak:

(17.09.2002) W Lipnicy Małej otwarto wystawę malarstwa i rysunku:
Mówiła dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce - Magdalena Smreczak. A teraz pora na przedstawienie autorek wystawy:

(16.09.2002) We wtorek do Nowego Targu przyjeżdża Piotr Cyrwus, aktor Teatru Starego w Krakowie:
Mówił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu Leszek Pustówka.

Józef Pitoń.(15.09.2002) "Moje 2 x 35" - 70 urodziny Józefa Pitonia obchodzono uroczyście w Domu Ludowym w Kościelisku. Do "ludówki" przybyło wielu gości, wśród nich członkowie zespołu im. Klimka Bachledy i Skalnych. Przypomnijmy Józef Pitoń to człowiek gór, wieloletni działacz na polu kultury regionalnej, juror Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, przez lata kierownik zespołu im. Klimka Bachledy, autor znakomitych opowiadań góralskich. (więcej...)

(15.09.2002) Odbyły się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę procesu o Morskie Oko, których główną częścią było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Jako pierwszy zabrał głos wójt Bukowiny Tatrzańskej Józef Milan Modła:
Później przemawiał burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:
Przedstawiciel Wielkopolski - Zbigniew Kalisz powiedział:
Na zakończenie głos zabrał dyrektor TPN Paweł Skawiński:
Tablicę pamiątkową poświęcił ksiądz infułat Kazimierz Sudera przedstawiciel J.E. Kard. Franciszka Macharskiego. Fragmenty "Na przełęczy" Stanisława Witkiewicza zaprezentował teatr Witkacego.

(13.09.2002) W związku z setną rocznicą rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko na zakopiańskim Cmentarzu odbyła się uroczystość odsłonięcia zrekonstruowanego nagrobka dr Aleksandra Mniszka Tchorznickiego - arbitra międzynarodowego sądu w Grazu:
Mówiła Agata Nowakowska Wolak - prezes Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami. Sylwetkę znamienitej postaci - sędziego Aleksandra Mniszka Tchorznickiego przybliżył Marian Matusiak:
Następnie głos zabrał burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:
Po uroczystości zebrani przeszli do Białej Izby Związku Podhalan, gdzie dr Jerzy Roszkowski i Marian Matusiak wygłosili odczyt "Spór o Morskie Oko i jego rozstrzygnięcie 13 września 1902 roku". Zaprezentowane zostały także reprodukcje unikalnych fotografii i artykułów prasowych z 1902 roku - dotyczących sporu o Morskie Oko.

(13.09.2002) 14 i 15 września w wybranych miejscach w Małopolsce udostępnionych zostanie bezpłatnie do zwiedzania 14 zabytkowych obiektów, często unikatowych w skali światowej. Dodatkowo dla zwiedzających przygotowane zostały liczne koncerty, plenery plastyczne, festyny, turnieje, prezentacje twórczości rękodzielniczej. Na uwagę zasługuje m.in. turniej rycerski „O złoty warkocz Tarłówny”, który rozgrywał się będzie na Zamku w Dębnie koło Tarnowa oraz wystawa fotograficzna „Skarby Małopolski”. W naszym rejonie odwiedzić będzie można Frydman, zespół dworski w Łopusznej i Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy. Uroczystość kulminacyjna IV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie miała miejsce 15 września o godz. 11.00 na Zamku w Dębnie.

(11.09.2002) W Teatrze Witkacego w czwartek Mazepa Juliusza Słowackiego - w reżyserii Krzysztofa Najbora, scenografii Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej z muzyką Jerzego Chruścińskiego. W piątek Teatr nieczynny. W sobotę o 17.00 widowisko plenerowe p.t. "Na brzyzku nad Morskim Okiem". W niedzielę "Caligula Alberta Camus w reż. Andrzeja Dziuka, scenografii Jerzego Skarżyńskiego z muzyką Tomasza Stańko. Początek spektakli na scenie Witkacego o godzinie 19.oo

(11.09.2002) W 1927 roku w Bukowinie Tatrzańskiej otwarto Bibliotekę Publiczną. W czwartek odbędzie się uroczystość nadania imienia obchodzącej w tym roku 75-lecie Bibliotece Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej. Patronem placówki zostanie Michalina Ćwiżewiczowa. O godzinie 11.oo rozpocznie się sympozjum jubileuszowe w programie którego znajdą się referaty: "Morskie Oko w literaturze polskiej", "Z kart historii Biblioteki w Bukowinie Tatrzańskiej", "Wspomnienie o Michalinie Ćwiżewiczowej". Oprawę artystyczną zapewni zespół "Mali Wierchowianie".

(10.09.2002) 13 września mija 100 rocznica wygrania przez stronę galicyjską procesu o Morskie Oko. Dzień później o 15.30 rozpoczną się na Palenicy Białczańskiej uroczystości jubileuszowe. W ramach imprez towarzyszących grono pedagogiczne i ponad setka młodzieży z I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem przejdzie tatrzańskimi szlakami:
Część młodzieży pokona szlaki bardziej eksponowane: 10 osób wyjedzie na Kasprowy Wierch skąd przez Świnice, Zawrat, dol. 5 stawów polskich i Szpiglasową Przełęcz dotrze do Morskiego Oka. 15 osobowa grupa uczniów wyruszy z Kuźnic na Halę Gąsienicową, skąd przez dolinę Pańszczycy, Krzyżne, dol. 5 stawów Polskich również dojdzie na metę "rajdu". Trzecia, 20 osobowa grupa ruszając z Zazadni, przechodząc przez Rusinową Polanę, Gęsią Szyję, Polanę Waksmundzką i Wodogrzmoty Mickiewicza dołączy do pozostałych.

(10.09.2002) Młodzież Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem gości kolegów z Niemiec. Na ognisku zorganizowanym w Bąkowej Zochylinie był Marcin Chmiel. Jako pierwszy na temat pobytu niemieckiej młodzieży w Zakopanem mówi dyrektor Stanisław Stachoń.
Kolejną rozmówczynią była pani Krystyna Ziach:
Pani Krystyna Ziach przetłumaczyła nam wypowiedź Johanesa, ucznia który przyjechał na wymianę:
O swoich wrażeniach opowiedziała nam Dominika - uczennica 3 klasy liceum technicznego zespołu szkół hotelarsko - turystycznych w Zakopanem:
Pani Krystyna przetłumaczyła również wypowiedź opiekunki grupy niemieckiej - pani Roswity Hakel:

(10.09.2002) W Czarnym Dunajcu odbyły się już po raz 12 gminne Dożynki "Hołdymas":
Mówił zastępca wójta gminy Czarny Dunajec Józef Bobek. Niezawodny w bawieniu publiczności był Andrzej Jakubiec. Zmiany w regulaminie konkursu "Wyżyj się Babo" wytłumaczył zwiększoną w ubiegłym roku - po Hołdymasie - ilością poobijanych męskich zadków i nie tylko:
Dopowiadał Stanisław Bukowski. A tak Jędrek Kubosek komentował skoki spadochronowe, poprzedzane zrzucaniem specjalnych taśm, które wskazują kierunek i siłę wiatru ale i też wyglądają niezwykle barwnie - Andrzej Jakubiec widział to jednak troszkę inaczej - o czym za chwilę:
No i wreszcie rozpoczął się przegląd powozów, fasiągów i furmanek - jako pierwszy podjechał Franciszek Leja z Cichego:

(10.09.2002) Przy nowym amfiteatrze nad zalewem czorsztyńskim, zorganizowany został I Festyn Frydmański. Organizatorem imprezy był LKS Zor:
Mówił prezes klubu Wiesław Pawlik. W programie znalazło się szereg atrakcji między innymi mecz piłki nożnej, występy zespołów regionalnych z Frydmana, Sromowiec, Czarnej Góry i Kościeliska, pokazy sprawności straży pożarnej i wspólna zabawa.

(10.09.2002) Jedni mówią o nim - najbrzydszy pod słońcem, inni że jest najpiękniejszy na świecie. Komu wierzyć? W Zakopanem odbył się zjazd Smartów. Mówi założyciel klubu Smarta-Marcin Hajwos:
Klubowiczów spotkaliśmy na Placu Niepodległości, gdzie zaciekawienie budziła nieprawdopodobnie wręcz kolorowa kawalkada pojazdów. Rozmawiamy z kolejnymi klubowiczami:
W programie spotkania był również przejazd na Palenicę Białczańską przed Morskim Okiem, wspólne ognisko oraz wypad w góry.

(10.09.2002) W liceum ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem zorganizowano konkurs o działalności i życiu O. Balzera oraz hrabiego Zamojskiego. Konkurs zorganizowano z okazji stulecia sporu o Morskie Oko:
Mówił opiekun grupy z I LO mgr Zbigniew Grzywacz. Według niego jego podopieczni mają szansę na wygraną:
Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody. Rozdanie nagród odbędzie się w środę  w Białej Izbie. Przygotował Janusz Bobak.

(10.09.2002) W Zakopanem została otwarta nowa galeria. Założycielem jest rzeźbiarz Ryszard Orski. W otwarciu uczestniczył biskup polowy Sławoj Leszek Głódź:
Oto wypowiedź artysty na temat swojej twórczości:
W otwarciu uczestniczył także senator Franciszek Księdzularz:
Obecny był także burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:
Materiał przygotowała Monika Stanisławska - Pitoń.

(09.09.2002) "Architektura Zakopanego na przełomie wieków" to tytuł pokonkursowej wystawy, która otwarta została w Miejskiej Galerii Sztuki:
Rozmawiała Monika Stanisławska Pitoń.

(06.09.2002) 10 września o godz. 19 w Białej Izbie Związku Podhalan odbędą się tradycyjne posiady. Spotkanie poświęcone będzie kontrowersyjnemu projektowi zbudowania dużej stacji narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu ("Trzy doliny"):
Mówił Henryk Krzeptowski Bohac - prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.

(06.09.2002) 13 września mija 100 rocznica wygrania przez stronę galicyjską procesu o Morskie Oko. Dzień później odbędą się uroczystości jubileuszowe. (w 18.10.2003 roku  - 150 rocznica ur. Władysława Zamoyskiego):
Mówił burmistrz Piotr Bąk. Pięknie zapowiada się inscenizacja przygotowana przez aktorów Teatru Witkacego. Warto przypomnieć, że na czele komitetu organizującego uroczystości stoi dyrektor biblioteki kórnickiej Stanisław Sierpowski, burmistrzowie Kórnika i Zakopanego, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska i dyr TPN Paweł Skawiński.

(06.09.2002) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu ma nowego dyrektora. Jest nim pani Iwona Kiwacka-Majerczyk:
Rozmawiał Zdzichu Chmiel.

(06.09.2002) Gmina Lipnica Wielka przygotowuje się do dożynek:
Mówił przewodniczący Rady Gminy dr Emil Kowalczyk.

(04.09.2002) XV Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu połączone były ze Świętem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im generała Boruty Spiechowicza. Msza Święta odprawiona została z udziałem Kompanii Honorowej podhalańczyków, a homilię wygłosił dziekan II korpusu zmechanizowanego ks. płk Henryk Polak. Po mszy św. Kapituła odznaczeń komitetu 600-lecia kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej nadała pamiątkowe medale:
Odznaczenie wręczono generałowi brygady Henrykowi Dziewiątce, dowódcy I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, w skład której wchodzi Brygada Strzelców Podhalańskich:
Głos zabrał ks. Henryk Polak:
Następnie zaprezentowanych zostało 25 sztandarów min. Zarządu Głownego oraz oddziałów Związku Podhalan, ochotniczych straży pożarnych i szkół. Na ołtarzu delegacje złożyły wieńce:
Dalsza część święta plonów odbyła się na placu Pod Sypką, gdzie prócz zespołów regionalnych zaprezentowały się orkiestry podhalańczyków oraz OSP.

(04.09.2002) Imprezą zamykającą zarówno Tatrzańskie Wici jak i okres wakacji było białodunajeckie Święto Pstrąga. Tradycyjnie prócz występów zespołów regionalnych zorganizowane zostały zawody wędkarskie. Do tego konkursu zgłosiło się 5 osób:
1 miejsce ze złowionymi trzema pstrągami tęczowymi zajął Andrzej Para z Białego Dunajca, a na drugim miejscu znalazł się Marek Szandor mający na koncie przepięknego pstrąga potokowego. Po złowieniu trzeba było ryby przyrządzić w ramach konkursu na smażonego lub pieczonego pstrąga:
Mówiła Helena Rusnak. Do konkursu zgłosiło się 5 restauracji z Białego Dunajca, Zakopanego i Kościeliska. My zapytaliśmy o przepisy na pstrągi:
I miejsce zdobył szałas "Polaniorka" za pstrąga filetowanego z wkładką z boczku, w sosie ze świeżych borowików. II miejsce zdobyła "Karczma Polany" za pstrąga faszerowanego mięsem własnym w sosie krabowym, a na III pozycji uplasowała się restauracja "Śwarna" za pstrąga z wody w jarzynach. 2 wyróżnienia otrzymały: "Żabi dwór" za przystawką- żabę w cieście, oraz "Szałas na Wykrocie" za oryginalny smak pstrąga w maśle czosnkowym.

(03.09.2002) Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce 8 września organizuje festyn przebiegający pod hasłem "Pożegnanie Lata". O godzinie 14.oo rozpoczną się mecze piłkarskie pomiędzy amatorskimi drużynami z Wietanamu, Afryki, Słowacji i Polski. O 20.oo rozpocznie się koncert muzyki country w wykonaniu zespołu Grupa Furmana. Występ zapowiedziała też formacja "Jacy Tacy":

(03.09.2002) W niedzielę w Czarnym Dunajcu dożynki gminne:
Mówił Stanisław Bukowski.

(03.09.2002) W zakopiańskim teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w środę i w czwartek o 19.00 Molierowski Trtuffe w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. Scenografie opracowała Katarzyna Gabrat, choreografię Tomasz Gołębiowski a muzykę skomponował Jerzy Chruściński. Komedia Moliera, przedstawia obmierzłego hipokrytę udającego niesłychaną pobożność. Wystawiona po raz pierwszy w Wersalu wywołała gwałtowny sprzeciw dewotów wobec czego król zakazał dalszych przedstawień. Kiedy ponownie weszła na scenę pod zmienionym tytułem - znowu została zdjęta z afisza. Zakaz cofnięto ostatecznie 5 lat po premierze. "Włączenie takiego repertuaru do naszego Teatru jest trudnym przedsięwzięciem. Musimy zaryzykować łamanie konwencji, jaką Molier zawarł w swoich komediach. Zawierają one elementy farsy i to jest dla mnie punktem wyjścia" - mówi reżyser Piotr Dąbrowski.

(03.09.2002) Od 13 do 15 września wielkie posiady góralskie w dolinie Pięciu Stawów Polskich. Będzie sporo muzykantów, bo i o muzyce góralskiej przez trzy dni zebrani dyskutować będą. O szczegółach Bartek Koszarek Harnaś 2002 roku:

(01.09.2002) "Architektura Zakopanego na przełomie wieków" to tytuł pokonkursowej wystawy, która otwarta zostanie 6 września:
Mówił Zenon Remi. Wernisaż wystawy o godzinie 16.oo.

(01.09.2002) 14 września odbędą się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę wygrania przez stronę galicyjską procesu o Morskie Oko:
Mówił przewodniczący rady miasta Zakopane Michał Gąsienica Szostak.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I