I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu kulturalnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII

(02.04.2005) Galeria „Krypta u Pijarów” w Krakowie, ul. Pijarska 2 zaprasza na kolejną wystawę w kwietniu: Antoni Rząsa – rzeźba (Zakopane), wernisaż w środę 6 kwietnia o godzinie 12.00. Uroczystego otwarcia dokona J.E. ks. Kard. Franciszek Macharski. Podczas wernisażu koncert Joanny Słowińskiej z zespołem. O godzinie 13.00 spotkanie poświęcone twórczości Antoniego Rząsy z udziałem. Anny Król, prof. Jacka Waltosia, Janusza Krupińskiego oraz Marcina Rząsy. Wystawa zrealizowana dzięki pomocy Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wystawa czynna do 16.04 2005 od wtorku do soboty 13-17 . Wypowiedzi Antoniego Rząsy: Bynajmniej, gdy robię Chrystusa czy Piety – nie robię z myślą, żeby się do nich modlić, tylko snuję opowieść o ludziach. To życie ludzkie takie tragiczne. Ta sama tragedia dotyczy i świata roślinnego i zwierzęcego – to jedna i ta sama tragedia. Gdy ty na przykład widzisz drzewo, które wzrasta w złych warunkach, na wiatry, na to, to ono jest tak pokręcone jak człowiek, który walczy z życiem, ono jest tak twarde, tak zbudowane. Na przykład lipa – jest tak twarda jak brzoza i tak miękka, że mogę paznokciami, gdy wzrastała w dobrych warunkach. Tak samo u ludzi – i tu jest jakaś spójnia. A jeśli spytasz się mnie, czy moja sztuka jest częściowo autobiografią – chyba po części tak, ale w jakimś szerszym kręgu – jest chyba szczera. To, co robię, to tak, jak to widzę swoimi oczami. Tak jak ja czuję, jak ja czuję życie. Nie wierzę w żadne ideały. W człowieka o tyle wierzę, że jest zdolny do wielkich rzeczy. Wierzę w to, że zawsze będzie walka, że nigdy nie będzie tak pięknie, jakby sobie człowiek wyobrażał.
...praca to moja straszna broń, moja broń ostateczna...
Antoni Rząsa urodzony 26 lutego 1919 r. w Futomie koło Rzeszowa, w miejscu mieszających się wpływów prawosławia i katolicyzmu, na granicy kultur Wschodu i Zachodu, zmarł 26 stycznia 1980r. w Zakopanem, rzeźbiarz, pedagog. W 1938 r. otrzymał z powiatu i gminy jednorazowe stypendium, osiadł w Zakopanem i podjął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego, przerwaną przez Drugą Wojnę Światową. Po wojnie, namówiony przez Antoniego Kenara powrócił do Zakopanego, ukończył naukę w 1952 r. w Liceum Plastycznym i zaraz potem został tamże zatrudniony jako nauczyciel. W Liceum pracował do 1973 r. Był uczniem, potem współpracownikiem i przyjacielem A. Kenara. Od 1954 r. prezentował swoje prace na różnych wystawach krajowych i zagranicą. Rząsa w latach 60-tych XX w. stał się jednym z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Główną tematyką jego rzeźb było męczeństwo Chrystusa i człowieka. Antoni Rząsa był „pierwszym artystą w powojennej Polsce, który odważył się naruszyć i przełamać tradycyjną kościelną ikonografię, bo w zastygły w słodkawej konwencji XIX wieku i tylko już umowny znak- wlał własne przeżycie dojmującego, ludzkiego bólu” (Halina Kenarowa). Wypracował unikalną metodę rzeźby w drewnie pokrywanym naturalnymi farbami własnej produkcji nadającymi jego pracom charakterystyczną wielobarwną fakturą. Rzeźbił także sprzęty użytkowe. W 1976 r. w jego domu przy ul. Bogdańskiego 16a otwarto galerię (obecnie prowadzoną przez jego syna, Marcina).
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Pochowany na Starym Cmentarzu w Zakopanem. Wystawa zrealizowana dzięki pomocy Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Więcej informacji i zdjęcia prac na stronie www.kck.krakow.pl

(02.04.2005) Już niebawem III część konkursu "Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich". Współorganizatorami są: Szkoła Podstawowa w Borze - inż. Jan Gacek, Wójt Gminy Szaflary - mgr inż. Stanisław Ślimak, Akademia Rolnicza w Krakowie, Katedra Hodowli Owiec i Kóz - prof. dr hab. Edward Wierzchoś, Katedra Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa - prof. dr hab. Wiesław Musiał, Katedra Agrobiznesu - dr Ewa Tyran, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie - ks. dr Andrzej Józef Nowobilski,  Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu - ks. Prałat Tadeusz Juchas Dziekan Dekanatu Nowotarskiego, Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem - Lidia Długołęcka-Pinkwart. Część III konkursu Tradycje i obrzędowość religijna związana z wypasem owiec w Karpatach zostanie przeprowadzona 24.04.2005r. o godzinie 9.00 w Domu Podhalan w Ludźmierzu. Po konkursie uroczysta msza święta bacowska w Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu o godzinie 11.00.
Organizatorzy piszą: "Organizujemy ten konkurs z myślą, by wychowywać młode pokolenie na ludzi świadomie zaangażowanych w tworzenie przyszłej swojej małej ojczyzny. Idea małej ojczyzny ma stanowić podstawę nie tylko emocjonalnych więzi ze środowiskiem przyrodniczym miejsca zamieszkania, ale także rzetelną podstawę ochrony tożsamości tego miejsca. Istnieje niebezpieczeństwo, że wiele z tego bezcennego świadectwa przeszłości, jakim są tradycje i zwyczaje pasterskie odejdzie w zapomnienie. Utrata niezwykłego bogactwa, jakim jest tradycja pasterska na Podkarpaciu, zubożyłaby współczesną kulturę, dla której obrzędowość i religijność jest źródłem nieustannej inspiracji".

(31.03.2005) W piątek o godz. 17 w Kolibie przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem spotkanie z niezwykłym człowiekiem gór, który wyruszył jachtem w morski rejs dookoła świata. Bohaterem posadów będzie kapitan Maciej Krzeptowski. Spotkanie uatrakcyjni pokaz multimedialny oraz promocja książki poświęconej wyprawom żeglarskim na morzach i oceanach.

(30.03.2005) Białym Dunajcu odbył się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wielkanocny koszyczek:
Mówił Bartłomiej Kudasik.

(30.03.2005) W tym roku Święcone Zarządu Głównego Związku Podhalan odbędzie się w Oświęcimiu 3 kwietnia. Program uroczystości: o godz. 11.oo zbiórka w Muzeum Auschwitz-Birkenau, przejście pod Ścianę Śmierci i tam "Apel Pomordowanych". O 13.oo w Kościele pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbe odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. O 14.30 rozpoczną się góralskie posiady.

(30.03.2005) Od 1 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej oglądać będzie można kolejną wystawę:
W niedzielę natomiast otwarcie wystawy oraz spotkanie pszczelarzy:
Mówiła kierująca rabiańskim Gminnym Ośrodkiem Kultury Elżbieta Smółka.

(30.03.2005) W czwartek w zakopiańskiej Atmie koncert pt. "Karol Szymanowski i jego współcześni". wykonawcami będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Koncert poprowadzi profesor Maria Brodzicka-Satora. W niedzielę natomiast w Atmie "Koncert Muzyki Polskiej" w wykonaniu uczniów krakowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. W programie utwory: Szymanowskiego, Chopina, Młynarskiego i Spisaka. Początek koncertów o godzinie 17.oo.

(30.03.2005) 8 kwietnia w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki "VI Biennale rzeźby w drewnie uczniów średnich szkół plastycznych". Otwarcie wystawy o godzinie 12.oo. Prace będzie można oglądać do 3 maja.

(29.03.2005) Tymczasem w serwisie foto-relacja z Wielkiej Soboty i święcenia pokarmów w Rabce Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(29.03.2005) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko filia w Witowie już po raz drugi zorganizował Konkurs Pisankowy. W zeszłym roku rywalizowała młodzież tylko z Witowa, w tym roku już z całej gminy Kościelisko. Jury w składzie Małgorzata Karpiel, Zofia Zarycka i Agnieszka Kowalczyk oceniło pisanki i przyznało nagrody, których wręczenie odbyło się we wtorek 29 marca. W kategorii klas "O" - III zwyciężyły reprezentantki Kościeliska:
I miejsce: Aleksandra Różak - Kościelisko, klasa "O"
II miejsce: Monika Obrochta - Kościelisko, klasa "O"
III miejsce: Jagoda Wawdysz - Kościelisko, klasa "O"
Wyróżnienie otrzymały: Zuzanna Laska - Witów, lat 5 i Emilia Nawara - Kościelisko, klasa "O"
W kategorii klas IV - VI:
I miejsce: Sylwia Zaborska - Witów, klasa VI
II miejsce: Agnieszka Piwowarczyk - Witów, klasa VI
III miejsce: Jan Kardasiński - Kościelisko, klasa V
Wyróżnienie dostała: Justyna Laska z Witowa
Kategoria klas I - III gimnazjum:
I miejsce: Elzbieta Bukowska - Kościelisko, klasa I gimn.
II miejsce: Paulina Laska - Witów, klasa II gimn.
III miejsce: Anna Toczek - Witów, klasa I gimn.
wyróżnienia: Anna Staszel - Kościelisko, klasa II gimn.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, gratulują i zapraszają za rok.

(29.03.2005) Po raz kolejny w Jabłonce odbędzie się koncert charytatywny pt. "Orawa dzieciom Afryki". 10 kwietnia w auli zespołu szkół im. Bohaterów Westerplatte wystąpią: Mali Skalni, Trebunie Tutki, oraz zespoły Yes Kiez Sirumen i New Day. W programie także tradycyjna aukcja afrykańskich eksponatów. Początek o godzinie 16.oo. Tego dnia w godzinach od 8.oo do 19.oo można zwiedzać wystawę przedstawiającą działania na Czarnym Lądzie prowadzone m.in. przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

(28.03.2005) W Wielki Czwartek, w kościele p.w. Świętego Krzyża, miała miejsce inauguracja cyklu koncertów dla uczczenia 160. rocznicy urodzin Adama Chmielowskiego – św. brata Alberta. Wystąpił Bristol University Chamber Choir and Orchestra. (więcej...)

 

 

(28.03.2005) TOWARZYSTWO EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ - Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zapraszają licealistów, studentów oraz melomanów na koncert "Muzyka klimatyczna z górami w tle - minimum edukacji - maksimum satysfakcji!". W programie same hity! Superwykonawcy! Miroslav Dudik - Petruchova Ciffra, H. M. Górecki – Koncert fortepianowy, Juras Gruszczyński – Medytacje Tatrzańskie, Wojciech Kilar - Orawa, Wacław Geiger – Tęsknica Modlitwa, Ignacy Jan Paderewski - Album Tatrzańskie, Karol Szymanowski – fragment baletu Harnasie. Wystąpią Jan Karpiel-Bułecka; śpiew, Anna Chowaniec Rybka; śpiew, Jerzy Gruszczyński; syntezatory, Janusz Miryński; skrzypce, Milena Kędra-Adamczak; fortepian, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Agnieszka Kreiner; dyrygent oraz niespodzianki!
Koncert odbędzie się (NAPRAWDĘ!) dnia 1 kwietnia 2005 o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki przy ulicy Krupówki 41 w Zakopanem.
PROWADZENIE: AGNIESZKA KREINER I JAN KARPIEL-BUŁECKA
Sponsorzy: Oficyna Edukacyjna „Krzysztof Pazdro”, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Podhalański Bank Spółdzielczy. POD HONOROWYM PATRONATEM STAROSTWA POWIATOWEGO W ZAKOPANEM. Bilety – cegiełki do nabycia w szkołach (w cenie 5 zł ) oraz przed koncertem (w cenie 10 zł).

(28.03.2005) Powstała strona Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza - Harenda Zakopane - zapraszamy czytelników Watry do zaglądnięcia na witrynę. Oto adres: http://sptjk.w.interia.pl/index.html

(23.03.2005) Pobyt w Zakopanem zakończyły dzieci z dalekiej Osetii. Byli to goście wyjątkowi, którzy doświadczyli tragedii, jaką był zamach terrorystyczny na szkołę w Biesłanie. (więcej...)

 

 

(22.03.2005) Niedziela Palmowa w Rabce - Zdroju. W serwisie "Watra" foto-relacja z uroczystości religijnych. (więcej...)

 

 

 

(22.03.2005) W Podczerwonem odbył się Memoriał Zdzisława Duraja:
W Czarnym Dunajcu spotkali się uczestnicy tradycyjnego Bajklusia:
Mówił Stanisław Bukowski.

(22.03.2005) W zespole szkół w Maruszynie Dolnej uroczyście powitano wiosnę:
Mówiła Bożena Janczy - opiekun samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej w Maruszynie Dolnej. O tym co przygotowali gimnazjaliści opowie Renata Zwierz prezydent samorządu uczniowskiego w gimnazjum w Maruszynie Dolnej:

(22.03.2005) Zakopiańska Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje się do rozstrzygnięcia III Powiatowego Konkursu Matematycznego przebiegającego pod hasłem - "Matematyka pomaga i bawi":
Mówił dyrektor SP 1 Janusz Świerk.

(22.03.2005) Tatrzański Klub Niezależnych i Biuro Turystyczne „Willa Pod Słońcem” serdecznie zapraszają na koncert inaugurujący obchody 160. rocznicy urodzin Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. 24 marca (Wielki Czwartek) 2005 r. godz. 19.30 Kościół p.w. Świętego Krzyża w Zakopanem. Wystąpi Bristol University Chamber Choir and Orchestra /Wielka Brytania/ Dyrygenci: Jonathan Rogers, Ciaran McAuley.
Program koncertu:
1. Herbert Howells – Requiem,
2. William Byrd – Ave Verum,
3. Gustav Holst – Nunc Dimittis,
4. Edward Bairstow - Niech wszyscy zmarli ukażą się,
5. Roy Harris – Podnieś nas, o Panie,
6. Felix Mendelssohn – Uwertura z opery Hebridea, op. 26,
7. Robert Schumann – Uwertura, scherzo i final, op. 52.
Organizatorzy przewidują cykl 20 koncertów. Następny już w Niedzielę Wielkanocną o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Sponsorem przedsięwzięcia jest Uniqa, a patronat medialny sprawują „Dziennik Polski” i „Tygodnik Podhalański”.

(21.03.2005) W zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" otwarto kolejną wystawę fotografii. Oto co o sobie i ekspozycji powiedział autor. (więcej...)

 

 

(21.03.2005) Szkoła Podstawowa Nr 9 w Zakopanem pożegnała zimę. W tym roku dzień 21 marca przypada na Wielki Tydzień. Zdecydowano się więc przyśpieszyć tradycyjne pożegnanie zimy. (więcej...)

 

 

(21.03.2005) Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w Tatrach i Zakopanem mimo słońca był bardzo zimowy. W serwisie foto-relacja. (więcej...)

 

 

 

(21.03.2005) Białym Dunajcu odbędzie się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wielkanocny koszyczek:
Mówił Bartłomiej Kudasik.

(16.03.2005) Brama Kantaka  - Dolina Kościeliska - wtorek godzina 12.30 - dużo śniegu ale to już chyba pierwszy "oddech wiosny"? (więcej...)

 

 

 

(16.03.2005) Zakończyły się eliminacje powiatowe 50 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Nowym Targu dla powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Organizatorami eliminacji było Starostwo Nowotarskie, Starostwo Tatrzańskie i Miejski Dom Kultury w Nowym Targu. (więcej...)

 

 

(15.03.2005) 19 marca harcerska akcja w Szaflarach:
I jeszcze zaproszenie do Bańskiej na Misterium Męki Pańskiej:
Mówił ksiądz Marek Pawlik.

(15.03.2005) Jubileusz 95-lecia powstania Szkoła Podstawowa w Gliczarowie Dolnym chce uczcić przyjmując imię znanego rzeźbiarza Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka. Uroczystości zaplanowano w trzeciej dekadzie kwietnia. Przygotowania trwają już ponad rok:
A teraz kilka słów o patronie:
Mówiła Barbara Gałdyś.

(15.03.2005) W zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" kolejny wernisaż. W piątek o godzinie 17.oo otwarta zostanie wystawa fotografii Kazimierza Flagi Zdjęcia ukazują niektóre europejskie mosty m.in. w Norwegii, Finlandii, Danii oraz Hiszpanii i Portugalii.

(15.03.2005) W Nowym Targu jubileuszowy 25 wernisaż Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda w czerwcu - w kwietniu wystawę będą oglądać Szwajcarzy:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(14.03.2005) Koncert Wielkopostny w kościele p.w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce - Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(14.03.2005) Komisja Historii Wojskowości Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Targu - zaprasza na IX Posiedzenie Komisji Historii Wojskowości oraz ilustrowany slajdami odczyt DR INŻ. ARCH. KRZYSZTOFA WIELGUSA pt. TADEUSZ KOŚCIUSZKO INŻYNIER I FORTYFIKACTOR, która odbędzie się w dn. 19 marca (sobota) 2005 r. o godz. 16.00 w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury, Aleja 1000-lecia 37 w Nowym Targu
PROGRAM:
Część I – Odczyt dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa
Część II – Posiedzenie KHW:
Relacja z przebiegu promocji III Tomu Prac KHW pt. Od Zaolzia po Jaworzynę. Rewindykacje graniczne jesienią 1938 r.
Omówienie kalendarza wypraw naukowo-badawczych KHW w roku 2005, organizowanych przy współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Krakowskim Oddziałem Tow. Przyjaciół Fortyfikacji i Wydz. Architektury Politechniki Krakowskiej.

(13.03.2005) 19 marca o godz. 18 w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem przy ulicy Zamoyskiego odbędzie się Koncert Wielkopostny pt. "DROGA KRZYŻOWA".
W programie: wspaniałe romantyczne dzieło na chór i orkiestrę pod tytułem „Via Crucis”, czyli Droga Krzyżowa, skomponowane przez węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta. Poszczególne części utworu są muzyczną medytacją na temat kolejnych stacji Drogi Krzyżowej, aż do Ukrzyżowania i złożenia do Grobu.
Wykonawcami będą: Chór Towarzystwa Muzycznego z Lublina pod dyrekcją Beaty Dąbrowskiej oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Soliści: Małgorzata Iwanek i Michał Lasota. – śpiew oraz Franciszek Bachleda - Księdzularz – recytacje. Bilety – cegiełki w cenie 5 i 10 zł do nabycia przed koncertem.

(11.03.2005) Krążek za kilka dni w sklepach a tymczasem w Rabce Zdroju w karczmie Siwy Dym zrealizowano zdjęcia do teledysku promującego płytę Andrzeja Brandstattera pt. „Moje pocieszenie”. Po kilku latach przerwy Andrzej Brandstatter mimo ciężkiej choroby - dzięki talentowi, uporowi i ludziom dobrej woli zrealizował swoje marzenie - wydał płytę, która łączy muzykę góralską z brzemieniem orkiestry symfonicznej. (więcej...)

(11.03.2005) I Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej - pod honorowym patronatem Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego Metropolity Krakowskiego już w najbliższą niedzielę w Dolinie Chochołowskiej. (więcej...)

 

 

(10.03.2005) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37, zaprasza na wystawę fotografii ks. Janusza Sołtysa. Wernisaż 12 marca (sobota) o godz. 17.00.

(08.03.2005) Profesor Bolesław Faron - dyrektor "Instytutu Filologii Polskiej" Akademii Pedagogicznej w Krakowie będzie gościem kolejnego "Czwartku Literackiego" w zakopiańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. W programie spotkania projekcja filmu poświęconego Władysławowi Orkanowi. Początek o godz. 18.
Tydzień później zaplanowano kolejne już seminarium bibliotekarzy Powiatu Tatrzańskiego. W programie m.in. wykład kierującej muzeum Marii Mironowicz-Panek pt. "Nałęczowskie lata Stefana Żeromskiego" oraz prezentacja Biblii po góralsku Marii Matejowej-Torbiarz.

(08.03.2005) Zmarłemu w ubiegłym roku Zdzisławowi Durajowi poświecone będą organizowane w Podczerwonym 14 marca zawody sportowe. Czarnodunajecka Gmina postanowiła rozgrywać rokrocznie Memoriał poświecony temu wybitnemu działaczowi sportowemu, wieloletniemu dyrektorowi szkoły w Podczerwonem, a także pomysłodawcy pierwszej na Podhalu ligi siatkarskiej.

(07.03.2005) "Watra underground", czyli czasami trzeba zejść do podziemi - Jaskinia Demianowska. W serwisie foto-relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(07.03.2005) 4 marca 2004 r. w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych obyła się doroczna WIELKA GALA POEZJI, będąca uroczystym zakończeniem Czwartego Szkolnego Konkursu Poetyckiego Uczniów POSA. Jest to największa uroczystość literacka w szkole. (więcej...)

 

 

 

 

 

(07.03.2005) Miniona niedziela znowu była okazją do miłego spędzenia popołudnia na lodowisku przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem. Dzieciaki uczestniczyły w „zabawie na łyżwach”. (więcej...)

 

 

(07.03.2005) Balet przy Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdroju. Przedstawienie w sanatorium "LOTOS". W serwisie "Watra" foto relacja z imprezy. (więcej...)

 

 

 

(07.03.2005) W czarnodunajeckim gimnazjum odbył się doroczny konkurs "Podhale moja mała Ojczyzna":
Jury wyłoniło zwycięzców:
Mówił dyrektor Adam Chlebek.

(07.03.2005) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu zaprasza 10 marca na wernisaż wystawy prac dzieci z koła plastycznego prowadzonego przez Barbarę Piszczór w szkole podstawowej w Gliczarowie Dolnym i koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu Chóru Przemienienia z Jabłonki pod kierunkiem Bartłomieja Rutkowskiego:
Mówił Bartłomiej Kudasik.

(06.03.2005) Nie lada atrakcję w minioną sobotę mieli mali pacjenci leczący się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu w Krakowie. W auli zorganizowano dla nich spotkanie z Jasiem Melą. (więcej...)

 

 

(06.03.2005) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, 10 marca 2005 (czwartek), o godz. 18.00 zaprasza na wernisaż wystawy prac dzieci z koła plastycznego prowadzonego przez Barbarę Piszczór w szkole podstawowej w Gliczarowie Dolnym i koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu Chóru Przemienienia z Jabłonki pod kierunkiem Bartłomieja Rutkowskiego.

(06.03.2005) W piątek 11 marca Marszałek Janusz Sepioł weźmie udział w imprezie związanej z rozstrzygnięciem plebiscytu na Najlepszą Stację Narciarską w Małopolsce 2005 roku. Spotkanie odbędzie się w Białce Tatrzańskiej na górnej stacji Kotelnicy Białczańskiej o godz. 12.00.

(06.03.2005) Zebranie sprawozdawczo wyborcze Związku Podhalan w Kościelisku. Małgorzata Karpiel relacjonuje: "6 marca odbyło się Walne Zgromadzenie oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, które poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Kazimierza, patrona tutejszego oddziału Związku. Podczas nabożeństwa polecano zmarłych Członków Założycieli w 80 rocznicę powstania Ogniska Z. P. w Kościelisku. Walne Zgromadzenie odbyło się w Domu Ludowym im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Prezes Edward Styrczula Maśniak, który przez ostatnie 3 lata kierował Oddziałem, podziękował wszystkim za współpracę i zaangażowanie na rzecz kultury. W zebraniu uczestniczył także wójt gminy – Bohdan Pitoń, który także złożył podziękowanie ustępującemu Prezesowi i Zarządowi, wyrażając nadzieję, że nowe władze Związku będą kontynuowały dotychczasową dobrą współpracę oraz pracę na rzecz podtrzymywania i rozwoju kultury oraz promowania naszej gminy.
Walne Zgromadzenie wybrało prezesa – została nim Anna Nędza – Kubiniec.
W skład Zarządu weszli: Mateusz Nędza Kubiniec vice prezes do spraw gospodarczych, Zofia Kin – vice prezes do spraw kultury, Małgorzata Karpiel – sekretarz, Grażyna Pitoń – skarbnik. Członkowie: Maria Bętkowska, Krystyna Bukowska, Zofia Łukaszczyk, Stanisław Krupa, Tadeusz Pitoń, Adam Karpiel". (fot. Wojciech Smolak)

(03.03.2005) W niedzielę 6 marca o godz. 15 w Zakopanem kolejna impreza sportowa dla dzieci i młodzieży na lodowisku przy ul. Grunwaldzkiej (teren Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych). W programie „Zabawy na łyżwach” konkurencje sprawnościowe, tańce na lodzie, quiz przygotowany przez Tatrzański Park Narodowy i inne atrakcje. Świetna pogoda i niepowtarzalna atmosfera jak zwykle gwarantowane! Na zwycięzców i uczestników czekają nagrody i prezenty. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i całe rodziny. Wstęp na lodowisko bezpłatny! Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 20 172 66. Zabawę na lodzie organizuje Tatrzański Klub Niezależnych.

(02.03.2005) Urząd Gminy Kościelisko – komisja oświaty, kultury, turystyki, sportu i promocji i komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, wraz z dyrekcjami i nauczycielami Zespołów Szkół w Kościelisku, Witowie i Dzianiszu, organizuje w czwartek 3 marca 2005 roku IV Zawody Szkół Gminy Kościelisko w narciarstwie zjazdowym. Rywalizacja odbywać się będzie w czasie godzin lekcyjnych na wyciągu narciarskim „Salamandra”. Początek o godz. 9. Trasy przejazdów nie są trudne, możliwe do przejazdu dla każdego, kto potrafi jeździć po stoku. Organizatorzy piszą: "Chcemy aby jak najwięcej uczniów wzięło udział w Zawodach i aby sportowa rywalizacja połączona była z wesołą zabawą i koleżeńskim spotkaniem uczniów i nauczycieli naszych Szkół Podstawowych i Gimnazjów". Do zdobycia są: 54 medale, 108 dyplomów i 12 pucharów.

20 urodziny zakopiańskiego Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. W serwisie "Watra" foto-relacja z jubileuszu. (więcej...)

 

 

 

W zakopiańskiej willi „Koliba” można do 17 kwietnia oglądać wystawę „Rzeźby Mieczysława Króla-Łęgowskiego”. Mieczysław Król – Łęgowski jest człowiekiem wielu pasji; jedną z nich jest rzeźba w metalu czyli metaloplastyka, w której to dziedzinie może pochwalić się już wieloma realizacjami wystaw i bardzo ciekawymi projektami. (więcej...)

 

(02.03.2005) 3 marca o 17.00 w nowotarskiej Galerii "Jatki" wernisaż wystawy prac Stanisława Kuskowskiego. Wernisaż uświetni koncert "Oblicza głosu gitary" - w wykonaniu M. Brynkusa, Dobrawy Libieckiej - Koźlak oraz gościnnie Jacka Polakiewicza. W sali 28 nowotarskiego MOK - u o 19.00 wykład Marii Możuch pod tytułem "Pop Art".

(02.03.2005) Promocja III TOMU “PRAC KOMISJI HISTORII WOJSKOWOŚCI” pt. "OD ZAOLZIA PO JAWORZYNĘ - REWINDYKACJE GRANICZNE JESIENIĄ 1938 ROKU" odbędzie się w sobotę 5 marca w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury przy Aleji 1000-lecia 37 w Nowym Targu.
W trakcie promocji projekcja filmu dokumentalnego z 1938 r. pt. “Zaolzie wraca do Polski” oraz dyskusja panelowa z udziałem autorów. Początek o godzinie. 10.
Na spotkanie zapraszają nowotarskie: KOMISJA HISTORII WOJSKOWOŚCI POLSKIEGO TOWARZYSTWA HISTORYCZNEGO MIEJSKI OŚRODEK KULTURY i ZWIĄZEK PODHALAN.

(28.02.2005) W Poroninie podsumowano Kumoterską Gońbę 2005. Posłuchajmy fragmentu ogłaszania wyników. Zacznijmy od miejsca szóstego:
A teraz rozmowa z uczestnikami:
(więcej...)

 

(28.02.2005) W najbliższą niedzielę Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej zaprasza do Białki Tatrzańskiej wszystkich - a w szczególności strażaków, do wzięcia udziału w Mszy Świętej w intencji powrotu do zdrowia Jana Pawła II. Nabożeństwo, które rozpocznie się o godzinie 11.oo odprawi ksiądz kapelan Stanisław Łomnicki.

(28.02.2005) 4 marca w szkole w Bańskiej Niżnej kolejne obchody Dnia Patrona - Św. Kazimierza:
4 marca o godzinie 9.oo odprawiona zostanie Msza Święta w intencji patrona, społeczności szkolnej a także św. p. profesora Juliana Sokołowskiego - wielkiego przyjaciela Bańskiej Niznej. Potem w budynku szkoły uroczystości pod figura patrona, występy artystyczne i rozstrzygnięcie tradycyjnego konkursu plastycznego pt. "Kto tu rządzi". W tym roku napłynęły prace z ponad 60 szkół całej Polski.
W intencji profesora Juliana Sokołowskiego odprawiona zostanie w Bańskiej Niżnej Msza Św. Wspomnijmy zeszłoroczne wystąpienie profesora podczas Dnia Patrona szkoły w Bańskiej Niżnej:
Rok rocznie gospodarz gminy Szaflary wójt Stanisław Ślimak serdecznie dziękując organizatorom Dnia Patrona przypomina historię zainteresowania się bańszczańskim bogactwem - wodami geotermalnymi:

(28.02.2005) W piątek w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej podsumowanie konkursu poezji. Słowno-muzyczno-teatralny finał rozpocznie się o godzinie 12.oo. Jury postanowiło trzymać uczestników w napięciu do ostatniej chwili i zwycięzców poda dopiero w piątek tuż po przywitaniu przybyłych do budynku szkoły gości. A będzie wśród nich sporo znakomitych osób - w tym przedstawiciele patronujących konkursowi instytucji: rady rodziców, Starostwa Tatrzańskiego, Urzędu Miasta czy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie też obecny proboszcz Parafii p.w. Świętej Rodziny - fundator nagrody w kategorii wiersza o tematyce religijnej.

(28.02.2005) Stanisław Kuskowski - "Czarny Malarz" - wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta 4 marca o godzinie 17.oo w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Ekspozycja stanowi część 27 Salonu Marcowego a zorganizowana została w 10 rocznicę śmierci artysty.

(27.02.2005) Pożegnaliśmy Emila Kowalczyka. W serwisie Watra krótka foto-relacja z pogrzebu. (więcej...)

 

 

 

(23.02.2005) W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbędzie się podsumowanie Kumoterskiej Gońby 2005. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. O 17.oo natomiast w Kościele pod wezwaniem świętej Magdaleny odprawiona zostanie Msza Święta.

(22.02.2005) Zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza ma 20 lat. Program jubileuszowych obchodów jest niezwykle bogaty. Dzień pierwszy urodzin już w środę zainauguruje spektakl "Szach Mat" - Vittorio Franceschi o godz. 19 na scenie Atanazego Bazakbala. 24 lutego o godz. 17 wernisaż prac Barbary Gawdzik Brzozowskiej pt. "Koty, Damy, i inne istnienia". Ekspozycja prezentowana będzie w galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej. Później w programie o godz. 19 na scenie Witkacego Dżuma - Alberta Camusa. O 21.45, w ramach niespodzianek urodzinowych, koncert zespołu VON ZEIT zatytułowany "Witkacy spotyka Hrabiego von Zeit". W czwartkową noc teatr od godz. 22.30 zaprasza na projekcje filmów o Witkacym. Można będzie zobaczyć „Pożegnanie jesieni” w reż. Mariusza Trelińskiego oraz w reż. Grzegorza Dubowskiego „Dzieło malarskie - Firma Portretowa”, „Litymbrion”, „Portret - St. I. Witkiewicza". Filmowe spotkanie "prowokowane" przez prof. Tadeusza Lubelskiego odbędzie się na scenie Atanazego Bazakbala. Kolejny dzień urodzinowy - piątek - rozpocznie o godz. 18 spektakl plenerowy „CARMEN FUNEBRE” w wykonaniu Teatru "Biuro Podróży" z Poznania. Zainteresowanych zapraszamy na plac Gimnazjum nr 1, przy ul. Nowotarskiej 42. O godz. 20.00 na scenie Witkacego „PANOPTICUM” wg Juliana Tuwima. Na 22.30 zaplanowano wernisaż wystawy - Jerzy Duda-Gracz „Teatrowi Witkacemu”. Tej samej nocy godz. 23.15 kolejna niespodzianka - „PIEŚŃ” w wykonaniu Łucji Czarneckiej i Mirosława Herbowskiego. Pół godziny później promocja książki Barbary Świąder - „W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem” - podczas spotkania zabrzmi Muzyka Jerzego Chruścińskiego a zaśpiewa Zespół Teatru. O pierwszej w nocy z koncertem wystąpi Max Klezmer Band na Scenie A. Bazakbala. Urodzinowy dzień IV zainauguruje o godz. 18.00 "gość niezwykły!" - Tomasz Stańko i jego zespół. O 19.30 kolejna niespodzianka "Stojący" - wystąpią: Dorota Ficoń, Krzysztof Wnuk. O 20.00 rozmowy istotnie..., czyli Posiady poświecone Metafizyce Witkacego. Dialog prowadzić będą prof. Lech Sokół, prof. Janusz Degler, dr Monika Milewska - spotkanie prowokuje: dr Piotr Rudzki. O godz. 22.00 spektakl premierowy „Bal w operze” wg Juliana Tuwima. O 23.15 Kończymy 20 lat i ...wspinamy się dalej! - Tort Urodzinowy. O północy koncert zespołu "Son de Cuba". Dodajmy, że 20 Urodzinom towarzyszy wystawa fotografii z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza „Istnienie Poszczególne - Stanisław Ignacy Witkiewicz".

(19.02.2005) Nowe, znakomite fotografie z Parady Gazdowskiej w Rabce Zdroju. W serwisie "Watra" także szczegółowe wyniki rywalizacji. (więcej...)

 

 

 

(19.02.2005) Odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Celem Stowarzyszenia jest, m.in. kultywowanie pamięci i tradycji szkoły, nawiązywanie i utrzymywanie więzi łączących absolwentów szkoły oraz wspieranie bieżącej działalności placówki. (więcej...)

 

(19.02.2005) Po raz piąty rozegrano Mistrzostwa Podhala w Scrabble. Zawodnicy z całej Polski zjechali do Ośrodku Wypoczynkowego WDW na Groniku. (więcej...)

 

 

 

(19.02.2005) Na początku marca nowa płyta a już teraz oficjalna strona internetowa Andrzeja Brandstattera. Zaglądnij: www.brandstatter.pl

 

 

 

(19.02.2005) 75 lat Związku Podhalan w Ameryce Północnej - posiady pod takim tytułem poprowadzi we wtorek w zakopiańskiej Białej Izbie Aniela Bafia - nauczycielka i autorka monografii Poronina. Początek posiadów o godzinie 19.oo.

(19.02.2005) Poeta, kompozytor i piosenkarz - Leszek Długosz będzie gościem kolejnego "Czwartku Literackiego" w zakopiańskiej Bibliotece Publicznej. Leszek Długosz ukończył filologię polską na UJ, studiował też na wydziale aktorskim PWST w Krakowie. W latach 1965-68 występował w Piwnicy Pod Baranami. W 1973 roku wydano jego debiutancki tomik poezji pt. "Lekcja rytmiki". W dorobku muzycznym ma m.in. 4 płyty autorskie. Spotkanie z Leszkiem Długoszem 24 lutego o godzinie 18.oo. Dzień później Leszek Długosz poprowadzi w zakopiańskiej galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana XIX Wieczór przy Świecach Spotkanie autorskie pt. "Dusza na ramieniu" rozpocznie się o godzinie 17.oo.

(19.02.2005) Nowotarski konkurs fotograficzny przyciąga rokrocznie coraz większą liczbę uczestników. Jubileuszowy XXV wernisaż Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sunderlanda pt. "Krajobraz Górski" odbędzie się w czerwcu. W kwietniu 25-lecie wystawy chcą uczcić Szwajcarzy:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(19.02.2005) Skoro o konkursach mowa, to przypominam, że do 31 maja przyjmowane są utwory w ramach 34 Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Rozpatrywane będą tylko utwory nigdzie niepublikowane, każdy autor może przesłać maksymalnie 3 wiersze podpisane wyłączeniem godłem. Każdy z utworów winien być przekazany w 4 egzemplarzach Jury oceniać będzie w dwóch kategoriach: literackiej i gwarowej.

(17.02.2005) Ferie zimowe w pełni! Świetne warunki narciarskie zachęcają do spędzania na stoku całych dni. Tłumy turystów można spotkać wszędzie. Są jednak w Zakopanem urocze miejsca, gdzie czas jakby się zatrzymał. Jednym z nich jest dom Jana Kasprowicza na Harendzie, w którym mieści się Muzeum Poety. (więcej...)

 

(17.02.2005) HAGAN - Hruby Regiel - Ski-Tour Extreme,
czyli śladami Mariusza Zaruskiego!
W serwisie relacja z wyprawy Wojciecha Szatkowskiego. (więcej...)

 

 

 

(17.02.2005) Bukowina Tatrzańska na nadchodzący weekend ma dwie interesujące propozycje kulturalne. Mówi Bartek Koszarek:

(17.02.2005) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na WARSZTATY PLASTYCZNE realizowane w ramach projektu "TALENTEM OBDARZENI - BOGACI KULTURĄ" finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Warsztaty odbywać się będą w dniach 19-20 lutego początek o godz. 10.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu przy ul. Jana Kazimierza 20.

(17.02.2005) Uroczystości 159 rocznicy Powstania Chochołowskiego odbędą się 22 lutego. Szczegóły przybliży Stanisława Pilch z chochołowiańskiego Oddziału Związku Podhalan:
To uroczystości główne, dzień wcześniej natomiast-część sportowa
Mówiła Stanisława Pilch. Warto tez dodać że, zakopiańskie Koło Przewodników Tatrzańskich PTTK im. Klimka Bachledy zaprasza na tradycyjną wycieczkę na nartach biegowych szlakiem Powstania Chochołowskiego. Wyjazd uczestników z dworca PKS w niedzielę o 9.30.

(17.02.2005) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu organizuje kolejne warsztaty:
Mówił dyrektor GOK Bartłomiej Kudasik.

(17.02.2005) Zawody narciarskie w ramach III Pucharu Gliczarowa Górnego rozpoczną się w najbliższą niedzielę na stoku przy wyciągu "U Steni". W slalomie specjalnym mogą wystartować zawodnicy zrzeszeni i nie zrzeszeni powyżej 18 roku życia. Jako pierwsze, o godzinie 14.oo wystartują panie.

(17.02.2005) Do tegorocznej nagrody Fryderyków w kategorii "Etno-folk" - nominowano płytę pt. "I to, i to" Anny Chowaniec Rybki oraz towarzyszącego jej zespołu w składzie: Leszek Szczerba (saksofon), Józef Michalik (kontrabas), Sławomir Berny (perkusja), Sebastian Karpiel Bułecka (skrzypce) i Bartłomiej Kudasik (altówka). Rozstrzygnięcie plebiscytu i rozdanie Fryderyków 15 marca.

(15.02.2005) Już kiedyś byli w wersji polskiej... Tym razem naprawdę oryginalni Indianie... pod Giewontem. W serwisie foto-relacja z Krupówek. (więcej...)

 

 

 

(15.02.2005) Rabka - Zdrój. Walentynki w Miejskiej Bibliotece Publicznej, czyli rozstrzygnięcie XIII konkursu na "Serduszkowy wiersz". (więcej...)

 

 

 

(15.02.2005) Teraz pada śnieg i zrobiło się cieplej ale jeszcze nie dawno dni w dolinie Dunajca i Popradu były szczególnie mroźne. Nad rzeką temperatura spadała do 26 stopni a przenikliwy, ostry wiatr powodował odczuwanie dużo mocniejszego mrozu. (więcej...)

 

 

(15.02.2005) Fotograficzna informacja dla turystów zastanawiających się nad przyjazdem na Podhale. Takie - znakomite - warunki narciarskie panują na naszych stokach! Zapraszamy!!! (więcej...)

 

 

(15.02.2005) W bukowiańskim Domu Ludowym w środę posiady. Muzyka, taniec, śpiew, góralska poezja i gawędy - z tak bogatym programem zaprezentują się dwa zespoły z Leśnicy Gronia: "Zawaternik" i "Ślebodni". Początek o godzinie 20.

(15.02.2005) W niedzielę w Rabce I Kumoterska Gońba. W programie tradycyjnie - parada gazdowska, parada kumoterska, wyścig kumoterek, skiring i ski-skiring. Początek o godzinie 12.oo na placu za D.H. Albert przy ul. Zakopiańskiej.

(13.02.2005) W Kościelisku na Polanie Krzeptowskiego Biołego odbyła się ostatnia wliczana do łącznej klasyfikacji Parada Gazdowska, Kumoterska Gońba, Skiring i Ski skiring. Sporo emocji przeżyli zawodnicy i publiczność już na samym początku. Dwukrotnie poniosły konie i było dosyć niebezpiecznie. W czasie całych zwodów zdarzyły się w sumie trzy na szczęście nie bardzo groźne wypadki. Trochę trudności zwłaszcza publiczności i fotoreporterom sprawiał padający intensywnie śnieg. Po za tym, jak wszyscy podkreślali, było sporo dobrej zabawy ale i trudnej rywalizacji. (więcej...)

(13.02.2005) W Starym Kościółku przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem odbył się kolejny koncert charytatywny – zorganizowany przez parafię Najświętszej Rodziny i Tatrzański Klub Niezależnych – tym razem na rzecz zakopiańskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. (więcej...)

 

(13.02.2005) Rabka Zdrój - Muzeum im Wł. Orkana - Ścigacka na Korplach. W serwisie "WATRA" foto-relacja z zawodów. (więcej...)

 

 

 

(13.02.2005) Politechnika Krakowska wraz z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie prezentuje w Galerii Stara Polana wystawę pt. „Misja badawcza na Marsie”. Jest to zbiór fotografii przedstawiających zdjęcia przesłane na Ziemię przez marsjańskie łaziki Pathfinder, Spirit oraz Opportunity Czerwonej Planety. Konsula Generalnego Kenneth’a Fairfax’a pytaliśmy, jak to się stało, że marsjańskie krajobrazy trafiły pod Tatry do górali:
Czy marsjańskie góry, pokazane na fotografiach, inne niż nasze, przyjmą się wśród Zakopiańczyków:
Ostatnie pytanie dotyczyło oczywiście wiz amerykańskich. Pytaliśmy konsula Fairfax’a, czy sadzi, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli za wielką wodę podróżować bez tych utrudnień:
Mówił Konsul Generalny Ambasady USA w Krakowie Kenneth Fairfax.
Dodajmy, że wystawę „Mars: Mission Possible” można oglądać w zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej „Stara Polana”, przy ul. Nowotarska 59 do 16 marca 2005 r.
O wystawie w Starej Polanie prof. Marcin Chrzanowski rektor Politechniki Krakowskiej:

(10.02.2005) W Zakopanem na wiosnę – „Zakopiańska wiosna jazz’owa”. Dyrektor Biura Promocji Karol Konarski obiecuje przyjazd znakomitych muzyków:
Dodajmy, że zakopiańska część festiwalu będzie trwała od 23 kwietnia do 3 maja.

(10.02.2005) I Zimowe Konfrontacje Kabaretowe w Zakopanem już od 17 lutego. Imprezy będą odbywać się w kinie Sokół:
Mówił dyrektor zakopiańskiego Biura Promocji Karol Konarski.

(10.02.2005) Jerzy "Juras" Gruszczyński, Kinga Gruszczyńska oraz Joanna Najbor wystąpią w koncercie zatytułowanym "Tatrzańskie szepty" organizowanym na rzecz osób niewidomych. Muzyczne spotkanie w piątek o godz. 20 w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej. Organizatorem koncertu są Parafia Najświętszej Rodziny i Tatrzański Klub Niezależnych.

(08.02.2005) XXXIII Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej zakończony. Oficjalnego zamknięcia dokonał sołtys Bukowiny i jednocześnie przewodniczący Rady Gminy Andrzej Czernik. (więcej...)

 

 

(08.02.2005) W Zaskalu odbył się XII Gminny Konkurs Potraw Regionalnych "Zoskalańskie Jodełko". O tym, skąd przyjechały gaździny, ile prezentowały potraw oraz kogo najlepiej oceniło jury - Andrzej Tylka z zaskalańskiego oddziału Związku Podhalan. (więcej...)

 

 

(08.02.2005) Słońce, foki i góry, czyli ski-turowa wycieczka szkoleniowa Koła Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy w Zakopanem. W serwisie foto-relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

(07.02.2005) Słońce i Tatry. W serwisie "Watra" foto-relacje z gór Macieja Bielawskiego i Wojciecha Szatkowskiego. (więcej...)

 

 

 

(07.02.2005) W galerii MBWA Jatki prezentowane były cztery lata temu prace Marca Chagalla. Za kilka miesięcy do Nowego Targu trafią między innymi grafiki Pablo Picasso:
Prace Picassa można będzie oglądać w nowotarskiej galerii w drugiej połowie września. Mówiła Anna Manicka z gabinetu grafiki i rysunku współczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. Szefową nowotarskiej galerii zapytaliśmy jak placówka przygotowana jest na przyjęcie cennych eksponatów:
Mówiła Anna Dziubas, kierująca galerią Jatki w Nowym Targu.

(07.02.2005) IV Szkolny Konkurs Poetycki uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej Gala 2005. Biorą w nim udział uczniowie klas IV - IX, uczestniczący w zajęciach warsztatów literackich. Rozgrywany jest w dwóch kategoriach - juniorów (szkoła podstawowa) i seniorów (gimnazjum). W tegorocznej edycji Jury ocenia wiersze, napisane w okresie od marca 2004 do lutego 2005. Do konkursu nominowane zostały 103 utwory, napisane przez 34 autorów. Teksty oceniane są przez dwa zespoły jurorów: szkolny, złożony z nauczycieli POSA (polonistka, dziennikarka, plastyczka) oraz pozaszkolny (polonistka z Krakowa, pedagog-terapeuta z Łodzi, poeta z Częstochowy). Przewodniczącą jury jest Grażyna Malinowska, polonistka z POSA. Uczestnicy konkursu rywalizują o Złotą Różę, Grand Prix i tytuł Miss (lub Mistera) Poezji 2005. Grand Prix towarzyszyć będą nagrody Rady Rodziców POSA i innych sposnosów. Dodatkowo nagrodzone zostaną najlepszy wiersz miłosny, najlepszy wiersz religijny oraz najlepszy wiersz górski.
Rozstrzygnięcie IV Konkursu Poetyckiego i wręczenie nagród odbędzie się podczas Wielkiej Gali Poezji 4 marca 2005 r. o godz. 12.12 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem przy ul. Sienkiewicza 12. Uroczystość tę organizuje Wydział Literatury POSA wspólnie z Wydziałem Plastyki i Wydziałem Muzyki. Wiersze młodych poetów czytać będą aktorzy Teatru Witkacego i nauczyciele szkoły. Grać będzie zespół pod kierunkiem Stanisława Lubowicza. Scenerią uroczystości będzie Werona z czasów Romea i Julii.
Nauczycielami literatury w POSA są Justyna Kowalik oraz Maciej Pinkwart.
Galeria Zwycięzców:
I konkurs (rok 2000) - Karina Kalemba, obecnie uczennica III klasy LO im. Oswalda Balzera
II konkurs (rok 2003) - Katarzyna Wiercioch, obecnie uczennica VI klasy POSA - Paulina Przekupień, obecnie uczennica I klasy LO im. Oswalda Balzera
III konkurs (rok 2004) – Joanna Najbor, obecnie uczennica VI klasy POSA - Paulina Przekupień, obecnie uczennica I klasy LO im. O. Balzera.

(06.02.2005) W piątek 4 lutego w kościele p. w. Najświętszej Rodziny przy Krupówkach w Zakopanem odbył się koncert charytatywny na rzecz dzieci ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych działającego przy Szkole Katolickiej w Czerwiennem Górnem. Rozbrzmiewała muzyka organowa w wykonaniu Marka Wolaka. (więcej...)

 

(04.02.2005) Dodatkowe pieniądze na kulturę w województwie małopolskim. W wykazie projektów programowych oraz zadań z zakresu restrukturyzacji jednostki zgłoszonych przez instytucje kultury Województwa Małopolskiego znaleźliśmy dofinansowanie dla dwóch instytucji Zakopiańskich: Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza na 20 Urodziny "Witkacego" i 120 rocznicę Urodzin Patrona - St. I. Witkiewicza otrzyma 50 000 tyś zł. Natomiast 40 tyś. zł. na premierę spektaklu "Zakopanoptikon" A. Struga. Przedstawienie
będzie kontynuacją tworzenia przez Teatr spektakli nawiązujących do historii i dziedzictwa Zakopanego oraz regionu podhalańskiego. Reżyseria zespołowa pod kierunkiem dyrektora A. Dziuka.
Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otrzymało 86 tyś zł. na uzupełnienie kolekcji malarstwa współczesnego o 3 prace Stanisława Ignacego Witkiewicza: portrety Neny Stachurskiej i Józefa Diehla. Obrazy wzbogacą ekspozycje prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum otrzymało także 9 tyś zł. na wydanie folderu Galerii Władysława Hasiora. Publikacja zawierać będzie informacje o artyście (kalendarium życia i twórczości), galerii oraz barwne reprodukcje 25 prac Wł. Hasiora. Folder będzie wydany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej w nakładzie 1 000 egz.

(03.02.2005) Kiedy pogoda nie dopisuje podpowiadamy turystom i młodzieży wypoczywającej pod Tatrami - warto wybrać się do Muzeum Tatrzańskiego i jego oddziałów. W Galerii Sztuki na Kozińcu prezentowana jest unikalna kolekcja kobierców wschodnich przekazana w 1977 roku do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego przez panią Annę Piotrowicz Kulczycką. Mówi Wojciech Szatkowski kierownik działu historyczno-oświatowego Muzeum Tatrzańskiego:
Przypominamy również o wystawie zorganizowanej na 80-lecie Wielkiej Krokwi w Muzeum Stylu zakopiańskiego w Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej. Prezentowane są unikatowe zbiory:
Mówił Wojciech Szatkowski.

(03.02.2005) W ramach wtorkowych posiadów organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan 8 lutego spotkanie zatytułowane "Szmuncesami - kończymy karnawał" - Studium Słowa w opracowaniu Władysławy Nowickiej. Natomiast 15 lutego wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Ludzie gór i muzyki" autorstwa profesora Jerzego Koszutenko połączona z poezją o górach Jerzego Tawłowicza.

(03.02.2005) Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453 tel. 18-20 70 306, 18-20 70 051, www.koscieliska.pl , www.koscielisko.com.pl
5.02. godz. 17.00 – wernisaż wystawy z cyklu Debiuty: Magdalena Szczurowska – rzeźba. Wystawa czynna do końca lutego od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16
Magdalena Szczurowska ur. 1981r. w Zakopanem. Mieszkanka Kościeliska. Szkolę Podstawowa ukończyła w Kościelisku. Absolwentka Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Aktualnie studentka IV roku Wydziału Architektury i II roku Wydziału Rzeźby u prof. Józefa Petruka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
6.02. godz. 14.30 – wernisaż wystawy obrazów na szkle Marty Stasiowskiej. Dom Ludowy w Kościelisku. Wystawa czynna przez cały miesiąc od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 16 Marta Stasiowska, wróciła do malarstwa przed kilkoma laty. W tajniki tej sztuki wprowadzali ją w dzieciństwie Jan Jachymiak oraz ojciec, Zdzisław Walczak - znani zakopiańscy artyści. Po grudniowym debiucie w Zakopanem prezentuje swoje prace kościeliskiej publiczności.
6.02. godz. 16.00 –Podłazy i kolędowanie - występ zespołu Witowianie i Mali Witowianie.

(03.02.2005) Niebawem 120 rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza i 20 rocznica powstania teatru "Witkacego" w Zakopanem. Zapowiadają się niezwykłe jubileuszowe uroczystości. Nie co tajemnicy zdradzi Agata Balcerowska Całka:
Mówiła Agata Balcerowska.

(02.02.2005) Bukowina Tatrzańska. W Domu Ludowym uroczyście otwarto XXXIII i Góralski Karnawał:
Były prezenty:
W czwartek rozpoczynają się konkursy grup kolędniczych i tak będzie do soboty. Przed południem grupy kolędnicze a wieczorem (19.oo) występy zespołów regionalnych oraz konkurs tańca zbójnickiego i par tanecznych.
W niedzielę na bukowiańskim stadionie rozpocznie się cykl imprez plenerowych. O 11.oo zawody strzeleckie, o 12.oo parada Gazdowska, wyścigi kumoterek, skiring i skiskiring. O godz. 18.oo w Domu Ludowym ogłoszenie wyników Góralskiego Karnawału, potem występ zespołu regionalnego a od 20.oo zabawa.

(02.02.2005) 2 lutego w Białym Dunajcu odbyła się Kumoterska Gońba. Blisko 60 uczestników i ich zaprzęgi stanęło do rywalizacji. W serwisie foto-relacja. (więcej...)

 

 

 

(01.02.2005) Dziesięciolecie góralskiego Zespołu im. Jana Janoty. W serwisie "Watra" foto-relacja z jubileuszowego spotkania. (więcej...)

 

 

 

(01.02.2005) Spotkanie rabczańskiej młodzieży z mistrzem olimpijskim Robertem Korzeniowskim w Szkole Podstawowej Nr 2. (więcej...)

 

 

 

(01.02.2005) „Ferie na łyżwach” – czyli zabawę dla dzieci i młodzieży na lodowisku przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem zorganizowano w miniony poniedziałek. (więcej...)

 

 

(01.02.2005) Koncert Zespołu Regionalnego "Robcusie" w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(01.02.2005) W sobotę w białodunajeckiej remizie OSP odbędą się ostatkowe posiady z Najśworniejsymi Góroleckami. Będzie tez występ zespołu "Biołodunajcanie". Po posiadach zabawa. Początek o godz. 20.oo. Naszych słuchaczy, którzy czekają na wybór Najśworniejsej informujemy, że tegoroczna edycja przeniesiona została na sierpień. O dokładnym terminie będziemy pisać.

(01.02.2005) W Kościelisku w sobotę otwarcie wystawy rzeźby, a w niedzielę malarstwa na szkle. Będzie też sporo muzyki, śpiewu i tańca:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(01.02.2005) Po nieudanej pierwszej próbie, tym razem warunki atmosferyczne pozwolą na zorganizowanie parady gazdowskiej w Białym Dunajcu:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak.

(01.02.2005) Po raz XXI w Czarnym Dunajcu spotkali się muzycy grający nuty duchowe. A oto zwycięzcy w swoich kategoriach:
Mówił Stanisław Bukowski. Protokół z posiedzenie Komisji Artystycznej oceniającej XXI Muzykowanie na Duchową Nutę, które odbyło się dnia 29-30.01.2005r. w Czarnym Dunajcu. Komisja w składzie: Maria Garbaruk –Przewodniczący, Renata Zięba – członek, Paweł Staszel – członek, przesłuchała 42 prezentacji dzieci i młodzieży oraz prezentacji dorosłych z całego Podhala. Komisja postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:
Kategoria DZIECIĘCA
MUZYKI:
I talent – „Nowotarżanki ” z Nowego Targu – II talent – Muzyka z Poronina – III talent – Muzyka Wachów z Ostrowska i „Maniowianie” z Maniów, wyróżnienia – Muzyka Obrochtów z e Starego Bystrego, „Mali Miętusianie” z Cichego, Muzyka ze Skomielnej Czarnej, Muzyka „Honielnik” z Czerwiennego.
INSTRUMENTALIŚCI:
I talent –Dawid Czernik z Poronina – II talent –Marcin Słodyczka z Pieniążkowic– wyróżnienie – Renata Fudala z Rogoźnika, Anna Ramska z Cichego, Martyna Dusza z Odrowąża.
ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
I talent – „Tatry” Ratułów –  „Mali Łopuśnianie” z Łopusznej – II talent – „Skałka” z Rogoźnika – III talent – „Honielnik” grupa I z Czerwiennego – Wyróżnienia – Chochołów, „Mali Miętusianie” z Cichego, „Honielnik” grupa II z Czerwiennego, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Lubań” z Kluszkowiec, „Małe Brzegowianki” z Brzegów.
I talent w duetach – Duet „Tatry” z Ratułowa – II talent w duetach – duet z Odrowąża –.
SOLIŚCI:
wyróżnienie – Aneta Chramiec, Maria Morawa
Kategoria MŁODZIEŻOWA
MUZYKI:
I talent - Kapela Bukowskich – II talent – „Miętusianie” z Miętustwa – III talent – „Tatry” z Ratułowa – Muzyka z Witowa - Wyróżnienia:Muzyka z Dzianisza, „Zoborzanie” z Odrowąża.
INSTRUMENTALIŚCI:
I talent - Katarzyna Miętus z Cichego – II talent – Łukasz Miętus z Czerwiennego – III talent – Barbara Walczak z Zakopanego –
ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
I talent – Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca – II talent – Zespół „ Szumni” z Chochołowa – Zespół „Turnie” ze Starego Bystrego – I talent w duetach – Anna i Wioletta Bulas z Czarnego Dunajca.
SOLIŚCI:
wyróżnienie – Edyta Zaskalskiej z Odrowąża
Kategoria DOROSŁYCH
MUZYKI:
I wyróżnienie – Muzyka Rodzinna Czechów z Czarnego Dunajca – Muzyka Witowian z Witowa – II wyróżnienie - Muzyka Tadeusza Gocała z Zakopanego – Muzyka Piotra Hazy z Olczy – II wyróżnienie – Muzyka „Holny Wiater” z Białki Tatrzańskiej –
INSTRUMENTALIŚCI:
I wyróżnienie – Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrz. – Mieczysław Sojka z Krauszowa – II wyróżnienie – Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej – wyróżnienia – Jakub Topór Grzybek z Chochołowa – Józef Hawryła z Cichego – Jan Fąfrowicz –
SOLIŚCI ŚPIEW:
I wyróżnienie – Gąsior Władysław ze Starego Bystrego – wyróżnienie specjalne - Basiorka Władysław z Cichego –
ŚPIEW GRUPOWY:
I wyróżnienie – „Gaździnki” z Bachledówki –

(01.02.2005) IV zawody narciarskie i snowboardowe odbędą się w najbliższą niedzielę na wyciągu przysiółka Potoczki w Zębie:
Zapraszał wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

(30.01.2005) Finał 29. Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu za nami. Konkurs podsumowała w imieniu jury Władysława Biel - polonistka z Jabłonki:
O uwagach dla wszystkich 140 uczestników i przygotowujących ich nauczycieli, Władysława Biel:
Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Białym Dunajcu Bogusław Blicharski:
(więcej...)

(27.01.2005) W Szkole Podstawowej Nr 9 w Zakopanem odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów szkoły i dzieci zaproszonych z Ośrodka na Kamieńcu w Zakopanem. (więcej...)

 

 

 

(27.01.2005) IV zawody narciarskie w slalomie na nartach oraz desce snowboardowej już 6 lutego w Zębie na wyciągu Potoczki. W planach oprócz rywalizacji sportowej występ zespołu "Zbójnicek" z Zębu, przejazd zaprzęgów konnych, pieczenie kiełbasy i zabawa przy ognisku oraz pokaz sztucznych ogni. Zapisy zawodników od 9.30 do 11.30. Start zaplanowano w samo południe. Dla najlepszych przewidziano dyplomy i nagrody. Organizatorami zawodów są: właściciele wyciągów, Ochotnicza Straż Pożarna w Zębie, Urząd Gminy w Poroninie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz oddział Związku Podhalan w Zębie.

(26.01.2005) Zaproszenie do Bukowiny Tatrzańskiej. We wtorek 1 lutego w ramach Karnawału Góralskiego o godz. 18 w Domu Ludowym prezentacja tomiku poezji Józefa Pitoraka, Józefa Koszarka i Franciszka Sztokwisza pt. "Bukowiańskie nuty". Na spotkaniu promowany będzie również tomik poezji ks. Marcina Godawy pt. "Śrybny snopek zyta" oraz poezja Stanisławy Górkiewicz zebrana w tomiku "Na Bieńkowskim Wierchu". Natomiast o godz. 20 rozpocznie się koncert zespołu RZOZ Bartka Koszarka.

(26.01.2005) W zakopiańskim Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych odbyła się niezwykła uroczystość. Przekazano własnoręcznie podpisane przez Jana Pawła II błogosławieństwo dla szkoły. Ks. Adam Kozłowski uczący religii w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych podkreślił wagę uroczystości stwierdzeniem, że to niezwykle rzadki przypadek, żeby papież podpisywał własnoręcznie taki dokument. (więcej...)

(26.01.2005) Na uroczystości rocznicy oswobodzenia obozu zagłady w Oświęcimiu jedzie delegacja Gminy Szaflary. Wójt Stanisław Ślimak:

(26.01.2005) W niedzielę Kumoterska Gońba w Ludźmierzu. Zaprasza Ewa Iwulska:
Kolejne parady: 2 lutego w Białym Dunajcu, 6 w Bukowinie Tatrzańskiej i jako ostatnia z cyklu zaplanowanych parad - 13 lutego w Kościelisku.

(26.01.2005) 4 lutego o godz. 17.oo w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki dwa wydarzenia artystyczne - otwarcie Targów Sztuki oraz wernisaż wystawy "Antoni Rząsa - 1919-1980 Chrystus Dwugłowy (Cisza)". Natomiast 7 lutego kolejna z cyklu rozmów o sztuce. Tym razem spotkanie dotyczyć będzie rzeźby a poprowadzi je Marcin Rząsa. Początek o godzinie 18.oo.

(26.01.2005) Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana (Zakopane ul. Nowotarska 59) przygotowuje kolejną ciekawa wystawę. Tym razem wspólnie z konsulatem generalnym Stanów Zjednoczonych zaprasza na wędrówkę po Marsie. Fotograficzna wystawa poświęcona jest misji badawczej planety. Wernisaż 11 lutego o godzinie 17.oo.

(25.01.2005) W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek posiady góralskie. O szczegółach Bartek Koszarek:

(25.01.2005) W Kościelisku w tym tygodniu kolejna zabawa karnawałowa:
Zespół "Polany" działający przy Szkole w Kościelisku i Rada Rodziców zapraszają na zabawę do Domu Ludowego w sobotę 29 stycznia od godz. 20.30. Grać będą muzykanci z Kościelisk. Dochód z zabawy przeznaczony jest na pokrycie kosztów pobytu zaprzyjaźnionego zespołu dziecięcego Urki z Hiszpanii, który przyjedzie do Kościeliska z rewizytą, latem tego roku.

(25.01.2005) 29 stycznia w Czarnym Dunajcu rozpoczną się dwudniowe muzykowanie na Duchowa Nutę. Patronem przeglądu jest Andrzej Knapczyk Duch:
Mówił Stanisław Bukowski.

(25.01.2005) Publicysta, prozaik i kulturoznawca - Stanisław Kaszyński będzie gościem jednej z edycji organizowanych przez zakopiańską bibliotekę "Czwartków Literackich". 27 stycznia o g.18.oo rozpocznie swoją wędrówkę po Zakopanem "Śladami Gombrowicza".

(25.01.2005) Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Rabce Zdroju z okazji 5-lecia powstania organizują w środę "Święto szkoły". O godzinie 10.oo nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi przy wejściu do zmodernizowanego obiektu, potem część artystyczna, prezentacja osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, zwiedzanie wystawy oraz wpisy do księgi pamiątkowej.

(25.01.2005) W sobotę i w niedzielę w Krempachach tradycyjne Ostatki. W pierwszym dniu od 18.30 występy solistów, instrumentalistów i gawędziarzy. W niedzielę o 14.oo rozpoczną się występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych.

(22.01.2005) W willi "Basienka" w Poroninie w sobotę, odbył się wieczór muzyczny pt. Muzyka elektroniczna i nie tylko. Spotkanie wypełnił dwuczęściowy koncert w wykonaniu Jerzego "Jurasa" Gruszczynskiego oraz rodzaj prelekcji na temat muzyki, w tym elektronicznej. (fot. Mikołaj Gruszczyński)

 

(22.01.2005) Kumotersko Gońba, Skiring i Ski-skiring - Zakopane 2005. W serwisie "Watra" foto-relacja z imprezy.  (więcej...)

 

 

 

(22.01.2005) W Czarnym Dunajcu odbył się przegląd grup jasełkowych i kolędniczych:
Mówił Stanisław Bukowski. Protokół z posiedzenie Komisji Artystycznej oceniającej VII Gminny Przegląd Jasełek I Grup Kolędniczych, który odbył się w dniach 19.01 – 20.01.2005 r. w Czarnym Dunajcu.
Komisja w składzie: Maria Garbaruk –Przewodniczący, Renata Zięba – członek, Stanisław Bukowski – członek, przesłuchała 21 prezentacji grup kolędniczych i jasełkowych z terenu gminy Czarny Dunajec. Postanowiła przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:
Kategoria I (Szkoły Podstawowe kl. I – III)
I miejsce: „Gwiazdeczki” z Działu
II miejsce: „Zerówka” z Piekielnika
III miejsce: „Zespół Jasełkowy” z Piekielnika
Wyróżnienie:
Zespół Jasełkowy „Smerfy” z Chochołowa
Kategoria II (Szkoły Podstawowe kl. IV – VI)
I miejsce: Zespół ‘Tatry” Ratułowa
II miejsce: Zespół „Miętusianie” z Cichego
II miejsce: Zespół „Krokusy” z Podszkla
III miejsce: Kolędnicy z Chochołowa
Wyróżnienia:
Zespół „Odrowązianie” z Odrowąża
Zespół Jasełkowy z Czarnego Dunajca
Zespół Jasełkowy z Pieniążkowic
Zespół Jasełkowy „Honielnik” z Czerwiennego
Zespół Jasełkowy z Podczerwonego
Kategoria III (gimnazja)
I miejsce: Zespół „Dziedzina” z Czarnego Dunajca
I miejsce: Zespół Jasełkowy z Gimnazjum z Cichego
Wyróżnienie:
Zespół „Turnie” ze Starego Bystrego
Zespół Jasełkowy z Gimnazjum w Piekielniku
Kategoria IV (przedszkolaki)
I miejsce: „Teletubisie” z Przedszkola w Czarnym Dunajcu
II miejsce: „Misie” z Przedszkola w Czarnym Dunajcu
III miejsce: „Smerfy” z Przedszkola w Czarnym Dunajcu
Komisja Artystyczna pragnie gorąco podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom i instruktorom wszystkich grup występujących na tegorocznych jasełkach za wielki wkład pracy włożony w przygotowanie przedstawień. Z radością podkreślamy wysoki poziom prezentacji. Podziękowanie składamy również organizatorom, czyli Urzędowi Gminy w Czarnym Dunajcu za wspaniale przygotowaną imprezę pod względem organizacyjnym.

(22.01.2005) 1 lutego w Białym Dunajcu otwarcie wystawy i koncert:
Mówił Bartłomiej Kudasik.

(22.01.2005) Młodzieżowy Zespół Polany zaprasza w niedzielę do Domu Ludowego w Kościelisku:
Zapraszała Małgorzata Karpiel.

(22.01.2005) Młodzieżowy Zespół im. Jana Janoty obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia powstania. Świętowanie rozpocznie się 30 stycznia złożeniem kwiatów na grobie śp. Janotów. O 16.oo w Kościele w Chabówce odprawiona zostanie Msza Św. Nabożeństwo uświetni występ chóru z Limanowej. O 17.oo w restauracji SIWY DYM rozpoczną się posiady z udziałem jubilatów oraz zaprzyjaźnionych zespołów z Węgier i dziecięcego "Majeranki".

(22.01.2005) W niedzielę na zakopiańskiej Równi Krupowej rozegrana zostanie kolejna edycja Kumoterskiej Gońby. Jak powiedział prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Henryk Krzeptowski Bohac, impreza rozpocznie się Paradą Gazdowską o godz. 12:
Zobacz, jak było przed rokiem...

(20.01.2005) Noworoczny koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Teatrze Lalek "Rabcio". W serwisie "Watra" foto-relacja. (więcej...)

 

 

 

(20.01.2005) Spotkanie opłatkowe Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(20.01.2005) Zbliża się 80 rocznica powstania Wielkiej Krokwi. Skocznię oficjalnie otwarto 22 marca 1925 roku. Przed nami zatem jubileuszowe obchody, tymczasem Muzeum Tatrzańskie przygotowało wystawę poświęconą właśnie największej w Polsce skoczni narciarskiej. W Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej prezentowane są unikatowe materiały dotyczące Wielkiej Krokwi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Klubu SNPTT 1907 i archiwów prywatnych. Ekspozycję można oglądać do 15 lutego.

(20.01.2005) "Muzyka elektroniczna i nie tylko" - tak zatytułowano spotkanie z Jerzym "Jurasem" Gruszczyńskim, które odbędzie się 22 stycznia w Poroninie w willi "Basieńka" przy ul. Piłsudskiego 84. Muzyczny wieczór rozpocznie się o godzinie 18.

(20.01.2005) Orawskie Kolędowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę w auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. W programie występy grup kolędniczych i jasełkowych oraz prezentacje laureatów gminnego przeglądu Młodych Recytatorów i Gawedziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. Początek o godzinie 15.oo.

(19.01.2005) W Spytkowicach odbył się tradycyjny przegląd grup kolędniczych:
Mówił pomysłodawca i organizator przeglądu ksiądz Grzegorz Łomzik.

(19.01.2005) Najbliższe imprezy w Gminie Kościelisko: Oddział Związku Podhalan w Witowie zaprasza w sobotę 22 stycznia na zabawę karnawałową. Początek o godz. 21.00 w remizie OSP w Witowie. Zagra zespół "Halny". Bilety wstępu: 20 zł.
"Podłazy i kolędowanie" w wykonaniu zespołów góralskich: Witowianie i Mali Witowianie już 23 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 w remizie OSP w Witowie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy oraz gości. Wstęp wolny!
Zespół "Mali Witowianie" działa przy Szkole w Witowie, a "Witowianie" pod patronatem tamtejszego oddziału Związku Podhalan.
W Domu Ludowym w Kościelisku 23 stycznia występ zespołu Polany. Publiczność zapraszamy o godz. 17.00. Zespól góralski Polany skupia dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Kościelisku. Prezentuje autentyczny taniec, śpiew, muzykę i ubiór góralski. W 2004 r. występował miedzy innymi w Hiszpanii.

(19.01.2005) W sobotę 22 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach o godzinie 18 koncert Anny Chowaniec Rybki z Zespołem. Na muzyczne spotkanie zapraszają kustosz Sanktuarium ks. Mirosław Drozdek oraz burmistrz Zakopanego Piotr Bąk. Następnego dnia Anna Chowaniec Rybka kolędy i pastorałki zaśpiewa w Miejskiej Galerii Sztuki również o godzinie 18 ale tym razem przy ul. Krupówki 41.
I jeszcze jedno zaproszenie do Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach. 30 stycznia będzie tam można usłyszeć kolędy w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza. Po koncercie rozpocznie się promocja Nowego Testamentu przełożonego na gwarę góralską przez panią Marię Matejową-Torbiarz. Spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o godzinie 18.

(17.01.2005) "Sześćdziesiąt lat temu na Podhalu był słoneczny, śnieżny i mroźny dzień, taki jak w ostatnią niedzielę. W celach niemieckiego więzienia przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem 42 osoby czekały na śmierć. Skazani musieli umrzeć tylko dlatego, że byli Polakami, którzy zachowali swoją godność, wykazali ponadprzeciętna odwagę cywilną i należeli do narodu skazanego na wyniszczenie". (więcej...)

(17.01.2005) W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie odbył się wernisaż prac wyróżnionych w konkursie plastycznym „Polska Wigilia we Wspólnej Europie”. Na konkurs zorganizowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika wpłynęło 847 prac. (więcej...)

 

(17.01.2005) Młodzieżowy turniej szachowy MOK Rabka - Zdrój. W serwisie "Watra" foto-relacja z imprezy. (więcej...)

 

 

 

(17.01.2005) Na Polanie Chycokówka odbyła się pierwsza z tegorocznych Parad Gazdowskich oraz zawody Kumoterek, Skiringu i Skiskiringu. Pogoda dopisała. Zawodnicy i publiczność również. W serwisie szczegółowe wyniki rywalizacji. (więcej...)

 

 

(17.01.2005) Koncert Kolęd i wspólne kolędowanie w wykonaniu: Chóru "Wierchy" z Zakopanego, Chóru "Echo Gorczańskie" z Nowego Targu oraz Chórów "Kantylena" i "Watra" z Raby Wyżnej już 23 stycznia (niedziela) o godzinie 16 w Galerii Ryszarda Orskiego "OrskiGallery" w Zakopanem przy ul. Broniewskiego 4.

(16.01.2005) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" zaprasza na KORESPONDENCJĘ SZTUK wg Zbigniewa Barana. ARCHITEKTURA POMIĘDZY UNIWERSALIZMEM A REGIONALIZMEM wykłady pod takim hasłem wygłoszą: prof. Andrzej Wyżykowski z Politechniki Krakowskiej oraz Józef Dutkiewicz architekt - konserwator. Spotkanie 21 stycznia o godz. 18.00 w nowotarskiej sali MOK. "Nasze pomniki, nasze domy, meble, ubrania, bez przerwy urabiane są nowo, przeistaczane przez Sztukę, która w ten sposób wkracza do każdej rzeczy - przetwarza ciągle nasze życie, by uczynić je wykwintniejszym, godniejszym, weselszym bardzie uspołecznionym" - Edmund Piccard "Art Moderne".

(14.01.2005) W Galerii Politechniki Krakowskiej „Stara Polana” otwarto wystawę „Sporty zimowe w Zakopanem na przełomie dziejów”. Ekspozycję przygotował właściciel eksponatów - Mieczysław Król Łęgowski. (więcej...)

 

 

(13.01.2005) 15. "Zwyki Spiskie" w Niedzicy już niebawem:
Mówiła dyrektor GOK w Niedzicy pani Maria Waniczek.

(13.01.2005) Zbliża się 80 rocznica powstania Wielkiej Krokwi. Skocznię oficjalnie otwarto 22 marca 1925 roku. Przed nami zatem jubileuszowe obchody, tymczasem Muzeum Tatrzańskie już 19 stycznia zaprasza na otwarcie wystawy poświeconej właśnie największej w Polsce skoczni narciarskiej. Zaprezentowane zostaną unikatowe materiały dotyczące Wielkiej Krokwi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Klubu SNPTT 1907 i archiwów prywatnych. Będą m.in.:
Mówił Wojciech Sztakowski a wystawę będzie można oglądać już od 19 stycznia w zakopiańskiej willi Koliba przy ul. Kościeliskiej. (do 15 lutego).

(13.01.2005) Zespół zakopiańskiego Teatru Witkacego przygotowuje kolejną premierę. Tym razem będzie to spektakl oparty na poemacie Juliana Tuwima "Bal w operze". Pokaz przedpremierowy 22 stycznia o godz. 21 na Scenie Witkacego.

(13.01.2005) "Sporty zimowe w Zakopanem na przełomie dziejów" wystawa pod takim tytułem otwarta zostanie w piątek w Galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana. Na wystawie będzie można zobaczyć narty, łyżwy i sanki z kolekcji Mieczysława Króla-Łęgowskiego. Wernisaż o godzinie 17.oo.

(13.01.2005) W piątek w sali nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert kolędowo-karnawałowy. Do wspólnego śpiewania zapraszają nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Początek o godzinie 17.oo.

(13.01.2005) 1 lutego, wieczorem poezji rozpoczyna się w Bukowinie Tatrzańskiej Góralski Karnawał. Zapytany o inne oferty kulturalne w okresie ferii, kierujący bukowiańskim Domem Ludowym Zygmunt Kuchta powiedział o propozycji zajęć w działającej od 1999 r Szkole Ginących Zawodów:

(13.01.2005) W gminach dobiegają końca eliminacje wojewódzkiego konkursu gawędziarsko - recytatorskiego im. Andrzeja Skupnia Florka. Finał tradycyjnie w Białym Dunajcu. 27 stycznia o godzinie 9.30 rozpoczną się przesłuchania uczestników, około 14.30 zaplanowano obiad, godzinę później oczekiwanie na werdykt jury umilą występy zespołów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród o godzinie 16.oo.

(11.01.2005) W niedzielę na Polanie Chycokówka odbędzie się parada gazdowska, kumoterska gońba, skiring, skiskiring. W imieniu organizatorów zapraszają wójt Bronisław Stoch oraz vice starosta powiatu tatrzańskiego a zarazem prezes oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień:
Wielu osobom należą się podziękowania:
I jeszcze trochę o punktacji:

(11.01.2005) Burmistrz Miasta Zakopane ogłosił konkursu dla organizacji pozarządowych na wykonanie zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Priorytetowym celem konkursu w bieżącym roku jest XXV-lecie powstania NSZZ „Solidarność”. Gmina chce dofinansować kwotą 115 tys. zł. m.in. organizację festiwali, koncertów, konkursów, konferencji, wystaw, wydawania książek i czasopism, renowację zabytków, twórczość ludową oraz edukację kulturalną. Oferty można składać do 3.02.2005r. Szczegóły na stronie www.um.zakopane.pl

(11.01.2005) 19 i 20 stycznia do Czarnego Dunajca z całej gminy zjada grupy jasełkowe:
10 dni później Muzykowanie na Duchową Nutę:
W gminie Czarny Dunajec także sporo wydarzeń sportowych, m.in. liga narciarska:
Mówił Stanisław Bukowski.

(11.01.2005) MOK w Rabce -Zdroju zaprasza solistów w wieku od 6 - 19 lat do udziału w X Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Wygraj sukces". Warunkiem udziału jest prezentacja dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo wybranej z dotychczasowych dziesięciu pakietów Konkursu i nadesłanie do dnia 15 lutego br. karty zgłoszenia na adres: Tarnobrzeski Dom Kultury ul. Słowackiego 2 39-400 Tarnobrzeg Eliminacje w Rabce-Zdroju odbędą się 7 kwietnia 2005 r. Pakiet 10 edycji - płyta CD, regulamin, karta zgłoszenia - do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury ul. Parkowa 5. Główną nagrodą jest 6-dniowa wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata Grand Prix i jego instruktora.

(11.01.2005) W gminie Jabłonka odbył się konkurs recytatorsko-gawędziarski im. Andrzeja Skupnia Florka:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Piotr Mederak. PROTOKÓŁ z Gminnych Eliminacji XXX Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. W eliminacjach brało udział 77 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceum. Poziom eliminacji zróżnicowany. Jury zwraca się ze szczególną prośbą do opiekunów uczestników konkursu o poszerzenie repertuaru o teksty wartościwe pod względem gwarowym, artystycznym i ideowym (sięgnięcie do źródeł podhalańskiej klasyki np. Tetmajera, Orkana, Borowego i in.) z uwagi na wychowawczy aspekt konkursu. Można było zauważyć duże zaangażowanie niektórych nauczycieli w przygotowanie swoich podopiecznych.
Należy zwrócić szczególną uwagę na powtarzające błędy w całościowym przygotowaniu wychowanków: zły dobór repertuaru, niezrozumienie tekstu, błędy gwarowe w wymowie, zła interpretacja utworów, estetyka strojów (wstążki, opaski, ciupagi).
Wyniki konkursu:
Gawędziarze:
Grupa I
I m – Karolina Sroka (SP nr3 Ciche)
wyróżnienie – Danuta Stękała (SP nr3 Ciche)
Grupa II
I m – Maria Morawa (SP nr 2 SPSK Stare Bystre)
II m – Paulina Palenik (SP Podszkle)
wyróżnienia: Krystyna Stękała (SP nr1 Ciche)
Grupa III
I m – Teresa Ratułowska (Gimnazjum Czarny Dunajec)
wyróżnienie – Wojciech Kurkowski (Gimnazjum w Cichem)
Grupa IV
wyróżnienia: Iwona Misiniec i Katarzyna Sarna (PSLO Czarny Dunajec)
Recytatorzy:
Grupa I
I m – Piotr Kois (SP Ratułów)
II m – Łukasz Maryniarczyk (SP nr3 Ciche)
wyróżnienie – Aneta Pęksa (SP Dział)
Grupa II
I m – Klaudia Harbut (SP nr2 SPSK Czerwienne)
II m – Ewelina Kadłubek (SP Podszkle)
wyróżnienie: Katarzyna Bafia (Chochołów), Katarzyna Stękała (SP nr1 Ciche)
Grupa III
I m – Angelika Komperda i Justyna Kusper (Gimnazjum Załuczne)
wyróżnienia: Bernadetta Rafacz (Gimnazjum w Cichem)
Grupa IV
wyróżnienia: Bernadetta Krupa (PSLO Czarny Dunajec)
Do finału Przeglądu Recytatorskiego i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka w Białym Dunajcu w poszczególnych kategoriach zakwalifikowali się:
Recytatorzy:
I grupa: Piotr Kois (SP Ratułów), Łukasz Maryniarczyk (SP nr3 Ciche)
II grupa: Klaudia Harbut (SP nr2 SPSK Czerwienne), Ewelina Kadłubek (SP Podszkle)
III grupa: Angelika Komperda i Justyna Kusper (Gimnazjum Załuczne)
Gawędziarze:
I gr. : Karolina Sroka (SP nr3 Ciche)
II gr. : Maria Morawa (SP nr 2 SPSK Stare Bystre), Paulina Palenik (SP Podszkle)
III gr.: Teresa Ratułowska (Gimnazjum Czarny Dunajec)

(09.01.2005) 13 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Luboń Wielki 1022 m. n.p.m. 09.01.2005r. Rabka - Zdrój. (więcej...)

 

 

 

(09.01.2005) Wernisaż prac nauczycieli z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Rabka - Zdrój Miejski Ośrodek Kultury. (więcej...)

 

 

 

(09.01.2005) Wojciech Szatkowski: "Wschód słońca na Kasprowym Wierchu. Kto nie spróbował „wyrypy narciarskiej” ten nie pozna do końca uroku nart. (więcej...)

 

 

 

(09.01.2005) W niedzielę od godziny 10.00 rozpoczęła w Gimnazjum Nr 1 w Zakopanem działalność Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Część uczniów jako wolontariusze rozpoczęła zbiórkę pieniędzy do puszek ze skrzydełkami. Dla pozostałej młodzieży oraz dla gości z innych szkół przygotowano liczne atrakcje. (więcej...)

 

(09.01.2005) W Nowym Targu WOŚP grała od godzin południowych. W foto-relacji fragment występów zorganizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury. (więcej...)

 

 

 

(09.01.2005) Przeżyjmy to jeszcze raz. Przegląd grup kolędniczych i tradycyjnych ozdób choinkowych. (więcej...)

 

 

 

(08.01.2005) Niedzielna Parada Gazdowska w Szaflarach odwołana. Mówi wójt Stanisław Ślimak:
Najbliższe zaplanowane parady - 16 stycznia w Poroninie a 23 w Zakopanem.

(08.01.2005) Czarnodunajeckie gimnazjum jest współorganizatorem niedzielnego koncertu:
Mówił dyrektor Adam Chlebek.

(08.01.2005) Tego dnia także koncert w Rabie Wyżnej:
Zapraszał wójt Edward Siarka.

(08.01.2005) W Europie czyli u nas w Polsce! Niepełnosprawność jednoczy, talenty wyróżniają. Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży ma celu umożliwienie młodym ludziom niepełnosprawnym intelektualnie kontakt z rówieśnikami z zagranicy, wspólną edukację poprzez sport i sztukę, a co najistotniejsze ukazanie społeczeństwu, iż mimo niepełnosprawności są ciekawi świata i tacy sami jak my, a często może lepsi i bardziej wrażliwi. W programie wymiany, w którym weźmie udział młodzież z 7 krajów (Irlandii, Grecji, Rumunii, Estonii, Łotwy, Szkocji i Polski ) przewidziane są warsztaty edukacyjne: rzeźbiarskie, ceramiczne, rękodzielnicze, muzyczne i plastyczne, zajęcia sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi i wycieczki m.in. do Krakowa i Zakopanego. Projekt organizowany jest przez Europejskie Stowarzyszenie Młodych Regionalistów oraz Stowarzyszenie Wspomagania Twórczości i Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „ Unikat” przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież”. Odbędzie się w dniach 11-18 stycznia 2005 roku w Białym Dunajcu na Podhalu. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok.

(05.01.2005) Po raz kolejny ukaże się opracowanie pt. "Obywatele honorowi Miasta Nowego Targu". Autorką książki jest kierująca archiwum państwowym w Nowym Targu Barbara Suszkiewicz:
Nowotarscy radni podjęli uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta:
I jeszcze zaproszenie na piątkowe spotkanie w urzędzie miejskim:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(05.01.2005) 6 stycznia w Borze finał konkursu:

(05.01.2005) Katolickie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Regionalnej i zespół Białodunajcanie zapraszają na tradycyjny opłatek:
Mówiła Iwona Kiwacka Majerczyk. Katolickie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Regionalnej w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków na spotkanie opłatkowe i wieczór kolęd. Posiady 6 stycznia o godz. 18 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.

(05.01.2005) W piątek w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki kolejny wernisaż. Będzie to wystawa grafiki pt. "Japonia-Polska" w ramach Triennale 100 miast. Początek wernisażu o godzinie 17.

(05.01.2005) Grupa Furmana zagra w sobotę 15 stycznia o 20.00 w jordanowskiej karczmie Przykiec:
Kolejną atrakcją wieczoru będzie spotkanie z Wojciechem Cejrowskim. Autor wielu audycji satyrycznych ale i także countrowych będzie mówił o swojej nowej książce podsumowującej jego wyprawy do Ameryki Południowej.

(05.01.2005) 12 Parada Gazdowska zaplanowana jest na najbliższą niedzielę w Szaflarach:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(05.01.2005) Za miesiąc rozpoczyna się w Bukowinie Tatrzańskiej Góralski Karnawał:
Zapraszał Bartek Koszarek.

(01.01.2004) Parada Gazdowska w Białym Dunajcu odwołana. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą to do imprezy może uda się wrócić w lutym. Mówi wójt Andrzej Jacek Nowak:
Zobacz, jak wyglądała Kumoterska Gońba w Białym Dunajcu przed rokiem. (więcej...)

(30.12.2004) Płyta już niemal gotowa! Będzie zatytułowana "Moje pocieszenie...". A Andrzejowi Brandstatterowi towarzyszą na niej: Hanna Chowaniec Rybka, Basia Gąsienica Giewont, Piotr Majerczyk, Andrzej Polak, Grzegorz Jaciów, Robert Czech, Mieczysław Jurecki oraz kwartet smyczkowy "Grupa MoCarta". Krótko  pisząc - szykuje się duże wydarzenie muzyczne. Pierwsze wrażenia osób, które miały okazję posłuchać nagranego już w całości materiału są bardzo pozytywne. Z technicznych czynności pozostaje już tylko mastering i później wytłoczenie krążków. Warto dodać, że reżyserem dźwięku jest sam Tadeusz Mieczkowski, natomiast aranżacjami zajęli się Adam i Łukasz Sztaba. Na fotografiach Andrzej Brandstatter, muzycy oraz realizator dźwięku podczas sesji nagraniowej. (fot. Adam Sztaba)

(29.12.2004) Zakopiańska szkoła podstawowa nr 1 jest organizatorem konkursu matematycznego:
Mówił dyrektor Janusz Świerk.

(29.12.2004) A teraz o styczniowym finale konkursu w Borze dyrektor Jan Gacek:
O tym jak doszło do organizacji konkursu opowiedziała nam Małgorzata Gacek:

(27.12.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA Z FOLKLOREM:
28.12 (wtorek) godz. 19.00 „Polaniorze” – zespół regionalny z Kościeliska pokaże tradycje związane z Godnimi Świętami oraz układy taneczne. Bilety do nabycia w Domu Ludowym.
30.12 (czwartek) godz. 19.00 Kolędowanie z zespołem Trebunie – Tutki.
31.12 (piątek) godz. 16.00 – 19.00 Kulig sylwestrowy z pochodniami, poczęstunek przy ognisku, muzyka góralska. Zapisy w Domu Ludowym w Kościelisku.
Interesujące wystawy: Wystawa szopek z kolekcji Adama Słowińskiego Dom Ludowy w Kościelisku 19.12.2004 – 2.02.2005. Pokazano piękne szopki bożonarodzeniowe pochodzące z kolekcji znanego malarza na szkle - Adama Słowińskiego. Najstarsze eksponaty pokazane na wystawie pochodzą z okresu międzywojennego. Najnowsze - to współczesne szopki wykonane przez 12-letniego Jasia Słowińskiego. Znajdują się tutaj także misterne ozdoby choinkowe wykonane przed wielu laty przez  Adama i interesujące wydawnictwa, m. in. kolędy, bajki, i karty świąteczne.
Władysław Walczak–Baniecki, Barbara Baniecka-Dziadzio i Bogdan Dziadzio - malarstwo na szkle, rzeźba, rysunek –Dom Ludowy w Kościelisku do 16.01.05. Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16.
Rok obrzędowy- wystawa prac dziecięcych – do 31.01.05 -Gminny Ośrodek Kultury
Regionalnej filia w Witowie, tel. 18 20 71 898. Czynna w godz. pracy biura.

(23.12.2004) Wigilia oraz przedstawienie jasełkowe w sanatorium Rodziny Kolejowej "Lotos" w Rabce - Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(23.12.2004) Wigilia w szkole dla niewidomych dzieci.  (więcej...)

 

 

 

(23.12.2004) Konkurs szopek bożonarodzeniowych w galerii "Pod Aniołem" w Rabce Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(23.12.2004) 13 grudnia 2004 r. harcmistrz Barbara Kuczaj komendant ZHP hufca Rabka - Zdrój wraz harcerzami przekazała Światło Betlejemskie Burmistrzowi Miasta Rabka - Zdrój mgr Antoniemu Rapaczowi odebrane z rąk metropolity krakowskiego kardynała Macharskiego. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy wspólnym śpiewaniu kolęd i pieśni harcerskich. (więcej...)

 

(22.12.2004) 2 stycznia w Białym Dunajcu pierwsza z Parad Gazdowskich:
Mówił wójt Białego Dunajca Andrzej Jacek Nowak.

(22.12.2004) GOK w Białym Dunajcu organizuje Festiwal Góralskich Potraw Świątecznych. Szczegóły Bartek Kudasik:
Mówił dyr. GOK-u w Białym Dunajcu Bartek Kudasik.

(22.12.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku organizuje świąteczny cykl posiadów. Niedzielne spotkanie przyniosło rozstrzygnięcie konkursu na ozdoby choinkowe. Mówi Małgorzata Karpiel:
Odbył się tez przegląd grup kolędniczych:
Otwarto też wystawę szopek z kolekcji Adama Słowińskiego:
Wracamy do Domu Ludowego w Kościelisku na wernisaż wystawy szopek:
O kilka słów poproszono także współtwórce wystawy, autora scenografii:
(fot. Zdzichu Chmiel)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(08.12.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie na tradycyjne ozdoby choinkowe. Ozdoby powinny być wykonane z tradycyjnych materiałów: słomy, bibuły, papieru, opłatków, nici... itp. Konkurs jest adresowany do wszystkich mieszkańców gminy Kościelisko. Tematyka, technika i ilość prac dowolna. Prace można składać od poniedziałku - do piątku w godz. 9-17.do dnia 16 grudnia (czwartek) w Domu Ludowym w Kościelisku u Małgorzaty Karpiel. Rozstrzygnięcie konkursu 19 grudnia o godz. 12.30 w Domu Ludowym w Kościelisku. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 18 20 70 051.

(08.12.2004) W Borze podsumowanie ogólnopolskiego konkursu ekologicznego:
Mówił dyr. szkoły w Borze Jan Gacek. O tym jak doszło do organizacji konkursu - Małgorzata Gacek:

(07.12.2004) Tradycyjny w gminie Jabłonka Dzień Regionalny organizował w tym roku Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte. O szczegółach wójt Julian Stopka:
Podczas spotkania dużo mówiono o historii Orawy i pracy jej mieszkańców:
Był tez śpiew, taniec i wyborny, orawski poczęstunek.

(07.12.2004) W sobotę w zakopiańskim Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara odbędzie się II spotkane z cyklu nauka, kultura sztuka pt. Bliżej, bliżej, bliżej...". W programie wernisaże wystaw, prelekcje, spotkania z poetami oraz sporo dobrej muzyki. Początek o godzinie 15.oo.

(06.12.2004) Odsłonięcie Pomnika Św. Mikołaja w Rabce - Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(06.12.2004) UWAGA! Ważna informacja dla Podhalan, którzy mieszkają w USA w Chicago. Od grudnia polonijna telewizja POLVISION w każdą sobotę o godzinie 9.40 PM emituje program skierowany właśnie do Was. Są to 15 minutowe relacje z ważnych wydarzeń góralskich, które dzieją się w Polsce pod Tatrami. POLVISION można złapać w Chicago na kanale 23. Bliższe informacje na stronie internetowej www.polvision.com

(06.12.2004) Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna w Lublinie! Koncert "Ludomir Rogowski In Memoriam", dobędzie się w Miejskim Teatrze Muzycznym w poniedziałek, 20 grudnia godz. 18. Orkiestrze pod dyrekcją AGNIESZKI KREINER towarzyszyć będą MARIOLA ZAGOJSKA – śpiew i JAROSŁAW CISOWSKI – śpiew. W programie:
LUDOMIR MICHAŁ ROGOWSKI
- Andante semplice
- Za przykładem słowika (solo fletowe Renata Guzik)
- A little Joke (solo Janusz Miryński, Teresa Piwowarczyk – skrzypce, Ilona Latocha-Dylewska – wiolonczela)
- Danse fantasque (solo altówkowe Tomasz Miryński, solo klarnetowe Paweł Krauzowicz)
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ
- W blasku księżyca
- Pamiętam ciche, jasne, złote dnie
- Idzie na pola
PIOSENKI DERWIDA (z okazji kończącego się Roku Witolda Lutosławskiego
- Daleka podróż
- Nie oczekuję dziś nikogo
- Na co czekasz
- Moje ptaki
- Jeden przystanek dalej
- Nie dla nas już
- Po co śpiewać piosenki
- Serce na wietrze
- Z lat dziecinnych
- Warszawski dorożkarz

(06.12.2004) Zakopiański oddział Związku Podhalan we wtorek zaprasza na prezentacje poetów nowotarskich. Gośćmi będą Wanda Szado Kudasikowa, Maciej Kudasik, Roman Dzioboń, Krzysztof Kokot i Roman Oleksy. Spotkanie poprowadzi Jerzy Tawłowicz. Posiady rozpoczną się o godz. 19 w świetlicy Śwarna przy ul. Kościuszki 4.

(06.12.2004) W serwisie kilka zaproszeń do Domu Ludowego w Kościelisku na zbliżający się czas świąteczno-noworoczny. 19.12 (niedziela) godz. 12.30  Hej kolęda, kolęda... Gminny konkurs grup kolędniczych i rozstrzygnięcie konkursu na ozdoby choinkowe. Otwarcie wystawy szopek ze zbiorów Adama Słowińskiego. Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, tel.18/20 70 051. Wstęp wolny
26.12 (niedziela), godz. 15.30 Jasełka w wykonaniu młodzieży z grupy apostolskiej przy parafii w Kościelisku. Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, tel. 18/20 70051
27.12 (poniedziałek) Świąteczne spotkania z folklorem : Otwarcie wystawy Władysława Walczaka Banieckiego, Barbary Banieckiej Dziadzio i Bogdana Dziadzio( malarstwo na szkle, rzeźba) Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz453, tel. 18/20 70 051 . Wstęp wolny
28.12 (wtorek) godz. 19.00 Świąteczne spotkania z folklorem: Polaniorze – zespół regionalny z Kościeliska Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, tel. 18/20 70 051. Bilety do nabycia w Domu Ludowym
30.12 (czwartek) godz. 19.00 Świąteczne spotkania z folklorem: Trebunie – Tutki Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, tel 18/20 70 051. Bilety do nabycia w Domu Ludowym
Wystawy:
Szopki ze zbiorów Adama Słowińskiego, Dom Ludowy w Kościelisku 19.12.04 – 9.01.05 czynna od poniedziałku do piątku w godz, 10 - 16
Władysław Walczak–Baniecki, Barbara Baniecka-Dziadzio i Bogdan Dziadzio malarstwo na szkle, rzeźba –Dom Ludowy w Kościelisku 27.12.04 – 16.01.05 Czynna od poniedziałku do piątku w godz., 10 - 16
Boże Narodzenie na obrazach – wystawa prac dzieci ze szkoły w Dzianiszu – remiza OSP Dzianisz Górny
Rok obrzędowy- wystawa prac dziecięcych – 20.12.04 – 31.01.05 -Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej filia w Witowie, tel. 18 20 71 898 czynna w godz. pracy biura.

(05.12.2004) W rabczańskim Teatrze Lalek "Rabcio" odbyły się mikołajki ze spektaklem dla dzieci z udziałem Burmistrza miasta mgr Antoniego Rapacza. (więcej...)

 

 

 

(05.12.2004) W MOK w Rabce - Zdroju odbył się wernisaż stroików świątecznych Małgorzaty Rybińskiej. (więcej...)

 

 

 

 

(05.12.2004) Masz problemy z ortografią - koniecznie zaglądnij. (więcej...)

(02.12.2004) W Muzeum Jana Kasprowicza odbył się kolejny - 124 "Wieczór na Harendzie". Tym razem gościem był znany zakopiański plastyk - Jerzy "Juras" Gruszczyński, który zagrał koncert pamięci Mieczysława Karłowicza, pt.: "Elektroniczne Post Scriptum". Artyście grającemu na syntezatorach towarzyszyła córka Kinga Gruszczyńska (skrzypce) oraz Joanna Najbor (wiolonczela). (więcej...)

 

(02.12.2004) 1 grudnia rozpoczęto montaż postumentu Św. Mikołaja w Rabce - Zdroju. (więcej...)

 

 

 

(02.12.2004) Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zaprasza na Galowy Koncert Sylwestrowy "Od modrego Dunaju po bystry Dunajec". Muzyczne spotkanie 31 grudnia o godz. 19 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem przy ul. Krupówki 41. Wykonawcy: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. Soliści:Joanna Trafas - sopran, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Janusz Miryński - skrzypce. W programie między innymi: Walce, polki, tanga, melodie operetkowe, dawne przeboje.

(01.12.2004) W Jabłonce 9 grudnia ogłoszony został dniem modlitwy o beatyfikację księdza Ferdynanda Machaya. O godzinie 17.oo pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana Szkodonia odprawiona zostanie Msza Święta, po której w auli zespołu szkół im. Bohaterów Westerplatte rozpocznie się spotkanie poświęcone Księdzu Machayowi. Słowo wstępne wygłosi biskup Jan Szkodoń, wykład wygłosi ks. prowincjał Zbigniew Starczewski. W programie także projekcja filmu dokumentalnego pt. "Ks. Ferdynand Mahay młodszy - droga do świętości". Wystąpi Chór Przemienienia z Jabłonki oraz kapela zespołu regionalnego "Małe Podhale". Spotkanie przypada w rocznicę 90 urodzin księdza Ferdynanda Machaya (ur. 09.12.1914 w Jabłonce zm. rozstrzelany w lesie w pobliżu Wiśnicza 04.06.1940).

(30.11.2004) W niedzielę w Rabie Wyżnej kolejna impreza z cyklu "Familada":

(30.11.2004) 6 grudnia zakopiański oddział Polskiego Związku Filatelistów obchodzić będzie 50-lecie powstania. Z tej okazji w Białej Izbie Związku Podhalan otwarta będzie okolicznościowa wystawa. Wernisaż o godzinie 17.oo.

(30.11.2004) 10 grudnia w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Małgorzaty Rosińskiej. Prace będzie można oglądać w zakopiańskiej galerii do 31 grudnia.

(28.11.2004) W Skrzypnem odbył się konkurs recytatorsko - gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona:
Każdy uczestnik zdobywał dla swojej szkoły punkty:
Mówiła dyrektor szkoły w Skrzypnem Maria Tylka.

(28.11.2004) Doroczny Przegląd Szkolnych Zespołów Regionalnych Gminy Kościelisko odbył się 25 listopada w remizie OSP w Dzianiszu Górnym. Wzięły w nim udział zespoły: „Mali Dzianiszanie”, „Polany” oraz „Mali Witowianie”. Impreza podsumowuje roczną pracę instruktorów i dzieci oraz ustala program na następny rok. W Komisji Artystycznej zasiedli: Halina Maciaty Lassak – muzykolog, Elżbieta Hodurska – etnograf i Franciszek Naglak – choreograf. Po obejrzeniu wszystkich programów odbyła się dyskusja z udziałem: jury, dyrektorów szkół kierowników i instruktorów zespołów, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko. Gospodarzem imprezy był dyrektor Zespołu Szkół w Dzianiszu Józef Kunc oraz Komitet Rodzicielski. Organizatorem Przeglądu od dwóch lat jest GOKR Kościelisko. (więcej...)

(25.11.2004) Piotr Kyc realcjonuje: "W Szkole Podstawowej Nr 9 na Harendzie po raz piąty odbyło się spotkanie integracyjne "Dzieci z Harendy dzieciom z Kamieńca". (więcej...)

 

 

(25.11.2004) Jerzy „Juras” Gruszczyński na syntezatorach oraz Kinga Gruszczyńska na skrzypcach i Joanna Najbor na wiolonczeli wystąpią w najbliższy poniedziałek w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. „Koncert pamięci Mieczysława Karłowicza – elektroniczne post scriptum” rozpocznie się o godzinie 18. Muzyczne spotkanie organizują Tatrzański Klub Niezależnych i Muzeum Jana Kasprowicza.

 

 

 

 

(25.11.2004) Po kilku latach przerwy i mimo choroby Andrzej Brandstatter rusza do studia nagraniowego by stworzyć nowa płytę! Chce połączyć muzykę Podhala z brzmieniem symfonicznym. Krążek zatytułowany będzie "Moje pocieszenie...". W projekcie Andrzejowi Brandstatterowi towarzyszą: Adam Sztaba - producent muzyczny i aranżer, Łukasz Sztaba współtwórca niektórych aranżacji, wokalistki: Hanna Chowaniec Rybka i Basia Gąsienica Giewont, muzycy Piotr Majerczyk, Andrzej Polak, Grzegorz Jaciów, Robert Czech, Mieczysław Jurecki oraz kwartet smyczkowy "Grupa MoCarta". Reżyserem dźwięku jest Tadeusz Mieczkowski. Andrzej Brandstatter mówi o płycie - chcę w niej pokazać góry, dumne, wzniosłe i szalone. Krążek powinien być gotowy w styczniu przyszłego roku.

(23.11.2004) Szkoła w Borze jest organizatorem bardzo interesującego - od pewnego czasu już ogólnopolskiego konkursu. Konkurs składa się z dwóch części:
Mówił dyr. Jan Gacek. A teraz o tym jak doszło do organizacji konkursu - Małgorzata Gacek:

(23.11.2004) Zespół Szkół w Dzianiszu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku są organizatorami VIII Gminnego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych:

(23.11.2004) 25 listopada w ramach "czwartków literackich" w zakopiańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z redaktorem Ryszardem Kotarbą. Tematem będzie "Zakopane i Podhale w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich". Początek o godzinie 18.oo. Ryszard Kotarba jest historykiem, współautorem książki "Literaci a sprawa katyńska", pracuje w krakowskim Instytucie Pamięci Narodowej.

(23.11.2004) Po raz trzeci Szkoła nr 1 w Zakopanem organizuje Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Matematyka Pomaga i Bawi":
Mówił dyrektor Janusz Świerk.

(23.11.2004) Tradycyjnie w listopadzie w Zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce organizowane jest święto płodów rolnych. W tym roku w czwartek 25 listopada będzie to "Seminarium o warzywach kapustnych z przymrużeniem oka":
Zapraszała dyrektor Aniela Stopka. A teraz trochę szczegółów Iwona Paczuska kierująca praktyczną nauką zawodu w Zasadniczej Szkole Rolniczej:

(23.11.2004) Po raz piąty w zakopiańskiej Szkole Podstawowej nr 9 odbędzie się spotkanie integracyjne w ramach akcji "Dzieci z Harendy - dzieciom z Kamieńca". W czwartek zaplanowano spektakl przygotowany przez zespół teatralny Stowarzyszenia Rodziców i Dzieci niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo. Po spektaklu rozpocznie się bal i tradycyjne wróżby andrzejkowe. Ponadto dzieci z Harendy zbierają fundusze z przeznaczeniem na pomoce dydaktyczne i zabawki dla dzieci z Polskiego Koła Osób z Upośledzeniem Umysłowym na Kamieńcu. W szkole realizowany jest także program pod patronatem prof. Zbigniewa Religi "Zdążyć z pomocą".

(23.11.2004) W najbliższą sobotę - 27 listopada - o godz. 20 w Karczmie Przykiec w Jordanowie odbędzie się koncert Anny Treter, partnerki Andrzeja Sikorowskiego z grupy "Pod Budą". Anna Treter wystąpi tym razem ze swoim zespołem, śpiewając piosenki z niedawno wydanej płyty pt. "Na południe".

(22.11.2004) Maria Bętkowska i Małgorzata Karpiel relacjonują: "VIII POETYCKIE ZODUSKI - 21 listopada 2004 r już po raz ósmy w Domu Ludowym w Kościelisku odbyły się „Poetyckie Zoduski”, które w tym roku poświęcone zostały pamięci Włodzimierza Wnuka. (więcej...)

 

 

(22.11.2004) 25 listopada o godz. 15.00 w remizie OSP w Dzianiszu Górnym odbędzie się Gminny przegląd szkolnych zespołów regionalnych. Wystąpią "Mali Dzianiszanie" z Dzianisza, "Polany" z Kościeliska i "Mali Witowienie" z Witowa. Przegląd zespołów szkolnych organizowany jest raz w roku od 1996 roku. Jego celem jest podsumowanie rocznej pracy instruktorów i dzieci oraz ustalenie programu na następny rok. Organizatorem przeglądu jest GOKR Kościelisko, zaś rola gospodarza przypada w tym roku dyrekcji Zespołu Szkół w Dzianiszu.

(22.11.2004) Koniec minionego tygodnia obfitował w gminie Poronin w imprezy kulturalne. W sobotę odbył się gminny przegląd zespołów regionalnych:
Z kolei w niedziele w Małym Cichym - konkurs potraw regionalnych:
Mówiła Dorota Majerczyk.

(17.11.2004) Kilka Jesienno zimowych fotek gór. Zdjęcia Maciej Bielawski. (więcej...)

 

 

 

(17.11.2004) Tradycyjnie w listopadzie w Zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce organizowane jest święto płodów rolnych. W tym roku w czwartek 25 listopada będzie to "Seminarium o warzywach kapustnych z przymrużeniem oka". W zeszłym roku było to Święto Ziemniaka. Młodzież przygotowała program artystyczny:
Można tez było posmakować potraw przygotowanych na bazie orawskiej rzepy. A było na stołach wszystko-sałatki, dania gorące i zimne - nie zabrakło ziemniaczanego chleba i słodkości.

(17.11.2004) W ramach posiadów organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan w najbliższy wtorek spotkanie pt. "Zalotnica Niebieska - zapomniana - rzecz o Marii Jasnorzewskiej Pawlikowskiej". Spotkanie poprowadzi Władysława Nowicka. Początek o godzinie 19.oo.

(17.11.2004) Po raz 13 szkoła w Skrzypnem jest organizatorem gminnego konkursu recytatorsko - gawędziarskiego będącego eliminacją do białodunajeckiego finału im. Andrzeja Skupnia Florka. Od zeszłego roku eliminacje gminy Szaflary mają swoich patronów - Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona:
Mówiła dyrektor szkoły w Skrzypnem Maria Tylka. Konkurs rozpocznie się o godzinie 8.30 w środę 24 listopada.

(17.11.2004) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" zaprasza w listopadzie do udziału w kolejnych posiadach. W najbliższą sobotę o godzinie 17.oo otwarta zostanie wystawa prac plastycznych 18 pracowników dydaktycznych Samodzielnego Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. 27 listopada natomiast kawiarenka literacka galerii zaprasza na 18 "Wieczór przy Świecach" w wykonaniu Władysławy Nowickiej, Grażyny Syrżiste, Andrzeja Czarnieckiego i Anny Zawiszy. Początek o godzinie 17.oo.

(16.11.2004) W gminie Poronin odbędzie się doroczny Przegląd Zespołów Regionalnych:
Dzień później w Małem Cichem spotkają się gospodynie:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(16.11.2004) W niedzielę w Białym Dunajcu uroczyste ślubowanie młodych strażaków:
Mówił naczelnik OSP Biały Dunajec Józef Kamiński. Drużyną opiekuje się Tadeusz Burnusc:

(16.11.2004) Rozstrzygnięto jubileuszowy 25 konkurs im. Piotra Borowego:
Mówiła Jadwiga Wójciak-Gawor.

(16.11.2004) 21 listopada odbędą się w Kościelisku "Poetyckie Zaduszki". W programie posiadów znajdzie się m.in. wręczenie nagród rozstrzygniętego w październiku konkursu "O zaśpionych rycerzak":
Mówiła Małgorzata Karpiel. Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko i Związek Podhalan w Kościelisku zapraszają na VIII Poetyckie Zoduski poświęcone pamięci Włodzimierza Wnuka dnia 21.11 .2004 (niedziela) o godz. 15.30 do Domu Ludowego w Kościelisku, Chotarz 453.
Będzie to już VIII edycja tej imprezy (pierwsza odbyła się w 1997r). Postać Włodzimierza Wnuka (1915 – 1992) znanego pisarza podhalańskiego przypomni p. Krystyna Okręglak – Czarnecka, Kościeliszczanka działająca od lat w krakowskim oddziale Związku Podhalan.
Dotychczasowe Zoduski poświęcone były między innymi ks. Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, ks. Józefowi Tischnerowi, Andrzejowi Stopce, Feliksowi Gwiżdżowi, Zofii Gracy. Impreza ma charakter posiadów. Biorą w niej udział poeci, aktorzy. muzykanci.
Podczas Zodusek zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu „O zaśpionyk rycerzak”.

(16.11.2004) W sobotę w Zakopanem spotkają się uczestnicy "Muzykanckich Zodusek". W programie: o godzinie 18.oo złożenie kwiatów pod pomnikiem dr Tytusa Chałubińskiego i Jana Krzeptowskiego Sabały (110 rocznica śmierci Sabały). Pół godziny później w sali widowiskowej Związku Podhalan otwarcie imprezy, od 20.oo w Śwarnej posiady zaduszkowe muzykantów.

(16.11.2004) Zakopiański oddział Związku Podhalan zorganizował posiady góralskie zatytułowane "Ethos zbójnicki". Spotkanie prowadził dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Michał Jagiełło. (fot. Maciej Bielawski)

 

 

(15.11.2004) Po raz trzeci w Domu Ludowym w Kościelisku zebrały się muzyki, żeby zagrać ku pamięci Marka Łabunowicza, który zginął tragicznie wraz z Bartkiem Olszańskim niosąc pomoc w górach. WW koncercie zatytułowanym "Majowe Granie" prowadzonym przez Krzysztofa Trebunię udział wzięli: Muzyka Zbyszka Wałacha z Istebnej w składzie: Zbigniew i Jan Wałachowie, Jan Kaczmarzyk, Robert Waszut i Piotr Kohut. Zagrała również muzyka Trebuniów Tutków w składzie: Władysław, Krzysztof i Jan Trebunia -Tutka, Anna i Andrzej Wyrostkowie. Grała Muzyka z Kościelisk: Adam Karpiel-Bułecka, Tomasz Michalik, Andrzej Słodyczka-Byrtuś, Wojciech Leśniak. Na scenie pojawili się również młodzi muzykanci, wielu z nich Marek uczył podstaw góralskiego grania. A byli to: Andrzeja Stopka Mocarny, Andrzej Pabin, Marcin Gąsienica -Matus, Wojtek Długopolski, Wojtek Karpiel, Szymek Stopka, Wojtek Krzeptowski, Szymek Stopka-Faktor, Kazek Karpiel - Bułecka, Marcin Styrczula - Maśniak. Nie mogło zabraknąć na tym koncercie występu zespołu „Polaniorze”, który był gospodarzem wieczoru.
Pamiątkowe serduszka uczestnikom koncertu wręczały: Ania Łabunowiczówna i Paulina Jaciów.
Specjalnie trzecie "Majowe granie Mieczysław Król - Łęgowski napisał krótki wiersz:
"Ku pamięci Marka Łabunowicza-Maje"
Hej. Lawina, lawina
zdradziecko gadzina
zwobiełaś chłopoków
mogli zyć sto roków.

Wygrowos Marku zolnom nute.
w truchle jom głusy ucisk granitu
gensiołki jeno po cie ostały
zrośniente z rodem holnyk muzyków.

Smycek nie cliwi po cienkiej strunie
bo se ta drzymie - wroz z Tobom w trumnie.
Twoje nucicki nie ciesom ucha
bo cie znimogła hań zawierucha.

Honorne som jest złozone śluby
było iść w hole dlo włosnej zguby
Zaś radość zycio - coś jom mioł w sobie
nigdy nie legnie przy Tobie w grobie.

                                                      Mieczysław Król-Łęgowski

(15.11.2004) W Białym Dunajcu odbył się V Konkurs Młodyk Toniecników. Tancerzy oceniali: Franciszek Naglak, Maria Porębska i Wanda Szado – Kudasikowa. Na scenie pojawiło się aż 102 toniecników z 12 miejscowości. W kategorii do 10 lat - Taniec solowy - 7 równorzędnych wyróżnień otrzymali:
- Marianna Sikoń i Jakub Gut z Białego Dunajca
- Hania Gąsienica Mikołajczyk i Mateusz Miłek z zespołu „Jutrzenka” z Zakopanego
- Agata Cicha i Andrzej Strama z Maruszyny
- Agnieszka Jurzysta i Łukasz Gil z Białego Dunajca
- Paulina Waliczek i Damian Skupień z Białego Dunajca
- Dominika Kwak i Stanisław Guzy z Rogożnika
- Karolina Remiasz i Marcin Remiasz z Białki Tatrzańskiej
Specjalne wyróżnienie i pasowanie na toniecnika otrzymał Paweł Dziedzina z toniecnicą Aleksandrą Dziedziną.
W tańcu zbójnickim I miejsce zdobył zespół „Skałka” z Rożnika.
W kategorii do 15 lat w tańcu solowym 6 równorzędnych wyróżnień otrzymali:
- Paweł Rychtarczyk i Justyna Strama – Zespół Szkół Podstawowych i Gimnazjum w Maruszynie
- Krzysztof Staszel i Paulina Gruszka – Zespół Szkół w Dzianiszu
- Daniel Kmin i Halina Trebunia – zespól „Harnasie”, Suche
- Łukasz Karpiel i Małgorzata Chrobak – „Zawrat”, Bustryk
- Janusz Maciata i Katarzyna Stachowiec – „Małe Podhale”, Biały Dunajec
- Bartłomiej Świder i Paulina Furtak – „Białodunajcanie, Biały Dunajec
W tańcu zbójnickim: I miejsce – zespół „Małe Harnasie ze Suchego, II – zespół „Zawrat” z Bustryku.
Dwa równorzędne III miejsca – „Małe Podhale” z Białego Dunajca i Zespół Szkól w Dzianiszu.

(15.11.2004) W Zakopanem spotkali się Delegaci Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Działającemu od 1873 roku PTT prezesuje od 3 lat Antoni Leon Dawidowicz. W piątek sesja PTT poświęcona była 50-leciu TPN:
Na zjazd PTT przyjechali delegaci z całej Polski. Zapytany o liczebność Towarzystwa prezes Dawidowicz powiedział:
Działalność wydawnicza to ważne zadanie-wydano m.in. 12 tom pamiętnika PTT:
Jak powiedział Antoni Leon Dawidowicz, wydanie książki poświęconej Maciejowi Mischke będzie okazją do zorganizowania kolejnej sesji - kiedy i czy w Zakopanem tego jeszcze pan prezes nie umiał nam powiedzieć.

(11.11.2004) 11 listopada 2004r. - 86 Rocznica Odzyskania Niepodległości - Rabka - Zdrój. Foto-relacja, zdjęcia J. Ciepliński. (więcej...)

 

 

 

(10.11.2004) Burmistrz Miasta Rabka - Zdrój mgr Antoni Rapacz z wizytą u Papieża Jana Pawła II. W trakcie audiencji Papież pobłogosławił pomnik Świętego Mikołaja oraz wszystkich uczestników delegacji, którzy towarzyszyli Burmistrzowi. Pomnik św. Mikołaja wkrótce stanie na przygotowywanym placu koło dworca PKP w Rabce Zdroju. (fot. Rafał Grygorowicz) (więcej...)

(09.11.2004) W Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa władz miasta. Mówiono głownie o Miejskim Ośrodku Kultury. Relacjonuje Sabina Palka:

(09.11.2004) W sobotę w Zakopanem odbędzie się Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Prócz sprawozdań z działalności poszczególnych komisji odbędą się wybory do władz. Działające od 1873 roku PTT zrzesza ponad 2 tyś członków. Towarzystwu obecnie prezesuje p. Antoni Leon Dawidowicz. W latach 50-tych PTT połączyło się z PTK tworząc PTTK. Reaktywacja PTT nastąpiła w 1988 r.
W piątek natomiast z inicjatywy PTT i TPN w Zakopanem odbędzie się sesja poświęcona
50-leciu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Andrzej Marchlewski wspominać będzie pierwszego dyrektora TPN Marcelego Marchlewskiego, Leon Niedzielski omówi lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Kolejne lata działania TPN przedstawią Wojciech Gąsienica-Byrcyn i obecny dyrektor Paweł Skawiński.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt. "Człowiek i Góry". W programie także projekcja filmu łódzkiego PTT p.t. "Jak to z Tatrzańskim Parkiem Narodowym było".

(09.11.2004) Po Nowym Targu i Białym Dunajcu przyszła kolej na Bukowinę Tatrzańską. 17 listopada w Domu Ludowym trzecia edycja posiadów "Muzyka dawniej i dziś":
Mówił Bartek Koszarek.

(09.11.2004) Obchody Święta Niepodległości w Zakopanem współorganizują Urząd Miasta i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. O godzinie 10.oo odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. O godzinie 11.oo pod Krzyżem - Miejscem Pamięci Narodowej złożona zostanie urna z ziemią z Monte Casino. Druga część uroczystości odbędzie się przy Grobie Legionistów na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej:
Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.
W ramach imprez towarzyszących:
10 listopada o godz. 10 z Parku Miejskiego wystartuje tradycyjny bieg niepodległości z metą przy szkole na Olczy.
12 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki o godzinie 17.oo rozpocznie się koncert pieśni i poezji w wykonaniu aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.
13 listopada w Muzeum Harcerstwa (droga do Rojów 6) o godzinie 15.oo wykład pt. "Generał Mariusz Zaruski w 90-rocznicę wymarszu z Zakopanego Legionów" wygłosi Lesław Dall.
18 listopada natomiast Miejska Galeria sztuki zaprasza na promocje książek: "Władysław Zamoyski 1853-1924" oraz "Pamiętniki doktora Andrzeja Chramca". Początek spotkania o godzinie 17.oo.

(09.11.2004) W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury w październiku odbyły się posiady góralskie z cyklu "Muzyka dawniej i dziś". O nazewnictwie nut góralskich mówili Krzysztof Trebunia Tutka, Jan Karpiel Bułecka i Władysław Tutka. W serwisie obszerne fragmenty dźwiękowe tego spotkania:

(08.11.2004) Zakopiański oddział Związku Podhalan zaprasza na posiady góralskie zatytułowane "Ethos zbójnicki", które poprowadzi dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Michał Jagiełło. Spotkanie odbędzie się nie we wtorek, jak to zazwyczaj bywa ale w sobotę 13 listopada o godzinie 19 w Biołej Izbie przy ul. Kościuszki 4.

(08.11.2004) Nowotarski zespół "Hyrni" świętuje jubileusz 30-lecia. Uroczysty koncert zaplanowano na 13 listopada. Początek o godzinie 17.oo w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy oczekują, że przybędzie wielu, którzy śpiewali i tańczyli w zespole. A przez te 30-lat "przewinęło" się blisko 700 osób.

(06.11.2004) W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotografii Kazimierza Pańszczyka i Ludwika Krzeczkowskiego pt. "Dotykać przyrodę":

(06.11.2004) W Nowym Targu uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczną się w środę 10 listopada:
Przypomnę, że decyzją radnych medale zasłużonych dla Miasta otrzymają: Barbara Słuszkiewicz, Anna Hajnos, ks.kanonik Zdzisław Stypuła, Tadeusz Wiśniowski, Stanisław Kostka Michalczuk i Zbigniew Rapciak. Medalem "Zasłużony dla Sportu udekorowana zostanie Ewa Pawlikowska.

(06.11.2004) 11 listopada w Nowym Targu rozpoczyna się jeszcze jedna impreza sportowa:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(06.11.2004) 12 listopada w Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej odbędzie się promocja książki Urszuli Tom pt. "Wiano". Program artystyczny przygotowali uczniowie szkoły podstawowej nr 1 w Zubrzycy Górnej Wystąpi też zespół "Skalniok". Początek spotkania o godzinie 12.oo.

(06.11.2004) W ramach uroczystości Święta Niepodległości w Jabłonce zaplanowano Wieczór Literacki im. Piotra Borowego. O godzinie 15.oo w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odprawiona zostanie Msza Św. Godzinę później w auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte wystąpi chór Angelus, uczniowie z gimnazjum w Zubrzycy Górnej przygotowali inscenizację przypominającą wydarzenia poprzedzające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podczas wieczoru literackiego ogłoszone zostaną wyniki jubileuszowego, 25 konkursu im. Piotra Borowego. Ponadto w programie występ orkiestry dętej z Lipnicy Małej oraz kapeli Jawor z Zubrzycy Górnej.

(06.11.2004) Po Nowym Targu i Białym Dunajcu przyszła kolej na Bukowinę Tatrzańską. 17 listopada w Domu Ludowym trzecia edycja posiadów "Muzyka dawniej i dziś". Zaproszono wybitnych znawców muzyki góralskiej i znane kapele. Początek spotkania o godzinie 19.oo.

(03.11.2004) GMINNY OŚRODEK KULTURY W BIAŁYM DUNAJCU SERDECZNIE ZAPRASZA DO UDZIAŁU W IMPREZACH:
13. listopada 2004 - warsztaty dla instruktorów pt. „KULTUROWE OBLICZE PODHALA WCZORAJ I DZIŚ”:
- wykłady:
* Godz. 9.00-11.00 - mgr Franciszek Naglak: „Taniec góralski”
* Godz. 11.00-13.00 - mgr Aleksandra Bogucka: „Muzyka góralska”
* Godz. 13.00 – 14.30 – przerwa obiadowa
* Godz. 15.00 – 16.30 - mgr Maria Brylak – Załuska: „Strój górali podhalańskich”
* Godz. 16.30 -18.00 - mgr Magdalena Kroh: „Podhalańskie zwyczaje i obrzędy”
POKAZ MODY GÓRALSKIEJ (godz. 18.00)
* „Zbójnickie trendy”- wernisaż wystawy projektantki mody Joanny Bachledy
* Pokaz kożuchów góralskich Urszuli i Piotra Pawlikowskich
14 listopada 2004, godz. 12.00 - KONKURS MŁODYK TONECNIKÓW dla członków zespołów regionalnych działających przy szkołach, ośrodkach kultury i innych organizacjach oraz nie zrzeszonych z terenu całego Podhala (Podhale, Spisz. Orawa i Pieniny)
- konkurs na taniec zbójnicki i solowy odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych - do 10 i 15 lat
- Godz. 16.00 - występ byłych członków Państwowego Zespołu Artystycznego Zofii Solarzowej – „Biołodunajcanie”.

(03.11.2004) VIII Poetyckie Zoduski poświęcone pamięci Włodzimierza Wnuka - wieczornica poetycko-muzyczna 21.11.2004 (niedziela) o godz. 15.30 w Domu Ludowym w Kościelisku, Chotarz 453. Będzie to już VIII edycja tej imprezy (pierwsza odbyła się w 1997r). Tematyka poświęcona jest zmarłym osobom ze świata kultury, związanym z Podhalem. Między innymi poświęcone były ks. Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, ks. Józefowi Tischnerowi, Andrzejowi Stopce, Feliksowi Gwiżdżowi, Zofii Gracy. Impreza ma charakter posiadów. Biorą w niej udział poeci, aktorzy, muzykanci. Podczas Zodusek zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu „O zaśpionyk rycerzak”. Organizatorzy: GOKR Kościelisko, Związek Podhalan w Kościelisku

(03.11.2004) W dniu Wszystkich Świętych w Nowym Targu zorganizowana została po raz 5 kwesta:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(03.11.2004) Dziecięcy zespół góralski Mali Hamernicy obchodzi 20-lecie powstania. Uroczystości główne odbędą się w sobotę w Nowohuckim Centrum Kultury. Koncert, który rozpocznie się o godzinie 18.oo podzielono na 3 części: "zabawickę", program pt. "Papieża nam Polska dała" i " Na nasom nucicke". Koncert poprowadzi Stanisław Jaskułka. O 20.oo rozpocznie się Bal Jubileuszowy. Spotkaniu towarzyszą wystawy : czynna do 26 listopada ekspozycja "trofeów artystycznych" i do 30 listopada - fotografii z 20 lat działalności zespołu.

(03.11.2004) Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Gminy przygotowują się do obchodów tego Święta. O program uroczystości zapytaliśmy wójta gminy Poronin Bronisława Stocha:
O obchodach Święta Niepodległości w Chochołowie mówi Stanisław Bukowski:
O programie uroczystości 11 listopada poinformował nas także wójt gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak:
Jednym z punktów uroczystości w Nowym Targu będzie wręczenie medali za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu. Decyzją radnych otrzymają je: Barbara Słuszkiewicz, Anna Hajnos, ks. kanonik Zdzisław Stypuła, Tadeusz Wiśniowski, Stanisław Kostka Michalczuk i Zbigniew Rapciak. Medalem "Zasłużony dla Sportu udekorowana zostanie Ewa Pawlikowska.

(03.11.2004) Obchody Święta Niepodległości w Zakopanem współorganizują Urząd Miasta i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. O godzinie 10.oo odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. O godzinie 11.oo pod Krzyżem - Miejscem Pamięci Narodowej złożona zostanie urna z ziemią z Monte Casino. O 15.30 przy Grobie Legionistów na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej odbędzie się uroczystość w oprawie przygotowanej przez aktorów Teatru Witkacego.
W ramach imprez towarzyszących :
10 listopada o g.10.oo z Parku Miejskiego wystartuje tradycyjny bieg niepodległości z metą przy szkole na Olczy.
12 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki o godzinie 17.oo rozpocznie się koncert pieśni i poezji w wykonaniu aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.
13 listopada w Muzeum Harcerstwa (droga do Rojów 6) o godzinie 15.oo wykład pt" Generał Mariusz Zaruski w 90 rocznicę wymarszu z Zakopanego Legionów" wygłosi Lesław Dall.
18 listopada natomiast Miejska Galeria sztuki zaprasza na promocje książek: "Władysław Zamoyski 1853-1924" oraz "Pamiętniki doktora Andrzeja Chramca". Początek spotkania o godzinie 17.oo.

(03.11.2004) "Majowe granie" - na koncert pod tym tytułem zapraszamy w imieniu organizatorów do Domu Ludowego w Kościelisku:
Mówiła kierująca zespołem Polaniorze Maria Krupa. MAJOWE GRANIE koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi - Mai z okazji Jego 32 urodzin. 12 listopada 2004 roku o godz. 18.00 Dom Ludowy w Kościelisku Chotarz 453. W koncercie wezmą udział muzykanci, z którymi grywał Maja. Tradycyjnie gospodarzem koncertu jest zespół Polaniorze z Kościeliska. Marek Łabunowicz - Maja (1972-2001) muzykant, ratownik tatrzański, który zginął razem ze swoim kolegą Bartkiem Olszańskim podczas wyprawy ratunkowej pod Szpiglasową Przełęczą w dniu 30 grudnia 2001 r.

(02.11.2004) Tegoroczna, 13 kwesta na zakopiańskich cmentarzach, była bardzo udana powiedziała nam Anna Liscar z Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, czyli organizatora tegorocznej zbiórki pieniędzy. (więcej...)

 

 

(02.11.2004) Nekropolie Rabka Zdrój. (więcej...)

 

 

 

 

(02.11.2004) Karol Szymanowski i jego współcześni - koncert pod takim tytułem rozpocznie się w czwartek o godzinie 17.oo w zakopiańskiej Atmie. Spotkanie poprowadzi Maria Brodzicka-Satora. Będzie można usłyszeć utwory Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Antoniego Szałowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

(02.11.2004) W piątek w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki o godzinie 17.oo otwarcie kolejnej wystawy. Do 30 listopada oglądać będzie można rzeźby Barbary Zambrzyckiej-Śliwy oraz malarstwo Mieszka Tyszkiewicza. Tego dnia także otwarcie wystawy w nowotarskich Jatkach. Będzie można oglądać malarstwo i rysunek Allana Rzepki. Początek wernisażu o godzinie 18.oo.

(02.11.2004) Nowotarski zespół "Hyrni" świętuje jubileusz 30-lecia. Uroczysty koncert zaplanowano na 13 listopada. Początek o godzinie 17.oo w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy oczekują, że przybędzie wielu, którzy śpiewali i tańczyli w zespole. A przez te 30 lat "przewinęło" się blisko 700 osób.

(29.10.2004) Jak zaćmienie, to zaćmienie - czyli zakopiańskie obserwacje astronomiczne. (więcej...)

 

 

 

 

(27.10.2004) W Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Poetyckiego im. Ks. kanonika Józefa Jamroza, kapłana męczennika "o autentyczna wiarę":
Mówiła Władysława Anna Jamróz.

(27.10.2004) W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych z apelem do mieszkańców gminy Poronin zwraca się wójt Bronisław Stoch:

(27.10.2004) Zaduma i wspomnienia towarzyszyć będą listopadowym posiadom w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury. 6 listopada o 18.oo rozpocznie się pierwsze z cyklu takich spotkań:
Instruktorzy , dzieci i młodzież spotkają się 13 i 14 listopada. Tu tez nie zabraknie wspomnień m.in. o Zofii Solarzowej:
Tu warto dodać, że członkowie zespołu Zofii Solarzowej spotykają się w Gminnym Ośrodku Kultury w każdy wtorek aby przygotować się do nagrania płyty wspominającej wszystkie lata istnienia zespołu.

(27.10.2004) Rabka-Zdrój - jesień. (fot. J. Ciepliński). (więcej...)

 

 

 

(25.10.2004) W Galerii MOK "Pod Aniołem" odbył się wernisaż wystawy malarstwa Anety Tworek - nowotarżanki, absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem, Akademii Pedagogicznej w Krakowie - dyplom w 2001 r. w Pracowni Malarstwa w Instytucie Sztuki - oraz  Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. (więcej...)

 

(25.10.2004) W kawiarni "Zdrojowej" odbyło się uroczyste spotkanie przy muzyce z okazji Dnia Seniora zorganizowane przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Gośćmi spotkania byli Burmistrz Miasta Antoni Rapacz i ks. Proboszcz Parafii św. Teresy Józef Kapcia. (więcej...)

 

 

(24.10.2004) Św. Jan Kanty jest patronem szkoły w Maruszynie Dolnej. Tradycją już jest coroczne organizowanie w październiku Święta Patrona Szkoły. Zapytana o historie Święta, dyrektor Zofia Strama powiedziała:
Tradycyjnie organizowane są konkursy:
Mówiła Anna Królczyk.

(20.10.2004) W Kościelisku odbył Międzygminny Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy-Kubińca. W serwisie szczegółowe wyniki oraz foto-relacja. (więcej...)

 

 

 

(20.10.2004) Czas zatrzymany na zdjęciach – 3 listopada 1984 r. Warszawa – Żoliborz Kościół p.w. św. Stanisława Kostki. Uroczystości pogrzebowe kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego z powodów politycznych przez UB. W tych smutnych chwilach u boku rodziców księdza i hierarchów Kościoła stawiła się rzesza zdelegalizowanej Solidarności z całej Polski. Z gminy Tatrzańskiej w uroczystościach uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa z NSZZ Solidarność oraz NSZZ RI Solidarność Wiejska. (więcej...)

(20.10.2004) Szkoła nr 2 w Czarnej Górze odzyska niebawem patronkę. Pismo, które w imieniu społeczności szkolnej podpisała dyrektor Ewa Dudziak, otrzymał przewodniczący Rady Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Czernik:
Radni podjęli uchwałę w tej sprawie jednogłośnie.

(20.10.2004) W zakopiańskiej galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" w piątek otwarcie wystawy pt. "W stronę wschodu". Będą to prace studentów wydziału architektury powstałe podczas obozów naukowych w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie i rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim. Początek wernisażu o godz. 17.oo.

(20.10.2004) "O potrzebie spisywania historii rodzinnych" - posiady pod takim tytułem poprowadzi 26 października Anna Mlekodaj. Początek spotkania w zakopiańskiej Białej Izbie Związku Podhalan o godzinie 19.oo.

(20.10.2004) W ramach czwartków literackich organizowanych w zakopiańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, 28 października odbędzie się spotkanie z Wiesławem Wójcikiem. Redaktor naczelny "Wierchów" mówic będzie o księdzu Bogusławie Królikowskim jako inicjatorze powstania parku narodowego w Tatrach. Początek spotkania o godzinie 18.oo.

(19.10.2004) Szkolny Klub Europejski przy I Liceum Ogólnokształcącym im. E. Romera w Rabce-Zdrój w dniach 18-24 października gości na terenie Rabki-Zdrój młodzież z Niemiec w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. (więcej...)

 

 

(19.10.2004) Podczas festiwalu Stabat Mater Jabłonka 2004 jury oceniło 26 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak.

(19.10.2004) W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod tytułem "Wspomnienia z wakacji". O podsumowanie poprosiliśmy dyrektor GOK - Dorotę Majerczyk:

Diana Tarczoń - MDK Nowy Targ - nagroda(18.10.2004) Zakończyły pracę Komisje oceniające prace nadesłane na konkurs literacko-plastyczny pt. "O zaśpionyk rycerzak" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Niżej podajemy wyniki konkursu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, zaś wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. (więcej...)

 

(18.10.2004) W środę zespół szkół w Maruszynie Dolnej obchodzić będzie swoje święto. O godzinie 11.oo odprawiona zostanie na Bachledówce Msza Święta, podczas której poświęcony ksiądz Jan Kaleta poświęci obraz św. Jana Kantego. Potem odbędą się ślubowania I klas szkoły podstawowej i gimnazjum. O 12.oo zaplanowano spotkanie z opatem zakonu Ojców Paulinów. Na zakończenie świątecznego dnia - ognisko i tradycyjne pieczenie kiełbasy.

(18.10.2004) 24 października w Rabie Wyżnej tradycyjne Święto Poezji Góralskiej:
Początek o godz. 14.oo. Zapraszała dyr. GOK Elżbieta Smółka.

(18.10.2004) Zbliżają się obchody 50-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego. W serwisie rozmowa z dyr. Zbigniewem Krzanem na temat jubileuszu:
Rozmawiała Grażyna Mateja.

(15.10.2004) W austriackim Mürzzuschlag odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Historyków Narciarstwa FIS, połączona z uroczystym otwarciem w tej miejscowości Muzeum Narciarstwa. Na prestiżowe spotkanie zaproszono Zakopiańczyka Wojciecha Szatkowskiego na co dzień pracownika Muzeum Tatrzańskiego. (więcej...)

 

(13.10.2004) 17 Przeziracka Młodyk Toniecniyków i Śpiywaków Góralskich w Ratułowie za nami. Pora na podsumowania:

(13.10.2004) W czwartek i piątek Gmina Raba Wyżna gościć będzie delegacje z Litwy. Na spotkania, które będą rozpoczynać się w Gminnym Ośrodku Kultury o godzinie 19.oo zaprasza dyr. Elżbieta Smółka:

(13.10.2004) W czwartek o godz. 17.00 w sali kominkowej MOK odbędzie się spotkanie promujące książkę Jerzego Widejki pt. "Najmłodszy Partyzant Wileńskiej AK". W sobotę również o 17.00 w MOK na otwarcie wystawy fotografii Dariusza Kwiatkowskiego a w niedzielę w Kościele św. Katarzyny po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się 4 koncert z cyklu: "Muzyka dawna i współczesna w zabytkowych obiektach Miasta Nowy Targ". Na flecie zagra Barbara Wach, której towarzyszyć będą: na organach Agata Kaperska a na gitarze Wojciech Wach.

(13.10.2004) "Od Sabały do Wieniawskiego" to tytuł spotkania w Miejskim Ośrodku kultury, które odbyło się w środowy wieczór. O nutach góralskich mówili Władysław i Krzysztof Trebunia - Tutka, Jan Karpiel - Bułecka i Bartek Koszarek. (więcej...)

 

 

(12.10.2004) Jan Macioł ze Skomielnej Białej najlepszym sołtysem w Małopolsce. W serwisie foto-relacja z wyborów. (więcej...)

 

 

 

(12.10.2004) Niezależny Samorządny Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ zaprasza wszystkich, którym bliskie są ideały, za które oddał życie Ks. Jerzy Popieluszko, tych, którzy pamiętają jego posługę i męczeńską śmierć do udziału w uroczystościach z okazji 20 rocznicy śmierci Sługi Bożego. Msza Święta odbędzie się 15 października o godzinie 17 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Godzinę wcześniej (o 16) uroczyste złożenie wiązanek i wieńców pod obeliskiem Ks. Jerzego Popiełuszki na cmentarzu komunalnym przy ul. Nowotarskiej. Uroczystości organizuje zakopiańska "Solidarność".

(12.10.2004) W środę na Bachledzkim Wierchu zostanie otwarty odnowiony cmentarz żydowski. Cmentarz powstał w 1932 r. Kirkut został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny. Pieniądze na odbudowę przekazał ambasador USA na Słowacji. Skąd związki z Zakopanem? Otóż dziadek ambasadora tu się urodził a także był właścicielem sklepu narciarskiego. Jutro o godz. 15. ambasador Ronald Weiser wspólnie z władzami miasta dokona uroczystego otwarcia. Na specjalnym obelisku przechodzień będzie mógł odczytać napis: "Pozostały po Nich tylko okruchy pamięci".

(12.10.2004) Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku zakończył przyjmowanie prac na konkurs pt. "O zaśpionych rycerzak":
Wyniki na antenie Radia Alex za tydzień o tej samej porze. Dzieci i młodzież zgłaszać się może do kolejnego konkursu:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(12.10.2004) W piątek w Jabłonce rozpoczyna się 3-dniowy festiwal piosenki religijnej Staba Mater:
Mówił dyr. Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak. Uroczyste otwarcie w piątek o godzinie 17.oo w Zespole Szkół im. Bohaterów Westreplatte.

(12.10.2004) W Bańskiej Niżnej ćwiczyli strażacy Gminy Szaflary:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(11.10.2004) W Rabce-Zdroju odbyło się uroczyste spotkanie z okazji IV Dnia Papieskiego. Mieszkańcy, dzieci i młodzież oraz Goście przebywający na wypoczynku w uzdrowisku spotkali się w parku zdrojowym przy głazie upamiętniającym otwarcie Szlaków Papieskich w Gorce i Beskid Wyspowy. Po wystąpieniach Burmistrza Antoniego Rapacza, pani Poseł Zofii Krasickiej - Domka odmówiono wspólną modlitwę w intencji pokoju na świecie i Ojca Świętego. Wiersze i piosenki zaprezentowały dzieci z przedszkoli, szkół oraz młodzież niepełnosprawna z Krosna. Wiązanki biało-żółtych kwiatów złożono również pod tablicą upamiętniającą pobyt Karola Wojtyły w Rabce w latach 1953-1958. (więcej...)

(11.10.2004) W Zakopanem powstanie nowe miejsce Pamięci Narodowej. Pojawił się pomysł by przy replice krzyża z Giewontu, która znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach gromadzić ziemię z miejsc gdzie na świecie toczono walkę o nasz kraj, w której uczestniczyli Podhalanie. Tradycja udziału górali w walkach o wolność Polski jest bardzo dawna. Sięga czasów Stefana Batorego a miejsc gdzie przelewana była podhalańska krew jest sporo. Dlatego u podnóża stóp krzyża z Giewontu, który znajduje się na Krzptówkach gromadzona będzie ziemia z pól bitewnych. Inauguracja uroczystości i miejsca Pamięci Narodowej 11 listopada.

(11.10.2004) Od kilku lat władze Zakopanego, czynią niektóre wydarzenia historyczne wiodącymi w danym roku. Tak było z 70 rocznicą uzyskania Praw Miejskich, 150 rocznicą urodzin Władysława hr. Zamoyskiego, 100-leciem Ruchu Regionalnego. Rok 2005 będzie prawdopodobnie stał pod znakiem jubileuszu 25-lecia Solidarności w Zakopanem:
Mówił burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

(11.10.2004) We wtorek w ramach posiadów góralskich organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan spotkanie z konserwatorem zabytków powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego dr Mirosławem Holewińskim. Początek posiadów o godzinie 19 w Biołej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2.

(11.10.2004) W poszukiwaniu jesieni, czyli kolejna wyprawa górska Maćka Bielawskiego... Kuźnice, Czarny Staw, Granaty, Wierch pod Fajki, Żółta Turnia, Czarny Staw, Jaworzynka. (więcej...)

 

 

(09.10.2004) W sobotę w Rabce Zdroju odbyło się po raz drugi "rydzobranie". Właściciele najpiękniejszych okazów grzybów zostali nagrodzeni. Mówi Joanna Lelek:
W "rydzobraniu" uczestniczyła także pani poseł Zofia Krasicka Domka:
Na rabczańskim "rydzobraniu" można było spotkać również gości z zagranicy. Jednym z nich był pułkownik policji węgierskiej Jerzy Engel:
Kolejne "rydzobranie" w Rabce za rok. (więcej...)

(09.10.2004) 17 października w Podsarniu rozegrany zostanie wyścig rowerowy o Puchar Wójta Gminy Raba Wyżna:
Mówił wójt Edward Siarka.

(09.10.2004) Po raz 11 w Białym Dunajcu organizowany jest Festiwal Papieski. W niedzielę po Mszy Świętej (12.oo) ogłoszone zostaną wyniki konkursów literackiego i plastycznego. O 14.30 jury rozpocznie ocenę uczestników.

(09.10.2004) W świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie odbyło się spotkanie z okazji obchodzonych złotych godów:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(09.10.2004) Stabat Mater - organizowany po raz 8 festiwal piosenki religijnej rozpocznie się w Jabłonce w piątek 15 października. W programie prócz dwudniowych przesłuchań konkursowych także koncerty: w piątek o 17.oo Bartka Jaskota, w sobotę o 14.oo zespołu De Vils i chóru przemienienia pańskiego z Jabłonki. W niedzielę 17 października podsumowanie Festiwalu.

(09.10.2004) Młodzi górale ze Skrzypnego pięknie zaprezentowali się nad polskim morzem:
Mówiła dyrektor zespołu szkoły podstawowej i gimnazjum w Skrzypnem Pani Maria Tylka.

(05.10.2004) Partnerskie Zakopanemu miasto Sopot otrzyma decyzją rady fundusze na budowę pomnika Jana Jerzego Haffnera. Zakopane przekaże na ten cel 5 tyś. zł. a delegacja miasta pojedzie na uroczyste odsłonięcie 10 października:
Jest to pewnego rodzaju rewanż za współfinansowanie pomnika hrabiego Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. Mówił burmistrz Piotr Bąk.

(05.10.2004) W zakopiańskim Urzędzie Miasta odbył się premierowy pokaz filmu Krzysztofa Krzyżanowskiego i Kingi Wiechczyńskiej pt. „Jurgowskie Gniazdo” - szkic do portretu Elżbiety Dziębowskiej z Jurgowa, żołnierza AK z batalionu Parasol ps.„Devajtis”. Przybyłych powitał burmistrz Piotr Bak.
A tak o filmie mówi Krzysztof Krzyżanowski:

(05.10.2004) W Białym Dunajcu przygotowują się do wydania niezwykle interesującej płyty. We wtorek m.in. w tej sprawie zaplanowano spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury:
Mówiła dyr Elżbieta Porębska Mędoń.

(05.10.2004) Wójt gminy Poronin Bronisław Stoch wrócił z Chicago gdzie wziął udział w uroczystościach 75-lecia działalności Związku Podhalan w Ameryce Północnej:
Wójt Bronisław Stoch spotkał się z przedstawicielami kół Związku Podhalan działających w Chicago a zrzeszających mieszkańców gminy Poronin:

(05.10.2004) W zakopiańskiej galerii "Kancelaria" czynna jest wystawa malarstwa Zofii Kerneder - córki Urszuli Kenar i Michaela Kernedera abslowentów krakowskiej ASP. Zofia Kerneder rozpoczęła studia z zakresu historii sztuki w Niemczech - jednak wróciła do Polski:
Czym dla młodej artystki jest praca konserwatora dzieł sztuki?
Zofia Kerneder jest studentką III roku wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki krakowskiej ASP. Malarstwa uczy się u prof. Stanisława Wiśniewskiego, rysunku u prof. Allana Rzepki oraz prof. Teresy Kotkowskiej Rzepeckiej. Prace Zofii Kerneder można podziwiać w zakopiańskiej galerii Kancelaria na Oś. Łukaszówki 4. Wernisaż był okazją do spotkania z panią Urszulą Kenar, która walczy od 10 lat o zaistnienie w Zakopanem muzeum Antoniego Kenara a sama walka o muzeum to już historia:
Zapytaliśmy, na jakim etapie są prace nad stworzeniem muzeum:
Głównym powodem wstrzymania prac okazuje się nie brak chęci do pracy czy też brak środków:
W Zakopanem nieobce są dramaty rodzin, którym przymusowo wprowadzano do ich domów obce osoby za czasów komunistycznych. Czasy te ponoć minęły a problemy pozostały. Zamiast skupić się na ochronie części historii Zakopanego, Urszula Kenar zmaga się z pospolitą złośliwością i szuka sprawiedliwości w sądach. Norwidowski "korzec" spod którego światło uwolnić się nie może wisi nad "muzeum Antoniego Kenara w budowie". Po raz kolejny okazuje się, że łatwiej było tworzyć w Zakopanem, niż udokumentować twórczość artysty dla przyszłych pokoleń.

(29.09.2004) Biblioteka Kórnicka PAN zaprasza na uroczystości związane z OSIEMDZIESIĄTĄ ROCZNICĄ ŚMIERCI WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO 2–3 PAŹDZIERNIKA 2004.
sobota, 2 października, godz. 11.00, Pałac Działyńskich
Cz. I. Promocja książki: Władysław Zamoyski 1853-1924. Życie i dzieło wydanej wspólnie przez Bibliotekę Kórnicką PAN i Urząd Miasta Zakopane
Cz. II. Seminarium poświęcone Władysławowi Zamoyskiemu zorganizowane przy współudziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury
w Poznaniu:
Tematy:
1.Katarzyna Czachowska, Dom rodzinny
2.Maria Łuczak, Sukcesor Działyńskich
3.Wanda Karkucińska, Biblioteka Kórnicka – zbiory
4.Barbara Dolczewska, Zamek w Kórniku
5.Barbara Wysocka, Pałac Działyńskich
6.Władysław Chałupka, Władysława Zamoyskiego umiłowanie lasu
7.Zbigniew Kalisz, Powołanie Fundacji „Zakłady Kórnickie”. Fundacja dziś
godz. 19.00, Zamek w Kórniku
Fundacja im. Antoniny Kaweckiej oraz Zamek w Kórniku zapraszają na XXXIX spotkanie
z cyklu Akademia Pieśni Polskiej. Zaprezentowany zostanie koncert muzyki patriotycznej skonstruowany w oparciu o zbiory Biblioteki Kórnickiej. W przerwie prezentacja książki pt. Władysław Zamoyski 1853-1924. Życie i dzieło oraz krótka informacja o bohaterze dzieła.
niedziela, 3 października
godz. 10.15, Pałac Działyńskich Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przy współudziale Biblioteki Kórnickiej PAN zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Poznań bez Tajemnic pt. W fotelu Hrabiego, czyli z wizytą w Pałacu Działyńskich w 80 rocznicę śmierci Władysława Zamoyskiego – Mirosław Kwieciński. Organizatorem spotkania jest Regionalna Pracownia Krajoznawcza WBP i CAK
godz. 12.30, Kościół Parafialny p. w. Wszystkich Świętych w Kórniku.
Uroczysta Msza Św. za duszę śp. Władysława Zamoyskiego oprawiona muzycznie przez
Chór Zamku Kórnickiego Castellum Cantas.

(29.09.2004) Samorząd uczniowski i nauczyciele zakopiańskiego LO postanowiła wziąć udział w programie unijnym "Młodzież". W ramach tego programu nawiązano kontakt z zespołem szkół w Upsali. Projekt będzie prowadzony w maju przyszłego roku. Młodzież z Upsali przyjedzie w Tatry aby zbadać wpływ zanieczyszczeń środowiska na rozwój porostów. We wrześniu 2005 do Upsali ma wybrać się młodzież z zakopiańskiego LO i także wziąć udział w programie badawczym. Przebywającą w Zakopanem delegację z Upsali zapytaliśmy o przebieg programu:
Słowa vice dyrektora upsalskiej szkoły tłumaczyła - inicjatorka nawiązania współpracy z zakopiańskim LO Karolina Frelich.

(26.09.2004) W karczmie "Przykiec" w Jordanowie w niedzielę nie lada uczta muzyczna. Od godziny 20 można będzie posłuchać czarnoskórej wokalistki Jannis Harrington z USA. Towarzyszyć jej będzie jazzowa grupa JBBO z Krakowa. Zapraszamy karczma "Przykiec", niedziela, godzina 20.

(26.09.2004) Samorząd uczniowski i nauczyciele zakopiańskiego L. O. bierze udział w programie unijnym "Młodzież". W ramach tego programu nawiązano kontakt z zespołem szkół w Upsali:
Mówiła Halina Michalska - dyrektor zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. W planach jest też przyszłoroczny wyjazd do Upsali młodzieży z zakopiańskiego LO. 28 września szwedzka delegacja spotka się z radnymi Powiatu Tatrzańskiego.

(26.09.2004) Zbliża się kolejna VIII edycja konkursu recytatorskiego im. Stanisława Nędzy Kubińca - wybitnego poety chłopskiego z Kościelisk:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(26.09.2004) "Święto ulicy Kościeliskiej" - 25-26 września. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Starym Kościółku w Zakopanem w intencji wszystkich mieszkańców ulicy. Potem zasadzono symboliczne drzewko upamiętniające 100-lecie Góralskiego Ruchu Regionalnego. (więcej...)

 

 

 

 

 

(23.09.2004) Rozpoczyna się Ogólnopolski Rajd Harcerski z okazji Dnia Turystyki. Bazą wypadową jest schronisko górskie na Głodówce. W trakcie kilkudniowego spotkania wiele atrakcji:
Na Głodówkę wybierają się harcerze nie tylko z Polski ale również z zagranicy:
Mówiła podharcmistrz Ania Głowacka, która pełni rolę komendanta rajdu.

(21.09.2004) 21 września Miejski Ośrodek Kultury w Rabce - Zdroju był gospodarzem "Dnia Seniorki i Seniora" - organizowanego przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. (więcej...)

 

 

(20.09.2004) Maciek Bielawski relacjonuje: "Ze Zdziaru na Przelęcz pod Kopą. Później na Jagnięcy. Przez Kołową Przełęcz na Modrą Ławkę. Teraz najpierw na Czerwoną Turnię, później znowu na Modrą Ławkę i na Modrą Turnię... (więcej...)

 

 

(20.09.2004) W minioną niedzielę na Hali Kopieniec odbyło się spotkanie wspólnoty byłych właścicieli hali. Organizatorem był oddział Związku Podhalan w Poroninie. Mszę Świętą odprawił ks. prałat Franciszek Skupień:
Kiedyś miejsce to było zarzewiem konfliktu między gospodarzami a władzami Parku Narodowego:
Hala Kopieniec z nadań królewskich należała do rodu Skupniów:
Mówił ks. prałat Franciszek Skupień.

(20.09.2004) 21 września w Białej Izbie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan spotkanie z dr Stanisławem Mardułą. Posiady góralskie zatytułowane "Na Mardłową nutę" rozpoczną się o godzinie 19. Współorganizatorem spotkania jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

(20.09.2004) W zakopiańskiej Galerii YAM 25 września wernisaż wystawy twórczości Jarosława Żero. Początek o godzinie 17.

(20.09.2004) Krystyna Stołecka pisarka i poetka będzie bohaterką spotkania organizowanego na Harendzie 25 września w Muzeum Jana Kasprowicza. Posiady rozpoczną się o godzinie 17.30. Dodajmy, że Krystyna Stołecka jest redaktorem naczelnym czasopisma "Tygiel" oraz członkinią łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

(20.09.2004) Również 25 września finał VI Konkursu Literackiego im. Leca pt. "Fraszka, aforyzm". Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na godzinę 17.

(17.09.2004) Kolejny Harcerski Tatrzański Rajd rozpocznie się 23 września. Bazą wypadową będzie schronisko górskie na Głodówce:
25 września o godzinie 20.oo w bukowiańskim Domu Ludowym dla harcerzy i wszystkich kochających ballady i piosenkę turystyczną - koncert Tomasza Lewandowskiego:
Mówił Tomasz Lewandowski.

(17.09.2004) "Święto ulicy Kościeliskiej" - 25-26 września. Rozpocznie je o godz. 10 w sobotę Msza Święta w Starym Kościółku w intencji wszystkich mieszkańców ulicy. Potem po Pęksowym Brzyzku oprowadzać będą: Jan Karpiel-Bułecka i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn. O godz. 11.oo zasadzone będzie symboliczne drzewko upamiętniające 100-lecie góralskiego ruchu regionalnego. W programie także przejazd paradny najpiękniejszych dorożek i powozów oraz konkurs na "Dorożkarza Roku 2004". Do godz. 13 będzie można zwiedzać pracownie twórców ludowych. Gaździny rywalizować będą w konkursie na najpiękniej ubraną. Tradycyjna "Przezieracka skrzyni" odbędzie się przed willą "Koliba". Kolejnej ocenie podlegać będą najpiękniejsze ogrody w ramach konkursu "W moim ogródecku kwiotek na kwiotecku". Jest też coś dla najmłodszych. Będzie konkurs plastyczny pt. "Ulica Kościeliska". Na godz. 13 w szkolnej galerii "Strug" u "Kenara" zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej Mariana Mitana a w pensjonacie "Orla" konkurs "Moskole i pącki z tegorocnej mącki". Ciąg dalszy święta w niedzielę. Zaplanowano konkursy: na najładniejszy sweter góralski, śpiewu pasterskiego pt. "Nie będę jo pasła za kwaterkę masła". Odwiedzający ulicę Kościeliska będą mogli popróbować oscypków, zyntycy i buncu.

(16.09.2004) Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza na otwarcie wystawy prac "Hafciarek z Polan". Swoje wyroby zaprezentują Anna Stopka Faktor, Helena Krzeptowska Sabała i Józefa Zubek. Wernisaż już jutro, 17 września o godzinie 17 w Galerii przy ul. Nowotarskiej 59 o godzinie 17.

(16.09.2004) W Lipnicy Wielkiej na Orawie kwitnie współpraca strażaków po obu stronach granicy. Niedawno odbyły się wspólne zawody strażackie. O szczegółach dr Emil Kowalczyk:

(16.09.2004) W niedzielę Msza Święta na Hali Kopieniec. Zaprasza prezes Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień:

(14.09.2004) Tatry we wrześniu - część II... Foto relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(14.09.2004) W niedzielę 12 września delegacja Powiatu Tatrzańskiego i Związku Podhalan wzięła udział w uroczystościach dożynkowych organizowanych w Gminie Stare Babice. (więcej...)

 

 

(14.09.2004) Powiat Tatrzański wzbogacił się o... "szlak oscypkowy":
Na terenie powiatu jest około 40 bacówek, w folderze w którym zaznaczony jest "szlak oscypkowy" znajduje się 15 takich obiektów.

(13.09.2004) Tatry, rejon Doliny Małej Łąki i Grzybowca, sobota 11 września, godzina 4.30 - 7.00. Foto-relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(13.09.2004) Przeżyjmy to jeszcze raz. Wizyta Lecha Wałęsy w Rabce - Zdroju w dniu 28 sierpnia 2004 r. (więcej...)

 

 

 

(13.09.2004) Dożynki gminne w Rabce - Zdroju. Uroczystość odbyła się w dniu 29 sierpnia 2004 r. w sołectwie Chabówka. (więcej...)

 

 

 

(13.09.2004) Ludźmierz - 15 sierpnia 2004 r. Odpust i poświęcenie 5 nowych stacji w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. (więcej...)

 

 

 

(13.09.2004) Gminne zawody strażackie w Chabówce. 29 sierpnia 2004 r. (więcej...)

 

 

 

(13.09.2004) 50-lecie działalności obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Bustryku. Po Mszy Św. główne uroczystości odbyły się przy remizie. Chlubną historię straży przybliżył prezes Andrzej Jarząbek:
Jubileusz połączony był z przekazaniem nowego sztandaru jednostce. Akt przekazania sztandaru ufundowanego przez Polonię odczytał druh Jan Jarząbek:
Jednostka z okazji jubileuszu została odznaczona srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Nie zabrakło także odznaczeń dla strażaków:
OSP otrzymała także nowy lekki wóz gaśniczy sfinansowany w połowie ze środków jednego z towarzystw ubezpieczeniowych a w połowie ze środków samorządu gminy Poronin. A uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

(11.09.2004) 19 września w Szaflarach odbędą się zawody pożarnicze:
Mówił komendant gminny OSP Stanisław Bukowski.

(09.09.2004) 25-lecie śmierci jednego z dyrektorów Liceum w Jabłonce stała się okazją do zorganizowania konferencji naukowej:
Mówiła dyrektor Aniela Stopka.

(09.09.2004) 1 września poświęcona została nowa szkoła w Pieniążkowicach. Uroczyste otwarcie placówki zaplanowaną na 25 września. Mówi wójt Józef Babicz:
Zapytana o kierowana przez siebie placówkę dyrektor Grażyna Komperda powiedziała:
Powodzenie w powstaniu takiej dużej inwestycji zależy od dobrej woli i życzliwości wielu ludzi:
Mówiła dyr Grażyna Komperda.

(09.09.2004) W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki w piątek o godzinie 17.oo otwarcie kolejnej wystawy. Prace Czesława Podleśnego zebrane pod wspólnym tytułem "Droga" będzie można oglądać do 3 października.

(09.09.2004) Strażacy ochotnicy z Bustryku obchodzą jubileusz 50-lecia. Obchody główne w niedzielę:
Mówił wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

(09.09.2004) 12 września do Kalwarii a 14 na Ranisberg - wyruszy pielgrzymka Szaflarzan. Ksiądz kanonik Wojciech Wcisło zaprasza wszystkich Podhalan do Szaflar w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego:

(09.09.2004) Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury obchodzi jubileusz 30-lecia. Z tej okazji prezentowane będą ciekawe wystawy i wydawnictwa. 16 września o godzinie 18.oo w sali kominkowej odbędzie się promocja książki pt. "Korespondencja Sztuk". Dzień później w hollu zaplanowano otwarcie wystawy z eksponatów archiwum MOK pt. "Plakaty Filmowe". 18 września w sali nr 28 wspomnienia Tadeusza Jędrysko i Władysława Gawlasa z lat budowy ośrodka oraz otwarcie wystawy "Kuskowski-Sutor". Początek o godzinie 17.oo. 19 września w sali widowiskowej recital Iwony Konieczkowskiej i jubileuszowy Koncert Galowy.

(09.09.2004) 18 września odbędą się uroczystości 20 rocznicy powstania Nowotarskiego Klubu Abstynentów "Rodzina". O godzinie 17.oo Odprawona zostanie msza Święta, o 18.30 w hali sportowej Gorce powitani zostaną goście i przypomniana historia powstania Klubu. W programie także zabawa taneczna.

(09.09.2004) Zespół Polany wybiera się do Hiszpanii:
Mówiła Janina Gąsienica Sobczak.

(07.09.2004) Jak we wrześniu wyglądają Tatry? Właśnie tak... Maciek Bielawski pisze: "Szedłem z Łysej Polany do Javoriny, później Doliną Jaworową na Lodową Przełęcz. Stąd w górę na Lodowa Kopę (2602)... (więcej...)

 

 

(07.09.2004) Odbyło się spotkanie, na którym ustalano szczegóły przygotowanych na ten rok szkolny ofert spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież w białodunajeckim GOK-u:
Mówiła dyrektor Elżbieta Porębska Mędoń.

(07.09.2004) W ramach czwartków literackich w zakopiańskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w tym tygodniu spotkanie z profesorem dr Jackiem Kolbuszewskim. Wykładowca w instytucie filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor wielu publikacji mówić będzie o Adamie Mickiewiczu ("Góry Adama Mickiewicza"). Początek o godzinie 18.oo.

(07.09.2004) Zawody w biathlonie letnim dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów o puchar czarnodunajeckiego wójta rozpoczną 10 września o godz. 11.oo tradycyjny Hołdymas. W sobotę na strzelnicy o puchar wójta walczyć będą dorośli. W programie 3-dniowej imprezy wiele konkursów, zabaw, występów zespołów regionalnych i loterii - o niektórych niedzielnych atrakcjach mówi Stanisław Bukowski:

(06.09.2004) Na rynku księgarskim pojawił się nowy przewodnik po "Stolicy Tatr" pt. "Zakopane w 3 dni" pióra Macieja Pinkwarta. Autor o książce pisze: "Mimo niepoważnie brzmiącego tytułu i kilku, równie niepoważnych, okoliczności związanych z przygotowywaniem publikacji, książka, która wreszcie trafiła do księgarń, prezentuje się całkiem nieźle i, nie chwaląc się, może przydać się nie tylko debiutantom na szlakach zakopiańskim, ale także stałym bywalcom, a i mieszkańcom również. Opublikowało ją wydawnictwo "Muza S.A.", a właściwie jego dział "Sport i Turystyka", z którym współpracowałem jeszcze w połowie lat 80-tych. Redaktorką jest Anna Witak. Cała seria "Miasta polskie w 3 dni" ukazuje się bez nazwiska autora na okładce, więc się tutaj chwalę, bo może ktoś nie sięgnąć do strony tytułowej... Trochę szkoda, że - choć autor zawsze musi pisać "na gwałt", bo książka musi się ukazać na sezon, to potem prace redakcyjne trwają co najmniej dwa razy tyle co pisanie i książka wychodzi na dowidzenia dla sezonu... Ale na to już nie ma się wpływu...". Więcej o przewodniku pod adresem: http://www.pinkwart.pl/zne_w_3_dni/Zakopane_w_3_dni.htm

(01.09.2004) Z Popradzkiego Stawu przez Osterwę i Tępą na Kończystą, czyli kolejna wyprawa Maćka Bielawskiego... (więcej...)

 

 

 

(01.09.2004) W willi Koliba otwarto wystawę malarstwa Serhija Alchowskiego pt. "Moje Zakopane":
Mówił Wojciech Szatkowski. Wystawa czynna będzie do 31 października.

(01.09.2004) W białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury w niedziele o 17.oo otwarcie wystaw Moniki Pawlikowskiej pt. "Góry moje góry". W programie także występ zespołu grającego muzykę flamenco oraz spotkanie z historią- panie Aniela Bafia i Teresa Nocoń będą mówić o tym, jak powstała książka "Poronin dawniej i dziś":
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Porębska.

(01.09.2004) 11 września w Parku Etnograficznym w Zubrzycy otwarta zostanie wystawa pt. "Orawskim Gościńcem Mariana Korneckiego:
Mówiła dyrektor Emilia Rutkowska.

(01.09.2004) Zespół Polany wybiera się do Hiszpanii. O szczegółach opiekująca się grupą Janina Gąsienica Sobczak:
Wyjazd nie doszedł by do skutku gdyby nie pomoc wielu osób i organizowanie m.in. zabaw, z których dochód przeznacza się na potrzeby zespołu:
Mówiła Janina Gąsienica Sobczak - opiekun zespołu Polany.

(01.09.2004) To była prawdziwa uczta dla miłośników historii a zwłaszcza okresu I Wojny Światowej. Mowa o Konferencji Naukowej pt. "Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918". Organizatorami byli: nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Komisja Historii Wojskowości w Nowym Targu, Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji w Krakowie, Miejski Ośrodek Kultury i Związek Podhalan Oddział w Nowym Targu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Starostwo Powiatowego i Urząd Miasta w Nowym Targu. Do organizacji spotkania włączył się także Urząd Gminy w Rabie Wyżnej:
Mówił wójt Edward Siarka.

(01.09.2004) Ksiądz rektor Stanisław Woźniak zaprasza do udziału w nabożeństwie:

(01.09.2004) Program Gminnych Dożynek Hołdymas 2004.
10.09. 2004r piątek
11.00 Zawody w biathlonie letnim o Puchar Wójta „Hołdymas 2004” dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów (Strzelnica sportowa w Baligówce)
14.00 Zakończenie zawodów – wręczenie nagród pucharów i medali
14.30 Wspólna zabawa przy watrze góralskiej
11.09. 2004r. sobota
godz. 11.00 Zawody STRZELECKIE DLA DOROSŁYCH NIEZRZESZONYCH o puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec (Strzelnica sportowa w Baligówce)
14.00 Zakończenie zawodów – wręczenie nagród pucharów i medali
14.30 Wspólna zabawa przy watrze góralskiej
12.09 2004r. niedziela
09.00 Zbiórka wieńców dożynkowych na stadionie GKS „Czarni” w Czarnym Dunajcu
09.15 Konkurs wieńców dożynkowych – ogłoszenie wyników
09.30 Zbiórka zespołów góralskich z gminy Czarny Dunajec
09.45 Zbiórka pocztów sztandarowych Związku Podhalan i Ochotniczych Straży Pożarnych
09.50 Meldunek dowódcy pocztów sztandarowych i odprawa
10.00 Msza Św. polowa
11.30 Parada Orkiestry Dętej z Czarnego Dunajca
11.30 Konkurs potraw regionalnych przygotowany przez Oddziały Związku Podhalan
11.45 Prezentacja Zespołów Regionalnych z gminy Czarny Dunajec
12.00 Prezentacja zaprzęgów paradnych i gospodarskich z gminy Czarny Dunajec
12.30 Ogłoszenie wyników konkursów: Ogródków Przydomowych, Estetyka Zagrody Wiejskiej, Wyróżniających Rolników
13.00 Pokaz skoków spadochronowych, Aeroklub Nowy Targ
13.00 Pokaz „Strong Man” – przeciąganie samochodu strażackiego
14.00 Inauguracja Festynu „Hołdymas 2004” – kamping
14.05 Koncert Zespołu „Swim Cream” z Nowego Targu
15.00 Teatr „Małgo” – program dla dzieci
16.00 Koncert zespołu country – „Kaminok” ze Słowacji
17.00 Koncert zespołu „Hajlanders” z Czarnego Dunajca
18.00 Koncert kabaretu „Truteń” ze Skawy
19.00 Koncert zespołu „Siwy Dym”
21.00 Zabawa Taneczna do „biołego rania”
INNE ATRAKCJE:
-KONKURS GAZDOWSKI
-KONKURS WYŻYJ SIĘ CHŁOPIE
-KONKURS WYŻYJ SIĘ BABO
-LOTERIA FANTOWA

(31.08.2004) 5 września w Ośrodku Współpracy Polsko Słowackiej Euroregionu Tatry w Nowym Targu przy ul. Sobieskiego 2 odbędzie się promocja książki dotycząca dziejów Spisza pt. "Terra Scepusiensis...". W spotkaniu, które rozpocznie się o godzinie 12, wezmą udział członkowie zespołu koordynacyjno-redakcyjnego oraz autorzy książki z Polski i Słowacji. Promocję organizuje Centrum Badań Śląskozanwczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Klastorisko n.o.

(31.08.2004) W minioną niedzielę odbyły się DOŻYNKI GMINNE - Chabówka’2004. W ramach święta odbył się konkursu na wieniec dożynkowy i stoisko dorobku wsi. Jury, po obejrzeniu wieńców, postanowiło przyznać I miejsce dla PONIC - za wieniec złożony ze wszystkich zbóż, który zawierał także piękny chleb dożynkowy i kosz owoców udekorowany kwiatami z ogródka. II miejsce: ex aequo wywalczyła RDZAWKA i CHABÓWKA. Pierwsza za wieniec z pszenicy, dopracowany, skomponowany w kształcie kapliczki oraz oryginalny różaniec z bułek wykonany przez dzieci. Druga za wieniec z różnych zbóż i żywych kwiatów. Wśród stoisk jury musiało rozstrzygnąć dylemat ponieważ jedne stoisko prezentowało bogactwo plonów rolnych, inne bogactwo potraw regionalnych - kuchnię tradycyjną. Wobec tego jury postanowiło przyznać: I miejsca ex aequo: RDZAWCE - za płody rolne i CHABÓWCE - za potrawy regionalne. II miejsce: PONICOM za kompozycje stoiska. Dodajmy, że w skład jury wchodzili: Ks. proboszcz Paweł Skowron - przewodniczący, Antoni Rapacz - Burmistrz Miasta, Ks. Kazimierz Rapacz, Anna Rola, Maria Derek, Marta Wójciak.

Zakończył się XXXVI Międzynarodowy Festiwali Folkloru Ziem Górskich - Zakopane 2004. W serwisie foto-relacje z niektórych koncertów i imprez towarzyszących. (więcej...)

 

 

 

 

 

 

(24.08.2004) W Maruszynie w najbliższą niedzielę świętować będą strażacy. Po Mszy Św. o godz. 11.oo poświęcony zostanie sztandar. O maruszyniańskich strażakach ochotnikach mówi pełniący funkcje skarbnika organizacji- Władysław Soboń:
W programie uroczystości także wręczenie odznaczeń:

(24.08.2004) Poroniański zespół "Regle" odniósł na Węgrzech kolejny sukces festiwalowy. Podczas III Folkloriady występowało w sumie 80 zespołów regionalnych z całego świata, w Giorgios występowało 14:
Zapytana, czy udało się zwiedzić ten region Maria Dawidek powiedziała:

(24.08.2004) Zaproszenie na sobotnią zabawę do Kościeliska:
Rada Rodziców szkolnego zespołu „Polany” zaprasza na ZABAWĘ TANECZNĄ przy muzyce góralskiej, z której dochód przeznaczony jest na dofinansowanie wyjazdu Zespołu do Hiszpanii we wrześniu br. Podczas zabawy przewidziana jest loteria i aukcja. Zapraszamy wszystkich powyżej 16 lat. Domu Ludowy w Kościelisku w sobotę 28 sierpnia od godz. 20.00.

(24.08.2004) POMÓŻMY SOBIE NAWZAJEM - tanio sprzedam - okazyjnie kupię - wymienię - wezmę. Komisja Bratniej Pomocy przy Związku Podhalan w Kościelisku, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapraszają wszystkich potrzebujących i mających cokolwiek do sprzedaży... podarowania... zamiany. Odzież używana w dobrym stanie - do zabrania, możliwość sprzedaży lub wymiany zabawek, butów, książek, czasopism. Zapraszamy do Domu Ludowego w Kościelisku w dniach 31 sierpnia - 4 września w godzinach 11-16. Szczegółowe informacje w Domu Ludowym w Kościelisku pod tel. 18 20 70 051.

(24.08.2004) Zakończyła się V Juzyna na Holi:
Mówił Maciej Motor Grelok

(24.08.2004) Jako że w herbie Poronina znajduje się siedzący niedźwiedź, dlatego już po raz trzeci zorganizowane zostało "Święto misia miodu i bartników". Festyn urozmaiciły występy zespołów regionalnych, degustacja miodu, kiermasze wyrobów pszczelarskich. Była tez prezentacja dorobku twórców ludowych. Nie zabrakło konkursów, 10 podhalańskich pszczelarzy zgłosiło produkty do wyboru najlepszego miodu 2004:
Wyniki przedstawiła Dorota Majerczyk - dyrektor Poroniańskiego GOK-u. Wybrana Podhalańska Królowa Miodu 2004, a protokół komisji przedstawiła Stanisława Łukaszczyk:
Podhalańska królowa miodu prócz srebrnej korony z bursztynami, ufundowanej przez pszczelarzy otrzymała strój regionalny uszyty przez Stanisławę Łukaszczyk z Poronina a wicekrólowe - cenne upominki.

(24.08.2004) 90 rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej skłoniła Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Komisję Historii Wojskowości w Nowym Targu w ramach podsumowania wyników kilkuletnich prac, prowadzonych siłami podhalańskich naukowców do organizacji w dniach 27-29 sierpnia Konferencji Naukowej pt. "MAŁOPOLSKA I PODHALE W LATACH WIELKIEJ WOJNY 1914-1918". 27 sierpnia w Nowym Targu o godz. 17.oo otwarta zostanie wystawa pt. „Pamiątka ze światowej wojny”. O godz. 17.45 - promocja książki Andrzeja Zaręby „Orły Habsburgów” z cyklu „Lotnicze dziedzictwo 2003”. Dzień później o godzinie 9.oo w w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury nastąpi uroczyste otwarcie Konferencji Naukowej. Do organizacji włączyła się gmina Raba Wyżna. 29 sierpnia uczestnicy konferencji pojadą do Bielanki, gdzie zobaczą umocnienia polowe na wzgórzu Kierówka. Potem w Rabie Wyżnej otwarcie wystawy poświęconej wojennym losom tej gminy:
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Smółka.

(23.08.2004) W Zakopanem trwa XXXVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. We wtorek i środę kolejne przesłuchania konkursowe. W czwartek koncert finałowy. Tymczasem informujemy osoby zainteresowane, że można już kupić kasetę VHS lub płytę DVD, która zawiera 70 minutowy skrót niedzielnego Koncertu Inauguracyjnego. Przypomnijmy, że wystąpiły wówczas wszystkie zespoły biorące udział w tegorocznym Festiwalu. Kontakt w sprawie kaset VHS i płyt DVD pod adresem watra@op.pl.

 

 

 

 

(21.08.2004) "Posiady poetów Podhala" - połączone z ogłoszeniem wyników konkursu im. Tadeusza Staicha odbędą się w czytelni młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem 27 sierpnia o godzinie 17.oo. Na spotkanie zapraszają współorganizatorzy: Wydział Kultury UM Zakopane i Biuro Organizacyjne Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

(21.08.2004) Dożynki Gminy Jabłonka w tym roku odbędą się w Orawce:
Mówiła Wioletta Pokorska z Orawskiego Centrum Kultury i Sportu.

(21.08.2004) "Osod" pod takim hasłem przebiegać będzie w Nowem Bystrem festyn związany z zakończeniem letniego wypasu owiec. 29 sierpnia o godzinie 12.30 zostanie poświęcona scena, potem wystąpi zespół Mali Bystrzanie. O 13.30 rozpocznie się redyk, po którym na scenie zagości SKORUSZINA ze Słowacji. W programie także konkursy, występy zespołów Zbójnicek z Zębu i Kałe Bała z Czarnej Góry oraz kabaretu Truteń. "Osod" zakończy zabawa przy muzyce zespołu "Elita".

(20.08.2004) KONCERT JUBILEUSZOWY ZESPOŁU „KRYWAŃ” w ramach imprez XXXVI MFFZG Zakopane 2004. Foto-relacja. (więcej...)

 

 

 

(20.08.2004) WYNIKI MISTRZOSTW PODHALA W POWOŻENIU. Jury oceniało dwa konkursy. Foto-relacja... (więcej...)

 

 

 

(19.08.2004)  "Od Kierpcówki na Krupówki" - muzyka góralska i gawędy, w wykonaniu: Jana Karpiela Bułecki, Stanisława Michałczaka i Andrzeja, Frączystego-Karbowca oraz Władysława Tutki. Spotkanie odbyło się w Domu Ludowym w Kościelisku. Foto-relacja Wojciecha Szatkowskiego. (więcej...)

 

(18.08.2004)  Od Popradzkiego Stawu przez Wage i Rysy do Morskiego Oka z odbiciem na Ciężki Szczyt. Foto relacja z wyprawy Maćka Bielawskiego... (więcej...)

 

 

 

(18.08.2004) "Harendziańskie Zwyki" już w sobotę. Program imprezy: O godzinie 16.oo na dobry początek zagra zespół regionalny z Kartuz. Potem pokaz wypasu owiec i zbierania miodu, występy zespołów Mała Harenda, otwarcie wystawy związanej z narciarstwem (18.oo), prezentacja filmu video obrazująca działalność Stowarzyszenia Harenda. A na zakończenie - zabawa przy muzyce zespołu Rumcajsi.

(18.08.2004) W niedzielę w Poroninie - III Święto Misia, Miodu i Bartników. Zaprasza gospodarz gminy - wójt Bronisław Stoch:
O programie - dyrektor GOK Dorota Majerczyk:
Współorganizatorami imprezy są:

(18.08.2004) W niedzielę tradycyjne spotkanie organizowane z inicjatywy ks. Szczepana Gacka z Gliczarowa Górnego:
Początek o godzinie 14.oo.

(17.08.2004) "Mała rzeźba w metalu" - wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta w środę o godz. 18.oo w galerii sztuki współczesnej przy ul. Witkiewicza w Zakopanem. Autorem prac jest Wiesław Jelonek:

(17.08.2004) Trwa licytowanie wyrobów kowalskich. Dochód przeznaczony będzie na pomoc zakopiańskiemu szpitalowi:
Mówiła Helena Rusnak ze starostwa powiatowego w Zakopanem.

(17.08.2004) Święto Lasu na Siwej Polanie weszło już na stałe do kalendarza imprez. Jak zwykle przygotowano bardzo ciekawe konkursy m.in. dla drwali. Mówi nadleśniczy wspólnoty 8 Wsi Stanisław Stolarczyk:
Można też było podziwiać specjalnie przygotowana wystawę. Mówi Anna Maryniarczyk z Cichego:
Wypowiedź córki uzupełniała Zofia Maryniarczyk. Tatrzański Park Narodowy również przygotował konkursy i stoiska z wydawnictwami:
Z dyrektorem Pawłem Skawińskim rozmawiał Zdzichu Chmiel. Była tez rywalizacja w przenoszeniu kłodków na odległość:
Mówił nadleśniczy wspólnoty 8 wsi Stanisław Stolarczyk. Rozmawialiśmy także z Janem Piczurą ze Wspólnoty Witowskiej:
Tradycyjnie Watrę tatrzańską rozpalili: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, wójt gminy Kościelisko - Bohdan Pitoń, dyrektor TPN - Paweł Skawiński, prezes Wspólnoty- Józef Babicz.
W trakcie imprezy wystąpiły wszystkie zespoły góralskie działające w gminie Kościelisko: "Mali Witowianie", "Mali Dzianiszanie", "Polany", "Witowianie", "Polaniorze", oraz gościnnie zespół "Bumerang" z Zakopanego.
Przeprowadzono wiele konkursów: Na "Nowięksy kapelus borowika" zwyciężył Krzysztof Styrczula z Cichego. Znaleziony przez niego grzyb miał obwód 60,5 cm.
Konkurs na zbieranie ciungi bułkowej wygrał Stanisław Sikora z Witowa.
W konkursie drwali zwyciężył Adam Sikora z Chochołowa, który zdobył 30 punktów, 2 miejsce zajął Jacek Sikora - także z Chochołowa z 24 punktami, 3 miejsce zajął Józef Krupa z Witowa, zdobywając 23 punkty, na 4 miejscu znalazł się Tadeusz Styrczula z Cichego również z 22 punktami, zaś Andrzej szczurek z Chochołowa uplasował się na 5 miejscu. W Konkursie "ujeżdżania dzika" zwyciężył Krzysztof Obrochta z Cichego, z czasem 1 min. 05 sek. W konkursie na najsilniejszego mężczyznę zwyciężył Stanisław Bryja z Maruszyny, 2 miejsce zajął Jacek Sikora z Chochołowa na 3 miejscu znalazł się Adam Kowalczyk z Dzianisza. W przeciąganiu liny zwyciężyła drużyna Polaniorek, która w 12-osobowym składzie pokonała 6-osobową drużynę chłopów z Witowa. Konkursy oceniała Komisja w składzie: Stanisław Solarczyk , Jan Szpernoga - obaj z Nadleśnictwa Nowy Targ, Tadeusz Zięba i Marian Sobek ze Współnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi, oraz Małgorzata Karpiel z Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko.

(16.08.2004) Tatry - Hala Stoły - godzina 4.40 - 9.00... Foto-relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(16.08.2004) Budżet tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to 750 tyś. zł. Składa się z pieniędzy Urzędu Miasta, dotacji Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego a także sponsorów. W tym roku impreza dla widzów będzie bezpłatna. Zmieniła się także hala festiwalowa. Zrezygnowano z okrągłego namiotu, jest prostokątny i większy - w sumie na koncerty może wejść ok. 3000 widzów. Gospodarzem 26 edycji festiwalu będzie zespół Polaniorze. W różnych kategoriach konkursowych będzie można zobaczyć grupy z Mongolii, Izraela, Portugalii, Turcji Grecji, Słowenii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Wenezueli, Finlandii, Włoch, Serbii i Czrnogóry oraz Tajwanu. Koncert inauguracyjny w niedzielę 22 sierpnia o godzinie 17, finał zmagań konkursowych w czwartek o tej samej porze. Po za tym wiele imprez towarzyszących.

(16.08.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na kolejną imprezę z cyklu Letnich spotkań z folklorem. W czwartek o godz.19.30 - "Od Kierpcówki na Krupówki" - muzyka góralska i gawędy, w wykonaniu: Jana Karpiela Bułecki, Stanisława Michałczaka i Andrzeja, Frączystego-Karbowca. W programie także występ 9-osobowego zespołu z Mongolii - uczestnika Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

(16.08.2004) We wtorek w ramach posiadów góralskich organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan - spotkanie z Janem Zdzisławem Zarębą, prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Włoszech. Posiady rozpoczną się o godzinie 19 w Białej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2.

(16.08.2004) "Młoda Polska w Zakopanem - inspiracje" pod taką nazwą 12 sierpnia po Krupówkach przeszła parada organizowana przez Teatr Witkacego i miejskie Biuro Promocji. Impreza miała formę happening'u inspirowanego postaciami tamtego okresu - ich malarstwem, muzyką, literaturą a nade wszystko był to hołd złożony Tatrom. (więcej...)

 

(13.08.2004) We wtorek w Leśnicy uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia kaplicy:
Początek o godzinie 10.oo. Mówił wójt gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła.

(13.08.2004) Trwają 38 Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Zmagania o tytuł "Mocnego Charakteru" liczne koncerty i spotkania z zespołami, degustacja potraw regionalnych i Sabałowa Noc:
Mówił Zygmunt Kuchta.

(13.08.2004) W sobotę i w niedzielę w Miejskiej Galerii Sztuki koncerty i promocje książek:
Mówiła dyrektor Anna Waloch.

(13.08.2004) W sobotę w ramach Tatrzańskich Wici - "Wielkie kucie pod Giewontem":
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. W sobotę od 10.oo kucie na rzecz szpitala w Zakopanem, potem występy zespołów z Łowicza i Kartuz. O 14.30 rozpocznie się aukcja wyrobów kowalskich, z której dochód przekazany zostanie szpitalowi. Ewentualne dokończenie aukcji na Siwej Polanie na tatrzańskiej watrze i święcie lasu. O 17.oo druga część przeglądu teatrów dziecięcych a o 20.oo koncert zespołu ELJOT. Kowalska impreza odbywa się w Zakopanem pod Gubałówką.

(10.08.2004) XXVIII Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczynają się w środę o godzinie 13.oo tradycyjnym złożeniem kwiatów na grobach znanych działaczy kultury. Później przed Domem Ludowym zagrają wszystkie zaproszone kapele. O 14.oo nastąpi uroczyste otwarcie Sabałowych Bajań. Na scenie pod skocznią trwać będą konkurencje w ramach konkursu o tytuł Mocnego Charakteru Ponadto tego dnia w starym kościółku otwarta zostanie wystawa twórczości ludowej w Domu Ludowym kiermasz sztuki, przejazd kapel pod skocznie i ciąg dalszy konkursu o tytuł Mocnego Charakteru. Sabałowe Bajania potrwają do 15 sierpnia. W czwartek i piątek od 10.oo przesłuchania konkursowe, ciąg dalszy zmagań o tytuł "Mocnego Charakteru" liczne koncerty i spotkania z zespołami. W sobotę ponadto degustacja potraw regionalnych i Sabałowa Noc:
Zapraszał Bartek Koszarek.
W niedziele o 11.oo tradycyjne zawody strzeleckie , o 14.oo oficjalne ogłoszenie wyników
38 Sabałowych Bajań, o 18.oo poznamy finalistów konkursu o tytuł "Mocneg Charakteru", o 19.oo wystąpi grupa rockowa Eliot, o 20.oo zagrają i zaśpiewają zespoły uczestniczące w Bajaniach a o 22.oo pod skocznią zagrają Golec uOrkiestra.

(10.08.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na kolejną edycje czwartkowych LETNICH SPOTKAN Z FOLKLOREM. 12 sierpnia na scenie "Ludówki" wystąpią TREBUNIE -TUTKI . Początek o godz. 19.30.

(10.08.2004) Poroniańskie Regle jadą na festiwal na Węgry:
Mówiła kierująca zespołem Maria Dawidek.

(10.08.2004) Doroczna impreza na Siwej Polanie pod tytułem "Święto Lasu" rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 11.oo. W programie występy zespołów i muzyk a także konkursy. O 13.00 pierwszy z nich - na nowięksy kapelus prowdziwka, oraz zbieranie smoły i ciungi bułkowej. O 15.00 - rozpalenie Tatrzańskiej Watry potem występ juhasów, zbójników i harnasi. O 15.30 – konkurs drwali potem na scenie zaprezentują się Mali Witowianie, Mali Dzianisanie i Polany.  Nie zabraknie tradycyjnego konkursu wiedzy o Tatrach. O 17.00 - wystąpi zespół Polaniorze, po którym nastąpi rozstrzygnięcie konkursów: na nowięksy kapelus i zbieranie smoły. O 18.00 - występ zespołu Witowianie, a od 19.00 – zabawa z zespołem Bumerang.
Mówi Jan Piczura:
Impreza rozpocznie się na dobre po południu:
Pytaliśmy także o konkursy:
Mówił kierujący sprawami finansowymi Wspólnoty Witowskiej Jan Piczura.

(10.08.2004) W Nowym Targu zagra polski zespół grający muzykę irlandzką. Zapytany o nazwę założyciel grupy Bogdan Wita powiedział:
A teraz zaproszenie na koncert:

(10.08.2004) W niedzielę w Zakopanem odbędzie się promocja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego pt. "150 000 kilometrów narciarskiej przygody Józefa Łuszczka". Spotkanie z autorem oraz prawdopodobnie bohaterem książki w księgarni "Poraj" przy ul. Krupówki o godzinie 16.

(10.08.2004) Najbliższa niedziela obfituje w wydarzenia kulturalne. Zaproszenie na festyn - otrzymaliśmy z Gliczarowa Górnego:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak. Szczegóły programowe przybliży Ewa Zajączkowska:

(10.08.2004) W Białym Dunajcu w niedzielę sporo emocji sportowych:
Zapraszał współorganizator imprezy - prezes białodunajeckiego Oddziału Związku Podhalan Władysław Sichelski. O drużynach, które walczyć będą o puchary mówi prezes białodunajeckiego klubu - Stanisław Tutka:

(10.08.2004) W Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu można oglądać wystawę malarstwa na szkle. Mówi dyrektor GOK Elżbieta Porębska Mędoń:

 

 

(09.08.2004) W Białce Tatrzańskiej odbył się już po raz ósmy festyn. W pierwszym dniu dokonano wyboru Cepra i Ceperki roku 2004:
Mówiła Maria Kuruc. Natomiast kulminacyjnym punktem całego festynu w niedzielę był wybór Harnasia Roku 2004. Wyniki ogłosili konferansjerzy - Maria Kuruc i Ryszard Sikora:
Warto wspomnieć, iż z poronińskiego zespołu Regle wywodzi się również "Naśwarniejso górolecka" roku 2004 - Karolina Gawlak.

(09.08.2004) Zaproszenie do Sidziny na 22 sierpnia:
Mówił Maciej Motor-Grelok.

(09.08.2004) "Święto borówki" za nami. Festyn odwiedziła ogromna ilość ludzi. Było dużo dobrej zabawy. Mówi Wioletta Kawulak z Babiogórskiego Parku Narodowego:

(09.08.2004) Stowarzyszenie Przyjaciele Babiej Góry i Babiogórski Park Narodowy zapraszają na spotkanie poświęcone współpracy polsko-słowackiej, które organizowane jest w ramach projektu "Internetowy katalog walorów kulturowo-przyrodniczych i infrastruktury turystycznej Górnej Orawy". Konferencja odbędzie się w Lipnicy Wielkiej w Domu Ludowym 10 sierpnia o godzinie 12.00.

(09.08.2004) "W cieniu Babiej Góry" - tak zatytułowana jest kolejna impreza organizowana w ramach obchodów 50-lecia Babiogórskiego Parku Narodowego. Tym razem festyn odbędzie się w Zawoi 14 sierpnia:
Mówiła Wioletta Kawulak z Babiogórskiego Parku Narodowego.

(05.08.2004) Kohut nad Doliną Małej Łąki - 6 sierpnia 2004, godzina 19 - 20.30. W serwisie foto relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(05.08.2004) "Młoda Polska w Zakopanem - inspiracje" pod taką nazwą 12 sierpnia (czwartek) po Krupówkach przejdzie parada organizowana przez Teatr Witkacego i miejskie Biuro Promocji. Impreza będzie miała formę happening'u inspirowanego postaciami tamtego okresu - ich malarstwem, muzyką, literaturą a nade wszystko będzie to hołd złożony Tatrom. Reżyserią niecodziennego spektaklu zajął się Andrzej Dziuk, opracowaniem plastycznym Rafał Zawistowski, a częścią muzyczną Jerzy Chruściński. Oprócz aktorów teatru Witkacego w paradzie wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, jazz band oraz kapela góralska. Na szczudłach będzie można zobaczyć członków stowarzyszenia "teatr nie teraz". W związku z przedsięwzięciem organizatorzy poszukują statystów, którzy chcieli by wziąć udział w paradzie - mówi Agata Balcerowska Całka:
Dodajmy, że parada rozpocznie się na dolnych Krupówkach o godzinie 17. Finał przy "oczku wodnym".

(04.08.2004) 23. pielgrzymka góralska z Podhala na Jasną Górę jest już historią. Około 1000 pielgrzymów przybyło do Matki Bożej Częstochowskiej w sobotę 31 lipca po 9 dniach z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Orawy. Ksiądz Leszek Mirek zaprezentował grupę z Nowego Targu:
Krzysztof Wójciak prowadził pielgrzymów z Rabki:
W pielgrzymce wzięli udział m. in. członkowie zespołu "Hyrni":
Należy podkreślić, że w pielgrzymce na Jasną Górę wzięła udział, co cieszy, głównie młodzież.

(04.08.2004) W Białym Dunajcu przy Zespole szkół w czwartek o godz. 16.30 odbędzie się występ międzynarodowej grupy młodzieży, która przebywa na Podhalu w ramach warsztatów "Wiele Twarzy Europy". Mówi dyrektor GOK Elżbieta Porębska Mędoń:

(03.08.2004) W siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 41a w Zakopanem można oglądać wystawę "Fotografia dzikiej przyrody 2003" zorganizowaną przez BBC Wildlife Magazine i The Natural History Museum w Londynie. Mówi Paweł Szczepanek z TPN'u:
W konkursie na fotografię dzikiej przyrody mogą wystartować nie tylko profesjonaliści:
Wystawa jest czynna od poniedziałku do soboty od godziny 8 do 15.

(03.08.2004) W ramach czwartkowych spotkań z folklorem Dom Ludowy w Kościelisku zaprasza na występ zespołu Polaniorze. O szczegółach Małgorzata Karpiel:
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na kolejną imprezę z cyklu czwartkowych LETNICH SPOTKAŃ Z FOLKLOREM. W tym tygodniu będziecie Państwo mogli zobaczyć zespół góralski POLANIORZE z Kościeliska, który przedstawi układy taneczne, oraz fragmenty tradycyjnego wesela góralskiego. Podczas tego lata POLANIORZE reprezentowali Polskę dwukrotnie we Francji, oraz na Słowacji podczas Festiwalu Folkloru w Vychodnej. Serdecznie zapraszamy do Domu Ludowego w Kościelisku w czwartek o godz. 19.30. A za tydzień wystąpi zespół TREBUNIE TUTKI. Początek koncertu również o godzinie 19.30.

(03.08.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza do obejrzenia wystawy zatytułowanej "IDOM CASY ZA CASAMI..." - przygotowanej z okazji 100-lecia podhalańskiego ruchu regionalnego. Na wystawie szczególnie miejsce zajmują CZŁONKOWIE HONOROWI ZWIĄZKU PODHALAN. Jest to najwyższa godność w stowarzyszeniu, nadawana od 1919 r. w uznaniu wyjątkowych zasług przez Zjazdy Podhalan na wniosek Kapituły Odznaczeń. Pierwszymi którzy dostąpili tego zaszczytu byli: W 1919 Jan Bednarski z Nowego Targu i Kazimierz Przerwa Tetmajer. W 1921 Andrzej Galica z Białego Dunajca i Władysław Orkan. W 1935 Feliks Gwiżdż z Odrowąża i ks. Wojciech Maśnicki z Krakowa oraz Jakub Zachemski również z Odrowąża. Wśród osób, którym nadano tę godność w okresie powojennym jest m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II. Wystawa sporo miejsca poświęca również historii Zjazdów Podhalan. W okresie przedwojennym odbywały się one co roku, po wojnie co 3 lata. Ostatni - XLI Nadzwyczajny Zjazd miał miejsce 18 lipca br. Wystawę można oglądać w Domu Ludowym w Kościelisku od poniedziałku do piątku w godz. 10-17. (Zdjęcie przedstawia uczestników II Zjazdu Podhalan w Nowym Targu w 1912 r.
Stoją od lewej strony: prof. Z. Lubertowicz, artysta rzeźbiarz S. Sobczak, gen. A. Galica, dyr. gimn. J. Zachemski, K. Przerwa-Tetmajer, W. Orkan, W. Tetmajer, poeta Ss. Stwora, prof. A. Stopka, poeta J. Jedlicz-Kapuściński, artysta rzeźbiarz W. Brzega, burmistrz J. Rayski, dziennikarz F. Gwiżdż.)

(02.08.2004) W Zakopanem w niedzielę odbyła się 37 krajowa wystawa psów rasowych. Do rywalizacji zgłoszono 620 czworonogów. Po raz pierwszy prezentację zorganizowano na Równi Krupowej. Prezes zakopiańskiego oddziału Związku Kynologicznego Stanisław Bukowski mówi, że eksperyment był udany:
I jeszcze kilka słów o bohaterach imprezy:
Powszechne zainteresowanie wzbudzał Pudel Duży - jedyny przedstawiciel tej rasy na zakopiańskiej wystawie:
Mówił prezes Związku Kynologicznego w Zakopanem Stanisław Bukowski. (więcej...)

(02.08.2004) We wtorek w zakopiańskim teatrze Witkacego o godzinie 19.00 spektakl pt. „Czarodziejska Góra” wg Tomasza Manna. Przedstawienie będzie powtórzone w środę o tej samej porze. Natomiast w czwartek czwartek o 19 Vittorio Franceschi i „Szach Mat”.
 
(02.08.2004) W niedzielę na Turbaczu o godzinie 11 odbędzie się tradycyjna Msza Święta. Modlitewne spotkania zapoczątkował ks. prof. Józef Tischner. Mówi Stanisława Górkiewicz:

(02.08.2004) W środę wernisaż wystawy: pt. „Współczesne Podhalańskie Lutnictwo Artystyczne” - wystawa z okazji 50-lecia Związku Polskich Artystów Lutników pod patronatem Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego. Otwarcie o godzinie 18 w Galerii „Strug”, przy ul. Kościeliskiej 35. W programie także koncert na instrumentach współczesnych Podhalańskich Lutników, wystąpią: Marcin Markowicz (skrzypce), Andrzej Orkisz (wiolonczela), Kwartet skrzypcowy: Katarzyna Bryła (I skrzypce), Agata Jeleńska (II skrzypce), Michał Bryła (altówka), Piotr Mazurek (wiolonczela); Miklosz Marek Czureja.

(02.08.2004) Maria Nurowska znana pisarka, autorka książki "Mój przyjaciel zdrajca" w najbliższą sobotę przyjedzie do Zakopanego promować swoje publikacje. Spotkanie autorskie zaplanowano w księgarni "Poraj" o godzinie 16.

(02.08.2004) Książka o Józefie Łuszczku! Do Zakopanego dotarła książka Wojciecha Szatkowskiego, pierwsza monografia, będąca zarazem życiorysem najlepszego biegacza w historii polskiego narciarstwa – Józefa Łuszczka. Książka pokazuje karierę Łuszczka od jego pierwszych startów w kategorii juniorów aż po Mistrzostwa Świata i Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ma 127 stron tekstu i ok. 60 zdjęć z kariery mistrza świata z Lahti z 1978 r., w tym 20 kolorowych. Ważnym dodatkiem jest też zestawienie sukcesów sportowych sporządzone przez Andrzeja Więcka z Nowego Sącza. Książka powstała i została wydana dzięki pomocy góralskiej Polonii amerykańskiej. Książki nie ma jeszcze w księgarniach, gdyby jednak ktoś był już zainteresowany jej kupnem prosimy o kontakt e-mail'owy pod adresem watra@op.pl

(01.08.2004) Hala Kominy Dudowe. W serwisie foto-relacja z wyprawy. (więcej...)

 

 

 

(01.08.2004) W dniach 9 -12 bm. na zaproszenie organizacji LES RENCONTRES D’ASSY – SUR LES TRACES DE MARIA CURIE, wystosowanego przez prezesa dr Marka Haftka przebywała w gminie Passy – region Mt. Blanc we Francji grupa twórców ludowych z Kościeliska. (więcej...)

 

 

(29.07.2004) W sobotę w zakopiańskim klubie Ampstrong zagra grupa LITTLE EGOISTS. Lidera formacji pytaliśmy jakiej muzyki będzie można posłuchać:
Mówił Marek Stryszowski.

(29.07.2004) W najbliższy wtorek, 3 sierpnia, o godz. 13 w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 41a w Zakopanem odbędzie się wernisaż wystawy "Fotografia dzikiej przyrody 2003" organizowanej przez BBC Wildlife Magazine i The Natural History Museum w Londynie. Wystawa eksponować będzie fotogramy nagrodzone i wyróżnione w ubiegłorocznej edycji konkursu. To już druga wystawa "Dzikiej przyrody" prezentowana w TPN.

(28.07.2004) MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH ZAKOPANE 2004.
20.08.04 PIĄTEK 12.00 MISTRZOSTWA PODHALA W POWOŻENIU KONKURS W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI JEDNOKONNYMI KONKURS W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI DWUKONNYMI KONKURS ZAPRZĘGÓW SPORTOWYCH KONKURS ZAPRZĘGÓW DZIECIĘCYCH KONKURS ŚPIEWU PYTACKIEGO RÓWIEŃ KRUPOWA
18.00 OGNISKA ORAZ ZABAWA PLENEROWA RÓWIEŃ KRUPOWA
19.00 KONCERT JUBILEUSZOWY ZESPOŁU „KRYWAŃ” HALA FESTIWALOWA
21.08.04 SOBOTA „ZAKOPANE ZAPRASZA” RÓWIEŃ KRUPOWA
11.30 KONCERT „NA DOBRY POCZĄTEK”: NIGERIA, MONGOLIA, IZRAEL, PORTUGALIA HALA SPONSORSKA
12.00 PREZENTACJA WYROBU OSCYPKA BACÓWKA
13.00 DEGUSTACJA SERÓW PODHALA
13.00 PARADA I POKAZY OWCZARKÓW PODHALAŃSKICH PLENER PRZED HALĄ FEST.
13.30 POKAZ KUCHNI REGIONALNEJ-wariacje na temat serów podhalańskich STOISKO KUCHARZY
14.00 TWÓRCY REGIONALNI ZAPRASZAJĄ STOISKA REGIONALNE
14.30 KONKURSY O ZAKOPANEM DLA PUBLICZNOŚCI GRY I ZABAWY - KONKURSY MAŁA SCENA
15.00 WYSTĘP ZESPOŁÓW REGIONALNYCH Z ZAKOPANEGO HALA FESTIWALOWA
17.00 WYSTĘP ZESPOŁU Z WĘGIER HALA FESTIWALOWA
18.00 WESELE GÓRALSKIE MAŁA SCENA
20.00 OGNISKO INTEGRACYJNE DLA ZESPOŁÓW ZABAWA Z PUBLICZNOŚCIĄ PLENER PRZED HALĄ FEST.
22.08.04 NIEDZIELA. 10.30 MSZA EKUMENICZNA KOŚCIÓŁ ŚW.KRZYŻA
11.30 KOROWÓD UL. KRUPÓWKI
17.00 KONCERT INAUGURACYJNY HALA FESTIWALOWA
21.00 POKAZ SZTUCZNYCH OGNI PLENER PRZED HALĄ FEST.
23.08.04 PONIEDZIAŁEK. DZIEŃ SŁOWACKI
10.00 MIĘDZYNARODOWY KONKURS KAPEL HALA SPONSORSKA
11.00 DZIEŃ SŁOWACKI: KUCHNIA TRADYCYJNE, NAUKA GOTOWANIA NAUKA TAŃCA I ZABAWY REGIONALNE STOISKA PROMOCYJNE PLENER PRZED HALĄ FESTIWALOWĄ
17.00 KONCERTY KONKURSOWE GRECJA, SŁOWENIA, POLSKA 1, BUŁGARIA, WĘGRY HALA FESTIWALOWA
20.30 KONCERT POZAKONKURSOWY / NIGERIA, FINLANDIA, SŁOWACJA, IZRAEL, WŁOCHY, POLANIORZE-POLSKA HALA FESTIWALOWA
24.08.04 WTOREK DZIEŃ BAŁKAŃSKI
10.00 MIĘDZYNARODOWY KONKURS KAPEL HALA SPOSNORSKA
11.00 DZIEŃ BAŁKAŃSKI: KUCHNIA TRADYCYJNE, NAUKA GOTOWANIA NAUKA TAŃCA I ZABAWY REGIONALNE STOISKA PROMOCYJNE PLENER PRZED HALĄ FESTIWALOWĄ
17.00 KONCERTY KONKURSOWE PORTUGALIA, FINLANDIA, POLSKA 2, SŁOWACJA, IZRAEL HALA FESTIWALOWA
20.30 KONCERT POZAKONKURSOWY TAJWAN, MONGOLIA, GRECJA, SŁOWENIA, TURCJA HALA FESTIWALOWA
25.08.04 ŚRODA DZIEŃ KARPACKI
11.00 DZIEŃ KARPACKI: KUCHNIA TRADYCYJNE, NAUKA GOTOWANIA NAUKA TAŃCA I ZABAWY REGIONALNE STOISKA PROMOCYJNE PLENER PRZED HALĄ FESTIWALOWĄ
17.00 KONCERT KONKURSOWY SERBIA-CZARNOGÓRA, POLSKA 3, WŁOCHY, POLSKA 4,TURCJA HALA FESTIWALOWA
20.30 KONCERT POZAKONKURSOWY INDONEZJA, WĘGRY, BUŁGARIA, PORTUGALIA, NIGERIA HALA FESTIWALOWA
26.08.04 CZWARTEK. 16.00 KONCERT FINAŁOWY HALA FESTIWALOWA
27.08.04 PIĄTEK „POLSKIE RADIO ZAPRASZA”
12.00 PREZENTACJA WYROBU OSCYPKA BACÓWKA
13.00 DEGUSTACJA SERÓW PODHALA
17.00 KONCERT „NA BIS” SŁOWACJA
19.00 KONCERT „RZOZ” HALA FESTIWALOWA
21.00 KONCERT AINU HALA FESTIWALOWA
21.30 KONCERT „MUZYKA, SERCA I ROZUM” TEATR WITKACEGO
28.08.04 SOBOTA „DZIEŃ SPONSORSKI”
18.00 KAPELA STANISŁAWA PIETRASA HALA FESTIWALOWA
20.00 KONCERT JUBILEUSZOWY „NAMYSŁOWSKI Z GÓRALAMI” HALA FESTIWALOWA
PATRONAT MEDIALNY: POLSKIE RADIO PR1, TELEWIZJA POLSKA PROGRAM 1, TELEWIZJA POLSKA PROGRAM 3, DZIENNIK POLSKI, WIADOMOŚCI TURYSTYCZNE
GOSPODARZ FESTIWALU- „POLANIORZE”
DODATKOWE MIEJSCA WYSTĘPÓW:
KRUPÓWKI -REJON „OCZKA WODNEGO”, REJON RESTAURACJI „KOLOROWA” BUKOWINA TATRZAŃSKA, KOŚCIELISKO -DOM LUDOWY.

(28.07.2004) "Co w trawie piszczy?" - dowiecie się Państwo podczas kolejnego czwartkowego spotkania w "Ludówce". W niezwykłą podróż po tatrzańskich łąkach zabierze nas Jerzy Tawłowicz - tatrzański przewodnik, literat i poeta, który będzie wyświetlał swoje przeźrocza. Zapraszamy w czwartek - 29 lipca o godz. 19.30 do Domu Ludowego w Kościelisku. Organizatorem spotkań jest Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.

(27.07.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku zaprasza w czwartek na posiady:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(27.07.2004) W Podsarniu odbyły się zawody pożarnicze:
Wyniki pracy sędziów odczytał Janusz Jura.

(27.07.2004) W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek kolejne góralskie:
Zapraszał Bartek Koszarek.

(27.07.2004) Tradycyjny Dzień Pstrąga odbędzie się w Białym Dunajcu w najbliższą sobotę:
Natomiast w niedziele wernisaż wystawy:
Zapraszała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Elżbieta Porębska - Mędoń.

(27.07.2004) Witowiańska Watra - podczas tej imprezy trudno przejechać przez Witów. Kilka kilometrów po obu stronach drogi parkują wszyscy ci, którzy chcą popatrzeć i wziąć udział w góralskim świętowaniu. Mówi prezes oddziału witowiańskiego Związku Podhalan:
Podczas imprezy odbywają się tradycyjne konkursy:
A teraz wyniki:
  Wyniki przedstawiali Piotr Kopeć i Kazimierz Długopolski:
Można też było podziwiać wystawę:
Tradycyjnie Witowiańską Watrę kończy zabawa taneczna:
Mówił Piotr Kopeć.

 

(27.07.2004) "Masło moje masło" to tradycyjny konkurs rozgrywany w Jabłonce podczas dorocznego Orawskiego Lata:
Werdykt odczytał przewodniczący jury Józef Knapczyk.

(26.07.2004) W ramach Czwartków literackich organizowanych w zakopiańskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z red. Cezarym Leżeńskim. "Powstanie Warszawskie oceny i kontrowersje" - tak brzmi temat referatu. Biblioteka zaprasza w czwartek o godz. 18. Cezary Leżeński jest prozaikiem, publicysta, autorem książek dla młodzieży. Ukończył filologię polską i sekcję dziennikarską UJ w Krakowie. W okresie okupacji był członkiem Szarych Szeregów. Walczył w Powstaniu Warszawskim jako łącznik plutonu szturmowego AK.

(24.07.2004) Dobiega końca XXX Poroniańskie Lato. 22 lipca po Mszy Św. Odpustowej imprezę oficjalnie otwarto:
Mówili wójt Bronisław Stoch i prezes oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień. Nową scenę poświęcił ks. Franciszek Skupień:
Następnie głos zabrali otwierający Poroniańskie Lato wójt Bronisław Stoch i prezes oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień:
A teraz m.in. pozdrowienia przywiezione zza Wielkiej Wody -
Jako pierwsi pozdrowienia z USA przekazywali: Henryk Mikołajczyk, Bronisław Orawiec i Henryk Janik.
Podczas posiadów XXX Poroniańskiego Lata odbyła się promocja książki "Poronin dawniej i dziś". Monografia powstawała pod kierunkiem Anieli Bafii:
Mówiła Aniela Bafia
Wręczano także nagrody w konkursie na plakat:
Mówiła dyrektor GOK Dorota Majerczyk.

(24.07.2004) Jak już informowaliśmy Góralska Kapela Stanisława Ogórka wygrała na ogólnopolskim festiwalu kapel i śpiewaków w Kazimierzu. Na Poroniańskie Lato przyjechała Janina Biegalska - wicedyrektor wojewódzkiego ośrodka kultury w Lublinie i komisarz festiwalu:
A teraz Laureat Złotej Baszty - Stanisław Ogórek:
Tradycyjnie podczas Poroniańskiego Lata odbyło się pasowanie na prymistę:

(24.07.2004) Wójt Edward Siarka zaprasza na niedzielę do gminy Raba Wyżna:

(22.07.2004) Wojciech Szatkowski: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem może się pochwalić kolejną interesującą propozycją wydawniczą. Jest nią album „Władysław Hasior”, zrealizowany wspólnie przez Muzeum i Wydawnictwo „BOSZ”. Na okładce ekskluzywnej publikacji pokazano dzieło Hasiora „Belle epoque”. Jest to trzecia pozycja wydawnictwa „Bosz”, która tworzy serię poświęconą wybitnym polskim artystom. Ukazały się już albumy z twórczością Bruno Schulz'a i Jacka Malczewskiego. Jak dowiedzieliśmy się w dziale sztuki Muzeum - prace związane z wykonaniem fotografii trwały w Galerii Hasiora ponad miesiąc. Album był drukowany w Chinach i samolotem dotarł do Polski. Dodajmy, że jest to kolejna publikacja Muzeum wydana we współpracy z wydawnictwem „Bosz”, po albumie dawnej fotografii tatrzańskiej „Tatry”, który cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najnowszy album zawiera 54 fotografie instalacji artystycznych Władysława Hasiora, dwa zdjęcia z jego pracowni oraz jedno interesujące zdjęcie portretowe Mistrza. Fotografie wykonał Marek Pabis, a projektem wydawnictwa i jego opracowaniem graficznym zajął się Maciej Buszewicz. Tekst wprowadzający do albumu napisała Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Teresa Jabłońska. Opisała przede wszystkim powstanie galerii autorskiej Hasiora przy ul. Jagiellońskiej, która oficjalnie była – i jest do dzisiaj – filią Muzeum Tatrzańskiego. „Tę wystawę Gospodarz Galerii rozwijał i zmieniał nieustannie, budując dzieło totalne, jedyną w swoim rodzaju instalację z własnych eksponatów, kreując przestrzeń magiczną przesyconą muzyką, światłami, odrealnioną w fantastycznych odbiciach ogromnych luster” – pisze Teresa Jabłońska, która jest też autorką życiorysu artysty, umieszczonego w końcowej części albumu. Tekst „Energia materiału”, poświęcony sztuce Hasiora, napisała Ada Rottenberg. Informacje są przetłumaczone również na język angielski. Album jest dostępny w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego i w Galerii Władysława Hasiora.

(22.07.2004) Na małej scenie Teatru Witkacego co tygodniowe, co piątkowe recitale Doroty Ficoń z akompaniamentem Jerzego Chruścińskiego. Muzyczne spotkania będą rozpoczynać się o godzinie 21.30:
Mówiła Agata Balcerowska Całka.

(22.07.2004) VII gronkowiańskie święto już w najbliższą niedzielę. Będzie to także okazja do świętowania niezwykłego jubileuszu. W imieniu komitetu organizacyjnego obchodów mówi prezes Związku Podhalan w Gronkowie Wojciech Nowak:
Dodajmy, ze ojciec Leon Knabit to postać znana i popularna:
Mówił prezes Związku Podhalan w Gronkowie Wojciech Nowak.

(21.07.2004) Orawski Park Etnograficzny od zeszłego roku wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym organizuje Święto Borówki:
Emilię Rutkowską - dyrektor Parku Etnograficznego w Zubrzycy, zapytaliśmy skąd wywodzi się nazwa imprezy:
I jeszcze o święcie borówki:

(21.07.2004) Bukowiański Dom Ludowy przygotowuje się do "Sabałowych Bajań":
Zapraszał Bartek Koszarek.

(20.07.2004) W niedzielę 25 lipca po raz czwarty odbędzie się "Witowiańska Watra". Inauguracja imprezy tradycyjnie przy remizie OSP. Mówi Agnieszka Kowalczyk z Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Witowie:
Mówi Piotr Kopeć prezes oddziału Związku Podhalan w Witowie:

(20.07.2004) W niedzielę w Rabie Wyżnej "festyn rodzinny":
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Smółka.

(20.07.2004) IV Mistrzostwa w dojeniu sztucznej krowy.
1.Stanisław Hodurek - Trzebunia 1550 ml
2.Grzegorz Futro - Rabka 1500 ml
3.Katarzyna Czubaj - Chabówka 1450 ml
4. Jacek Karman - Książ Wielkopolski 1350ml
5. Zdzisław Zając - Chabówka 1300ml
Odbyły się IV Mistrzostwa polski w dojeniu sztucznej krowy. Zgłosiła się rekordowa liczba uczestników 42. Poziom mistrzostw był bardzo wysoki o czym świadczy m. in to że ubiegłoroczny mistrz Pan Tomasz Kantorowicz z Raby Wyżnej uplasował się poza pierwszą dziesiątką. Dopisała pogoda, jak również i publiczność która żywiołowo reagowała na każdy ścisk wymiona. Szansę na zwycięstwo jak i być może na pobicie rekordu Pana Jana Maciończyka (2100ml) miał Pan Jan Trybuna ze Spytkowic ale wstając z zydla niefortunnie zahaczył o wiadro- rozlewając większość z tego co udało mu się udoić. Pomimo tego w wiadrze ciągle znajdował się prawie litr mleka. Mistrzostwa odbyły się na placu rekordów, przed Muzeum rekordów i osobliwości w Parku rodzinnym rozrywki RABKOLAND W Rabce-Zdroju. W przyszłości planujemy rozbudowanie placu tak aby cały czas można było bić tam rekordy m. in. W staniu na jednej nodze i siedzeniu na krześle bez krzesła. Chcemy aby park wyraźnie różnił się od innych tego typu obiektów, był jednorazowy i wyjątkowy. Krowa jest jedyną w Polsce, Jeździ po wielu festynach piknikach itp. Wystąpiła ostatnio w Telewizji w programie „Jak Łyse Konie”. W trzecią sobotę sierpnia już po raz piąty odbędą się w RABKOLANDZIE mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych. W Każdą pierwszą sobotę czerwca odbywają się mistrzostwa w dmuchaniu gumy balonowej.

(19.07.2004) Przy pięknej pogodzie 41 Zjazd Związku Podhalan rozpoczęła o 9.00 uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza prałata Mieczysława Łukaszczyka w koncelebrze 6 księży, z 40 pocztami sztandarowymi Oddziałów Związku i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Homilię wygłosił i wyśpiewał ksiądz Władysław Zązel. Nadzwyczajny Zjazd odbył się w 100 rocznicę góralskiego ruchu regionalnego i 85 rocznicę powstania Związku Podhalan. Po wprowadzeniu do Domu Ludowego sztandarów: Związku Podhalan i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Prezes Zarządu Głównego Związku Jan Hamerski wezwał zebranych do odśpiewania hymnu narodowego:
Trzeba przyznać, że słowa "Mazurka Dąbrowskiego" brzmiały unikalnie w ludźmierskiej sali Domu Związku Podhalan. Wreszcie delegaci i członkowie Związku usłyszeli znamienne słowa:
Gości moc zjechała na Zjazd, to też przeszło 12 minut potrzebował Prezes hamerski, by przy gromkich brawach powitać gości.
Oprawę plastyczną Zjazdu stworzyli: Agnieszka Górkiewicz - malarstwo na szkle, Mieczysław Król Łęgowski - metaloplastyka i Stanisław Gał - fotografie. Ich też Prezes  Hamerski, jako pierwszych wywołał na scenę, dokonując tym samym otwarcia trzech wystaw:
Wybrano komisje Zjazdu a także Prezydium w składzie: Andrzej Skupień - przewodniczący, Julian Kowalczyk - zastępca i Maciej Motor Grelok - sekretarz. Na zgłoszonych 425 delegatów w Zjeździe wzięło udział 282, co pozwoliło na prawomocne
podejmowanie uchwał. Ogłosił powyższe przewodniczący komisji mandatowo - skrutacyjnej Jan Gasienica Walczak:
Obrady zainicjował Prezes Zarządu Głównego, Starosta Nowotarski Jan Hamerski:
W części artystycznej wystąpiły "Małe Harnasie" z Suchego oraz "Skalni" z Krakowa.
Wśród znamienitych gości nie zabrakło Kapelanów Związku, księży: prałata Mieczysława Łukaszczyka, Tadeusza Juhasa, Władysława Zązla, Mirosława Drozdka. Przybyli: Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik, Marszałek Małopolski Andrzej Sasuła, Poseł RP Zofia Krasicka Domka, Konsul USA Keneth Fairfax z małżonką, Prezes Związku Podhalan Am. Płn Henryk Mikołajczyk, radny wojewódzki Andrzej Gut Mostowy, członkowie honorowi Związku: dr Wincenty Galica, Aleksandra Bogucka, rektor Stanisław Hodorowicz, prezes Józef Staszel. Radę Naukową Związku reprezentowali profesorowie: Józef Kąś, Julian Sokołowski, Andrzej Witek oraz Ryszard Kozłowski.
Nie zawiedli samorządowcy: starostowie: nowosądecki - Jan Golonka, cieszyński - Witold Dzierżawski, Andrzej Gąsienica Makowski, Jan Hamerski i Jan Lasyk - starosta i wicestarosta nowotarski. Burmistrzowie: Marek Fryźlewicz - nowotarski oraz Jerzy Zacharko - wiceburmistrz Zakopanego. Wójtowie: Czarnego Dunajca, Poronina, Spytkowic. Przybyli Prezesi licznych związków: Kurpiów, Pomorzan, Spisza, Orawy, Hodowców kóz i owiec, Cepelii; muzeów: orawskiego, tatrzańskiego i rabczańskiego.
Kapituła: ksiądz Tadeusz Juhas, ksiądz Mieczysław Łukaszczyk, dr Wincenty Galica, Jan Hamerski, Stanisław Kowalczyk , Andrzej Gąsienica Makowski.
Odznaczenia: Honorowi Członkowie ZP: Maria Klamerus z Łopusznej, Ewa Iwulska z Ludźmierza.
Zasłużeni dla ZP (32 osoby): Stanisława Szewczyk z Łopusznej, Józef Luberda i Kazimierz Zapała z Rabki, pośmiertnie Leszek Rogala Lewicki z Krakowa, Aniela Michniak i Janina Harbud z Chochołowa, Maria Gacek i Stanisław Podczerwiński ze Starego Bystrego, Aniela Gal i Józef Łaś z Odrowąża Podhalańskiego, Tadeusz Oleś z Krościenka, Marianna Barnaś z Ochotnicy Dolnej, Marian Dziedzina i Stanisław Majerczak ze Szczawnicy, Krystyna i Marek Wawrzuta z Oświęcimia, Stanisław Staszel ze Suchego, Józef Powalacz i Maciej Motor z Sidziny, Bronisława Jachymiak i Katarzyna Czaja z Ludźmierza, Mieczysław Kowaleski z Łopusznej, Stanisław Bukowski z Czarnego Dunajca, Czesława i Stanisław Sobczyk z Ratułowa, Zofia bukowska i Józef Bukowski oraz Zofia i Stanisław Zarycki z Dzianisza, Stanisław Gał, Zofia Górska, Tadeusz Dorula i Józefa Chromik z Poronina, Tomasz Zabrzewski i Antoni Młynarczyk z Tylmanowej.
Zasłużeni dla kultury podhalańskiej:
Zofia Mieszczak ze Spytkowic, Jan Szczęch z Ludźmierza, Jan Zbozień z tylmanowej, Stanisława Łukaszczyk, Stanisław Gąsienica Wawrytko, Maria Dawidek z Poronina, Antoni Czarny i Władysław Pinkuł z Sidziny, Janina i Tadeusz Zachwieja oraz Stanisława Wiercioch ze Szczawnicy, Stanisław Kowalczyk z Łopusznej, Władysław Gromada z Dzianisza. Instytucje zasłużone dla kultury podhalańskiej:
Muzeum Tatrzańskie, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Związek Polskiego Spisza, Towarzystwo Przyjaciół Orawy, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaja w Szczawnicy.
Przyznano również kilkadziesiąt dyplomów jubileuszowych oraz medali.

(19.07.2004) Poronin przygotowuje się do "Poroniańskiego Lata". O tym co przygotowano na jubileuszową - XXX edycję mówią: wójt Bronisław Stoch, dyrektor GOK Dorota Majerczyk oraz prezes oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień:
Zapytani o występujące podczas Poroniańskiego Lata zespoły oraz pozostałe szczegóły programu imprezy, dyrektor GOK Dorota Majerczyk oraz wójt Bronisław Stoch powiedzieli:
Pozostał nam jeszcze program ostatniego dnia "Poroniańskiego Lata":
Mówił wójt Bronisław Stoch.
A teraz trochę o historii Poroniańskiego Lata- mówi prezes Oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień:
Zapytany o inicjatorów imprezy prezes Andrzej Skupień powiedział:
Mówili prezes Oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień i wójt Bronisław Stoch.

(19.07.2004) Miejski Ośrodek Kultury, Galeria MBWA "Jatki", Galeria Antyczna s.c. zapraszają na w niedzielę na TARGI STAROCI. Przyjdź!!! Zabierz to, co masz: łyżeczka, parasol, książki, pocztówki, ubrania, skrzynie, zegary, skarby i bibeloty, i wiele innych przedmiotów:
Mówiła organizator niedzielnych targów - Barbara Pachniowska - dyrektor MOK w Nowym Targu. Jeśli pogoda będzie słoneczna to zapraszamy na ul. Bulwarową 1 w Nowym Targu w razie niepogody Targi Staroci odbędą się w Galerii MBWA "Jatki" ul. Kościuszki w Nowym Targu. Targi już w niedzielę 25 LIPCA (NIEDZIELA) w GODZ. 12.00 DO 20.00.

(15.07.2004) W Krynicy-Zdroju otwarto I Ogólnopolski Festiwal fotografii przyrodniczej i krajobrazowej. Swoje prace wystawiło w krynickich pensjonatach i hotelach ponad 70 różnych fotografów. Wstęp na wystawy jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystów „Młode Sztuki”. Wśród zaproszonych do udziału w festiwalu jest jeden zakopiańczyk – Adam Brzoza. (więcej...)

 

(15.07.2004) W zakopiańskim Teatrze Witkacego w czwartek spektakl zatytułowany „Witkacy – Appendix”, w piątek i sobotę Albert Camus - „Caligula”, w niedzielę Vittorio Franceschi „Szach Mat”. Spektakle rozpoczynają się o godzinie 19.
Natomiast w poniedziałek i wtorek "Zielona gęś", czyli doskonale znane teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w interpretacji studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. Młodzi adepci sztuki teatralnej zapraszają na dużą scenę Witkacego, na godzinę 19.

(15.07.2004) 17 lipca po raz czwarty w Rabce Zdroju odbędą się MISTRZOSTWA POLSKI W DOJENIU SZTUCZNEJ KROWY. W roku 2001 mistrzem Polski został Jan Maciończyk z Marklowic Śląskich, który wynikiem 2,1 litra wydojonego w ciągu minuty mleka jest jednocześnie rekordzistą w tej dyscyplinie. W roku 2002 mistrzem został Łukasz Solowski z Krosnowic spod Kłodzka. W roku 2003 zwyciężył Tomasz Kantorowicz z Raby Wyżnej. Tegoroczny zwycięzca oprócz tytułu, pucharu i wpisu do kolejnej edycji Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości otrzyma 500,00 zł, Wicemistrzowie po 300,00 i 200,00zł. Pierwsza trójka otrzyma również puchary i dyplomy.
Dodajmy, że krowa naturalnej wielkości wykonana jest z bardzo odpornego tworzywa sztucznego w kolorze łaciatym. Wymiona pochodzą z firmy DeLaval i są powszechnie stosowane w praktyce dojenia naturalnych krów. Pojemność wymion 15 litrów. W zawodach doi się mleko o niskiej zawartości tłuszczu.

(15.07.2004) Wzorem Zakopanego i w Rabce Zdroju odbywać się będzie Festiwal Muzyki Organowej. Pierwszy koncert 16 lipca w Kościele Św. Marii Magdaleny. Na instrumencie zagra WITOLD ZALEWSKI. W programie m.in.: JOHANN SEBASTIAN BACH, FELIX MENDELSSOHN- BARTHOLDY i CHARLES-MARIA WIDOR.

(15.07.2004) 25 lipca w Gminie Jabłonka Orawskie Lato. O godzinie 14:00 uroczyste otwarcie imprezy, czyli prezentacje zespołów, kapel, tradycyjnych konkursów orawskich. Wystąpią: Zespół "Małe Podhale" z Jabłonki, Kapela Jawor z Zubrzycy Górnej, Zespół "Kumoratki" z Lipnicy Małej i Podwilka, "Rombań" z Chyżnego, "Skalniok" z Zubrzycy Górnej, "Stryszawskie Gronicki" ze Stryszawy i grupa Wielkolipnicanie. Będą też konkursy "Masło moje Masło", "Popisy Hajduków", "Wspinania na pal". Ok godz. 17 rozpocznie się Prezentacja Babiogórskiego Parku Narodowego z Zawoi. Później program dla dzieci "Duo Fix" i koncert zespołów "Universe" i "De Vils". Imprezę zakończy zabawa taneczna.

(15.07.2004) Zbliża się XII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH "ŚWIĘTO DZIECI GÓR 2004". Impreza rozpocznie się 25 lipca w niedzielę tradycyjnym pochodem wszystkich dwunastu uczestniczących w Festiwalu zespołów i koncertem przed nowosądeckim Ratuszem, a zakończy 1 sierpnia (niedziela) koncertem w Hali Widowiskowo-Sportowej nad Kamienicą. W tym roku wystąpią zespoły: „Rahowcze” z Bułgarii, „La Estava” z Hiszpanii, „Ilikczaany” z Jakucji, „Range Kala” ze Sri Lanki, „Dajnava” z Litwy i Folk Aboriginal Dance of Bi-Pu Primary School z Tajwanu. Gospodarzami ze strony polskiej będą Mali Saflarzanie, Mali Słopnicanie, Mali Siedlecanie, Niecieczanie, Mały Haśnik i Piecuchy. Tradycyjnie zespoły zagraniczne będą tworzyć z polskimi pary kamrackie, które razem będą mieszkać, koncertować, palić wieczorne watry, uczyć się tańców i pieśni. Jeden z sześciu festiwalowych koncertów narodowych wspólnie przygotują i wykonają. Jeden dzień poświęcą na wizytę „w maminej izbie”, czyli we wsi swoich polskich przyjaciół, gdzie spotkanie zakończą wspólnym koncertem dla rodziców i mieszkańców gminy. Poza tym pary kamrackie wystąpią na estradach znanych miejscowości uzdrowiskowych i wczasowych Małopolski, będą zwiedzać najciekawsze zakątki naszego regionu. Koncertom co roku towarzyszą targi sztuki i rękodzieła artystycznego. W niedzielę przed południem, 25 lipca, na placu przed bazyliką św. Małgorzaty, odezwie się trombita Józka Brody.

(14.07.2004) W Domu Ludowym w Kościelisku w niedzielę spotkanie autorskie ze znaną aktorką - panią Krystyna Feldman, która wystąpi razem z Jackiem Kotwicz-Gilewskim w pełnych humoru scenkach rodzajowych. Przygrywać będzie muzyka Tomka Gąsienicy - Mracielnika. Początek posiadów o godz. 19.30.
Natomiast w ramach czwartkowych "Letnich spotkań z folklorem" równiez o godzinie 19.30 wystąpi MUZYKA KARPIELI Z KOŚCIELISK. Zaprasza Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.

(14.07.2004) Szaflarzański LZS świętuje w niedzielę 55-lecie powstania. O godzinie 11.30 początek uroczystej Mszy Św.:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(14.07.2004) Otwarcie wystawy i spektakl teatralny - to propozycje bukowiańskiego Centrum Kultury na najbliższe dni:
Zapraszał Bartek Koszarek.

(14.07.2004) Jak już informowaliśmy, tegoroczne jubileuszowe Poroniańskie Lato będzie szczególnie uroczyste. Podczas XXX edycji będzie można bawić się aż przez 5 dni:
Mówił prezes Oddziału Związku Podhalan w Poroninie Andrzej Skupień. Wydana została także książka pt. "Poronin dawniej i dziś" - zespół autorów pracował pod kierownictwem Anieli Bafii. Kolejna pozycją wydawniczą na jubileuszowe Poroniańskie Lato jest II tom książki pt. " Góralskie posiady dr Orawca".

(14.07.2004) W zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" w piątek kolejny wernisaż. O godzinie 17.oo otwarta zostanie wystawa pt. "Twórcy z zakopiańskiego kamieńca". Ekspozycja przedstawia prace wykonane podczas warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych dla osób niepełnosprawnych przez ośrodek na Kamieńcu.

(14.07.2004) "Szymanowski - Kochański - synteza przyjaźni i potęgi myśli twórczej" - to tytuł kolejnych wtorkowych posiadów w zakopiańskiej Białej Izbie Związku Podhalan. Spotkanie poprowadzi skrzypaczka Blanka Bednarz. Początek o godz. 19.oo.

(14.07.2004) XXVII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego - Zakopane, 17 – 25 lipca 2004. Oto szczegółowy program imprezy:
sobota, 17. 07, godz. 17, willa Atma
*Recital fortepianowy Serhija Hryhorenki (Ukraina) - w programie: Łysenko, Rewucki, Skriabin, Szczetyński, Beethoven, Chopin, Szostakowicz, Szymanowski.
niedziela, 18. 07, godz. 19, Galeria Hasiora
*Koncert kameralny - Atma Trio (USA), Blanka Bednarz skrzypce, Sam Hau (Chiny) wiolonczela, Slawomir Dobrzański fortepian - w programie: Mozart, Pärt, Ravel, Szymanowski.
poniedziałek, 19. 07, godz. 17, Galeria Hasiora
Koncert kameralny - Międzynarodowa Akademia Instrumentów Dętych - Magda Schwerzmann (Szwajcaria) flet, Matthias Müller (Szwajcaria) klarnet, Kazimierz Dawidek obój, Hanna Holeksa fortepian - w programie: Szostakowicz, Humphries, Lorenzo, Müller, Bernstein, Borne, Milhaud.
wtorek, 20. 07, godz. 19, Biała Izba
Posiad regionalny - Blanka Bednarz: „Szymanowski i Kochański. Synteza przyjaźni i siła myśli twórczej” (wstęp wolny).
środa, 21. 07, godz. 20, Hotel Belvedere
Koncert „Maraton z Mozartem” - Magda Schwerzmann (Szwajcaria) flet, Matthias Müller (Szwajcaria) klarnet - Kazimierz Dawidek obój, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyr. Agnieszki Kreiner - w programie: Mozart, J. S. Bach.
czwartek, 22. 07, godz. 19, Galeria Hasiora
Koncert kameralny - Uczestnicy Letniego Kursu Mistrzowskiego Międzynarodowej Akademii Instrumentów Dętych.
piątek, 23. 07, godz. 17, willa Atma
Recital skrzypcowy Adama Musialskiego, Beata Musialska fortepian - w programie: Piazzola, Szczedrin, Tansman, Bacewicz, Dinicu, Copland, Vieuxtemps, Szymanowski.
sobota, 24. 07, godz. 17, willa Atma
Recital fortepianowy Marka Szlezera - w programie: Rachmaninow, Szymanowski.
niedziela, 25. 07, godz. 17, willa Atma
Wykład ilustrowany muzyką żywą i mechaniczną - Lidia Kozubek: „Jak rozumieć Szymanowskiego?” (wstęp wolny)
Organizatorem imprez muzycznych jest: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, ul. Kasprusie 19, tel/fax 2014554 (awaryjny: 2013282).
współorganizatorzy:
Muzeum Atma – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan – oddział Zakopane, Hotel Belvedere, Międzynarodowa Akademia Instrumentów Dętych
Miejsca koncertów: willa Atma, ul. Kasprusie 19, Galeria Hasiora, ul Jagiellońska 18b, Biała Izba – świetlica Związku Podhalan, ul. Kościuszki 2, Hotel Belevedere, ul. Do Bialego 3.
Bilety: 12 zł normalny, 8 zł. ulgowy (na koncert 21. 07.) oraz 7 zł normalny i 5 zł ulgowy (na pozostałe koncerty)

(13.07.2004) W serwisie kilka fotografii z wyprawy na Czerwone Wierchy w Tatrach. (więcej...)

 

 

 

(13.07.2004) Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej zaprasza w najbliższym czasie na dwie niezwykłe imprezy. O szczegółach Bartek Koszarek:

(12.07.2004) 21 lipca po raz kolejny zagra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna. Będzie to koprodukcja polsko - szwajcarska. Honorowy patronat nad koncertem zgodziła się przyjąć pani Joanna Wnuk - Nazarowa, dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, minister kultury w rządzie Jerzego Buzka. Pani Joanna Wnuk - Nazarowa jest dyrygentem, kompozytorem i menadżerem kultury. Wywodzi się z Zakopanego, ze znanych rodów: Wnuków i Krzeptowskich. Była organizatorem słynnego,
jubileuszowego koncertu Henryka Mikołaja Góreckiego w grudniu 2003 w Zakopanem. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną będzie można usłyszeć w pięknej sali im. Piłsudskiego
w zakopiańskim hotelu Belvedere.

(12.07.2004) W Bukowinie Tatrzańskiej już po raz 20 odbył się sejmik teatrów wiejskich. Mówi dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Antoni Marczak:

(12.07.2004) W Chochołowie odbył się VI Powiatowy przegląd zespołów regionalnych i muzyk "Góralskie nucicki". Mówi Stanisław Bukowski:

(12.07.2004) Po czasie urlopów rozpoczyna działalność zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pierwszy spektakl już 14 lipca. Mówi Agata Balcerowska Całka:
Zapraszała Agata Balcerowska Całka, która dodaje, że szczegółowe informacje na temat repertuaru można uzyskać pod nr telefonu 20 00 661.

(12.07.2004) 17 lipca w sobotę w księgarni "Poraj" o godzinie 16 spotkanie z Maciejem Krupą autorem tekstu do albumu "Zakopane wczoraj i dziś". Przypomnijmy, że jest to monograficzny albumik wydawnictwa Parma Press pokazujący w formie fotografii Zakopane na przestrzeni przeszło 100 lat. Pierwsze zdjęcie pochodzi z 1860 roku. Stare fotografie po obróbce komputerowej są bardzo wyraźne i czytelne a nade wszystko zaskakujące np. widok Krupówek z przełomu XIX i XX wieku.

(12.07.2004) W Dzianiszu w Punkcie filialnym GOKR otwarcie wystawy starych fotografii było okazją do zorganizowania posiadów poświęconych dawnej historii miejscowości. Mówi Zofia Zarycka:
Ponad 50 starych fotografii można oglądać w filii Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Dzianiszu. W niedzielę odbyło się otwarcie wystawy. Zofia Zarycka prezentowała sporo bardzo interesujących materiałów z historii tej miejscowości. Dokument pozwalający na osadzenie wsi Dzianisz datowany jest na 17 lipca 1619 r., a więc za kilka dni przypada dokładnie 385 rocznica wydania tego przywileju. Ekspozycję starych fotografii można oglądać od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 15 w remizie OSP w Dzianiuszu Górnym.
Oto ów dokument: "Przywilej starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego dla urodzonego Walentego Pietrzykowskiego na osadzenie wsi Dzianisz.
1619, 17 lipca, Nowy Targ.
Stanisław Witowski, chorąży łęczycki, wielgorządca zamku krakowskiego, niepołomski, nowotarski etc. starosta. Wiadomo czynię, komu to wiedzieć należy, iż ja chcąc in meliorem conditionem dobra Króla Jegomości i Rzeczypospolitej przywieść, incrementum w pożytkach skarbowych uczynić, przychylając się do przywileju Króla Jegomości Pana mego Miłościwego, który mi za osadę miasteczek i wsi w starostwie nowotarskim dać raczeł, pozwalam urodzonemu Walentemu Pietrzykowskiemu i potomkom jego na grunciech pustych dzierżawy nowotarskiej wieś osadzać, który grunt tak naznaczam:
Począć ma takową wieś sadzić z wierzchu góry Butorowej na dół rzeką nazwaną Dzianysz a do rzeki Czarnego Dunajca, a na wszerz z jednej strony do wierzchu góry Ostrzysza na druga stronę za Ciszczyny, nie prejudykując nic miastu Zygmuntowu, które także za rozkazem Króla Jegomości osadzić chcę, także i inszym wsiom i gruntom dawniejszym i tym, które się nowo osadzać poczęły - i owszem, jeśliby się w tym nowym okręgu, wyżej mianowanym jakie pola wyrobione, także polany, tak dworskie jako i których inszych prywatnych osób wsi przyległych, nalazły, ma każdy przy swojej pracy zostawać, albo pan Pietrzykowski ma to nagrodzić według zdania mego. Daje tedy moc zupełną przerzeczonemu Walentemu Pietrzykowskiemu puste lasy, bory, w miejscach wyżej naznaczonych cerklować i wieś osadzić, która od potoka ma być nazwana Dzianysz. A iż pracej niemałej dobywając z nowego korzenia a przy tem koszt wielki łożyć musi, naznaczam onemu i jego potomkom za osadę  jako wójtowi i osadcy piąty łan każdy frankoński, ile tych łanów z gruntu osadzić będzie mógł. Na kościół naznaczam dwa łany, a na nawsie łan jeden. Młyn, folusz, karczmę pozwalam zbudować. Ta wieś ma bydz prawa wałaskiego, jakiego tam insze wsi starostwa tamtego zażywają, i osadca z tymże wójtostwem ma zawsze ex nutu et arbitio meo, jako natenczas starosty nowotarskiego, dependere, jurysdykcyę wszelaka agnoscere, ani tych dóbr albo wójtostwa nie może przedać nikomu, ani alienować bez woli i konsensu mojego i approbacyjej Króla Jegomości pod straceniem istius beneficii. Pozwalam wolności na tę osadę onemu i z potomstwem jego, także poddanym, do lat dwudziestu od robót i czynszów, oprócz dani od statków; a skoro te lata wynidą, mają wszystkie inne powinności oddawać, jako insze tameczne wsi. Nadto waruję przerzeczonemu Panu Pietrzykowskiemu i jego potomkom, iż po wyjściu prawa jego, albo potomstwa jego, nie mogę onemu i jego potomstwu inaczej tego wójtostwa odjąć, ażeby budynki wszelakie, także łany onemu pierwej podług prawa i zwyczaju wprzód były zapłacone. Na co dla lepszej wiary i pewności ręką własną podpisałem się i pieczęć przycisnołem. Działo się w Nowym Targu dnia 17 miesiąca lipca r. P. 1619.
Stanisław Witowski, chorąży łęczycki, wielki rządca krakowski, manu propria.
1630, 30 stycznia, Warszawa, Zymunt III zatwierdza i transsumuje poyższy przywilej.
(Ibidem) 1646, 28 lipca, Kraków".

(12.07.2004) W serwisie rozmowa o występach i planach wyjazdowych zespołu Regle z Poronina:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

 

 

(10.07.2004) Maciej Bielawski: "Kiedy o piątej budzik zadzwonił nie spałem. Dzisiejsza wyprawa budziła emocje. Szybko spakowałem plecak, zabrałem najwierniejszego towarzysza moich wycieczek, pana Paryskiego i na przystanek... (więcej...)

 

 

(10.07.2004) "Jako to dawniej bywało na Gładkim" - na posiady pod takim tytułem zaprasza zakopiański oddział Związku Podhalan 13 lipca do Białej Izby. Spotkanie poprowadzi Wojciech Gąsienica Byrcyn. Początek o godzinie 19.

(10.07.2004) Parafia Maniowy obchodzi 650-lecie powstania. 17 lipca rozpoczną się dwudniowe uroczystości jubileuszowe. Początek o godzinie 16.oo na estradzie obok boiska sportowego. W programie: Występ zespołu "Maniowianie", mecz piłki nożnej Maniowy - Wisła Kraków, pokaz ratownictwa oddziału specjalnego Straży Granicznej z Nowego Sącza, konkurs wiedzy "historia Maniów, koncert zespołu Skalni. Na zakończenie sobotnich imprez - pokaz sztucznych ogni. W niedzielę początek o 15.oo potem występ zespołu Sromowianie, koncert orkiestry dętej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej , degustacja potraw regionalnych, mecz piłki nożnej pomiędzy Old Boy'ami a reprezentacją polonii z USA, występ zespołu Lubań a także kabaretu Truteń.

(10.07.2004) Orawskie Centrum Kultury i Sportu przygotowuje się do jednej z największych imprez w gminie:
Mówił dyrektor Piotr Męderak.

(08.07.2004) W piątek o godzinie 17 w miejskiej galerii sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego odbędzie się otwarcie wystawy „Przestrzeń w collage`u, collage w przestrzeni - wystawa w 5 rocznicę śmierci Władysława Hasiora. Prace zaprezentują: Marcin Berdyszak, Piotr Bies, Ilona Binarsch, Ewa Dyakowska-Berbeka, Viktor Hulik, Leszek Knaflewski, Robert Knuth, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Andrzej Szarek. Natomiast w galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej wystawa twórczości Marii Podgórskiej-Ritter. Tam też, 9 lipca o godzinie 19.00 Forum Dyskusyjne, które poprowadzi historyk sztuki Anna Żakiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie. Organizatorami spotkań i wystaw są: Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr Zamoyskiego, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego i Związek Polskich Artystów Plastyków w Zakopanem. Dodajmy również, że 14 lipca o godzinie 8.30 w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Władysława Hasiora a później złożone będą kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

(08.07.2004) I jeszcze jedno zaproszenia do galerii Władysława Hasiora. W najbliższą sobotę o godzinie 17 odbędzie się koncert chóru dziecięcego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Mówi Wojciech Szatkowski:
Mówił Wojciech Szatkowski.

(08.07.2004) W Zakopanem trwa IV Międzynarodowy Festiwal Organowy. W piątek o godzinie 20 koncert w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Zagrają Tomáš Thon – organy (republika Czeska), Paweł Hromádka – trąbka, Dušan Foltýn – obój.
Kolejne muzyczne spotkanie już w sobotę na organach Kościoła Najświętszej Rodziny przy Krupówkach zagra Witold Zalewski. Będzie mu towarzyszyć Konrad Górka na wiolonczeli barokowej.

(08.07.2004) Zachodów słońca ci u nas dostatek - Miętusia po raz drugi. Fotografie Wojciech Szatkowski. (więcej...)

 

 

 

(07.07.2004) 8 lipca o godz. 19.30 w ramach Letnich spotkań z folklorem organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko wystąpią: Chór i orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych „Coro piccolo di Varsovia” oraz dziecięcy zespół góralski „Polany” z Kościeliska, w Domu Ludowym w Kościelisku we czwartek dnia. Wstęp wolny.

(07.07.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko filia w Dzianiszu zaprasza na posiady góralskie poświęcone historii tej miejscowości, podczas których otwarta zostanie wystawa pt. "Dzianisz na starej fotografii". Posiady odbędą się w remizie OSP w niedzielę 11 lipca o godz. 17.00.

 

(07.07.2004) XXX jubileuszowe Święto Pasterskie za nami. Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka Emil Kowalczyk mówił jak to dawniej się na Orawie pasało:
Poroniański zespół Regle im. Jana Jędrola był na Przywarówce:
Teraz Regle przygotowują się do kilku występów:
Mówiła kierująca zespołem Maria Dawdek. (więcej...)

(07.07.2004) 10 i 11 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej wielkie teatralne święto, czyli XX Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych:
Mówił Bartek Koszarek.

(07.07.2004) W Zakopanem otwarto galerię w... kancelarii adwokackiej. Dwoje znanych zakopiańskich adwokatów: Małgorzata Górbiel i Andrzej Wróbel postanowili zostać mecenasami sztuki:
Prace Sylwii Biernacik-Mnych, absolwentki krakowskiej ASP uświetniły piątkowy wernisaż:
Opiekunem wystawy została Urszula Kenar:
Z Urszulą Kenar rozmawiała Monika Stanisławska Pitoń.

(03.07.2004) Wojciech Szatkowski relacjonuje: 3.35 w Dolinie Miętusiej... (więcej...)

 

 

 

(03.07.2004) Muzeum Tatrzańskie przygotowało następną wystawę. Tym razem w Willi Koliba prezentowane jest malarstwo i rysunek o tematyce górskiej Jana Seweryna Sokołowskiego w 100 rocznicę urodzin. (więcej...)

 

 

(03.07.2004) Muzyki i zespoły górlaskie spotkają się na dorocznej imprezie „Góralskie Nucicki” w chochołowiańskiej remizie OSP 11 lipca. Tegoroczna impreza jest organizowana przez Powiat Nowotarski oraz Gminę Czarny Dunajec. O godz. 10 Msza Św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jacka Około godziny 11.00 rozpoczną się przesłuchania muzyk biorących udział w „XXIX Konkursie Muzyk Podhalańskich” oraz występy zespołów uczestniczących w „VI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych”. Do tegorocznych „Góralskich Nucicek” zgłosiło się 18 muzyk oraz 7 zespołów z Podhala, Spisza, Orawy oraz z Pienin. W kategorii Mistrz i Uczeń odbędą się 4 prezentacje. Imprezie będą towarzyszyć liczne atrakcje - min. wystawy i prezentacje miejscowych twórców ludowych. Tegoroczne „Góralskie Nucicki” zakończy koncert zespołów „Hajlanders” oraz „Wilcze Pola”.

(03.07.2004) Poronin przygotowuje się do jednej z największych imprez w gminie. W tym roku jubileuszowe, XXX Porniańskie Lato rozpocznie się 21 lipca i potrwa 5 dni:
Przygotowano specjalne, jubileuszowe wydawnictwo "Poroni dawniej i dziś", będą m.in. przeglądy zespołów góralskich, pasowanie na prymistę, kiermasz twórców ludowych, wystawy lutnicze i plakatu. Tymczasem w gminie prowadzone są intensywne prace poprawiające stan dróg, niebawem tez zakończy się remont ośrodka zdrowia w Zębie:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(01.07.2004) W tym roku zakopiańska wystawa psów rasowych na dolnej Równi Krupowej. Z propozycją przeniesienia prezentacji czworonogów w tamto miejsce wystąpiło Biuro Promocji. Korzyści z takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim jest to centrum miasta. Po drugie, co ważne dla odwiedzających, impreza nie będzie biletowana, ponieważ teren jest udostępniany w ramach promocji miasta. COS za stadion, na którym odbywały się w poprzednich latach wystawy pobierał nie małe opłaty. Przypomnijmy wszystkim właścicielom psów rasowych, że zgłoszenia na zakopiańską wystawę przyjmowane są do 10 lipca. W zeszłym roku o medale walczyło ok. 600 zwierząt. Tegoroczna wystawa prawdopodobnie zgromadzi podobną ilość czworonogów. Najpiękniejsze psy jak zwykle będzie można podziwiać w pierwszą niedzielę sierpnia, czyli 1 sierpnia.

(01.07.2004) W bukowiańskim Domu Ludowym sporo tańca i śpiewu:
W wakacje w Bukowinie Tatrzańskiej sporo stałych ekspozycji i zajęć:
Zapraszał Bartek Koszarek.

(30.06.2004) "Śpisko Watra" - coroczny przegląd folkloru spiskiego w plenerze odbędzie się pod niedzickim zamkiem 4 lipca (w najbliższą niedzielę). Impreza rozpocznie się o godzinie 14.00 symbolicznym rozpaleniem watry. Wystąpią soliści, kapele, grupy i zespoły regionalne ze Spisza oraz gościnnie z Żywca. Zaprasza serdecznie przewodniczący komitetu organizacyjnego Julian Kowalczyk.

(30.06.2004) W czwartek w Białym Dunajcu koncert fortepianowy:
Zapraszała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Elżbieta Porębska Mendoń.

(30.06.2004) Muzeum Tatrzańskie przygotowuje następną wystawę. Tym razem w Willi Koliba prezentowane będzie malarstwo i rysunek o tematyce górskiej Jana Seweryna Sokołowskiego w 100 rocznicę urodzin:
Mówił Wojciech Szatkowski. Dodajmy, że wernisaż wystawy w sobotę o godzinie 17.

(30.06.2004) W Rabie Wyżnej otwarto wystawę. Szczegóły - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury-Elżbieta Smółka:

(30.06.2004) Strażacy ze słowackiej Suchej Hory przygotowują się do niedzielnych uroczystości:
I jeszcze kilka słów o straży w Suchej Horze:
Mówił Karol Trojan - prezes strażaków ochotników w Suchej Horze.

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I