I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu kulturalnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII

(30.06.2004) "Śpasy" to po góralsku żarty - takie też różne dowcipne konkursy przedstawił podczas niedzielnego festynu poroniański zespół Regle. Najpierw odbył się konkurs "wyskania", wzięły w nim udział dwie panie z Łodzi, oraz mieszkanka Milanówka. W imieniu jury werdykt o wyskaniu słów kilka i werdykt ogłosiła Stanisława Szostak:
Kolejnym konkursem była parodia narodowego testu na inteligencje. Był też konkurs na dokończenie psiej budy i na najładniejszego owczarka (wygrał pies Andrzeja Budza z Pardałówki) - w nagrodę pies otrzymał jedną z wykonanych bud. Drugą budę zlicytowano za 750 zł z przeznaczeniem na pomoc dla Andrzeja Galicy Teremulki. Publiczności bardzo podobała się parodia programu telewizyjnego "Wszystko dla Ciebie" w wykonaniu członków zespołu Regle a także mecz główką kapusty rozegrany pomiędzy reprezentacjami " Regli i widzów. Mecz zakończył się remisem. Wszystko to przeplatane było występami zespołów regionalnych z Lipnicy Wielkiej, Bandoska z Rzeszowa i zespołu romskiego Cierheń. Warto wspomnieć iż całkowity dochód z festynu przeznaczony jest na potrzeby zespołu.

(30.06.2004) Świętojańskie Zwyki w Orawce za nami. Konkursom serów pasterskich, smażenia jajecznicy i budowania szałasu towarzyszyła muzyka oraz doping mieszkańców a także turystów:
Mówił wójt gminy Jabłonka Julian Stopka. W konkursie budowy koliby wygrała reprezentacja Orawki przed Zubrzycą Górną. Na III miejscu uplasowały się drużyny z Podwilka i Lipnicy Małej. W smażeniu jajecznicy najlepsze były panie z Lipnicy Małej , na II miejscu exequo znalazły się reprezentacje Podwilka i Zubrzycy Górnej, III miejsce zajęła grupa z Orawki. W konkursie serów I miejsce Zubrzyca Górna, II Orawka i Podwilk a III Lipnica Mała. Jury w składzie Bogumiła Tyrała i Roman Ciok z Orawskiego Parku Etnograficznego oraz Józef Omylak z Babiogórskiego Parku Narodowego po podliczeniu punktów z wszystkich konkurencji uznało, że I miejsce zajęła reprezentacja z Zubrzycy Górnej przed Orawką. Na III miejscu exequo znalazły się Podwilk i Lipnica Mała.

(25.06.2004) W niedzielę w Klubie Ampstrong przy ul. Jagielońskiej 18 w Zakopanem wystąpi zespół COMA. Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Jest to łódzka grupa rockowa, która powstała 1998 roku. Pod koniec ubiegłego roku członkowie zespołu podpisali kontrakt z BMG Poland. Zaraz po tym COMA rozpoczęła nagrania do debiutanckiej płyty - "Pierwsze Wyjście z Mroku" - utwory z tego krążka będzie można m.in. usłyszeć podczas muzycznego spotkania w klubie Ampstrong.

(25.06.2004) Barwnym korowodem na rynku w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie) rozpoczął się 38. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W piątek po południu na festiwalu wystąpił zespół Stanisława Ogórka z Cichego:
Wyniki muzycznych konkursów będą znane dopiero w niedzielę:
Mówiła Stanisława Łukaszczyk.

(25.06.2004) Na rynku księgarskim pojawiła się nowa pozycja - książka zatytułowana "Kozi kierdel". Jej autorem jest dr inż. Wojciech Gąsianica Byrcyn zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Autora pytaliśmy co można znaleźć w publikacji:

(25.06.2004) W sobotę w Nowym Targu odbędą się tradycyjne Sobótki:
Zapraszała Maria Staszel.

(23.06.2004) W najbliższą niedzielę zapraszamy w imieniu organizatorów na "Poroniańskie śpasy":
W programie także o 19.00 występ nowotarskiego zespołu "Ciercheń". A do wspólnej niedzielnej zabawy w Poroninie zapraszali Anna Malacina i Stanisław Gut Mostowy.

(23.06.2004) Otwarcie Domu Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera odbędzie się w Łopusznej w niedzielę. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.oo złożeniem kwiatów na grobie ks. profesora. o 15.30 Msza Święta w 4-rocznicę śmierci. O godzinie 17.oo otwarcie Domu Pamięci. Potem posiady, podczas których będzie można zobaczyć program pt. "Nadzieja i odpowiedzialność" w wykonaniu uczniów gimnazjum nr 2 z Woli, wspominki o księdzu profesorze poprowadzą członkowie zespołu im Ludwika Łojasa z Łopusznej. Wystąpi także grupa spiska "Podhale" z Jurgowa.

(23.06.2004) Rozpoczął się pracowity okres dla zespołu "Polaniorze" działającego przy Związku Podhalan w Kościelisku. Grupa wyjechała do Briancon we Francji, gdzie w dniach 25, 26, 27 czerwca będzie uczestniczyć w Święcie Bacy i Juhasa. Zespół został zaproszony przez Jeana Rocha, znanego folklorystę, który od wielu lat zasiada w jury Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dodajmy, że BRIANCON to miasto w pd-wsch Francji (Prowansja- Alpy–Wybrzeże Lazurowe), dep. Hautes-Alpes nad rzeką Durance, na wys. 1320 m; 11 tys. mieszkańców; znane uzdrowisko, ośrodek turystyczny i sportów zimowych.
Zespół będzie uczestniczył także w dniach 29.06 – 4.06 w 50 jubileuszowym Festiwalu Folkloru w Vychodnej na Słowacji, na zaproszenie pana Petera Homolki, także znanego u nas z prac w jury zakopiańskiego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
W dniach 9-11 lipca w Plateau d’Assy pod Mont Blanc we Francji będą odbywały się „Spotkania góralskie” (w ramach Sezonu Polskiego we Francji), w których gminę Kościelisko reprezentowali będą między innymi również POLANIORZE.

(23.06.2004) W Czarnym Dunajcu odbył się festyn. Początkowo znowu pogoda spłatała figla organizatorom, ale potem przejaśniło się i zabawa ruszyła pełna parą:
Mówił prezes fundacji budowy szkoły w Czarnym Dunajcu Adam Chlebek.

(21.06.2004) W piątek w Mieście promocja książki "Almanach nowotarski" nr 8 wydawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Spotkanie odbędzie się w Ratuszu o godzinie 18. Mówi burmistrz Marek Fryźlewicz:

(21.06.2004) Zakończył się XIII konkurs plastyczny "Tatry moja miłość" organizowany przez Zarząd Oddziału Ligi Ochrony Przyrody i Gimnazjum nr 1 w Zakopanem. Patronat nad imprezą objął Urząd Miasta Zakopanego, który współfinansował nagrody dla młodych twórców. Na konkurs wpłynęło 160 prac z 11 szkół. Rysunki, pogrupowane w 4 kategoriach wiekowych, oceniała komisja w składzie: Jak Koniński, Barbara Chrobak, Urszula Wiśniewska i Krystyna Kubik Karp. Jury w różnych kategoriach przyznało pierwsze miejsca Oli Hulbój, Sylwi Galicy, Dorocie Stasik, Justynie Januszek, Ani Kieliszek i Beacie Rudolf, a także wyróżniło wielu innych młodych artystów. Wręczenie nagród odbyło się w Urzędzie Miasta Zakopanego.

(21.06.2004) 26 czerwca w Kaplicy Serca Jezusowego na Jaszczurówce po raz 27 wystawa malarstwa na szkle. W programie otwarcia o godzinie 17 Eucharystia - homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik. Później koncert zespołu Trebunie Tutki. O 18.30 - wernisaż. Na wystawę zatytułowaną "Przyjście Chrystusa" zapraszają Bracia Marianie. Dzień wcześniej o godzinie 17 w zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" wieczór poezji ks. Jerzego Szymika pt. "Między ziemią a niebem...".

(21.06.2004) Na zakończenie roku szkolnego w Nowym Targu odbędzie się prezentacja zespołów artystycznych, które działają w Miejskim Ośrodku Kultury. Początek spotkania we wtorek o godzinie 17.

(21.06.2004) 18 lipca w Ludzimierzu nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan w 100-lecie Ruchu Regionalnego. W minioną niedzielę rzecznik Zarządu Głównego organizacji Maciej Motor Grelok poinformował o szczegółach programu tego wydarzenia:

(21.06.2004) W Łapszach Niżnich obchodzono piątą rocznicę beatyfikacji błogosławionego ks. Jana Stanka patrona Szkoły Podstawowej w tej miejscowości. Z tej okazji po raz pierwszy odprawiono Mszę Świętą w oprawie góralskiej spiskiej, którą przygotowali nauczyciele, członkowie Związku Podhalan, uczniowie i rodzice. Później odbył się festyn rodzinny.

(16.06.2004) "Wiosna i Zima", czyli Tatry 15 czerwca... Foto-relacja Maćka Bielawskiego. (więcej...)

 

 

 

(16.06.2004) Muzeum Tatrzańskie w Galerii na Kozińcu prezentuje wystawę "Górale, górale...". O szczegółach Wojciech Szatkowski:
Przypomnijmy, że Galeria na Kozińcu jest czynna od środy do soboty od 9 do 16 a w niedziele od 9 do 15.

(15.06.2004) Przenieśmy się teraz pod Bramę Kantaka. Stamtąd bowiem wyrusza doroczna pielgrzymka do Krzyża Wincentego Pola:
Mówił Edward Styrczula Maśniak
Za sprawą Macieja Bętkowskiego - przeniesiemy się w czasie do dnia, w którym profesor Wincenty Pol zabiera swoich studentów w Tatry:

(15.06.2004) Na niedziele zapraszamy do Czarnego Dunajca na festyn, z którego dochód będzie w całości przeznaczony na budowę szkoły:
Mówił przewodniczący komitetu budowy szkoły w Czarnym Dunajcu, Prezes Fundacji "Nasza szkoła" Adam Chlebek.

(15.06.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku organizuje konkurs plastyczno-literacki:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(15.06.2004) W niedzielę o godzinie 16.oo w Jabłonce początek festynu pt. "Szlakiem Solnym przez Orawę". Przypomnijmy, że w zeszłym roku właśnie w Jabłonce zakończyła się tygodniowa wyprawa historycznym szlakiem:
Mówił Jarosław Hel z Muzeum Żup w Wieliczce.

(14.06.2004) Już 19 czerwca rozpoczyna się 28 Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Folkowe spotkania dzieci i młodzieży będą odbywać się w Rabce Zdroju w amfiteatrze przy ul. Chopina. Wśród występujących m.in. zespoły z Suchego, Kacwina, Łapsz Niżnych, Kościeliska, Nowego Sącza, Sędziszowa, Bohni oraz Lipnicy Wielkiej na Orawie. Początek festiwalu w sobotę o godzi 14.45, zakończenie zaplanowano na niedzielę ok. 16.30. Organizatorem imprezy jest Miejski Ośrodek Kultury w Rabce Zdroju oraz Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Projekt finansuje również Województo Małopolskie.

(14.06.2004) "Wędrówka po ulubionych miejscach na Podhalu" to tytuł spotkania, które we wtorek poprowadzi Zofia Stecka. Organizatorem posiadów jest zakopiański oddział Związku Podhalan i Towarzystwo Opieki na Zabytkami. Początek spotkania o godzinie 19 w Biołej Izbie przy ul. Kościuszki 2 w Zakopanem.

(14.06.2004) 18 czerwca Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zaprasza na "Koncert Szkolny". Początek muzycznego spotkania o 16.30 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury.

(14.06.2004) Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury i Sportu, Muzeum Orawski Park Etnograficzny, Babiogórski Park Narodowy oraz Muzeum Żup Krakowskich zapraszają na festyn "Szlakiem Solnym przez Orawę". W programie oprócz występów regionalnych także różne atrakcje dla dzieci w postaci konkursów i pokazów warzenia soli. Początek festynu o godz. 16 w Jabłonce przy ul. Słonecznej.

(13.06.2004) Piotr Kyc relacjonuje: "Zakończył się Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego zorganizowany w Zakopanem. Zjazd urządzono dla uczczenia 110 rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zakopanem i pamięci hr. Władysława Zamoyskiego oraz Jana Kasprowicza. Wydarzenie ma doniosłe znaczenie, ponieważ jest to pierwszy zlot sokolstwa po II wojnie światowej. Ekipy sokole przyjechały już w piątek i zostały zakwaterowane na Harendzie. Otwarcie Zlotu zaplanowane pod Mauzoleum Jana Kasprowicza przeniesiono z powodu padającego deszczu do kina „Sokół”. Otwarcia dokonał Prezes RO TG SOKÓŁ w Polsce Konrad Firlej. (więcej...)

(13.06.2004) Zespół Awiśta odniósł sukces na międzynarodowym festiwalu. O szczegółach Stanisława Szewczyk:

(12.06.2004) Gmina Kościelisko uczestniczy w ciekawej inicjatywie zorganizowanej przez stowarzyszenie LES RENCONTRES D'ASSY. Sur les traces de Marie Curie. Impreza organizowana jest w ramach Sezonu Polskiego we Francji urządzanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W programie wystawa twórców ludowych i artystów z Podhala, oraz uczniów szkoły plastycznej im Antoniego Kenara z Zakopanego, która zostanie otwarta w dniu 20 czerwca w Plateau d'Assy. W przedsięwzięciu uczestniczy także Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie z Warszawy. 10-12 lipca odbędzie się "jarmark podhalański" m.in. z udziałem grupy młodzieży z zespołu "Polaniorze". Będzie to zarazem wymiana w ramach partnerskich regionów: Rhone-Alpes i Małopolski. Projekt finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego.
Ciekawostką jest relacja siostry - dr Bronisławy Dłuskiej, (która wraz z mężem była właścicielką sanatorium w Kościelisku (obecnie Wojskowy Dom Wypoczynkowy), iż Maria Skłodowska przebywała tam w roku 1916.

(10.06.2004) Na 38 festiwalu kapel, solistów, instrumentalistów i śpiewaków ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, który trwać będzie w dniach od 25 do 27 czerwca - Podhale reprezentować będzie kapela Stanisława Ogórka. Spośród zgłoszonych w sumie 3 kapel i dwóch solistów - tylko oni uzyskali uznanie w oczach komisji składającej się z najwybitniejszych polskich etnografów i etnomuzykologów. Kapela Stanisława Ogórka zaprezentuje tradycyjną muzykę Skalnego Podhala i tradycyjny śpiew. Będzie jej towarzyszyć Danuta Michniewicz.

(10.06.2004) Załuczne obchodzi w tym roku 400-lecie powstania. Autor monografii zatytułowanej "Zapomniane Podhale" - Krzysztof Szymusiak tak mówi o wydarzeniach 1604 roku:

(10.06.2004) Gmina Lipnica Wielka przygotowuje się do kolejnej edycji Święta Pasterskiego:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(10.06.2004) Związek Podhalan 12 czerwca w Kościelisku serdecznie zaprasza na tradycyjną pielgrzymkę do Krzyża Wincentego Pola:

(10.06.2004) Poroniański zespół Regle intensywnie pracuje. Próby mają przygotować grupę do licznych występów w kraju i za granicą. 18 i 19 czerwca będą grać, śpiewać i tańczyć na Słowacji, 4 lipca na Przywarówce podczas orawskiego Święta Pasterskiego. Odwiedzą te Węgry oraz na przełomie lipca i sierpnia - Włochy.

(10.06.2004) W gminie Jabłonka podsumowano uroczyście konkursy organizowane dla uczniów szkół podstawowych:
Mówił wójt Julian Stopka.

(07.06.2004) Zakopiański oddział Związku Podhalan zaprasza na posiady góralskie i otwarcie wystawy pt. "Impresje spiskie - Tatry, Pieniny i inne góry". Autorem fotografii jest Jarosław Majcher. Po wernisażu "wieczór poezji" Wandy Łomnickiej Dulak. Spotkanie odbędzie się we wtorek o godzinie 19 w Białej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 4.

(06.06.2004) Związek Podhalan w Kościelisku zaprasza na tradycyjną pielgrzymkę do Krzyża Wincentego Pola na Hali Smytniej w Dolinie Kościeliskkiej. Peregrynacja wyruszy w sobotę 12 czerwca o godz. 17.00 spod Bramy Kantaka. Szczegółowe informacje można uzyskać w Domu Ludowym pod numerem tel. 20 70 306.

(06.06.2004) Zbliżają się główne obchody stulecia istnienia najstarszej na Podhalu szkoły, czyli nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Na przestrzeni tego wieku mury szkolne opuściły tysiące absolwentów:
Główne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w piątek 11 czerwca:
Mówił dyrektor liceum Franciszek Janczy.
Po nabożeństwie na placu obok szkoły rozpocznie się część oficjalna spotkania, a po południu - spotkanie w galerii Jatki. W sobotę drugi dzień jubileuszu:
Mówił przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów stulecia szkoły - burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

(06.06.2004) Konkurs pt. "Bociany i ludzie" trwał 2 lata. O oczekiwaniu na ogłoszenie wyników opowiada dyrektor zwycięskiego gimnazjum w Czarnym Dunajcu Adam Chlebek:


(06.06.2004) W zubrzyckim skansenie 9 czerwca zostanie otwarta wystawa:
Mówiła Krystyna Chowaniec dyrektor SP w Podszklu.

(06.06.2004) Piotr Kyc relacjonuje: "Zakończyły się VI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku na liście 13 miejsc, które warto zobaczyć znalazło się Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Placówka wzbogaciła swoją ofertę otwierając dodatkowo pomieszczenia nie udostępniane wcześniej dla zwiedzających. Prezentowano pamiątki po prof. Władysławie Jarockim, cenionym malarzu, który był zięciem Poety. Wstęp był bezpłatny. (więcej...)

(04.06.2004) Na Grzesia - Małgorzata Karpiel relacjonuje: "W święto Zesłania Ducha Świętego – 30 maja 2004 r.- 60-osobowa grupa miłośników gór uczestniczyła we Mszy Świętej i spotkaniu na Grzesiu – szczycie położonym w Tatrach Zachodnich nad Doliną Chochołowską. Tradycja tych spotkań sięga początków lat 90-tych. Przyjaciele z obu stron granicy: ze słowackiego Zuberca i z Podhala wyprawiali się na szczyt, aby tutaj lepiej się poznać, zaprzyjaźnić i polecić niełatwe sprawy Bogu.. Pomysłodawcą imprezy jest pan Marek Jenner. Od ubiegłego roku w organizację Spotkań na Grzesiu włączył się Związek Podhalan w Kościelisku. (więcej...)

(02.06.2004) W związku z setną rocznicą nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w czwartek gośćmi Radia Alex będą burmistrz miasta Nowy Targ, Pan Marek Fryźlewicz oraz dyrektor liceum, Pan Franciszek Janczy. Początek audycji po godz. 13.00.

(02.06.2004) Tegoroczna VI edycja Rajdu Rowerowego MTB "Tour de Skawa - 2004" w ramach etapu Euroligi MTB - Tatry nie odbędzie się! Poinformowano nas, że przyczyny odwołania leżą po stronie organizacyjno-finansowej. Przypomnijmy, że Rajd odbywał się zazwyczaj w pierwszą niedzielę czerwca.

(02.06.2004) Seniorzy - członkowie zespołu Zofii Solarzowej z Białego Dunajca gościli w Radiu Alex:

(01.06.2004) W Dzianiszu odbył się festyn majowy. Z prezesem oddziału Związku Podhalan w Dzianiszu Janem Bukowskim rozmawialiśmy w przerwie imprezy:

(01.06.2004) Już po raz kolejny 5 czerwca wyruszy Pielgrzymka Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza. Trasa peregrynacji prowadzi m.in. przez tereny Gminy Biały Dunajec:
I jeszcze jedna informacja z Białego Dunajca - ważna dla rolników:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak.

(01.06.2004) W niedzielę Festyn Rodzinny w Sierockiem - dochód z imprezy zostanie przeznaczony na budowę boiska szkolnego:
Mówiła dyrektor szkoły Maria Styczeń.

(01.06.2004) Chyżne wygrało organizowany przez Orawskie Centrum Kultury i Sportu konkurs na najpiękniejszego "moja":
Mówił wójt Julian Stopka.

(01.06.2004) 3 czerwca do gimnazjum w Czarnym Dunajcu przyjedzie Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
Mówił dyrektor gimnazjum Adam Chlebek. Wręczenie nagrody w konkursie pt. "Bociany i Ludzie" o godzinie 17.oo.

(01.06.2004) W Dzianiszu podsumowano konkurs plastyczny "Matka w oczach dziecka":
Mówiła kierująca ośrodkiem kultury w Dzaniszu Zofia Zarycka.

(01.06.2004) Załuczne ma 400 lat. Z tej okazji 6 czerwca odbędą się uroczystości jubileuszowe:
Mówił Stanisław Bukowski.

(01.06.2004) W Bukowinie Tatrzańskiej odbył się XIX przegląd dorobku kulturalnego dzieci i młodzieży z terenu gminy:
Mówił dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Zygmunt Kuchta.

(01.06.2004) Z okazji Dnia Dziecka odbędzie się w Zakopanem turniej tenisa stołowego. W środę w gimnazjum NR 1 (dawna SP 8) w godzinach od 14.30 do 15.oo przyjmowane będą zapisy. O 15.oo początek turnieju. Organizatorzy przewidzieli dwie kategorie: szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół średnich.

(01.06.2004) W niedzielę zapraszamy miłośników wyścigów rowerowych na Orawę:
Start o godzinie 13.oo. Mówił Czesław Kuczkowicz.

(01.06.2004) Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowy Sączu realizuje od końca marca XIX Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. Do udziału w Festiwalu zaproszone zostały dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ogniskach pracy pozaszkolnej, ośrodkach i domach kultury.
Festiwal swoim zasięgiem obejmuje Województwo Małopolskie i odbywa się na dwóch poziomach. Poziom pierwszy to eliminacje powiatowe, których głównymi organizatorami są małopolskie domy i ośrodki kultury z dwunastu powiatów. Finał Festiwalu odbędzie się w dniach od 2-4 czerwca 2004 roku w Nowym Sączu, w sali kinowej Krokusa. Udział w nim wezmą najlepsze zespoły teatralne wyłonione w eliminacjach powiatowych (ok. 30 grup teatralnych ). W spotkaniu finałowym uczestniczyć będą także laureaci Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych o „Wielką Nagrodę Zająca Poziomki” i Regionalnego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży„Maska” (region tarnowski). Mamy już za sobą eliminacje dla powiatu wadowickiego, myślenickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, proszowickiego, wielickiego, suskiego, olkuskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz, limanowskiego i gorlickiego. Etap eliminacji do Finału można uznać za zakończony. Ogółem we wszystkich przeglądach wzięło udział 258 grup teatralnych, z czego do spotkania finałowego zakwalifikowano 20. Na spotkania finałowe zapraszamy od 2 do 4 czerwca do sali kina KROKUS (Al. Wolności 40). Przeglądy będą rozpoczynały się codziennie o godz. 9.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH, w tym dzieci z sądeckich przedszkoli i szkół podstawowych. Wstęp wolny. Rezerwacji można dokonywać pod nr telefonów 448-26-28 lub 448-26-29 !!
Festiwal „Bajdurek” jest jednym z największych przeglądów amatorskich zespołów teatralnych w Województwie Małopolskim. Jest dorocznym spotkaniem teatrów dziecięcych, formą konfrontacji i wzajemnej edukacji teatralnej, kopalnią wzorów repertuarowych, warsztatowych i inscenizacyjnych. „Bajdurek” spełnia ważną rolę w edukacji estetycznej dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu teatru wśród młodego pokolenia. W ostatnich latach obserwujemy ogromny rozwój różnorodnych form teatralnych, a liczba uczestniczących w Festiwalu grup teatralnych świadczy wręcz o fenomenalnym zjawisku – w poprzednim roku w eliminacjach zaprezentowanych zostało ponad 200 spektakli teatralnych. Dla porównania w obecnej edycji przedstawionych zostało 207 spektakli. Poziom grup teatralnych będą oceniać: Henryk Cyganik, Franciszek Palka, Krystyna Mroczkowska i Ilona Stanaszek.

(31.05.2004) II DNI ZAKOPANEGO
3.VI.godz.17.00 – Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41
- Wernisaż wystawy Adama Bujaka „Pielgrzymki Polskie” pod patronatem Metropolity Krakowskiego J. Em. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego
- Wernisaż wystawy Pawła Murzyna „Ojciec Święty na Podhalu” z udziałem chóru dziewczęcego „Turliki” pod batutą mgr Ewy Sterczyńskiej
4.VI.godz.17.oo – Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41 Uroczysta Sesja Rady Miasta - Wykład J. M. prof. dr hab. Franciszka Ziejki – Rektora UJ p.t. „Związki Podhala z Uniwersytetem Jagiellońskim”
- Wręczenie odznaczeń państwowych i dorocznych nagród Burmistrza Zakopanego.
- Koncert „Muzyka górami natchniona”
Występują: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Hania Chowaniec – Rybka – śpiew, Janusz Miryński – skrzypce, Agnieszka Kreiner - dyrygent
6.VI. godz.10.oo –Stacja Kolei Linowej na Kasprowym Wierchu Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II i Nabożeństwo Czerwcowe
7.VI.godz.19.oo – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach Uroczysta Msza Święta przy Ołtarzu Papieskim z udziałem wielkiej kapeli góralskiej, „Turlików” oraz zespołu „Sursum Corda”
Imprezy towarzyszące:
5.VI.godz.7.oo-18.oo – IV Pielgrzymka Papieska „Sursum Corda” trasą Zakopane Krzeptówki– Ludźmierz wg odrębnego programu
5-6.VI – Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – według odrębnych afiszy
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
9.VI.godz.13.00 Spotkanie wybitnych sportowców i szkoleniowców sportowych z Burmistrzem Zakopanego
Sala obrad Urzędu Miasta, ul. Kościuszki 13
9.VI.godz.10.oo-15.oo – Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży Dolna Rówień Krupowa
12.VI.godz.8.30 – Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego (Rajd Szlakami Sokolimi z Gubałówki na Harendę, zawody strzeleckie, mecz ping pongowy, mecz siatkówki, koszykówki i wieczornica (organizator Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”) – według odrębnego programu
13.VI.godz.9.30 – Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego: Msza Św. w kościele pw. Najświętszej Rodziny, przemarsz pod pomnik hr. Władysława Zamoyskiego, pokazy gimnastyczne i sportowe
Plac Niepodległości
19.VI.godz.15.oo Turniej Miast Partnerskich Zakopanego w piłce nożnej - Stadion przy ul. Orkana

(31.05.2004) Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zagra w Zakopanem 4 czerwca. Będzie to koncert zatytułowany „MUZYKA GÓRAMI NATCHNIONA” Z OKAZJI II DNI ZAKOPANEGO. Początek muzycznego spotkania w Sala Miejskiej Galerii Sztuki o godzinie 17.
Wykonawcy:
Anna Chowaniec – Rybka – śpiew
Anna Chowaniec-Rybka pochodzi z Poronina. Wychowana w rodzinie o tradycjach muzycznych. Od dziecinnych lat śpiewała w regionalnych zespołach góralskich, m.in. im. „Bartusia Obrochty”, „Klimka Bachledy”.
W czasie studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach zaczęła próby łączenia muzyki ludowej z innymi rodzajami muzycznymi. Po studiach Ania wróciła do swojej rodzinnej miejscowości Poronin, gdzie posiadając już wykształcenie muzyczne, na nowo zaczęła poznawać i analizować kulturę, w której wyrosła.
Jej muzyczne zainteresowania nie ograniczają się jednak do kultury Podhala. Muzyka, którą uprawia jest syntezą folkloru różnych kultur całej Polski i świata. Interpretuje pieśni Słowacji, Węgier, Bułgarii.
Koncert w dniu 4 czerwca będzie debiutem Anny Chowaniec – Rybki w nieco poważniejszym repertuarze. Zaśpiewa ona z towarzyszeniem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej cztery pieśni Wacława Geigera.
Janusz Miryński – skrzypce
Skrzypek – solista, kameralista, koncertmistrz, pedagog
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec Z.Felińskiego.
W latach 1974-1991 koncertmistrz Opery Krakowskiej
w latach 1982-1994 koncertmistrz Orkiestry PR.iTV w Krakowie
W latach 1994-2003 koncertmistrz Krakowskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej.
Jako solista nagrał kilka płyt.
Nagranie Miryńskiego z G. Żyslinem było nominowane jako jedno z dziesięciu najlepszych płyt roku i otrzymało znakomite recenzje w Anglii.
Z Zakopanem związany jest od  9 lat jako pedagog Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej.
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
Złożona jest z profesjonalnych muzyków zamieszkałych lub związanych zawodowo z Zakopanem i Podhalem. Są to koncertujący artyści – muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych. Do grona członków Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej zaproszono także trzy najzdolniejsze absolwentki Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Skład zespołu to instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabas oraz flet i klarnet.
Powstanie Orkiestry i jej nazwa nawiązują do czasów minionych, kiedy to w Zakopanem prócz zespołów ludowych można było usłyszeć uzdrowiskowe „orkiestry klimatyczne”.
Orkiestra wykonuje repertuar klasyczny (utwory zarówno świeckie jak i religijne), muzykę popularną, filmową, stare piosenki i muzykę taneczną w stylu retro.
Szczególną misją Tatrzańskiej orkiestry Klimatycznej jest popularyzacja muzyki polskiej, zwłaszcza inspirowanej górami i góralszczyzną. Zaprasza do współpracy przede wszystkim artystów związanych z Podhalem.
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna powstała wiosną 2004. jej debiut odbył się w dniu 8 kwietnia 2004 w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem. W programie Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu Józefa Haydna w wersji orkiestrowej. W koncercie wziął udział senator Franciszek Bachleda-Księdzularz wygłaszając Słowo Ewangelii w gwarze góralskiej.
Następnym występem był koncert muzyki popularnej w dniu 1 maja na estradzie przy Równi Krupowej, swym tytułem Tańcząca Europa nawiązujący do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gospodarzami występu była para znakomitych góralskich muzyków – Elżbieta Porębska i Jan Karpiel – Bułecka. www.klimatorkiestra.strona.pl
Agnieszka Kreiner – dyrygent
Dyrygent i menadżer kultury, absolwentka akademii muzycznych w Krakowie i Wiedniu. Organizatorka i dyrygentka Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej
Urodziła się w Krakowie i w tym mieście ukończyła studia uniwersyteckie (biologię na UJ) oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej. wykształcenie uzupełniała we Francji u Igora Markevicha oraz w Wiedniu, gdzie uzyskała dyplom ukończenia Akademii Muzycznej. Ukończyła także studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.
Była między innymi dyrygentem Opery Śląskiej, Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W latach dziewięćdziesiątych pełniła funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Występowała gościnnie w wielu miastach polskich i zagranicą: w Niemczech, Austrii, Francji, Luksemburgu, Holandii.
Agnieszka Kreiner zajmuje się także publicystyką, aranżacją oraz jest autorką podręczników do muzyki dla szkól ogólnokształcących.
www.agnieszkakreiner.prv.pl
PROGRAM KONCERTU
Modlitwa
Ludowa melodia pochodzenia węgierskiego, dedykowana przez Annę Chowaniec – Rybkę pamięci Marka Łabunowicza. Modlitwa zostanie zaśpiewana przez Annę Chowaniec – Rybkę z towarzyszeniem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Solo na altówce – Tomasz Miryński.
Karol Szymanowski Etiuda
Opracowanie na orkiestrę fortepianowej Etiudy z op. 3 Karola Szymanowskiego. Jest to jedno z najpopularniejszych miniatur Szymanowskiego, utwór o romantycznym, nostalgicznym klimacie.
Wacław Geiger (słowa Jan Mazur) „Przed odjazdem”
Wacław Geiger (słowa Jan Mazur) „A kie jo se zagrom”
Wacław Geiger (1907 – 1988) był dyrygentem, pianistą i kompozytorem. Po wieloletniej karierze artystycznej w różnych miastach Polski Wacław Geiger osiedlił się w Zakopanem. Z czasem stał się znaczącą postacią w kulturze tego miasta, uczestniczył aktywnie w jego życiu kulturalnym. Jako zasłużony dla Zakopanego został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Do dziś jest pamiętany przez wielu ludzi i wspominany z wielkim sentymentem.
Pieśni Geigera zostały napisane do wierszy w gwarze góralskiej Jana Mazura i Hanki Nowobielskiej. Odznaczają się subtelnym nastrojem. W muzyce znaleźć można motywy góralskie. Na koncercie zostaną wykonane cztery pieśni Wacława Geigera w opracowaniu na głos i orkiestrę kameralną. Solistką będzie Anna Chowaniec - Rybka
Vittorio Monti Czardasz
Jeden z najbardziej znanych czardaszy, napisany przez kompozytora włoskiego. Popularny ten utwór grany zarówno przez profesjonalistów, jak i muzyków ludowych.
Krzesimir Dębski Cantabile
Nastrojowy i melodyjny utwór skomponowany przez znanego kompozytora muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego i opracowany przez kompozytora specjalnie dla Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.
Ignacy Jan Paderewski Taniec ze zbioru „Album tatrzańskie”
Opracowanie na orkiestrę tańca pochodzącego ze zbiorów „Album tatrzańskie”, pierwotnie przeznaczony do „salonowego” grania na fortepianie na cztery ręce. Utwór oparty jest na melodiach góralskich.
Wacław Geiger (słowa Jan Mazur) „Tęskinica”
Wacław Geiger (słowa Hanka Nowobielska) „Wodo”
Anna Chowaniec- Rybka - śpiew
Antonin Dvorak Taniec słowiański
Cykl „Tańcow słowiańskich” czeskiego kompozytora Antonina Dvoraka należy do „przebojów” muzyki klasycznej i jest znany z licznych wykonań i transkrypcji. Inspirowany jest ludowymi melodiacmi Czech, Słowacji Polski i Chorwacji. W oryginale skomponowany był na fortepian – cztery ręce. Do cyklu tego nawiązał Ignacy jan paderewski w swoim zbiorze tanecznym „Album Tatrzańskie”.
Wojciech Kilar Orawa
Dzieło Wojciecha Kilara – sławnego polskiego kompozytora muzyki poważnej i filmowej powstało w roku 1986 i w tym samym roku odbyło się jego prawykonanie, właśnie w Zakopanem, w sali Miejskiej Galerii Sztuki. W utworze opartym na orawskiej melodii ludowej kompozytor nie tylko nawiązuje do folkloru, lecz oddaje nastrój wielkich przestrzeni górskich szczytów i łąk i pełnych temperamentu zabaw i obrzędów ludowych.
Zygmunt Karasiński „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem”
Pochodzący z lat czterdziestych XX wieku przebój Zygmunta Karasińskiego, będący swego czasu w repertuarze większości zespołów tanecznych i rozrywkowych Zakopanego.

(30.05.2004) Krzysztof Trebunia Tutka - absolwent zakopiańskiego Technikum Budownictwa Regionalnego, potem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom 1994 u prof. Skoczka) jest autorem wystawy, którą można oglądać w zakopiańskiej "Jurzence":

(30.05.2004) W Poroninie organizowany jest tradycyjny dzień dziecka:
Mówiła dyrektor GOK Dorota Majerczyk.

(30.05.2004) W Domu Ludowym w Kościelisku otwarto kolejną wystawę:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(28.05.2004) Serdecznie zapraszamy na spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”, w wykonaniu nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem. Odbędzie się on w sobotę 29 maja o godz. 15, w sali teatralnej przy Kościele Św. Rodziny. Liczymy, że dzięki Państwu wesprzemy Hospicjum, uczestnicząc w akcji „Pola nadziei”. Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2.

(27.05.2004) Podhalanie odwiedzili Kaszubów. Mówi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski:
Wizyta na Kaszubach to jednak przede wszystkim podpisanie deklaracji o współpracy pomiędzy powiatami kartuskim, łowickim i tatrzańskim. Skutkować to ma m.in. wspólną promocją:
Umowa zawiera także zadania, które mają być realizowane w latach 2004 – 2006, między innymi chodzi o udział reprezentacji powiatów w „Wielkich Majówkach Tatrzańskich”, „Jarmarkach Łowickich”, „Truskawkobraniach”, „Jarmarkach Kaszubskich”, „Tatrzańskich Wiciach”, „Biesiadach Łowickich”. Powiaty deklarują także chęć organizacji „Festiwalu Trzech Kultur”. (więcej...)

(26.05.2004) Zakopiański Teatr "Witkacego" na ostatnie dni sezonu zmienia repertuar. "CWIETAJEWA" 27 maja, "NA PRZEŁĘCZY" 28 maja i "WITKACY-APPENDIX" 29 maja - zostały odwołane! W zamian w piątek o godz. 19.00 - Edward Franklin Albee "KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?" Scena Witkacego i w sobotę godz. 19.00 - Vittorio Franceschi "SZACH MAT" ("SCACCO PAZZO") Scena A. Bazakbala. Powodem ostatnich nagłych zmian repertuaru są m.in. kontuzje, które prześladują zespól teatru.

(25.05.2004) W środę w Poroninie przegląd piosenki i poezji:
Mówiła dyrektor GOK Dorota Majerczyk.

(25.05.2004) 30 maja działający przy szkole nr 1 w Jabłonce dziecięcy zespół regionalny "Małe Podhale" organizuje spotkanie z okazji jubileuszu 50-lecia. O godzinie 11.30 odprawiona zostanie Msza Święta. O godzinie 13.oo w amfiteatrze przypomniana zostanie historia zespołu, wystąpią jubilaci i zaproszeni goście. Będzie też wspólna zabawa i spotkanie przy ognisku.

(25.05.2004) 2 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z artysta plastykiem Markiem Kossowskim. W programie prezentacja technik tkackich i splotów stosowanych w tworzeniu tkanin. Początek tej nietypowej lekcji o godzinie 17.oo

(24.05.2004) "Bunty chłopskie w czasach Komorowskiego i Napierskiego" - to temat wtorkowych posiadów organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Spotkanie poprowadzi mgr Bronisław Chowaniec Lejczyk. Początek o godzinie 19 w Biołej Izbie przy ul. Kościuszki 4.

(24.05.2004) W Łopusznej we wtorek po raz IX przegląd piosenki "Od Podhala do Opola". W programie imprezy, którą organizuje Gminny Ośrodek Kultury oprócz przesłuchań, także występ zespołu "Koraliki" ze Skórca i pokaz tańca dyskotekowego grupy tanecznej działającej przy GOK-u. Spotkanie zakończy ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

(24.05.2004) Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem organizuje wystawę na stulecie Podhalańskiego Ruchu Regionalnego pt. "Górale, Górale". Wernisaż w piątek 28 maja o godzinie 18 w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu.

(23.05.2004) Mija 25 lat od pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w dniu 8 czerwca 1979 roku. Nowotarżanie postanowili, że jubileusz nie przejdzie bez echa. W niedzielę 6 czerwca na płycie lotniska odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Msza rozpocznie się o 15, ale już wcześniej - o 13 pielgrzymi proszeni są o przyjazd bryczkami, fasiągami i konno do Ludźmierza. Na pozostałe grupy osób - organizatorzy czekają już na lotnisku od godziny 14-tej. Dla tych, którym trudno będzie samemu dotrzeć na miejsce - Miejski Zakład Komunikacji podstawi autobusy, które będą kursować wahadłowo:
Mówił Marcin Kudasik, jeden ze współorganizatorów czerwcowych uroczystości.

(23.05.2004) Bukowiańskie Centrum Kultury - DOM LUDOWY - zaprasza na XIX Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska, którego głównym celem jest reaktywowanie i pobudzenie ruchu regionalnego wśród dzieci i młodzieży gminy. Impreza odbędzie się w poniedziałek - 31 maja 2004r. Początek o godz. 10.00. Regulamin przeglądu przewiduje następujące kategorie uczestnictwa: gawędziarze, recytatorzy, śpiewacy, muzycy i instrumentaliści oraz zespoły regionalne. Przeglądowi corocznie towarzyszy konkurs plastyczny.

(23.05.2004) Koncert Maryjny. 26 maja z o godz. 18.00. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach Najpiękniejsze pieśni Maryjne w wykonaniu solistów Capelii Cracoviensis - Katarzyny Wiwer - sopran, Jacka Ozimkowskiego - bas oraz zespołu kameralnego w składzie: Maciej Czepielowski - I skrzypce, Jadwiga Czepielowska - II skrzypce, Dominika Hosiawa - Owczarek - altówka, Ewa Wojsław - Bober - wiolonczela i Renata Guzik - flet.

(22.05.2004) Z Kartuz wróciła delegacja Rady Powiatu Tatrzańskiego, gdzie podpisano umowę o współpracy Powiatów Tatrzańskiego, Kartuskiego i Łowickiego. W skład delegacji Rady Powiatu Tatrzańskiego weszli Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Kyc oraz Radni – Halina Dyka, Wiesław Lenard, Jerzy Muniak, Adam Sztokfisz, Kazimierz Zelek. Obecni byli również urzędnicy starosty - Sekretarz Powiatu Marek Borkowski i Naczelnicy Wydziałów - Stanisław Dawidek i Danuta Wojnarska. Delegacji towarzyszył Kierownik Rejonowego Urzędu Pracy Jan Gąsienica-Walczak. (więcej...)

(22.05.2004) "Muzyka Karpat 2004" - pod takim hasłem w sobotę 29 maja po raz kolejny spotkają się w Zakopanem kapele i muzyki. O godzinie 17.oo spod siedziby Związku Podhalan wyruszy Krupówkami korowód. Na Pęksowym Brzyzeku tradycyjne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach zmarłych muzykantów. O godzinie 18.oo w sali widowiskowej oddziału zakopiańskiego Związku Podhalan rozpocznie się koncert galowy. O 21.oo natomiast początek Góralskiego Balu.

(22.05.2004) W Maruszynie odbyło się podsumowanie gminnej kampanii pt. "W zdrowym ciele zdrowy duch". Wśród wielu imprez dominowała rywalizacja sportowa. O wynikach wyścigu rowerowego gimnazjalistów Zofia Strama:
Renata Jagoda podsumuje bieg sztafetowy 4 X 400 metrów:
Małgorzata Piszczek o rywalizacji "o puchar wójta Gminy Szaflary":
I jeszcze raz Zofia Strama:

(22.05.2004) W Domu Ludowym w Kościelisku jeszcze tylko w niedzielę można będzie obejrzeć niezwykłą wystawę, niezwykłych tkanin Bronisławy Obrochty, z domu Tatar. Autorka w 1973 roku ukończyła Zasadniczą Szkołę im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem o kierunku tkactwo artystyczne. Pracowała w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych "CEPELiA". W roku 1980 została odznaczona za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Oprócz tkactwa, zajmuje się również haftem. Galeria Domu Ludowego w Kościelisku na Chotarzu będzie w niedzielę otwarta od godz. 13 do 17.

(20.05.2004) Już 23 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu odbędą się uroczyste posiady członków Państwowego Zespołu Artystycznego założonego przez Zofie Solarzową. Chodzi o to by powspominać dawne czasy, kiedy zespół jeździł po całym kraju i również za granicę. Organizatorzy posiadów zapraszają m.in.:
Mówiła Elżbieta Porębska Mędoń.
Franciszek Świder Zbójnik wieloletni członek zespołu:
O historii:
O ludziach:
Zaproszenie - mówi Elżbieta Porębska Mędoń:

(19.05.2004) Na Bachledówce w Czerwiennym odbyła się pierwsza "Majówka Papieska". Było dużo zabawy, były także konkursy:
Mówił Stanisław Bukowski.

(19.05.2004) Z OKAZJI DNIA DZIECKA ORAZ 10-LECIA ZJEŻDŻALNI NA GUBAŁÓWCE POLSKIE KOLEJE LINOWE ZAPRASZAJĄ WSZYSTKIE DZIECI NA BEZPŁATNE PRZEJAZDY NA ZJEŻDŻALNI W DNIU 1 CZERWCA W GODZINACH 10.00 - 15.00.

(19.05.2004) 23 maja majówka czarnodunajecka. Mówi Stanisław Bukowski:

(19.05.2004) W gminie Szaflary w tym tygodniu sporo wydarzeń kulturalnych. Zacznijmy od konkursu recytatorskiego w Szaflarach:
A teraz przenieśmy się do Maruszyny - tam tradycyjna impreza sportowa:
W niedzielę w Szaflarach wybory sołtysa:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(18.05.2004) W niedzielę zespole szkół w Leśnicy odbędzie się doroczne spotkanie młodych gawędziarzy i poetów:
Jak powiedziała współorganizatorka konkursu Maria Dudek w jury zasiądą m.in. Maria i Stanisław Krupa z Kościeliska oraz Bartek Koszarek.

(18.05.2004) W Zębie 22 maja podsumowany zostanie rokrocznie organizowany przez tamtejszą szkołę konkurs:
W zeszłym roku rozstrzygnięcie konkursu połączone było z pielgrzymką do Ludźmierza
Mówiła dyrektor szkoły w Zębie Bożena Bobak.

(18.05.2004) 30 maja działający przy szkole nr 1 w Jabłonce dziecięcy zespół regionalny "Małe Podhale" organizuje spotkanie z okazji jubileuszu 50-lecia. O godzinie 11.30 odprawiona zostanie Msza Święta. O godzinie 13.oo w amfiteatrze przypomniana zostanie historia zespołu, wystąpią jubilaci i zaproszeni goście. Będzie też wspólna zabawa i spotkanie przy ognisku.

(18.05.2004) W piątek w Szaflarach XI edycja konkursu recytatorskiego im. Augustyna Suskiego. Zgłosiło się ponad 130 uczestników. A kto zasiądzie w jury?
Mówił dyrektor zespołu szkół w Szaflarach Jarosław Szlęk. Pytany, na co szczególnie będzie zwracać uwagę jury, Józef Komperda powiedział:

(18.05.2004) 22 maja godz. 16.00 - amfiteatr - występ młodzieżowych zespołów taneczno-wokalnych ze Skórca "Koraliki-Emilia" i "Alicja" działających pod patronatem Skórzeckiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, w programie: tańce, m.in. polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, podlasiak oraz piosenki czeskie i pieśni ludowe
W/w zespołom będzie towrzyszył Dziecięcy Zespół Regionalny "Robcusie" z Rabki-Zdroju.

(18.05.2004) MOK Rabki-Zdroju zaprasza szachistów ur. w 1988 r. i młodszych do udziału w turnieju szachowym "O WIELKI PUCHAR CZEKOLADOWY", który odbędzie się 06 czerwca o godz. 11.00 w Galerii MOK "Pod Aniołem".

(18.05.2004) W środę o godzinie 10 rozpoczną się - III indywidualne zawody pierwszej pomocy PCK dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjów z Powiatu Tatrzańskiego. Organizatorem zmagań jest szkoła w Suchem. Rywalizacja odbędzie się w sali gimnastycznej.

(18.05.2004) 21 maja b.r., po mszy o godz. 18.00, w kościele Świętego Krzyża odbędzie się występ chóru męskiego “Radevormwalder” z Niemiec. Powstał on w 1951 roku i w chwili obecnej skupia 60 śpiewaków. Chór koncertował w całej Europie a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1979 występował w Watykanie na audiencji u papieża Jana Pawła II. W 1982 r. chór zdobył 3 nagrodę na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Węgrzech.

(17.05.2004) Otrzymaliśmy zaproszenie na majówkę - tym razem do Czarnego Dunajca na 23 maja:
Mówił Stanisław Bukowski.

(17.05.2004) 22 maja w Maruszynie podsumowanie gminnej kampanii pt." W zdrowym ciele zdrowy duch". O godzinie 9.oo powitanie uczestników, ślubowanie potem start masowego biegu trzeźwości. Będzie tez gminny wyścig rowerowy gimnazjalistów oraz sztafety 4 razy 400 m. Podczas narady sędziów - pokazy karateków. A tuz przed obiadem - ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i dyplomów.

(17.05.2004) Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Babiogórski Park narodowy w Zawoi organizuje dwudniowy Plener Artystyczny na terenie gminy Jabłonka. Zajęcia warsztatowe odbędą się w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej w dniach 22-23 maja w godzinach od 10:00 do 18:00. Program zajęć obejmie zagadnienia praktyczno - teoretyczne z zakresu malarstwa i rysunku. Zajęcia poprowadzi pani profesor mgr Małgorzata Rosińska, wykładowca Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. Karty zgłoszeń należy dostarczyć lub wysłać na adres biura OCKiS w Jabłonce do 19 maja. Uczestnikami pleneru będzie młodzież szkolna, jak i artyści.

(17.05.2004) 21 maja po raz 11.odbędzie się w szaflarzańskim zespole szkół Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego. Początek o godzinie 10.oo. Tradycyjnie organizatorami są: Rada i wójt Gminy Szaflary, dyrekcja komitet rodzicielski zespołu szkół oraz oddział Związku Podhalan w Szaflarach.

(13.05.2004) Z inicjatywy Tatrzańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej KIK w Zakopanem odsłonięto na willi "Kozica" tablicę upamiętniają pobyt i twórczość Ludwika Hieronima hr. Morstina. Przypomnijmy, że był on dramatopisarzem, poetą, prozaikiem, jednym z najwybitniejszych znawców antyku. Ludwik Hieronim Morstin sporą część życia spędził w Zakopanem.

(13.05.2004) 14 maja rozpoczynają się w Małopolsce dwudniowe obchody Dni Książki pod nazwą "Książka i Róża". Imprezy związane z Dniami będą odbywać się w całym regionie. Już po raz trzeci w majowy weekend małopolscy księgarze będą udzielać 10 procentowego rabatu na książki, a do każdego zakupu dodawać będą róże. Akcja "Książka i Róża" w ramach Małopolskich Dni Książki prowadzona jest wspólnie z Targami w Krakowie SA oraz krakowskim oddziałem Polskiej Izby Książki. Pomysł obchodów wiosennego święta książki pochodzi z Katalonii, gdzie od połowy XV wieku Dzień świętego Jerzego - katalońskiego patrona obchodzony jest w całym regionie. Wiekowa tradycja każe w tym dniu bliskim osobom obdarzać się nawzajem książką i różą. Katalońskie miasta i miasteczka w tym dniu przemieniają się w książkowy targ, organizowane są rozmaite przedsięwzięcia kulturalne. W 1995 roku UNESCO uznało dzień św. Jerzego za Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Małopolska w 7 lat po UNESCO postanowiła skopiować starą katalońską tradycję. Akcja inicjowana była z nadzieją na wznowienie powszechnego niegdyś, a rzadkiego dziś zwyczaju obdarowywania się książkami. W tym roku województwo przeznaczyło 30 tys. zł (w ubiegłym roku, ponad 20 tys. zł), a 40 księgarń w Krakowie, Tarnowie Nowym Sączu, ale również w mniejszych małopolskich miastach zapowiedziało udział w przedsięwzięciu. Festiwal książek i róż odbywać się będzie w Małopolsce 14 i 15 maja. W piątek o godz. 18:00 na Rynku w Krakowie marszałek Janusz Sepioł uroczyście otworzy Małopolskie Dni Książki.

(13.05.2004) Związek Podhalan i Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" zapraszają na XII Międzyszkolny konkurs recytatorsko-gawędziarski im. "Wieszczów Podhala". Przegląd rozpocznie się w sobotę o godzinie 10 w świetlicy Śwarna przy ul. Kościuszki 4 w Zakopanem. Na razie zgłoszonych jest 30 osób. Rywalizacja będzie się odbywać w trzech kategoriach: literackiej, gwarowej i wiersza regionalnego.

(13.05.2004) W sobotę w Zakopanem kolejny koncert z cyklu "Zakopiańska Akademia Sztuki i Jej Goście". O godz. 19.00 wystąpi wybitna japońska pianistka Motoko Yoshikawa. Pani Yoshikawa objęła klasę fortepianu na Konserwatorium Gedai w Tokio po Halinie Czerny Stefańskiej. Muzyczne spotkanie wypełnią utwory Fryderyka Chopina. Wstęp wolny.

(13.05.2004) 19 maja finał konkursu "Wiedzy o regionie" organizowanego wspólnie ze stroną Słowacką. Warto dodać, że w sumie w zmaganiach uczestniczyło ponad 1200 osób. Spotkanie finalistów odbędzie się w sali obrad zakopiańskiego Urzędu Miasta o godz. 10.

(13.05.2004) W Zakopanem za miesiąc (11-13.06) Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego. Jest on organizowany na podstawie uchwały Rady Odrodzenia Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce z 18 stycznia 2004 roku, dla uczczenia 110. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zakopanem i pamięci hrabiego Władysława Zamoyskiego oraz Jana Kasprowicza. W ramach dwudniowych spotkań odbędzie się m.in. sesja Popularno-Naukowa dotyczącą historii i tradycji SOKOŁA, jak też działalności współczesnej. W ramach części rekreacyjno-sportowej będą pokazy gimnastyczne, szermiercze, mecz koszykówki między reprezentacją SOKOŁA a Zakopanego o puchar burmistrza. Zorganizowana będzie także wieczornica poświęcona pamięci Jana Kasprowicza i hrabiego Władysława Zamoyskiego.

(12.05.2004) 21 maja po raz XI odbędzie się w szaflarzańskim zespole szkół konkurs recytatorski im. Augustyna Suskiego. Początek o godzinie 10.oo. Tradycyjnie organizatorami są: Rada i wójt Gminy Szaflary, dyrekcja komitet rodzicielski zespołu szkół oraz oddział Związku Podhalan w Szaflarach.

(12.05.2004) W kawiarni Teatru Witkacego można oglądać prace malarskie Beaty Zalot. Mieszkańcom Podhala osoba ta kojarzy się przede wszystkim z Tygodnikiem Podhalańskim, z którym jest związana od 1996 roku. Na wystawie prezentowane są jej prace, wykonane pastelami. Obrazki to wędrówka po ulubionych miejscach, starych podwórkach, tajemniczych zaułkach, czy wąskich uliczkach. To kadry z podróży po dalekich krajach, ale też bliskie jej sercu, znajome zakątki Podhala:
A jak pisze o sobie Beata Zalot?
„oto jestem
cała z wiosny
z zabranej liściom zieleni
z czasu przeszłego
z modlitwy wysłuchanej
z roztańczonych pod skórą nerwów
z twoich szeptów”
Z malarką i poetką Beatą Zalot rozmawiała Monika Stanisławska – Pitoń.

(12.05.2004) W piątek maja w Radiu Alex po godzinie 20.00 Góralski Kabaret Truteń. Grupa przedstawi swój nowy program. W studio ma być również autorka tekstów, którymi posługują się w swoich kabaretowych wojażach "trutnie" - Wanda Czubernatowa. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do radioodbiorników w piątek, po godz. 20.

(10.05.2004) "XII Przednówek w Polanach" już za nami. W serwisie szczegółowy protokół jury i relacje fotograficzne z dwudniowej imprezy. (więcej...)

 

 

 

(10.05.2004) Polskie Towarzystwo Historyczne i Związek Podhalan organizują w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu 21 maja sesję poświęconą zbójnictwu i buntom chłopskim, jakie miały miejsce na Podhalu w XVII wieku. W programie między innymi referaty o buntach chłopskich m.in. Kostki Napierskiego, o narodzinach mitu zbójnickiego, o Rzeczpospolitej Góralskiej.
 
(10.05.2004) W Krakowie podczas Dni Tischnerowskich przyznano tradycyjne nagrody im. księdza profesora. W kategorii "pisarstwo religijne lub filozoficzne stanowiące kontynuację Tischnerowskiego myślenia według wartości" - statuetkę dłuta Mariana Gromady odebrał ksiądz prof. Tomasz Węcławski za rozprawę Królowanie Boga. Dwa objaśnienia wyznania wiary Kościoła. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować nieszczęsny dar wolności, statuetkę otrzymał Wiktor Osiatyński za przejmującą opowieść o walce z alkoholizmem Rehab. Nagrodę za iniciatywy duszpasterskie i społeczne, współtworzące polski kształt dialogu Kościoła i świata, wręczono siostrom Teresie i Marcie Sawickim prowadzącym w Krakowie od 24 lat kuchnie dla ubogich. Pieniądze (każdy z laureatów otrzymał 15 tysięcy złotych) pomogą im w działalności społecznej. Specjalną nagrodę przyznano pośmiertnie Zygmuntowi Kubiakowi za całość twórczości translatorskiej ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczenia "Wyznań świętego Augustyna". W trakcie dni Tischnerowskich zbierano środki na stworzenie izby pamięci ks. Józefa Tischnera w Łopusznej.

(10.05.2004) Stara Polana zaprasza na wystawę Bożeny Gąsienicy Byrcyn. Prezentowana jest tkanina i malarstwo. Na wernisażu, który odbył się 7 maja można było obejrzeć małe prace prezentujące zajęcia górali w domu, na hali, w polu i przede wszystkim portrety górali i góralek w strojach ludowych. Stanowią one swego rodzaju dokumentację współczesnych mieszkańców Podhala. Część tej galerii postaci powstała jako ilustracja portretowa do książki ks. Józefa Tischnera "Historia filozofii po góralsku", gdzie górale wybrani przez księdza dzielili się swą mądrością życiową i przemyśleniami. Na wystawie można także obejrzeć portrety przedstawicieli rodu Gąsieniców i twarze „ludzi lasu”- leśników i strażników Parku Narodowego. Zarówno gobeliny jak obrazy charakteryzują się łagodną, ciepłą gamą kolorystyczną.
Z wernisażem twórczości Bożeny Gąsienicy Byrcyn wiązała się promocja książki jej męża, Wojciecha Gąsienicy Byrcyna zatytułowanej „Kozi Kierdel”. Państwo Byrcynowie współtworzyli książkę - autorem tekstu jest Wojciech Gąsienica Byrcyn, ilustracje wykonała jego żona. „Kozi kierdel” to historia poświęcona kozicom żyjącym w Dolinie Pańszczycy, Stawów Gąsienicowych oraz Dolinie Kasprowej. Zwierzęta zmagają się z przeciwnościami związanymi ze zmienną górską pogodą, zagrożeniami ze strony drapieżników i człowieka. Zawiera przedstawione w sposób czytelny zmiany zachowań i zwyczaje tych zwierząt, żyjących w skrajnie trudnych warunkach swojego siedliska. Ich kotelnice, czyli miejsca rodzenia, halne pastwiska, opieka nad potomstwem czy godowe utarczki pokazane zostały na tle tatrzańskiej scenerii.
Z Bożeną i Wojciechem Gąsienicą Byrcynami rozmawiała Monika Stanisławska - Pitoń.

(06.05.2004) W piątek w Zakopanem premiera niezwykłego spektaklu. O godzinie 21 "bal-con la morte", czyli Romeo i Julia Wiliama Shakespeare'a w wykonaniu uczniów Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem. Przedstawienie będzie miało charakter plenerowy przed budynkiem szkoły przy ul. Kościeliskiej 35. W rolach tytułowych Katarzyna Sławińska i Michał Dzioboń. Scenariuszem, scenografią i reżyserią zajęła się Aneta Chruścińska, piosenki napisała Alicja Sokołowska.

(06.05.2004) W galerii Teatru Witkacego w piątek otwarcie wystawy Beaty Zalot pt. "Pastele". Wernisaż o godzinie 17 w kawiarni Teatru na scenie Atanazego Bazakbala. Tego samego dnia teatr zaprasza również na spektakl "Na przełęczy" według Stanisława Witkiewicza i Walerego Eliasza. Początek przedstawienia o godzinie 19 na dużej scenie. Sztuka będzie powtórzona również w sobotę. Natomiast 10 maja "Witakcy" wyjeżdża na XV Gliwickie Spotkania Teatralne:
Mówiła Agata Balcerowska. Kolejne przedstawienia w Zakopanem od piątku 15 maja.

(06.05.2004) "Znaczenie znaku" - to tytuł wystawy, która 12 maja zostanie otwarta w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem. Autorem prac jest Jerzy "Juras" Gruszczyński:
Mówił Jerzy "Juras" Gruszczyński. Wernisaż w środe o godzinie 17.oo.

(05.05.2004) Góralski Kabaret Truteń ze Skawy występuje już z następnym programem. W przyszłym tygodniu "trutnie" odwiedzą Radio Alex by przedstawić fragmenty nowego kabaretu. Mówi Mateusz Papież:

(05.05.2004) Związek Podhalan w Kościelisku oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zapraszają na XII Przednówek w Polanach w dniach 8 – 9 maja. Impreza jest organizowana od 1978 roku. Jest to przede wszystkim znakomity pokaz bogactwa kulturowego polskich regionów. W trakcie dwudniowych spotkań popularyzuje się tradycję rodzinnego muzykowania, śpiewu, tańca i twórczości artystycznej.
Gościem specjalnym Przednówka będzie zespół „Istebna” z Istebnej.
Przednówek ma charakter przeglądu i obejmuje następujące kategorie:
Przegląd grup rodzinnych, śpiewu pasterskiego i gry na instrumentach pasterskich im. Jana Folfasa-Grzybka, muzyk młodzieżowych im. Andrzeja Styrczuli-Maśniaka i Marka Łabunowicza-Maji, muzyk im. Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Stanisława Szczepaniaka-Bańscorza. W tym roku odbędzie się także przegląd tradycyjnych bram weselnych. W ramach imprez towarzyszących zaplanowano wystawę tkaniny artystycznej Bronisławy Tatar-Obrochty w Domu Ludowym i tradycyjnie paradny przejazd uczestników Przednówka przez wieś.
Program XII Przednówka w Polanach
Kościelisko 8-9 maja 2004
8 maja – sobota: Dom Ludowy w Kościelisku
godz. 15.00 – Oficjalne otwarcie XII Przednówka w Polanach
godz. 15.15 – otwarcie wystawy tkaniny artystycznej Bronisławy Tatar – Obrochty
godz. 15.30 – 19.00 – przeglądy
godz. 19.00 – występ zespołu dziecięcego „Polany” z Kościeliska
godz. 21.00 – zabawa góralska
9 maja – niedziela
godz. 9.30 - msza w kościele parafialnym w Kościelisku
godz. 10.45 – przejazd paradny przez Kościelisko: Szkoła- Rysulówka- Biały Potok - Ludówka.
(na odcinku Rysulówka-Roztoki Roztoki odbędzie się przegląd tradycyjnych bram weselnych)
godz. 14.00 – występ zespołu „Istebna” z Istebnej
godz. 15.00 - 19.00 – przeglądy – c.d.
godz. 19.00 – występ zespołu „Polaniorze” z Kościeliska
godz. 20.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie wyróżnień, zakończenie XII Przednówka
Imprezy towarzyszące:
Wystawa tkaniny artystycznej Bronisławy Tatar-Obrochty.

(04.05.2004) Ochotnicza Straż Pożarna w Rdzawce była gospodarzem gminnych obchodów Dnia Strażaka w 80-lecie jej istnienia. Po uroczystej mszy, raporcie i przeglądzie pododdziałów nastąpiło poświęcenie bojowego wozu strażackiego przez księdza kapelana Krzysztofa Wereda oraz przekazanie samochodu którego matką chrzestną jest Renata Świder która po otwarciu butelki szampana powiedziała "z woli ludu strażackiego, tutejszej OSP, nadaję ci imię DOROTA, działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj imię Rdzawki na całą okolicę".
Następnie były wystąpienia zaproszonych gości. Po defiladzie w rytm orkiestry OSP z Rabki - Zdroju (kapelmistrz druh Jacek Klinowski) pododdziałów w tym dziewcząt i drużyny młodzieżowej OSP Jednostka Ratowniczo Gaśnicza dała pokaz z komentarzem w wykonaniu załogi ratowniczej na wraku pojazdu, gaszenie pożaru przy użyciu środków pianowych. Natomiast ksiądz kapelan Krzysztof Wereda z wozu bojowego "Tatra" strumieniem wody z armatki wodnej obalił tarczę z napisem "Dość stereotypów". (więcej...)

(04.05.2004) Poroniański zespół Regle pożegnał zaprzyjaźniony zespół z Włoch. 1 maja goście prezentowali swój folklor się dwukrotnie:
Mówiła Maria Dawidek.
2 maja w ramach Majówki Tatrzańskiej oba zespoły uczestniczyły w paradzie i występowały pod Gubałówką a 3 brały udział w uroczystościach rocznicowych. Kolejne spotkanie już w wakacje- zespół Regle pojedzie do Włoch w pierwszych dniach sierpnia.

(04.05.2004) W Dzianiszu otwarto interesującą wystawę:
Mówiła Zofia Zarycka.

(04.05.2004) W środę w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury odbędą się posiady pt. "Muzyka Podhala dawniej i dziś":
Kolejne spotkanie w Mieście 8 maja:
Mówiła Elżbieta Porębska Mędoń - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.

(04.05.2004) W piątek w zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" o godzinie 17.oo otwarta zostanie wystawa pt." Malowany i tkany świat Bożeny Gąsienicy Byrcyn". Podczas wernisażu odbędzie się promocja książki Wojciecha Gąsienicy Byrcyna pt. "Kozi kierdel". Ilustracje do tej publikacji wykonała małżonka autora.

(04.05.2004) W Jabłonce odbył się XV Przegląd Orkiestr Dętych. Komisja Artystyczna z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu w składzie: Stefan Żuk, Mariusz Pikuła i Stanisław Migacz. Po wysłuchaniu 6 orkiestr biorących udział w konkursie przyznała I miejsce Orkiestrze Dętej z Podwilka. Dwa równorzędne II miejsca:
- Orkiestrze Dętej z Zubrzycy Górnej
- Orkiestrze Dętej z Jabłonki
III miejsce Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej
Dwa Równorzędne IV miejsca:
- Orkiestra Dęta z Lipnicy Małej
- Orkiestra Dęta z Zubrzycy Dolnej
Dodatkowo Komisja Artystyczna postanowiła zakwalifikować do udziału w XXVII Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY , który odbędzie się w dniach 18 - 20 czerwca w Nowym Sączu orkiestrę dętą z Podwilka.

(04.05.2004) W czwartek rozpoczynają się w Nowym Targu I Juwenalia Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej. O 15.oo spod kościoła Św. Katarzyny wyruszy pochód kadry i studentów. 15 minut później nastąpi oficjalne otwarcie Juwenaliów 2004. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczy studentom klucze do bram Miasta, rektor Stanisław Hodorowicz przetnie wstęgę. Potem część mniej oficjalna - pokazy tańca góralskiego, fitness i karate. Na nowotarskim rynku wystąpią zespoły: studencki, Rzoz i Siwy Dym.

(01.05.2004) W Bańskiej Niżnej odbył się tradycyjny gminny festiwal piosenki. Rok rocznie organizowany w Maruszynie, teraz prawdopodobnie zagości właśnie w szkole w Bańskiej Niżnej:

(01.05.2004) W Nowym Targu inauguracja budowy ścieżki rowerowej po nasypie byłego torowiska:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(30.04.2004) W Gminie Kościelisko z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zaplanowano serię imprez: 1 maja o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Dzianiszu odbędzie się "Dzień europejski" - będzie akademia, konkursy, występy i zabawy. Tego samego dnia Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko filia w Dzianiszu zaprasza na otwarcie wystawy rękodzieła ludowego w budynku remizy OSP w Dzianiszu Górnym. Pokazane będą prace blisko 20 osób szczególnie haftu oraz stroju regionalnego kobiet. Wystawa można będzie oglądać w poniedziałki, czwartki, piątki 10-16 oraz w niedziele 14-17.
Natomiast 2 maja o godz. 16.00 w Zespole Szkół w Witowie odbędzie się koncert z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

(29.04.2004) W siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego podsumowano konkurs pt. "Zabytkowe wille w stylu zakopiańskim". Konkurs współorganizowali: Muzeum Tatrzańskie , Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, "Jutrzenka" i TPN:
Mówił Krzystof Jędrzejowski.
W konkursie plastycznym organizowanym przez TCKiS "Jutrzenka", Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Zakopanem oraz Mauzeum Tatrzańskie "Zabytkowe Wille Zakopaińskie" wychowankowie MDK w Nowym Targu z pracowni grafiki pani MArii Mrożek zdobyli następujące nagrody:
I nagrody - Kasia Mrożek oraz Łukasz Mrożek
II nagroda - Alicja Guzik
III nagrody - Joanna Zaczyk oraz Ania Mrożek
wyróżnienie - Dominika Talaga.
W I Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim "Gliniane Architektury" organizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu I miejsce w kategorii wiekowej 11-15 lat zdobyła Paulina Wedzel, a wyróżnienie Paulina Raczyńska. LAureatki uczęszczają na zajęcia do pracowni ceramicznej pani Krystyny Pociechy.

(29.04.2004) "Tatry. Złota polska legenda" - pod takim tytułem we Francji w Bordeaux prezentowana będzie najstarsza i najcenniejsza części etnograficznych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycja jest organizowana w ramach Sezonu Polskiego Nova Polska 2004. Motywem przewodnim wystawy będzie stare malarstwo na szkle ale także to powstające współcześnie:
Mówiła Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego. Dodajmy, że wystawe we francji będzie można oglądać od 9 maja 29 sierpnia b.r.

(29.04.2004) W Zakopanem początek maja, czyli tzw. "długi weekend" zapowiada się bardzo interesująco. Miasto przygotowuje cykl imprez, wśród nich UNITED EUROPE JAZZ FESTIWAL - ZAKOPIAŃSKA WIOSNA JAZZOWA, TATRZAŃSKI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH IM. J. RIPPERA, ZUPA WYSZEHRADZKA, IV MISTRZOSTWA POLSKI W GRILLOWANIU, PUCHAR TATR W GRILLOWANIU. Dokładnie w tym samym czasie również Powiat Tatrzański organizuje IV Majówkę Tatrzańską, która składać się będzie z kilkunastu imprez folkowo-gastronomicznych odbywających się przede wszystkim na palcu pod Gubałówką. Wracając do miasta warto dodać, że 1 maja na Równi Krupowej ok. godz. 16 obchodzone będzie uroczyste wstąpienie do UE. Wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna – pod dyrekcją Agnieszki Kreiner:
Mówiła Agnieszki Kreiner.

(29.04.2004) "Na Majówkę w Stasikówkę" zapraszają organizatorzy 1 maja:
Mówiła dyrektor Szkoły Janina Łukaszczyk.

(29.04.2004) Przełom kwietnia i maja w gminie Bukowina Tatrzańska zapowiada się niezwykle ciekawie:
2 maja w Jurgowie - Lindada:
Mówił Bartek Koszarek.

(29.04.2004) Ogólnopolski Zlot Rodzin Abstynentckich rozpoczyna się w czwartek w Małem Cichem:
Główne uroczystości 3-majowe odbędą się w Poroninie:
3 maja to także święto pasterskie:
Święto Bacowskie w Małem Cichem rozpocznie się redykiem o godzinie 13.30. Mówił wójt Bronisław Stoch.

(29.04.2004) "Majówka Siychlańsko" rozpocznie się parada weselną w samo południe 1 maja w Murzasichlu. W programie m.in. występ zespołu im. Stanisława Łukaszczyka Malinioka, kapeli góralskiej "Muzyka Karpat" i Małych Bartusi. O 19.oo rozpocznie się dyskoteka. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na prowadzone w sołectwie inwestycje.

(29.04.2004) Wiele gmin świętuje wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Wójt gminy Raba Wyżna Edward Siarka powiedział, że najważniejsze są obchody 3-majowe:

(29.04.2004) 3 maja odbędzie się Majówka szaflarzańska:
Zapraszał współorganizator majówki - naczelnik OSP Szaflary Władysław Migiel.

(29.04.2004) 3 maja w Jabłonce tradycyjny przegląd Orkiestr Dętych:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce - Piotr Męderak.

(29.04.2004) 8 maja rozpoczyna się dwudniowa impreza w gminie Kościelisko - Przednówek w Polanach:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(27.04.2004) MOK w Rabce-Zdroju i Stowarzyszenie Miłośników Egzotycznych Zwierząt w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy NAJSTRASZLIWSZE TARANTULE I SKORPIONY ŚWIATA w dniu 28 kwietnia 2004 r. o godz. 16.00 w Galerii MOK "Pod Aniołem" ul. Parkowa 5. Bogata i zróżnicowana ekspozycja m.in. Tarantula Indiany Jonsa, skoprpiony, egzotyczna 288-noga.
Możliwość filmowania i fotografowania. Wystawa czynna do 30 maja 2004 r. codziennie od 9.00 do 19.00.

(27.04.2004) Zakopiańska Akademia Sztuki zaprasza na uroczysty koncert z cyklu "Zakopiańska Akademia Sztuki i Jej Goście" z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Koncert odbędzie się w sobotę, 1 maja o godz. 19.00, w Miejskiej Galerii Sztuki.
W programie koncertu:
1. Witold Lutosławski - 5 melodii ludowych na kwintet
2. Beniamin Britten - Simple Symphony op. 4
3. Jan Duszyński - Kwintet 2003
4. Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku
Wykonawcy: Marcin Markowicz - skrzypce, Warszawski Zespół Kameralny "Transamble". Wstęp wolny.

(26.04.2004) "Dzień Ziemi" odbył się w szkole w Suchem. Była dobra zabawa i liczne konkursy:
Mówiła dyrektor Krystyna Zabrzewska.

(26.04.2004) W sobotę 1 maja - w Zakopanem Puchar Polski Strong Man 2004. Na stadionie COS o godzinie 15 rozpocznie się cykl efektownych zawodów, w których najsilniejsi zawodnicy w kraju - uczestniczą w widowiskowych konkurencjach siłowych. Gwiazdami Pucharu Polski będą - Mariusz Pudzianowski - obecny mistrz Europy i Świata oraz Jarosław Dymek wicemistrz Europy i finalista Mistrzostw Świata.

(26.04.2004) 2 maja w niedzielę w Jordanowie wystąpi zespół Konwój. Początek Pikniku Country o godzinie 20 w Karczmie Przykiec.

(24.04.2004) W Harkabuzie w niedzielę odbędzie się podsumowanie corocznego konkursu. Będzie też dużo muzyki, śpiewu i poezji. Konkurs składa się z dwóch etapów - podsumowanego już plastycznego oraz niedzielnego - wiedzy o regionie:
Mówił dyrektor Władysław Łabuz. Początek o godzinie 14.oo w remizie OSP.

(24.04.2004) 3 maja w Jabłonce tradycyjny przegląd orkiestr Dętych. Na scenie amfiteatru wystąpią orkiestry z: Jabłonki, Zubrzycy Górnej, Podwilka, Lipnicy Małej, Zubrzycy Dolnej i Lipnicy Wielkiej. Organizatorzy zaprosili także Słowaków i limanowskie "Echo Podhala". Początek o godzinie 14.30.

(22.04.2004) W Zakopanem początek maja, czyli tzw. "długi weekend" zapowiada się bardzo interesująco. Miasto w dniach 30 kwietnia – 3 maja przygotowuje cykl imprez, wśród nich UNITED EUROPE JAZZ FESTIWAL - ZAKOPIAŃSKA WIOSNA JAZZOWA, TATRZAŃSKI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH IM. J. RIPPERA, ZUPA WYSZEHRADZKA, IV MISTRZOSTWA POLSKI W GRILLOWANIU, PUCHAR TATR W GRILLOWANIU.
Dokładnie w tym samym czasie również Powiat Tatrzański organizuje IV Majówkę Tatrzańską, która składać się będzie z kilkunastu imprez folkowo-gastronomicznych odbywających się przede wszystkim na palcu pod Gubałówką.
Wracając do miasta warto dodać, że 1 maja na Równi Krupowej ok. godz. 16 obchodzone będzie uroczyste wstąpienie do UE. Wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna – pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, później zabrzmi hymn Zjednoczonej Unii Europejskiej, następnie zaplanowano wystąpienie Burmistrza Miasta Zakopane oraz gości zaproszonych. Tę część programu zakończy koncert „Tańcząca Europa” - muzyka popularna i tańce krajów Unii Europejskiej.

(22.04.2004) Zakopiańska Galeria "Stara Polana" zaprasza tym razem na "Dzień otwarty Politechniki Krakowskiej". Sobotnia prezentacja skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów. W programie o godzinie 11 spotkanie z władzami Uczelni a od 12 do 15 przekazywane będą informacje na temat studiów oferowanych przez Politechnikę. Potencjalni studenci będą mogli, przy okazji, obejrzeć wystawę fotografii Jana Zycha "Politechnika Krakowska w obiektywie".

(22.04.2004) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje koncert charytatywny pt. „Uśmiech dziecka”. Pieniądze zbierane będą na oddział noworodkowy nowotarskiego szpitala. W programie:
17.00- Studio Tańca i Baletu (MOK)
17.20- Everybody (MDK)
17.35- Agnieszka Babiak, Barbara Samolej (MDK)
17.45- Zespół Gimnastyki Artystycznej (MOK)
18.15- Hyrni
18.30- Zespół muzyczny CDN (MDK)
19.00- Zespół muzyczny Presistance (MDK)
19.15- Swim Cream
19.30- New Market Swing Band
Koncert odbędzie się 25 kwietnia w niedzielę godz. 17.00 w sali widowiskowej MOK przy al. Tysiąclecia 37.

(20.04.2004) W białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się święcone:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak.

(19.04.2004) We wtorek zakopiański oddział Związku Podhalan organizuje posiady góralskie. Tym razem tematem spotkania będzie Kumoterska Gońba - czyli podsumowanie tegorocznej rywalizacji w Paradzie Gazdowskiej, wyścigów kumoterek, skiringu i skiskiringu. Najlepsi otrzymają dyplomy i upominki. Organizatorzy zapraszają wszystkich zawodników na posiady. Początek o godzinie 19 w Białej Izbie przy ul. Kościuszki 4. Liczne galerie z tegorocznych i zeszłorocznych zawodów można znaleźć w Watrze pod linkiem "video".

(19.04.2004) W Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba w środę otwarcie wystawy pt. "Szkice Powszednie". Autorką prezentowanych prac jest Marta Gąsienica Szostak. Wernisaż o godzinie 17. Na wystawę zaprasza dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego.

(19.04.2004) Od wtorku w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem wystawa niemieckiego artysty Peter'a Stajkoski'ego. Prezentowana będzie rzeźba i fotografia. Tytuł ekspozycji - "Krajobrazy ciała". Wernisaż o godzinie 17 przy ul. Krupówki 41.

(18.04.2004) W schronisku PTTK na Luboniu Wielkim, odbędzie się pokaz slajdów z wejścia na Kilimandżaro szlakiem Machame Route. Autorem przezroczy jest Michał Horodeński. Dodatkowo, krótki zestaw slajdów z Marangu Route, pokaże Kuba Terakowski. Prezentacja odbędzie się 24 kwietnia, początek o godz. 19.00 - wstęp wolny.

(18.04.2004) ZAS zaprasza na koncert z cyklu "Zakopiańska Akademia Sztuki i Jej Goście". Koncert odbędzie się 24 kwietnia, godz. 18.00 w Kościele p. w. Świętego Krzyża, Zakopane, ul. Zamoyskiego. W programie jedno z największych arcydzieł muzyki kościelnej Gioacchino Rossini Petite Messe Solennelle (Mała Msza Uroczysta). Wykonawcy:
Ludmiła Staroń - sopran, Agnieszka Monasterska - mezzosopran, Marek Krzywoń - tenor
Marcin Wolak - bas, Alicja Chyla-Wróbel * Monika Płachta, fortepian Chór Akademii Muzycznej w Krakowie dyr. Marceli Kolaska.
Petite Messe Solennelle (Mała Msza Uroczysta) należy do arcydzieł muzyki kościelnej. Zawiera w sobie wszystkie sekwencje Mszy Świętej. W porównaniu z innymi utworami tego gatunku Petite Messe Solennelle wyrónia się melodyką wynikajacą z tradycji opery włoskiej. Tytuł utworu to typowa przekora Rossiniego, bowiem aparat wykonawczy przekracza 80 osób. Mistrzowskie prowadzenie głosów w partiach solowych jak i chóralnych jeszcze bardziej podkreśla monumentalny charakter tego arcydzieła.
ZAS serdecznie zaprasza na koncert - wstęp wolny.

(17.04.2004) Powróćmy jeszcze raz do Babiej Góry. Wojciech Szatkowski podesłał do Watry fotki wykonane z Zubrzycy Dolnej w świąteczny poniedziałek. (więcej...)

 

 

 

(14.04.2004) W białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury w najbliższa sobotę odbędzie się tradycyjne "Święcone":
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Porębska Mędoń.

(13.04.2004) Do Domu Ludowego w Kościelisku zaprasza Małgorzata Karpiel:
W maju w Kościelisku tradycyjna już impreza - Przednówek w Polanach:
Zapytana o program imprezy, Małgorzata Karpiel powiedziała:

(12.04.2004) Jest na Podhalu niezwykłe miejsce, gdzie mieszka niezwykły człowiek. Pochodzi z Bośni ale od wielu lat żyje w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak mówi o sobie - zamieszkał tutaj, bo potrafi oddychać górami. W serwisie "opowieść o ludziach i o życiu"... Na początek harmonia a później już bohater tej historii - Ferdek Kata... (więcej...)

 

(12.04.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zafundował mieszkańcom i gościom w drugi dzień Świąt Wielkanocnych nie lada atrakcję. Na scenie "Ludówki" wystąpił zespół Krywań. (więcej...)

 

 

(09.04.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza na wielkanocny koncert zespołu Krywań do Domu Ludowego w Kościelisku w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00. (Fot. Krakowski Impresariat Muzyczny przedstawia Halinkę Jawor - wokalistkę zespołu "Krywań").
Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy pasyjnej pt. "Ludu mój ludu cóżem ci uczynił..." na której pokazane zostały prace 13 artystów z gminy Kościelisko. Są tutaj obrazy na szkle, rysunki i rzeźby. Wystawa prezentowana będzie do 16 kwietnia w Domu Ludowym.

(08.04.2004) W Witowie odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej warsztaty, podczas których 15 dzieci poznawało techniki wykonywania pisanek:
Mówiła Renata Laska. Podczas podsumowania warsztatów, rozdano nagrody w konkursie na najładniejsza pisankę:
Mówiła Agnieszka Kowalczyk. Po Świętach kolejne warsztaty, tym razem pani Renata nauczy dzieci jak wykonywać ozdoby haftem krzyżykowym.

(08.04.2004) Także Święta Wielkanocne były inspiracją dla organizatorów 2 konkursów w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie:
Podsumowano także konkurs na najpiękniejszą pisankę:
Mówiła dyr. GOK Dorota Majerczyk.

(06.04.2004) W Białym Dunajcu w Wielką Sobotę konkurs na najpiękniejszy Wielkanocny koszyczek. Mówi Maria Porębska:

(06.04.2004) 13 kwietnia w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem odbędą się posiady góralskie z wychowankami Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jenerałowej Jadwigi Zamoyskiej. Współorganizatorem spotkania jest Podhalański Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Początek spotkania o godzinie 19.oo.

(06.04.2004) Zbliżają się Święta Wielkanocne. O zwyczajach tego okresu opowie Maria Porębska z Białego Dunajca:

(05.04.2004) Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem od środy zaprasza do oglądania wystawy malarstwa, rysunku i grafiki Romana Banaszewskiego. Wernisaż o godzinie 17 w galerii przy ul. Krupówki 41.

(05.04.2004) 6 kwietnia o godz. 16.30 w siedzibie GOKR Kościelisko - filia Witów (dawny budynek Straży Granicznej) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży z Witowa na pisankę wielkanocną.

(04.04.2004)  W Szaflarach rozegrano w piątek niecodzienny konkurs:

(04.04.2004) Święcone Zarządu Głównego Związku Podhalan odbędzie się w tym roku w Odrowążu. Miejsce nieprzypadkowe - ta miejscowość obchodzi w tym roku 400 lat powstania. 18 kwietnia uroczystości rozpocznie Msza Święta o godzinie 11.oo, potem pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej delegacje oddziałów Związku złożą wiązanki kwiatów. O 12.30 w remizie OSP rozpoczną się posiady połączone z poświęceniem Białej Izby i występem zespołu Odrowązianie.

(04.04.2004) W Zespole Szkół im. Bohaterów Westreplatte w Jabłonce kształcimy prawdziwe talenty - wielokrotnie mówiła dyrektor Aniela Stopka. Wśród nich jest Bartek Misiniec uczeń klasy 4 zespołu szkół, mieszkaniec Zubrzycy Górnej - autor książki "Pretorianie":
Mówił Bartek Misiniec.

(01.04.2004) Uwaga - zmieniają się godziny otwarcia Galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana w Zakopanem:
Mówiła Janina Jarosz.

(31.03.2004) Zakopiańscy radni podjęli uchwałę, wg której miasto ufunduje kamień granitowy na pomnik nagrobny dla płk Ryszarda Kuklińskiego. Obelisk stanie na warszawskim cmentarzu Powązkowskim.

(31.03.2004) 5 kwietnia samorządowcy z Podhala spotkają się z Ministrem Kultury Waldemarem Dąbrowskim. Zapytany, jakie kwestie poruszy na spotkaniu, wicestarosta nowotarski Jan Lasyk powiedział:
Czy nieotrzymanie środków może oznaczać likwidację placówek?
Czy do końca roku wystarczy środków?
Mówił starosta Jan Hamerski.

(31.03.2004) W Białym Dunajcu w Wielką Sobotę odbędzie się tradycyjny konkurs na najpiękniejszy Wielkanocny koszyczek:
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Porębska. Jury przeprowadzi ocenę zgłoszonych święconek przy kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów.

(30.03.2004) W Sieniawie poświęcono nowowybudowaną salę gimnastyczną:
Mówił wójt Edward Siarka. Rozegrano turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły:
Mówił sędzia turnieju Piotr Rubiś. Sędziował także Roman Smółka.

(30.03.2004) W Białym Dunajcu odbył się wieczór poezji wielkopostnej:
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Porębska.

(30.03.2004) Akcja Katolicka przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zaprasza na III Drogę Krzyżową ulicami miasta, która odbędzie się w dniu 2 kwietnia w piątek. Rozpoczęcie przed kościołem pod Krzyżem Misyjnym o 19.30. Zakończenie na nowotarskim Rynku.

(29.03.2004) W zeszłym tygodniu burmistrz Antoni Rapacz był w krainie Św. Mikołaja. Na fotografiach spotkanie Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój z Prezesem Fundacji Boże Narodzenie w Rovaniemi Aaro Lehtoniemim
Zwiedzanie Wioski Świętego Mikołaja w Napapiirin koło Rovaniemi. Na zdjęciu stoją od lewej: Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój Antoni Rapacz, Rzecznik Praw Dziecka – Minister Paweł Jaros, Prezes Stowarzyszenia Świętego Mikołaja – Józef Mateja, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Cezary Leżeński, Pełnomocnik Burmistrza – Rafał Grygorowicz. Siedzą od lewej: Dyrektor Zespołu Informacyjno-Interwencyjnego Biura Rzecznika Praw Dziecka – Mariola Chojnicka, Prezes Fundacji Boże Narodzenie w Rovaniemi – Aaro Lehtoniemi.
Po lewej - widok na Dom Świętego Mikołaja w Napapiirin koło Rovaniemi.

(25.03.2004) W Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce działa klasowy amatorski teatr. Młodzi aktorzy są już po wizycie w słoweńskiej Ljubljanie. Nawiązano także kolejne zagraniczne kontakty:
Mówiła dyrektor Aniela Stopka.

(24.03.2004) Filia w Witowie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku zaprasza do udziału w konkursie:
Ustalono termin "Przednówka w Polanach". Kościelisko zaprasza w dniach 8 i 9 maja. O zmianach w regulaminie i prowadzonych podczas imprezy przeglądach mówi Małgorzata Karpiel:

(23.03.2004) W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu spotkają się miłośnicy poezji:
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Porębska.

(22.03.2004) Protokół z posiedzenia Jury VII Gminnych Prezentacji Form Teatralnych Zespołów Szkolnych „Bajkluś 2004”.
Po przeglądnięciu 15 zespołów teatru dramatycznego i 2 zespołów prezentujących teatr regionalny jury postanowiło wytypować sześć grupy teatru dramatycznego do Eliminacji Rejonowych Festiwalu Teatru Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Bajdurek 2004”:
1. Zespół Teatralny „Bez Nazwy” przy Gimnazjum w Załucznem z przedstawieniem pt. „Na Olimpie”
2. Zespół Teatralny „13” ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu Podhalańskim z przedstawieniem pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”
3. Zespół Teatralny „Bąbelki” ze Szkoły Podstawowej SPSK w Starem Bystrem z przedstawieniem „Niesforny Marcinek”
4. Zespół Teatralny ”Tatry” z Ratułowa z przedstawieniem pt. „Kopciuszek po góralsku”
5. Zespół teatralny „3b” ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu z przedstawieniem pt.” Lis i łasiczki”
6. Zespół Teatralny „Krokusy” z Podszkla za przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”
Jury zakwalifikowało również zespół regionalny „Honielnik” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Czerwiennego do XXIX Przepatrzowin Teatrów Regionalnych Województwa Małopolskiego ze sztuką „Na Matke Boskom Zielnom”.
Podsumowując, Jury jednogłośnie oceniło wysoki poziom artystyczny przeglądu oraz duże zaangażowanie opiekunów grup teatralnych.
Wielki wkład w zaangażowanie dzieci i młodzieży do uczestnictwa w „Bajklusiu” to nieodzownie zasługa wychowawców i instruktorów pracujących z dziećmi.
Podziękowanie składamy również organizatorom, czyli Urzędowi Gminy w Czarnym Dunajcu za wspaniale przygotowaną imprezę pod względem organizacyjnym. Mamy nadzieję, że właśnie ta forma organizowania takich imprez będzie w Czarnym Dunajcu kontynuowana przez następne lata.
Do zobaczenia na prezentacjach „Bajkluś 2005”. Jury: Maria Garbaruk, Stanisław Bukowski, Marek Kaczmarczyk.

(21.03.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę pt. "Ludu mój ludu, cóżem Ci uczynił...". Autorami prezentowanych prac są: Andrzej Bukowski-Palorz, Wojciech Bukowski-Palorz, Anna Cygan, Radosław Cygan, Bogumiła Krupa-Długopolska, Józef Lasak, Andrzej Łowisz, Szczepan Masny, Marta Olszańska, Maria Podobińska-Kossowska, Grażyna Reiche, Stanisław Siemaszkiewicz oraz Anna Stopka-Słowińska. Wystawę można oglądać w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu od 16 kwietnia
Wernisaż odbył się 21 marca. Mówi Małgorzata Karpiel: (więcej...)

 

(21.03.2004) W Poroninie odbył się konkurs recytatorski pt. "Krajobraz w poezji":
Mówiła dyrektor GOK Dorota Majerczyk.

(21.03.2004) We wtorek dzieci i młodzież z zakopiańskich szkół będzie rywalizowała w turnieju wiedzy pożarniczej. Uczestnicy podzieleni zostaną na 2 grupy I - szkoły podstawowe i gimnazja, II - szkoły średnie. Test będzie zawierał 20 - pytań, około godziny 13.oo jury wyłoni zwycięzców konkursu:

(21.03.2004) Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju oraz Rabczańskie Stowarzyszenie Turystyczne ogłaszają konkurs otwarty na PISANKĘ. Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie pisanki wielkanocnej wykonanej w dowolnej technice, indywidualnie, rodzinnie lub grupowo - bez ograniczeń wiekowych. Udział w konkursie należy zgłosić pisemnie, telefonicznie, faxem lub e-mail do 05 kwietnia 2004 r. w biurze MOK ul. Parkowa 5 tel. 2676626 lub rabkamok@poczta.onet.pl . Zgłoszone prace należy zaprezentować w dniu 12 kwietnia br. /Poniedziałek Wielkanocny/ o godz. 15.00 w amfiteatrze przy ul. Chopina podczas finału konkursu. Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów oraz przedstawiciel Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych - Kronika Rabkolandu. Zwycięzca otrzyma atrakcyjną nagrodę rzeczową oraz certyfikat Rekordu Osobliwości; zdjęcie i opis pisanki gigant zostaną zamieszczone w Kronice Rabkolandu, a nagrodzona praca będzie prezentowana w Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce-Zdroju. Jury nagrodzi najpiękniejsze pisanki w tym "Miss pisanek" oraz przyzna nagrody autorom prac za pomysłowość, oryginalność i twórczą inicjatywę; dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe m.in. sprzęt AGD i RTV, sprzęt sportowy i turystyczny, artykuły spożywcze, słodycze, dyplomy. W rabczańskim finale konkursu będą oceniane prace wyłonione podczas konkursów na Super Hiper Pisankę, które odbędą się w hipermarketach - CH Zakopianka w Krakowie, Hypernova w Tarnowie, Intermarche w Nowym Sączu. Szczegółowych informacji udziela; Miejski Ośrodek Kultury 34-700 Rabka-Zdrój ul. Parkowa 5 tel. fax. 2676626.

(19.03.2004) W zespole szkół nr 1 w Białym Dunajcu po raz drugi spotkali się uczestnicy konkursów, których patronami są Helena i Antoni Zachemscy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny:
Był tez konkurs recytatorsko - gawędziarski - oto skład jury:
Wyniki konkursów plastycznego i recytatorsko - gawędziarskiego:
Teraz pora na recytatorów i gawędziarzy:
Mówił dyr. Andrzej Tylka.

(19.03.2004) 28 marca odbędzie się przegląd zespołów szkolnych Gminy Czarny Dunajec. Koncert pt. "Śpiewajmy Panu" rozpocznie się o godzinie 15.oo w sali widowiskowej gimnazjum w Starem Bystrem:
Mówił kierujący referatem kultury i sportu gminy Czarny Dunajec Stanisław Bukowski.

(19.03.2004) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Ludu mój ludu, cóżem Ci uczynił...", oraz na koncert Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego i Kingi Gruszczyńskiej pt. "Wiosenna zaduma". Spotkanie w niedzielę 21 marca o godz. 15.15 w Domu Ludowym w Kościelisku.
Autorami prac pokazanych na wystawie są: Andrzej Bukowski-Palorz, Wojciech Bukowski-Palorz, Anna Cygan, Radosław Cygan, Bogumiła Krupa-Długopolska, Józef Lasak, Andrzej Łowisz, Szczepan Masny, Marta Olszańska, Maria Podobińska- Kossowska, Grazyna Reiche, Stanisław Siemaszkiewicz oraz Anna Stopka-Słowińska.
Wystawę oglądać można od dnia 15 marca do 16 kwietnia 2004. Dni i godziny otwarcia wtorek-piątek 10-15, sobota-niedziela 13-17.

(18.03.2004) Spotkanie autorskie Macieja Pinkwarta odbędzie się 22 marca, w poniedziałek o godz. 18 w Nowotarskim MOK-u. Tematem będą dwie ostatnie powieści - "Dziewczyna z Ipanemy" oraz "Siódmy krąg". Maciej Pinkwart deklaruje również, że przy okazji będzie "...starał się przekonać podhalańskich literatów do stworzenia przy MOK-u Klubu Literackiego". Autor książek powie także to i owo o współczesnych tendencjach literackich:
Mówił Maciej Pinkwart.

(18.03.2004) Za oknami zrobiło się wiosennie. Niektórzy już tęsknią za zimą. Tym wszystkim dedykujemy kilkanaście fotografii z zimowego pleneru klas licealnych Is i IVs, których nauczycielem prowadzącym zajęcia z rzeźby jest mgr Andrzej Mrowca. Przed budynkiem Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych powstawały przez prawie tydzień cztery śnieżne rzeźby o średniej wysokości 3 m. Wysiłki młodzieży uwieńczył wernisaż, który odbył się 15 marca 2004. Co prawda rzeźby już prawie stopniały ale na szczęście uwieczniła je fotograficznie Aneta Chruścińska. (więcej...)

(16.03.2004) Maciej Bielawski, Adam Brzoza i Wojciech Szatkowski w poniedziałek wędrowali po szczytach tatrzańskich. Efektem skialpinistycznej wyprawy jest m.in. kilkadziesiąt fotografii, które prezentuje serwis WATRA! (więcej...)

 

 

(16.03.2004) W piątek 19 marca Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie wraz z Biblioteką Publiczną organizują konkurs recytatorski pt. "Krajobraz w poezji". Od godziny 11.oo rozpoczną się prezentacje około 60 uczestników. Kolejny organizowany w Poroninie konkurs dot. wielkanocnych zwyczajów:
Będzie też można wziąć udział w konkursie na wykonanie pisanki wielkanocnej. Czy zostanie pobity rekord? W zeszłym roku jury miało do oceny 176 pisanek:
Mówiła dyrektor GOK w Poroninie Dorota Majerczyk.

(16.03.2004) II konkurs im. Heleny i Antoniego Zachmepskich pod hasłem "Słowem i pędzlem malowane" odbędzie się w Białym Dunajcu w czwartek:
Mówił dyrektor Andrzej Tylka.

(16.03.2004) 26 marca w zespole szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbędzie się promocja tomiku "Zaduma... sercem pisane":
Mówiła Władysława Biel.

(16.03.2004) Na niedzielne otwarcie wystawy i koncert do Domu Ludowego w Kościelisku zaprasza Małgorzata Karpiel. Zacznijmy od wystawy:
A teraz o konkursie literacko - plastycznym:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(14.03.2004) II Konkurs im. Zachmepskich pod hasłem "Słowem i pędzlem malowane" odbędzie się w Białym Dunajcu 18 marca. O godzinie 10.oo Msza Świeta, godzinę później złożenie kwiatów pod tablicą umieszczoną na domu, w którym mieszkali patronowie konkursu. O 11.30 w szkole nr 1 rozpocznie się konkurs recytatorski. Na 14.00 zaplanowano ogłoszenie wyników obu konkursów - plastycznego i recytatorskiego.

(14.03.2004) 17 i 18 marca odbędą się VII prezentacje teatralne szkół podstawowych i gimnazjów gminy Czarny Dunajec "Bajkluś 2004":
Dzień później referat kultury, sportu i turystyki gminy Czarny Dunajec wspólnie z nowotarskim Międzyszkolnym Osrodkiem Sportu organizują zawody sportowe:
Mówił Stanisław Bukowski.

(08.03.2004) W ramach "Marcowych salonów" odbywających się w Miejskiej Galerii Sztuki" odbył się wernisaż wystawy Jacka Waltosia. Postać artysty przybliżyła Anna Waloch, szefowa Galerii:
Jacek Waltoś czerpie swoje inspiracje z europejskich mistrzów: Tycjana, Rembrandta, Van Dycka. Sięga też do Antyku- stąd serie obrazów i rzeźb pt. centaury. Często używa tylko czterech kolorów, symbolizujących starożytne teorie czterech żywiołów, czasem jednak jego obrazy nasycone są kolorem i emocjami. Jacek Waltoś przekazuje nam swoje wizje: jest Pieta, przejmująca poświęceniem i współczuciem, jest samotność i starość i jest wewnętrzna walka , która od lat dręczy człowieka. To kolejna wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki, którą warto obejrzeć.
Z Jackiem Waltosiem rozmawiała Monika Stanisławska -Pitoń.

(04.03.2004) Zespół "SOLI DEO" działa przy publicznym gimnazjum Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Starym Bystrem. Do rąk opiekunki zespołu Iwony Kosakowskiej trafi nowowytłoczona płyta:

(04.03.2004) Po raz trzeci w Nowym Targu wystawione będzie Misterium Męki Pańskiej. Spektakl przygotowuje aktor teatru Ludowego w Krakowie Piotr Piecha, współpracują ks. Sławomir Kowalski oraz Stanisław Mertens (nauczyciel historii). Scenografią zajmuje się Marcin Ozorowski. Władze miasta podjęły decyzję w sprawie pomocy organizatorom:
Mówił zastępca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski.

(04.03.2004) W Zakopanem rozpoczęły się obchody 100-lecia Ruchu Regionalnego. W Starym Kościółku  odprawiono uroczystą Mszę Świętą w rocznicę pierwszego posiedzenia Związku Górali. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach założycieli organizacji. Później odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego i Oddziału Zakopane Związku Podhalan. (więcej...)

 

(02.03.2004) Po raz trzeci w Nowym Targu wystawione będzie Misterium Męki Pańskiej. Spektakl przygotowuje aktor teatru Ludowego w Krakowie Piotr Piecha, współpracują ks. Sławomir Kowalski oraz Stanisław Mertens (nauczyciel historii). Scenografią zajmuje się Marcin Ozorowski. Premiera Misterium na scenie nowotarskiego MOK - 28 marca o godz. 17.30.

(01.03.2004) Prace Jacka Waltosia pod wspólnym tytułem "Motywy z lat 1986-2003" będą prezentowane w ramach 26 Salonu Marcowego Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Wernisaż w piątek o godzinie 17.

(01.03.2004) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na retrospektywną wystawę malarstwa Antoniego Krzystyniaka. Minęło już 10 lat od śmierci - jak czytamy w zaproszeniu - tego jednego z "najwybitniejszych nowotarskich malarzy naiwnych". Wernisaż w MOK-u w najbliższą sobotę o godzinie 17.

(28.02.2004) Zakopiański teatr imienia ST. I. Witkiewicza obchodził w sobotę 19. rocznicę istnienia. 24 lutego 1985 roku, w setną rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939), aktorzy zaprezentowali spektakl "Witkacy Autoparodia" w sanatorium dra Chramca. (więcej...)

 

 

(29.02.2004) Przenieśmy się do Chochołowa. Świętowano tam rocznicę Powstania Chochołowskiego:
Oto fragmenty programu artystycznego oraz rys historyczny wydarzeń:
Mówił dyrektor szkoły Stanisław Mateja.

(26.02.2004) Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju zaprasza dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne: chodzi o teatry dramatyczne, teatry pantomimy, teatry małych form, kabarety (z wyłączeniem teatrów lalek i zespołów obrzędowych) do udziału w XIX FESTIWALU TEATRÓW DZIECI I MŁODZIEŻY - BAJDUREK. Czas trwania spektaklu nie może przekroczyć 30 minut. Wiek uczestników nie powinien przekraczać 16 lat. Eliminacje dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego odbędą się 7 maja. Zgłoszenia przyjmuje do 25 kwietnia MOK - ul. Parkowa 5 tel, fax 26 76 626, e-mail: rabkamok@poczta.onet.pl

(26.02.2004) Przenieśmy się teraz do Bukowiny Tatrzańskiej. Z Janem Kobylarczykiem porozmawiamy o pszczołach. Będzie sporo ważnych informacji dla tych, którzy dopiero zaczynają interesować się pszczelarstwem:
Wracamy do rozmowy z Janem Kobylarczykiem:
Pytaliśmy Jana Kobylarczyka o kolejne wiosenne przygotowania w pasiece:

(24.02.2004) Zakopiański teatr powstał 24 lutego 1985 roku, w setną rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939). Od tego czasu co roku teatr świętuje swoje urodziny. Tegoroczne - 19 będą jednak wyjątkowo skromne - potrwają tylko jeden wieczór, a nie jak co roku, trzy. "Wieczór Urodzinowy" rozpocznie się w sobotę, 28 lutego, o godz. 19 na Scenie Witkacego. Zespół teatru przygotował program "Witkacy - Appendix", po którym przyjdzie kolej na urodzinowy tort. Na zakończenie będzie można zobaczyć "Dżumę" Alberta Camus w reżyserii Andrzeja Dziuka. Po spektaklu zespół zaprasza do Kawiarni Teatru Witkacego na wspólne granie. We wtorek na Scenie Witkacego o godzinie otwarto wystawę "Malarstwo i rysunek" zakopiańskiego artysty Arkadiusza Walocha.

(23.02.2004) 20 lutego 2004 r. w auli Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem obyła się doroczna WIELKA GALA POEZJI, będąca uroczystym zakończeniem Trzeciego Szkolnego Konkursu Poetyckiego Uczniów POSA. (więcej...)

(23.02.2004) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza na wystawę pt. "Działalność Andrzeja Chramca malarstwo na szkle członków Związku Podhalan". Ekspozycja jest organizowana w 100-lecie Ruchu Regionalnego i 85-lecie Związku Podhalan. Wernisaż 27 lutego o godzinie 17.

(23.02.2004) Biblioteka Publiczna w Zakopanem 26 lutego o godzinie 18 organizuje spotkanie z dr Mieczysławem Rokoszem. Poruszony będzie temat patriotyzmu w dobie globalizacji. Dr Rokosz jest historykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(23.02.2004) Wspomnienia prezesów z działalności Związku Podhalan w Zakopanem w okresie powojennym będzie można posłuchać podczas wtorkowych posiadów w Biołej Izbie przy ul. Kościuszki 2. Początek spotkania o godzinie 19.

(23.02.2004) Pierwsza w Polsce wystawa prezentująca ekstremalną wspinaczkę i alpinizm od kuchni będzie do oglądnięcia od 28 lutego w Zakopiańskim klubie Ampstrong, przy ul. Jagielońskiej 18. Jest to ponad 40 zdjęć nazwanych wspólnie "Pocztówki zza krawędzi" Davida Kaszlikowskiego. Wernisaż o godzinie 19. Ma się na nim pojawić autor - znany alpinista i fotograf outdooru, zwany polskim spidermanem. Jest jednym z kilku ludzi na świecie wspinających się na drapacze chmur. Dawid Kaszlikowski - Alpinista, fotograf, podróżnik.
Jako jeden z pierwszych polskich fotografów zajął się profesjonalnie portretowaniem alpinistów w akcji. Realizował sesje fotograficzne na wielkich górskich ścianach od Alp po bezludne wyspy na Morzu Andamańskim w Tajlandii. Współpracuje z branżowymi magazynami o wspinaczce w Polsce (Góry) i na świecie
(Grimper, Alpinist, Rock and Ice) oraz dużymi wydawcami ( m.in. Playboy, National Geographic, Voyage).
Specjalista w dziedzinie fotografii wysokościowej i specjalnej. Autor licznych artykułów.
Jego najnowsza wystawa nosi tytuł „Pocztówki zza krawędzi”, przez najbliższy rok będzie ją można zobaczyć w największych miastach Polski.
Znany wspinacz skalny i performer, ma na koncie setki trudnych (VI.6+ RP, VI.5 OS) dróg w rejonach Europy, Azji, Afryki....
Jest jednym z kilku ludzi na świecie, którzy bez asekuracji wspinają się na drapacze chmur. Swe miejskie podboje Kaszlikowski określa jako „ekstremalny performance”, „estetyczną wędrówkę po wielkiej pajęczynie okien”.
Organizator wypraw eksploracyjnych w egzotyczne rejony górskie. W roku 2003 działał jako współautor nowych przejść podczas wypraw na Alaskę, do Tajlandii i Wietnamu.

(23.02.2004) I jeszcze jedno zaproszenie do Starej Polany. Studium Słowa w ramach Wieczoru przy świecach zaprezentuje "Dramat Księżycowy" autorstwa Romana Brandstaetter'a. Spotkanie w Kawiarence Literackiej odbędzie się 28 lutego o godzinie 17.

(23.02.2004) To dopiero było wesele!!! Prawie 300 osób przez dwa dni bawiło się w Kościelisku na weselu Adama Karpiela (Harnaś roku) i Stanisławy Fatli. Wszystko odbyło się zgodnie z góralską tradycją.  Byli pytace, starostowie i starościny, druzcki i drużbowie. Było błogosławieństwo i Msza Święta z góralską muzyką, paradny przejazd i słynne bramy po drodze - a ta najporządniejsza przy Ludówce. (więcej...)

(23.02.2004) W Białym Dunajcu odbyła się ostatnia tegoroczna edycja Kumoterskiej Gońby. Wyniki rywalizacji przedstawi Elżbieta Porębska dyr. Gminnego Ośrodka Kultury:
Jeżeli chodzi o kumoterki to zwyciężyli Jan i Teresa Handzel, w skiringu Andrzej Skupień, w skiskiringu Tadeusz Bobak i Jacek Dziuban. I jeszcze podziękowania dla tych wszystkich, którzy pomogli zorganizować imprezę w Białym Dunajcu:
Mówiła Elżbieta Porębska Mędoń z Białego Dunajca. (więcej...)

(22.02.2004) Gimnazjum w Zubrzycy Górnej zorganizowało dzień regionalny:
Wójt Julian Stopka był też na otwarciu wystawy:
Mówił wójt Julina Stopka.

(19.02.2004) W Zaskalu na terenie szaflarzańskiej gminy będzie w sobotę bardzo smacznie:

(19.02.2004) Zakopiańska Wiosna Jazz'owa, pod taką nazwą podczas weekendu majowego będzie odbywać się cykl imprez muzycznych. Wieczorne koncerty zaplanowano na Równi Krupowej. W ciągu dnia kilka scen ma być zorganizowanych również na Krupówkach. Zakopane będzie jednym z przystanków europejskich dla tej imprezy, odbywającej się w wielu krajach na Starym Kontynencie. Grzegorz Buczulski, kierujący Biurem Promocji Urzędu Miasta Zakopane mówi, że będziemy mogli spodziewać się sporego przekroju muzycznego:
Będą także muzycy młodszego pokolenia.

(19.02.2004) W Zakopanem, wzorem lat międzywojennych ma pojawić się ponownie Orkiestra Klimatyczna! Tym razem jej inicjatorem jest Agnieszka Kreiner, krakowianka ze sporym dorobkiem naukowym i artystycznym. Ukończyła m.in. Wydział Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką licznych konkursów. Była dyrygentem Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Warszawie i Filharmonii Lubelskiej. Ważną informacją jest ukończenie podyplomowego Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie. Zajmuje się także edukacją muzyczną - jest autorką (wydanego w roku 2000) podręcznika do nauki muzyki dla gimnazjum. Pomysł rodzącej się Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, jak pisze Agnieszka Kreiner w liście do naszej redakcji "...zaczął kiełkować stosunkowo niedawno, bo w grudniu 2003. Moi liczni znajomi z Zakopanego trochę mnie do tego namówili. Przyjechałam na rekonesans w połowie grudnia i trafiłam od razu na jubileuszowy koncert Henryka Mikołaja Góreckiego, znakomite wnętrze, pełno ludzi, wspaniała atmosfera. Słuchaczami byli zresztą prawie wyłącznie zakopiańczycy, w połowie grudnia Zakopane jest przecież puste. Wstępne rozmowy zorientowały mnie, że jest tu grupa profesjonalnych muzyków, chętnych i wykwalifikowanych. Kilkanaście osób, w sam raz na niedużą orkiestrę. Wstępne rozmowy z Władzami były bardzo zachęcające, pomału wyłoniła się idea orkiestry no i jej pełna, nawiązująca do tradycji nazwa: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna. Zespół jest złożony prawie w całości z muzyków zamieszkałych lub związanych pracą z Zakopanem i Podhalem". Pomysłodawczyni pisze dalej: "Zamierzamy być zespołem w stylu retro, grać muzykę od religijnej przez przeboje muzyki klasycznej po opracowania starych piosenek. W naszym repertuarze znajdą się też dzieła kompozytorów związanych z Zakopanem i z Tatrami: Szymanowskiego, Paderewskiego, Karłowicza, Góreckiego, twórców słowackich. Szukamy sponsora na eleganckie ubiory z przełomu XIX i XX wieku. Orkiestra nie ma stałej siedziby. Jeśli chodzi o próby korzysta z gościny Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Koncerty będą się odbywać w różnych dostępnych wnętrzach i na estradach plenerowych. Marzy nam się letnia muszla koncertowa i amfiteatr na Gubałówce oraz odnowiona sala Morskiego Oka...".
Po raz pierwszy Tatrzańska Orkiestrę Klimatyczną będzie można zobaczyć i usłyszeć w Wielki Czwartek przed Świętami Wielkanocnymi, podczas koncertu w kościele Św. Krzyża w Zakopanem. Czy taka Orkiestra przetrwa w trudnych czasach ekonomicznych? W okresie międzywojennym żywot podobnych inicjatyw był dosyć krótki, właśnie najczęściej ze względów finansowych. Grzegorz Buczulski z zakopiańskiego Biura Promocji twierdzi jednak, że zapotrzebowanie na tego typu orkiestrę kameralną jest spore:
Mówił Grzegorz Buczulski kierujący Biurem Promocji Miasta Zakopane. (więcej...)

(19.02.2004) Szkoła podstawowa nr 9 na Harendzie zorganizowała bal karnawałowy - niezwykły, bo integracyjny. W czwartek do sal szkolnych zaproszono dzieci z ośrodka rehabilitacyjnego na Kamieńcu oraz młodych ludzi ze stowarzyszenia rodziców i dzieci niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo "Nadzieja". Jest to kolejna część całorocznej akcji "Pamiętaj są wśród nas", którą prowadzą nauczyciele i dzieci ze szkoły na Harendzie. To najlepsza lekcja tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych jaką można w szkole zorganizować. W tym roku Bal Integracyjny, poza tańcem i konkursami uświetniony był występem dzieci z Nowego Sącza oraz kuligiem. Współpraca nie byłaby możliwa bez zaangażowania nauczycielek z harendziańskiej szkoły - Aleksandry Juszczak i Małgorzaty Behounek. (więcej...)

(18.02.2004) Tegoroczny Karnawał na Wsi w gminie Raba Wyża połączony będzie z otwarciem przedszkola w Skawie. W programie niedzielnych uroczystości: o godz. 15.oo Msza Święta z udziałem chóru i orkiestry dętej. Potem w budynku gimnazjum w Skawie występy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowej i gimnazjum. Tradycyjnie podczas imprezy zaplanowano degustacje potraw regionalnych. Zaproszonych gości bawić będzie Kabaret Truteń, zagra także góralska muzyka "Rabianie" z Raby Wyżnej.

(18.02.2004) W niedzielę w Białym Dunajcu parada gazdowska, wyścig kumoterek, skiring i skiskiring:
Zapraszała dyrektor GOK Elżbieta Porębska-Mędoń.

(18.02.2004) Do 1 marca na adres zakopiańskiej Jutrzenki można nadsyłać prace plastyczne na konkurs pt. "Zabytkowe wille w stylu zakopiańskim". Konkurs organizowany jest przez Muzeum Tatrzańskie, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, "Jutrzenkę" i TPN. Technika prac to malarstwo na papierze i szkle oraz grafika. Organizatorzy proszą uczestników, aby prace nie obrazowały sztandarowych dzieł stylu zakopiańskiego, czyli Domu Pod Jedlami i willi Koliba.

(18.02.2004) 28 lutego po raz 19 zakopiański TEATR WITKACEGO będzie obchodził urodziny. Początkowo planowano kilkudniową imprezę ale ostatecznie zdecydowano, że będzie to jeden uroczysty wieczór. Tradycyjnie odbędzie się niespodzianka przygotowana przez zespół teatru. Siurpryza kryje się pod nazwą „Witkacy – Appendix”. Później tort urodzinowy i spektakl „DŻUMA” Alberta Camus w reż. Andrzeja Dziuka. Po spektaklu w Kawiarni Teatru "wspólne granie...".

(17.02.2004) W najbliższą niedzielę 22 lutego Kumoterska Gońba w Białym Dunajcu. W programie o godz.  10.00 zbiórka uczestników - ul. Miłośników Podhala - koło Poloków, o 11.00 przejazd przez Biały Dunajec ul. Miłośników Podhala i Jana Pawła II na miejsce zawodów. Ok. godz. 12.00 początek rywalizacji nad rzeką Biały Dunajec przy drodze do Gliczarowa Dolnego koło INCO VERITAS.

(17.02.2004) Wydział Literatury Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej zaprasza na Wielką Galę Poetycką. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród III Szkolnego Konkursu Poetyckiego już w piątek, 20 lutego o godz. 12.12 w sali koncertowej ZPSA ul. Sienkiewicza 12. Autorzy, nominowani do udziału w III Szkolnym Konkursie Poezji POSA 2004. Poeci młodsi: Dominika Behounek, Anna Biernacik, Magda Czuba, Natalia Fryda, Kinga Gruszczyńska, Barbara Gut-Mostowy, Jerzy Gut-Mostowy, Agata Jasiorkowska, Kama Kaczmarczyk, Bartłomiej Łącki, Joanna Najbor, Agata Popieluch, Tomasz Różak, Anna Seman, Kinga Surowiec, Weronika Śliwińska, Jakub Walczak-Wójciak, Katarzyna Wiercioch.
Poeci starsi: Hubert Baran-Osiński, Joanna Grzyb, Karolina Kiszela, Katarzyna Konopka, Izabela Kot, Wiktoria Król, Marcelina Malińska, Ewelina Petr, Agnieszka Przekupień, Paulina Przekupień, Katarzyna Rabiej.
Program Wielkiej Gali Poetyckiej 2004:
Parada Gwiazd.
Muzyczne kwiaty Mirosławy i Stanisława Lubowiczów.
Powitanie gości - dyrektor Lidia Długołęcka.
Omówienie wyników konkursu poetyckiego - przewodnicząca Jury Grażyna Malinowska
Prezentacja nagrodzonych wierszy: aktorzy teatru Witkacego Katarzyna Sobczak i Krzysztof Najbor oraz wicedyrektor POSA Justyna Jasiorkowska.
Wręczenie wyróżnień oraz nagród za III i II miejsce.
Wręczenie nagród w konkursie plastycznym towarzyszącym Gali.
Wręczenie nagród specjalnych: nagrody dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego i nagrody za najlepszy wiersz miłosny.
Wręczenie Grand Prix w kategorii juniorów i nagrody Prezesa Towarzystwa Edukacji Artystycznej. Koronacja Miss (lub Mistera) Poezji w kategorii juniorów.
Wręczenie Grand Prix w kategorii seniorów i nagrody Burmistrza Zakopanego. Koronacja Miss (lub Mistera) Poezji w kategorii seniorów.
Sesja zdjęciowa.

(17.02.2004) W dniach 20-22 lutego odbędą się uroczystości z okazji 158 rocznicy Powstania Chochołowskiego. Równocześnie świętowane będą rocznice: 100-lecia Ruchu Regionalnego oraz 85-lecia Związku Podhalan:
Mówiła Stanisława Pilch z oddziału Związku Podhalan w Chochołowie. Będą też imprezy towarzyszące. 20 lutego o 11.oo na skoczni w Chochołowie rozpocznie się konkurs skoków narciarskich. Dzień później na chochołowskim stadionie rozegrane będą biegi narciarskie.

(17.02.2004) W Niedzicy w tym tygodniu (21/22) tradycyjne Spiskie Zwyki:
Mówiła Maria Waniczek.

(16.02.2004) "Obraz dawnego Zakopanego w świetle map katastralnych z roku 1846" - to temat wtorkowych posiadów góralskich organizowanych przez Związek Podhalan. Spotkanie poprowadzą burmistrz Zakopanego Piotr Bąk, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński oraz Marcin Guzik. Po raz drugi ta tematyka będzie poruszana w Białej Izbie. Początek posiadów o godz. 18 w Zakopanem w siedzibie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2.

(16.02.2004) W Zakopanem w minioną niedzielę odbyła się Kumoterska Gońba 2004. Oto wyniki konkurencji: W Paradzie Gazdowskiej zwyciężyli Małgorzata i Andrzej Kluś z końmi Dudek i Tigan. Drugie miejsce Krystyna i Andrzej Stopka Kolesor z córką Moniką z końmi Kuba i Gibek. Trzecie miejsce zdobyli Stanisław Bobak i Agnieszka Wątor z końmi Santos i Salwador. W Paradzie Kumoterek najwyżej oceniono Magdalenę i Marcina Zubka z koniem Gwizd. Drugie miejsce Andrzej i Wioletta Skupień z koniem Lantan. Trzecie Joanna i Wojciech Migiel i koń Huta. W wyścigach kumoterek najlepszy czas uzyskali Anna Dąbrowska i Wojciech Ścisłowicz z koniem Lala. Drugi rezultat należy do Elżbiety i Stanisława Rzadkosz Pulka i konia Azyl. Trzeci do Magdaleny i Mracina Zubka z koniem Gwizd. W skiringu zwyciężył Stanisław Pulka Rzadkosz. Tuż za nim byli Andrzej Skupień i Marcin Zubek. W skiskiringu najszybciej trasę przejechali Wojciech Ścisłowicz i Piotr Wilkus, przed Andrzejem Skupniem i ponownie Piotrem Wilkusem. Trzeci rezultat uzyskali Wojciech Gąsienica i Stanisław Pulka Rzadkosz. (więcej...)

(15.02.2004) Szkoła w Bańskiej Nżnej organizuje II turniej wiedzy ekonomicznej:
Kto tu rządzi - praca sołtysa i rady sołeckiej w małych miejscowościach - to tytuł kolejnego konkursu - tym razem plastycznego:
Mówiła Jolanta Stolarczyk.

(15.02.2004) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zaprasza na Koncert Karnawałowy w wykonaniu nauczycieli szkoły, który odbędzie się dnia 20 lutego 2004 r. o godz. 18.00 w sali Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2. Wykonawcy: Małgorzata Brzózka – flet, Marek Ciesielski – fortepian, Łukasz Dębski – fortepian, Natalia Dubiel – skrzypce, Paweł Durowski – trąbka, Monika Gubała – wiolonczela, Paweł Krauzowicz – klarnet, Marta Łapczyńska – big – band, Ewa Tupik – flet, Jadwiga Wołek – gitara. W programie: J.ED.Barat, F.Doppler, B.Kovac, A. Panufik B. Paige, A. Piazzola, B. Stone.

(13.02.2004) W tym roku upływa 110 rocznica urodzin generała Mieczysława Boruty Spiechowicza. Obok gen. Mariusza Zaruskiego i gen. Andrzeja Galicy to jedna z postaci, która chlubnie zapisała się w historii Zakopanego. Z okazji rocznicy urodzin zaplanowano tradycyjną uroczystość:
Zapraszał burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.

(10.02.2004) Finał 28 przeglądu młodych recytatorów i gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka odbędzie się 12 lutego w szkole podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu:
Mówiła dyrektor Józefa Wrzesień.

(10.02.2004) W dniach 20-22 lutego odbędą się uroczystości z okazji 158 rocznicy Powstania Chochołowskiego. Równocześnie świętowane będą rocznice: 100-lecia ruchu regionalnego oraz 85-lecia Związku Podhalan. 20 lutego o 11.oo na skoczni w Chochołowie rozpocznie się konkurs skoków narciarskich. Dzień później na chochołowskim stadionie rozegrane będą biegi narciarskie. W niedziele 22 lutego o godzinie 11.oo odprawiona zostanie Msza Św. o 12.15 pod pomnikiem powstańców złożone będą kwiaty. Potem w remizie OSP odbędą się okolicznościowe posiady góralskie.

(10.02.2004) Muzeum Tatrzańskie zaprasza do swoich oddziałów do obejrzenia ciekawych wystaw i ekspozycji. O ofercie dla turystów i mieszkańców Podhala Wojciech Szatkowski:

(10.02.2004) Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w najbliższy piątek zaprasza na spotkanie z Wojciechem Szatkowskim poświęcone Wielkiej Krokwi. Sportowe posiady z udziałem mistrza olimpijskiego Wojciecha Fortuny odbędą się w Willi Koliba, przy ulicy Kościeliskiej. Przy okazji promowane będzie drugie wydanie książki "Od Marusarza do Małysza". Początek spotkania o godzinie 17.

(09.02.2004) W serwisie regulamin XXIX WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY “Matka w oczach dziecka”. ORGANIZATORZY: Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowego Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie.
CELE KONKURSU
1. Rozwijanie związków uczuciowych i emocjonalnych u dzieci i młodzieży.
2. Ukazywanie macierzyństwa jako wartości umacniającej więzi rodzinno - społeczne.
3. Umożliwienie uczestnikom konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami.
UCZESTNICTWO
W konkursie biorą udział uczniowie reprezentujący cztery grupy wiekowe:
a) do 7 lat
b) od 8 do 11 lat
c) od 12 do 15 lat
d) powyżej 16 lat
Uczestnicy prezentują swoje prace w różnych kategoriach twórczości: techniki malarskie, ceramika, rzeźba, fotografia, grafika i inne. Minimalny format prac plastycznych i graficznych 20x30 cm ( pozostałe prace bez ograniczeń ). Prace fotograficzne w technice czarno - białej powinny posiadać minimalny format 18x24 cm. Prac nie należy oprawiać. Każda praca powinna być czytelnie opisana pismem maszynowym lub drukowanym według wzoru:
Imię i nazwisko autora oraz jego wiek; Tytuł pracy; Nazwa i adres placówki; Imię i nazwisko instruktora.
Podpisy prosimy umieszczać w prawym dolnym rogu, na odwrocie pracy.
Dla form przestrzennych opisy należy dołączyć na kartonikach.
Ilość prac – do 40 z jednej placówki .
Nadesłane prace zostaną ocenione przez Jury, w skład którego wejdą artyści plastycy i przedstawiciele organizatorów. Nadesłane prace można odbierać w terminie od 15 do 30 czerwca 2004r. Prace nie odebrane w tym terminie przechodzą na własność MDK w Nowym Targu. O wynikach konkursu, miejscu i terminie wręczenia nagród organizator zawiadomi nagrodzonych i wyróżnionych pisemnie. Informujemy, że nie przesyłamy nagród pocztą.
Wszystkie prace należy dostarczyć do:
Młodzieżowego Domu Kultury
ul. Jana Kazimierza 20, 34-400 Nowy Targ
tel./fax: (018) 266 27 85, e- mail: mdk@nowotarski.pl
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 7 maja 2004 roku.

(09.02.2004) "Dr Andrzej Chramiec i hrabia Władysław Zamoyski - przyjaciele i obrońcy spraw polskich na Podhalu" - to tytuł wykładu, jaki wygłosi prof. Rudolf Klimek, członek Rady Naukowej Związku Podhalan podczas posiadów, które rozpoczną się w sali regionalnej nowotarskiego MOK-u we wtorek o godz. 18.
 
(09.02.2004) Od 13 lutego w Galerii STRUG Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara prezentowana będzie wystawa Jerzego Fobera pt. "Sztuka rzeźbienia". Wernisaż o godzinie 13.00. Galeria znajduje się przy ul. Kościeliskiej 35 w Zakopanem.

(08.02.2004) Karolina Gawlak - najśworniejso górolecka 2004. Wybory odbyły się w Białym Dunajcu. Miss Podhala jest Zakopianką, pochodzi z Olczy. (więcej...)

 

 

 

(08.02.2004) Na Podhalu gości z cyklem koncertów Marcin Daniec, jeden z czołowych polskich artystów kabaretowych. Z artystą rozmawiała Monika Stanisławska-Pitoń:
Mniej znane oblicze Marcina Dańca: jest to człowiek, który stara się pomagać innym. Tak było ze m.in. spalonymi organami w Filharmonii Krakowskiej:
O tym, skąd czerpie natchnienie do swoich występów, o fascynacji kulturą góralską i spotkaniami z publicznością opowiada Marcin Daniec:
C. d. rozmowy z Marcinem Dańcem:
Z Marcinem Dańcem rozmawiała Monika Stanisławska- Pitoń.

(05.02.2004) XXXII Karnawał Góralski trwa w Bukowinie Tatrzańskiej. Inauguracja ze względu na padający deszcz musiała obyć się bez tradycyjnego korowodu. Obawiano się o stroje i instrumenty, które w strugach deszczu mogły ulec zniszczeniu. Wieczorem w Domu Ludowym wystawiono spektakl "Portki" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. Natomiast w czwartek rozpoczął się główny punkt imprezy folklorystycznej, czyli ogólnopolski konkurs grup kolędniczych. Bukowiańskie Centrum Kultury, które jest organizatorem imprezy, zaplanowało także w czwartek, piątek i w sobotę o godz. 19 konkurs tańca zbójnickiego oraz popisy par tanecznych. W sobotę o godz. 16 uczestnicy i goście karnawału spotkają się przy watrze, będzie także pokaz sztucznych ogni. W niedzielę o godz. 11 rozpoczną się zawody strzeleckie, o 13.30 wyścigi kumoterek, ski-skiring, skiring i przejazd paradnych zaprzęgów. O godz. 18 zostaną ogłoszone wyniki, a dwie godziny później rozpocznie się zabawa. W czwartek rozmawialiśmy z Bartkiem Koszarkiem:

(05.02.2004) "Słownik gwary podhalańskiej" - zamierzenia, plany, organizacja wydania - to temat posiadów góralskich organizowanych przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Spotkanie we wtorek 10 lutego w Białej Izbie o godzinie 19. Posiady poprowadzi prof. dr hab. Józef Kąś z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(04.02.2004) XXXII Karnawał Góralski rozpoczął się w Bukowinie Tatrzańskiej. Inauguracja ze względu na padający deszcz musiała obyć się bez tradycyjnego korowodu. Obawiano się o stroje i instrumenty, które w strugach deszczu mogły ulec zniszczeniu. Wieczorem w Domu Ludowym wystawiono spektakl "Portki" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. W czwartek o godzinie 10.30 rozpocznie się konkurs grup kolędniczych, który potrwa do niedzieli. Wieczorami widzów czekają dodatkowe atrakcje. W czwartek, piątek i w sobotę o godz. 19 konkurs tańca zbójnickiego oraz popisy par tanecznych. W sobotę o godz. 16 uczestnicy i goście karnawału spotkają się przy watrze, będzie także pokaz sztucznych ogni. W niedzielę o godz. 11 rozpoczną się zawody strzeleckie, o 13.30 wyścigi kumoterek, ski-skiring, skiring i przejazd paradnych zaprzęgów. O godz. 18 zostaną ogłoszone wyniki, a dwie godziny później rozpocznie się zabawa.

(04.02.2004) 20 jubileuszowe czarnodunajeckie Muzykowanie na Duchowa Nutę - za nami. W niedzielne popołudnie rozmawialiśmy ze Stanisławem Bukowskim:

(03.02.2004) W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się XXXII Góralski Karnawał:
Imprezy odbywać się będą nie tylko w Domu Ludowym. 8 lutego cykl wydarzeń w plenerze:
Mówił Bartek Koszarek.

(03.02.2004) W niedzielę o godzinie 15.30 w Domu Ludowym w Kościelisku rozpocznie się spotkanie ze skoczkami narciarskimi. Posiady poprowadzi Wojciech Szatkowski:
Mówiła Małgorzata Karpiel.

(03.02.2004) W nowootwartej galerii plastycznej przy Tetmajera 7 c w Zakopanem w piątek o 17.00 wernisaż wystawy pasteli Małgorzaty Mizery - w pięknej oprawie, na którą zaprasza komisarz wystawy - Sebastian Króliszewski.

(02.02.2004) Wybory najśworniejsej górolecki już w najbliższą sobotę. W Białym Dunajcu po raz kolejny do niecodziennej rywalizacji staną podhalanki. Kandydatki muszą być pannami i mieć powyżej 15 lat (nie ma górnej granicy wieku). Zapisy przyjmowane są do 6 lutego. Oceniana będzie nie tylko uroda. Jury wybierze dziewczynę, która pod każdym względem będzie naj... Mówi Iwona Kiwacka Majerczyk:
Wybory Miss Podhala to impreza organizowana przez Zarząd Główny Związku Podhalan oraz oddział białodunajecki Związku i Gminny Ośrodek Kultury przy wsparciu Urzędu w Białym Dunajcu. Władysław Sicheliski, prosi by zgłaszać kandydatki:
Jeszcze kilka informacji dla kandydatek - czyli co dziewce umieć powinno:
Mówiła Iwona Kiwacka Majerczyk. Wybory już w najbliższą sobotę od godziny 14 w remizie OSP w Białym Dunajcu. Rozmowa o wyborze najśworniejsej:
Rozmawiała Sabina Palka.

Wojtek Szatkowski w sobotę spacerował na fokach po Hrubym Reglu. Zobacz kilka fotek z wycieczki... (więcej...)

 

 

 

(01.02.2004) W Domu Ludowym w Kościelisku w niedzielę zaprezentowano Jasełka w wykonaniu grupy dzieci działającej przy kaplicy Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kirach pod kierunkiem Jacka Kotwicz-Gilewskiego. Wystąpił także zespół "Polany" ze Szkoły w Kościelisku i zespół "Mali Dzianiszanie" ze szkoły w Dzianiszu. (więcej...)

 

(01.02.2004) W poniedziałek w bukowiańskim Domu Ludowym wystąpią Cziardasie i Mali Brzegowianie:
Mówił Bartek Koszarek.

(29.01.2004) Konkurs na ścienną gazetkę szkolna z okazji XXV-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Tatrzańskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Tatrzańskiego.
I miejsce - Paulina Gąsienica z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem - nagroda: wyjazd do Rzymu
II miejsce - Patrycja Bryl z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera w Zakopanem - nagroda: cyfrowy aparat fotograficzny
III miejsce - Joanna Palider z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem - nagroda: cyfrowy aparat fotograficzny. Na zdjęciach laureaci (od lewej) I, II i III nagrody. (fot. Piotr Kyc)

(28.01.2004) W kawiarence literackiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" w sobotę opłatek i posiady z "kolędziołkom" - wystąpią kolędnicy z Murzasichla, będzie wspólne kolędowanie oraz niespodzianki.

(27.01.2004) W środę w poroniańskim Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy prac twórców ludowych:
Mówiła dyrektor GOK Dorota Majerczyk. Otwarcie wystawy o godzinie 16.oo.

(27.01.2004) 29 stycznia w bukowiańskim Domu Ludowym wystąpi zespół Wierchowianie:
Mówił Bartek Koszarek.

(26.01.2004) "Rodzinka na nartach, czyli dwudniowe szaleństwa na stoku" - impreza dla dzieci i dorosłych odbyła się w Rabce-Zdroju. W sobotę na "Maciejowej" tłumy narciarzy uczestniczyły w konkursach, turniejach i zabawach na śniegu. W towarzystwie Burmistrza Miasta Antoniego Rapacza szusowała rabczańska Straż Miejska, która wręczała uczestnikom "Żółte kartki" - ulotki zawierające wskazania i zalecenia dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, jak bezpiecznie jeździć na stokach oraz życzenia od Burmistrza dla miłośników "białego szaleństwa". Atrakcją był pokaz jazdy na carvingach w wykonaniu górala "Pigwy". W kawiarni Zdrojowej odbyła się dyskoteka "Steranego człowieka", a w niedzielę kontynuowano zabawę na deptaku obok amfiteatru. (Fot. Jan Ciepliński)

(23.01.2004) Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje w Zakopanem od 24 stycznia - 7 lutego jedenasty już raz warsztaty muzyczne dla uczestników programu pomocy "wybitnie uzdolnionym ze szkół muzycznych z całej Polski". W spotkaniu weźmie udział 40 muzyków (altowioliści, fleciści, pianiści, skrzypkowie i wiolonczeliści) należących do najlepszych instrumentalistów młodego pokolenia, a także 12 humanistów i 3 plastyków. Wszyscy muzycy są wielokrotnymi laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zajęcia muzyczne prowadzić będą wybitni pedagodzy - profesorowie akademii muzycznych w Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Odbywać się będą także spotkania z twórcami, zajęcia psychologiczne i humanistyczne. O swoich zainteresowaniach mówić będą uczestnicy programu, zajmujący się historią, literaturą i sztuką. W Galerii Władysława Hasiora od 2 do 6 lutego prezentowana będzie wystawa prac uczestników o uzdolnieniach plastycznych. W ramach Warsztatów odbędą się 4 koncerty publiczne. Dwa w Willi "ATMA" (ul. Kasprusie 19) organizatorzy chcą poświęcić Karolowi Szymanowskiemu. Szczegółowy program koncertów:
Sobota 31 stycznia, godz. 17.00: KONCERT MUZYKI POLSKIEJ. W programie m.in.: Fr. Chopin, W. Lutosławski, I. J. Paderewski, K. Szymanowski, H. Wieniawski;
We wtorek 3 lutego o godz. 17.00: KONCERT MUZYKI EUROPEJSKIEJ. Utwory: J. S. Bach, L. van Beethoven, C. Debussy, F. Liszt, S. Rachmaniniow, P. Sarasate.
A ponadto: W Galerii Władysława Hasiora ul. Jagiellońska 18, poniedziałek 2 lutego, godz. 17.00 koncert pt. "WSPOMINAJĄC MISTRZA". W programie m.in.: J. S. Bach, B. Bartok, A. Dworzak, D. Popper, N. Paganini, F. Schubert, H. Wieniawski. W przerwie muzykowania otwarcie wystawy malarstwa i rysunku uczestników warsztatów.
I jeszcze jedno spotkanie muzyczne. W Teatrze Witkacego ul. Chramcówki 15 czwartek 5 lutego, godz. 18.00: KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ. W programie m.in.: L. van Beethoven, J. Brahms, Fr. Chopin, F. Mendessohn, W. A. Mozart, R. Twardowski.

(23.01.2004) Dyrektor GOK w Poroninie Dorota Majerczyk zaprasza w niedziele na narty:

(23.01.2004) W Domu Ludowym w Kościelisku w niedzielę 1 lutego o godz. 15.30 w Jasełka w wykonaniu grupy dzieci działającej przy kaplicy Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kirach pod kierunkiem Jacka Kotwicz-Gilewskiego, zespół "Polany" ze Szkoły w Kościelisku i zespół "Mali Dzianiszanie" ze szkoły w Dzianiszu.

(21.01.2004) Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie w czwartek ma propozycję dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w malarstwie na szkle:
Mówiła Dorota Majerczyk.

(21.01.2004) W czwartek w bukowiańskim Domu Ludowym posiady. Z muzyką, tańcem, śpiewem i gawędą wystąpi zespół Orlęta. Początek o godzinie 18.oo.

(21.01.2004) W Gminie Czarny Dunajec trwają przygotowania do dorocznego spotkania muzyków grających nuty Duchowe:
Mówił Stanisław Bukowski.

(21.01.2004) W oddziałach związku Podhalan trwają spotkania opłatkowe. 25 stycznia połamią się opłatkiem członkowie oddziału w Ochotnicy Dolnej. O godzinie 16.oo rozpocznie się Msza Święta, potem wszyscy przejdą na posiady do wiejskiego ośrodka kultury.

(21.01.2004) W sobotę w kawiarence literackiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" w Zakopanem odbędzie się 15 wieczór przy świecach. Teatrzyk poetycki przybliży teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego a wystąpią: Grażyna Syrżiste, Katarzyna Korzeń oraz Jerzy Tawłowicz. Tydzień później zaplanowano opłatek i posiady z "kolędziołkom"- wystąpią kolędnicy z Murzasichla, będzie wspólne kolędowanie oraz niespodzianki.

(21.01.2004) Najpiękniejsza dekoracja świąteczno-noworoczna w Nowym Targu - konkurs pod takim tytułem zostanie podsumowany 27 stycznia. O godzinie 14.oo zostaną ogłoszone wyniki oraz rozdane nagrody. Na spotkanie zostali zaproszeni laureaci:
Mówił Marian Matejczyk z nowotarskiego urzędu miasta.

(21.01.2004) W sobotę w Zakopanem w księgarni Poraj przy Krupówkach pod nr 50 odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Szatkowskim z Muzeum Tatrzańskiego. Temat wieczoru, to drugie wydanie książki "Od Marusarza do Małysza". Początek spotkania o godzinie 16. Autor obiecał, że w księgarni osobiście podpisze każdy egzemplarz swojej nowej publikacji. Serdecznie zapraszamy. Jest to drugie wydanie, poszerzone i poprawione. Praktycznie 1/3 publikacji składa się z nowych informacji. Czytelnicy znajdą m.in.: relacje z konkursów skoków sezonu 2002/03 - od Kuusamo po wspaniały dla nas marcowy finał w Planicy. Życiorysy polskich skoczków: Mariana Zająca, Stanisława Karpiela, Józefa Daniela-Krzeptowskiego, Władysława Gąsienicy-Roja, Adama Krzysztofiaka, Stanisława Ustupskiego, Jarosława Mądrego. Wśród nowości jest również tekst „Skocznia w Wiśle-Malince: fakty i ludzie”, poświęcony historii największej skoczni w Beskidach. Są też życiorysy 135 najlepszych skoczków świata.

(20.01.2004) W Poroninie rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.: Szopka Bożonarodzeniowa. Na konkurs wpłynęło 36 prac. Jury pod przewodnictwem plastyka Stanisława Gała postanowiło przyznać: I miejsce -Mariuszowi Walkoszowi-Kleta z Poronina, II miejsce -Małgosi Palider z Suchego, III miejsce- Andrzejowi Okręglakowi z Poronina. Wyróżniono- Marię Papież, Joannę Hornik z Poronina, Iwonę Bobak, Kamilę Fudalę, Dorotę Prokop, Adriana Ferenczaka z Zębu.

(20.01.2004) W niedzielę w Gminie Poronin odbędzie się Parada Gazdowska:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dorota Majerczyk. O terminach kolejnych parad zapytaliśmy Andrzeja Skupnia, który w imieniu Związku Podhalan zaprasza do udziału i oglądania tej jedynej w swoim rodzaju imprezy:
Zobacz, jak było przed rokiem. (więcej...)

(20.01.2004) Trwają przygotowania do bukowiańskiego Góralskiego Karnawału:
Mówił Zygmunt Kuchta - dyr. bukowiańskiego Centrum Kultury.

(20.01.2004) Zakopiański teatr Witkacego (Chramcówki 15) zaprasza na spektakle. Już w środę o godz. 19.00 David Lindsay - Abaire i "POMROCZNOŚĆ JASNA" na Scenie Witkacego, o godz. 21.30 Vittorio Franceschi SZACH MAT (SCACCO PAZZO) w Kawiarni Teatru - Scena A. Bazakbala. W czwartek  godz. 19.00 Vittorio Franceschi SZACH MAT (SCACCO PAZZO) Kawiarnia Teatru - Scena A. Bazakbala.

(19.01.2004) W teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem odbył się premierowy spektakl. W serwisie recenzja Piotra Sambora:

(13.01.2004) Dziecięcy zespół wokalny Leśne Ludki z Zakopanego przygotował koncert. O szczegółach przedstawienia Krystyna Guziak:

(13.01.2004) W piątek w Zubrzycy Dolnej odbędzie się gminny przegląd kolędniczy. Jury wyłoni laureatów, którzy wystąpią w niedzielę podczas "Orawskiego Kolędowania". W niedzielę w auli zespołu szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce wystąpią także grupy jasełkowe oraz laureaci 25 gminnego przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka. Początek o godzinie 16.oo.

(13.01.2004) Strażacy Ochotnicy z Sierockiego w lecie chcą poświęcić sztandar i nową remizę. W budynku jest jeszcze sporo pracy. Aby zdobyć fundusze, organizowane są specjalne imprezy. Mówi prezes Stanisław Małkuch:

(13.01.2004) Pierwsza z cyklu Parad Gazdowskich - była bardzo udana - dopisali zawodnicy, śnieg i słońce. Pora na podsumowanie - wyniki poszczególnych konkurencji przedstawi vice prezes oddziału szaflarzańskiego Związku Podhalan a jednocześnie współprowadzący imprezę - Józef Komperda:

(12.01.2004) Już po raz XI w Szaflarach odbyła się Parada Gazdowska oraz wyścigi kumoterek, skiring i ski skiring. Do rywalizacji zgłosiło się ponad siedemdziesiąt zaprzęgów. Zdzisław Chmiel rozmawiał z kilkoma uczestnikami:

(12.01.2004) XII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W nowotarskim sztabie pracował między innymi Marcin Jagła:
W tym roku zebrano do puszek ponad 30 tyś zł. Organizatorzy Finału to: Miejski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Komenda Powiatowa Policji, Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej i SP ZOZ.

(12.01.2004) 18 stycznia o godzinie 18 na spotkanie opłatkowe zapraszają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Orawy. Spotkanie zorganizowane zostanie w restauracji Pasieka w Jabłonce. W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Orawy.

(12.01.2004) Po Krakowie również Zakopane doczekało się promocji drugiego wydania książki poświęconej polskim skokom narciarskim "Od Marusarza do Małysza" autorstwa Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie pod hasłem "Cztery skoki, które przeszły do historii" odbędzie się we wtorek w Białej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2 - o godzinie 19. (więcej...)

(10.01.2004) W niedzielę parada gazdowska w Szaflarach. Na tę pierwszą z cyklu imprez na Podhalu zaprasza wójt Stanisław Ślimak:

(10.01.2004) Odbył się gminny Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia - Florka w Szkole Podstawowej nr 1 w Jabłonce. Komisja w składzie Władysława Biel, Emilia Joniak, Władysława Omylak i Tomasz Urbaniec przesłuchała w sumie 100 osób. Występ Laureatów pierwszych miejsc oraz wręczenie nagród we wszystkich kategoriach odbędzie się w dniu 18 stycznia 2004 r. podczas imprezy gminnej Orawskie Kolędowanie. Na międzygminny Finał do Białego Dunajca pojedzie 16 osób reprezentujących różne grupy wiekowe oraz 2 kategorie -recytatorzy i gawędziarze.

(10.01.2004) 25 stycznia w 59 rocznicę odbicia 42 więźniów z więzienia przy ul. Nowotarskiej odbędzie się uroczyste spotkanie uczestników akcji. O godzinie 11.oo odprawiona zostanie Msza Święta w zakopiańskim kościele Najświętszej Rodziny. Godzinę później pod budynkiem dawnego więzienia przypomniana będzie historia odbicia więźniów, będzie tez można zwiedzić muzeum akcji bojowych 9 kompanii dywersyjno-sabotażowej "Chełm" plutonu "Kurniawa".

(10.01.2004) Trwają przygotowania do bukowiańskiego Góralskiego Karnawału:
Mówił Zygmunt Kuchta - dyr. Bukowiańskiego Centrum Kultury.

Już jest! W nocy z czwartku na piątek do Zakopanego dotarły pierwsze egzemplarze książki Wojciecha Szatkowskiego "Od Marusarza do Małysza". Jest to drugie wydanie, poszerzone i poprawione. Praktycznie 1/3 publikacji składa się z nowych informacji. Książka, miała już swoją pierwszą promocję. (więcej...)

 

 

 

 

 

(06.01.2004) W Białym Dunajcu odbył się konkurs potraw wigilijnych i świątecznych. W jury zasiadali: Józef Pitoń, Wanda Czubernat, Maria Porębska, Zofia Mieszczak, Maria Raszczyk i Stanisława Łukaszczyk. Panie reprezentujące Oddział Podhalan w Kościelisku otrzymały pierwszą nagrodę za potrawy wigilijne a za świąteczne panie z Leszczyn-Sierockiego. Kolejne miejsca zajęły: w kategorii potraw wigilijnych reprezentacja Białego Dunajca i Spytkowic. W kategorii potraw świątecznych Zaskale i Biały Dunajec. Nagrodę specjalną - strój góralski - od prezes koła twórców ludowych w Poroninie Stanisławy Łukaszczyk - otrzymały panie ze Spytkowic za makowiec. Wyróżnienia przyznano dla: Kościeliska za nalewki świąteczne, Spytkowic za babkę buraczaną, Leszczyn-Sierockiego za tarcioki z baraniną i korpiele, Zaskala za chrósty i wędliny, Białego Dunajca za kapustę z żeberkami i miodem. (Autorem fotki jest Waldemar Kin. Widać ekipę Związku Podhalan w Kościelisku: Anna Nędza Kubiniec, Zofia Szczepaniak-Kinowa, Ania Kin, Ewa Nędza Kubiniec i Joasia Kin).

(06.01.2004) W niedzielę w Szaflarach XI Parada Gazdowska:
Mówił vice prezes szaflarzańskiego Oddziału Związku Podhalan Józef Komperda.

(06.01.2004) 11 stycznia w Czarnym Dunajcu tradycyjne noworoczne kolędowanie:
Mówił Stanisław Bukowski.

(05.01.2004) 6 stycznia w Nowym Targu koncert kolęd zatytułowany - "tu jus pora na wilijom, to jus cas". Wystąpią między innymi zespół regionalny Śwarni, zakopiańska Zornica, miejski nauczycielski chór Gorce, zespół Hurda - Jaśka Karpiela Bułecki, Bugusława Kudasik, Elżbieta Porębska - Mędoń, Wojciech Topa, Bartłomiej Kudasik, Ania Chowaniec-Rybka z Przyjaciółmi. Swoje wiersze zaprezentuje Wanda Szado-Kudasik. Koncert kolęd rozpocznie się o godzinie 17 w Miejskim Ośrodku Kultury.

(05.01.2004) Funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem co roku zbierają pieniądze na rzecz dzieci z ośrodka rehabilitacyjnego na Kamieńcu. Dzięki zebranym funduszom udaje się kupić drobne upominki dla młodych ludzi leczonych w tzw. Kabece. Tegoroczne spotkanie już w najbliższy czwartek o godzinie 14. Wówczas odbędzie się uroczystość przekazania upominków dla dzieci a one w zamian zaprezentują przygotowany specjalnie z tej okazji program artystyczny.

(03.01.2004) Zarząd Związku Podhalan w Kościelisku zaprasza serdecznie wszystkich członków i sympatyków na tradycyjne spotkanie opłatkowe i kolędowanie, w niedzielę 4 stycznia o godz. 15.30 do Domu Ludowego na Chotarzu.

(03.01.2004) W poniedziałek w Szaflarach odbędzie się spotkanie wszystkich organizatorów tegorocznych Parad Gazdowskich. Między innymi uzupełniony będzie skład jury:
Początek spotkania o godzinie 17.oo. Mówił wice prezes szaflarzańskiego oddziału Związku Podhalan Józef Komperda.

(03.01.2004) Gmina Poronin rozwija kontakty partnerskie. 6 stycznia delegacja wyjeżdża do Babic Starych pod Warszawą, gdzie będzie rozmawiać na temat współpracy:
Ponieważ gmina Babice tego dnia świętuje, więc i delegacja z Poronina weźmie udział w imprezie. Zapytany o program - wójt Bronisław Stoch powiedział:
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(29.12.2003) W ramach Świątecznych Spotkań z Folklorem Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku zaprasza we wtorek na koncert pt. "Kolędowanie i nowe utwory na 2004 rok". Wystąpi zespół "Trebunie -Tutki":
Jeszcze kilka słów o nowych utworach:
Mówił Krzysztof Trebunia-Tutka. Początek koncertu o godzinie 19.30.

(29.12.2003) Nowotarska Szkoła Podstawowa nr 5 włączyła się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Organizatorki szkolnego programu - panie Olejarz i Maraś - zaproponowały spotkania pod hasłem "Znani i nieznani czytają dzieciom bajki". Co miesiąc uczniowie będą teraz mieli możliwość posłuchania wierszy lub opowiadań, a później wzięcia udziału w konkursie na ilustrację do przeczytanego tekstu, także w konkursie literackim. Spotkania zainicjował dyrektor szkoły Krzysztof Kuranda wierszami Jana Brzechwy. Zaproszenie do udziału w programie przyjął burmistrz miasta Marek Fryźlewicz, ksiądz prałat Mieczysław Łukaszczyk, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Krystyna Gucwa, aktor Paweł Gędłek. Również Radio Alex będzie mieć swojego reprezentanta- Sabinę Palkę. Celem akcji jest przede wszystkim zachęcenie dzieci do czytania książek.

(28.12.2003) W poniedziałek w Podwilku odbędą się obchody 75-lecia istnienia banku spółdzielczego. Instytucja ta - ważna dla ludności Gminy Jabłonka - ma niecodzienną historię, to też postanowiono ją przypomnieć podczas jubileuszu. Założycielem banku był ks. Jan Góralik nietuzinkowa postać, której życiorys przedstawiony zostanie w programie słowno muzycznym przygotowanym przez Jana Palenika. Przedstawione mają być niezwykłe fakty z życia ks. Góralika, do których niedawno udało się dotrzeć. Uroczystości rozpoczną się w Podwilku Mszą Świętą o godzinie 15.30.

(28.12.2003) 3 stycznia w Białym Dunajcu konkurs potraw wigilijnych i świątecznych:
Mówiła dyr. GOK Iwona Kiwacka Majerczyk.

(26.12.2003) Stowarzyszenie Drogami ks. prof. J. Tischnera koło nr 1 oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają w sobotę o godz. 18.00 do Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu na wykład ks. dr Władysława Zarębczana pt. "Polacy u boku Jana Pawła II w Watykanie" wygłaszany w ramach obchodów 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

(26.12.2003) W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej w sobotę posiady z zespołem Wierchowanie. W programie śpiew, muzyka, taniec, poezja i gawędy. Natomiast w poniedziałek koncert poetycki grupy "Małżeństwo z rozsądku". Początek posiadów o godzinie 20.oo.

(25.12.2003) Od drugiego dnia Świąt w Zakopiańskim Ogrodzie Muzycznym sporo imprez:
Mówił Łukasz Chmielowski.

(22.12.2003) Dom Ludowy w Kościelisku zaprasza na Świąteczne spotkania z folklorem. 29 grudnia o godz. 19.30 wystąpi Zespól góralski "Polaniorze" w programie "kolędowanie w Polanach". Następnego dnia o godz. 19.30 - Trebunie-Tutki - "Kolędowanie i nowe utwory na 2004 rok". 2 stycznia o godz. 19.30 - Anna Chowaniec-Rybka i muzyka Sebastiana Karpiela-Bułecki z koncertem "Kolędy i pastorałki". Szczegółowe informacje na stronie www.koscieliska.pl lub pod nr tel. 18/20 70051.

(22.12.2003) Zakopiańska Akademia Sztuki organizuje w okresie świąteczno - noworocznym dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 19.00 w Miejskiej Galerii Sztuki. Solistami będą: Henryk Błażej, który zagra na flecie, na fortepianie koncertować będzie Teresa Kaban. Teresa Kaban jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (1977) w klasie fortepianu. Jako solistka koncertowała na wielu liczących się estradach w Polsce a także w 19 krajach Europy, USA oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Szczególnie często gra w Wielkiej Brytanii, gdzie wielokrotnie występowała m.in. w znakomitych londyńskich salach jak: St.Martin-in-the-Fields, Wigmore Hall, czy Barbican Centre... Brała też udział w wielu krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych, uzyskując wysokie oceny krytyków i muzyków. Często koncertuje w duecie z flecistą Henrykiem Błażejem, który także jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Będąc jeszcze na studiach nagrał płytę muzyki dawnej z Capellą Cracoviensis. Od tego czasu koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski a także w Europie, USA oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Drugi koncert odbędzie się w poniedziałek, 29 grudnia 2003 r o godz. 19.00, również w Miejskiej Galerii Sztuki. Wykonawcami będą: Marcin Markowicz - skrzypce i Stefan Łabanowski - fortepian.

(19.12.2003) W zakopiańskim magistracie odbył się tradycyjny "opłatek", czyli przedświąteczne spotkanie władz miasta z mieszkańcami. Burmistrz Piotr Bąk życzenia świąteczne poprzedził, krótkim podsumowaniem mijającego roku. (więcej...)

 

 

(19.12.2003) W wielu szkołach na Podhalu przed Świętami Bożego Narodzenia organizowane są przedstawienia opowiadające o wydarzeniach sprzed ponad 2000 lat. Występom towarzyszą kolędnicy a wraz z nimi kolędy. Kamera Watry dotarła do jednej ze szkół zakopiańskich. (więcej...)

 

 

(18.12.2003) W Domu Ludowym w Kościelisku odbył się Gminny przegląd grup kolędniczych i rozstrzygnięcie konkurs na tradycyjne ozdoby choinkowe. Obie imprezy organizowane były po raz pierwszy. Chodziło o przypomnienie i popularyzację tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu. Przewodniczącą jury oceniającego ozdoby choinkowe była Maria Podobińska prowadząca zajęcia plastyczne w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka. (więcej...)

(16.12.2003) 18 grudnia o godz. 11.00 w Domu Ludowym w Kościelisku odbędzie się Gminny przegląd grup kolędniczych, podczas którego zostanie rozstrzygnięty Konkurs na tradycyjne ozdoby choinkowe. Obie imprezy organizowane są po raz pierwszy w naszej gminie a ich celem jest przypomnienie i popularyzacja tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(15.12.2003) W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Bukowinie Tatrzańskiej. W niedziele nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na przejściu granicznym Łysa Polana. Harcerze przekazali je już ojcom Dominikanom.
Teraz Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swą wędrówkę po kraju. Jako pierwsi, jeszcze na granicy, odpalili je celnicy i pogranicznicy pracujący na Łysej Polanie. Jeszcze dziś światło dotrze do Krakowa, gdzie otrzyma je metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski, oraz do klasztoru na Jasnej Górze.

(15.12.2003) 18 grudnia w Gimnazjum w Podwilku odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej. Placówka ma swój nowy lokal w Gimnazjum. Z zasobów biblioteki będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Podwilka. Uroczyste wznowienie działalności biblioteki po ponad rocznej przerwie w czwartek 18 grudnia o godzinie 14.

(15.12.2003) W środę w Nowym Targu - wieczór poetycki:
W tym roku ukazał się kolejny, trzeci już tomik wierszy Jerzego Tawłowicza. Na wieczór poetycki zapraszał - autor.

(15.12.2003) Na przełęczy Krowiarki znajduje się obelisk, nad którym pieczę przejęła młodzież z Jabłonki:
Mówił wójt Julian Stopka.

(15.12.2003) Henryk Mikołaj Górecki uwieńczył swój Jubileusz 70-lecia urodzin uroczystym koncertem w zakopiańskim kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża. 31 marca rozpoczęto peregrynację utworów Mistrza Góreckiego w Warszawie. Symboliczne zakończenie obchodów, pod dyrekcją Honorowego Obywatela Miasta Zakopane, odbyło się 14 grudnia w Zakopanem. Trzecia "Symfonia Pieśni Żałosnych" zabrzmiała symbolicznie w niedalekiej odległości od Palace - katowni Podhala, gdzie jedna z więźniarek napisała przed śmiercią na ścianie celi słowa, które stały się mottem drugiej części Symfonii. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w świetle kamer telewizyjnych prezentowała się wybornie. Niezapomnianie zabrzmiał sopranowy głos Zofii Kilanowicz. Ponad kwadrans na stojąco publiczność oklaskiwała występujących i biła brawo kompozytorowi. Niezapomniane wydarzenie pod Giewontem wpisze się na stałe do historii Zakopanego i Podhala. Szacownemu Jubilatowi, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, mieszkańcowi Zębu, życzymy ponad stu lat.

(05.12.2003) 9 grudnia rolę Mikołaja będą pełnić uczniowie szkoły podstawowej nr 9 na Harendzie. Za środki zebrane podczas spotkania w dniu 18 listopada przygotowano prezenty. Tego dnia w szkole odbyła się czwarta edycja akcji...
Na listopadowym spotkaniu znaczenie integracji tłumaczył Andrzej Sekuracki z ośrodka na Kamieńcu:
Mikołajkowe spotkanie rozpocznie się o 10.oo.

(05.12.2003) W Skawie w sobotę poświęcona zostanie kaplica:
Mówił wójt Edward Siarka.

(05.12.2003) W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju zagości w Bukowinie Tatrzańskiej 13 i 14 grudnia. Uroczystości przekazania rozpoczną się 13 grudnia o godzinie 18.oo posiadami w Domu Ludowym. O 21.oo w ośrodku na Głodówce rozpocznie się kominek harcerski. Spotkanie harcerzy, skautów słowackich, romskiego skautingu i zespołów regionalnych ze Spisza, Orawy i Podhala przebiegać będzie pod hasłem" My - strażnicy światła". W niedziele 14 grudnia o godzinie 10.oo nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na przejściu granicznym Łysa Polana, godzinę później Msza Św. w kaplicy na Głodówce, popołudniu (14.30) harcerze pomaszerują do Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, gdzie światło pokoju przekazane zostanie ojcom Dominikanom.

(04.12.2003) Na kolejne spotkanie osiedlowe zaprasza burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. W środę 10 grudnia do Szkoły Podstawowej nr 6 zaproszeni są mieszkańcy osiedla na Skarpie. Tematyka spotkania to: Przedstawienie planu inwestycyjnego Miasta Nowego Targu na 2004 r. ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w „zachodniej” części miasta oraz sprawy bieżące.

(04.12.2003) Pomnik dra Tytusa Chałubińskiego od 100 lat stoi w Zakopanem. Na okrągłą rocznicę powstała książka autorstwa kustosza działu zabytków Muzeum Tatrzańskiego Zbigniewa Moździerza. Publikacja zawiera opis dziejów pomnika od 1897 roku, gdy Rada Gminna postanowiła uczcić "odkrywcę Zakopanego". Pomnik został uroczyście odsłonięty w 1903 roku. Wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na pytanie - co działo się z pomnikiem na przestrzeni 100 lat - odsyłamy do książki pt. "Pomnik dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem". Jej promocja w piątek o godzinie 17 w Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej 18. Na spotkanie zaprasza Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego.

(04.12.2003) Zakopiański Teatr Witkacego przygotowuje w sylwestrowy wieczór polską prapremierę sztuki Davida Lindsaya-Abaire pt. „POMROCZNOŚĆ JASNA” w przekładzie Hanny Szczerkowskiej. W informacji o spektaklu czytamy: "Jest to „czarna komedia” – świetnie napisana i skonstruowana, z ogromną dozą surrealizmu. Prześmiewcza historia o przeszłości, świecie luster i wspomnień, skomplikowanych związkach rodzinnych i o uczeniu się życia codziennie od nowa. Jest jedna to z najlepszych amerykańskich sztuk (w opinii znawców), jakie ostatnio pojawiły się w Polsce. Autorką polskiego przekładu jest Hanna Szczerkowska – ceniona i znana tłumaczka wielu tekstów dramaturgicznych, a reżyserem spektaklu: Andrzej Dziuk – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Scenografia jest dziełem Rafała Zawistowskiego – świetnego młodego malarza i rysownika (ilustratora m.in. powieści Olgi Tokarczuk „Podróż Ludzi Księgi”). Muzykę komponuje Jerzy Chruściński, „nadworny” kompozytor zakopiańskiej sceny". Wydarzenie kulturalne odbędzie się pod patronem i we współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, a Konsul Generalny ma się pojawić na uroczystej prapremierze.

(04.12.2003) 8 grudnia 2003 r. o godz. 17.00 podczas uroczystej Mszy świętej, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Bp Albina Małysiaka i Przełożonego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji Księdza Arkadiusza Zakręty, dekretem księdza Prymasa kościół na Olczy w Zakopanem stanie się – Centrum Apostolatu Maryjnego w Polsce. Na uroczystość zaprasza Ks. Mieczysław Kozłowski Proboszcz Parafii p. w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.

(04.12.2003) W czwartek 11 grudnia w Nowym Targu impreza pt. "w ... nie bardzo podłym mieście". Organizatorzy proszą wszystkie dzieci by zechciały przyjść pod pod budynek MDK ul. Jana Kazimierza 20 przebrane za aniołki, z lampionami i dzwoneczkami. Świąteczny korowód z kapelą góralską przejdzie do galerii "Jatki", gdzie przywita go kolędą Szymon Bobrowski /trąbka/ oraz "żywa szopka" w wykonaniu zespołu "Mali Śwarni". Następnie w galerii odbędzie się kiermasz prac dziecięcych. Spotkanie organizują Młodzieżowy Dom Kultury, Związek Podhalan O/Nowy Targ oraz Galeria MBWA "Jatki". Początek godz. 17.00.

(02.12.2003) Tradycyjnie na początku grudnia Gminy Ośrodek Kultury w Poroninie organizuje spotkanie literackie:
Początek spotkania o godzinie 11.oo. 7 grudnia natomiast Świętego Ambrożego:
Msza Święta rozpocznie się o godz. 10.30. Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dorota Majerczyk.

(02.12.2003) 7 grudnia Święty Mikołaj zawita do Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. W oczekiwaniu na niecodziennego gościa GOK przygotował wiele niespodzianek. Mówi Iwona Kiwacka Majerczyk:

(01.12.2003) Władze Nowego Targu postanowiły przeprowadzić w tym roku konkurs na "Najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną". "Rywalizacja" prowadzona będzie w trzech kategoriach:
- balkony budynków wielomieszkaniowych,
- budynki mieszkalne i ich otoczenie,
- i trzecia kategoria - sklepy, hurtownie, budynki przedsiębiorstw, urzędów i instytucji,
stowarzyszeń oraz fundacji i ich otoczenie. Oceniane będą:
- Dekoracja obiektu wraz z elementami otoczenia zewnętrznego, widoczna z ulic,
- pomysł oświetlenia dekoracji,
- oraz dodatkowe elementy związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia.
Jury będzie oglądać dekoracje 29 i 30 grudnia. Ostateczne rozstrzygnięcie i ogłoszenie zwycięzców nastąpi w styczniu przyszłego roku.
Dla właścicieli najpiękniejszych dekoracji w poszczególnych kategoriach przewidziano nagrody pieniężne, puchary oraz dyplomy. Zainteresowani wzięciem udziału w konkursie, powinni kontaktować się z Urzędem Miasta Nowy Targ, tel. 261-12-92 wew. 292.

(29.11.2003) Reprezentacja Jabłonki wystąpiła w słowackiej Trstenie w międzynarodowym turnieju - gry w kręgle:
Mówił wójt Julian Stopka.

(29.11.2003) Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce zorganizował Święto Ziemniaka. Przybyłych witała dyrektor Aniela Stopka:
Potem już tylko słychać było zachwyty nad smakiem potraw przygotowanych na bazie orawskiej rzepy. A było na stołach wszystko-sałatki, dania gorące i zimne - nie zabrakło ziemniaczanego chleba i słodkości. Szczególne podziękowania za organizacje imprezy, dyrektor Aniela Stopka przekazała paniom: Władysławie Biel, Dorocie Zmarzlińskiej, Annie Wojtusiak oraz Iwonie Paczusiak.

(28.11.2003) Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 74,5 tys. zł na nagrody za 2002 r. dla osób kierujących 18 jednostkami wojewódzkimi. Najwięcej nagród, bo aż 14 otrzymali szefowie jednostek kulturalnych. 5 tys. zł otrzyma Andrzej Dziuk z Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Tylko trzy nagrody otrzymali dyrektorzy małopolskich szpitali. Zarząd uznał, że premii nie będzie dla tych szefów, których szpitale mają straty. Ale nagrody przyznano dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego im. Dietla w Krakowie /dostał 9 tys. zł./, Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej /5 tys./ oraz Centrum Rehabilitacji im. dr Jasińskiego w Krakowie. Z innych jednostek postanowiono nagrodzić tylko szefa Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

(28.11.2003) W zakopiańskim ośrodku wypoczynkowy Hyrny zorganizowana została Jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Liderów Kultury. Tarnowska Fundacja Kultury już po raz dziesiąty jest kieruje zebraniem. Hasło tegorocznych spotkań brzmi „Finansowanie i organizacja działalności kulturalnej w gminie, powiecie i województwie samorządowym w aspekcie wejścia Polski do Unii Europejskiej”:

(27.11.2003) W Prywatnym Gimnazjum "Betelejem" w Zakopanem odbył się wernisaż prac uczniów klasy III inspirowanych twórczością Mistrza Władysława Hasiora. Otwarcie wystawy połączono z przedstawieniem parateatralnym, gdzie uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Wydarzenie zakończono solowym występem uczennicy klasy II Liceum Ogólnokształcącego Marysi Tombińskiej, która zgrała na wiolonczeli "Wokalizę" Kazimierza Wiłkomirskiego. Prace uczniów można ogladać do 10 grudnia w dolnej części kościoła Świętego Krzyża przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem.

(27.11.2003) W Cichem odbyła się uroczystość nadania imienia tamtejszemu Gimnazium. Mówi dyrektor Maria Domagała:

(27.11.2003) Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych imienia Antoniego Kenara w Zakopanem, wyruszają w długą podróż z dwiema szopkami bożonarodzeniowymi własnego autorstwa:
Mówił dyrektor Liceum Kenara Ireneusz Wrzesień.

(25.11.2003) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem można oglądać wystawę z okazji 20-lecia twórczości malarza i grafika z Olkusza Stanisława Stacha:
Artysta zaprezentował ekspresyjne i drapieżne w swej wymowie obrazy. Na jego rysunkach i grafikach pojawiają się ptaki, zwierzęta , owady i korzenie drzew wyglądające jak z fantastycznego snu. Na wystawie obejrzeć też można piękne pejzaże w delikatnych, bardzo harmonijnych tonacjach i niezwykłe sceny z wnętrza domu - pomieszczenia oglądane z zupełnie niecodziennej perspektywy. Wystawę odwiedziła Monika Stanisławska-Pitoń.

(24.11.2003) W czwartek nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę z cyklu "Historia bliższa i dalsza" oraz Seminarium Naukowe pod hasłem ZAOLZIE - JAWORZYNA 1938 AKT BEZPODSTAWNEJ AGRESJI CZY SPRAWIEDLIWOŚĆ DZIEJOWA. Seminarium naukowe: Dr Krzysztof Nowak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Zaolzie w wielkiej i małej polityce 1918 - 1938 , Dr Jerzy M. Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem), Kształtowanie się granicy polsko-czechosłowackiej w latach 1918-1938, Mgr Marek Gotkiewicz (Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu), Prace polsko-słowackiej Komisji Delimitacyjnej w świetle relacji dr Mariana Gotkiewicza, Mgr Robert Kowalski (Komisja Historii Wojskowości w Nowym Targu), Wojskowe aspekty rewindykacji, Głodówki, Suchej Góry, Jaworzyny i Leśnicy do Polski w 1938 r.

(24.11.2003) W Zębie odbył się doroczny konkurs jadła regionalnego:
Mówiła Joanna Chmiel.

(24.11.2003) Po raz kolejny Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce organizuje Święto Ziemniaka. Wszystkiego o tej najpopularniejszym w Polsce dodatku do mięsiw wszelkiego rodzaju będzie można się dowiedzieć 28 listopada. Początek o godzinie 16.oo.

(23.11.2003) Galeria MBWA "Jatki", Nadleśnictwo, Nowotarskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Krystyna Ciesielska - muzyk, Marek Wręźlewicz - nauczyciel SP nr 11 w Nowym Targu zapraszają na wystawę poświęconą ptakom. Wernisaż 26 listopada (środa) o godz. 11.00 w nowotarskim MDK ul. Jana Kazimierza 20. W programie:
11.00 - otwarcie wystawy
11.30 - przejście "kluczem" do galerii
11.40 - jak zrobić karmnik
11.50 - koncert w wykonaniu uczniów PSM
12.20 - wykład o ochronie ptaków
W czasie imprezy kupić można będzie cegiełki (1zł i 2 zł) na cele związane z ochroną zwierząt, sprzedawane przez NTOnZ. Organizatorzy planują również mini-konkurs po wykładzie. Na wszystkich, którzy wykażą się znajomością aforyzmów, przysłów o ptakach czeka niespodzianka.

(22.11.2003) W Nowym Targu odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia istnienia zespołu Mali Śwarni. Obchodom przyglądała się Joasia Chmiel:

(21.11.2003) W Czarnym Dunajcu rozpoczęły się po raz dziewiąty Dni Kultury Chrześcijańskiej. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury uczniowie kl. V i VI szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum zaprezentowali spektakl pt. "Worek mądrości" według Adama Skolankiewicza. Teatr Edukacyjno-Profilaktyczny zaprezentował sztukę pt. "Osaczony". O sobotnim programie mówi Stanisław Bukowski:
Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się w niedzielę:
Mówił Stanisław Bukowski.

(21.11.2003) Po raz dwunasty w Gminie Szaflaray organizowany jest konkurs recytatorsko-gawędziarski. W tym roku odbędzie się 26 listopada w Skrzypnem. Od tego roku konkurs ma swoich patronów:
Jury rozpocznie pracę o 8.30:
Mówiła dyrektor szkoły w Skrzypnem Maria Tylka.

(20.11.2003) W Lublinie obchodzone jest XXXV-lecie Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Z tej okazji przyznano odznaczenia państwowe prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Wśród nagrodzonych jest m.in. Zofia Majerczyk Owczarek z Zakopanego, która otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi i Władysław Kulawiak z Odowąża. Jeszcze jednym akcentem Podhalańskim na jubileuszowych obchodach powstania Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest wystawa stypendystów Ministerstwa Kultury a wśród nich Stanisławy Wilczyk z Bukowiny Tatrzańskiej. Wyróżnionym Podhalanom gratulujemy.

(20.11.2003) W Willi Koliba w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej w piątek o godzinie 17 promocja książki Haliny Micicńskiej Kenarowej pt. "Długi wdzięczności". Jest to zbiór esejów ukazujących dzieciństwo, także czas wojny ale przede wszystkim jest to publikacja poświęcona gronu przyjaciół autorki. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Więzi a w księgarniach powinna być dostępna za kilka dni.

(20.11.2003) O jeszcze jednej książce. Już za trzy tygodnie ukaże się drugie wydanie książki "Od Marusarza do Małysza", poświęcone historii polskich skoków narciarskich. Ale nie tylko. Książka zawierać będzie także 130 życiorysów skoczków z całego świata od pierwszego mistrza olimpijskiego, Thullina Thamsa z Norwegii po Simona "Simiego" Ammana z Salt Lake 2002. Autorem wznowionej, poszerzonej i zaktualizowanej publikacji jest Wojciech Szatkowski.

 

 

(19.11.2003) W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie spotkają się w czwartek bibliotekarze powiatu tatrzańskiego:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Dorota Majerczyk.

(19.11.2003) W sobotę o godzinie 11.oo w poroniańskim GOK-u rozpocznie się gminny przegląd zespołów regionalnych:
A w niedzielę po raz 3 - poroniański konkurs potraw regionalnych:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Dorota Majerczyk.

(19.11.2003) Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 w Zakopanem serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na Zabawę Andrzejkową, która odbędzie się 22 listopada w budynku szkoły przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Zabawa dla dorosłych od godz. 19 do białego rana - wstęp od osoby 20,00 zł od pary 30,00 zł - DOCHÓD Z ZABAWY ZOSTANIE PRZEZNACZONY NA CELE SZKOŁY (utworzenie siłowni dla młodzieży).

(19.11.2003) Miejska Galeria Sztuk im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem przygotowuje się do kolejnych wernisaży. 21 listopada otwarta zostanie wystawa malarstwa Stanisława Stacha, 28 natomiast w Zakopanem zaprezentują się studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Anna Cisoń, Paulina Lignar, Gabriela Sulka i Tomasz Wełna. Tytuł wystawy "Cztery Światy". Wernisaż tradycyjnie o godzinie 17.oo. 

(15.11.2003) W zakopiańskim Kinie Sokół rozpoczęły się obchody 50-lecia Jutrzenki. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski wręczył dyplomy i albumy, potem przyszła pora na uhonorowanie najbardziej zasłużonych jubileuszowymi odznaczeniami i statuetkami. Mówi Zdzichu Chmiel:
17 listopada o godz. 16 rozpocznie się w "Bąkowej Zohylinie" jutrzenkowy "Wieczór Seniora".

(15.11.2003) Rozstrzygnięto ogłoszony przez zakopiański PCK konkurs plastyczny pod hasłem "Alkoholowi nie". W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z Brzegów, Gliczarowa Górnego, Suchego i Kościeliska oraz zakopiańskich podstawowej nr 1, gimnazjum nr 1 i 2. I miejsce zajęły Barbara Fudala i Noemi Słoma ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem. II Tomasz Chłapek z Kościeliska a III Stanisław Skupień z Suchego i Teresa Łacniak z Brzegów.

(15.11.2003) 22 listopada 10-lecie powstania świętuje Kabaret Truteń. Jak wiadomo już wcześniej bawili publiczność na licznych imprezach, ale jako Truteń istnieją od 1993 roku. Teksty dla Trutni pisze Wanda Czubernat:
Mówił Stanisław Sularz. Spotkanie w skawiańskiej remizie OSP rozpocznie się o godzinie 15.oo.

(15.11.2003) Gminny konkurs recytatorsko-gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona w Skrzypnem odbędzie się w tym roku 26 listopada:
Mówiła dyrektor szkoły w Skrzypnem Maria Tylka.

(13.11.2003) Uroczysta XIII Sesja Rady Miasta Rabka-Zdrój odbyła się 12 listopada 2003 r. w świetlicy Zespołu Szkół im. Powstańców Śląskich przy Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci w Rabce-Zdrój. Głównym punktem porządku obrad było wręczenie Medali 50-lecia Nadania Praw Miejskich dla instytucji i osób prywatnych, które w przyczyniły się do rozwoju Rabki-Zdrój. O przyznanie medali do Kapituły wnioskowały instytucje, organizacje i zakłady pracy. Burmistrz Miasta Antoni Rapacz w swoim przemówieniu przypomniał historię uzdrowiska, wspomniał uroczystości związane z obchodami jubileuszu 50-lecia. Przewodniczący Rady Miasta Marek Szarwarski obok gratulacji dla wszystkich wyróżnionych Medalami złożył serdeczne podziękowania wszystkim anonimowym mieszkańcom Rabki i pracownikom rabczańskich instytucji, którzy codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju gminy. Wręczono medale Kuratorowi Oświaty Województwa Śląskiego Jerzemu Grad, Dyrektorowi Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Jerzemu Błaszczyk, Polskiemu Klubowi Ekologicznemu Szkole Podstawowej Specjalnej dla Dzieci Niewidomych, szkołom sanatoryjnym: Zespołowi Szkół w Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci, Zespołowi Szkół Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy „Uzdrowisku Rabka SA”, Zespołowi Szkół Specjalnych w Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnym Rodziny Kolejowej, Zespołowy Szkół Ogólnokształcących przy Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc oraz osobom odznaczonym indywidualnie. Za przyznane medale w imieniu odznaczonych podziękowania Kapitule i władzom miasta złożyła Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Anna Karpierz. Podczas Sesji Burmistrz Miasta przyjął również ślubowanie 2 Strażników Straży Miejskiej Komendant Czesław Bajer i aplikant Anna Pędzimąż. Po zamknięciu sesji uczniowie Zespołu Szkół przedstawili program artystyczny. Zaproszeni Goście mogli zapoznać się również z bogatym dorobkiem edukacyjnym Zespołu Szkół i wystawą prac plastycznych wychowanków. O oprawę artystyczną imprezy zadbały: Maria Twaróg, Magdalena Mikulska Elżbieta Jamróz, Agata Klimińska Wspólnik, Alicja Kolecka.

(13.11.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza na wystawę Moniki Bogdanowskiej i Andrzeja Domarzewskiego. Wernisaż w sobotę o godzinie 17. W galerii prezentowana będzie twórczość malarska artystów. Monika Bogdanowska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP. Pracuje w Zakładzie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W tym samym zakładzie pracuje inż. architekt Andrzej Domarzewski, który zajmuje się malarstwem i rysunkiem, a także rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem witraży, grafiki książkowej oraz projektami unikatowej biżuterii w srebrze.

(13.11.2003) IV Posiedzenie Komisji Historii Wojskowości w Nowym Targu. W najbliższą sobotę o godz. 16 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji Historii Wojskowości, w czasie którego mgr Krzysztof Karwoski wygłosi odczyt nt. „Zamek Pieniny – historia i współczesność”, połączony z prezentacją kolorowych przeźroczy. Zamek Pieniny położony na Górze Zamkowej w Pieninach (Karpaty Zachodnie) na wysokości 799 m n.p.m. i jest jednym z najwyżej położonych zamków w Polsce. Zamek wzmiankowany był kilkakrotnie w średniowiecznych źródłach pisanych przy okazji legendarnej ucieczki księżnej Kingi przed najazdem mongolskim. Usytuowany na niedostępnej skale wśród lasów, z dala od dróg i osiedli, pełnił rolę refugialną. Badania archeologiczne prowadzili: Szcząsny Morawski (poł. XIX w.), Tomasz Szczygielski (1938-39) i Andrzej Żaki (1953-67). Dzięki datowaniu ceramiki, odkrytych podczas ostatnich badań Marii Cabalskiej i Stanisława Kołodziejskiego (1976-78) wiadomo, że zamek był użytkowany od 2 poł. XIII w. do XV w. Przyjmuje się obecnie, iż fundatorem zamku była rzeczywiście Kinga – żona księcia Bolesława Wstydliwego – kanonizowana w 1999 r. i szukająca schronienia podczas najprawdopodobniej trzeciego najazdu Mongołów. Budowla składa się z kamiennego muru o grubości 1,2 m, który odcina szczytową część góry, tworząc warowne miejsce o powierzchni ok. 0,6 ha. Dwie bramy umiejscowione są po przeciwległych stronach. Do wewnętrznej strony muru przylegają fundamenty co najmniej dwóch prostokątnych budynków oraz wgłębiona prostokątna cysterna. Pomimo zastosowania nowoczesnego – jak na ówczesne czasy – kamiennego surowca łączonego zaprawą, obecny stan zachowania ruin jest zły. Dzięki staraniom dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się zamek, obiekt został wpisany w 2003 r. na listę zabytków i stara się o dalsze jego dalsze zabezpieczanie. Mgr Krzysztof Karwowski, jest pracownikiem naukowym Pienińskiego Parku Narodowego. Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Zajmuje się fortyfikacjami średniowiecznymi i wczesnonowożytnymi, głównie miejskimi. Jego pasją jest ikonografia i fotografia obiektów fortyfikacyjnych. Posiada własny duży zbiór przeźroczy oraz inicjalne kolekcje pocztówek, zdjęć, grafik, folderów, walorów filatelistycznych, numizmatycznych oraz innych. Jest członkiem Komisji Historii Wojskowości w Nowym Targu.

(12.11.2003) Samorządowcy w Gminie Raba Wyżna zastanawiają się nad przyszłoroczną działalnością placówek kulturalnych - w tym bibliotek:
Mówił wójt Edward Siarka.

(12.11.2003) O godzinie 11 w sobotę rozpoczną się w zakopiańskim Kinie Sokół obchody 50-lecia Jutrzenki. Podczas uroczystości będą wręczane Złote Karty oraz Statuetki Pegaza, Super Pegaza "Jutrzenki" oraz Plakietki 50-lecia. Jubileuszowe Statuetki wykonane zostały przez dzieci i młodzież a także instruktorów zajęć plastycznych. Oprawę muzyczna stanowić będą zespoły działające przy Jutrzence. Natomiast 17 listopada o godz. 16. rozpocznie się w "Bąkowej Zohylinie" jutrzenkowy "Wieczór Seniora".

(12.11.2003) Szkoła w Zębie szkoła gości dzieci i młodzież z Mołdawii:
Mówił Karol Komperda. Pożegnalny wieczorek zaplanowano w sobotę.

W Zakopanem rocznicę odzyskania niepodległości świętowano wraz ze 150 rocznicą urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. Uczczono pamięć Legionistów na nowym cmentarzu. W kościele Świętej Rodziny w Zakopanem odprawiona została MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY I ZA ś. p. WŁADYSŁAWA hr. ZAMOYSKIEGO. Delegacje przemaszerowały Krupówkami pod pomnik Władysława Zamoyskiego. (więcej...)

MAJOWE GRANIE – 10 listopada w DOMU LUDOWYM W KOŚCIELISKU Związek Podhalan i GOKR przygotowali koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi – Maji, który 11 listopada obchodziłby swoje 31 urodziny. Gospodarzem koncertu był zespół Polaniorze. (więcej...)

 

 

(05.11.2003) Przedszkole Nr 1 w Rabce-Zdroju obchodziło dwudzieste urodziny. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Antoni Rapacz, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Edward Żurek, Przewodnicząca Komisji Edukacji, i Kultury Radna Ewa Rutkowska, radny Paweł Stojowski. W uroczystościach brała udział wizytator Bożena Rabiasz. Byli także: Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Paweł Dłuźniak, ks. Marek Matusik, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, Zarząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, rodzice, obecni pracownicy przedszkola, absolwenci oraz przyjaciele i sponsorzy placówki. Burmistrz Miasta wręczył pierwszej dyrektorce Przedszkola Krystynie Pałka Medal 50-lecia Nadania Praw Miejskich Rabce-Zdrój. Podkreślając znaczenie placówki dla lokalnej społeczności złożył na ręce Dyrektora Teresy Madej życzenia dalszych sukcesów, radości i satysfakcji z pracy. Wychowankowie przedszkola otrzymali prezent, który uatrakcyjni ich zabawy oraz słodycze. Przedszkolaki oraz absolwenci Przedszkola Nr 1 pod okiem nauczycielek: Urszuli Żarnowskiej, Zofii Żarnowskiej, Anny Ryś, Barbary Chociszewskiej, Marii Zając, Krystyny Kowalczyk, Barbary Leśna i Anny Macioł przygotowali program artystyczny, do którego włączyli się także członkowie zespołu góralskiego im. janoty (również absolwenci Przedszkola). Jak na każdych urodzinach nie zabrakło tortu, z którego Burmistrz Miasta i pani dyrektor przy pomocy dzieci zdmuchnęli świeczki oraz poczęstunku. Każdy z gości otrzymał od dzieci pamiątkę.

(05.11.2003) Raby Wyżnej w sobotę uhonorowane zostaną małżeństwa, które w tym roku obchodzą jubileusz 50-lecia:

(05.11.2003) W niedzielę w Rabie Wyżnej świętować będą pszczelarze. Msza Święta rozpocznie się o godz. 11.30:
A we wtorek tradycyjne uroczystości:
Mówił wójt Edward Siarka.

(04.11.2003) W budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie poświęcona została tablica upamiętniająca 25 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego. Po Mszy Świętej przybyłych, znamienitych gości, powitała dyrektor Bożena Bobak, wśród nich m.in. księdza biskupa Kazimierza Nycza, kurator oświaty Elżbietę Lęcznarowicz, radnego sejmiku województwa małopolskiego Andrzeja Guta, profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, władze powiatowe i gminne oraz duchownych. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przyznano 30 medali upamiętniających ten dzień. Pierwszy medal otrzyma Jan Paweł II, drugi ks. kardynał Franciszek Macharski a trzeci ks. biskup Kazimierz Nycz. Medale wręczane będą rok rocznie wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz osobom, które wspomagają szkołę. Młodzież skierowała do Ojca Świętego, Jana Pawła II okolicznościowe przesłanie. Oto fragment:
Potem była uroczysta przysięga klas pierwszych oraz wystąpienia zaproszonych gości. Profesor Henryk Mikołaj Górecki:

(04.11.2003) 27 listopada w Witowie odbędzie się tradycyjny przegląd dziecięcych zespołów regionalnych:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(03.11.2003) Prawie 9 tyś. zł. uzbierano podczas kwesty prowadzonej na dwóch zakopiańskich cmentarzach. Pieniądze mają być przeznaczone na renowację zniszczonych nagrobków. Według planów zakopiańskiego oddziału Towarzystwa Ochrony Zabytków i Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego część funduszy wspomoże powieszenie nowej tablicy u wejścia na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, która ma być odlana w brązie. Organizatorzy zbiórki serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom i kwestującym a zwłaszcza harcerzom z zakopiańskich drużyn.

(03.11.2003) Już po raz czwarty rozpoczęła się akcja "Dzieci z Harendy - Dzieciom z Kamieńca". Chodzi o integrację środowisk osób zdrowych z niepełnosprawnymi. Akcja polega na sprzedawaniu symbolicznych "cegiełek". Za zdobyte w ten sposób pieniądze kupowane są zabawki, które wręczane są przez dzieci z Harendy - dzieciom niepełnosprawnym z Kamieńca. Cegiełki już od poniedziałku są rozprowadzane. Natomiast oficjalne rozpoczęcie akcji odbędzie się za dwa tygodnie na Harendzie. Mówią Małgorzata Behounek i Aleksandra Juszczak:

(02.11.2003) Związek Podhalan w Kościelisku i GOKR Kościelisko zapraszają 8 listopada o godz. 19.00 na spotkanie zatytułowane OPOWIEŚCI PODRÓŻNICZE. Wyświetlane będą przeźrocza z Libanu, Japonii, Jordanii, Colorado, Mezopotamii. Bohaterem spotkania będzie Narcyz Sadłoń, lekarz z Kościeliska, który ostatni rok pracy spędził w Libanie.

(02.11.2003) VII Poetyckie Zoduski - odbędą się 9 listopada o godz. 15.30 w Domu Ludowym w Kościelisku. Tegoroczne spotkanie dedykowane jest Zofii Gracy – poetce z Poronina w XX rocznicę jej śmierci. Dotychczasowe wspominki poświęcone były m.in. ks. Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Andrzejowi Stopce-Nozimkowi, ks. Józefowi Tischnerowi, Feliksowi Gwiżdzowi. Tradycyjnie posiady składają się z 3 części: W pierwszej wspominani są zmarli poeci, pisarze i ludzie kultury związani z Podhalem. Druga część poświęcona jest patronowi spotkania - w tym roku Zofii Gracy. Autorem prelekcji będzie prezes oddziału Związku Podhalan w Poroninie - Andrzej Skupień. W trzeciej zapraszamy poetów do czytania swoich wierszy. Na Poetyckie Zoduski zapraszamy wszystkich, którym bliska jest poezja i góralska kultura.

(02.11.2003) MAJOWE GRANIE – 10 listopada o GODZ. 17.00 DOM LUDOWY W KOŚCIELISKU. Związek Podhalan w Kościelisku i GOKR Kościelisko zapraszają na koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi – Maji, który 11 listopada obchodziłby swoje 31 urodziny. Gospodarzem koncertu będzie zespół Polaniorze. Wystąpią także muzykanci z którymi Maja grywał. Przypomnijmy Marek Łabunowicz Maja zginął razem
ze swoim kolegą Bartkiem Olszańskim podczas wyprawy ratunkowej pod Szpiglasową Przełęczą 30 listopada 2000 r.

(01.11.2003) Zbliża się jubileusz 25-lecia zespołu Hamerniki. Obchody zaplanowano na styczeń przyszłego roku. W serwisie rozmowa z kierownikiem zespołu regionalnego Hamerniki i Male Hamerniki o zbliżających się uroczystościach:
Rozmawiała Sabina Palka.

(01.11.2003) W serwisie Watra audycja Związku Podhalan nagrana w Radiu Alex a poświęcona wspominkom ludzi, którzy odeszli. Góralskie Zoduski prowadzą Maciej Motor Grelak i Stanisława Górkiewicz:
(foto...)

 

(01.11.2003) "Zabytkowe wille w stylu zakopiańskim " to tytuł konkursu plastycznego, do udziału w którym organizatorzy: Muzeum Tatrzańskie, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Tatrzańskie Centrum Kultury Sportu Jutrzenka oraz TPN, zapraszają dzieci i młodzież w wieku od 5 d 19 lat. Tematyka prac ma być związana z zabytkowymi domami w stylu zakopiańskim z wyjątkiem sztandarowych dzieł czyli willi Koliba i Dom pod Jedlami. Indywidualne prace w formacie od A5 do maksymalnie A3 muszą na odwrocie posiadać informację zawierającą wiek, imię i nazwisko ucznia oraz nauczyciela, a także nazwę i adres willi. Prace należy przesłać na adres "Jutrzenki " (ul. Grunwaldzka 3) do 1 marca 2004 roku. I jeszcze ważna informacja dla uczestników konkursu - Muzeum tatrzańskie oferuje pomoc w wyborze tematu prac - wszelkie informacje pod nr tel. 20 136-02 (mgr Zbigniew Moździerz) a Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w każda pogodną niedziele zaprasza na spacer "Szlakiem stylu zakopiańskiego. Zbiórka o godzinie 10.oo przed Jutrzenka.

(28.10.2003) W środę mija 10 rocznica śmierci Stanisława Marusarza. O godzinie 17.45 na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem przy grobie "króla nart" odbędzie się spotkanie, by uczcić Jego Pamięć i modlić się za Jego Duszę. O godzinie 18 w Starym Kościółku okolicznościowa Msza Święta. Rocznicowe spotkanie organizuje Prezes i Zarząd Klubu SN PTT 1907.

(28.10.2003) Koło łowieckie Rosomak poświeciło swój sztandar. O historii koła Piotr Wroński, który prezesował Rosomakowi przez 31 lat:
Mówił Piotr Wroński który prezesował kołu Rosomak przez 31 lat.

(28.10.2003) Zbliżają się obchody Święta Niepodległości a w Zakopanem także 150-lecia urodzin Władysława Zamoyskiego. W serwisie szczegółowy program uroczystości:

10. XI poniedziałek - godz. 9.oo-16.oo SESJA NAUKOWA „WŁADYSŁAW hr. ZAMOYSKI” - Sala obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13. Godz. 17.oo Prezentacja książki Heleny Gawrońskiej Stanisławowej z Lubomirskich „Władysław Zamoyski. Zakopane -Morskie Oko” - Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41. O godzinie 18.oo koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego z Poznania p.t. „Wielkopolanie w hołdzie górom” - Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41.
11. XI - wtorek - godz. 9.oo UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY I ZA ś. p. WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO z udziałem Chóru Dziewczęcego „Turliki”, kapeli góralskiej i Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza kościół p.w. Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1. Godz. 9.45 - 10.15 - Przemarsz Krupówkami pod Pomnik Władysława Zamoyskiego. Program uroczystości przy pomniku: hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe, odsłonięcie pomnika i złożenie wiązanek kwiatów.
Imprezy towarzyszące:
Wystawa „Artyści z kręgu Towarzystwa „Sztuka Podhalańska 1909” ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk - Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41 (10.X.-16.XI.2003).
Stoisko filatelistyczne „Poczty Polskiej” - Miejska Galeria Sztuki, ul. Krupówki 41 (10.XI.2003).
Wystawa filatelistyczna „150-lecie Urodzin Władysława hr. Zamoyskiego” - Organizator: Polski Związek Filatelistów O/ Podhalański i Koło Miejskie nr 10 Zakopane Sala Obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13 (10.XI.2003).
Koncert: Sylwia Kucharska (skrzypce), Antoni Lichomanow (fortepian) Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, Willa Atma, ul. Kasprusie 19 (11.XI. 2003 godz.17.00).
Spektakl „Ta ziemia od innych droższa” w wykonaniu uczniów Zakopiańskiego Gimnazjum nr 2 - sala TOS, ul. Kościuszki 4 (12.XI. 2003godz.15.30)
Program Sesji Naukowej (dnia 10.XI.2003r)
prof. dr hab. Stanisław Sierpowski „Stan badań nad biografią Wł. Zamoyskiego”, prof. dr hab. Jerzy Wisłocki „Restytucja Fundacji Marii i Władysława Zamoyskich „Zakłady Kórnickie”, prof. dr hab. Andrzej Chojnowski „Stosunek Wł. Zamoyskiego do innowierców”, dr Jerzy Roszkowski „Rola hr Wł. Zamoyskiego w sporze o Morskie Oko na tle kształtowania się granicy w Tatrach”, dr Elżbieta Jabłońska „Ochrona zbiorów za czasów Władysława Zamoyskiego”, dr Adam A. Hetnal „Okres francuski w biografii Wł. Zamoyskiego 1853-1879”, dr Kazimierz Adamczyk „Działalność społeczna Wł. Zamoyskiego w Galicji”, dr Paweł Skawiński „Koncepcja rewitalizacji zespołu dworsko przemysłowego w Kuźnicach - cz.I.”, mgr Agata Nowakowska Wolak „Koncepcja rewitalizacji zespołu dworsko przemysłowego w Kuźnicach - cz.II”, mgr Mieczysław Mantyka „Zasługi Wł. Zamoyskiego dla gminy Zakopane”, mgr Mirosław Kwieciński „Propinacja w działalności gospodarczej Wł. Zamoyskiego”, mgr Katarzyna Czachowska „Wychowanie i edukacja Wł. Zamoyskiego”, inż. Jerzy Bielawa „Katolicka Spółdzielnia Mieszkaniowa Parcele Urzędnicze Fundacji Kórnickiej”, Ewa Jeleń „Władysław Zamoyski współtwórca linii kolejowej Chabówka-Zakopane - cz.I”, Jan P. Krupski „Władysław Zamoyski współtwórca linii kolejowej Chabówka-Zakopane - cz.II”.

(28.10.2003) 4 listopada na budynku gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie poświęcona zostanie tablica upamiętniająca 25 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego. O godzinie 10.o odprawiona zostanie Msza Święta, godzinę później w budynku szkoły nastąpi odsłonięcie i poświecenie tablicy. Kolejnym punktem uroczystości będzie ślubowanie klas I, ogłoszenie wyników III Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Plastycznego przebiegającego pod hasłem "Jan Paweł II Patron Najgodniejszy". Zaplanowano też przejazd dorożkami "szlakiem papieskim".

(25.10.2003) W zakopiańskim Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych najlepszych uczniów szkół średnich powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego nagrodzono stypendiami Prezesa Rady Ministrów. Ponad 40 młodych uzdolnionych ludzi będzie otrzymywać przez najbliższe miesiące aż do czerwca przyszłego roku po ponad 250 zł. Stypendia w Zakopanem wręczała kurator Elżbieta Lęcznarowic. (więcej...)

 

(23.10.2003) W Zakopanem przez kilka dni przebywał Andrzej Brandstatter. Niegdyś lider grupy Hawrań, mimo postępującej choroby, czuje się dobrze. Nadal jest związany z muzyką. O najbliższych planach nie chciał mówić, by nie zapeszyć - jedynie na znak, że są one interesujące, otrzymaliśmy płytę CD z wersją demo nowej wersji utworu "Moje pocieszenie". W serwisie fragment tego nagrania:

(23.10.2003) W sobotę w Galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana wernisaż wystawy "Kamieniec Podolski raz jeszcze". Prezentowane będą prace projektowe i malarskie studentów Wydziału Architektury Politechniki. Wystawę będzie można oglądać do 14 listopada. Otwarcie o godzinie 17.

(23.10.2003) W Domu Ludowym w Kościelisku odbył się konkurs recytatorski im. Stanisława Nędzy Kubińca. Oto jak zaprezentowała się Danuta Babiarz z Bańskiej Wyżnej:
Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach. W jury zasiadali:
Mówiła Małgorzata Karpiel.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY VII KONKURSU RECYTATORSKIEGO im. Stanisława Nędzy Kubińca w dniu 23 października 2003 r. Jury w składzie: Marta Olszańska – aktorka, autorka tekstów literackich, Zofia Skwarło- Regionalista, Specjalista ds. folkloru Karpat Polskich i Podkarpacia z Działu Kultury Ludowej Malopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Dorota Majerczyk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, Małgorzata Karpiel- Bzdyk – polonistka, samodzielny referent ds. oświaty,kultury i sportu Urzędu Gminy Kościelisko, oceniło w kategorii języka literackiego 25 recytatorów w trzech grupach wiekowych.
Jury postanowiło przyznać 11 nagród i trzy wyróżnienia - w grupie wiekowej klas I-III szkoły podstawowej: 1. Grzegorz Kolusz z Nowego Targu, 2. Adam Kolusz z Nowego Targu, 3. Anna Kardaś z Zubrzycy Górnej. W grupie wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej: 1. Mirosław Sołtys z Dursztyna, 1. Renata Blicharz z Nowego Targu, 2. Agata Janczy z Nowego Targu, 3. Katarzyna Obrochta z Jabłonki. Wyróżnienia: Aneta Cieluch z Podwilka, Justyna Ponichtera z Zakopanego. W grupie wiekowej klas I-III gimnazjum: 1. Malwina Wróbel z Nowego Bystrego, 2. Paulina Goleniowski z Krempach, 2. Aneta Gołyżniak z Bańskiej Wyżnej, 3. Bogumiła Brynkus z Witowa. Wyróżnienie: Piotr Ogórek z Zubrzycy Górnej.
Jury podkreśla wyrównany poziom wszystkich uczestników i zachęca opiekunów do właściwego doboru tekstów- stosownie do wieku recytatorów. Jury doceniło wkład autorski jednego z uczestników, a mianowicie Piotra Ogórka, który jako pierwszy w historii konkursu przedstawił własny wiersz. Mamy nadzieję, że będzie to motywacją dla uczestników kolejnych konkursów. Protokół komisji konkursowej VII Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego im. Stanisława Nędzy-Kubińca - Kościelisko, dnia 23.10.2003r. Komisja Konkursowa w składzie: Przewodniczący - Józef Pitoń - regionalista, pisarz, sekretarz - Anna Naglak - polonistka, regionalistka, Członkowie - Bożena Pitoń (polonistka), Bartek Koszarek - regionalista, muzyk, poeta - oceniająca recytatorów w kategorii gwarowej przyznała następujące miejsca:
I. grupa I: kl. I – III 1. Joanna Strama Maruszyna Górna, 2. Karolina Janczy Harklowa, 2. Natalia Lasak Nowe Bystre, 3. Marek Sral Nowy Targ. Wyróżnienia: Konrad Wrocławiak Harklowa, Stanisław Gruszka Dzianisz. II. grupa kl. IV – VI 1. Karolina Bzdyk Witów, 2. Justyna Strama Maruszyna Górna, 2. Beata Stokłosa Brzegi, 3. Dariusz Pietrzak Podwilk. Wyróżnienia: Renata Fudala Rogoźnik, Sylwia Kolasa Harklowa, Andrzej Chowaniec Gliczarów Dolny. III. grupa Gimnazjum: 1. Elżbieta Giewont Witów
2. Anna Styczeń Sierockie, 2. Danuta Babiarz Bańska Wyżna, 3. Monika Fąfrowicz Krempachy, 3. Wojciech Karpiel Kościelisko. Wyróżnienia:Dorota Strama Bańska Wyżna, Anna Jakubiec Ciche, Paulina Kwak Ludźmierz. Kategoria: gawędy: Wyróżnienia - 1. Ewa Obrochta Ciche, 2. Jan Janik Maruszyna Górna, 3. Anna Kowalczyk Zubrzyca.

(23.10.2003) Zespół Zawaternik świętuje 20-lecie powstania. Jubileuszowe spotkanie rozpocznie się w sobotę w bukowiańskim Domu Ludowym o godzinie 16.oo.

(20.10.2003) W czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko o godzinie 9.30 rozpocznie się Międzygminny Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy Kubińca. Spotkanie jest organizowane już po raz ósmy. Lista zgłoszeń została w poniedziałek zamknięta. Do rywalizacji stanie ok. 70 osób. Mówi Małgorzata Karpiel:

(20.10.2003) Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej zaprasza w środę, 22 października, o godzinie 11 do Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach na XIV Święto Gwary Góralskiej. W programie przewidziano między innymi prezentację wierszy i gawęd gwarowych w wykonaniu dzieci i młodzieży z gminy nowotarskiej. Kółko teatralne z Krempach wystawi przedstawienie teatralne pt. "Legenda o Janosiku". Na koniec wystąpi zespół regionalny "Mali Toniecnicy" z Krempach.

(20.10.2003) Pod hasłem "Lilijki na szańcach" - w czwartek w siedzibie zakopiańskiej Biblioteki Młodzieżowej przy ul. Zborowskiego, zorganizowany zostanie wieczór harcerski. Na spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18.oo zaprasza Barbara Wachowicz - autorka wielu książek o znanych postaciach narodu polskiego. Czwartkowy wieczór poświęcony będzie twórcom Harcerstwa Polskiego - Oldze i Stanisławowi Małkowskim, druhowi Aleksandrowi Kamińskiemu i bohaterom "Kamieni na szaniec". Przypomną nam, że rok 2003 ogłoszony został rokiem Aleksandra Kamińskiego.

(19.10.2003) Trwają VII Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej w ramach Zakopiańskiej Akademii Sztuki. W poniedziałek - Posiady góralskie. We wtorek - Spotkanie z architekturą Podhala. W środę w Cafe "Antrakt", ul. Krupówki - godz. 19.15 Koncert uczestników. W sobotę 25 października w Galerii Wł. Hasiora - godz. 19.15 Koncert finałowy.

(19.10.2003) Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprasza na spotkanie autorskie z Ojcem Leonem Knabitem z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu - w sobotę 25 października o godz. 18.00 na sali widowiskowej. O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim. W latach 1948-1954 odbył studia seminaryjne w WSD w Siedlcach, gdzie 27 grudnia 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan diecezjalny wstąpił do benedyktynów w Tyńcu, gdzie 15 sierpnia 1963 roku złożył profesję wieczystą. Obecnie jest przeorem opactwa w Tyńcu.

(19.10.2003) Trwa XXIV Konkurs Literacki im. Piotra Borowego. Konkurs podejmuje problematykę twórczości literackiej Orawy. Obejmuje tematykę regionalną, która uwzględnia min. historię, współczesność, ludzi, religię, obrzędy religijne i świeckie, zabytki, kulturę, folklor, śpiew, muzykę, taniec, twórczość ludową oraz utwory zawierające inne aktualne wydarzenia. W konkursie biorą udział poeci, literaci, pisarze i wszyscy chętni niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Warunkiem koniecznym uczestnictwa jest uwzględnienie w każdym utworze tematyki orawskiej bez względu na sposób jej przekazania. Utwory mogą być pisane językiem literackim lub gwarą. Uczestnicy mogą wysłać nie więcej niż 3 wiersze lub jeden tekst literacki o dowolnej formie pisanej prozą lub jako jeszcze inny gatunek literacki. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Orawskim Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce w celu zapoznania się ze szczegółowym Regulaminem Konkursu oraz pobraniem karty zgłoszenia. Regulamin oraz karta zgłoszeń dostępne są również na stronie internetowej www.orawa.org.pl. Utwory napisane wraz z kartami zgłoszeń należy nadesłać do dnia 31.10.2003 r. Jury będzie obradowało w dniach: od 03 do 07 listopada br. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu 11 listopada w ramach uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości. Organizatorzy o dokładnym terminie ogłoszenia wyników poinformują wszystkie osoby biorące udział w konkursie w terminie późniejszym. Prosimy o terminowe nadsyłanie prac. Prace dostarczone po terminie nie będą brane pod uwagę. Decyduje stempel pocztowy: do dnia 28.11.2003 r.

(16.10.2003) W ramach jubileuszowych obchodów wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w Ambasadzie Polskiej przy Watykanie otwarto wystawę obrazów pt. "W drodze..." - dedykowaną Ojcu Świętemu w 25-rocznicę jego Wielkiego Pontyfikatu. Mówi Ambasador Hanna Suchocka:
Dodajmy, że część obrazów powstała na zamówienie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

(16.10.2003) KOMISJA HISTORII WOJSKOWOŚCI W NOWYM TARGU I MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W NOWYM TARGU ZAPRASZAJĄ NA POSIEDZENIE KOMISJI HISTORII WOJSKOWOŚCI ORAZ ODCZYT MGR KRZYSZTOFA MROCZKOWSKIEGO NT. "WILGA" GORCZAŃSKA PLACÓWKA ZRZUTOWA ARMII KRAJOWEJ, który odbędzie się 18 października 2003 r. (sobota) o godz. 16.00 w Sali Kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

(15.10.2003) W Starem Bystrem odbyła się uroczystość poświęcenia Krzyża:
Mówił sekretarz gminy Czarny Dunajec Stanisław Pawłowski.

(15.10.2003) W całym kraju trwają obchody Dni Papieskich. W Spytkowicach zorganizowano konkursy poetycki i plastyczny. Podsumowanie 22 października:
Mówił ksiądz Grzegorz Łomzik

(14.10.2003) W Rabie Wyżnej trwają obchody 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz 25-lecia posługi kapłańskiej przy Ojcu Świętym Rabianina Arcybiskupa Stanisława Dziwisza:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej Elżbieta Smółka.

(14.10.2003) W środę 15 października, w wigilię wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w Ambasadzie Polskiej przy Watykanie wernisaż wystawy obrazów pt. "W drodze..." - dedykowanej Ojcu Świętemu w 25-rocznicę jego Wielkiego Pontyfikatu. Autorką obrazów jest malarka Ewa Dyakowska Berbeka. Tematem kolaży jest Papież i jego całkowite zawierzenie Matce Bożej. Nie brak w nich również motywów górskich - tak bliskich Ojcu Świętemu. Mówi pracownik Ambasady Anna Kurdziel:
Dodajmy, że część obrazów powstała na zamówienie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

(13.10.2003) W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbyła się wystawa "Artyści z kręgu Towarzystwa "Sztuka Podhalańska" 1909 r." Uroczystość uświetniły występy aktorów Teatru Witkacego, którzy przybliżyli postać Władysława hr. Zamoyskiego, patrona wystawy, którego 150-lecie urodzin właśnie obchodzimy:
Gości Galerii, przywitała inicjatorka wystawy, pani Anna Waloch. Byli wśród nich: władze miasta, przedstawiciele Kościoła, naukowcy z Biblioteki Kórnickiej, którzy udostępnili na tę właśnie wystawę cenne rękopisy, i pracownicy Muzeum Tatrzańskiego , którzy pomagali przy organizacji wystawy:
A oto co powiedział Burmistrz Zakopanego pan Piotr Bąk:
Na wystawie "Artyści z kręgu Towarzystwa "Sztuka Podhalańska" 1909r." można podziwiać nastrojowe pejzaże tatrzańskie m.in. Stanisława Gałka ,Jana Gąsienicy-Szostaka i Stanisława Ignacego Witkiewicza, zgeometryzowane , inspirowane kubizmem prace Rafała Malczewskiego, a także grafiki i tkaniny projektu Władysława Skoczylasa. Są też oddające klimat epoki piękne portrety rysowane przez Jana Rembowskiego. Kto chce poczuć atmosferę tamtych czasów, spojrzeć w oczy "pierwszej poetce góralskiej" Katarzynie Sobczak, uwiecznionej na rysunkach Karola Kłosowskiego, zobaczyc popiersia górali wyrzeźbionych w drewnie przez Wociecha Brzegę i St. Gąsienicę-Sobczaka, albo karykatury z początków XX wieku powinien wybrać się do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, przy ul. Krupówki 41. Relację przygotowała Monika Stanisławska- Pitoń.

(13.10.2003) We wtorek w Zakopanem kolejne posiady góralskie. Dr Jerzy Roszkowski zaprasza na wykład "Hrabia Władysław Zamoyski, dobroczyńca Zakopanego, 1853-1924". Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w Biołęj Izbie.

(13.10.2003) W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury czynna jest wystawa fotografii zmarłego przed dwoma laty Pawła Grawicza. Fotografie zgromadzone na wystawie opatrzono tytułem "Podhalańskie pielgrzymki Jana Pawła II".
 
(12.10.2003) W zakopiańskim Domu Rekolekcyjnym Episkopatu Polski Księżówka uroczyście otwarto Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II. Zebranych powitał ks. dr Maciej Ostrowski z Papieskiej Akademii Nauk:
Następnie głos zabrał ks. dyr. Tomasz Boroń:
Małopolski Szlak Papieski powstał z inicjatywy między innymi Urzędu Marszałkowskiego. Mówi marszałek woj małopolskiego Janusz Sepioł:
Szlak współtworzyli działacze PTTK Mówi prezes zarządu głównego PTTK Janusz Zdebski:
Uroczystego otwarcia szlaku dokonali marszałek Janusz Sepioł oraz prezes PTTK Janusz Zdebski. Z kolei poświęcenia dokonał ks. biskup Kazimierz Nycz:

(12.10.2003) W szkole podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu przebywa grupa dzieci polskich z Łotwy:
Mówił wójt Andrzej Jacek Nowak. Program pobytu jest urozmaicony - przejażdżki konne, wycieczka do Niedzicy i Sanktuarium Ludźmierskiego a w niedzielę udział w białodunajeckim festiwalu papieskim. Kolejny tydzień ich pobytu przedstawia się równie atrakcyjnie:
Mówił dyrektor sp1 w Białym Dunajcu Andrzej Tylka.

(12.10.2003) Finał 16 października. W dniu 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II finał konkursu poświęconego Papieżowi:
Mówiła Joanna Staszak inspektor w wydziale kultury UM Zakopane. Jury w składzie: ksiądz dziekan Stanisław Olszówka, ksiądz Kustosz Mirosław Drozdek, naczelnik Wydziału Kultury Maria Mateja Torbiarz oraz inspektor tego wydziału Joanna Staszak oceniać będzie siedmiu finalistów: Kingę Walczak, Annę Wyszyńską i Grażynę Ustupską ze szkoły podstawowej nr 2, Kamila Mastalskiego z Gminazjum Mistrzostwa Sportowego oraz Pawła Zapotocznego, Elżbietę Gąsienicę i Michała Ulmana z Liceum Ogólnokształcącego.

(11.10.2003) W ramach obchodów jubileuszu "70 lat Praw Miejskich Zakopanego"-  21 października w Białej Izbie Związku Podhalan Mieczysław Mantyka mówić będzie o pierwszych burmistrzach Zakopanego. Początek spotkania o godzinie 19. W czwartek 23 października również w Białej Izbie, Lesław Dall przedstawi honorowych obywateli miasta. (17.oo).

(10.10.2003) W sobotę w rejonie "oczka wodnego" w Zakopanem na Krupówkach zagra w sobotę orkiestra dęta:
Mówił Wojciech Szatkowski. Początek koncertu o godz. 18.oo.

(10.10.2003) W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej promocja książki i otwarcie wystawy:
Mówił wójt Edward Siarka.

(09.10.2003) W nowotarskim Muzeum PTTK, czyli na I piętrze Ratusza oglądać można prace Teresy Stankiewicz. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Wystawa zatytułowana "Sztuka i sacrum" czynna będzie do 21 listopada.

(09.10.2003) Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza w sobotę na zawody latawców płaskich i skrzynkowych. Zawody - o ile pozwoli pogoda rozegrane zostaną na terenie lotniska Aeroklubu Tatrzańskiego w Nowym Targu. Wszystkich chętnych prosimy o stawienie się w sobotę o godzinie 9.00 z latawcami wykonanymi samodzielnie. Dodatkowe informacje uzyskać można w sekretariacie MDK tel.266 27 85. Pomoc w konstruowaniu latawców zapewnia pracownia modelarstwa lotniczego (pan Tadeusz Wiśniowski w godz. 15.00-17.00).

(06.10.2003) Parafia Świętego Józefa Robotnika z Cichego zaprasza na konsekrację kościoła w najbliższą sobotę. Uroczystego aktu dokona ks. kardynał Franciszek Macharski. W imieniu parafian do Cichego zaprasza Andrzej Jakubiec:

(03.10.2003) Po Kościelisku, Harenda. Wice prezes Stowarzyszenia Harenda Jędrzej Chyc Myrmuła zaprasza na "ŁOSAD", czyli uroczysty powrót owiec na Harendę! Uroczystości rozpoczną się 12 października w niedzielę o godzinie 12.00, w Bacówce pod Krokwią - u wylotu Doliny Ku Dziurze. Będzie można zobaczyć tradycyjne wygaszanie watry przez Bacę Andrzeja Klusia-Podobny, liczenie owiec przez juchasów, usłyszeć śpiewy pasterskie w wykonaniu zespołu "Harenda". Owce prowadzone będą na Harendę przez całe Zakopane. O 16'00 u Baców Andrzeja Klusia-Podobny i Tomka Króla na Harendzie, po uroczystym (ze śpiewem) przywitaniu juchasów i owiec przez gaździny rozpocznie się rozdział owiec.

(03.10.2003) Od 17 do 19 października w Aulii Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbędzie się VII Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie "Stabat Mater". Jest to spotkanie młodzieży, dzieci i dorosłych, by jak piszą organizatorzy "wspólnie wychwalać Boga poprzez wielki dar muzyki i śpiewu, pogłębianie wspólnego radosnego przeżywania takich wartości jak: wiara, kultura i dobre obyczaje, ukazanie pracy i wysiłku wielu wykonawców piosenki religijnej, którzy przez muzykę i śpiew krzewią wartości chrześcijańskie". Festiwal organizuje Orawskie Centrum Kultury i Sportu w Jabłonce, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działającej przy parafii Rzymsko-Katolickiej Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Zespół Szkół im Boh. Westerplatte w Jabłonce oraz Duszpasterstwo Młodzieży - Grupy Apostolskie Archidiecezji Krakowskiej. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Biskup Jan Szkodoń oraz Starosta Powiatu Nowotarskiego.

(03.10.2003) 22 października odbędzie się podsumowanie Przeglądu Poezji Religijnej "Kamyk 2003". Spotkanie w Sali Teatralnej przy parafii w Spytkowicach na specjalnej "Wieczornicy" poświęconej obchodom w Rejonie Podhalańskim, na Spiszu i Orawie jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II oraz beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Starosta Powiatu Nowotarskiego wręczy zwycięzcom 3 puchary.

(03.10.2003) W Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego otwarto wystawę fotogramów osiągnięć polskiego alpinizmu. Zebranych przywitał dyrektor TPN Paweł Skawiński:
O pewnym niedosycie mówił Marian Bała:
Wystawa będzie czynna do 31 stycznia przyszłego roku.

(02.10.2003) Co rok w innej miejscowości odbywa się spotkanie młodych górali z gminy Czarny Dunajec. Do Ratułowa na niedzielę zaprasza Stanisław Bukowski:

(02.10.2003) Zakopane odwiedziła delegacja polonijnej organizacji "Dom Polski" z Tomska:
Mówił organizator przyjazdu rodaków z Syberii Tadeusz Markiewicz. Gości witał burmistrz Piotr Bąk:

(02.10.2003) Na Grzesia. Związek Podhalan Oddział Kościelisko zawiadamia o tradycyjnym spotkaniu z przyjaciółmi ze słowackiego Zuberca na wierzchołku Grzesia nad Doliną Chochołowską 5 października o godz. 12. Serdecznie zapraszamy do udziału. Bliższe informacje pod numerem telefonu (18) 2070 306 w biurze Związku.

(02.10.2003) Urząd Miasta Nowego Targu, Polsko-Niemieckie Forum Podhale oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają w sobotę na DZIEŃ KULTURY NIEMIECKIEJ. O 16.oo otwarcie wystawy prac dzieci "NASI NIEMIECKOJĘZYCZNI PRZYJACIELE - NIEMCY, AUSTRIA, LICHTENSTEIN", rozdanie nagród, występ chóru HILARITAS z Gimnazjum w Krempachach. O 16.30 "DWIE LITERATURY, DWIE HISTORIE, DWA ŚWIATY" - wykład Prof. UJ Krzysztofa Lipińskiego. O 18.00 Spektakl "PÓKI PIŁKA W GRZE" reżyseria i wykonanie Jerzy Fedorowicz .

(02.10.2003) Z okazji 150 rocznicy urodzin patrona Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem Władysława hrabiego Zamoyskiego 10 października otwarta zostanie wystawa pt. Artyści z kręgu Towarzystwa "Sztuka Podhalańska" 1909. Będzie można tu zobaczyć malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaninę oraz dokumenty historyczne. Dzieła 14 artystów pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Początek wernisażu o godzinie 17.oo.

(02.10.2003) 11 października uroczyście otwarty zostanie Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II. Uroczystość rozpocznie się w zakopiańskim Domu Rekolekcyjnym Episkopatu Polski Księżówka o godzinie 9.oo. Poświęcona będzie tablica pamiątkowa, turyści i pielgrzymi zostaną pobłogosławieni. Po Mszy Świętej zaplanowano wędrówkę szlakiem papieskim.

(30.09.2003) Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem po raz pierwszy w tym roku weźmie udział w ogólnopolskim programie POLA NADZIEI 2004. POLA NADZIEI - to coroczna kampania zbierania pieniędzy na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej Ciężko Chorych oraz ich rodzin. Organizatorem i koordynatorem tej akcji jest Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie. Międzynarodowym Symbolem Nadziei są żonkile, które przypominają nam o Ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. W dniu 4 października odbędzie się ogólnopolskie sadzenie żonkili. Przy Kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem w sobotę 4 października 2003 roku w godzinach od 10 do 16 można będzie nabyć cebulki żonkili za symboliczną złotówkę, liczymy jednak na Państwa hojność, tą drogą pragniemy pozyskać środki finansowe na zakup niezbędnego sprzętu medycznego potrzebnego Choremu. Bardzo prosimy, o włączenie się do akcji i nadanie jej uroczystego charakteru.
Zorganizowanie przez Państwo pól, kwietników, rabatek z kwitnącymi żonkilami będzie symbolem iż włączyliście się Państwo do akcji POLA NADZIEI, a więc pomogliście Osobie Ciężko Chorej, a jednocześnie kwitnące na wiosnę kwiaty, będą cieszyć Wasze oczy, i przypominać o dobrym uczynku. Bądźmy wrażliwi na cierpienie drugiego Człowieka. Pomóżmy Ciężko Chorym pogodnie przeżyć ostatnie godziny wśród nas. Kiedyś i my możemy oczekiwać pomocy od hospicjum. Pomożesz dzisiaj - inni pomogą Ci jutro!

(30.09.2003) Serdecznie zapraszamy na występ artystyczny dzieci niewidomych z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Osób Niedowidzących w Krakowie, który odbędzie się w czwartek o godz. 12 00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

(29.09.2003) We wtorek w nowotarskim gimnazjum nr 1 otwarta zostanie wystawa fotografii z Kamerunu:
Mówiła dyrektor jednej ze szkół podstawowych - Maryla Wąsowicz, która współpracuje przy przygotowaniu wystawy. A wernisaż w południe.

(29.09.2003) We wtorek zakopiański oddział Związku Podhalan organizuje posiady góralskie poświęcone życiu i twórczości Stanisława Nędzy Kubińca. O dziadku będzie opowiadał wnuk Mateusz Nędza Kubiniec. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19 w Biołej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2.

(28.09.2003) W Kościelisku w niedzielę odbył się "Osod w Polanach" - czyli rozsadzanie stada, oddawanie owiec gazdom po letnim wypasie, rozliczanie się z juhasami. Tradycja zakończenia sezonu wypasowego właściwie już zanikła, dlatego Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej i Związek Podhalan postanowili przypomnieć stare zwyczaje. Spektakl przygotował zespół Polaniorze. Były oczywiście owce, psy bacowskie i sam baca, juhasi, sałas, oscypki, bunc i dużo dobrej zabawy. Przygrywała muzyka góralska. Wcześniej w Domu Ludowym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej tematowi bacówek, szałasów, baców, wypasu owiec. Zgromadzono zdjęcia Jolanty Flach i sporo starych fotografii z prywatnych zbiorów. Imprezę zakończyła zabawa góralska.  (więcej...)

(28.09.2003) Odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Podhalan. Podjęto uchwały związane z 85-leciem ZP i 100-leciem Ruchu Regionalnego. Mówi prezes Jan Hamerski:

(26.09.2003) W sobotę Międzynarodowe zawody w TRIALU rowerowym - KOŚCIELISKO 2003. Organizatorami imprezy są Tatrzańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionych i ich Rodzinom „RODZINA” w Zakopanem oraz Urząd Gminy Kościelisko i Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Zawodnicy spotkają się tradycyjnie na przeciwko wylotu Dol. Chochołowskiej. Dzieci i młodzież będzie rywalizować przed Międzynarodowymi Zawodami o Puchar Tatr z udziałem mistrzów świata. Organizatorzy proponują trzy grupy wiekowe: Do 10 lat, od 11 – 14 roku życia i powyżej 15 lat. Konkurencja będzie polegała na dwukrotnym przejeździe po wyznaczonych torach przeszkód na trzech odcinkach, na których ustawione są przeszkody terenowe o różnym stopniu trudności. Za zajęcie I-go, II-go, III-go miejsca puchary i nagrody. Od 1 do VI miejsca dyplomy. Na zakończenie zawodów zostanie rozlosowana spośród uczestników zawodów nagroda specjalna - ROWER GÓRSKI. Każda szkoła ma prawo zgłoszenia dowolnej liczby uczniów. Zgłoszenia zawodników będą przyjmowane w dniu zawodów od godziny 9.00 - 9.30. Pierwsze starty o godz. 10.00.

(26.09.2003) W Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej w niedzielę promocja książki pt. "Ja przetrwałem". Autor, Władysław Szepelak jest mieszkańcem Bielanki:
Mówił wójt Edward Siarka. Natomiast w sobotę w rabiańskim GOK-u Dzień Seniora. Początek spotkania o godzinie 16.oo.

(25.09.2003) Rok szkolny to dla białodunajeckiego Gminnego Ośrodka Kultury pracowity okres. Organizowanych jest tu wiele zajęć nie tylko dla dzieci i młodzieży - szczegóły dyrektor GOK Iwona Kiwacka Majerczyk:

(25.09.2003) W październiku w bukowiańskim Domu Ludowym rozpoczynają się zajęcia dla dzieci w ramach Szkoły Ginących Zawodów:
Mówił dyrektor Domu Ludowego Zygmunt Kuchta. Wspólnie z dyrekcjami szkół prowadzone są w tej chwili rozmowy na temat ilości chętnych oraz harmonogramem zajęć.

(23.09.2003) 60 milionów złotych Totalizatora Sportowego - chce otrzymać wiele instytucji na dofinansowanie kultury. Lipcowe rozporządzenie ministra wprowadziło taką możliwość. W Zakopanem o te pieniądze stara się między innymi samorząd dla Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich oraz Teatr Witkacego. Wnioski należy złożyć w ministerstwie kultury do końca października. Poza instytucjami kultury i samorządami, mogą to zrobić nawet osoby fizyczne.

(23.09.2003) Międzynarodowy Dzień Seniora obchodzony jest w październiku. W gminie Kościelisko jednak postanowiono ze względu na kapryśną jesienną aurę zorganizować spotkanie 25 września:
Mówiła Wanda Sadłoń z działającej przy oddziale Związku Podhalan w Kościelisku komisji Bratniej Pomocy.

(22.09.2003) GOKR Kościelisko i Związek Podhalan w Kościelisku zapraszają na "Osod w Polanach" w niedzielę 28 września. Program:
- o godz. 15.00 - otwarcie wystawy zatytułowanej "Na holi, na holi..." w Domu Ludowym w Kościelisku
- o godz. 15.30 - Osod na placu przy Domu Ludowym
- o godz. 18.00 - zabawa przy góralskiej muzyce w Domu Ludowym
Osod - rozsadzanie stada, oddawanie owiec gazdom, rozliczanie się z gazdami i juhasami. Redyk przejdzie z Białego Potoka na Chotarz - plac przy Domu Ludowym, gdzie zespół "Polaniorze" przypomni dawne zasady i zwyczaje związane z osodem. W razie niepogody owce nie będą się redykały, a przedstawienie odbędzie się w Domu Ludowym.

(22.09.2003) W sobotę i niedzielę Olcza zaprasza na swoje święto. O szczegółach  proboszcz olczańskiej parafii ksiądz Mieczysław Kozłowski:

(22.09.2003) Na ścianie Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zakopanem odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona wieloletniemu kierownikowi stacji Józefowi Fedorowiczowi. Równocześnie stacja otrzymała jego imię. Mówi Joasia Chmiel:
Mówiła Joasia Chmiel.

(18.09.2003) 23 września w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się spotkanie grupy roboczej europejskiego programu YARD:
W programie biorą udział przedstawiciele 4 państw: Polski, Austrii, Francji i Bułgarii:
Mówił Zygmunt Kuchta.

(17.09.2003) JESIEŃ TATRZAŃSKA 2003 - ŚWIĘTO ULICY KOŚCIELISKIEJ. Mówi Henryk Krzeptowski Bohac:

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY:
SOBOTA 20 WRZEŚNIA 2003 ROKU
godz. 10.00 - Msza św. w Starym Kościółku w intencji wszystkich mieszkańców ulicy Kościeliskiej.
godz. 11.15 - Przejazd parady ulicy Kościeliska. KONKURS NA DOROŻKARZA ROKU 2003 (droga do Rojów)
godz. 11.15 - 13.00 - Po ulicy Kościeliskiej oprowadza Kazimierz Gąsienica Byrcyn. W programie odwiedzanie Najstarszych mieszkańców ulicy, zwiedzanie pracowni twórców ludowych.
godz. 11.15 – 12.45 - PRZEZIYRACKA SKRZYNI - konkurs na najpiękniej ubraną gaździnę z ulicy Kościeliskiej i pokaz mody góralskiej (dziedziniec Muzeum KOLIBA)
godz. 11.15 - 14.00 - Konkurs plastyczny dla dzieci pt. ULICA KOŚCIELISKA (O. L. SZ. P im. Antoniego Kenara)
godz. 11.15 - 14.00 - W MOIM OGRÓDECKU KWIOTEK NA KWIOTECKU - konkurs na najpiękniejsze obejście przy ulicy Kościeliskiej
godz. 13.00 - Otwarcie oraz prezentacja wystawy tradycyjnego rzemiosła ludowego Podhala (twórcy oraz rzemieślnicy ul. Kościeliskiej jak również Podhala-Galeria Strug Zespół Plastycznych w Zakopanem ul. Kościeliska 35)
godz. 13.30 - MOSKOLE I PĄCKI Z TEGOROCNYJ MĄCKI - degustacja wypieków domowych w obejściu gazdów Hanny i Henryka Krzeptowskich przy ul. Kościeliskiej 55. Góralski poczęstunek u Rodziny Krzeptowskich Bohaców przy ul. Kościeliskiej 55.
godz. 17.00 - POSIADY PAPIESKIE z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II Prowadzący: Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica Makowski, były Burmistrz Miasta Zakopane Adam Bachleda-Curuś, Prezes Związku Podhalan Oddział Zakopane Henryk Krzeptowski Bohac oraz zaproszeni Księża, goście posiadów (Dom Parafialny obok Kościoła Św. Rodziny w Zakopanem ul. Krupówki 1a)
NIEDZIELA 21 WRZEŚNIA
godz. 11.45 - Konkurs na góralski sweter
godz. 12.00 - Górskie jadło wcora i dziś (kielbasy, chleby, placki, moskole, sery) Odbędzie się konkurs na oscypek - wygląd i smak
godz. 14.00 - Konkurs śpiewu pasterskiego
godz. 16.00 - Rozdanie Nagród dla uczestników konkursów Święta Ulicy Kościeliskiej
godz. 17.00 - Pieczenie barana i grul
godz. 17.30 - Występ zespołu
Wyżej wymienione imprezy odbędą się na placu pod Gubałówką przy szałasie.

(15.09.2003) Zakopiański oddział Związku Podhalan zaprasza na kolejne posiady góralskie. "75 lat działalności twórczej Franciszka Marduły" - to temat wtorkowego spotkania w "Białej Izbie" przy ul. Kościuszki 2. Posiady poprowadzą Jan Karpiel Bułecka i Stanisław Marduła. Początek o godz. 19.

(13.09.2003) W Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnym Dunajcu uroczyście otwarto wystawę fotograficzną poświęconą torfowiskom orawsko-nowotarskim:
Z takimi słowami zwróciła się do młodzieży dr Bożena Kotońska - Wojewódzki Konserwator Przyrody. Po wernisażu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody pod przewodnictwem profesora Zbigniewa Witkowskiego:
Nie zabrakło przedstawicieli samorządów, na terenie których znajdują się torfowiska (Nowy Targ, Czarny Dunajec , Jabłonka i Lipnica Wielka). Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele urbarów oraz parków narodowych. Wojewódzki konserwator przyrody dr Bożena Kotońska poinformowała o możliwości skorzystania z funduszy unijnych. Projekty do jednego z takich programów trzeba złożyć w małopolskim urzędzie do 25 września, natomiast ostatecznym terminem dostarczenia ich do ministerstwa ochrony środowiska - 30 września. Reakcją wszystkich zainteresowanych stron było stwierdzenie, że ponownie lekceważy się samorządy i organizacje do których pieniądze mają dotrzeć - kto bowiem jest w stanie zdążyć z opracowaniem wniosków w ciągu kilku dni - chodzi oczywiście o takie opracowanie, które przyniesie efekt w postaci pieniędzy. Wszystkim bowiem wiadomo, że Unia pozytywnie rozpatruje tylko rzetelnie opracowane projekty a nie napisane na przysłowiowym kolanie. Oto co powiedział burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz:
Sprawę terminów wyjaśnia dr Bożena Kotońska - wojewódzki konserwator przyrody:
Krytycznych słów nie szczędził wójt Jabłonki Julian Stopka:
Na spotkaniu był przedstawiciel Gorczańskiego Parku Narodowego - Zbigniew Żurek:
Chęć współpracy przy tworzeniu wniosku o pieniądze unijne na ochronę torfowisk zadeklarował przewodniczący rady gminy Lipnica Wielka Emil Kowalczyk:
Głos zabrał także przedstawiciel urbaru Piekielnik Stanisław Kluska:
Stanowisko urbaru Jabłonka przedstawił Józef Mahaj:
W imieniu wspólnoty witowskiej do zgromadzonych, w tym przedstawiciela spółki eksploatacji torfu mówił prezes Józef Babicz:
W imieniu TPN głos zabrał Marek Pęksa:
Do zgody na wspólne opracowanie wniosku o unijne fundusze namawiał Roman Latoń reprezentujący Nadleśnictwo Nowy Targ:
I jeszcze raz wójt gminy Jabłonka Julian Stopka:

(13.09.2003) Zarząd nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan zamienił posiady w izbie regionalnej na spotkanie w plenerze, i to nad jeziorem. Osoby zainteresowane mogą liczyć na transport. W niedzielę autokar wyjedzie o godz. 14 z parkingu obok siedziby straży pożarnej przy Kościuszki. W programie - rejs "Białą Damą" i biesiada przy watrze.

(13.09.2003) Po 50 latach przerwy - na Kopieńcu nad Cyrhlą odprawiona zostanie Msza Święta w oprawie góralskiej. Nabożeństwo rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11.oo. Do uczestnictwa we mszy zapraszają kapłani oraz starostwo tatrzańskie, Park Narodowy i zespół poroniański Regle.

(11.09.2003) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza na wystawę fotografii Jana Zycha pt. "Indianin country". Autor fotografii, jest absolwentem i pracownikiem Politechniki Krakowskiej, a od 1975 roku fotoreporterem tygodnika "Przekrój". Wystawa tematyką sięga do Stanów Zjednoczonych, do miejsc które znane są Polakom częściowo z filmów o Dzikim Zachodzie. Jan Zych pisze: "Jest w USA jeden taki punkt, gdzie krzyżują się granice czterech stanów. Nie wyróżnia się niczym oprócz opłaty za możliwość postawienia stopy w Arizonie, Nowym Meksyku, Utah i Colorado. (...) W licznych rezerwatach i parkach narodowych można zobaczyć widoki, od których mieszkaniec Europy już odwykł. Szokują one skalą zjawisk i barwami od ciemnej czerwieni do głębokiego błękitu. (...) Wystawa ta jest tylko szkicem do ukazania obszaru kilkakrotnie większego od Polski. Wszystkiego pokazać nie można, trzeba coś zostawić marzeniom". Niezwykłe fotografie będzie można oglądać w galerii do połowy października.

(09.09.2003) W tym tygodniu na Turbaczu odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Okazja jest 25 rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, Jana Pawła II. W uroczystościach weźmie udział także reprezentacja Gminy Raba Wyżna:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej.

(09.09.2003) W czwartek w Poroninie rozpocznie się Zlot Motocyklowy "Gold Wing Club". Podziwiać będzie można ok. 50 "maszyn" marki Honda, które zaprezentują się na drogach Podhala. W piątek ok. godziny 12 wyjazd z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego. W planach 2-godzinna prezentacja koło Oczka Wodnego na Krupówkach. Powrót do Poronina przez Chochołów i Ciche o godzinie ok. 17. W sobotę motory przejadą trasą: Poronina - Nowy Targ - Łopuszna - Niedzica (tam 2-godzinny postój) - Białka Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska. Początek sobotniego przejazdu o godzinie 12, zakończenie ok. 16'00. Wieczorem o 19.30 - parada świateł - przejazd z Poronina do Zakopanego przez Olczę.

(09.09.2003) We wrześniu mija 70-lecie kapłaństwa ks. Jana Pitonia z Kościeliska. Chcąc uczcić tą niezwykłą rocznicę, Rada Gminy Kościelisko podjęła w kwietniu br. uchwałę nadającą jubilatowi Honorowe Obywatelstwo Gminy Kościelisko "(...) w uznaniu zasług za 70-letnią ofiarną pracę duszpasterską i naukową, a szczególnie za 40-letnią ogromną pracą wykonaną dla wielu pokoleń Polonii brazylijskiej wychowywanej w duchu religijnym i patriotycznym". Małgorzata Karpiel z GOKR Kościelisko relacjonuje:
"Msza św. w intencji Jubilata została odprawiona w niedzielę 7 września o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Kościelisku. Po mszy św. władze gminy wręczyły dostojnemu Jubilatowi dyplom Honorowego Obywatela Gminy Kościelisko. Ks. Jan Pitoń urodził się w Kościelisku 3.02.1909 roku. W 1920 roku za namową ks. Kazimierza Kaszelewskiego opuścił rodzinną wieś i rozpoczął naukę w Małym Seminarium Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo (CM) w Krakowie. W 1925 wstąpił do nowicjatu u księży Misjonarzy. Podczas studiów był opiekunem misjonarskiego Muzeum Przyrodniczego. Przyroda była jego pasją. Po ukończeniu studiów w dniu 10.09.1933 roku otrzymał święcenia kapłańskie i wkrótce został wysłany do pracy wśród Polonii brazylijskiej. W latach 1962-1972 pełnił funkcję Rektora Misji Polskiej w Brazylii, obejmując opieką wszystkie polskie placówki na terenie tego kraju.
W 1974 roku powrócił do Polski na stałe. Zajął się opracowaniem wyników swojej wieloletniej działalności. W 1988 roku Akademia Teologii Katolickiej wydała pracę ks. Pitonia zatytułowaną "Zmagania polonijne. Księża polscy w Brazylii 1848-1984". Jest uznanym autorytetem dla historyków Polonii, a każda z jego wielu prac zawiera ogromny materiał badawczy. Żywo interesuje się przemianami w rodzinnym Kościelisku, troszcząc się o rozwój duchowy, intelektualny i ekonomiczny górali z Polan. Jubilat jest osobą zasłużoną dla Związku Podhalan w Kościelisku. Ten tytuł został Mu przyznany przed 10 laty". (Fotografia - wręczenie dyplomu Honorowego Obywatela Gminy Kościelisko 7.09.2003. Od lewej wójt Bohdan Pitoń, ks. Jan Pitoń, przewodniczący Rady Gminy Władysław Długosz, radny Maciej Bętkowski, autorka fotografii jest Małgorzata Ćwik)

(08.09.2003) Zakopiański oddział Związku Podhalan zaprasza na posiady góralskie pt. "Polski Wrzesień", które poprowadzi Władysława Obrochta. Spotkanie tradycyjnie we wtorek o godzinie 19 w Biołej Izbie, przy ul. Kościuszki 2.

(08.09.2003) W niedzielę Ludźmierzu odbyły się XVI Dożynki Podhalańskie:
Mówiła Joanna Chmiel.

(08.09.2003) Zakopiańska Parafia Świętego Krzyża organizuje co roku dwie pielgrzymki na Giewont. 19 sierpnia, czyli w rocznicę "poświęcenia krzyża" oraz 14 września na "podwyższenie krzyża". A zatem niedzielę odbędzie się peregrynacja, którą rozpocznie o godzinie 9 Msza Święta. Po niej pielgrzymi spotykają się na Kalatówkach u Sióstr Albertynek. Tam pierwsze dwie stacje Drogi Krzyżowej. Ks. prałat Stanisław Szyszka zaznacza, że nad bezpieczeństwem wędrujących będą czuwać ratownicy TOPR. Baczną uwagę organizatorzy pielgrzymki zwracają również na poszanowanie tatrzańskiej przyrody. Pielgrzymka zakończy się ok. godziny 18. Mówił ks. prałat Stanisław Szyszka, proboszcz parafii Św. Krzyża w Zakopanem:

(08.09.2003) W Urzędzie Miasta Rabka-Zdrój gościła delegacja samorządowców i biznesmenów z Brazylii z Prefektem Itaiopolis S.C. Brazylia dr Alceu Gaio, vice Prefektem Waldirem Venturi na czele. Po wysłuchaniu hymnu obu krajów i powitaniach - Burmistrz Miasta Rabka Zdrój przedstawił gościom bogatą historię gminy oraz zapoznał z ofertą inwestycyjną. W dowód przyjaźni i partnerstwa wręczył Prefektowi Itaiopolis S.C. dr Alceu Gaio Medal 50-lecia Nadania Rabce-Zdrój Praw Miejskich. Medalem za współpracę na rzecz rozwoju „Miasta Dzieci Świata” uhonorowano również Leonarda Tyska Prezydenta Związku Polsko-Brazylijskiego. Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Edward Żurek przedstawił gościom zasady funkcjonowania gminnego szczebla administracji samorządowej. Prefekt podziękował za serdeczne przyjęcie, jakie delegacja doznaje w trakcie całego dotychczasowego pobytu w Polsce. Goście wyrazili zachwyt lokalnym folklorem i muzyką kapeli góralskiej. Prefekt Itaiopolis S.C. Brazylia dr Alceu Gaio oraz Burmistrz Miasta Rabka-Zdrój Antoni Rapacz podpisali Umowę o wzajemnej wszechstronnej współpracy w dziedzinie samorządu, kultury, oświaty, biznesu, turystyki i lecznictwa. Następnie goście zwiedzili placówki „Uzdrowiska Rabka” S.A. (Sanatorium „Olszówka” i Zakład Przyrodoleczniczy) oraz Muzeum im. Wł. Orkana. Następnie udali do Zakopanego, gdzie zwiedzili Wielką Krokiew i Kościół w Jaszczurówce. W drodze powrotnej obejrzeli Żywy Skansen Budownictwa Regionalnego w Chochołowie i Skansen Kolejowy w Chabówce. Po powrocie zwiedzili Muzeum Orderu Uśmiechu i Muzeum Rekordów i Osobliwości. (fot. Jan Ciepliński)

(07.09.2003) Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu może poszczycić się sukcesami swoich wychowanków: Ola i Dominika Guzik (z pracowni grafiki Marii Mrożek) w konkursie ogólnopolskim "Zachowaj trzeźwy umysł" otrzymały główną nagrodę w postaci komputera. Nagroda zostanie wręczona 12 września w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu przez Minister Krystynę Łybacką, pod której honorowym patronatem kampania została zorganizowana. Również z Częstochowy otrzymaliśmy radosną informację, że w XXVI Ogólnopolskim Konkursie "Krajobraz Polski" nagrody otrzymały: Aleksandra Dzioboń i Aleksandra Król (obie z pracowni ceramiki Krystyny Pociechy), oraz Dominika Gil z pracowni Marii Pydyn. Ponadto komisja konkursowa doceniając ogólny bardzo wysoki poziom nadesłanych prac postanowiła wyrazić uznanie placówce MDK w Nowym Targu oraz instruktorce pani Krystynie Pociesze. Do wystawy zostały zakwalifikowane prace: Aleksandry Marcinów, Aleksandry Król, Anny Mrożek, Moniki Sznajder, Natalii Suskiej, Katarzyny Mrożek, Oli Landowskiej, Dominiki Gil, Dagmary Tobiasiewicz i Anny Stoch.

(03.09.2003) W Podszklu w czwartek wielka uroczystość: 200 lat parafii pod wezwaniem Św. Rozalii i 100 lat konsekracji kościoła. O 10.30 przedstawienie "krótki rys historyczny o powstaniu parafii i żywocie Św. Rozalii" zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Podszklu. O 11.00 początek Mszy Św. koncelebrowanej przez Jego Eminencję księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Po modlitwie obiad w remizie OSP Podszkle. Na uroczystość zaprasza proboszcz parafii ksiądz doktor Wiesław Popielarczyk.

(03.09.2003) Zespół Regle z Poronina, który po zdobyciu "srebrnej ciupagi" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, wyjechał do Watykanu, został w środę przyjęty na prywatnej audiencji przez Jana Pawła II. Młodzi górale zatańczyli i zaśpiewali dla Ojca Świętego. Według relacji uczestników spotkania - Papież wyraźnie wzruszył się. W oczach ludzi tworzących zespół również pojawiły się łzy. Grupa góralska Regle z Poronina pojechała do Watykanu by podziękować i poświęcić sukcesy odniesione w tym roku na festiwalach w Żywcu i w Zakopanem.

(03.09.2003) Twórczość artystyczna Anny Wodziak prezentowana będzie od najbliższego piątku w zakopiańskiej Jutrzence. Wernisaż wystawy pt. "Po drugiej stronie lustra" o godzinie 17. Prezentowane będą fotografie, tworzące cykl portretów odbitych w lustrze oraz pejzaże. To już czwarta zakopiańska wystawa pokazująca twórczości Anny Wodziak.

(03.09.2003) "Podróże zmysłów" - to tytuł wystawy prac Artura Chrzanowskiego, Kamila Kuskowskiego oraz Zbigniewa Nowickiego, która w piątek zostanie otwarta w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż o godzinie 17.oo.

(03.09.2003) W przyszłym tygodniu w Czarnym Dunajcu Hołdymas. Zawody biathlonowe i strzeleckie, konkurs wieńców dożynkowych, przegląd powozów, dorożek i fasięgów - to tylko niektóre z atrakcji dożynek:
Mówił Stanisław Bukowski.

(02.09.2003) W najbliższą niedzielę odbędą się w Ludźmierzu XVI Dożynki Podhalańskie. Tradycyjnie udział w uroczystościach wezmą żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. O godzinie 11.oo odprawiona zostanie Msza Święta koncelebrowana, potem na ołtarzu polowym złożone zostaną wieńce dożynkowe. Zaprezentuje się Kompania Honorowa. Około godziny13.oo rozpocznie się część artystyczna - zaplanowano występy zespołów regionalnych, grup śpiewaczych i muzyk.

(02.09.2003) 10 września uroczyste wręczenie nagród - w serwisie jednak już dziś wyniki konkursu na najczystszą i najpiękniejszą posesję wśród kwiatów i zieleni w Gminie Kościelisko:
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk.

(02.09.2003) "Dzień Otwarty MDK" odbędzie się 8 września (poniedziałek) od godziny 15.00 do 17.00 w Nowym Targu przy ul. Jana Kazimierza 20 (naprzeciwko kina). Chodzi o zapoznanie z ofertą MDK szerokiego grona dzieci i młodzieży z terenu Nowego Targu i okolicznych miejscowości, przekazanie informacji o pracy, rodzaju zajęć i imprez realizowanych przez placówkę. W programie: prezentacje pracowni muzycznych, plastycznych, pokazy ceramiki, rzeźby, origami, mecz szachowy, pokaz tańca nowoczesnego, teatrzyk kukiełkowy, występ zespołu regionalnego "Mali Śwarni", gry i zabawy integracyjne.

(02.09.2003) Arkadiusz Waloch został zaproszony do Bratysławy w dniach 8-11 września w związku z wystawą jego prac w galerii Centrum Ewangelizacyjnego Quo Vadis. Otwarcie wystawy 10 września o godz. 16.30. Ekspozycja będzie towarzyszyć wizycie Ojca Świętego na Słowacji.

(01.09.2003) W Kościelisku Kirach w najbliższą niedzielę w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odpust. Suma o godzinie 12. Serdecznie zaprasza ks. Stanisław Woźniak. Przy okazji warto poinformować, że księża z kaplicy w Kirach organizują dwudniową (12-14 września) pielgrzymkę na Słowację na spotkanie z Janem Pawłem II. Bliższych informacji udziela ks. Stanisław Woźniak pod nr telefonu 20 70 352.

(01.09.2003) W Nowym Targu odbyło się posiedzenie prezydium Związku Podhalan. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski zaprezentował projekt statutu Związku Ziem Górskich. Mówi rzecznik Związku Podhalan Maciej Motor Grelok:
Ustalono instrukcję zakładania i prowadzenia oddziałów Związku Podhalan:
Ten temat będzie poruszony także podczas obrad Zarządu Głównego Związku Podhalan, które odbędą się pod koniec stycznia. Mówił rzecznik Związku Podhalan Maciej Motor Grelok.

(27.08.2003) W piątek w Zakopanem rozpocznie się I Festiwal Hip Hop'owy. W programie zaplanowano występy 12 zespołów. Impreza ma trwać dwa dni. Początek o godzinie 17.

(27.08.2003) Ponad 2 tysiące młodych widzów uczestniczyło w Wakacyjnym Festiwalu Bajek, który w okresie wakacji zorganizował Miejski Ośrodek Kultury. W rabczańskim amfiteatrze dzieci obejrzały 15 spektakli, najpiękniejszych opowieści świata, zaprezentowanych przez aktorów Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii "ART-RE" z Krakowa. W niedzielę - 31 sierpnia - ostatni już spektakl z tego cyklu - bajka pt. "Wars i Sawa". Serdecznie zapraszamy dzieci o godz. 16.00 do amfiteatru przy ul. Chopina.

(25.08.2003) We wtorek w Biołej Izbie Związku Podhalan ratownik TOPR Mieczysław Kołodziejczyk zaprezentuje swoją twórczość malarską. Wernisaż połączony z posiadami zatytułowanymi "Wyprawy tatrzańskie" o godzinie 19, przy ul. Kościuszki 2.

(25.08.2003) Niestety kończy się sezon turystyczny. Na finał Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej przygotował w czwartek posiady góralskie a w piątek sztukę teatralną. O szczegółach Zygmunt Kuchta:
Mówił Zygmunt Kuchta kierownik Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

(25.08.2003) Wyniki I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej, odbywającego się w ramach IV Jarmarku Podhalańskiego w dniu 22 sierpnia 2003 r. W kategorii solistów I miejsce Anna Lubieniecka z Kielc /złota szarotka oraz nagroda pieniężna w wysokości 500 zł/, II miejsce Marzena Nowak z Kielc nagroda pieniężna w wysokości 250 zł, wyróżnienia: Karolina Matera z Katowic oraz Beata Kałuża z Kielc. W kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych I miejsce i złota szarotka zespół All 41 z Jaworzna oraz zespół "Jest dobrze " z Nowego Targu nagrody pieniężne po 750 zł, II miejsce zespół "De Vils "z Jabłonki nagroda w wysokości 450 zł.
 
(25.08.2003) Podczas Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie w niedzielę 31 sierpnia zorganizowany zostanie Dzień Ziemi Nowotarskiej. Obchody rozpocznie Teatr Lalek „Rabcio” z Rabki - Zdroju - spektaklem dla dzieci pt. „Miś Tymoteusz rym, cim, ci”. Później zaplanowano korowód wokół Rynku wszystkich zespołów i pokaz tańca zbójnickiego. Następnie indywidualne występy zespołów: "Mali Sieniawianie”, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mali Saflarzanie”, „Ciercheń” z Nowego Targu, „Spiszacy” z Łapsz Niżnych, „Krościeńcany”, „Małe Słowianki”, „Czardasie” z Czarnej Góry na Spiszu, „Frydmanianie”. Na zakończenie wystąpi KABARET „TRUTEŃ”. Po za tym wiele konkursów m.in. o tytuł „Nojśwarniyjsej Gaździny XXVII (27) Tagów Sztuki Ludowej”. Wśród innych atrakcji: stoiska twórców ludowych, flisacy z łodziami, pokazy ratownicze i ścianka wspinaczkowa GOPR, wycieczki kabrioletem po Krakowskich Plantach z towarzystwem kapeli góralskiej. Początek Dnia Ziemi Nowotarskiej oraz Obchodów Roku Pienin i Spisza o godzinie 10, zakończenie około godziny 19 na Rynku Głównym w Krakowie.
Szczegółowy program:
Dnia Ziemi Nowotarskiej oraz Obchodów Roku Pienin i Spisza podczas XXVII Targów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie 31.VIII.2003 roku:
godz. 10.00 - Teatr Lalek „Rabcio” z Rabki- Zdroju - spektakl dla dzieci pt. „Miś Tymoteusz rym, cim, ci”
godz. 11.00 - Korowód wokół Rynku, (z udziałem wszystkich zespołów), zbójnicki przy ogródkach wokół Rynku
godz. 11.40 - Występ zespołu „Mali Sieniawianie” z Sieniawy
godz. 12.00 - Uroczyste otwarcie Dnia Ziemi Nowotarskiej i powitanie przybyłych Gości
godz. 12.10 - Występ zespołu „Mali Śwarni” z Nowego Targu
godz. 12.40 - Losowanie nagród w konkursie Powiatu Nowotarskiego dla publiczności „Czy znasz atrakcje Powiatu Nowotarskiego?”
godz. 12.50 - Występ zespołu „Mali Saflarzanie” z Szaflar
godz. 13.20 - Występ zespołu romskiego „Ciercheń” z Nowego Targu
godz. 13.50 - Rozpoczęcie obchodów Roku Pienin i Spisza – konkurs o tytuł „Nojśwarniyjsej Gaździny XXVII Tagów Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie”
godz. 14.00 - Występ zespołu „Spiszacy” z Łapsz Niżnych
godz. 14.30 - Występ zespołu „Krościeńcany” z Krościenka n.D.
godz. 15.50 - Gościnnie - występ zespołu „Małe Słowianki”
godz. 16.20 - Występ zespołu „Czardasie” z Czarnej Góry na Spiszu
godz. 16.50 - Występ zespołu Związku Podhalan Oddział w Szczawnicy
godz. 17.20 - Występ zespołu „Frydmanianie” z Frydmana
godz. 17.50 - Wspólny występ zespołów w ramach obchodów Roku Pienin i Spisza, wystąpienie Starosty
Nowotarskiego oraz prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan – Jana Hamerskiego
godz. 18.10 - WYSTĘP KABARETU „TRUTEŃ”
godz. 19.00 - Zakończenie Dnia Ziemi Nowotarskiej oraz Obchodów Roku Pienin i Spisza w ramach XXVII Targów Sztuki Ludowej.

(25.08.2003) W czwartek w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury kolejne spotkanie z cyklu "Korespondencja sztuk". Zbigniew Baran mówić będzie na temat J. Nowosielskiego. Początek wykładu o godz. 18.00.
 
(25.08.2003) W sobotę w Nowym Targu zorganizowany zostanie Festyn Rodzinny - impreza plenerowa na zakończenie wakacji. Festyn odbędzie się na placu Evry (parking za blaszakiem w Nowym Targu). Rozpoczęcie o godz. 16.00 - zakończenie około 21.00. W programie między innymi: Ela i Natala, "Hyrni", Jacques de Lousse, Konwój.

(24.08.2003) W Lipnicy Małej odbyły się dożynki Gminy Jabłonka. Wśród wielu atrakcji był m.in. konkurs na wieńce dożynkowe. 1. miejsce exeqwo Jabłonka Bory z Lipnicą Małą. 2. Zubrzyca Górna, 3. Jabłonka, 4. Orawka, 5. Chyżne, 6. Zubrzyca Dolna, 7. Podwilk. W konkursie wozów dożynkowych 1. miejsce Chyżne. 2. równorzędnie - Lipnica Mała, Jabłonka, Jabłonka Bory, 3. Zubrzyca Górna, 4. Orawka i Zubrzyca Dolna. Komisja oceniająca pochodziła z Muzeum Orawski Park Etnograficzny.

(22.08.2003) W niedziele 24 sierpnia od godziny 10.00, na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się pokaz kuchni regionalnej. Tomasz Łabuz wraz z Stowarzyszeniem Polskich Kucharzy i Cukierników o/Zakopane zaprasza na degustację smażonego oscypka z sosem cumberland, żurku na żętycy, góralskiego chleba ze smalcem oraz innych potraw regionalnych. Równocześnie Prywatne Technikum Hotelarskie, serwować będzie słodkie smakołyki. W trakcie degustacji prowadzona będzie zbiórka pieniędzy, przeznaczona na zakup zeszytów, książek i przyborów szkolnych dla zakopiańskiego Domu Dziecka. Pokaz kulinarny zaistnieć może dzięki sponsorom: - Karczma Polany -, - IGLOKRAK -, - KAMIS -, - Piekarnia Karpiel -.

(21.08.2003) Zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przewodniczący jury Alojzy Kopoczek podczas konferencji prasowej odczytał protokół z całonocnego posiedzenia. (więcej...)

 

 

(20.08.2003) W Zakopanem dobiega końca XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W czwartek koncert finałowy. Natomiast środę rozstrzygnięto konkurs kapel. O wynikach Zdzichu Chmiel:

(20.08.2003) Abracadabra odwiedziła Zakopane. "Pod tą magiczną nazwą skrywa się zespół ze Śląska. Liderem i nadwornym kompozytorem jest 32-letni Andrzej Mrowiec. Z wykształcenia muzyk, grający od 10 lat na basie w różnych zespołach" - taką informację zawiera oficjalna strona internetowa grupy. Pod Tatrami pojawił się właśnie lider Andrzej Mrowiec i ta najpiękniejsza część zespołu Iwona Węgrowska (Iwona wybrałem, jak obiecałem, tę wg mnie najlepszą fotkę). Pozostały skład to Michał Konior - gitara i Marek Śliwa - klawisze. W serwisie rozmowa o zespole, muzyce i planach:
Rozmawiał Maciej Stasiński.

 

(19.08.2003) Na Siwej Polanie w Kościelisku podczas Święta Lasu bawiono się wyśmienicie - były organizowane liczne konkursy - m.in. przez Tatrzański Park Narodowy. Jako pierwszy przepytany został ze znajomości drzew rosnących w Tatrach, były minister i konserwator przyrody Janusz Radziejowski:
Przepytywali Tomasz Krzyżanowski i Andrzej Jakubiec. I jeszcze raz minister Janusz Radziejowski o wrażeniach z imprezy:
O konkursie drwali rozmawiamy ze Stanisławem Solarczykiem - nadleśniczym wspólnoty leśnej w Witowie. Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach:

(19.08.2003) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę Mariana Matusiaka pt. "Górnictwo i hutnictwo w tatrach. 500 lat od narodzin". W "Ludówce" pokazano fotografie, model młota kuźnickiego, wyroby żelazne. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 a w soboty od 13-18. Marian Matusiak jest członkiem Zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ekspozycja będzie miała stałe miejsce w Kirach w Halicie - ośrodku wypoczynkowym wielickiej kopalni soli, stanowiąc element powstającej ścieżki dydaktycznej która ma prowadzić ze Starych Kościelisk, hawiarską drogą pod reglami do Kużnic. Natomiast 28 sierpnia o godz. 19.30 odbędzie się spektakl o górnictwie w wykonaniu Mariana Matusiaka, Józefa Pitonia, Jerzego Tawłowicza, ks. Stanisława Szyszki, oraz Grażyny Syrżyste.

(19.08.2003) Trwa XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wśród zespołów uczestniczących w zmaganiach konkursowych są również "Polaniorze" z Kościelisk. Zespół pokazał program zatytułowany "Śpiewy i tońce z Polon". Układ choreograficzny opracowali Maria i Stanisław Krupowie. Przypomnijmy, że dokładnie 25 lat temu Polaniorze zdobyli złotą ciupagę - w kategorii zespołów autentycznych. Zaprezentowali wtedy widowisko zatytułowane "Osod" (u Kierniów). Anna Szopińska tak pisała wówczas o tamtym wystepie - "Ludzie nie musieli grać - byli sobą u siebie. Pokazywali na scenie to co było treścią ich powszedniego i świątecznego dnia, tyle, że najpiękniej jak umieli. Było to rok po założeniu zespołu. Swoim występem urzekli wszystkich tak, że na ich głowy skry poszły od "Złotej Ciupagi". Publiczność fetowała "Polaniorzy", oni zaś urzekali swoją szczerością, siłą. Bo posiedli sekret, we krwi mieli moc tańca". Kierownikiem zespołu był wtedy Andrzej Pitoń-Kubów. O tym czy zespołowi uda się powtórzyć sukces sprzed ćwierć wieku dowiemy się 21 sierpnia podczas koncertu finałowego w namiocie na Równi Krupowej w Zakopanem.

(19.08.2003) W serwisie informacje ze szlaków górskich przygotowane przez Maciej Bielawskiego. Tatr nie ominęła susza. Na fotografii wyschnięty stawek powyżej Zbójnickiej Chaty w Dolinie Staroleśnej. Z innych doniesień warto odnotować założenie nowych łańcuchów w rejonie wejścia na Czerwoną Ławkę i Rohatke w słowackiej części Tatr. (więcej...)

 

(19.08.2003) W niedzielę w Lipnicy Małej odbędą się dożynki Gminy Jabłonka:
Mówił dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak.

(19.08.2003) Także na niedzielę 24 sierpnia spotkanie w Jurgowie wyznaczyli sobie miłośnicy orkiestr dętych. Będzie to 22-gi przegląd organizowany przez Towarzystwo Słowaków w Polsce. O godzinie 11.30 Msza Święta, o 12.30 paradny przemarsz a o godzinie 14.oo w amfiteatrze uroczyste otwarcie przeglądu. Koncertować będą orkiestry z Frydmana, Podwilka, Krempach, Łapsz Wyżnych i Niżnych, Nowej Białej i Jurgowa. Przyjadą także Słowacy.

(19.08.2003) W Zakopanem trwa XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Imprezom na Dolnej Równi Krupowej przygląda się Zdzichu Chmiel:
A skoro o kuchni greckiej pod Giewontem mowa, to udało nam się oderwać na chwile od pracy kuchmistrza który do Zakopanego przyjechał ze specjałami takimi, jak wymieniona wcześnie zupa fasolowa:

(18.08.2003) "Najpiękniejszy kwiat Podhala - opowieść o Helenie Rojównie" - tak zatytułowana jest publikacja, która pojawi się w księgarniach na początku października. Jak mówi autorka książki Yaśmina Strzelecka, to opowieść o Helence - zjawiskowo pięknej kobiecie - na tle okresu międzywojennego, gdy w Zakopanem "kwitło", życie artystyczne. Promocja książki odbędzie się 17 października o godzinie 18 w willi Koliba przy ul. Kościeliskiej. O niezwykłych sytuacjach, które doprowadziły do powstania książki i o samej książce opowiada Yaśmina Strzelecka:

(18.02.2003) Jeden z wiernych czytelników Watry, podesłał e-mail'em fotki z wycieczki górskiej. W Tatrach doznał niecodziennych wrażeń. Na szczęście miał przy sobie aparat fotograficzny. Pierwsze "wrażenie" - to spotkanie z misiem w górnej części Doliny Kondratowej, tzw. Malej Szerokiej, poniżej Piekła. Drugiego "wrażenia" nie da się opisać - to trzeba ZOBACZYĆ!!! Dodajmy tylko, że ową ciekawostkę przyrodniczą można było oglądać koło Kopy Kondrackiej. (więcej...)

(18.08.2003) Zakopiańska Akademia Sztuki zaprasza na dwa koncerty z cyklu "ZAS i Jej Goście". Pierwszy odbędzie się w sobotę 23 sierpnia o godz. 19.00 w Galerii Hasiora. Solistami koncertu będą: Paulina Martini - sopran i Tomasz Stroynowski - fortepian. W programie pieśni oraz utwory na fortepian M. Karłowicza, K. Szymanowskiego, I. J. Paderewskiego, F. Chopina. Wstęp wolny. Drugi koncert w niedziele 24 sierpnia o godz. 19.00 pt. "Szalom na Placu Niepodległości". Wykonawcą koncertu będzie zespół, klezmerski "JAREHMA".

(16.08.2003) W niedzielę o godzinie 14.oo w Nowym Targu nad Dunajcem piknik sportowy organizowany przez Zakład Zieleni i Rekreacji, Urząd Miasta, Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy oraz Centralną Szkołę Spadochronową. W programie koncert Piotra Lupi Lubertowicza, pokaz skoków spadochronowych, wystąpią zespoły: regionalny Hyrni i baletowy Minea. Dla fanów hokeja ważna informacja - odbędzie się aukcja pamiątek obecnych i byłych zawodników tej dyscypliny sportu. Organizatorzy zapraszają też na giełdę sprzętu sportowego i prezentacje samochodów. Całkowity dochód z imprezy przeznaczony zostanie na działalność młodzieżowych drużyn hokejowych.

(16.08.2003) W Zakopanem trwa XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W poniedziałkowym programie:
10.00-14.00 Otwarte pracownie artystów zakopiańskich
11.00-14.00 Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Solistów Ludowych (Dolna Równia Krupowa)
11.00-22.00 Dzień Turecki (Dolna Równia Krupowa)
18.00 Koncerty Konkursowe (Namiot festiwalowy na Dolnej Równi Krupowej).

(16.08.2003) W niedzielę 24 sierpnia w Nowym Targu zorganizowana zostanie konferencja pszczelarska. Tegoroczne spotkanie będzie wyjątkowo uroczyste, bowiem nowotarskie koło pszczelarzy świętuje swój jubileusz. Przez 27 lat tego typu konferencje odbywały się w Nowym Sączu. Jak zapowiada Stanisław Kowalczyk - prezes zarządu Karpackiego Związku Pszczelarzy niedzielne spotkanie pszczelarzy będzie bardzo ciekawe. Tego dnia podsumowany zostanie już po raz szósty - konkurs pasiek. Zakończenie konferencji nastąpi około godziny 16.oo:
Mówił Stanisław Kowalczyk - prezes zarządu Karpackiego Związku Pszczelarzy.

(16.08.2003) W Gliczarowie 15 sierpnia odbył się festyn. Tuż po nim rozmawialiśmy z organizatorami by podsumować zabawę:
Rozmawiała Joasia Chmiel.

(16.08.2003) W ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, odbyły się Mistrzostwa Podhala w powożeniu. W serwisie foto-relacja z imprezy, autorstwa Macieja Bielawskiego. (więcej...)

 

 

(14.08.2003) W sobotę 16 sierpnia w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie odbędzie się wieczór autorski krakowskiego poety Józefa Barana pt. "Świat w kropli". Początek spotkania o godzinie 17.15.

(13.08.2003) 17 sierpnia w Domu Ludowym w Kościelisku otwarto wystawę pt. "Górnictwo i hutnictwo w Tatrach - 500 lat od narodzin". Na wystawie pokazane są fotografie, modele urządzeń - m.in. młota kuźnickiego. Autorem wystawy jest Marian Matusiak - tatrzański przewodnik mieszkający w Kościelisku.

(12.08.2003) W czwartek w Domu Ludowym w Kościelisku zagra i zaśpiewa bukowiański zespół RZOZ, który ostatnio występował na słynnym festiwalu FAMA:
Mówił Bartek Koszarek.

(12.08.2003) Wspomnieniom o Ojcu Benedykcie Piotrowskim poświęcona będzie pielgrzymka w Tatry oraz posiady w Małem Cichem. Mówi wójt Bronisław Stoch:
Początek posiadów o godzinie 17.oo.

(12.08.2003) W ramach Tatrzańskich Wici w Poroninie po raz drugi święto "Misia, Miodu i Bartników". Zaprasza dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dorota Majerczyk:

(12.08.2003) Już w piątek rozpoczyna się XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2003. Tego dnia na Dolnej Równi Krupowej w południe rozpoczną się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Dzień Węgierski. Będą ogniska oraz zabawa Plenerowa. O 19.00 koncert "Hani Rybki" w namiocie festiwalowym. W sobotę na Dolnej Równi Krupowej od godziny 11.00 pod hasłem "ZAKOPANE ZAPRASZA" zaprezentują się restauracje, hotele i biura. W południe początek degustacji serów Podhala, prezentacja wyrobu oscypka w zaimprowizowanej bacówce. O 13.00 restauracje zakopiańskie pochwalą się kuchnią regionalną. O 14.00 będzie można spotkać się z twórcami regionalnymi oraz posłuchać i zobaczyć zespoły regionalne z Zakopanego Konkursy o Zakopanem, gry i zabawy oraz wesele góralskie dopełni o 20.00 ognisko integracyjne dla zespołów i publiczności. O 16.00 na Harendzie rozpocznie się Piknik Hareńdziarski. W niedzielę uczestnicy festiwalu spotkają się o 10.30 na Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża przy ulicy Zamoyskiego po której korowodem zespoły przejdą ulicami Krupówki i Kościuszki. 16.00 początek Koncertu Jubileuszowego oraz Inauguracyjnego w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej. Dzień festiwalowy zakończy pokaz sztucznych ogni.

(11.08.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej ogłoszono wyniki 37 "Sabałowych Bajań". O najlepszych gawędziarzach, instrumentalistach, śpiewakach, pytacach Zdzichu Chmiel:
Zdzisław Chmiel.

(11.08.2003) Informowaliśmy, że w Zakopanem w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej będzie można obejrzeć "Skrzypka na dachu". Spektakl miał być zaprezentowany 12 sierpnia, jednak okazało się, że zmieniła się data wystawienia musicalu. Warszawski Państwowy Teatr Żydowski wystąpi w środę 13 sierpnia o godzinie 19 w namiocie na Dolnej Równi Krupowej.

(11.08.2003) "Józef Daniel Krzeptowski - olimpijczyk z Małego Żywczańskiego - w pierwszą rocznicę śmierci", to tytuł zakopiańskich posiadów góralskich, które we wtorek poprowadzi mgr Wojciech Szatkowski w Białej Izbie Związku Podhalan przy ulicy Kościuszki 2 - początek o godz. 19.00.
 
(11.08.2003) NOWY TARG - Miejski Ośrodek Kultury, Al. Tysiąclecia 37 zaprasza na pokonkursową wystawę XXIII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda "Krajobraz górski".

(11.08.2003) 15 sierpnia jak co roku w Ludzmierzu uroczystości odpustowe. Zaprasza ks. kustosz Tadeusz Juhas:

(08.08.2003) Wystawę Jolanty Flach pt. "Cerkiewnym szlakiem - wędrówka przez Łemkowszczyznę" można oglądać w Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana". (więcej...)

 

 

(08.08.2003) 15 sierpnia w Gliczarowie Górnym odbędzie się tradycyjny już festyn:
Na festyn zapraszała Janina Pawlikowska - sołtys Gliczarowa Górnego.

(08.08.2003) W drugiej połowie sierpnia w Nowym Targu - czwarty Jarmark Podhalański:
Z naczelnikiem biura promocji Miasta Nowego Targu Krzysztofem Wojtaszkiem rozmawiała Sabina Palka.

W niedzielę w Trybszu - rozgrywki w piłce nożnej. Zmagania rozpoczną się
o godz. 13.

(07.08.2003) Na zamku w Niedzicy w piątek z koncertem wystąpi jeden z najznakomitszych saksofonistów europejskich Janusz Muniak z zespołem. Początek muzykowania o godzinie 21.

(06.08.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się Sabałowe Bajania:
Relacjonowała Joasia Chmiel.

(05.08.2003) W środę, 6 sierpnia rozpoczynają się w Bukowinie Tatrzańskiej Sabałowe Bajania:
Mówił wójt Józef Milan Modła. Więcej szczegółów dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej - Zygmunt Kuchta:
środa 06.08
13.oo złożenie kwiatów na grobach zasłużonych działaczy kultury, 13.30 koncert kapel, 14.00 uroczyste otwarcie i przejazd zaprzęgami, 19.oo pod skocznią występy zespołów, kabaretu Truteń, zespołu Rzoz a o 21.oo Skaldów.
czwartek 07.08. 10-19 w Domu Ludowym przesłuchania konkursowe a na scenie pod skocznia występy kapel i zespołów, 21.oo koncert zespołu Krywań.
piątek 08'08 10-19 przesłuchania konkursowe a na scenie pod skocznią występy kapel, zespołu Kałe Bała i Trenuni-Tutków.

(05.08.2003) Festyn w Murzasichlu, jak zwykle, zgromadził całe rzesze mieszkańców i turystów. Dyrektora szkoły Marka Donatowicza zapytaliśmy jaki cel - prócz zapewnienia rozrywki przyświecał organizatorom:
Rozmawialiśmy też z sołtysem Maciejem Szostakiem:
Na scenie zadebiutował zespół "Siykieranci". O swoich rodzinnych powiązaniach ze znanym murzasichlańskim muzykantem oraz o samym zespole mówi Klemens Łukaszczyk Maliniok:
Mówił Klemens Łukaszczyk Maliniok.

(05.08.2003) A teraz przenieśmy się do Jurgowa - tam grupa spiska zespołu Podhale świętuje 50-lecie powstania:
Były życzenia, kwiaty, prezenty i dyplomy a głównie muzyka śpiew i taniec. Rozmawiamy z Stanisławem Budzyńskim, który przez kilka lat pełnił funkcję kierownika zespołu:

(05.08.2003) Informację, o tak zwanych rentach planistycznych a także zaproszenie do udziału w Święcie Lasu na Siwej Polanie przedstawi Małgorzata Karpiel Bzdyk:

(05.08.2003) Zespół "Siumni" z Chochołowa wyjechał nad morze. O szczegółach prezes zarządu oddziału Związku Podhalan w Chochołowie Stanisława Pilch:

(05.08.2003) Tryptyk Symbiotyczny - to tytuł wystawy dedykowanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Zakopanem Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu w 150 rocznicę urodzin. Wernisaż 8 sierpnia o godzinie 17.oo w Miejskiej Galerii Sztuki. Tego dnia także otwarcie wystawy Ewy Fortuny pt. Bliskie i Dalekie.

(04.08.2003) Zarząd Główny Związku Podhalan ma rzecznika prasowego, jest nim Maciej Motor Grelak, który już, jako rzecznik opowie o innych postanowieniach prezydium Związku:
Mówił rzecznik prasowy Związku Podhalan Maciej Motor Grelok.

(04.08.2003) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza, w ramach "Czwartkowych spotkań z folklorem", na koncert Trebuniów Tutków. Zespół tworzy muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Skład zespołu Trebunie Tutki: Ojciec - Władysław - absolwent krakowskiej ASP uprawiający malarstwo, rysunek, projektujący tkaniny, kompozycje, ścienne i witraże, Krzysztof - architekt i nauczyciel muzyki góralskiej, Anna - artysta grafik i religioznawca, Jan - absolwent lutnictwa w zakopiańskim Liceum im. Kenara, studiujący projektowanie ubioru w Krakowie, mąż Ani - Andrzej Wyrostek - budowlaniec i lutnik. Koncert w czwartek 7 sierpnia o godz. 19.30 w Domu Ludowym w Kościelisku.

(04.08.2003) "V Juzyna na Holi" - w najbliższą niedzielę w Sidzinie na Hali Krupowej odbędzie się coroczne spotkanie Górali Babiogórskich i Orawskich. Imprezę organizuje Związek Podhalan, w programie: o godzinie 11 uroczysta Msza Święta w oprawie góralskiej w kaplicy Turystów Górskich na Okrąglicy. O godzinie 12.10 Anioł Pański na Holi. O 13 powitanie gości, oficjalne przemówienia a później część artystyczna spotkania m.in. występ orkiestr OSP i muzyk góralskich.

(04.08.2003) W ramach Tatrzańskich Wici w Białce odbyły się wybory cepra i ceperki roku:
Mówiła Joanna Chmiel.
Jeszcze czeka nas: 9-10 sierpień - Plac pod Gubałówką - "Harnasiowe dni i sny"
14 sierpnia - Jurgów - Dzień Polowaca
15 sierpnia - Kościelisko - Siwa Polana - Święto Lasu - Watra Tatrzańska
16 sierpnia - Zakopane Harenda - Harendziańskie Zwyki
17 sierpnia - Poronin - Święto Misia i Bartników

(04.08.2003) W Nowym Targu można oglądać wystawę modeli latających oraz osiągnięć uczestników pracowni modelarstwa lotniczego z Młodzieżowego Domu Kultury. Ekspozycja obejmuje okres od 1949 roku do chwili obecnej. Na wystawie pokazano modele różnych klas, od szkolnych do wyczynowych zdalnie sterowanych. Medale, puchary i dyplomy honorujące osiągnięcia na Mistrzostwach Świata, Europy, Polski. Wystawa czynna jest w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 - 12.30 do końca sierpnia.

(03.08.2003) Mieliśmy niedawno pod Giewontem Indian, teraz pojawiły się wielbłądy. Zwierzęta przez całą niedzielę pasły się na Równi Krupowej wzbudzając ciekawość turystów i mieszkańców Zakopanego. Nadzwyczaj smakowała im podhalańska trawa. Czy zostaną z nami na dłuższy czas - tego niestety nie wiadomo. (więcej...)

 

 

 

 

 

(02.08.2003) Wystawa psów rasowych w Zakopanem jak zwykle w pierwszą niedzielę sierpnia. Zgłoszono 582 pretendentów do tytułu najpiękniejszego w tym m.in.: 80 owczarków niemieckich i 40 podhalańskich. W programie także pokazy tresury. Otwarcie 36 wystawy o godzinie 10.oo na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu. Już dzisiaj zapraszamy miłośników owczarków podhalańskich na specjalnie tej rasie poświęconą wystawę w dniu 24 sierpnia. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Dodam tylko, że tego dnia właściciele nie posiadających rodowodu podhalanów będą mogli otrzymać ocenę i dokumenty rodowodowe. (więcej...)

(01.08.2003) Poronin dla Tatrzańskich Wici przygotował niedzielę 17 sierpnia, jako "Dzień Misia i Bartników":
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(01.08.2003) Szkoła Podstawowa i gimnazjum w Murzasichlu w niedzielę organizują kolejny festyn. W programie: parada weselna, loteria, degustacja kuchni regionalnej, zabawa taneczna oraz występy zespołów: im. Stanisława Maliniaka, słowackiego "Duszna Tumu" a także Krywania, Siykiyrantów (debiut) i Twistera. Początek o godzinie 12.oo.

(01.08.2003) W niedzielę w Czarnym Dunajcu zawody sportowe:
Mówił Jan Obrochta.

(01.08.2003) Na kolejną imprezę do gminy Jabłonka zaprasza wójt Julian Stopka. W niedzielę organizowane jest Święto Borówki:
Początek imprezy o godzinie 14.oo.

(01.08.2003) Piesza Pielgrzymka Góralska dotarła 31 lipca na Jasną Górę. Ponad tysiąc pielgrzymów z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Orawy wędrowało w ciągu 9 dni pod hasłem: „Kontemplować Chrystusa z Maryją”. Pątnicy pokonali 250 km. Kierownikiem pielgrzymki był o. Ryszard Kowalski, paulin. Najmłodszy pielgrzym miał 2 lata, najstarszy 72 lata. Mszę św. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej odprawił dla górali bp pomocniczy arch. krakowskiej Kazimierz Nycz.

(31.07.2003) W niedzielę 3 sierpnia uroczyste obchody 50-lecia zespołu regionalnego "Cepelia - Podhale" Grupa Spiska z Jurgowa. O godzinie 12.30 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą w plenerze nad rzeką Białką. A później wystąpią jubilaci oraz gościnnie zespoły:
Mówił kierownik zespołu Bogusław Baran.

(31.07.2003) Muzeum Tatrzańskie przygotowuje się do wydania kilku publikacji poświęconych historii Zakopanego, Podhala i stylu zakopiańskiego. O szczegółach Wojciech Szatkowski:
Z Muzeum tatrzańskiego mówił Wojciech Szatkowski.

(31.07.2003) 27 lipca Witowiańska Watra zapłonęła po raz trzeci. Wśród dostojnych gości obecny był ks. Władysław Zązel:
Byli tez goście zza "Wielkiej Wody":
Zdzichu Chmiel rozmawiał także z prezesem witowiańskiego oddziału Związku Podhalan:

(30.07.2003) W sobotę w Białce Tatrzańskiej wybór "Cepra 2003 roku". Imprezę rozpocznie o 14.00 spływ na pontonach na rzece Białce, o 15.oo występy zespołów, konkursy i zabawy. W niedzielę wybrany zostanie "Harnaś roku". Początek imprezy o godzinie 16.oo. Także na niedzielę zaprasza Jurgów:
Początek jubileuszowego spotkania o 12.30. Mówił wójt gminy Bukowina Tatrzańska Józef Milan Modła.

(30.07.2003) Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem spodziewają się otrzymać od sponsorów około 200 tysięcy złotych. Jak wyglądać będą pierwsze dni imprezy? Na pytanie odpowiada dyrektor Biura Promocji Grzegorz Buczulski:
Warto dodać, że pod namiotem festiwalowym wystąpi 15 zespołów w tym z Indii, Afryki i Meksyku a festiwalowi towarzyszyć będzie wiele imprez, wystaw, koncertów i spotkań.

(29.07.2003) "Tatrzańskie Wici" rozpoczynają się 2 sierpnia w Białce Tatrzańskiej wyborem Cepra i Harnasia roku:
Mówił Krzysztof Król Łęgowski. Projekt programu: "TATRZAŃSKICH WICI" 2 - 17 sierpnia 2003r.
2 sierpnia - Białka Tatrzańska - Wybór Cepra 2003 Roku
3 sierpnia - Białka Tatrzańska - Wybór Harnasia 2003 Roku
9-10 sierpień - Plac pod Gubałówką - "Harnasiowe dni i sny"
14 sierpnia - Jurgów - Dzień Polowaca
15 sierpnia - Kościelisko - Siwa Polana - Święto Lasu - Watra Tatrzańska
16 sierpnia - Zakopane Harenda - Harendziańskie Zwyki
17 sierpnia - Poronin - Święto Misia i Bartników

(28.07.2003) "Jak upiec moskola?". GOKR Kościelisko zaprasza 31 lipca o godz.19.30 do Domu Ludowego na kolejną imprezę organizowaną w ramach "Czwartkowych spotkań z folklorem". Tym razem pokażemy, jak piecze się moskole, czyli słynne placki z ziemniaków, pieczone na blachach kuchennego pieca. Gospodarzami góralskiej kuchni będą Stanisław Ogórek i jego Muzyka.

(28.07.2003) Wejście do Teatru Witkacego w Zakopanem to niemały wydatek. Za przeżycie "Czarodziejskiej góry" widz zapłaci 60 złotych, jeśli przysługuje mu bilet ulgowy to - 50 zł. Wyjście na ten spektakl w dwie osoby, w zależności od wieku, kosztuje od 120 do 100 złotych. Najtańsza jest "Cwietajewa" - 25 złotych normalny i 20 złotych ulgowy. Średnio para dorosłych osób musi wydać na bilety do teatru jednorazowo 41 złotych a para młodzieży 32 złote. To znaczy, że wyjście czteroosobowej rodziny do teatru w Zakopanem (rodzice i dzieci) średnio kosztuje 73 złote. W krakowskim Teatrze Słowackiego średnio cena zwykłych biletów waha się w granicach 23 złotych a ulgowych w granicach 18 złotych. Niedzielny spektakl w krakowskiej Grotesce kosztuje młodych i dorosłych po 18 złotych. Wszystkie teatry z Małopolskiego Województwa są dotowane z jednego budżetu. Skąd zatem takie różnice cen? Martwić może tylko fakt: utrudnienie w dostępie do kultury. Czy młodzież albo rodziców, mieszkających w rejonie Zakopanego stać na przyjście do Teatru Witkacego? Niektórych pewnie tak. Większości jednak nie. W Ustawie o ochronie praw autorskich zapisano chronienie utworów twórców, którzy zmarli 80 lat temu. To znaczy, że bez opłaty ponad 1 dolara amerykańskiego za minutę czytania nie można słuchaczom zaprezentować nawet rodzimej twórczości. Tym sposobem zamknięto społeczeństwu dostęp przez radio do współczesnej literatury. Żadnej lokalnej stacji w kraju nie stać na czytanie współczesnej poezji czy prozy. Niemożliwe jest praktycznie znalezienie sponsorów na taką realizację. Dostęp do kultury i sztuki staje się coraz bardziej kosztowny. Czy dojdzie niebawem do tego, że teatry odwiedzać będą tylko najbogatsi a współczesną literaturę będzie się prezentować młodzieży na tajnych kompletach?

(28.07.2003) "Tego zupełnie się nie spodziewaliśmy" - tak komentują organizatorzy festynu na rzecz Daniela Gąsienicy Józkowego, fakt zebrania ponad 8 tyś. zł. Przypomnijmy niedzielna impreza została zorganizowana by pozbierać pieniądze potrzebne na zakup pompy insulinowej. Wystąpiło wiele zespołów a przedmioty sprzedawane podczas licytacji podarowali artyści i twórcy ludowi z Podhala. Pieniądze są cały czas zbierane, bowiem koszt zakupu pompy insulinowej waha się w granicach 12-15 tyś. zł. Wszystkie rzeczy, które pozostały po festynie przekazano do zakopiańskiego Domu Dziecka. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, którzy pomogli w zorganizowaniu imprezy.

(27.07.2003) W połowie sierpnia w Zakopanem rozpocznie się XXXV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Trwają ostatnie prace przygotowawcze. W serwisie rozmowa z dyrektorem Biura Promocji Zakopanego Grzegorzem Buczulskim:
Rozmawiał Piotr Sambor.

(26.07.2003) W Zakopanem 29 lipca w Białej Izbie Związku Podhalan wernisaż wystawy malarstwa na szkle Zofii Forteckiej połączony z wieczorem poezji Zofii Roj Mrozickiej. Początek spotkania o godzinie 19.

(25.07.2003) W sierpniu w Szaflarach uroczystości wieńczące 3-letnią pracę społeczności tamtejszej parafii:
Mówił przewodniczący komitetowi odnowy kościoła Włodzimierz Szczerba.

(25.07.2003) W niedzielę w Zakopanem zorganizowany zostanie niezwykły festyn:
Mówił jeden z organizatorów niedzielnego festynu. Przedmioty przekazane na licytacje, które nie znajdą nabywców, jak również inne dobra - przekazane zostaną w poniedziałek do zakopiańskiego Domu Dziecka przy ulicy Jagiellońskiej.

(25.07.2003) Renata Guzik - na co dzień nauczycielka zakopiańskiej Szkoły Artystycznej - opowie o koncercie, który odbędzie się w sobotę o godzinie 18 w kościele Świętego Krzyża:
Mówiła flecistka Renata Guzik.

(25.07.2003) W sobotę Rabczańskie Stowarzyszenie Turystyczne, Zrzeszenie Kupców Rabczańskich, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju serdecznie zapraszają na wakacyjny festyn. W programie: prezentacje twórców plastyków amatorów i ginących zawodów z Galerii, Drzewiej oraz artystki plastyka Ewy Łaczek-Daleki, rodzinne konkursy, zabawy z nagrodami, Festiwal Piosenki Wakacyjnej, zabawa taneczna z Zespołem Bryniarskich, kramy, stoiska handlowe i gastronomiczne - grill, napoje i inne pyszności

(24.07.2003) 27 lipca (niedziela) w Ponicach odbędzie się festyn regionalny. O 15.00 tradycyjna Msza Święta w starym kościółku. Od 16.00-16.30 przejazdy dorożkami i półkoszkami obok budynku Szkoły Podstawowej. Od 17.00-18.00 bawić będą swoimi występami zespół " Jana Janoty" i kapele góralskie. O 17.15 wystąpi kabaret "TRUTEŃ", który będzie obchodził swoje 10-lecie. O 19.00 mecz piłkarski pomiędzy Ponice - KS Wierchy Rabka. O 20.00 koncert zespołu "Bez Słów" z Mszany Dolnej a o 22.00 rozpocznie się zabawa taneczna. Dodatkowe atrakcje: pieczenie barana, konkursy dla dzieci i dorosłych warsztaty plastyczne, sprzedaż cegiełek na finansowe wsparcie szkoły w Ponicach , możliwość zwiedzania szkolnej izby regionalnej. Festyn będzie prowadzony przez Mateusza Papierza i Stanisława Sularza - członków kabaretu " Truteń".

(23.07.2003) Czwartkowe szałasy - to impreza, która uatrakcyjni pobyt pod zamkiem czorsztyńskim. Dużo dobrej muzyki zapowiada Jacek Telus. Nie zabraknie też dobrego jadła i atrakcji wodnych. Początek o 19.00.

(23.07.2003) W Białym Dunajcu w niedzielę "Święto Pstrąga":
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Iwona Kiwacka Majerczyk.

(22.07.2003) W niedzielę od godziny 15 po raz trzeci "Witowiańska Watra". Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Mówi Piotr Kopeć:
Zapraszał prezes Związku Podhalan w Witowie Piotr Kopeć. Szczegółowy program imprezy:
godz. 15.00 - przejazd zespołów z muzyką przez Witów.
godz. 16.00 - otwarcie i rozpalenie III Witowiańskiej Watry.
od 16.30 do 20.00 występy zaproszonych zespołów: "Mali Witowianie", "Gronie" z Żywca", "Oravan" ze Słowacji, "Witowianie" - a w czasie występów: pieczenie kiełbasy i grillowanie, konkursy z nagrodami i loteria. Zabawa od 20.30 - będzie przygrywał zespół "Dajama". Współorganizatorami imprezy są: Ochotnicza Straż Pożarna Witów Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.

(22.07.2003) W Muzeum Tatrzańskim, willi „Koliba” przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem, czynna jest nowa wystawa pt. „Styl zakopiański w sztuce polskiej”. Ekspozycja pokazuje ok. 70 fotografii istniejących obiektów wybudowanych w stylu zakopiańskim. Autorami zdjęć są Zbigniew Moździerz i jego syn Dawid.

(21.07.2003) W niedzielę 27 lipca na terenie Szkoły Podstawowej w Czarnej Górze wystąpią zespoły: Ciardasie z Czarnej Góry Zagóry, Janosik ze Świtu, Majowy Wierch z Kacwina, Bartusia Obrochty z Zakopanego, Orkiestry dętej z Jurgowa oraz gwiazdy wieczoru: zespołu Chrabąszcze z największymi hitami Czerwonych Gitar. Dochód z festynu przeznaczony będzie na potrzeby szkoły. Będzie też loteria fantowa. Impreza rozpocznie się o godzinie 12.

(21.07.2003) W ramach "czwartkowych spotkań z folklorem" w Domu Ludowym w Kościelisku 24 lipca występ zespołu góralskiego "Polaniorze". Początek o godzinie 19.30. Natomiast 31 lipca Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej zaprasza do "ludówki" w Kościelsku na naukę pieczenia moskoli.

(20.07.2003) W WDW Salamandra w Kościelisku przebywa 150 osobowa grupa z Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Mówi Teresa Jarczak - dyrektor biura Stowarzyszenia:
Z wielkim zaciekawieniem młodzi ludzie słuchali co na temat "krajów piętnastki" a także swoich licznych podróży mówił znamy reżyser Krzysztof Zanussi. A rozpoczął od krótkiej retrospekcji - czyli wspomnienia czasów PRL:
Mówił Krzysztof Zanussi.

(20.07.2003) Turniejem piłkarskim rozpoczęło się XXIX Poroniańskie Lato. Zagrały drużyny Urzędu Gminy Poronin, Związku Podhalan, Straży Pożarnej i Old Boys Poroniec. Rywalizacji przyglądała się Joasia Chmiel:
W poniedziałek ciąg dalszy imprez w ramach Poroniańskiego Lata:
Mówiła Joasia Chmiel.

(20.07.2003) Z okazji 50-lecia założenia zespołu regionalnego przez Zofię Solarzową w Białym Dunajcu odbyły się uroczyste posiady:
Mówiła Joasia Chmiel.

(18.07.2003) W niedzielę na Olczy - uroczystości parafialne z okazji 15 rocznicy konsekracji kościoła Matki Bożej objawiającej Cudowny Medalik:
Mówił proboszcz parafii olczańskiej - ksiądz Mieczysław Kozłowski.

(17.07.2003) Zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpoczął kolejny sezon artystyczny. W piątek i w sobotę o godzinie 19 "Na przełęczy" Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza. A dodatkowo w sobotę na scenie Atanazego Bazakbala o 21.30 wieczór teatralno-cyrkowy "PIF! PAF! PUF!".

(17.07.2003) W Nauczycielskim Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym na Ciągłówce w Zakopanem goszczą Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Nauczycieli. Imprezę od ponad trzydziestu lat organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Biorą w niej udział ci pracownicy oświaty, którzy poza zawodową codziennością zajmują się również sztuką. Są w Zakopanem plastycy, literaci i fotograficy. Na co dzień pracują w różnych typach szkół całego kraju, a część wakacji poświęcają na doskonalenie swego artystycznego warsztatu. Procentuje to potem w trakcie roku szkolnego nie tylko w pracy z uczniami. Ukazują się bowiem kolejne tomiki poetyckie, czy zbiory opowiadań, a nawet powieści. Odbywają się też wystawy plastyczne. Obrazy, grafiki, rysunki i tkaniny artystyczne autorstwa nauczycieli znajdują się w zbiorach wielu galerii w Europie oraz Meksyku, Kanadzie, USA, Japonii czy Austarlii. Plonem spotkań zakopiańskich będzie wystawa poplenerowa w amfiteatrze pod Gubałówką. Prezentowane będą na niej powstałe w Zakopanem. Organizatorzy zapraszają w przyszłym tygodniu w piątek 25 lipca w godzinach 12-17.

(17.07.2003) Tatrzańskie Wici potrwają w tym roku od 2 do 17 sierpnia:
Mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.

(16.07.2003) "Janosik i inni! - prezentacja twórczości post zbójnickiej" - pod takim tytułem w Galerii "Arnika" ul. Staszica 16 w Zakopanem otwarta zostanie wystawa twórczości Radosława Cygana. Wernisaż w piątek 18 lipca o godz. 19.15.

(15.07.2003) W Krościenku zagościła impreza pt. "Góralskie Nucicki". Prowadzenie powierzono Helenie Rusnak i Andrzejowi Jakubcowi, przybyłych gości witali w imieniu organizatorów starosta nowotarski Jan Hamerski i kierujący Gminnym Ośrodkiem Kultury Zdzisław Soliwoda:
A potem już rozpoczął się konkurs oceniany przez komisję w składzie: Aleksandra Bogucka, Benedykt Kafel i Emil Kowalczyk w Konkursie Muzyk Podhalańskich wzięło udział:6 muzyki w kategorii dorosłych, 4 w młodzieżowej, 8 w dziecięcej i 4 w kategorii „mistrz i uczeń”. Wyniki:
I miejsce „ Małe Podhale” z Jabłonki
II działajaca przy Szkole nr 7 na Cyrhli
III Białopotocanie z Krościenka.
Wyróżniono muzykę Regionalnego Zespołu Pieniny z Krościenka.
W kategorii muzyk dziecięcych wszystkie otrzymały wyróżnienia
Wyróżnienia I otrzymują: Mali Maniowanie z Maniów, Muzyka Pienińska ze Szkoły Podstawowej w Grywałdzie.
Wyróżnienia II otrzymują: Robcusie z Rabki- Zdroju, Mali Śwarni z Nowego Targu
i Bańscanie z Bańskiej.
Wyróżnienia III otrzymują: Rodzinna muzyka Pawlikowskich z Małego Cichego, Rodzina Wcisłów z Bukowiny Tatrzańskiej.
Wyróżnienie IV otrzymuje muzyka Mali Tylmanowianie z Tylmanowej.
W kategorii Mistrz i uczeń:
Wyróżnienia I - Jan Haniaczyk z uczniem Pawłem Pilchem z Jabłonki, Leszek Szewczyk z Łopusznej z uczennicą Anną Mrożek, Sławomir Czyszczoń z uczniem Bogdanem Nawarą z Rabki,Jan Fąfrowicz z Szaflar z Dorotą Król z Zaskala.
W Powiatowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych uczestniczyli: w kategorii dorosłych - Zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, Czardasz z Niedzicy i Pieniny z Krościenka.
- w kategorii młodzieżowej: Rąbań z Chyżnego,
- w kategorii dziecięcej Mali Saflarzanie z Szaflar, Robcusie z Rabki- Zdroju, Mali Tylmanowianie z Tylmanowej.

(15.07.2003) 19 lipca w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki koncert:
Kolejne koncerty 23 i 29 lipca:
Zapraszała kierująca galerią Anna Waloch. Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.

(15.07.2003) Na stadionie sportowym w Jabłonce w sobotę o godzinie 17 początek "Orawskiego Lata":
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak.

(15.07.2003) Sobotnim turniejem piłkarskim rozpocznie się "Poroniańskie Lato":
Mówił wójt Bronisław Stoch.

(14.07.2003) We wtorek zakopiańska Jutrzenka będzie obchodzić swoje święto. Na godz. 10 zaplanowano "Wielki Jubileuszowy Koncert Jutrzenki", który odbędzie się w kinie "Sokół". Wezmą w nim udział zespoły regionalne i wokalne "Jutrzenki" oraz byli uczestnicy zajęć w placówce. Koncert będzie połączony z wręczeniem "Złotych Kart" i statuetek "Super Pegaza 2003". Od godz. 16 będzie można zwiedzać "Jutrzenkowe" sale przy ul. Grunwaldzkiej. Ponadto w planach uroczyste uruchomienie nowej strony internetowej oraz "Wirtualnego Muzeum Sztuki Młodej i Najmłodszej".

(14.07.2003) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się XIX Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych:
Mówiła Joanna Chmiel.

(14.07.2003) Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku zaprasza w tym tygodni na dwa niezwykle interesujące spotkania. Pierwsze w czwartek o godz. 19.30 pt. "Podziemia tatrzańskie. O Urodzie szat naciekowych jaskiń tatrzańskich" - pokaz przeźroczy i prelekcja Jerzego Tawłowicza - przewodnika tatrzańskiego. Drugie w niedzielę o godz. 17.00 - Spotkanie z aktorką Krystyną Feldman, które poprowadzi Jacek Kotwicz-Gilewski. Krystyna Feldman znana jest między innymi, jako babka z popularnego serialu "Świat według Kiepskich".

(13.07.2003) XXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.
18. 07, godz. 1900, willa Atma Recital fortepianowy Wiesława Szlachty (Belgia), w programie: Chopin, Szymanowski.
19. 07, godz. 1900, Miejska Galeria Sztuki Koncert kameralny Kazimierz Dawidek (Niemcy - Polska) obój, Mirella Zdunek obój, Agnieszka Cygan obój, Sławomir Zubrzycki fortepian, w programie: Britten, Vivaldi, Schumann, Braid, Czaplowski, Pasculli, Kalliwoda.
20. 07, godz. 1900, willa Atma Recital fortepianowy Anny Brożek, w programie: Moniuszko, F. Wagner, Wielhorski, Szymanowski.
22. 07, godz. 1900, willa Atma, Recital skrzypcowy Jacka Ropskiego, Andrzej Tatarski fortepian, Karol Bula słowo, w programie: Brahms, Wieniawski, Szymanowski.
23, 07, godz. 1900, Miejska Galeria Sztuki, Recital skrzypcowy Pawła Wajraka, Anna Dębowska fortepian, w programie: G. Friemann, W. Friemann, Titz, Prokofiew.
25, 07, godz. 1900, willa Atma, Koncert kameralny, Beata Warykiewicz skrzypce, Mariola Zagojska sopran, Joanna Domańska fortepian, w programie: Szymanowski.
26. 07, godz. 1900, willa Atma, Recital fortepianowy Marii Deręgowskiej i Dominika Wani, w programie: Wroński, Długołęcka - Pinkwart, Wielhorski, Rudnicki, Bobrzyński, Ostrowski, Schumann, Szymanowski.
29. 07, godz. 1900, Miejska Galeria Sztuki, Recital fortepianowy (na 4 ręce) Idy Černeckiej i Františeka Perglera (Słowacja), w programie: Żeleński, Kardoš - Bokes, Andrašovan, Cikker.
31. 07, godz. 1900, willa Atma, Recital wokalny Mikołaja Moroza tenor, Szymon Kowalczyk fortepian, w programie: Dembiński, Maszyński, Cieszkowski, Świerzyński, Lipski, Szopski, Żeleński, Karłowicz, Friedman. Münchheimer, Nowakowski.
Festiwal został wsparty ze środków pomocowych Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Współpracy Przygranicznej funduszu Phare, przy współudziale: Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Zakopanego oraz Starostwa Tatrzańskiego. Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, 34 -500 Zakopane, Kasprusie 19, tel/fax (0-18) 2014554. Współorganizatorzy: Muzeum Atma - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Miejska Galeria Sztuki, Instytucja Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach, Europejska Szkoła Obojowa w Berlinie. Miejsca koncertów: willa Atma, ul. Kasprusie 19, tel. 2013493, Miejska Galeria Sztuki, Krupówki 41, tel. 2012792. Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł.

(12.07.2003) Wydarzenia kulturalne związane z miastem Zakopane prezentowane w Warszawie przedstawia Wojciech Grabowski:

(10.07.2003) Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza podczas wakacji do swoich oddziałów - mówi Wojciech Szatkowski:

(09.07.2003) Współorganizatorem wystawy, która zostanie otwarta w niedzielę w Zubrzycy Górnej jest gmina Raba Wyżna:
Mówił wójt Edward Siarka. W niedziele świętować będzie Góralski Kabaret Truteń:
Mówiła dyrektor GOK w rabie Wyznej Elzbieta Smółka.

(09.07.2003) Z okazji 50-lecia założenia zespołu regionalnego przez Zofię Solarzową w Białym Dunajcu odbędą się uroczyste posiady:
Mówiła dyrektor GOK Iwona Kiwacka Majerczyk. Udział w posiadach zapowiedziało już ponad 20 osób.

(09.07.2003) Do ostatniej chwili ważyły się losy Sejmiku Teatrów Wiejskich w Bukowinie Tatrzańskiej. Zapytany, czy impreza się odbędzie planowo, dyrektor Domu Ludowego Zygmunt Kuchta powiedział:
Pierwsze przedstawienie w sobotę o godzinie 14.oo. I jeszcze przypomnienie dla twórców ludowych, którzy chcą uczestniczyć w konkursie rękodzieła podczas Sabałowych Bajań - prace można przywozić do Domu Ludowego do 23 lipca.

(08.07.2003) O cyklicznych czwartkowych posiadach w Domu Ludowym w Kościelisku opowie Małgorzata Karpiel:

(08.07.2003) W niedzielę w Dzianiszu uroczyste otwarcie filii Gminnego Ośrodka Kultury:
Mówiła Zofia Zarycka.

(08.07.2003) W zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" przy Nowotarskiej w piątek 11 lipca o 17.00 wernisaż wystawy twórczości artystów niepełnosprawnych. Zaprezentowane zostanie malarstwo z europejskiej kolekcji Fundacji oraz prace wykonane w warsztacie terapii zajęciowej na Kamieńcu w Zakopanem. Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych" z Krakowa wraz z Politechniką Krakowską zorganizowała już ponad 60 wystaw. Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli między 10.30 a 17.00 do 7 sierpnia.

(08.07.2003) W kawiarence literackiej zakopiańskiej Galerii Politechniki Krakowskiej 19 lipca w sobotę od 17.00 XI "wieczór przy świecach", podczas którego grupa literacka "Studium Słowa" zaprezentuje "Upadek kamiennego domu" wg Romana Brandstattera. Zapraszamy do "Starej Polany" przy Nowotarskiej 11 w Zakopanem.

(08.07.2003) 20 lipca br. odbędzie się Święto regionu Orawy - „XII Orawskie Lato”. Na terenie stadionu sportowego w Jabłonce wśród atrakcji: przegląd zespołów, jak również występy instrumentalistów, wokalistów, grup wokalnych oraz muzyk orawskich, tradycyjne konkursy, program rozrywkowy dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Jako gwiazda „Orawskiego Lata” wystąpi znany od wielu lat zespół rozrywkowy „VOX”. Organizatorzy, Orawskie Centrum Kultury i Sportu oraz wójt Gminy Jabłonka, zapraszają wszystkie chętne osoby do czynnej współpracy w ramach organizacji i przygotowania trzeciej edycji orawskiego Jarmarku, który został opracowany i poświęcony sztuce, twórczości ludowej, rękodzieła artystycznego i wyrobów ekologicznych oraz prezentacji uroków miejsc wypoczynkowych regionów Orawy, Spisza i Podhala. Formą kiermaszu będzie prezentacja, przygotowana przez gospodarstwa agroturystyczne i artystów Regionu.

(08.07.2003) Druga edycja zawodów wspinaczkowych „LION CLIMBING CUP II” rozpocznie się 25 lipca (piątek) godz. 10.00 w Zakopanem na placu pod Gubałówką przy sztucznej ściance wspinaczkowej. Ma ona wymiary: 11 m x 5 m. Rekord ścianki, wynoszący 8,85 sekundy, ustanowił podczas pierwszej edycji Przemek Wójcik z Zakopanego. Wśród nagród m. in.: lina wspinaczkowa, spływ Dunajcem na hydrospeed, uprzęże, odzież sportowa oraz sezonowe karnety wstępu na ściankę. Sprzęt i asekurację linową zapewnia organizator.

(08.07.2003) Już 19 lipca rozstrzygnie się, kto zostanie tegorocznym mistrzem Polski w dojeniu sztucznej krowy na czas - poinformowało Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce Zdroju. Organizowane już po raz trzeci Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy mają formułę otwartą; wystartować może każdy, kto ukończył 14 lat. Zawodnicy będą mieć na poprawienie dotychczasowego rekordu Polski jedną minutę. Zwycięzca zostanie wpisany do kolejnej edycji Polskich Rekordów i Osobliwości, otrzyma 500 złotych, puchar i uścisk dłoni burmistrza Rabki. Łaciata, czarno-biała krowa wykonana z tworzywa sztucznego ma naturalne rozmiary. Wypełniona jest prawdziwym mlekiem o niskiej zwartości tłuszczu. Krajowym rekordzistą w dyscyplinie udoju nowoczesnego jest mistrz Polski sprzed dwóch lat, Jan Maciończyk z Marklowic Śląskich, który w ciągu minuty wydoił ze sztucznej krowy 2,1 litra mleka.

(07.07.2003) Angielski Teatrzyk "Nie Z Tej Ziemi" (English theatre from out of this world) odbędzie się w dniach 8, 11, 12, 14 lipca o godzinie 16.00 w Galerii MOK " Pod Aniołem" ul. Parkowa 5, Rabka- Zdrój. Wystąpi Ewa Kronenberg - Seweryn i Cezary Skrocki. Odbędą się też teatralne warsztaty z językiem angielskim.

(07.07.2003) Ballad Leonarda Cohena w wykonaniu Kuby Michalskiego - zwycięzcy II Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena- będzie można posłuchać 9 lipca (środa) godz. 19.00 w Galerii MOK " Pod Aniołem " ul. Parkowa 5, Rabka- Zdrój.

(07.07.2003) Posiady pt." Tatrzański Świat Tetmajera" zostaną poprowadzone przez panią Marię Kocych-Imielska 10.07 (czwartek) o godz.19.00 w w Domu Ludowym w Kościelisku

(07.07.2003) Koncertem w Klubie 6 w Nowym Targu 10.07 (środa) o godzinie 20.00 swoje występy na Podhalu rozpocznie grupa "Jacques de Lousse". Kolejne koncerty: 13.07 (niedziela) w Nowym Targu podczas festynu pod Domem Kultury. 17.07 (czwartek) Pod Zamkiem w Czorsztynie godz. 20.00, 19.07(sobota) w Szcawnicy pod wyciągiem godz. 20.00, 20.07 (niedziela) Jaworki (Szałas Homole) godz. 16.00.

(07.07.2003) Ukazał się Biuletyn Informacyjny Związku Podhalan. Zmieniła się jego nazwa z "Podhalanki" na "Podhalanin". Jak czytamy w zapowiedzi redakcyjnej: "Bo Podhalanin to przecież każdy z nas, górali, mieszkający pod holami, bliżej lub dalej Tatr".  Biuletyn ma format A4 i jest wydany częściowo w kolorze. Ma 24 strony. Na pierwszej stronie zamieszczona została rozmowa z prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan - Janem Hamerskim. Wspomniano o 100-leciu Ruchu Regionalnego i 85-leciu założenia Związku Podhalan. Część numeru poświęcona została honorowemu członkowi Związku Podhalan Andrzejowi Kudasikowi, który zmarł 8 czerwca. W cyklu "Słynni Podhalanie" przypomina się Wojciecha Brzega - artystę rzeźbiarza, pisarza i społecznika, jak i Antoninę Tatarównę - nauczycielkę, wychowawczynię i działaczkę. Dobrą stroną biuletynu są zamieszczane relacje z jubileuszy, wiersze i teksty poświęcone góralskim zwyczajom. Uzyskać można informacje, dotyczące wydarzeń istotnych dla Związku odbywających się w wielu jego oddziałach. Wypisane też są adresy i telefony do oddziałów i ich prezesów. Wymienione są terminy audycji emitowanych w radiu "Alex". Jedynem mankamentem publikacji jest nie uwzględnienie podpisów pod wszystkimi zdjęciami. Kto na nich jest, kiedy i gdzie miało miejsce to wydarzenie. A przede wszystkim kto je wykonał.

(06.07.2003) "Wildlife Photographer of the Year" - to tytuł konkursu organizowanego przez BBC na fotografię dzikiej przyrody. Wystawa pokonkursowa zawitała pod Tatry. Otwarcia w siedzibie TPN dokonał dyrektor Paweł Skawiński:
M.in. o tym dlaczego prezentowane fotografie powinny być bliskie sercu mieszkańców Podhala mówił Jerzy Zegarliński z agencji, dzięki której wystawa zagościła w Polsce:
Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

(06.07.2003) W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki otwarto wystawę profesora Alana Rzepki i Zenona Remi. Dyrektor Anna Waloch przedstawiła artystów:
W mniejszej sali Galerii swoje prace wystawił Zenon Remi - mówi Michał Gąsienica Szostak:
Rysowanie kolorem - taki tytuł swojej wystawie nadał Zenon Remi:
Obie wystawy można oglądać do końca lipca.

(04.07.2003) W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki wystąpi Leszek Długosz. Recital p.t. "Z początkiem lata - wiersze i piosenki" rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 19.oo. Wstęp wolny.

(04.07.2003) "Obraz dawnego Zakopanego w świetle map katastralnych z roku 1846" to tytuł wtorkowych posiadów w Białej Izbie Związku Podhalan. Prelegentem będzie burmistrz Miasta Zakopane Piotr Bąk. Początek o godzinie 19.oo.

(04.07.2003) Tatrzańskie Święto Szachów w sobotę pod Krokwią w Zakopanem:
Mówiła Danuta Saletra z klubu sportowego Lajkonik.

(04.07.2003) Ukazały się dwie nowe powieści Macieja Pinkwarta. "Dziewczyna z Ipanemy" - to powieść o niełatwych relacjach międzyludzkich, zmienianych przez dziejącą się historię. Interesujący obraz współczesnej historii Polski, ukazanej przez pryzmat dziejów bohatera, uwikłanego w pułapki czasu, zastawiane przez tajemniczą Jaskinię Czasu w Prowansji. Książka o polityce, miłości, o templariuszach i Tatrach, o Zakopanem, Milanówku, Warszawie i Aix-en-Provence...
"Siódmy krąg" - to odpowiedź pisarza na tzw. literaturę kobiecą, np. Helen Fielding i Katarzynę Grocholę. Tamte książki pisane były z pozycji kobiety, krzywdzonej przez mężczyznę, ta - z pozycji krzywdzącego mężczyzny. Okazją do tego jest procedura rozwodowa bohatera i fakt, iż zaplątany został w tajemnicze wydarzenia, związane z pojawianiem się kręgów zbożowych na polu we wsi, w której nagle został niejako uwięziony. A że wieś ta znajduje się na Mazurach w okolicach słynnych Klewek - rzecz komplikuje się jeszcze bardziej...
Maciej Pinkwart ur. 1948 w Milanówku, ukończył Uniwersytet Warszawski (filologia orientalna, dziennikarstwo, doktorat z historii prasy), przez wiele lat był czynnym dziennikarzem, jednocześnie kieruje Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie. Publikuje książki od 1982 roku, zajmując się początkowo biografistyka i pisaniem przewodników (Zakopane, Tatry, Podhale, Słowacja, Paryż), potem także beletrystyką (poezje, opowiadania, sztuki teatralne). "Dziewczyna z Ipanemy" oraz "Siódmy krąg" są jego pierwszymi powieściami. Od lat mieszka na Podhalu, najpierw w Zakopanem, obecnie w Nowym Targu. Więcej informacji na www.pinkwart.pl

(04.07.2003) W niedzielę o godzinie 17.00 w Domu Ludowym wystąpi zespół "Polaniorze" inaugurując sezon letni w Kościelisku. Wstęp jest wolny. Przypomnijmy również, że trwa wystawa fotografii pana Tadeusza Warczaka pt.: "Jest wśród nas", w XX rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II W Tatrach, ściślej w Dolinie Chochołowskiej. Wystawę można oglądać do 9 sierpnia w Domu Ludowym w Kościelisku, Chotarz 453.

(04.07.2003) Kolejną z cyklu imprez "Euroregion bez granic" postanowiono połączyć ze światem pasterskim na Przywarówce. Początek w sobotę konferencją pt. "Twórczość ludowa a agroturystyka na Górnej Orawie". (16.oo) O godzinie 19.oo w domu ludowym w Lipnicy Wielkiej otwarta zostanie wystawa fotograficzna pt. Górna Orawa Krajobraz i człowiek. W niedziele imprezy rozpoczną się równocześnie na Przywarówce i w Namestowie. W programie występy zespołów, kiermasz twórczości ludowej, degustacja potraw regionalnych oraz konkursy. Wieczorem na Przywarówce wystąpią De Press i Turnioki.

(03.07.2003) "Wildlife Photographer of the Year" - to tytuł konkursu organizowanego przez BBC na fotografię dzikiej przyrody. Wystawa pokonkursowa zostanie już od piątku zaprezentowana w Tatrzańskim Parku Narodowym:
Mówiła Joasia Chmiel.

(01.07.2003) Zespół "Regle" zorganizował festyn p.t. "Poroniańskie Śpasy". Zaczęło się weselem na opak:
Mówiła kierująca zespołem "Regle" Maria Dawidek. Impreza była bardzo udana, chociaż niestety do konkursu piszczałki nikt nie się zgłosił. Najzwyrtniejsą seniorką została Hanna Majerczyk z Poronina. a w konkursie stawiania śmiesznych domków obydwa biorące udział w konkursie zespoły cieśli zajęły ex-eqwo 1 miejsce.

(30.06.2003) 6 lipca w Rzepiskach festyn ludowy. Od godziny 14.oo na Grocholowym Potoku zaplanowano występy zespołów regionalnych, konkursy - tu miedzy innymi dojenia krowy. W meczu piłkarskim jak piszą w zaproszeniu organizatorzy, "baby zagrają z resztą świata". Będzie można popróbować smakołyków kuchni regionalnej a całość zakończy zabawa taneczna do muzyki słowackiego zespołu Golf. Do udziału w zabawie zaprasza dyrekcja, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej nr 2.

(26.06.2003) Orawskie Centrum Kultury i Sportu serdecznie zaprasza na Rodzinny Festyn Rekreacyjny "Wakacje na Orawie" rozpoczynający sezon turystyczny. W niedzielę 29 czerwca od godziny 15.00 w amfiteatrze Zajazdu Chyżne będzie można obejrzeć występy: Orkiestry Dętej z Jabłonki, zespołu regionalnego ROMBAŃ. Później muzyczne spotkanie z Piotrusiem Panem i Elfami. Następnie koncerty: zespołu FENIKS (repertuar biesiadny), zespołu DE VILS (pop-rock), zespołu ALL 41(pop, blues, rock) i zespołu ANONYM ze Słowacji. Imprezę zakończy zabawa taneczna.

(26.06.2003) 28 czerwca upływa 130 lat od założenia w Zakopanem Towarzystwa Tatrzańskiego. Kontynuatorami tradycji są Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Współorganizatorem jubileuszowych uroczystości jest burmistrz Miasta Zakopane:
Mówił burmistrz Piotr Bak. Wymarsz spod Domu Turysty o godzinie 16.oo.

(26.06.2003) Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem przygotowała w lipcu sporo atrakcji:
Mówiła dyrektor galerii Anna Waloch. Przypominam - otwarcie wystaw 4 lipca o godzinie 17.

(26.06.2003) W Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej otwarcie kolejnych wystaw. Wernisaż pierwszej z nich w te niedzielę. Ekspozycja zawiera malarstwo Dawida Wędziarza:
Mówiła dyrektor GOK Elżbieta Smółka. Początek wernisażu o godzinie 16.00.

(26.06.2003) 80-lat skończył w tym roku artysta rzeźbiarz, zakopiańczyk Paweł Szczerba. Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyła się miła uroczystość jubileuszowa. Życiorys Pawła Szczerby przypomni Joasia Chmiel:

(26.06.2003) W Zakopanem stanie pomnik Władysława hrabiego Zamoyskiego. Autorem projektu jest były przewodniczący Rady Miasta, artysta plastyk Michał Gąsienica Szostak. W tym roku mija 150 rocznica urodzin hrabiego Zamoyskiego. Decyzję o lokalizacji pomnika podjęli radni Zakopanego podczas ostatniej sesji:
Mówiła Joasia Chmiel.

(25.06.2003) Ryszard Orski zaprasza na czwartkowy koncert:

(25.06.2003) W sierpniu w Zakopanem po raz kolejny zostanie zorganizowany Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Już wiadomo, że wystąpi co najmniej 15 zespołów. O tegorocznej imprezie Joasia Chmiel:

(24.06.2003) "Almanach Nowotarski" - kolejna edycja zaprezentowana będzie w czwartek w Ratuszu:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(24.06.2003) Reprezentacja Białego Dunajca jedzie na festiwal do Kazimierza Dolnego:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Iwona Kiwacka Majerczyk.

(24.06.2003) 100-lecie najstarszej szkoły średniej na Podhalu będzie tematem środowego spotkania w Nowym Targu:
Mówił burmistrz Marek Fryźlewicz.

(24.06.2003) Zespół założony przez Zofię Solarzową świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. W przyszłym miesiącu odbędzie się spotkanie wszystkich, którzy kiedyś z zespołem się zetknęli:
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu Iwona Kiwacka Majerczyk.

Zima, latem. W Tatrach i to dokładnie pierwszego dnia kalendarzowego lata, szczyty pokryte były szronem, w niektórych miejscach leżał nawet śnieg. Po górach chodził Maciej Bielawski. (więcej...)

 

 

(23.06.2003) 30 czerwca w Ludźmierzu odbędzie się zakończenie Peregrynacji w Polsce Krzyża Światowych Dni Młodzieży. O godzinie 12 - wprowadzenie Krzyża i Ikony, o 13 Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Kard. Franciszka Macharskigo oraz J. E Ks. Bpa Milana Chautura – odpowiedzialnego za młodzież w Episkopacie Słowacji i J. E. Ks. bp Henryka Tomasika - odpowiedzialnego za młodzież w Episkopacie Polski. O godzinie 14 Przekazanie Krzyża i Ikony młodzieży słowackiej. Później koncert Zespołu" New day", czyli muzyka z piękniejszej strony świata.

(23.06.2003) Odbył się XXVII Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Komisja oceniła 10 zespołów. Wyróżnienia otrzymali:
- Zespół "Pogórze-Koronecka" za umiejętne wprowadzenie zabaw i stworzenie właściwej atmosfery w prezentacji dziecięcych zachowań.
- Zespół "Mali Męcinianie" za prawidłowe podjęcie tematu i umiejętne połączenie go z pieśnią i tańcem.
- Zespół "Mali Bystrzanie" za logiczne przeprowadzenie tematu z pokazaniem ładnych scen rodzajowych.
- Zespół "Stryszawskie Gronicki" za stworzenie właściwego nastroju dziecięcych zabaw przy ognisku oraz poprawne stroje starszych dziewcząt i chłopców.
- Zespół "Piecuchy" za autentyczne i żywiołowe zachowanie się dzieci, ładny śpiew i ciekawe zabawy.
- Zespół "Mali Tkocze" za wierność tradycji regionalnej, bardzo dobre stroje i umiejętne
wprowadzenie edukacyjnych wątków do programu.
- Zespół "Mali Saflarzanie" za dobrą muzykę i tańce dostosowane do wieku dziecięcego.
- Zespół "Niecieczanie" za całość programu, a zwłaszcza za bardzo dobry pomysł i reżyserię oraz za żywiołowe tańce.
- Zespół "Małe Lachy" za zróżnicowanie strojów w dziecięcych grupach wiekowych oraz bardzo dobry śpiew.
- Zespół "Sromowianie" za kultywowanie i ożywienie rodzimej tradycji oraz rozśpiewanie dzieci.
Protokół podpisali: Aleksandra Bogucka, Lidia Czechowska, Urszula Janicka-Krzywda
i Benedykt Kafel.

(22.06.2003) W Kościelisku obchodzono jubileusz 20-lecia pobytu Papieża Jana Pawła II w dolinie Chochołowskiej. W Domu Ludowym w Kościelisku. Otwarto wystawę poświęconą pobytowi Ojca Świętego w Tatrach. W drugim dniu obchodów, w niedzielę poświęcono Krzyż oraz tablicę pamiątkową na Siwej Polanie w miejscu, gdzie przed 20-laty lądował śmigłowiec z Ojcem Świętym. (więcej...)

 

(22.06.2003) Zakopane przez dwa dni było Europejską Stolicą Grila. Międzynarodowa impreza kulinarna pod nazwą PUCHAR EUROPY W GRILLOWANIU zgromadziła ekipy z Austrii, Czech, Estonii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Ukrainy i Chorwacji. Jednocześnie rozgrywane były Mistrzostwa Polski. Podstawą do przygotowania potraw w tym roku były: piersi z kurczaka, pstrąg, wołowina i żeberka wieprzowe. (więcej...)

(22.06.2003) Świętojańskie zwyczaje będzie można poznać odwiedzając Orawkę 24 czerwca:
Mówił dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Sportu Piotr Męderak. Świętojańskie Zwyki rozpocznie Msza Święta o godzinie 17.oo.

(17.06.2003) Kolejne posiady zorganizowane przez zakopiański oddział Związku Podhalan były poświęcone ludziom i historii związanej z wypasem owiec na terenie Tatr. Prelegentem był senator Franciszek Bachleda Księdzularz. (więcej...)

 

 

(18.06.2003) W czwartek 19 czerwca, o godzinie 21.00 na Zamku w Niedzicy odbędzie się koncert "Henry McClullough Blues Band". Ten legendarny gitarzysta grał między innymi z Joe Cockerem, Paulem McCatneyem i grupą "Pink Floyd" . Zaprasza dyrekcja Muzeum - Zespołu Zamkowego w Niedzicy.

(18.06.2003) W Kościelisku obchody 20-lecia pobytu Papieża Jana Pawła II w dolinie Chochołowskiej. W komitecie honorowym znaleźli się m.in. Franciszek Kardynał Macharski i prezydent Lech Wałęsa, który...
Mówiła Małgorzata Karpiel Bzdyk. Program obchodów jubileuszu 20-lecia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej.
Sobota 21.06.2003 - Dom Ludowy w Kościelisku.
g. 18.30 - otwarcie wystawy poświęconej pobytowi Ojca Świętego Jana Pawła II w Tatrach, a następnie spotkanie mieszkańców ze świadkami tego wydarzenia.
g. 19.00 - "Tatrzańskiego Psałterza Dawidowego zaśpiew" - Franciszek Bachleda Księdzularz.
o godz. 19.30 w Domu Ludowym zostanie otwarta wystawa fotografii Tadeusza Warczaka pod tytułem "Jest wśród nas". Na wystawie zostanie pokazanych 40 kolorowych fotografii z ostatniej wizyty Ojca Świętego w Krakowie.
Niedziela 22.06.2003 - Dolina Chochołowska.
g. 8.00 - poświęcenie Krzyża oraz tablicy pamiątkowej na Siwej Polanie (w XX rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II).
g. 8.15 - pielgrzymka różańcowa z Siwej Polany "Szlakiem Papieskim" do Doliny Jarząbczej.
g. 13.00 - koncelebrowana Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i Narodu Polskiego w kaplicy p. w. Św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej.
Po nabożeństwie spotkanie pielgrzymów przy muzyce i watrze.

(17.06.2003) Muzeum Tatrzańskie proponuje na początek sezonu wakacyjnego nową wystawę. W Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem można oglądać ekspozycję poświęconą Waleremu Eljaszowi Radzikowskiemu pt. "Popularyzator i malarz Tatr". Mówi Wojciech Szatkowski:
Autorkami wystawy są Helena Pitoń i Teresa Lisek. Wystawa będzie czynna do 13 lipca.

(17.06.2003) W niedzielę nowotarski Związek Podhalan organizuje tzw. "wianki" nad rzeką Czarny Dunajec na wysokości Miejskiej Hali Lodowej. Impreza jest organizowana tradycyjnie na św. Jana. Wśród atrakcji występ kabaretu Truteń, wybór najpiękniejszego wianka i puszczanie ich na rzekę. Początek spotkania o godzinie o godzinie 18.

(17.06.2003) W Poroninie odbyło się zorganizowane przez gminną bibliotekę publiczną oraz jej filie - pasowanie na czytelnika uczniów klas "zerowych". Natomiast do końca tego tygodnia można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury. Tematem konkursu jest plakat pt'Poroniańskie Lato":
Mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dorota Majerczyk.

(17.06.2003) W Szczawnicy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Szlachtowej odbędzie się koncert, na rzecz budowy boiska sportowego. Wystąpi kabaret Andrzeja Garbowskiego i przyjaciół. Początek zabawy o godzinie 16 w środę 17 czerwca. Cena biletu 20 zł.

(17.06.2003) Zakopane przez dwa dni 20 i 21 czerwca będzie Europejską Stolicą Grila i Barbecue. Międzynarodowa impreza kulinarna pod nazwą PUCHAR EUROPY W GRILLOWANIU zgromadzi ekipy z Austrii, Czech, Estonii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Węgier, Ukrainy i Chorwacji. Jednocześnie rozgrywane będą Mistrzostwa Polski. Podstawą do przygotowania potraw w tym roku są: piersi z kurczaka, pstrąg, wołowina i żeberka wieprzowe. Każda z drużyn będzie także musiała przygotować deser z grila. Będą również występy artystyczne:
Mówił dyrektor Biura Promocji miasta Zakopane Grzegorz Buczulski.

(16.06.2003) 19 czerwca w czwartek, kolejny tym razem X jubileuszowy Zjazd Rodu Mostowych. O program spotkania zapytaliśmy Andrzeja Guta Mostowego:

(16.06.2003) Związek Podhalan w Białce Tatrzańskiej w najbliższą niedzielę organizuje uroczystość poświęcenia sztandaru. Mają przyjechać znamienici goście. O szczegółach Władysław Dziubas:

(15.06.2003) Świętowanie na ulicy Strążyskiej połączone ze Zbójnickim Zbyrkiem. Był konkurs na rysunek, degustacja produktów pasterskich, parada fijakierska, występy zespołów góralskich, loteria fantowa, pokaz stroju regionalnego. (więcej...)

 

 

(15.06.2003) Pod Giewontem pojawili się indianie. W Zakopanem na Równi Krupowej rozbito 4 namioty tipi. Wódz wioski, o imieniu "żuczek", powiedział, że jest grupa osób, od wielu lat związana z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, która zamierza w naszym kraju pokazać trochę starej kultury kontynentu amerykańskiego. Pytaliśmy wodza "żuczka", jak górale reagują na tych z pióropuszami. (więcej...)

 

(15.06.2003) Takie widoczki mieli okazję zobaczyć ci, którzy byli w niedzielę ok. godziny 20 nad zalewem w Czorsztynie. (więcej...)

 

 

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I