I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
 

archiwum serwisu kulturalnego

ARCHIWUM I, ARCHIWUM II, ARCHIWUM III, ARCHIWUM IV, ARCHIWUM V, ARCHIWUM VI, ARCHIWUM VII

(01.09.2002) 7 września w Rabie Wyżnej o godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości poświęcenia i otwarcia budynku Gimnazjum nr I imienia Ojca Świętego Jana Pawła II. Weźmie w nich udział wicemarszałek małopolski Andrzej Sasuła.

(01.09.2002) 9 września I Festyn Frydmański nad Zalewem Czorsztyńskim. W programie wiele atrakcji m.in. występ muzyki Piotra Hazy. Festyn rozpocznie się o 13.30 a zakończy w nocy wspólną zabawą.

(01.09.2002) Dzięki staraniom Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan i jednocześnie wicestarosty nowotarskiego Jana Hamerskiego, Powiat Nowotarski wzbogacił się o ponad 200 książek różnych wydawnictw, które zasilą biblioteki gminne. Cenne dary przekazał Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej będący również przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej.

(01.09.2002) W galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana można zobaczyć wystawę Anny Szumacher. Na wernisażu była Monika Stanisławska Pitoń:
Podczas otwarcia spotkaliśmy także panią prof. Ewę Gołogórską Kucię - odpowiedzialną
za profil artystyczny galerii:
W otwarciu uczestniczył rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Falga:
Materiał przygotowała Monika Stanisławska Pitoń.

(01.09.2002) W zakopiańskiej Kolibie - Muzeum Stylu Zakopiańskiego - odbyło się spotkanie z malarzem i rzeźbiarzem Marianem Gromadą:
Materiał przygotowała Monika Stanisławska Pitoń.

(01.09.2002) W galerii teatru Witkacego odbyła się poplenerowa wystawa SZCZYT EUROPEJSKI:
Mówił Karol Gąsienica Szostak.
Jeszcze raz rozmowa z Karolem Gąsienicą Szostakiem:
Z Renatą Mrowcą:
Z Anną Bem Borucką - rzeźbiarką z Sopotu:
Materiał przygotowała Monika Stanisławska Pitoń.

(30.08.2002) W niedzielę w Ludźmierzu odbędą się XV Dożynki Podhalańskie. O godzinie 10.30 z Domu Ludowego w kierunku bazyliki wyruszą poczty sztandarowe. W tym roku dożynki połączone zostaną z obchodami święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

(27.08.2002) W serwisie reportaż z uroczystości, które odbyły się w dniach 24-25 sierpnia w Szczawie. Partyzancki Odpust rozpoczęła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej:

(27.08.2002) W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Oddziału Związku Podhalan Leszczyny Sierockie:
Mówił prezes oddziału Jacek Boabak.

(27.08.2002) Pogoda dopisała i organizatorom udało się przeprowadzić odwoływaną wcześniej imprezę - poroniański Dzień Misia i Bartników. O to skąd pomysł i dlaczego w Poroninie zapytaliśmy Dorotę Majerczyk - szefową poroniańskiego GOK-u:
Skoro Dzień Bartnika - to nie nie mogło zabraknąć i pszczelarzy:
Mówił Mieczysław Nowak - prezes nowotarskiego koła Karpackiego Związku Pszczelarzy.

(27.08.2002) Na Dożynki Wojewódzkie do Stryszowa jedzie delegacja z Poronina. Tradycyjny wieniec dożynkowy wykonują twórcy ludowi:
Mówiła prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Poroninie - Stanisława Łukaszczyk.

(26.08.2002) Posiady rodziny Trebuniów Tutków odbędą się w Tatrzańskim Ośrodku Kultury w Zakopanem we wtorek, 27 sierpnia, o godzinie 19.00. Zaplanowany na 25 sierpnia festyn góralski w Rabce został przełożony na 8 września. 1 września w Ludźmierzu odbędą się XV Dożynki Podhalańskie. O godzinie 10.30 z Domu Ludowego w kierunku bazyliki wyruszą poczty sztandarowe. W tym roku dożynki połączone zostaną z obchodami święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

(21.08.2002) 6 września w Zakopanem otwarcie nowej autorskiej galerii. Ryszard Orski urodził się w 1935r. w Zakopanem. Tam też ukończył w 1954r. sławną "Szkołę Kenara", zwaną "kuźnią talentów", z której wyszło wielu luminarzy polskiej rzeźby nowoczesnej. Rychło jednak doszedł do wniosku, że uprawianie prawdziwie niezależnej sztuki wymaga takiejże niezależności finansowej. By ją zdobyć wyjechał do USA, gdzie w latach 1963-68 pracował w Studiu Artystycznym Emila Greco. W Chicago również powstały jego pierwsze, w pełni już dojrzałe prace. Od 1966 do 1972 wystawiał je czterokrotnie na tamtejszych Salonach Marcowych i tyleż razy zdobywał nagrody - pierwsza, drugą i dwukrotnie trzecią. W 1986r. reprezentował Polskę na 42 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, potem miał cały cykl wystaw w renomowanych galeriach w kraju i za granicą m.in. w Moskwie, Rzymie, w Catanii na Sycylii, w Polsce w krakowskim Pałacu Sztuki i warszawskich Łazienkach. W 1987r. poznańskie Muzeum Narodowe zakupiło jedną z jego prac. Jako obywatel dwóch państw mieszka na dwóch kontynentach i jest uważany za artystę amerykańskiego i polskiego. Galeria Ryszarda Orskiego otwarta zostanie 6 września o godzinie 18 przy ul. Broniewskiego 4 w Zakopanem.

(21.08.2002) W czwartek na nowotarskim rynku rozpocznie się 3 Jarmark Podhalański:
Potem na scenie pojawią się zespoły: Anna Rybka i Przyjaciele, Jacques de Lus i Voo Voo. W drugim dniu Jarmarku kolejne atrakcje:
Sobotni program współorganizują Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe:
Mówił Krzysztof Wojtaszek - naczelnik wydziału infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Miasta w Nowym Targu.

(20.08.2002) W Domu Ludowym w Kościelisku w czwartek występ zespołu Polaniorze, połączony z otwarciem wystawy fotografii Pawła Grawicza pt. "Kochał góry. Kochał Kraków". Natomiast w sobotę "ludówka" zaprasza na zabawę przy muzyce góralskiej. Od 20 będą grać "Polaniorze".

(20.08.2002) X dożynki w gminie Jabłonka odbędą się 25 sierpnia w Chyżnem. Pierwszym punktem będzie ocena furmanek, które zbiorą się przed urzędem gminy w Jabłonce. Potem barwny korowód przejedzie do kościoła w Chyżnem, gdzie o godzinie 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta. Godzinę później wójt Antoni Wontorczyk uroczyście otworzy dożynki. Potem nastąpi dzielenie chleba, będą konkursy - na najpiękniejszy wieniec, strzelania z bicza, rozpoznawania ziaren zbóż i o miano najsilniejszego w gminie. Wystąpią zespoły: Małe Podhale, Rombań, Kozak, Holniki, Halniok i Odrowęzianie. Z koncertami zaprezentują się także Extra Formacja i Arka 5.

(20.08.2002) W sobotę 24 sierpnia w Rabkolandzie odbędą się trzecie mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych. W finale weźmie udział 27 zawodników. Muszle, wyprodukowane w Nowej Zelandii, napędzane są z akumulatora i mogą osiągnąć szybkość do 18 km/ godzinę. Nie zabraknie mistrzów z lat poprzednich: Kazimierz Pniaczek z Chabówki oraz Adam Borszcz z Katowic. Zwycięzca zgarnie 500 złotych nagrody. Będą również puchary i dyplomy. Chętni do wzięcia udziału w mistrzostwach mogą zgłaszać się pod numer telefonu: 18 26 76 957. Natomiast w niedzielę Rabkoland przyjedzie do Poronina, gdzie O godzinie 13.oo rozpocznie się w Poroninie "Dzień misia i bartników". Pierwszym punktem spotkania będzie otwarcie wystawy poświęconej pszczelarstwu, połączone z degustacją miodów i kiermaszem wyrobów pszczelarskich. Wystąpią zespoły: Małe Regle z Poronina, Mali Cichowianie, Mali Harnasie z Suchego, Zawaternik z Lesnicy Gronia, kapela Adama Gąsienicy Makowskiego, Kałe Bała, orkiestra dęta z Poronina, zespołu wokalny  Kontrast ze Zduńskiej Woli oraz folkowy zespół młodzieżowy Haotica z Poronina. Odbędą się mistrzostwa Poronina w dojeniu sztucznej krowy, ujeżdżanie byka oraz konkursy sprawnościowe.

(20.08.2002) Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara spotkał się w Teatrze Słowackiego z dyrektorami instytucji kultury, dla których województwo jest organizatorem. Rozmowa dotyczyła sytuacji sektora kultury w regionie, roli regionalnych instytucji kultury, współpracy z innymi podmiotami (NGOs, samorządy, firmy, itp.), osiągnięć i zadań zrealizowanych w ostatnim czasie i przygotowań do projektowania zadań w obliczu akcesji do Unii Europejskiej. Spotkanie miało charakter twórczej dyskusji władz regionu z osobami odpowiadającymi także za kondycję kultury w Małopolsce. W spotkaniu wziął udział dyrektor zakopiańskiego teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Andrzej Dziuk.

(20.08.2002) W Zakopanem dobiega końca II Festiwal Organowy:
Mówił współorganizator festiwalu Witold Zalewski.

(18.08.2002) W galerii Politechniki Krakowskiej "Stara Polana" przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem można oglądać wystawę Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego pt. "Żeby znak był znakiem". Autor od ponad 20 lat zajmuje się tematem informacji wizualnej. Na wernisażu wystawy była Monika Stanisławska Pitoń:

(18.08.2002) W Skrzypnem odbyły się gminne obchody dnia strażaka. Ochotnicza Straż Pożarna w tej miejscowości powstała w 1956 roku:
Podczas uroczystości ks. proboszcz Edward Cygal dokonał poświęcenia dobudowanego skrzydła remizy, samochodu pożarniczego "Iveco" oraz wysokowydajnej motopompy:
Zofia Kudlik- piastująca funkcję v-ce prezesa koła nr 69 Związku Podhalan w Ameryce wierszem przedstawiła dzieje zakupu nowego samochodu i motopompy:
Przewodniczący rady gminy Stanisław Szlenk oraz wójt Stanisław Ślimak, przekazali kluczyki do nowego wozy kierowcy Januszowi Piszczórowi:
Wręczono również odznaczenia:
Wręczono również odznaczenia wzorowy strażak, młodzieżową odznakę pożarniczą
oraz odznaczenia za wysługę lat:

(18.08.2002) Przeżyjmy to jeszcze raz! W serwisie 165 fotek z festiwalu. Przede wszystkim z imprezy zamkniętej dla publiczności, którą była zabawa zespołów po koncercie finałowym. (więcej...)

 

 

(18.08.2002) Wróćmy jeszcze na chwilę na bukowiańskie Sabałowe Bajania. Harnasiem 2002 roku został wybrany Bartek Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Zapytany jak czuł się po ogłoszeniu wyniku, powiedział:

(15.08.2002) Podczas pontyfikalnej Mszy Świętej w ludźmierskiej Bazylice Mniejszej odbyło się poświęcenie sztandaru Powiatu Nowotarskiego. Sztandar zaprezentował ksiądz doktor Dobrzyński, który przed świętem prowadził rekolekcje:
Poświecenia dokonał ks. biskup Jan Szkodoń:
W skład pocztu sztandarowego weszli: Chorąży Karol Skrzypiec oraz przyboczni Eugeniusz Zajączkowski i Julian Kowalczyk. Oprawę zapewnili: Chór "Grzybek" z Krakowa oraz zespół regionalny "Podhalanie" z Ludźnierza.

(15.08.2002) W Zakopanem czwartek był ostatnim dniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Oto wyniki podsumowujące pracę jury - mówi prof. Alojzy Kopoczek (przewodniczący):
Nagrodę publiczności otrzymali Chorwaci, ciupagą ze zbyrkadłami, czyli nagrodę dziennikarzy uhonorowani zostali Bułgarzy. Jutro w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej o 20.00 koncert Budki Suflera z Krzysztofem Cugowskim, promujący nową płytę p.t.: "Mokre Oczy". (więcej...)

(15.08.2002) W teatrze Witkacego przy ul. Chramcówki 15 w czwartek PIF PAF PUF- wieczór teatralno-cyrkowy w reżyserii Krzysztofa Najbora na scenie Atanazego Bazakbala. Opracowanie plastyczne spektaklu i kostiumy wykonała Teresa Iwanejko-Tarczyńska, scenariusz - Arkadiusz Jakubik, scenografia - Stanisław Ziemianek, muzyka - Jerzy Chruściński.

(12.08.2002) Wydarzeniem muzycznym w ramach imprez towarzyszących zakopiańskiemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich był koncert zespołu Skaldowie. Udało się nam zamienić kilka słów z Jackiem Zielińskim, który tak mówi o najbliższych planach:
Nie zabrakło Andrzeja Zielińskiego, który przedłużył swój pobyt w Polsce:

(12.08.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończyły się XXXVI Sabałowe Bajana. Jury konkursowe podsumowało rywalizację konkursową:

(12.08.2002) Do 14 sierpnia na Placu Niepodległości w Zakopanem trwać będą doroczne Wielkie Targi Staroci:

(12.08.2002) We wtorek wernisaż w teatrze Witkacego: swoje fotografie zaprezentuje Maciej Mikulski - początek o 17.00 na scenie Witkacego przy Chramcówkach 15. Andrzej Krzeptowski Bohac w Biołej Izbie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki 2 będzie mówił o swoim muzykowaniu w Chicago. Andrzej Krzeptowski jest wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Ameryki Północnej. Początek posiadów o 19.00.

(08.08.2002) Zakopiański oddział Związku Podhalan wycofał się z organizacji konkursu na fiakra roku. O szczegółach Grzegorz Buczulski:

(08.08.2002) W serwisie rozmowa z szefem Biura Promocji Urzędu Miasta w Nowym Targu na temat Jarmarku Podhalańskiego:

(08.08.2002) W Zakopanem wkrótce wernisaż nietypowej wystawy. W galerii Politechniki Krakowskiej Stara Polana prezentowana będzie koncepcja systemu oznakowania komunikacyjnego dla miasta Zakopane, opracowana przez Jerzego Jurasa Gruszczyńskiego:

(08.08.2002) W niedzielę w Skrzypnem uroczystość poświęcenia nowego samochodu pożarniczego. Pojazd ufundowała gmina, natomiast wyposażenie - w tym najnowocześniejszą japońską motopompę - Koło nr 69 oddziału Związku Podhalan działające w USA. O godzinie 11.30 Msza Święta, godzinę później poświęcenie samochodu i dobudowanej części remizy OSP.

(08.08.2002) W niedzielę II Festyn Gliczarowski. O 15.oo przed szkołą podstawową w Gliczarowie Górnym uroczyste otwarcie, potem występy zespołów regionalnych, gry, konkursy, loterie oraz zabawa taneczna.

(08.08.2002) Z okazji 10-lecia "Nieszporów Ludźmierskich" 14 sierpnia odbędzie się koncert połączony z wręczeniem przyznanych przez komitet 600-lecia odznaczeń: przyznanego w 2000 roku Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi oraz tegorocznych: dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz Klubu Parafii Ludźmierz w Chicago. Spotkanie jubileuszowe rozpocznie się o godzinie 21.oo (wstęp wolny). W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Bożej Zielnej) w ludźmierskiej bazylice
mniejszej Mszę Świętą pontyfikalna odprawi ks. biskup Jan Szkodoń. Potem tradycyjna nowenna modlitwy różańcowej.

(07.08.2002) Otwarciem pracowni artystów zakopiańskich i koncertami - zespołu NO TO CO, w czwartek "Dla Mai" a w piątek Skaldów rozpoczyna się w Zakopanem 34 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W sobotę tradycyjne rozpoczęcie Dni Przewodnickich, czyli propozycje wycieczek w góry, a także konkursy: na fiakra roku, bacowski i śpiewu pytackiego. Potem wesele góralskie, posiady poetów podhala i ognisko integracyjne. W niedzielę o 10.30 Msza Ekumeniczna, po nabożeństwie korowód zespołów a o godzinie 16,oo koncert inauguracyjny. W jury zasiądą: Alojzy Kopoczek, Józef Pitoń, Małgorzata Kieres a także po jednym przedstawicielu Bułgarii, Hiszpanii, Słowacji, Francji, Turcji i Wegier. W tym roku wystąpią zespoły z Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Gruzji, Słowacji, Turcji, Wegier, Włoch, gospodarzem będzie zespół Regle z Poronina. (więcej...)

(07.08.2002) Rozpoczęły się 36 Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego:
W czwartek o 10.00 - w Domu Ludowym rozpoczną się przesłuchania konkursowe. O 17.00 - w namiocie pod skocznia prezentacje uczestników "Sabałowych Bajań": gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, kapel. O 19.00 - Koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, Litwy i Ukrainy. O 20.00 - Widowisko obrzędowe "Wesele góralskie" w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej. A o 22.00- Koncert Zespołu GRONICKI.

(07.08.2002) W piątek w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki otwarcie wystawy zatytułowanej "Portret w twórczości artystów zakopiańskich - od Witkacego do Hasiora". Wernisaż o godzinie 17.oo.

(07.08.2002) Od 10 do 14 sierpnia na Placu Niepodległości w Zakopanem trwać będą doroczne Wielkie Targi Staroci. Jak zwykle najwięcej emocji wzbudzi aukcja, która odbędzie się dwukrotnie - w sobotę i niedzielę. Organizatorami są Tatrzański Klub Kolekcjonerów oraz Urząd Miasta.

(07.08.2002) O dwudniowej imprezie z cyklu "Euroregion bez granic" mówi przewodniczący Wendelin Haber:
Spotkanie było zorganizowane pod patronatem marszałka województwa - Marka Nawary, którego w Czerwonym Klasztorze reprezentował wicemarszałek Jan Wieczorkowski:
Przeprowadzono wiele konkursów , w tym wiedzy o Małopolsce:

(07.08.2002) Podczas festynu bawiono się także w Murzasichlu. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na budowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Mówi o tym Naczelnik OSP Andrzej Łukaszczyk:

(07.08.2002) Orawskie Lato to barwna impreza, podczas której bawiono się na stadionie w Jabłonce. My zaglądnęliśmy tam w niedzielę:
Mówiła dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Magdalena Smreczak.

(07.08.2002) Na Rynku w Szaflarach stanął pomnik Augustyna Suskiego. Na uroczystość odsłonięcia przyjechało wielu znamienitych gości - Mszę Świętą odprawił ks. kardynał Franciszek Macharski, a pod pomnikiem zebrały się delegacje reprezentujące liczne związki i stowarzyszenia:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(07.08.2002) W niedzielę zaglądnęliśmy do Białki Tatrzańskiej - o przebiegu dwudniowego festynu w ramach Tatrzańskich Wici rozmawiamy z prezesem tamtejszego oddziału Związku Podhalan Władysławem Dziubasem:
Harnasiem 2002 roku został Bartek Koszarek. Podczas festynu można było wygrać liczne nagrody - na nowych właścicieli czekały m.in. kociaki, szczeniaki, króliki i gołębie. A mieszkańców i gości powitał w niedzielę prezes Władysław Dziubas.

(04.08.2002) Szef biura Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Grzegorz Buczulski wypowiedział się w sprawie kontrowersyjnego projektu Marka Szali, który m.in. pojawił się na zaproszeniach festiwalowych:
Przypomnijmy, Zarząd Miasta Zakopane podjął decyzję o nie rozpowszechnianiu tego projektu.

(04.08.2002) W środę 7 sierpnia rozpoczynają się 36 Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego. O 13.30 - koncert zaproszonych kapel przed Domem Ludowym, potem przejazd kapel i zespołów regionalnych zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską. Godzinę później uroczyste otwarcie imprezy, prezentacja kapel, występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych. W namiocie pod skocznią o 18.00 - prezentacje gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków i kapel. O 19.00 koncerty zespołów ze Słowacji i Ukrainy O 20.00 - Sztuka teatralna "Baby i Dezerterzy" Moliera opracowana w gwarze góralskiej przez Jana Gutta Mostowego w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej 21.30 - Koncert zespołu folkowego ANNA RYBKA I PRZYJACIELE.

(01.08.2002) Hitem tegorocznego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się już 7 sierpnia będą niewątpliwie koncerty towarzyszące: zespołu No To Co, który otrzyma podczas koncertu platynową płytę a materiał z występu w Zakopanem posłuży do nowej płyty. Drugim wydarzeniem będzie koncert zespołu Skaldowie. W sobotę odbędzie się wybór fiakra roku. W niedzielę o 10.30 początek ekumenicznej mszy w kościele Św. Krzyża a po niej tradycyjny korowód Krupówkami. Zespoły z Podhala tradycyjnie odpadają w eliminacjach w Żywcu. Cierpliwość organizatorów Festiwalu została nadwyrężona: postanowiono zaprosić nowotarski zespół Śwarni, by góralski folklor był podczas Festiwalu reprezentowany. "Rzeczpospolita" wydała bezpłatny dodatek festiwalowy, który będzie można przy namiocie otrzymać. Zarząd miasta zastanawia się, czy nie dokonać zmiany plastycznego projektu Festiwalu, który stworzył Marek Szala: we fragmencie góry przypominającej Giewont zasadzona jest potężna ciupaga. Część radnych zdenerwowało się zamianą krzyża na ciupagę i wszczęło rwetes połączony z oficjalnym listem otwartym.

Kontrowersyjny projekt autorstwa Marka Szali.(01.08.2002) List otwarty do Burmistrza Zakopanego Pana Piotra Bąka. "Składając na Pana ręce ten list, pragniemy wyrazić wielkie ubolewanie nad tym, czego dopuścił się Organizator XXXIV Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a wraz z nim Zarząd Miasta Zakopanego, którego jest Pan Przewodniczącym. Rozumiejąc różnorodność i fantazję artystów w postrzeganiu świata i jego interpretacji - nie możemy obojętnie przejść obok lekceważenia jednego z najważniejszych symboli Polski i najważniejszego symbolu nas mieszkańców Zakopanego i Skalnego Podhala. Nie posiadamy mandatu do wypowiadania się za całą społeczność naszego regionu - jednak w imieniu osób skupionych wokół Zakopiańskiego Forum Samorządowego wyrażamy swoje zaniepokojenie z powodu wątpliwej jakości wizji nieznanego autora (praca nie została podpisana) - mającej propagować wspomniany festiwal. Na przełomie wieku nasi przodkowie wystawili Krzyż na Giewoncie, którego znaczenie z każdym rokiem przybierało na sile. Krzyż ten znalazł swe miejsce w herbie naszego miasta, a goszczący u nas w ostatnich latach nasz Wielki Rodak skierował na Krzyż ten oczy całego świata. Krzyż ten to nie tylko symbol, ale cząstka nas samych, ludzi tu żyjących, przybywających i szukających w majestacie gór drogi do najwyższych wartości. W wartości te godzi haniebnie "artystyczna wizja" przedstawiająca Giewont z wbitą ciupagą w miejsce wspomnianego Krzyża. Nasi Ojcowie na przełomie wieku wprowadzili nas w XX wiek upamiętniając to wydarzenie budową Krzyża na Giewoncie, Pan wraz z Zarządem Miasta wprowadza nas w trzecie tysiąclecie zastępując Krzyż - ciupagą. Ciupaga to także symbol, naszej ślebody, tożsamości, groźby - lecz na pewno nie na tyle ważny aby zastąpić miał z jakiegokolwiek powodu Krzyż z Giewontu. W związku z powyższym apelujemy do Pana Burmistrza rozsądek i zakazanie rozwieszania plakatów i kolportażu materiałów, które zostały przygotowane przez organizatora festiwalu, a zawierają opisana formę graficzną. Z poważaniem za Zakopiańskie Forum Samorządowe". List podpisali przedstawiciele Forum.

(01.08.2002) Konserwator zabytków zatwierdził projekt iluminacji (oświetlenia zewnętrznego) starego kościółka przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Drewniany kościółek będzie świecił wieczorami i nocą prawdopodobnie już od 25 sierpnia tego roku.

(31.07.2002) W piątek o godzinie 20.oo w Bukowiańskim Domu Ludowym spektakl zatytułowany "Baby i dezerterzy" wg Aleksandra Ferdry w wykonaniu amatorskiego zespołu teatralnego im. Józefa Pitoraka. Natomiast w niedziele o godzinie 20.oo rozpoczną się posiady z udziałem zespołu "Mali Wierchowianie".

(31.07.2002) W niedzielę w Murzasichlu festyn. O godzinie 13.oo przed tamtejszą szkołą podstawową występ zespołu regionalnego "Małe Bartusie", potem zagra, zaśpiewa i zatańczy Zawaternik z Leśnicy Gronia, o 16.30 wystąpią Gronicki. Będą też pokazy i konkursy strażackie no i wielka loteria fantowa. Dochód z imprezy przekazany zostanie na dokończenie budowy remizy OSP.

(31.07.2002) Tatrzańskie Wici to cykl imprez wakacyjnych organizowanych na Skalnym Podhalu:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(31.07.2002) Minęła kolejna rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego. Nasze wspomnienie rozpoczynamy fragmentem wiersza:
Mówiła pani Magdalena Żegleń długoletni dyrektor Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.

(31.07.2002) W sobotę i niedzielę także imprezy z cyklu "Euroregion bez granic". Pierwszego dnia na przegląd muzyk zaprasza o godzinie 13.30 strona słowacka do Czerwonego Klasztoru. Tam też Mszą Świętą o godzinie 8.30 rozpocznie się drugi dzień spotkań. W niedzielnym programie o 10.oo spływ Dunajcem, potem w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego otwarcie wystawy i przegląd zespołów po stronie polskiej.

(31.07.2002) W sobotę w zakopiańskiej Galerii Stara Polana czeka nas "Wieczór z poezją śpiewaną i... nie tylko" w wykonaniu Jerzego Tawłowicza. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.

(31.07.2002) W czwartek  w 58 rocznicę Powstania Warszawskiego o godzinie 17.oo w zakopiańskim kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Przypominamy, że żołnierze Armii Krajowej zapraszają w każdą sobotę sierpnia i września do kaplicy AK w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem. Tego dnia o godzinie 18.oo odprawiana będzie Msza Święta w intencji Ojczyzny a także tych co polegli w Jej obronie i tych co gotowi byli oddać za Nią życie.

(31.07.2002) Na rynku muzycznym ukazała się nowa płyta Tadeusza Majerczyka:

(28.07.2002) Ksiądz kardynał Franciszek Macharski przyjął patronat nad uroczystością odsłonięcia pomnika w Szaflarach. Jak powiedział nam wójt gminy Stanisław Ślimak prace wykonuje Marek Stankiewicz:

(23.07.2002) Poroniańskie Lato to tradycyjna impreza łącząca przegląd zespołów gminy Poronin, kiermasz sztuki, wystawy i konkursy. Ważnym punktem jest pasowanie na prymistę. Zaszczytu tego dostąpili w tym roku dwaj muzykanci: Stanisław Galica "Pyrnicka" z Majerczykówki i Wojciech Jędrol ze Suchego:
Mówił prezes poroniańskiego Oddziału Zwiazku Podhalan Andrzej Skupień. Najwięcej emocji budził chyba konkurs na najpiękniejszy warkocz:
Imprezie towarzyszył IV Kiermasz Twórców Ludowych. Mówi Stanisława Łukaszczyk- prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Poroninie:
Wśród wyrobów uwagę przyciągały przepięknie wykonane spinki góralskie. O swoich wyrobach mówi Józef Marduła Gał z Poronina:
Swoje wyroby na kiermaszu prezentowali twórcy z okolic, Makowa, Koniakowa i Ostrowca Świętokrzyskiego:
W trakcie XXVIII Poroniańskiego Lata odbyła się również promocja książki Zofii Gracy Grobelnej "Moje Bywanie". Mówi Aniela Bafia:

(23.07.2002) Związek Podhalan i Urząd Gminy w Kościelisku zapraszają na posiady pt. "Architektura i muzyka Karpat Polskich" które poprowadzi Jan Karpiel Bułecka i Stanisław Michałczak. Gościnnie wystąpi muzyka Petera Kustara. Dom Ludowy w Kościelisku, 25 lipca o godz. 20.00.

(23.07.2002) Pierwszy ranking małopolskich miast pod hasłem "Trzy Korony Małopolski" zorganizowały: Gazeta Krakowska, Telewizja Kraków i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. W kategorii miast o liczbie mieszkańców powyżej 30 000 pierwsze miejsce zajął Nowy Targ. Kapituła uwzględniła 29 kryteriów ocen a w gazecie krakowskiej głosy oddało 16 tysięcy mieszkańców małopolski. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Brzesko, Olkusz i Tarnów.

(23.07.2002) W ośrodku wypoczynkowym Salamandra w Kościelisku dobiega końca ogólnopolski plener plastyczny, w którym bierze udział 43 dzieci i młodzieży od 10 do 16 lat. W czwartek o 16.00 rozpocznie się podsumowanie pleneru połączone z wystawą prac. Będzie można zobaczyć obrazy wykonane różnymi technikami, w tym grafiki oraz malarstwo na jedwabiu. plener zorganizowały: Krajowe Stowarzyszenie pomocy Szkole wraz z Komitetem Integracji Europejskiej.

(21.07.2002) Trwają przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Są już zarysy programowe - ale szerzej o dorocznym spotkaniu górali z różnych stron świata - kierujący biurem promocji Grzegorz Buczulski:

(21.07.2002) Przed nami, w ramach nowosądeckiego Święta Dzieci Gór czyli Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych - występy w Rabce -Zdroju. W środę godz. 16.00 wystąpią Zespół z MEKSYKU oraz "Mali Bochniarze" z Bochni W czwartek o tej samej godzinie w muszli koncertowej zaprezentują się zespół z ANGOLI oraz Mały Koniaków" z Koniakowa.

(21.07.2002) W niedzielę na stadionie w Jabłonce wielki koncert:
Mówiła dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Magdalena Smreczak.

(21.07.2002) Bukowina Tatrzańska przygotowuje się do Sabałowych Bajań:
Zapraszał Bartek Koszarek.

(18.07.2002) W Zakopanem trwają 25 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. W piątek na fortepianie zagra Andrzej Tatarski. Początek spotkań w Atmie o godzinie 19.oo. Na sobotę zaplanowano posiady w świetlicy Związku Podhalan, podczas których Teresa Chylińska mówić będzie o ostatnich tomach korespondencji Karola Szymanowskiego.

(17.07.2002) W piątek rozpoczynają się trzydniowe uroczystości 40 rocznicy nadania Szczawnicy praw miejskich. W Domu Wypoczynkowym Górnik o godzinie 16.oo uroczysta sesja rady miasta, o 19.oo spektakl zakopiańskiego teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dwie godziny później koncert w Muzycznej Owczarni u Wietka. W sobotę przy dolnej stacji kolei linowej mieszkańcy Szczawnicy spotkają się podczas prezentacji tradycji i kultury z przedstawicielami miast partnerskich. Przyjadą również reprezentanci krakowskiego Bractwa Kurkowego, aby uczcić jubileusz honorową salwą. W niedzielę o godzinie 12.oo Msza Święta w intencji mieszkańców miasta, o 14.oo uroczyste otwarcie kortu i rozegranie międzynarodowego turnieju tenisowego.

(17.07.2002) Zakopiańska Galeria Politechniki Krakowskiej Stara Polana zaprasza w piątek. O godz. 17.oo. otwarcie wystawy malarstwa koła naukowego studentów wydziału architektury zatytułowanej "Plener w Poroninie".

(17.07.2002) Zaproszenie do Rabki. W sobotę II Święto Muzyki a w programie o 11.oo występ działającego przy zakopiańskiej Jutrzence zespołu "Zornica", o 14.oo koncert organowy Stanisława Waisa przeplatany wierszami recytowanymi przez aktorów teatru Rabcio. Spotkaniu towarzyszyć będzie Jarmark Sztuki Góralskiej z cyklu "Ginące zawody". Dzień później II Święto Wołoskie. O 10.oo w Teatrze Rabcio spektakl Jana Wilkowskiego pt." Spowiedź w drewnie". Potem zagra muzyka pasterska Jana Petruciaka z Tierchowej, odbędzie się pasowanie na wojewodę wołoskiego, zagrają zespoły Jana Karpiela Bułecki, Piotra Majerczyka, Kuby Rusieckiego , "Rabcusie", "Ochotni"oraz im. Jana Janoty. O wpływie Wołochów na kulturę karpacką mówić bedzie profesor Jerzy Czajkowski. Otwarta zostanie wystawa malarstwa Iwana Bachczewanowa pt. "13-cie wyblakłych wspomnień. W poniedziałek w Rabce Święto Humoru Góralskiego. O godzinie 11.oo wystąpią bohaterowie książki "Historia filozofii po góralsku" księdza profesora Józefa Tischnera. Jan Kosiński zaprezentuje humor góralsko-ceperski, satyrę góralska natomiast Zdzisław Barglik. Bedzie można zobaczyć "Siedem grzechów głównych" wg księdza Tischnera w rysunkach Zygmunta Pytlika. W dalszej części programu występy zespołu "Siwy Dym" i kabaretu Truteń a także muzyka góralska zebrana pod wspólnym tytułem " koza, gęśle i złóbcoki Szymona Bafii".

(17.07.2002) Przez trzy dni bawić się będą mieszkańcy i turyści podczas 28 "Poroniańskiego Lata":
Jak już wspominaliśmy, podczas Poroniańskiego Lata odbędzie się promocja książki:
Tradycyjnie podczas imprezy przeprowadzonych zostanie kilka konkursów:
Mówił prezes poroniańskiego oddziału Związku Podhalan Andrzej Skupień.

(17.07.2002) Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu zadbał o bezpieczny i miły wypoczynek dzieci, które wakacje spędzają w domu:
Mówił dyrektor Stanisław Czernik.

(17.07.2002) Zapraszamy na występy do Domu Ludowego w Kościelisku. 18.VII o godz. 20.00 - występ zespołu góralskiego "Polaniorze" i ich gości - zespołu polonijnego "Wieliczka" z Francji. 19.VII o godz. 20.00 - koncert zespołu jazzowego "SO - WHAT" z Dobczyc. 25.VII o godz. 20.00 - "Architektura Karpat Polskich" - Jan Karpiel Bułecka ze swoją muzyką. Gościnnie wystąpi muzyka braci Kustarów z Bratysławy.

(16.07.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się dwudniowy 18 Sejmik WIEJSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH:
Mówił - Bartek Koszarek.

(16.07.2002) Po przerwie urlopowej, zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza otwiera podwoje. W środę o godzinie 17.oo wernisaż wystawy rysunków Marka Mikulskiego pt. "ZAPIS", a o 19.00 Czarownice z Salem. W czwartek natomiast na scenie Atanazego Bazakbala camiczne wariacje czyli "C'EST LA VIE".

(16.07.2002) Na Przywarówce odbyła się cykliczna letnia impreza - Święto Pasterskie:
Mówił dr Emil Kowalczyk. Rozmawialiśmy także z pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury panią Stanisławą Kucek:

(16.07.2002) W Gronkowie obchodzono jubileusz 75-lecia założenia parafii oraz 50-lecia konsekracji kościoła. Uroczystą mszę św. w koncelebrze odprawił ks. kardynał Franciszek Macharski:
Następnie dokonano konsekracji nowego ołtarza:

(16.07.2002) W Czarnej Górze z inicjatywy rady rodziców zorganizowany został festyn rodzinny. O imprezie mówią Janina Wacław i Andrzej Gudz:
Zabawę rozpoczął występ dziecięcego zespołu "Zawaternik" z Leśnicy Gronia Śpiewy i tańce przeplatał góralski humor:
Pomimo ulewnego deszczu atmosfera na festynie byłą gorąca a zabawa udana.

(16.07.2002) W Maniowach odbył się X jubileuszowy przegląd strażackich orkiestr dętych:
Mówił wójt Marek Koterba. Przegląd połączony był z jubileuszem 30-lecia maniowiańskiej orkiestry. O historii mówi obecny kapelmistrz Stanisław Wojtaszek:

(14.07.2002) W pierwszą niedzielę sierpnia na stadionie COS w Zakopanem odbędzie się 35 wystawa psów rasowych. W serwisie rozmowa z prezesem zakopiańskiego oddziału Związku Kynologicznego Stanisławem Bukowskim:
Wystawa rozpocznie się o godz. 10.00.

(14.07.2002) Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tegoroczne spotkanie folkowe będzie trwało od czwartku  - 8 sierpnia do czwartku - 15 sierpnia. W serwisie szczegółowy program imprezy. (więcej...)

(10.07.2002) Muzeum Tatrzańskie wychodząc na przeciw oczekiwaniom turystów w okresie wakacyjnym zmieniło czas otwarcia swoich oddziałów w niektórych dniach tygodnia. Gmach główny muzeum przy ulicy Krupówki będzie czynny w czwartki od godziny 11 do 19, willa Koliba przy ul. Kościeliskiej do godziny 19 będzie czynna w piątki a galeria Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu w soboty.

(09.07.2002) Tradycyjna "Spiska Watra" już po raz VII zapłonęła pod niedzickim zamkiem. Prócz zespołów polskiego Spisza wystąpili także górale ze słowackiego Zdziaru:
Mówiła Maria Waniczek - współorganizator imprezy.

(09.07.2002) Deszczowa aura nie przeszkodziła dobrej zabawie - organizatorzy Bystrzańskiej Biesiady przenieśli po prostu występy do sali w remizie OSP:
Mówiła wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Bystrej Podhalańskiej Zdzisława Wojdyło. Kolejna Biesiada w najbliższą sobotę. Od godziny 17'00 na placyku przy OSP m.in. występy zespołów regionalnych " Bystrzanie" i "Holniki" . W programie także wiele atrakcji dla dzieci.

(09.07.2002) Niedzicki zamek ma nowych gospodarzy:
Mówiła Ewa Jaworowska-Mazur.

(09.07.2002) X Parada Orkiestr Dętych Maniowy 2002 połączona będzie z obchodami 30 rocznicy powstania orkiestry przy Ochotniczej Straży Pożarnej i Gminnym Ośrodku Kultury w Maniowach. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Jan Sawina, potem kolejno Karol Ferko i Józef Bieniek. W 1979 roku w związku z budową zapory i wysiedleniem wsi orkiestra zawiesiła działalność. W 1986 roku Stanisław Wojtaszek wystąpił do zarządu OSP z propozycją wskrzeszenia orkiestry. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę zbiórką o godzinie 10.30, pół godziny później Msza Święta a o 12.30 część oficjalna jubileuszu.

(08.07.2002) We wtorek o godz. 19.00 w "Biołej Izbie" Związku Podhalan w Zakopanem rozpoczną się tradycyjnie posiady. Tym razem gościem będzie ks. Tomasz Boroń, który opowie o pobycie Ojca Świętego w zakopiańskiej Księżówce. W czwartek także w "Biołej Izbie" odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Dr Jerzy Roszkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie o "Granicy Polski w Tatrach na tle sporu o Morskie Oko 100 lat temu". Początek spotkania o godz. 17.

(08.07.2002) Wakacje w pełni, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce ma dla dzieci sporo propozycji na spędzenie wolnego czasu:
Nie tylko dla najmłodszych przeznaczona jest kolejna propozycja:
Mówiła dyrektor Orawskiego Centrum Kultury Magdalena Smreczak.

(08.07.2002) 14 lipca na Orawie zorganizowane zostanie 28 Święto Pasterskie:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(08.07.2002) W Krakowie już po raz 9 spotkali się miłośnicy super ciężarówek i muzyki country. Rozmawiamy z organizatorką trakerskiego spotkania - Barbarą Zimmer:
Na spotkaniu były także załogi z Podhala:
O trudności konkursu zapytaliśmy doświadczonego kierowcę Marka Wiadra z Tarnowa:
Wśród śmiałków była również dziewczyna:
Jedną z atrakcji trakerskiego spotkania była wystawa modeli traków. Mówi Grzegorz Ramza jeden z sędziów oceniających:
Rozmawialiśmy także z jednym z autorów modeli - Jackiem Niedźwiedzkim:

(08.07.2002) W czwartek w Domu Ludowym Bukowiny Tatrzańskiej o godz. 20.00 rozpoczną się Posiady Góralskie z zespołem "Mali Wierchowianie". W programie: śpiew, muzyka, taniec, gawęda i poezja góralska.

(08.07.2002) PROGRAM XXXVI SABAŁOWYCH BAJAŃ Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego Bukowina Tatrzańska 7-11 sierpnia 2002r.
7 sierpnia (środa)
13.30- Koncert zaproszonych kapel przed Domem Ludowym. Przejazd kapel
i zespołów regionalnych zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską;
14.30- Uroczyste otwarcie XXXVI Sabałowych Bajań. Prezentacja kapel.
Występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych - Dom Ludowy
18.00- Prezentacje uczestników "Sabałowych Bajań": gawędziarzy,
instrumentalistów, śpiewaków, kapel - namiot pod skocznią
19.00- Koncerty zespołów zagranicznych: Słowacja i Ukraina -
namiot pod skocznią
20.00- Sztuka teatralna "Baby i Dezerterzy" Moliera opracowana
w gwarze góralskiej przez Jana Gutta Mostowego w wykonaniu Amatorskiego
Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej -
namiot pod skocznią
21.30- Koncert zespołu folkowego ANNA RYBKA I PRZYJACIELE -
namiot pod skocznią
8 sierpnia (czwartek)
10.00- Rozpoczęcie przesłuchań konkursowych - Dom Ludowy
14.00- 15.00- p r z e r w a;
15.00- Przesłuchania konkursowe - Dom Ludowy
17.00- Prezentacje uczestników "Sabałowych Bajań":gawędziarzy,
instrumentalistów, śpiewaków, kapel- namiot pod skocznią
19.00- Koncerty zespołów folklorystycznych z Polski, Litwy i Ukrainy-
namiot pod skocznią
20.00- Widowisko obrzędowe "Wesele góralskie" w wykonaniu Zespołu
Regionalnego "Wierchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej - namiot pod skocznią
22.00- Koncert Zespołu GRONICKI - namiot pod skocznią
9 sierpnia (piątek)
10.00- Przesłuchania konkursowe - Dom Ludowy
14.00- 15.00- p r z e r w a;
15.00- Przesłuchania konkursowe- Dom Ludowy
17.00- Prezentacje uczestników "Sabałowych Bajań": gawędziarzy,
instrumentalistów, śpiewaków, kapel - namiot pod skocznią
19.00- Występy zespołów folklorystycznych z Polski i z zagranicy -
koncert na bis - namiot pod skocznią
21.30- Koncert zespołu TREBUNIE- TUTKI - namiot pod skocznią
10 sierpnia (sobota)
10.00- Przesłuchania konkursowe - Dom Ludowy
14.00- Degustacja potraw regionalnych - Dom Ludowy
17.00- Prezentacje uczestników "Sabałowych Bajań": gawędziarzy,
instrumentalistów, śpiewaków, kapel - namiot pod skocznią
19.00- "Sabałowa Noc"- impreza plenerowa - namiot pod skocznią
występy zespołów folklorystycznych z Polski, Hiszpanii, Węgier,
Słowacji i Ukrainy
21.00-"pasowanienie" na zbójników
21.30- występy zespołów folklorystycznych z Polski i z zagranicy
22.30- koncert zespołu SIWY DYM Piotra Majerczyka; pokaz sztucznych ogni,
zabawa ludowa
11 sierpnia (niedziela)
11.00- Zawody strzeleckie o puchar prezesa Domu Ludowego w Bukowinie
Tatrzańskiej - koło namiotu pod skocznią.
15.00- Oficjalne ogłoszenie wyników XXXVI Sabałowych Bajań. Wręczenie nagród -
Dom Ludowy
16.00- Koncert laureatów- występy zespołów folklorystycznych z Polski, Turcji,
Chorwacji, Ukrainy, Słowacji i Litwy- namiot pod skocznią
20.30- Koncert zespołu BRATHANKI. Zabawa ludowa.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
1.Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej - Dom Ludowy
2. Kiermasz sztuki ludowej połączony z demonstracją wykonywania prac -
Dom Ludowy i namiot pod skocznią
3. Wystawa fotograficzna Krystyny Gorazdowskiej i Krzysztofa Haładyny -
Dom Ludowy
4. Ekspozycja stała w izbie regionalnej - Dom Ludowy
5. Zaproszenie na "Sabałowe Bajania"- scena plenerowa w centrum:
Bukowina Klin (droga przelotowa w kierunku "Morskiego Oka")- występy uczestników
"Sabałowych Bajań".
6. Konkursy, gry, zabawy- namiot pod skocznią

(08.07.2002) PROGRAM XVIII SEJMIKU WIEJSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH DOM LUDOWY- BUKOWINA TATRZAŃSKA 13 - 14 lipca 2002r.
13 lipca (sobota)
17.00- Uroczyste rozpoczęcie Sejmiku.
17.05-"BABY I DEZERTERZY" - Aleksandra Fredry-Amatorski Zespół Teatralny
im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej - woj. małopolskie;
18.15-"MIĘSOPUST" - Zespół Regionalny "Gdowianie" z Gdowa - woj. małopolskie;
19.00-20.00 PRZERWA
20.00- "OSTATNI RÓŻANIEC" - Zespół "Borowianki" z Borowna - woj. śląskie;
20.30- "ZIMĄ W CHAŁUPIE" - Zespół Ludowy "Dąbrowianie" z Dąbrowy Zielonej
- woj. śląskie;
21.15- "ABY HANDEL SZEDŁ"- Amatorski Zespół Teatralny z Wiercan
- woj. podkarpackie;
14 lipca (niedziela)
11.00-"JAKO TO WOJTEK DO BABY POSEŁ I JAKO SE JOM POTE ODMIENIYŁ"
- Zespół Regionalny "Śwarni" z Nowego Targu - woj. małopolskie;
12.00-"OSOD" - Zespół Góralski "Watra" z Czarnego Dunajca - woj. małopolskie;
12.30 - 14.00 - PRZERWA
14.00 - Ogłoszenie wyników. Zakończenie Sejmiku.

(03.07.2002) W Zakopanem trwa II festiwal organowy. W piątek w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny kolejny koncert:
Mówił współorganizator Festiwalu - Witold Zalewski- organista w katedrze wawelskiej. W programie m.in. utwory JOHANNA SEBASTIANA BACHA i CÉSARA FRANCKA.

(02.07.2002) Szkoła Podstawowa w Rogoźniku jako pierwsza podhalańska szkoła przyjęła imię ks. Józefa Tischnera. W uroczystościach wzięli udział: kardynał Franciszek Macharski, przedstawiciele władz samorządowych, Związku Podhalan, a także bracia księdza profesora, Marian i Kazimierz z rodzinami. Przyjechały także reprezentacje szkół noszących imię ks. Profesora - w tym jedna z Ukrainy. Uroczystościom towarzyszyło 19 pocztów sztandarowych. Po powitaniu zaproszonych gości dyrektor Stanisław Chowaniec przybliżył historię wsi i szkoły:
Z kolei Renata Chowaniec i Krystyna Tylka - przedstawiły krótką biografię ks. Tischnera:
Ks. Mieczysław Zoń występujący w utworach ks. Tischnera jako Baca Rogobystrzański w kilku słowach wspomniał przyjaciela:

 
(01.07.2002) Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrej oraz Gminny Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu Bystra-Sidzina zaprasza na festyn rodzinny "Biesiada Bystrzańska", który rozpocznie się w niedzielę o godz. 15.00 na placu obok Urzędu Gminy w Bystrej. W programie przewidziane są występy zespołów regionalnych, kabaretu "Śląski", orkiestry OSP oraz zespołów młodzieżowych. Biesiadę umilać będą przygrywki zespołu "Sekwens".
 
(01.07.2002) Biuro organizacyjne przeglądu folkloru spiskiego "Śpisko Watra" zaprasza 7 lipca na 13.00 pod niedzicki zamek na tradycyjne plenerowe spotkanie w ramach przeglądu folkloru spiskiego - Spiska Watra 2002. Przegląd spiskich zespołów i wokalistów zakończony zostanie tradycyjnie watrą. Podczas imprezy wystąpią:
- "Ciardasie" z Czarnej Góry,
- "Czardasz" oraz "Dunajec" z Niedzicy,
- "Spiszacy" oraz "Mali Spiszacy" z Łapsz Niżnych,
- grupa regionalna z Łapsz Wyżnych, kapela z Jurgowa, zespół szkolny z Kacwina oraz
"Zielony jawor" z Krempach. Gościnnie wystąpi zespół "Goral" ze Ździaru na Słowacji.

(30.06.2002) W poniedziałek w siedzibie TCKiS "Jutrzenka" przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem otwarta zostanie wystawa wakacyjna. Zaprezentowane zostaną na niej prace uczestników zajęć prowadzonych przez cały rok w "Jutrzence". Będzie malarstwo na papierze, szkle, grafika, rzeźba, ceramika, tkanina. Wystawę można oglądać będzie przez wakacje codziennie w godzinach od 15.00 do 17.00. Z kolei w kościele parafialnym na Olczy (ul. Olcza 13) obejrzeć można wystawę plastyczną "Madonny Polskie", którą przygotowały dzieci z "Jutrzenki". Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie (ul. Piłsudskiego 2) do połowy lipca czynna będzie wystawa malarstwa na szkle Marii Gut - "jutrzenkowej wychowanki".

(30.06.2002) 15 lipca w Zakopanem zbiera się komisja, która oceni zgłoszone obiekty architektury ostatniego dziesięciolecia. Uroczyste ogłoszenie wyników zaplanowano na 6 dzień września w Miejskiej Galerii Sztuki. Na konkurs najpiękniejszych ogródków i balkonów wpłynęło 9 zgłoszeń. Komisja dokonała pierwszego przeglądu, w lipcu będzie drugi a pod koniec sierpnia wyłonieni zostaną zwycięzcy.

(30.06.2002) Zamknięto listę zgłoszeń do konkursu literackiego im. Józefa Staicha. Wpłynęło 311 utworów od 118 osób. 10 sierpnia ogłoszone zostaną oficjalne wyniki podczas specjalnych posiadów w bibliotece miejskiej.

(26.06.2002) W Zakopanem trwa II Festiwal Organowy. W sobotę kolejny koncert. W Kościele p.w. Świętej Rodziny Joachim Grubich zagra utwory JOHANNA SEBASTIANA BACHA, FELIXA MENDELSSOHNA-BARTHOLDY'IEGO MIECZYSŁAWA SURZYŃSKIEGO, JULIUSZA ŁUCIUKA i CESARA FRANCKA.

(26.06.2002) W niedziele w Rogoźniku wielka uroczystość:
Mówił dyrektor Stanisław Chowaniec.

(25.06.2002) W Lipnicy Wielkiej odbyły się posiady z udziałem konsula RP w Chicago Franciszka Adamczyka:
Mówił dr Emil Kowalczyk.

(25.06.2002) Koncertem profesora Juliana Gembalskiego rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, rozpoczął się w Zakopanem II Festiwal Organowy. Rozmawiamy z organizatorem koncertów - Witoldem Zalewskim - organistą katedry wawelskiej:
Współorganizatorem festiwalu jest zakopiańczyk Andrzej Guziak - organista Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach:
(więcej...)

(25.06.2002) Nowowybranego prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Jana Hamerskiego zapytaliśmy m.in. o to, co w najbliższych planach pracy Związku:

(25.06.2002) XV jubileuszowa wystawa malarstwa na szkle "Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa" w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Jaszczurówce. W sobotę 29 czerwca o 17.00 Msza Święta - prymicyjna, koncert góralski - zagra Tomasz Skupień potem wernisaż wystawy. Serdecznie zapraszają klerycy seminarium księży Marianów z Lublina.

(25.06.2002) W sobotę w nowotarskich Jatkach kolejny wernisaż:

(24.06.2002) W Ludźmierzu podczas 40 Zjazdu Związku Podhalan wybrano nowe władze. Prezesem zarządu głównego został Jan Hamerski, dotychczasowy wiceprezes Zarządu Głównego i jednocześnie wicestarosta nowotarski. Podczas wyborów do władz wygrał ze swym konkurentem - Stanisławem Hodorowiczem, rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W głosowaniu wzięło udział ponad 400 delegatów. Zjazd na wniosek kapituły honorowej przyznał 6 tytułów honorowego członka Związku Podhalan. Otrzymali je profesorowie: Stanisław Hodorowicz i Andrzej Parczewski, Anna Wyszkowska z oddziału w Lublinie, muzyk Władysław Trebunia-Tutka, Jan Jachymiak i Tadeusz Pudzisz z oddziału w Krakowie. Nadano ok. 170 odznaczeń "Zasłużony dla Związku Podhalan", oraz drugie tyle odznaczeń "Zasłużony dla kultury podhalańskiej". 270 delegatów jednomyślnie uchwaliło udzielenie absolutorium dla ustępującego zarządu.

(24.06.2002) Tegoroczny konkurs fotograficzny "Krajobraz górski" im. Jana Sunderlanda wygrał Andrzej Major z Krynicy. Drugie miejsce w konkursie zajęli Słowacy Benicka i Galas, trzecie Piotr Skórnicki z Poznania. Jury w składzie: Wojciech Plewiński, Wojciech Smolak i Andrzej Pietsch - wybierało wśród 1023 prac. Pokonkursowe spotkanie zostało połączone z wernisażem wystawy fotografii górskich tragicznie zmarłego w grudniu ubiegłego roku pod lawiną pod Szpiglasową Przełęczą, w czasie wyprawy ratunkowej - Bartka Olszańskiego.

(24.06.2002) W niedzielę (30.06) w Rabce-Zdroju odbędzie się Jarmark Sztuki Góralskiej. Jarmark organizowany przez muzeum im. Wł. Orkana w ramach Święta Gorców ma na celu ochronę ginących zawodów. Imprezy rozpoczną się o godzinie 9 i potrwają do 18-tej. W programie promocja powieści historycznej Wł. Orkana pt. Kostka Napierski, występ Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Robcusie", zespołu im. Jana Janoty, aforyzmy Jerzego Kiersztyna oraz humor góralski w wykonaniu profesora Jana Kosińskiego i wiersze w wykonaniu podhalańskich poetów.

(23.06.2002) Jan Hamerski jest nowym prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan. Jest rodowitym szczawniczaninem. Ma 49 lat, jest żonaty. Ukończył Historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po odbyciu służby wojskowej pracował m.in. jako nauczyciel szkoły średniej, pracownik administracji państwowej, kierownik działu administracyjnego w PPU Szczawnica, robotnik w przedsiębiorstwie "Drogowiec" w Kielcach. Od października 1995 roku do czerwca 1996 roku był burmistrzem miasta Szczawnica. Wychowany w rodzinie znanej z działalności społecznej i regionalnej, jest członkiem Związku Podhalan w Polsce i Ameryce Północnej. Był wieloletnim prezesem Oddziału Pienińskiego ZP w Szczawnicy, założył koło nr 50 "Pieniny" Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

W Ludźmierzu odbył się 40 Zjazd Związku Podhalan. Ksiądz Władysław Zązel napominał swoje owieczki - nawiązał do oscypka, udziału w reklamach:
Kapelan Związku Podhalan podziękował ks. Mirosławowi Drozdkowi kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach z inicjatywę wydania książki pani Marii Matejowej:
Ksiądz Mirosław Drozdek nawiązał do projekcji dokumentalnego filmu pt. "Dzień Weselny: Kasia i Wojtek" (pr2TVP):
Następnie stwierdzono quorum zjazdu:
Głos zabrał Józef Komperda:
Na temat biuletynu związkowego mówił Julian Kowalczyk:
Wracamy na salę obrad 1-szego dnia jubileuszowego zjazdu Związku Podhalan. Janina Drawicz ze Szczawnicy mówiła m.in. o polityce:
O terminach imprez mówił Józef Różański:
Józef Staszel na wstępie również nawiązał do poniedziałkowego reportażu telewizyjnego:
Kolejnym mówcą był delegat z Czarnego Dunajca Józef Bobek:
Przyjechali też delegaci z Milówki:
Ustępujący prezes Andrzej Gąsienica Makowski dziękował swoim nauczycielom pracy związkowej:
Mottem zjazdu Związku Podhalan są słowa Jana Pawła II-go: " Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć! To nasza Ojczyzna - to jest nasze być i nasze mieć".

(23.06.2002) Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w tym roku będzie proponował nową formułę spędzenia czasu dla całej rodziny - powiedział kierujący zakopiańskim biurem promocji Grzegorz Buczulski. Zapytany czy impreza przyniesie w tym roku realny dochód dla miasta, szef promocji powiedział:
Festiwal rozpocznie się 8 a zakończy 15 sierpnia.

(23.06.2002) Podhalański Oddział Towarzystwa opieki nad zabytkami zorganizował wykład pt. "Zasoby dziedzictwa kulturowego jako wartości turystycznych". Temat ten przybliżyła Alicja Gotowt Jezierska z Polskiego Stowarzyszenia Turystyki:

(21.06.2002) Miasto Dzieci Świata przez dwa dni gościć będzie uczestników 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. W sobotę ulicami Parkową, Orkana, deptakiem do amfiteatru przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej występ zespołu ARIEL ze Słowacji. W niedziele prezentacje zespołów MAŁA JUZYNA z Zawoi, MALI SAFLARZANIE z Szaflar, MALI GRONKOWIANIE z Gronkowa oraz Dziecięcy Zespół Regionalny "ROBCUSIE" i Młodzieżowy Zespół Regionalny im. Jana Janoty z Rabki - Zdroju. Godz. 17.30 - odczytanie protokołu Komisji Artystycznej, która będzie pracowała w składzie: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf, Urszula Janicka-Krzywda - etnograf.

(19.06.2002) W sobotę w Ludźmierzu rozpoczynają się dwudniowe obrady 40 Zjazdu Podhalan. Zapytany jak podsumowuje swoje dwie kadencje prezesowania Andrzej Gąsienica Makowski powiedział:
Prezesa Andrzeja Makowskiego pytaliśmy także o osoby odznaczone i wyróżnione:

(19.06.2002) "Świętojańskie zwyki" pod takim tytułem zorganizowano w Chochołowie festyn regionalny. Mówi Stanisław Bukowski:

(19.06.2002) Bukowina Tatrzańska przygotowuje na letni sezon dwie duże imprezy. 13 i 14 lipca spotkają się w Domu Ludowym zespoły teatralne z pięciu województw Polski południowej podczas XVIII Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Z Małopolskiego w eliminacjach weźmie udział 5 zespołów. Najlepsi pojadą do Tarnogrodu na Sejmik Ogólnopolski. Organizatorzy liczą na udział w bukowiańskich eliminacjach do 15 zespołów. Od 7 do 11 sierpnia potrwają Sabałowe Bajania. Wystąpią Brathanki, Siwy dym, Gronicki, Trebunie Tutki, Hania Rybka i przyjaciele. Będą ludowe zespoły z Ukrainy, Bułgarii, Słowacji oraz gościnnie zespoły uczestniczące w zakopiańskim Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Organizatorzy przygotowują dodatkową dużą scenę oraz duży namiot, by pomieścić i wykonawców i widzów. "Sabałową Noc" zaplanowano na 10 dzień sierpnia.

(19.06.2002) Tradycyjnie w sierpniu odbędzie się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tegoroczny Festiwal będzie trwał od czwartku  - 8 sierpnia do czwartku - 15 sierpnia. To już po raz 34 Zakopane będzie gościć wielobarwny tłum z całego świata. Sensem Festiwalu są różnorodne spotkania: kultur ludów zamieszkujących tereny górskie, tradycji europejskiej z azjatycką, amerykańską czy afrykańską, zespołów z publicznością. ... Te przebiegające w duchu tolerancji, akceptacji i pokoju spotkania są dla mieszkańców Skalnego Podhala czymś naturalnym. Ludność góralska "od zawsze" gościła przybyszów z różnych stron i krain, a ci zauroczeni pięknem gór i gościnnością ich mieszkańców często wiązali swe dalsze losy z tą skalną ziemią. Na XXXIV MFFZG w Zakopanem zaproszone zostały zespoły reprezentujące folklor regionów górskich takich krajów jak: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Słowacja, Turcja, Węgry oraz Włochy. Być może podczas Festiwalu będziemy również gościć zespół afrykański - w chwili obecnej trwają rozmowy na ten temat. Natomiast zespoły polskie zostaną wyłonione podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Żywcu. Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie nowa scenografia zarówno wewnątrz namiotu jak i w jego otoczeniu. Wokół namiotu znajdziemy między innymi karczmy góralskie z tradycyjnymi daniami, stoiska regionalne z wyrobami twórców ludowych, bacówkę z owcami gdzie będzie można zobaczyć wyrób oscypków. Przez 2 pierwsze dni odbywać się będą koncerty towarzyszące Festiwalowi. W sobotę na Równi Krupowej odbędzie się szereg imprez rozpoczynających tygodniowe spotkanie z folklorem. Najpierw odbędzie się tradycyjny konkurs na dorożkarza roku oraz nowa konkurencja konkurs bacowski w powożeniu. Nie zabraknie konkursu na śpiew "pytocki" oraz inscenizacji wesela góralskiego. Wieczorem w tym samym miejscu po raz pierwszy będzie można spotkać się z zespołami uczestniczącymi w festiwalu podczas ogniska integracyjnego. Natomiast w niedzielne przedpołudnie ulicami miasta ruszy barwny korowód, a wieczorem zespoły zaprezentują się publiczności podczas Koncertu Inauguracyjnego. Koncerty konkursowe odbędą się pomiędzy poniedziałkiem a środą. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czwartek - 15 sierpnia, podczas Koncertu Finałowego. Festiwalowi przez cały czas trwania będą towarzyszyć liczne imprezy, m.in. konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermasz sztuki ludowej, dni otwarte pracowni artystów zakopiańskich, nauka tańca góralskiego... Głównymi nagrodami Festiwalu są złote, srebrne i brązowe "Ciupagi". Są one przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podstawowym kryterium podziału na kategorie jest stopień scenicznego opracowania tradycji folklorystycznej regionu, który reprezentuje dany zespół. I kategoria obejmuje zespoły prezentujące zwyczaje własnego regionu etnograficznego, gdzie folklor jest nadal żywy, zaginął częściowo lub całkowicie. Odtwarzane układy taneczne, obrzędy i zwyczaje zachowują tradycyjną formę, dostosowaną do wymogów sceny jedynie w niezbędnym zakresie. W tej kategorii obowiązują tradycyjne stroje ludowe, względnie wykonane wg dawnych wzorów na podstawie literatury lub zapisów archiwalnych. Muzyka i instrumenty ludowe winny być prezentowane w postaci tradycyjnej. Mile widziane w programie występu są obrzędy i zwyczaje. W II kategorii występują zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej. Zespoły prezentują zwyczaje własnego regionu etnograficznego. W tej kategorii możliwe jest tworzenie układów choreograficznych nie (zniekształcających) zmieniających w istotny sposób tradycji regionu. Wykluczone jest stosowanie niezgodnych z tradycją instrumentów, obcych motywów w tańcach i wprowadzanie do stroju obcych kulturowo elementów. Wykluczona jest muzyka mechaniczna. III kategoria to zespoły stylizowane. Należą do nich zespoły, których program oparty jest o folklor górski opracowany artystycznie przez choreografów i muzyków. Stylizacja winna dotyczyć wyłącznie spraw warsztatowych zachowując, a nawet podkreślając charakterystyczne cechy danego regionu. Dozwolone są tu kostiumy projektowane dla celów scenicznych, twórcze interpretacje ludowej muzyki, tańca i śpiewu. Występujące zespoły ocenia jury składające się ze specjalistów - folklorystów, etnografów, etnomuzykologów. W tym roku o przewodniczenie jury festiwalu poproszono prof. Alojzego Kopoczka, muzyka, etnomuzykologa, instrumentologa, związanego z Uniwersytetem Śląskim. Prof. Kopoczek od lat 70. Prowadzi badania naukowe z zakresu ludowych instrumentów muzycznych i folkloru muzycznego Polski. Ogromna wiedza i doświadczenie sprawiają, że jest uznanym autorytetem w zakresie muzyki. XXXIV MFFZG po raz ósmy będzie miał swą witrynę internetową. Zostanie ona udostępniona w pierwszych dniach sierpnia pod adresem www.zakopane.pl/festiwal/34

(16.06.2002) Nagrody literackie zakopiańskiej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej. Dyplomy i nagrody Złotego Elfa za rok 2002 otrzymują: Katarzyna Konopka, za opowiadanie Aluzjonistycznie: "Mayerling", przypadkowo - Kamila Grabowska, za opowiadanie Wiatr ze wschodu i Upragniony Zachód Słońca - Ewa Polańska, za opowiadanie Gra. Jest to nagroda prywatna, przyznawana przez nauczyciela literatury. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: najlepsze opowiadanie w klasie 1 gimnazjum, w klasie 2 gimnazjum i w klasie 3 gimnazjum. Nominacje do nagrody otrzymują uczniowie, ocenieni za prace na stopień celujący.
Nominacje: Klasa 1: Anna Dziuba, Wakacje z mamuśką, Katarzyna Konopka, Aluzjonistycznie: "Mayerling", przypadkowo, Mateusz Mróz, Przeznaczenie, Paulina Przekupień, Pozory  mylą, Monika Zarycka, Powiem tylko jedno - masakra!
Klasa 2: Kamila Grabowska, Wiatr ze wschodu i Upragniony Zachód Słońca, Paulina Pandyra, Rodzina to jest siła Sandra Gustek, Błyszczące oczy Żmii.
Klasa 3: Karina Kalemba, Podwieczorek, Ewa Polańska, Gra. (więcej...)

(16.06.2002) Polak Węgier - dwa bratanki - nie do szabli lecz... do szklanki. W Zakopanem Euroregion Wag - Dunaj - Ipel zorganizował wieczór wina i kuchni węgierskiej. Podczas spotkania można było zaznajomić się z 14 gatunkami szlachetnego trunku, pokosztować węgierskich potraw oraz nacieszyć ucho i oko muzyką i tańcem- ognistym czardaszem. O spotkaniu rozmawiamy z współorganizatorką spotkania Joanną Buczulską z Biura Turystycznego "Zakopane":

(16.06.2002) Miasto Dzieci Świata przygotowuje się do 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. 22 i 23 czerwca ulicami Rabki przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej natomiast prezentacja zespołów polskich i słowackich. W komisji artystycznej zasiądą: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf oraz Urszula Janicka-Krzywda - etnograf.

(16.06.2002) We wtorek w Białej Izbie Związku Podhalan kolejne posiady góralskie:
Mówił prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Henryk Krzeptowski Bohac.

(13.06.2002) W piątek w Zakopanem koncert fortepianowy:
Mówił Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

(13.06.2002) 60 obrazów Ewy Berbeki będzie można oglądać w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki:
Mówiła kierująca galerią Anna Waloch.

(13.06.2002) Miasto Dzieci Świata przygotowuje się do 26 Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. 22 i 23 czerwca ulicami Rabki przejdzie barwny korowód uczestników. W muszli koncertowej natomiast prezentacja zespołów polskich i słowackich. W komisji artystycznej zasiądą: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Janina Kalicińska - choreograf, Urszula Janicka-Krzywda - etnograf.

(13.06.2002) Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego organizuje kolejne regaty na jeziorze Czorsztyńskim /przystań PTŻ w Kluszkowcach/ 22 i 23 czerwca odbędą się równolegle dwie imprezy: Pierwsza to drużynowe regaty w klasie OPTIMIST. Będą w nich startować reprezentacje UKS-ów, których sekcje żeglarskie nasze Towarzystwo ma pod swoją opieką tj. UKS JANOSIK z Nowego Targu, UKS SZAROTKA z Kluszkowiec i Spiski - Międzyszkolny UKS z Łapsz Niżnych. Regaty te są swego rodzaju podsumowaniem szkolenia żeglarskiego które przeszli w tym roku młodzi żeglarze. Druga to Regaty Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2002. Są to regaty otwarte w których będą startować żeglarze na łodziach dowolnych typów. W sobotę o godzinie 18 po raz pierwszy oficjalnie wystąpi PTŻ-owski zespół szantowy /jeszcze bez nazwy/.

(13.06.2002) W serwisie Watra rozmowa z dr Wojciechem Gąsienicą Byrcynem. Tematem spotkania jest książka Eugenii Dobertowej pt. "Byrcyn - Strażnik Tatr":

Rozmawiał Piotr Sambor.

(11.06.2002) W Kremapachach odbyła się 2 część Festynu Spiskiego. O tym co w programie imprezy oprócz muzyki i śpiewu mówi Andrzej Gałowicz z Agencji Promocji zespołów artystycznych "Debiut":

(10.06.2002) Związek Podhalan w Kościelisku i autorzy serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Artystyczne tradycje rodziny Krzeptowskich Sabałów" organizowane w ramach posiadów góralskich: "Polaniarskie rody". Wystawa obejmuje przede wszystkim twórczość Zofii Krzeptowskiej Mrowcy (z Sabałów), artystki tkaczki zamieszkałej od kilkunastu lat w USA, która pokaże na wystawie tkaninę artystyczną i ręcznie malowane tkaniny jedwabne; oraz jej mamy - seniorki - Marii Krzeptowskiej Sabała znanej kościeliszczańskiej hafciarki, spod igły której wyszły setki gorsetów, cuch, obrusów i serwet. Wystawę uzupełnią prac innych członków rodziny. Posiady poprowadzą: Zofia Krzeptowska Mrowca ( z Sabałów) i Józef Krzeptowski Jasinek. Wernisaż wystawy w niedzielę, 16 czerwca o godz. 15.30 - Dom Ludowy w Kościelisku.

(09.06.2002) W Lipnicy Wielkiej powstał Oddział Górali Orawskich Związku Podhalan:
Mówił dr Emil Kowalczyk. Zarząd przyjął trzy priorytetowe cele:
1. odrodzenie stroju
2. organizacja cyklicznych spotkań członków oddziału z tematem głównym "historia kultury regionu"
3. przypomnienie klasyki literatury orawskiej.

(09.06.2002) W serwisie Watra wspomnienie Władysława Walczaka Wójcioka. O niedawno zmarłym, bardzo zasłużonym dla Kościelska człowieku, mówią sołtys Józef Bukowski Tyrała, Józef Pitoń i siostrzeniec Władysław Walczak:

 

(07.06.2002) Trwają przygotowania do 40 Zjazdu Podhalan, który odbędzie się w Ludźmierzu w dniach 22-23 czerwca:
Mówił prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Gąsienica Makowski.

(05.06.2002) Samorząd przy Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych organizuje w piątek spotkanie z Marcinem Zamoyskim poświęcone historii tak zasłużonej dla Zakopanego rodziny Zamoyskich (choćby przypadającą w tym roku 150 rocznica procesu pomiędzy Galicją a Węgrami o Morskie Oko - (Zamoyski kontra Hohenloe)). Początek spotkania o godzinie 10.oo.

(04.06.2002) W Jabłonce świętowano Dzień Dziecka. Całodzienną imprezę zorganizowało Orawskie Centrum Kultury i szkoła podstawowa numer 1:
Mówiła Magda Smreczak z Orawskiego Centrum Kultury.

(02.06.2002) Popularna zakopiańska "budowlanka" obchodzi w tym roku jubileusz 125 lecia powstania:
Mówił dyrektor Ryszard Sowiński.

(03.06.2002) W pensjonacie Wesoła "stowarzyszenie zakopiańczyków" zorganizowało dzień dziecka:

(02.06.2002) W Poroninie już po raz IX odbył się zjazd rodu Mostowych. O spotkaniu mówią Elżbieta Porębska -Mędroń i Jan Kalata:
O genealogię zapytaliśmy seniora rodu - Jan Guta Mostowego mieszkającego we Wrocławiu:
W programie spotkania była inscenizacja wesela góralskiego, którą przygotowali przedstawiciele rodu Mostowych.

(02.06.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej dobiegł końca Konwent Fundacji Europejskich Miast Karnawałowych. Jak powiedział prezydent Fundacji Henry Van der Kroon celem spotkań jest wymiana doświadczeń, nowych pomysłów, sposobów finansowania i organizowania imprez karnawałowych. Cenne są również kontakty międzynarodowe, które nawiązują uczestnicy spotkań. Przedstawiciele miast karnawałowych ujęci byli gościnnością z jaką spotykali się w każdej z odwiedzanych miejscowości. Podczas konferencji prasowej wójt Bukowiny Tatrzańskiej Józef Milan Modła zapytany o koszt organizacji konwentu, odpowiedział:
Poprosiliśmy wójta o podsumowanie spotkania:

(02.06.2002) W lipnickiej gminie trwają ostatnie przygotowania do uroczystości szkolnej:
Mówił Przewodniczący Rady gminy Lipnica Wielka na Orawie dr Emil Kowalczyk.

(31.05.2002) Akcja trwa bezustannie a prowadzą ją uczniowie Prywatnego Technikum Hotelarskiego przy wsparciu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. A wszystko to by rówieśnikom "z Kamieńca", żyło się łatwiej - tak w dwóch zdaniach można podsumować to co dzieje się od pewnego czasu w Zakopanem. Młodzi ludzie postanowili wspomóc swoich niepełnosprawnych kolegów i raz w roku właśnie na dzień dziecka, kupić artykuły sportowe i plastyczne. Pieniądze pochodzą z całorocznej zbiórki puszek aluminiowych. Kolejny pomysł by podbudować kondycję finansową tego swoistego "funduszu", dotyczy zbiórki makulatury. Efekty akcji są fantastyczne, co potwierdzają rodzice zarówno zbierających, jak i otrzymujących prezenty a młodzież znakomicie integruje się - tym bardziej cieszy inicjatywa II klasy PTH.

(31.05.2002) 2 i 9 czerwca w Krempachach posłuchać będzie można nut spiskich i orawskich granych po obu stronach granicy. Podczas obu imprez I Festynu Spiskiego zaplanowano także konkursy, degustacje potraw regionalnych i zabawę taneczną. Początek o godzinie 15.

(29.05.2002) 2 czerwca w Jabłonce Dzień Dziecka:
Mówiła Wioletta Pokorska - Maśnica z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

(29.05.2002) "Poznańmy" - się pod Gubałówką, to hasło imprezy, która odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę w Zakopanem:
Mówiła Joasia Chmiel. Spotkania wielkopolan dotyczy także rozmowa z Andrzejem Karpielem liderem stowarzyszenia Obywatele dla Rzeczpospolitej:

 

(29.05.2002) 22 i 23 czerwca obradować będzie w Ludźmierzu blisko 500 delegatów, 51 Oddziałów i 10 Ognisk Związku Podhalan:
Mówiła Joasia Chmiel.

(28.05.2002) W 9 edycji konkursu recytatorskiego imienia Augustyna Suskiego wzięła udział rekordowa ilość osób:
W tym roku mija 60 rocznica śmierci A. Suskiego. Zginął w obozie oświęcimskim. Mówił Stanisław Ślimak wójt gminy Szaflary.

(28.05.2002) Ksiądz Stanisław Czernik z Białego Dunajca obchodził 25 lecie kapłaństwa. Z tej okazji przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury przygotowali program artystyczny:

 

(26.05.2002) W Bukowinie Tatrzańskiej trwa 22 Konwent Miast Karnawałowych. Do 2 czerwca nasz region w tym także Zakopane, Kraków i Żywiec i Milówka gościć będzie ponad 100 przedstawicieli kilkunastu krajów świata. W programie spotkania m.in: We wtorek zaplanowano zwiedzanie Dębna, zamku w Niedzicy i spływ Dunajcem. O 20.oo na kolację zaprosi uczestników konwentu wójt Józef Milan Modła. Przypomnę, że Bukowina Tatrzańska została w 1996 roku przyjęta w poczet Światowej Fundacji Miast Karnawałowych:
Mówiła Józefa Sztokfisz.

(26.05.2002) Pieśnią w wykonaniu chóru Gorce rozpoczęły się uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Głos zabrał ksiądz proboszcz Henryk Paśko:
Akt erekcyjny odczytał ks dziekan Mieczysław Łukaszczyk:
Ks. Kardynał Franciszek Macharski:

(26.05.2002) Powiat Tatrzański zacieśnia kontakty z Wielkopolską. Na Podhalu ma niebawem powstać  Klub Wielkopolan. Ale zanim do takiej formy współpracy dojdzie, 31 maja w Zakopanem rozpoczną się dni Poznania:
Mówił starosta Andrzej Gąsienica Makowski.

(26.05.2002) Rabka - Miasto dzieci Świata przygotowuje się do Dnia Dziecka. Szczegóły burmistrz Józef Skawiańczyk:

(24.05.2002) W kawiarni Zdrojowej w Rabce obchodzono jubileusz 40-lecia działalności ogniska TKKF Carlina. Inicjatorem założenia ogniska i jego pierwszym prezesem był Tadeusz Klimiński. Potem, przez 28 lat prezesowała Carlinie Maria Czyżowicz. Przed dwoma miesiącami wybrano Edwarda Koniecznego - i z nim właśnie rozmawiamy.
Podczas oficjalnej części uroczystości Marek Szarawarski przypomniał 40 letnią historię ogniska.

(22.05.2002) Jeżeli brakuje pieniędzy na działalność to jednym z pomysłów na zdobycie funduszy jest zorganizowanie festynu. O niedzielnej imprezie mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz:

(22.05.2002) Zespół Mali Odrowązianie obchodzi jubileusz 10-lecia. O jubileuszu opowiadają prowadzący zespół Maria i Tadeusz Duszowie:

(22.05.2002) W 50 rocznicę śmierci na ścianie rodzinnego domu Feliksa Gwiżdża w Odrowążu Podhalańskim została odsłonięta tablica poświęcona pamięci współzałożyciela Związku Podhalan, posła i senatora II Rzeczpospolitej. Odsłonięcia dokonali v-ce starosta nowotarski Jan Hamerski i wójt Kazimierz Dzielski:
Sylwetkę Feliksa Gwiżdża przybliżył senator Franciszek Bachleda Księdzularz:
Następnie v- starosta a zarazem v-ce prezes ZP Jan Hamerski wręczył legitymacje nowym członkom oddziału Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim. Uroczystości odbyły się w oprawie 24 pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan oraz OSP.

(22.05.2002) Gimnazium w Zębie od 3 listopada 2001 roku nosi imię Jana Pawła II. By godnie służyć patronowi swoją pracą pedagogiczną i wychowawczą ogłoszono konkurs literacki o zasięgu wojewódzkim pt. "Jan Paweł II patron najgodniejszy":
Mówił dyrektor szkoły w Zębie mgr Bronisław Stoch. Rozstrzygnięcie konkursu 8 czerwca.

(19.05.2002) Zakopiański Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego obchodzi jubileusz 125-lecia. Uroczystości odbędą się 8 czerwca:
Mówił dyrektor szkoły - Ryszard Sowiński.

(19.05.2002) W ramach czwartkowych spotkań zakopiański Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zaproponował odczyt Barbary Wachowicz - autorki książek o wielkich Polakach. Tym razem wspomniano Henryka Sienkiewicza:
Honorowym gościem posiadów była wnuczka Henryka Sienkiewicza - Maria.

(19.05.2002) O poezji rozmawiamy z przedstawicielem zakopiańskiego Klubu Literackiego - Jerzym Tawłowiczem:
Mówił Jerzy Tawłowicz.

(19.05.2002) 24 maja w szkole w Szaflarach cykliczny konkurs upamiętniający jedną z wybitniejszych postaci tej miejscowości:
Mówił wójt Stanisław Ślimak.

(19.05.2002) W dniach od 25 maja do 2 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie odbędzie się XXII Konwent Miast Karnawałowych. Nasz region gościć będzie ponad 200 przedstawicieli 50 krajów świata. Dla przypomnienia - Bukowina Tatrzańska została w 1996 roku przyjęta w poczet Światowej Fundacji Miast Karnawałowych.

(19.05.2002) Ognisko TKKF CARLINA w Rabce obchodzi w tym roku jubileusz 40 lecia. Z tej okazji w poniedziałek o godzinie 17.oo w kaplicy Św. Teresy odprawiona zostanie Msza Św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących działaczy i sportowców ogniska. Natomiast w czwartek podczas spotkania w kawiarni Zdrojowej będzie czas na wspomnienia, planowanie działań na kolejnych co najmniej 40 lat no i wręczenie odznaczeń dla najbardziej zasłużonych.

(14.05.2002) W najbliższą niedzielę Góralska Watra Zarządu Głównego Związku Podhalan. O szczegółach imprezy Józef Komperda ze ZP w Szaflarach:

 

(14.05.2002) Podczas konferencji prasowej starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski podsumował Majówkę Tatrzańską:
Informacje starosty uzupełniał wice starosta Andrzej Skupień.

(13.05.2002) Członkowie zakopiańskiego Klubu Literackiego zostali zaproszeni przez Andrzeja Szarka do Nowego Sącza, do jego Małej Galerii:
Mówił Jerzy Tawłowicz.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I