I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I
narty

Zobacz też:

Puchar Świata w skokach narciarskich ZAKOPANE 2005...

Puchar Świata w skokach narciarskich ZAKOPANE 2003...

Puchar Świata w skokach narciarskich ZAKOPANE 2002...

Relacja z finału Pucharu Świata w Planicy...

W Zakopanem na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza odbyły się kolejne zawody w skokach narciarskich. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z zawodów Pucharu Kontynentalnego. W obydwu konkursach na Wielkiej Krokwi zwyciężył Norweg Lars Bystoel, a najlepiej z naszych reprezentantów skakał Maciej Kot. W naszej galerii 260 zdjęć z tych bardzo udanych zawodów. (więcej...)

Puchar Świata w skokach narciarskich Zakopane 2008. Zawody przełamały złą passę i bardzo się udały. Pierwszego dnia wygrał austriacki skoczek Gregor Schlierenzauer, który - jak powiedział - marzył o tym, by zwyciężyć na Wielkiej Krokwi. W niedzielę triumfował norweski zawodnik Anders Bardal. (więcej...)

 

W sobotę na stoku "Na Bani" odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim. Tym razem rywalizowały dzieci na co dzień trenujące narciarstwo w klubie SN Małgorzaty Tlałki-Długosz, byłej reprezentantki Polski i olimpijki. (więcej...)

 

 

(11.05.2006) W serwisie Watra kolejny artykuł Wojciecha Szatkowskiego z cyklu "Poczet skoczków polskich", poświęcony tym razem Janowi Gąsienicy-Ciaptakowi, wielokrotnemu mistrzowi Polski w narciarstwie alpejskim, olimpijczykowi  z St. Moritz (1948), Oslo (1952) i Cortiny d' Ampezzo (1956):
"- Uwaga: Ciaptak jedzie! Ten okrzyk, podawany z ust do ust na trasie popularnej „dwójki” wyprzedzał jak błyskawica znakomitego alpejczyka, Jana Gąsienicę-Ciaptaka, który z prędkością 90 km/h mknął na złamanie karku do mety.
(więcej...)

(10.05.2006) Wojciech Szatkowski: „Ukoronowaniem sezonu była kiedyś „wyrypa narciarska”, nie wycieczka, ale właśnie wyrypa, czyli długa wyprawa na nartach, połączona z przejściem kilku przełęczy lub szczytów tatrzańskich. Na wyrypy chodzili: Mariusz Zaruski (exemplum przejście narciarskie przez Przełęcz Koprową i Zawory do Zakopanego), Józio Oppenheim (przez Lodową Przełęcz, Żelazne Wrota, Polski Grzebień) i inni. Wyrypa na nartach żyje własnym światem i własnym życiem, i wszystko może się wtedy zdarzyć... Możesz wylądować w zupełnie innym miejscu niż chciałeś pierwotnie, ba, nawet niekoniecznie po polskiej stronie granicy. Będziesz borykał się, jak pisał w swoim przewodniku z 1936 r. Oppenheim, całkowicie dobrowolnie z wiatrem, kurniawami, lodem i firnem, mgłą i inną cholerą tatrzańską. (więcej...)

Maciek Bielawski na Szpiglasowym Wierchu (2172 m)(03.05.2006) Wojciech Szatkowski: "Znakomita pogoda i bezchmurne niebo powitało naszą trójkę (Maciek, Adam i ja), gdy o 6 rano zawitaliśmy do pięknej Doliny Rybiego Potoku nad niemniej słynne Morskie Oko, ongiś Rybi Staw. Decydujemy, że z nartami przypiętymi na plecakach będziemy podchodzić na Szpiglasową Przełęcz.(2110 m). To cel nr 1 naszej wycieczki, a co będzie potem zobaczymy. Idzie się nam dobrze, wszak to końcówka sezonu i serduszko przyzwyczajone jest do wysiłku. Bije rytmicznie. Na progu Dolinki za Mnichem miła niespodzianka, gdyż spotykamy znanego taternika, ratownika TOPR i autora słynnego przewodnika wspinaczkowego Włodka Cywińskiego, który wczesnym rankiem po zamarzniętym śniegu wszedł w rakach Żlebem Mnichowym aż do jego końca i dalej dostał się na Przełączkę pod Zadnim Mnichem i właśnie wracał do schroniska. (więcej...)

Długo czekaliśmy na swój pierwszy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
i zdobyliśmy go dopiero w 32 lata od rozegrania pierwszej Olimpiady Zimowej w Chamonix.
Zdobył go Franciszek Gąsienica Groń
z Zakopanego w Cortina d’Ampezzo (1956)
w konkurencji, która była od początku zdominowana przez Skandynawów -  kombinacji klasycznej (norweskiej).
(więcej...)

 

 

 

Celem wiosennej wyrypy narciarskiej była urocza Dolina za Mnichem, do której docieramy z Morskiego Oka. Różnica pomiędzy tymi dwoma miejscami polega głównie na tym, że w Dolince za Mnichem jest jeszcze pełnia zimy (no prawie, bo stawki Staszica już powoli rozmarzają), a w Morskim Oku króluje bujna wiosna i tłumy turystów. (więcej...)

 

 

 

 

 

O Memoriale raz jeszcze... Można śmiało powiedzieć, że Memoriał im. Piotra Malinowskiego to impreza narciarska, która zawsze się udaje i zawody te już na stałe weszły do kalendarza "zimowej stolicy Polski". Po raz IX. polscy i słowaccy ski-alpiniści wystartowali w zawodach w narciarstwie wysokogórskim, organizowanych jak zwykle w rejonie Hali Gąsienicowej. (więcej...)

 

(20.04.2006) Działalność górska Mariusza Zaruskiego: "Po powrocie z zesłania w roku 1901 Mariusz Zaruski ożenił się z Izabelą Kietlińską córką znanego odeskiego lekarza. Młoda para wraz z matką zesłańca szybko wyjechała z Rosji i osiedliła się w Krakowie - bliżej ukochanej ojczyzny. (więcej...)

 

 

(19.04.2006) Pamiętam romantyczne narciarstwo… Kolejnym z przedwojennych skoczków, przedstawianych w „Poczcie” jest zawodnik „Wisły” Zakopane, olimpijczyk 1936 – Marian Woyna-Orlewicz. Jest on najstarszym żyjącym polskim olimpijczykiem-narciarzem. (więcej...)

 

 

 

 

 

(16.04.2006) Na Kalatówkach odbyły się tradycyjnie organizowane w Poniedziałek Wielkanocny zawody na starym sprzęcie narciarskim. W serwisie foto-relacje z imprezy. (więcej...)

 

 

(01.04.2006) 1 kwietnia w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich odbyły się po raz siódmy zawody w ski-alpinizmie im. Jóżefa Oppenheima, które w tym roku miały rangę Mistrzostw Polski w tej jakże trudnej dyscyplinie. Były podbiegi na fokach, strome piekielnie zjazdy, no i sporo się trzeba było napocić, by dotrzeć do mety. Tradycyjnie organizatorem zawodów był klub SN PTT 1907 Zakopane. (więcej...)

(28.03.2006) W serwisie Watra prezentujemy zdjęcia z wycieczki narciarskiej na Kończysty Wierch w Tatrach Zachodnich (2002 m.n.p.m). Pogoda jak widać dopisywała, a cała wyprawa narciarska odbyła się podczas przygotowywania trasy do zawodów im. Józefa Oppenheima. (więcej...)

 

 

(28.03.2006) Bronisław Czech należy z pewnością do postaci, którymi polskie narciarstwo i Zakopane może się szczycić. Trzykrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski, człowiek o szerokich horyzontach i zainteresowaniach, był i jest wzorcem do naśladowania dla naszej młodzieży. (więcej...)

 

 

 

 

 

(28.03.2006) Jak twierdzą niektórzy Tytus Chałubiński odkrył Zakopane. Tak naprawdę przyczynił się do odkrycia naszego miasta przez innych. Wdzięczni Zakopiańczycy uczcili jego pamięć na wiele sposobów. (więcej...)

 

 

(24.03.2006) W niedzielę w Dolinie Chochołowskiej na Siwej Polanie odbyły się „II Biegi narciarskie śladami Ojca Świętego Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej”. (więcej...)

 

 

(24.03.2006) W Tatrach, choć do wiosny jeszcze daleko, pogoda w poniedziałek i wtorek była wyśmienita... Co doskonale widać na zdjęciach Macieja Bielawskiego. (więcej...)

 

 

(13.03.2006) Serdecznie zapraszamy na „II BIEGI NARCIARSKIE ŚLADAMI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W DOLINIE CHOCHOŁOWSKIEJ" - pod honorowym patronatem KSIĘDZA KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO i KSIĘDZA KARDYNAŁA STANISŁAWA DZIWISZA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO, które odbędą się w niedzielę19.03.2006r. w Dolinie Chochołowskiej na Siwej Polanie. (więcej...)

Julia Wajda na trasie zawodów(13.03.2006) W rejonie Doliny Kościeliskiej został rozegrany XVIII. Memoriał Jana Strzeleckiego w ski-alpinizmie. Są to najstarsze zawody w narciarstwie wysokogórskim w Polsce. Jan Strzelecki był znanym literatem, działaczem opozycji, ale i wybitnym taternikiem oraz narciarzem wysokogórskim. Trasa zawodów miała ok. 18,5 km długości i 1000 metrów przewyższenia. (więcej...)

 

 

 

 

(10.03.2006) Między Kasprowym a Halą Gąsienicową - jeszcze raz powracamy do wyprawy skitourowej. Tym razem w serwie Watra fotografie Macieja Bielawskiego i Adama Brzozy. (więcej...)

 

 

(02.03.2006) Pierwszy mistrz Polski, zawodnik i producent nart…Niewiele jest w Zakopanem rodzin tak silnie związanych z narciarstwem jak rodzina Bujaków. Historię związków tej rodziny z nartami należy zacząć od okresu bezpośrednio przed wybuchem I wojny światowej. (więcej...)

 

 

 

 

 

(30.12.2005) Licealiści i gimnazjaliści walczyli o Puchar Maciejowej w narciarstwie alpejskim. Wiek startujących oraz wyniki mówią same za siebie - mamy bardzo zdolną młodzież. Tak trzymać! (więcej...)

 

 

(30.12.2005) Na narty... Stacja narciarska Polczakówka w Zarytem oraz stacja narciarska Maciejowa Ski - bezpieczne i pod kontrolą. Na dolnej stacji i na parkingu patrol Policyjny i Straży Miejskiej. Funkcjonariusze są również na stoku. (więcej...)

 

(19.12.2005) Narciarska "Galeria pod Chmurką". Muzeum Narciarstwa, na które Zimowa Stolica Polski zasługuje jest tymczasowo słuszną ideą głoszoną przez orędownika sprawy narciarskiej Wojciecha Szatkowskiego. W oczekiwaniu na dokonanie się faktów niektórzy posiadacze cennych egzemplarzy ujawniają swoje fascynacje prezentując je. (więcej...)

 

(19.12.2005) Na Podhalu i w Tatrach wielkość spodziewanych opadów w nocy z piątku na sobotę wynosi ok. 40 cm” - taką smarującą miodem serce narciarza informację usłyszałem w wieczornych „Wiadomościach” w piątek 16 grudnia. Łapię za telefon i na 4. rano umawiamy się z Wieśkiem, którzy zamierza tego dnia wypróbować po raz pierwszy swoje nowe buty do skialpinizmu „Skarpa” F 1. Szykuje się ciekawe rozpoczęcie sezonu ski-turowego w Tatrach. (więcej...)

 

 

 

(22.11.2005) Skąd pochodzi nazwa „narty”, czyli ”ski”? W tłumaczeniu z języka norweskiego słowo „ski” oznacza „rozszczepiony kawałek drewna”. Z niego powstawały już ponad 6000 lat wstecz pierwsze narty, znane z piktogramów na wyspie Rödöy w Norwegii. (więcej...)

 

 

(31.05.2005) Wiosna przyszła i wiosenny niepokój udzielił się narciarzom. No, bo jakże to? Po takiej pięknej zimie chciałoby się jeździć cały rok, ale trzeba kończyć sezon. Na cel ostatniej wycieczki wybraliśmy Kozi Wierch i zjazd Szerokim Żlebem do Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. (więcej...)

 

 

 

 

 

(21.05.2005) Przy wejściu do Kuźnic spotykamy całkiem sporego jelenia, ale to wcale nie koniec naszych przygód ze zwierzętami. Jest 5.20. Dolina Jaworzynki w Tatrach. Idziemy z nartami na ramieniu w głąb doliny, budzi się nowy dzień, pada deszcz. Nagle „skała”, która znajdowała się przed nami, tuż obok szlaku, ożyła. To nie wanta lecz niedźwiedź! (więcej...)

 

(12.05.2005) "Na  nartach przez cztery przełęcze...", czyli kolejna wyprawa skiturowa Wojciecha Szatkowskiego i Wiesława Kowalskiego.  (więcej...)

 

 

 

(10.05.2005) "Zdzichu Chmiel "Na zakończenie sezonu zimowego zaplanowaliśmy z Marcinem jeszcze jedną ski turę. Chciałem po przeszło 25-latach przejść trasę tym razem na fokach. Wówczas pokonaną przeważnie „z buta” a zjazdy dokonane były na poczciwych żółtych Polsportach Epoxy 3200"... (więcej...)

 

(03.05.2005) Na tropach Mariusza Zaruskiego... czyli Kopa Kondracka prawie o świcie Czerwony wschód słońca zalewał powoli cichą o tej porze, tj. o 5.30 rano Dolinę Kondratową. Idąc miarowym krokiem na nartach, naruszyliśmy jej pozorny tylko spokój. (więcej...)

 

 

(03.05.2005) Koroną turystyki zimowej jest narciarska wyrypa. Właśnie wyrypa, a nie wycieczka. Na wycieczce wiadomo z góry, tędy, siędy, o tej godzinie wymarsz, a o tamtej nocleg. Urok wyrypy polega na tym, że wiesz tylko jedno: skąd wychodzisz i dokąd chcesz dotrzeć. Czy cel osiągniesz, gdzie będziesz nocował i na którym boku – o tym dowiesz się później, gdy wrócisz do domu. (więcej...)

 

 

 

 

(21.04.2005) Sto lat temu 5 marca Stanisław Barabasz z Janem Fischerem i dr Z. Kulińskim dokonał I zimowego wejścia na nartach na Kopę Kondracką. Powtórzenie tego wejścia było moim zamysłem już od dłuższego czasu ale warunki śniegowe i nawał zajęć pozwoliły na realizację tego pomysłu dopiero 17 kwietnia. (więcej...)

 

(12.04.2005) Oppenheim po raz szósty, czyli ski-turowe zawody organizowane przez klub SN PTT 1907 Zakopane. W piątek 8 kwietnia w schronisku na Polanie Chochołowskiej zaroiło się od ski-alpinistów. Doliną ciągnęły grupy Słowaków z Leitnerem i Svatojanskim na czele, a także najlepsi zawodnicy z Czech i Polski. Dzień później rozpoczęły się VI zawody w ski-alpinizmie im. Józefa Oppenheima, których organizatorem jest klub sportowy SN PTT 1907 Zakopane. W finale Pucharu Europy Środkowej, wystartowało 140 zawodników z Polski, Czech i Słowacji. (więcej...)

(17.04.2005) Wojciech Szatkowski: "Kiedy firn pokryje ziemię... Marzeniem każdego narciarza jest jak wiadomo, firn, legendarny śnieg wiosenny, częściej opisywany w kurierkach niż oglądany w nieskazitelnej swej formie w Tatrach. Słońce musi go wysmażyć, a mróz zamrozić – na przemian przez parę dni jednolitej pogody... (więcej...)

 

(17.04.2005) "W dolinie Chochołowskiej odbył się szkoleniowy obóz narciarski dla przewodników tatrzańskich na wyższą klasę, zorganizowany przez KPT. im. Klimka Bachledy w Zakopanem..." (więcej...)

 

 

(17.04.2005) Przeciwieństwem tych ideałów (dobrych śniegów) jest szreń, łamliwa szreń, jasna cholera i czarna rozpacz narciarza tatrzańskiego. Na jednolitej szreni, szczególnie przy dobrych kantach, dadzą się jeszcze wykonać krótkie i zwięzłe ewolucje, hamujące z miejsca niebezpieczny w tych warunkach rozpęd – ale przy głębokiej łamliwej szreni wszelka sztuka zawodzi. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych śniegów dla nóg i dla nart... (więcej...)

 

 

 

(12.04.2005) Ogromna szansa i duże wyzwanie. Mistrzostwa Świata FIS Zakopane 2011 - tak w skrócie można określić cel sportowy i zarazem promocyjny władz miasta na najbliższe lata. Chodzi o plan zorganizowania Mistrzostw Świata FIS w narciarskich konkurencjach klasycznych, czyli biegach, skokach i kombinacji norweskiej. Przysłowiowa „poprzeczka” postawiona jest wysoko, tym bardziej, że Zakopane w zmaganiach ma sporą konkurencję, wśród której wymieniane jest przede wszystkim Oslo w Norwegii. Jeżeli jednak starania przyniosą pozytywny skutek to miasto będzie miało ogromną szansę na stworzenie jednego z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w Europie. Nie wolno również zapominać o doskonałej promocji Zakopanego i Polski, która dokonała by się w przypadku przyznania prawa do organizacji tej imprezy.
Przytoczmy kilka faktów: Kandydatura jest przygotowywana w porozumieniu z Polskim i Tatrzańskim Związkiem Narciarskim. Decyzja w sprawie przyznania prawa do organizacji mistrzostw zapadnie w Vilamoura/Algarve w Portugalii w maju 2006 roku. Przewodniczącym Komitet Kandydatury jest burmistrz Zakopanego Piotr Bąk. Wiceprzewodniczącymi: Paweł Włodarczyk prezes PZN oraz Andrzej Kozak prezes TZN. W skład Komitetu wchodzą również: Jerzy Zacharko zastępca burmistrza Zakopanego i Lech Nadarkiewicz wiceprezes PZN i TZN. Przygotowanie akt powierzono Zofii Kiełpińskiej, na co dzień pełniącej funkcję naczelnika Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Zakopane. Za opracowanie poszczególnych tematów wniosku odpowiadają: dr Stefan Rogalski - tematy logistyczne (zakwaterowanie, transport, telekomunikacja, media itd.), Władysław Gąsienica Roj – skoki narciarskie i kombinacja norweska oraz Barbara Sobańska – biegi narciarskie.
Niepodważalnym atutem Zakopanego jest zlokalizowanie wszystkich obiektów potrzebnych do rozegrania konkurencji klasycznych w jednym miejscu, w centrum miasta. Daje to szansę na przeprowadzenie znakomitej imprezy sportowej z udziałem wielu tysięcy kibiców, którzy dosłownie spacerem mogliby przemieszczać się między poszczególnymi arenami zmagań. Zakopane może także bazować na wielu sportowych doświadczeniach. Począwszy od historii - czyli FIS'ów w 1929, 1939 i 1962 roku aż do współczesności, czyli Uniwersjad (1993, 2001) i zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, z których Zakopane słynie już od kilku lat. Można także wykorzystać część planów i projektów opracowanych podczas starania się miasta o Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006.
Sceptycy mówią, że trudno będzie wywalczyć te mistrzostwa z Holmenkollen. Umiarkowani optymiści, że Zakopane ma wszelkie predyspozycje do tego by za sześć lat pod Tatrami pojawili się najlepsi z najlepszych w narciarstwie klasycznym. Czy tak będzie przekonamy się o tym już za rok. Zobacz prezentację filmową - Zakopane 2011:

WindowsMediaPlayer - szybkie łącze

WindowsMediaPlayer - wolne łącze

RealVideo - szybkie łącze

RealVideo - wolne łącze

(29.03.2005) Na Kalatówkach odbyły się tradycyjnie już organizowane w Poniedziałek Wielkanocny zawody na starym sprzęcie narciarskim. Pogoda niestety zawiodła ale jak co roku nie zawiedli zawodnicy i kibice. Było tradycyjnie dużo dobrej zabawy i troszeczkę rywalizacji. W serwisie Watra foto-relacja z VII zawodów "O Wielkanocne Jajo". (więcej...)

 

 

 

 

(21.03.2005) Pierwszy dzień wiosny na nartach, czyli po wykrotach i korzeniach ze Skoruśniaka i Hrubego Regla. Wyprawa górska Wojciecha Szatkowskiego i Macieja Bielawskiego. (więcej...)

 

 

(20.03.2005) Nienajlepsza pogoda, transmitowany w tym samym czasie finał Pucharu Świata w skokach narciarskich sprawiły, że niewielkim zainteresowaniem cieszył się II Rajd Rodzinny organizowany przez Starostwo Tatrzańskie.  (więcej...)

 

 

(16.03.2005) Lotniarze na Kasprowym - czyli w serwisie Watra kolejna foto-relacja Maćka Bielawskiego z wyprawy górskiej. (więcej...)

 

 

 

(14.03.2005) Maciejowa-ski. (więcej...)

 

 

 

 

(14.03.2005) Zbliża się II Podhalański Zimowy Rajd Rodzinny. Oto szczegółowy regulamin imprezy:
I. Cel imprezy: popularyzacja narciarstwa śladowego jako formy rodzinnego wypoczynku, krzewienie kultury naszego regionu poprzez ruch i zabawę.
II. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz gminy: Kościelisko, Czarny Dunajec, Poronin, Związek Podhalan O/Dzianisz.
III. Termin i miejsce: 19.03.2005r. Pasmo Gubałowskie. Start i zakończenie Przysiółek Kule k/ kapliczki.
IV. Konkurencja: marsz na nartach śladowych po trasie Przysiółek Kule Szeligowski Wierch Wierch Ciche Ostrysz Tominów Wierch Przysiółek Kule ze wspólnego startu dla wszystkich zawodników o godz. 10.00.
Długość trasy 10 km
W przypadku braku śniegu: Zakówka Mietłówka Płazowski Wierch.
V. Uczestnictwo: impreza ma charakter otwarty, prawo startu mają osoby zrzeszone
i nie zrzeszone. Młodzież do lat 17 (włącznie) musi posiadać zgodę rodziców.
W ramach Rajdu zostanie przeprowadzony konkurs z zakresu wiedzy o Podhalu.
Zwycięzcy grup rodzinnych otrzymają upominki. Oceniana będzie ilość członków rodziny, konkurs wiedzy oraz jazda na nartach.
Limit czasu na 10 km 3 godz.
VI. Zgłoszenia: w biurze zawodów od godz. 9.30 parking na Gubałówce (skrzyżowanie drogi Kościelisko - Dzianisz)
VII. Nagrody: uczestnicy Rajdu otrzymują dyplom uczestnictwa, a zwycięzcy grup rodzinnych upominki.
VIII. Postanowienia końcowe:
- start odbędzie z Przysiółka Kule k/kapliczki o godz. 10.00
- gorący posiłek + herbata w trakcie Rajdu
- organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki zaistniałe w trakcie Rajdu
- organizator zastrzega sobie prawo interpretacji powyższego regulaminu.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. (018) 20 239 44

(13.03.2005) Ojciec Święty w niedzielę powrócił do Watykanu po 18 dniach pobytu w klinice Gemelli. Tymczasem w Kościelisku odbyło się dwudniowe wydarzenie kulturalno-sportowe ku pamięci pobytu Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. Pierwszy dzień to pielgrzymka do doliny Jarząbczej, którą przed ponad dwudziestoma latami odwiedził Papież. Wieczorem odbyło się spotkanie w Domu Ludowym wspominające pierwszy rok Pontyfikatu Ojca Świętego. Niedziela była dniem rywalizacji sportowej. (więcej...)

(10.03.2005) W sobotę 12 marca miał odbyć się XVII memoriał im. Jana Strzeleckiego w Narciarstwie Wysokogórskim. Obfite opady śniegu zmusiły organizatorów do przesunięcia zawodów na dzień 16 kwietnia. O zmianie terminu rywalizacji, która miała rozpocząć się w dolinie Roztoki poinformował Kierownik zawodów Marek Głogoczowski. Program memoriału pozostaje bez zmian.

(03.03.2005) Zachód na Kasprowym - w serwisie "Watra" foto-relacja Maćka Bielawskiego z wyprawy ski-alpinistycznej. (więcej...)

 

 

 

(28.02.2005) Góry jak narkotyk - Hruby Regiel. Wyprawa na wschód słońca. W serwisie foto-relacja z narciarskiej przygody. (więcej...)

 

 

 

(26.02.2005) Biegi i medale. Ostatniego dnia zawodów Nicholas Cup 2005 odbyły się na stadionie zakopiańskiego COS-u biegi narciarskie. Wieczorem zaś, w restauracji „Nosalowy Dwór”, odbyła się ceremonia wręczenia medali i zamknięcia bardzo udanych zawodów Nicholas Cup Zakopane 2005. (więcej...)

 

(25.02.2005) Z Kuźnic do Kuznic przez Świńską Dolinę, Pośredni Goryczkowy i Kasprowy, czyli kolejna wyprawa narciarska Maćka Bielawskiego. (więcej...)

 

 

 

(21.02.2005) W Nowym Targu trwają przymiarki do utworzenia nowego kompleksu sportowo-narciarskiego w rejonie Dziubasówek-Oleksówek. Odbyły się dwa spotkania z właścicielami terenów przez które poprowadzone miałyby być trasy narciarskie. Koncepcja przedstawiona przez architekta Jerzego Głodkiewicza obejmuje potężny rejon, który dzięki specyficznemu mikroklimatowi pozwoliłby nawet wiosną korzystać z uroków śniegu. Koncepcja przewiduje utworzenie co najmniej 7 wyciągów o różnym stopniu trudności, w tym kilka dla dzieci i jeden dla wytrawnych narciarzy. Powstać mają też trasy biegowe dla narciarzy. Plany przewidują wykorzystanie terenu i kompleksu również latem - w postaci ścieżek rowerowych.

(17.02.2005) HAGAN - Hruby Regiel - Ski-Tour Extreme,
czyli śladami Mariusza Zaruskiego!
W serwisie relacja z wyprawy Wojciecha Szatkowskiego. (więcej...)

 

 

 

(01.02.2005) W Zakopanem po prostu spełniają się marzenia. Adam Małysz dwukrotnie stanął na najwyższym podium! Kibice, jak nigdy dotąd, wspierali naszego mistrza. Tego nie da się opisać - to trzeba zobaczyć... W serwisie "Watra" 1,5 tyś. zdjęć "z wielkiego święta - na Wielkiej Krokwi". (więcej...)

 

(29.01.2005) Pierwszy tegoroczny patrol narciarski Straży Miejskiej na stoku Maciejowej. (więcej...)

 

 

 

(20.01.2005) W sobotę w Zawoi na stoku narciarskim "Mosorny Groń" rozegrane zostaną zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Będą to eliminacje województwa Małopolskiego w ramach X Amatorskich Mistrzostw Polski Family Cup. Zgłosić się można do piątku do godziny 14.oo pod krakowskim nr tel. 0-12 415-97-10 lub na stornach www.familycup.com.pl.

(16.01.2005) "O 4 rano dreptamy do góry Goryczkową. Mróz tęgi, kijki oraz narty skrzypią po śniegu, a szron osiada na naszych czapkach i polarach. Idzie się dobrze i do Polaka dochodzimy ok. 4.30". (więcej...)

 

 

(05.12.2004) Wojciech Szatkowski: "Z kart tatrzańskiego narciarstwa. Jak to narty olejem z sardynek smarowano. Jedną z pierwszych tatrzańskich wycieczek narciarskich, które zostały opisane w literaturze, jest wyprawa Stanisława Barabasza i Jana Fischera do Czarnego Stawu Gąsienicowego wiosną roku 1894. Wyprawa pionierska, dosyć długo pozostawiła w pamięci narciarzy niezapomniane wrażenia, które w 1914 r. S. Barabasz przelał na papier". (więcej...)

(05.12.2004) Wojciech Szatkowski: "Z kart tatrzańskiego narciarstwa. Szalone zjazdy z Czerwonych Wierchów. Kolejnym tematem, który poruszamy w cyklu „Z kart historii tatrzańskiego narciarstwa” są pierwsze trasy, którymi poruszali się w górach pionierzy narciarstwa w Tatrach Polskich. Jednymi z ulubionych były Czerwone Wierchy". (więcej...)

 

(15.01.2003) Po rocznej przerwie ruszył wyciąg na Maciejowej. Obiekt wybudowany w 1980 roku czynny był przez kilkanaście lat dostarczając narciarzom wiele uciechy. Jednak warunki atmosferyczne zmusiły prowadzących wyciąg do gruntownej modernizacji. Na oświetlonym i sztucznie śnieżonym stoku w ostatnią niedzielę narciarze za darmo szusowali do późnych godzin nocnych.

(08.01.2003) Tatrzański Park Narodowy poinformował - "w czwartek 9 stycznia na Kalatówkach rozpoczną się obrady XIV Międzynarodowego Seminarium Turystyki Narciarskiej. Dwudniowe spotkanie rozpocznie wykład dyrektora TPN dr Pawła Skawińskiego "Oddziaływanie narciarstwa na przyrodę Tatr". O imprezach narciarskich organizowanych przez PTTK w górach wysokich mówić będzie przewodniczący Komisji Turystyki narciarskiej ZG PTTK dr inż. Wojciech Biedrzycki, a o szkoleniu w dziedzinie narciarstwa wysokogórskiego członkowie Komisji Michał Chruściel i Aleksander Niźnikiewicz. Przewidziane są zajęcia terenowe, między innymi pokaz sprzętu do poszukiwania zasypanych w lawinie przygotowany przez TOPR i prezentacja sprzętu narciarskiego do turystyki wysokogórskiej".

(13.12.2002) Być może w przyszłym sezonie na nartach będzie można pojeździć na nowych obiektach w Jabłonce. Głównym zadaniem nakreślonym w tej kadencji przez wójta Juliana Stopke jest rozwój turystyki rekreacji i sportu:
Mówił wójt Julian Stopka. Budowa wyciągu narciarskiego o długości 2,5 km przy różnicy wzniesień ok. 600 metrów poprzedziły już wstępne rozmowy ze wspólnotami leśnymi w Zubrzycy Dolnej i Górnej. Wyciąg miałby bowiem zostać wybudowany na terenach w blisko 100 procentach należących do tych właśnie urbarów. Inwestorów czekają rozmowy w sprawie wycięcia kilku hektarów lasów należących do obu wspólnot.
 

(09.11.2002) Przez kilka mroźnych nocy na stokach narciarskich pracowały armatki śnieżne. W sobotę na Polanie Symoszkowej można było zobaczyć efekty sztucznego śnieżenia. Na stoku pojawili się po raz pierwszy w tym sezonie zimowym narciarze!!! Kto nie wierzy - powyżej ma na dowód kilka fotek zrobionych w sobotnie popołudnie.

"Zakopane - trzy doliny" - tak nazwano projekt stacji narciarskiej zlokalizowanej w rejonie Kasprowego Wierchu. Plany są bardzo interesujące. Do kompleksu kilkunastu wyciągów narciarzy dowoziła by kolejka torowa, która swój bieg kończyła by w Cichej Dolinie na Słowacji a to za sprawą tunelu łączącego Polskie i Słowackie Tatry. Czy jednak w miejscu, którym włada Tatrzański Park Narodowy uda się przeprowadzić taką inwestycję - grupa inicjatywna, której przewodzi znany alpejczyk Andrzej Bachleda "Ałuś" jest pełna optymizmu.
W Nosalowym Dworze odbyło się spotkanie ludzi zainteresowanych tym projektem. Byli
przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Piotrem Bąkiem na czele. Był Starosta Andrzej Gąsienica Makowski, senator Franciszek Bachleda Księdzularz i wielu znanych zakopiańskich biznesmenów m.in. były burmistrz Adam Bachleda Curuś. Byli także przedstawiciele Polskich Kolei Linowych - prezes Andrzej Laszczyk i były dyrektor Ryszard Antoszyk. Spotkanie otworzył Andrzej Bachleda:
Były burmistrz gminy we Francji, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie pasma Mount Blanc:
Andrzej Bachleda następnie przybliżył nie co bardziej szczegółowo koncepcję funkcjonowania takiej stacji narciarskiej:
Andrzej Bachelda poprosił o kilka słów kolejnego gościa z Francji:
W spotkaniu uczestniczył także Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski:
Głos zabrał również senator Franciszek Bachleda Księdzularz:
Swoja opinię wyraził także burmistrz Zakopanego Piotr Bąk:
W spotkaniu uczestniczył również Ryszard Antoszyk były dyr PKL-u:
Po spotkaniu udało nam się zamienić kilka słów z Andrzejem Bachledą Curusiem:
Znanego zakopiańskiego inwestora Andrzeja Karpiela pytaliśmy, czy taki projekt jest do zrealizowania pod względem finansowym:
Andrzeja Boszyńskiego - prawnika - pytaliśmy, czy taki projekt jest do zrealizowania w istniejącym porządku prawnym obowiązującym w Polsce:
Niestety na spotkanie nie przybył - mimo zaproszenia - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński. Udało nam się jednak z nim skontaktować:
Dyrektor Skawiński dodaje, że dyskusja może być prowadzona a kompromis jest do osiągnięcia w każdej sprawie. Trudno mu jednak mówić o projekcie, którego nie zna.

 

I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I