I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Archiwum I O Watrze I Leader +
JUBILEUSZ 120-LECIA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

"W 2009 roku przypada 120. rocznica otwarcia dla publiczności Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Statut najstarszego, a obecnie również największego muzeum regionalnego w Polsce, ułożony został w 1888 roku przez członków założycielskiego Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Określał działalność kolekcjonerską i wystawienniczą (obejmującą przyrodę, etnografię i sztukę związane z Tatrami i Podhalem) oraz cele naukowe instytucji, która miała się stać ośrodkiem badawczym integrującym polski świat naukowy z trzech zaborów i z zagranicy.
Założenie Muzeum było przedsięwzięciem całkowicie społecznym, związanym ściśle z żywą i wszechstronną działalnością inteligencji polskiej w ówczesnym Zakopanem i rodzącym się regionalizmem podhalańskim. Do jego prekursorów należał Tytus Chałubiński (1820-1889) - wybitny lekarz i botanik, znakomity taternik i badacz przyrody tatrzańskiej - a Muzeum Tatrzańskie jego imienia stworzyło podwaliny organizacyjne do dalszego rozwoju tego ruchu.
W niepodległej Polsce dwudziestolecia międzywojennego (i później, przez dwadzieścia powojennych lat PRL-u) instytucją kierował Juliusz Zborowski (1888-1965). Muzeum Tatrzańskie stało się wówczas nowoczesnym, wielodziałowym muzeum regionalnym, którego działalność adresowana była (i nadal pozostaje) do najszerszych warstw społeczeństwa, a zarazem uformowało się w poważny ośrodek regionalnych badań, inspirujący i koordynujący szereg naukowych prac dotyczących regionu.
W połowie lat 70. XX wieku Muzeum poszerzyło swoją działalność o zagadnienia związane z ochroną zabytków budownictwa ludowego i architektury historycznej, szczególnie drewnianej, zachowanych in situ. Realizując program „muzeum przestrzennego” w latach 1978 do 1993, Muzeum Tatrzańskie przejęło i wyremontowało kilka cennych zabytków i utworzyło w nich swoje filie – trzy w Zakopanem, dwie na Podhalu i dwie na Spiszu.
W 1999 roku Muzeum Tatrzańskie zostało samorządową instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Jego nadal jednoznacznie regionalny charakter wynika ze statutu, ugruntowanej tradycji, postaci interdyscyplinarnie gromadzonych zbiorów oraz ukierunkowania działalności wystawienniczej, naukowo-badawczej, publicystycznej i edukacyjnej na związki z Tatrami, Zakopanem i Podhalem. Zarazem jednak zakres i sposób oddziaływania Muzeum mają zasięg znacznie szerszy, co wiąże się z faktem, iż jest ono licznie odwiedzane przez turystów i badaczy z całego kraju i z zagranicy – atrakcyjność Muzeum opiera się w równym stopniu na wartości jego zbiorów, jak znaczeniu, jakiego Tatry i Podhale nabyły w dziejach kultury polskiej, szczególnie XIX i XX wieku.
Wydarzenia roku jubileuszowego będą się odwoływały do tej tradycji, ale też do zjawisk współczesnej kultury, ponieważ spontaniczne, naturalne przenikanie się przeszłości i teraźniejszości stanowi o specyficznym klimacie dnia dzisiejszego pod Giewontem.
Głównymi wystawami rocznicowymi będą: Tatry – czas odkrywców,otwarcie 16 maja w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, oraz Styl zakopiański – inspiracje, otwarcie 1 lipca 2009, dokładnie w 120. rocznicę Muzeum Tatrzańskiego. Będzie to równocześnie inauguracja nowej filii Muzeum w XIX–wiecznej chałupie góralskiej przy Drodze do Rojów.
Z okazji jubileuszu zaplanowane zostały również inne wystawy, spotkania, wydawnictwa i programy edukacyjne, ujęte w załączonym programie."

Teresa Jabłońska


Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego (1889 - 2009) objęty został honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Marka Nawary, Marszałka Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium Jubileuszu...
 

KALENDARIUM JUBILEUSZU 120-LECIA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

17 grudnia 2008 - 1 marca 2009
Modre druki pod Tatrami
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane
Wystawa ludowych druków na płótnie z Podtatrza.
Zobacz foto-relację z wernisażu (więcej...)
Zobacz relację video z wernisażu (więcej...)


1 kwietnia 2009 - 24 maja 2009
Siedziby Muzeum Tatrzańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
Wystawa poświęcona kolejnym siedzibom Muzeum Tatrzańskiego i ludziom, którzy przyczynili się do ich powstania.Więcej informacji o wystawie (więcej...)


4 kwietnia – 24 maja 2009
Marcin Rząsa - rzeźby, instalacje
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
Wystawa rzeźb i instalacji rzeźbiarskich Marcina Rząsy (z cyklu prezentującego twórczość współczesnych artystów ze środowiska zakopiańskiego), dedykowana Władysławowi Hasiorowi w 10. rocznicę jego śmierci.

Więcej informacji o wystawie (więcej...)
Zobacz foto-relację z wernisażu (więcej...)


16 maja 2009 - 25 października 2009
Tatry - czas odkrywców
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Koziniec 8, Zakopane
Interdyscyplinarna wystawa z okazji jubileuszu 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego. Poprzez gromadzone przez 120 lat istnienia Muzeum kolekcje (przyrodnicze, etnograficzne, sztuki) zostanie przedstawiony temat odkrywania i fascynacji Tatrami przez ludzi nauki, artystów, pisarzy, poetów, fotografów, a także turystów, taterników i narciarzy - od początków XIX wieku do pierwszych lat wieku XX.

Więcej informacji o wystawie (więcej...)
Zobacz relację fotograficzna i video z wernisażu
(więcej...)


16 maja 2009
Zakopiańska Noc Muzeów 2009

Więcej informacji o wydarzeniu (więcej...)


30 maja 2009 - 12 lipca 2009
Inspiracje - fotografie Władysława Hasiora
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
Wystawa wybranych fotografii Władysława Hasiora (1928 – 1999) z cyklu Inspiracje, w którym artysta uchyla rąbka tajemnicy swego twórczego warsztatu – pokazuje dzieła sztuki, przedmioty i sytuacje, z których czerpał inspiracje do swoich prac plastycznych i działań artystycznych.

Więcej informacji o wystawie (więcej...)


21 czerwca 2009 - 25 października 2009
Nieskończenie, ponad wszelkie marzenia... U źródeł fotografii górskiej
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba
ul. Kościeliska 18, Zakopane
Wystawa dwudziestu dwóch unikatowych fotografii z okresu od 1853 roku do początku lat sześćdziesiątych XIX wieku ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna DUca degli Abruzzi w Turynie we Włoszech.

Więcej informacji o wystawie (więcej...)
Zobacz foto-relację z wernisażu (więcej...)


1 lipca 2009
Otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego - stałej wystawy Styl zakopiański - inspiracje w XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców-Sobczaków, Droga do Rojów 6
Główną ideą ekspozycji jest pokazanie korzeni stylu zakopiańskiego, źródeł, które inspirowały Stanisława Witkiewicza przy tworzeniu stylu zakopiańskiego w architekturze i sztuce użytkowej. Były nimi: ludowe budownictwo Podhala, góralskie sprzęty i ich zdobienie, wreszcie najstarsze, powstające z końcem XIX wieku kolekcje etnograficzne, przede wszystkim kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich licząca blisko 400 przedmiotów. Ten zbiór Dembowska ofiarowała Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 r., pod warunkiem eksponowania go w góralskich wnętrzach, gdzie też się znajdzie.

Więcej informacji o wydarzeniu (więcej...)
Zobacz foto-relację z otwarcia filii MT (więcej...)


11 lipca 2009
Żywioły Hasiora - przegląd filmów o Władysławie Hasiorze
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane

W programie:
1. Wernisaż wśród jabłoni, reż. Grzegorz Dubowski   (11'36")
2. Żywioły Hasiora,   reż. Grzegorz Dubowski   (16'36")
3. Władysław Hasior,  reż. Grzegorz Dubowski   (41'55")
4. Alarm ekologiczny Władysława Hasiora, reż. Grzegorz Dubowski (30')
5. Sam na sam z Władysławem Hasiorem, program studyjny   (4'24")
6. Nie buduję już pomników,  reż. Urszula Dubowska, Paweł Sosnowski   (30')

Więcej informacji o wydarzeniu (więcej...)
Zobacz foto-relację z przeglądu (więcej...)


25 lipca 2009 - 27 września 2009
Zygmunt Januszewski. GÓRA ZNACZEŃ
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
Wystawa grafik unikatowych i rysunków Zygmunta Januszewskiego, profesora Akademii sztuk Pięknych w Warszawie, z lat 2000-2008, w których wątki znaków i symboli splecione z krajobrazem i motywami z gór, pełne wewnętrznych emocji i przeżyć, budują semiotyczny pejzaż.

Więcej informacji o wystawie (więcej...)
Zobacz foto-relację z wernisażu (więcej...)


19-20 września 2009
Europejskie Dni Dziedzictwa 2009

3 października 2009 - 29 listopada 2009
Poliformy i pustynia. Malarstwo Zofii Artymowskiej
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
Retrospektywna wystawa prac artystki (absolwentki warszawskiej ASP, wykładowcy Uniwersytetu w Bagdadzie i PWSSP we Wrocławiu), która w niefiguratywnym cyklu zatytułowanym „Poliformy” kreowała na nowo zastany świat (roślinność, przedmioty, budynki) na układ linii i brył.Więcej informacji o wystawie (więcej...)
Zobacz foto-relację z wernisażu (więcej...)


24 października 2009
Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego Dra Tytusa Chałubińskiego
- złożenie kwiatów na grobie T. Chałubińskiego - Pęksów Brzyzek
- Wspomnienie o Tytusie Chałubińskim w Galerii Sztuki na Kozińcu:
- spotkanie z przedstawicielami rodziny T. Chałubińskiego
- " O Doktorze Chałubińskim inaczej" - prelekcja prof. Zbigniewa Wójcika
- "Tytus Chałubiński i naukowcy" - Wiesław Siarzewski
- "Nieznany zielnik T. Chałubińskiego" - Grażyna Cisło

Więcej informacji o wydarzeniu (więcej...)
Zobacz foto-relację z Dnia Patrona (więcej...)


11 grudnia 2009
Międzynarodowy Dzień Gór
 

więcej informacji na www.muzeumtatrzanskie.pl

Jubileusz 120-lecia Muzeum Tatrzańskiego objęty został honorowym patronatem
Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
oraz Marka Nawary, Marszałka Województwa Małopolskiego.

     

Patroni medialni jubileuszu:

   

     


I Strona główna I Wiadomości I Kultura I Sport I Pogoda I Turystyka I Narty I Kościół I

I Radio Alex I Głos Ameryki I Z peryskopu... I DH Zakopane I Telefony I Apteki I

I Reklama I Ogłoszenia I Muzyka I Video I Galeria I Archiwum I O Watrze I